Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari ptr cei interesati

In jos 
+12
Alin Soimosi
totyo
jored
buburuza
otilia
Anticristul
amanda
Zian
buburuzu
Apopii
Gliphy
Soimos
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 7:17 am

Iti inteleg punctul de vedere, se pare insa ca tu m-ai inteles gresit. Nu incercam sa apar religia, ci sa arat ca anumite fenomene asa zis religioase pot fi explicate stiintific. In cazul credintei, intervine autosugestia, de exemplu, ori eu consider ca in subconstientul nostru, avem un potential enorm la care insa nu stim sa ajungem in mod normal, dar care poate fi uneori accesat prin anumite stari "mistice" in care fluxul hormonal se schimba, ca si unele impulsuri transmise catre creier....
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 8:02 am

Corinna a scris:
Iti inteleg punctul de vedere, se pare insa ca tu m-ai inteles gresit. Nu incercam sa apar religia, ci sa arat ca anumite fenomene asa zis religioase pot fi explicate stiintific. In cazul credintei, intervine autosugestia, de exemplu, ori eu consider ca in subconstientul nostru, avem un potential enorm la care insa nu stim sa ajungem in mod normal, dar care poate fi uneori accesat prin anumite stari "mistice" in care fluxul hormonal se schimba, ca si unele impulsuri transmise catre creier....

Referitor la autosugestie ... aceasta nu este un fenomen religios si nici nu a fost descoperita de crestini ... astfel incat crestinii sa poata fi motivati in a crede ca au monopolul sa o sustina ca fiind binefacerea lor.

Autosugestia evident produce efecte miraculoase, doar ca ea este bazata pe speranta si pe convorbiri cu sinele si in speranta ca va fi bine ...si nu pe religie ...(desi Sinele este "dumnezeul" din noi singurul care ne poate ajuta.
Atunci cand acest fenomen este pus in slujba religiei el devine o metoda de manipularea prin autoprostire si a amanarii problemelor nu cu scopul de a le rezolva, ci cu scopul de a le amana pentru o alta viata unde aceste probleme se vor rezolvarea de la sine
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 8:12 am

Corinna a scris:
Iti inteleg punctul de vedere, se pare insa ca tu m-ai inteles gresit. Nu incercam sa apar religia, ci sa arat ca anumite fenomene asa zis religioase pot fi explicate stiintific. In cazul credintei, intervine autosugestia, de exemplu, ori eu consider ca in subconstientul nostru, avem un potential enorm la care insa nu stim sa ajungem in mod normal, dar care poate fi uneori accesat prin anumite stari "mistice" in care fluxul hormonal se schimba, ca si unele impulsuri transmise catre creier....
Am inteles ceea ce ai spus, dar incerc sa fac diferentierea clara intre religie care presupune o dogma si mecanismele subconstientului! Stiinta explica mecanismele subconstientului, ca anumite stari mistice acceseaza aceleasi mecanisme... asta-i altceva.

Nu sunt obsedat deloc de corectitudinea exprimarii, dar pun accent pe ea deoarece am observat ca crestinii inteleg foarte greu atunci cand le explici ceva si, in plus, se leaga de orice pentru a-si sustine aiureala din mintea lor! Pe un alt forum, cineva sustinea ca fizica cuantica a demonstrat existenta lui dumnezeu si asta doar datorita exprimarii celor de la acceleratorul de particule de la Geneva, ca ei incearca sa puna in evidenta "particula lui dumnezeu". Evident, ei incercau, prin aceasta exprimare, sa scoata in evidenta faptul ca sunt in cautarea unei particule elementare care sta la baza oricarei forme de materie! Existenta acestei particule ar demonstra, practic, inexistenta unui creator! Universul se structureaza singur pe baza unei "caramizi elementare" (acea particula), creatorul nemaiavand ce cauta in aceasta ecuatie, dar crestinii inteleg taman pe dos!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 8:20 am

Corinna a scris:


Soimos, cred ca exagerezi un pic Very Happy Stiinta si credinta se excludeau candva prin secolele 18-19, dar acum deja stiinta a inceput sa evolueze la nivelul la care sa explice o gramada de fenomene considerate in trecut superstitii.

Acele superstitii nu au fost nici ele de natura religioasa ci au fost preluate in religie asa cum in crestinism a fost preluat tot ce se putea folosi in interesul clerului, adica in cel al prostirii maselor, asa cum a procedat inca de la inceputuri cand au fost adoptate si obiceiuri pagane.

Citat :

Si chiar daca nu vorbim aici de stiinte exacte, cel putin sociologia si psihologia au inceput sa sesizeze ca exista ceva real in spatele "credintei" . Un exemplu: inconstientul colectiv....
Nici acestea nu au nimic comun cu religia ci cu fenomene ce tin de mecanismele interioare ale fintei umane ...mecanisme descoperite de altii luminati inainte de aparitia crestinismului (de ex. de acei mari intelepti yoghini care si-au concentrat atentia asupra cunoasterii interiorului fiintei uman) ... dar speculate de religie in interesul ei
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 7:00 pm

jored a scris:
si as vrea sa stii ca nu sunt xenofob dar parca te saturi cand vezi peste tot aceiasi evrei.
exista romani celputin la fel de multi capabili si potenti intelectual dar parca nu ies ca paduchele in frunte precum evreii.
si eu vorbesc cu tiganii si nu am probleme si desi acestia sunt mai oropsiti si mai persecutati decit evreii nu se victimizeaza in felul curvesc pe care il fac evreii
Unde vezi numai evrei,si in ce domeniu?
Tiganii nu se pling,dar ciordesc cit pot.
Tot asa fac si evreii?
De ce sint tiganii oropsiti si de cine sint persecutati?
Parca in Romania sint cu putin mai sus decit multi ,multi romani.
Cel putin din ce vad eu la televizor,ca altfel nu as avea de unde sa stiu.
Si citi tigani au luat premiul Nobel?
Parca sint la celasi punctaj cu romanii daca nu ma insel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 7:47 pm

Nu te necaji prea tare tizule antichrist (ca mine) ca ei nu stiu ceea ce vorbesc.

Si daca tot ai poposit un pic pe taramul nostru, si asta chiar pe topicul cu intrebarile ptr cei interesati ...explica-ne te rog ce fel de mantuire aduce Iahwe atunci cand zice ca e singurul Dumnezeu si mantuitor ...si mai ales ce se intampla dupa moarte cu sufletele in religia mozaica ...si ce se intampla dupa Judecata de apoi ... exista si la voi Iad si Rai?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 350
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 1:23 pm

Anticristul a scris:
jored a scris:
si as vrea sa stii ca nu sunt xenofob dar parca te saturi cand vezi peste tot aceiasi evrei.
exista romani celputin la fel de multi capabili si potenti intelectual dar parca nu ies ca paduchele in frunte precum evreii.
si eu vorbesc cu tiganii si nu am probleme si desi acestia sunt mai oropsiti si mai persecutati decit evreii nu se victimizeaza in felul curvesc pe care il fac evreii
Unde vezi numai evrei,si in ce domeniu?
Tiganii nu se pling,dar ciordesc cit pot.
Tot asa fac si evreii?
De ce sint tiganii oropsiti si de cine sint persecutati?
Parca in Romania sint cu putin mai sus decit multi ,multi romani.
Cel putin din ce vad eu la televizor,ca altfel nu as avea de unde sa stiu.
Si citi tigani au luat premiul Nobel?
Parca sint la celasi punctaj cu romanii daca nu ma insel.
Probabil ca Jored e ortodox sau tigan. Ca ortodocsii vad masoni peste tot si masonii sunt evrei. Tiganii zic ca evreii is "tiganii", nu ei. Laughing
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:36 pm

rayna nu stiu de esti asa ofensat incat sa ma faci tigan.
ce eu am zis de tine ca esti prost desi se vede de departe.
daca nu pricepi ce se discuta nu te baga in seama ca pari mai destept daca iti tii gura
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:42 pm

anticrist,
tiganii din romania au ajuns unde sunt din cauza statului roman ca re nu le aloca nici un fel de atentie,nu sunt programe de integrare a tiganilor ca doar nu or fi toti hoti si criminali.
cred ca o solutie ar fi integrarea lor intrun sistem bazat pe valori in care sa le fie folosita indemanarea nativa pe care multi dintre acestia o au.
iar despre evrei mai gandestete si priveste mai atent unde sunt acestia
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:43 pm

jored a scris:
rayna nu stiu de esti asa ofensat incat sa ma faci tigan.
ce eu am zis de tine ca esti prost desi se vede de departe.
daca nu pricepi ce se discuta nu te baga in seama ca pari mai destept daca iti tii gura
Iar dai vina pe altul. Nu vezi ca am nick de femeie? Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_flower
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:45 pm

soimos.
exista viata dupa moarte?
ce crezi ca se intampla dupa ce am dat coltzul?
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:46 pm

ok rayna
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 5:42 pm

jored a scris:
soimos.
exista viata dupa moarte?
ce crezi ca se intampla dupa ce am dat coltzul?
Ar trebui sa ne bazam pe experienta proprie, nu pe ce zic altii. Vezi cate minciuni circula despre experientele din mortile clinice, ori in timpl anesteziilor... Eu cred ca in acele cazuri creierul functionand partial, a general un vis ca oricare altul(bineinteles, ceva mai colorat, deoarece si suprasolicitarea/stress-ul era mai mare) pe care unii si-l amintesc, altii, nu. La fel ca in visul obisnuit. Mintea noastra genereaza simboluri, diferite de la individ la individ. Unii vad tuneluri care au aceeasi semnificatie ca si caderile in prapastie a celorlalti...

Daca intrebi p'aia de la yoga, vor zice ca nu exista vis, ci atat realitatea cat si visele sunt la fel de reale. Bazaconii!
Rabinii in religia iudaica indeamna sa nu gandim decat strict la ce e aici, in mod realist, ca sa nu ne ratacim mintea in divagatii filosofice.(Cel putin asa am inteles eu din Talmud.)
Si biserica crestina recomanda sa nu credem in nimic(vise, vedenii). Cel putin aici au nimerit-o ortodocsii!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 6:10 pm

Rayna a scris:
Ca ortodocsii vad masoni peste tot si masonii sunt evrei. .... Laughing

Las-o -n colo ...ca doar Voltaire J.J Rouseau Goethe si altii masoni de mare calibrul nu au fost evrei dar asta nu nsemna ca printre masoni nu au fost si evrei!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 9:02 pm

Soimos a scris:
Nu te necaji prea tare tizule antichrist (ca mine) ca ei nu stiu ceea ce vorbesc.

Si daca tot ai poposit un pic pe taramul nostru, si asta chiar pe topicul cu intrebarile ptr cei interesati ...explica-ne te rog ce fel de mantuire aduce Iahwe atunci cand zice ca e singurul Dumnezeu si mantuitor ...si mai ales ce se intampla dupa moarte cu sufletele in religia mozaica ...si ce se intampla dupa Judecata de apoi ... exista si la voi Iad si Rai?
Mintuirea la noi insemneaza readucerea (stringerea )poporului dintre toate popoarele lumii ,si refacerea tarii din nou.
Ca sa intelegi exact,citeste Ezechiel cap 37 ,si inchipuie ti ca toata afacerea incepe cu Capitanul Dayfus.
Daca ceva nu intelegi ,sint la dispozitie.
Rai si iad noi nu avem,ca raiul l-am vindut la crestini,ca se vinde bine.Iar iadul ce sa zic ,cui ii trebuie asa ceva.Ce nu putem vinde ,nici nu cumparam.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 7:44 am

Anticristul a scris:
Soimos a scris:
Nu te necaji prea tare tizule antichrist (ca mine) ca ei nu stiu ceea ce vorbesc.

Si daca tot ai poposit un pic pe taramul nostru, si asta chiar pe topicul cu intrebarile ptr cei interesati ...explica-ne te rog ce fel de mantuire aduce Iahwe atunci cand zice ca e singurul Dumnezeu si mantuitor ...si mai ales ce se intampla dupa moarte cu sufletele in religia mozaica ...si ce se intampla dupa Judecata de apoi ... exista si la voi Iad si Rai?
Mintuirea la noi insemneaza readucerea (stringerea )poporului dintre toate popoarele lumii ,si refacerea tarii din nou.
Ca sa intelegi exact,citeste Ezechiel cap 37 ,si inchipuie ti ca toata afacerea incepe cu Capitanul Dayfus.
Daca ceva nu intelegi ,sint la dispozitie.
Rai si iad noi nu avem,ca raiul l-am vindut la crestini,ca se vinde bine.Iar iadul ce sa zic ,cui ii trebuie asa ceva.Ce nu putem vinde ,nici nu cumparam.
Ce credincios esti tu? Surprised
Io cred ca faci afaceri cu Biblia Twisted Evil
Cred ca si tu esti tot tigan ca si Jored Rolling Eyes
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:41 am

rayna de ce insisti sa demonstrezi la toata lumea ca esti proasta
am vazut din primele randuri acest lucru
te rog nu mai insista
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:43 am

esti chiar idioata
tu nu vezi ca aici e un site anti religie
du-te la idiotii tai care belesc ochii la niste mizgaleli pe pereti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:46 am

Rayna a scris:

Ce credincios esti tu? Surprised
Io cred ca faci afaceri cu Biblia Twisted Evil
Cred ca si tu esti tot tigan ca si Jored Rolling Eyes
Nu te pripi Rayna caci Antichristul este de religie mozaica si astia nu vand Biblii ca au scriptura lor originala ...adica Tanachul ....cel pe care l-au furat crestinii ca sa isi faca Biblia lor satanista!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:51 am

jored a scris:
soimos.
exista viata dupa moarte?
ce crezi ca se intampla dupa ce am dat coltzul?

Cum sa fie viata dupa moarte cand Dumnezeul (in varianta originala) adica YHWH nu are asa ceva de oferit nici macar ptr poporul sau?

Cu atat mai putin va oferii el asa ceva celor care isi bat joc de el calcandu-i legea si trimitandu-l la koorve ?

Referitor la viata dupa moarte .... Totul este minciuna ... draga jored !
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:52 am

Se vede ca tu te ai bine cu Dumnezeu(in varianta originala) de stii cum gandeste. Ati cinstit impreuna? Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 11:58 am

Rayna a scris:
Se vede ca tu te ai bine cu Dumnezeu(in varianta originala) de stii cum gandeste. Ati cinstit impreuna? Smile

Cum sa nu stiu chiar foarte bine din moment ce chiar eu sunt unul din Dumnezei ....
sau nu sti inca ce te invata Isus in 1Corinteni 3.16.?

Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:05 pm

Cred ca e a 10-a oara cand vad citatul asta ,dar tot nu am inteles ce crezi tu: exista ceva spiritual in noi? Sau ce intelegi prin "Duhul lui Dumnezeu"?
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:19 pm

Corinna a scris:
Cred ca e a 10-a oara cand vad citatul asta ,dar tot nu am inteles ce crezi tu: exista ceva spiritual in noi? Sau ce intelegi prin "Duhul lui Dumnezeu"?

Din pacate o sa-l mai vezi si de acum inainte de atatea ori de cat este nevoie sa-l dau si altora care nu il cunosc.

Isus inca pe acele timpuri considera ca tot ce este viu si fiinteaza il are pe Dumnezeu cel viu in el.

Acesta era si motivul pentru care s-a implicat in salvarea animalelor destinate ritualurilor sangeroase care trebuiau sa spele pacatele oamenilor (deci sa-ti fie clar ca Isus nu s-a sacrificat ptr noi caci oamenii aveau ca detergent ptr spalarea pacatelor sangele animalelor, conform legilor date de Dumnezeu in VT)

De ce a facut-o? Pentru ca el considera ca tot ceea ce are viata este de natura divina ...si nu s-a inselat.

Chestia cu spiritualitatea nu tine de acest capitol ci il trecem la tema cat de Dumnezei sau Diavoli sunt ...sau pot fi... oamenii .. dar aceasta nu exclude faptul ca il avem pe Dumnezeu in noi insine.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:26 pm

Soimos a scris:

De ce a facut-o? Pentru ca el considera ca tot ceea ce are viata este de natura divina ...si nu s-a inselat.
Tu ce intelegi prin natura divina? Daca prin divin intelegi supra-natural, atunci divinul este superb, dar lipseste cu desavarsire! Oricum, Isus daca a existat, n-a fost altceva decat un esenian delirant!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:51 pm

Natura divina avem noi toti. Omul a fost creat asemanator ingerilor si asemanator animalelor. Are o dubla natura. Divinitatea e in inima noastra.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:58 pm

Rayna a scris:
Natura divina avem noi toti. Omul a fost creat asemanator ingerilor si asemanator animalelor. Are o dubla natura. Divinitatea e in inima noastra.

Da.... unii au un ego atat de mare incat nici la wc nu se pot duce daca nu simt in ei ceva divin! Divinul este o pura speculatie, inventata de politeisti si mai apoi preluata de monoteisti! Puteau ei sa rateze asa ceva... da bine la toti amaratii sa le spui ca au ceva divin in ei Smile In noi avem doar spiritul nostru si a invata sa ni-l cunoastem este mai presus de orice! Religiile au distrus spiritualitatea si au inlocuit-o cu aiureli de teapa divinului. Daca omul nu se cunoaste pe el insusi, degeaba se amageste ca-i divin...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:02 pm

Divin e spiritul, animalic e trupul facut din tarana
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:09 pm

Rayna a scris:
Divin e spiritul, animalic e trupul facut din tarana
Poate nu stii ce inseamna divin...


"DIVÍN, -Ă, divini, -e adj. 1. Considerat că provine de la Dumnezeu sau de la zei, în felul lui Dumnezeu sau al zeilor; dumnezeiesc, ceresc. ♦ Făcut de oameni în slujba sau pentru preamărirea lui Dumnezeu; bisericesc, religios. 2. Fig. Înzestrat cu însușiri cu totul excepționale; minunat. Voce divină. – Din fr. divin, lat.divinus." DEX.


Daca tu ai ceva divin in tine... mergi la un popa, poate te rezolva!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:17 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

De ce a facut-o? Pentru ca el considera ca tot ceea ce are viata este de natura divina ...si nu s-a inselat.
Tu ce intelegi prin natura divina? Daca prin divin intelegi supra-natural, atunci divinul este superb, dar lipseste cu desavarsire! Oricum, Isus daca a existat, n-a fost altceva decat un esenian delirant!

Nu stiu ce o fi fost ...dar a cam nimerit-o!

Pentru Isus insasi viata este divina si nu exista nimic mai supranatural decat fiinta umana care s-a ridicat deasupra naturii si o domina(atat cat poate) cea care s-a "renascut de sus" adica omul iluminat si cu constiinta!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:21 pm

Apopii a scris:
Rayna a scris:
Divin e spiritul, animalic e trupul facut din tarana
Poate nu stii ce inseamna divin...


"DIVÍN, -Ă, divini, -e adj. 1. Considerat că provine de la Dumnezeu sau de la zei, în felul lui Dumnezeu sau al zeilor; dumnezeiesc, ceresc. ♦ Făcut de oameni în slujba sau pentru preamărirea lui Dumnezeu; bisericesc, religios. 2. Fig. Înzestrat cu însușiri cu totul excepționale; minunat. Voce divină. – Din fr. divin, lat.divinus." DEX.


Daca tu ai ceva divin in tine... mergi la un popa, poate te rezolva!
Consulta mai degraba dictionarul teologic
(Ion Bria) Dictionar de Teologie Ortodoxa

Da, ma duc acum la parintele sa ii duc o pizza. Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:22 pm

Rayna a scris:
Natura divina avem noi toti. Omul a fost creat asemanator ingerilor si asemanator animalelor. .
E frumoasa ideea ...dar ai vre-o dovada pe care sa iti bazezi ideea?

Citat :

Are o dubla natura. Divinitatea e in inima noastra
fi tu fara grija ...ca daca omul nu evolua ...nu exista nicio divinitate in inima oricui ...divinitatea se accede doar prin cunoastere rationala ce duce la aparitia CONSTIINTEI si nu prin credinta
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:25 pm

Soimos a scris:


Nu stiu ce o fi fost ...dar a cam nimerit-o!

Pentru Isus insasi viata este divina si nu exista nimic mai supranatural decat fiinta umana care s-a ridicat deasupra naturii si o domina(atat cat poate) cea care s-a "renascut de sus" adica omul iluminat si cu constiinta!

Stii fabula cu vulpea si corbul... cum era sa-si faca Isus adepti, trebuia sa le spuna oamenilor ca-s "asa si pe dincolo" ... trebuiau sa se simta si ei mai presus de micimea lor, altfel cum s-ar mai fi uitat in gura unui delirant caruia ii zburdau hormonii prin cap ca pe autobahn Smile de la castitatea eseniana! 

Omul deasupra Naturii... stii ce a zis soricelul dupa ce a mancat o boaba de strugure?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:26 pm

Rayna a scris:


Da, ma duc acum la parintele sa ii duc o pizza. Basketball

Nu stiudaca esti constienta de faptul ca insusi Isus era mereu impotriva popilor si impotriva bisericii ...crezi ca in asemenea conditii ...tu ca si credincioasa probabil crestina ... este bine sa inalci invataturile lui Isus?

Chiar nu ti-e frica sa te prezinti cu lucrari ale dusmanilor lui Isus ...preotii?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari ptr cei interesati
Sus 
Pagina 5 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Intrebari cenzurate pe TPU
» Pavel ... fapte si intrebari legitime

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: