Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 10:59 am

Lui COSTI

MesajTrimis: Lun Iul 27, 2009 1:21 pm
Citat :


costi a scris:

gresesti fundamental; si astazi se fac multe minuni in numele scump al Domnului Isus;

Citat :
Soimos:
Bine bine ...asta accept fara nicio problema!
Intrebarea este cine face aceste minuni ...nu cumva Satana ...ca vezi bine ca insusi Dumnezeu ne previne impotriva acestor probleme in Deuteronom 13.1!
Sau legile date de Dumnezeu sunt invechite si trebuie aruncate la gunoi ca asa va invata cei ce slujesc in biserica la 2 stapani (banu si Mamona) asupra carora tocmai Isus ne previne sa ne ferim de cei vanduti !
Citat :

de ce nu-l pui tu insusi pe Isus la incercare? roaga-l, cere-i cu sinceritate deplina sa-ti vorbeasca in vreun fel; El va avea un raspuns si pt tine doar daca nu esti prea incarcat de pacate...
Pai tu nu vezi ca eu tocmai pe Isus il apar?
Nu vezi ca mereu din el dau citate ?
Eu ma intreb de ce il confunzi tu pe mincinosul de Pavel ...si gasca lui de pramatii mincinoase ... cu Isus?
Pai ... a cui cale vrei sa o urmezi ? ...pe a lui Isus sau pe cea care a "inteles-o" Pavel ca fiind a lui Isus dar care convenea Bisericii Romei ... adica cea a ucigasilor lui Isus ... si apoi ucigasa ultimilor adevarati crestini ramasi natural dupa Isus.?
Crezi in "mantuirea prin ignoranta"?

Citat :


daca ai fi mai sincer l-ai vedea pe Isus in toate Sfanta Scriptura dupa cum este scris "ferice de cei cu inima curata caci ei vor vedea pe D-zeu"
Si la tine sincer ce inseamna? ...sa crezi "sincer" adica cu inima deschisa, in minciunile lui Pavel, dovedite de studii de specialitate ca fiind minciuni?

Citat :

nu-l poti vedea pe D-zeu actionand in lume, in Isus, in apostoli, in Pavel, in sfintii lui de astazi care adesea sunt prigoniti, daca ai inima plina de pofte pacatoase sau plina de sine;
Pe Dumnezeul Biblic ... nu-L poti vedea in nimic .. pentru ca El nu se lasa cunoscut! ... si fi te rog sigur ca nici nu se va lasa cunoscut NICIODATA !
Dumnezeul cel care nu apartine Bisericii ci Creatorul care se reveleaza prin NATURA si nu in Biserici ...si il putem cunoaste prin manualul de stintele naturii si nu prin Biblie ...DA ...acesta se lasa zilnic tot mai mult cunoscut prin ...STIIINTA ...nu prin credinta!

Cat despre "apostolul " Pavel ...hai sa spunem tot SINCER ...ca el este un "apostol" al Bisericii si nu al lui Isus ...sau ai auzit tu de vreun Pavel intre cei 12 Apostoli ai lui Isus?
Iar cum Isus era total Anti-Biserica ....argumente vezi pe topicul despre Isus ... inseamna ca Pavel propovaduia cu totul altceva decat Isus ... cat despre "pofte pacatoase" ....hai sa trecem si "Pofta de a minti" si "pofta de a apara minciuna printre aceste pofte!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 11:42 am

Lui COSTI

Citat :
Citat :
.....>>>> soimos>>>>>
Lamureste-ne si pe noi draga Costi ...ca vezi ca suntem derutati si nu mai stim pe cine sa credem .... pe Yahwe sau biserica ?

Citat :
>>>>>>COSTI
Da, Yahwe (Tatal) este unicul Mantuitor dar care a dat slujba de mantuire Fiului Sau, Isus Cristos, dupa cum a spus Isus: "Toata puterea mi-a fost data in cer si pe pamant" si "Nimeni nu poate veni la Tatal decat prin Mine"

CLAR ...Isus intradevar a spus asta ... dar cum nu a ajuns sa o puna in scris intro Evanghelie ...l-a lasat sa o faca Petru cel caruia i-a delegat puterea sa:

8. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
19. Şi îţi voi da cheile împărăţiei cerurilor şi orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat
şi în ceruri.




Iata cum Pavel desconsidera Apostolii adevarati ai lui Isus...ba chiar ii desconsidera ca nu au contribuit la Evanghelia sa ...de parca Isus l-ar fi insarcinat sa scrie o evanghelie!


6. Iar de cei ce sunt mai de seamă - oricine ar fi fost ei cândva, nu mă priveşte; Dumnezeu nu caută la faţa omului, - cei mai de seamă n-au
adăugat nimic la Evanghelia mea,


Dar in schimb vedem ca Petru si-a luat treaba in serios si a scris Evanghelia sa:

7. Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur,



Deci am retinut ca Petru avea propria sa Evanghelie ....si mai ales ca aceasta evanghelie ... era ptr cei "taiati" ... caci acestora a lasat-o Isus ... iar Petru prine ea trebuia sa: " orice vei lega pe pământ va fi legat şi în ceruri, şi orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat şi în ceruri"... asa ca cine i-a lasat lui Pavel sa scrie "evanghelia" lui cea ptr "netaiati"?

In concluzie: Daca Isus spune: "Nimeni nu poate veni la Tatal decat prin Mine" ...pai atunci cum vreti voi sa ajungeti la Tatal prin Pavel ... si Biserica ... cand tocmai acestia au modificat Evanghelia si au interzis Evanghelia lui Petru...aia pentru "taiati"?!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 7:22 pm

Citat :
Pai tu nu vezi ca eu tocmai pe Isus il apar?
...spuse pisica catre soarece
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 11:44 am

corneliugi a scris:
Citat :
Pai tu nu vezi ca eu tocmai pe Isus il apar?
...spuse pisica catre soarece

Zau ca mir ca nu ai inteles asta pana acuma!

Dar faptul ca ptr mine Isus este Omul ... Invatatorul ....iar cel aruncat din cer pe pamant asa cum ne spune Tatal in Apoc. 12.12 ...adica cel care se recunoaste ca fiind Luceafarul=Luciferin Apoc 22.16 .... este ptr mine ceea ce recunoaste el singur ca este ...adica Lucifer ...si care va fi ceea ce a mai fost si pana acum ...adica ...Stapanul Cheilor IADULUI .... ce e atat de greu de inteles?
Nu ai spus chiar tu ca la inceput cand Dumnezeu a facut creatia Sa ...plutea un Duh deasupra apelor ...si ca acel Duh era "fiul" iar in cer Dumnezeu are un singur fiu ... CEL RAZVRATIT ...adica DRACU!
Sau sti cumva ca Dumnezeu a avut doi fii? .... unu era cel care s-a razvratit si a vrut sa-L detroneze....si altul ... cel bun si cuminte?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Iul 29, 2009 3:49 pm

"Eu nu sunt vrednic sa iti dau tie argumente pentru ca nu ma consider un suflet curat. Dar o sa o fac prin niste intrebari:
1. De ce de Sfintele Pasti la ortodocsi, la Sfantul Mormant din Ierusalim, coboara foc din cer?
2. De ce de Boboteaza raul Iordan isi schimba directia de curgere?
3. De ce moastele sfintilor nu putrezesc?
4. De ce exista icoane din care curge sange?
5. De ce exista icoane din care curge mir?
Pune tu creierasul ala al tau la munca si gandeste-te. Si nu veni la
mine cu expresia ” eu nu cred asa ceva “. Intereseaza-te! Sau ti se
pare viata mult mai usoara fara Dumnezeu in ea? Sper sa te ajute
Dumnezeu si sa iti lumineze mintea."
Iată nişte întrebări care mi se pun mie pe blogul http://saccsiv.wordpress.com/ la adresa http://saccsiv.wordpress.com/2009/07/28/al-treilea-razboi-mondial/#comments .
Eu nu am stat să cercetez toate aceste lucruri. Cine ar pute să ma ajute cu nişte răspunsuri mai concrete?

Eu sunt acolo cu numele de D&B.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 7:57 am

Ce pot sa spui ? ...mare e gradina ta Doamne!

Hai sa incerc sa raspund eu!

1) Pentru ca Yahwe din ceruri ...vazand ca de pasti reinvie "concurenta" Lui ... trimite din cer "Foc Sfant" ca sa il arda !

2) Pentru ca DRACU=DIAVOLUL= LUCIFER doreste sa isi impuna puterea aratand ca el este dumnezeul vostru "adevarat" al crestinilor!

3) Pentru acelasi motiv ptr care nu putrezesc nici cadavrele lui Nosferatu, Dracula sau cele ale Moroilor ...care sunt din aceasi "gasca" ca a "sfintilor crestini"

4+5 ...pentru ca exista sarlatani in uniforme negre care se ocupa special de asemenea facatorii ... citeste "minuni"!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 2:26 pm

Citat :
Hai sa incerc sa raspund eu!
asta i tot ce poti?

Citat :
1) Pentru ca Yahwe din ceruri ...vazand ca de pasti reinvie "concurenta" Lui ... trimite din cer "Foc Sfant" ca sa il arda !
2)Pueril
Citat :
Pentru ca DRACU=DIAVOLUL= LUCIFER doreste sa isi impuna puterea aratand ca el este dumnezeul vostru "adevarat" al crestinilor!
Argument zero
Citat :
3) Pentru acelasi motiv ptr care nu putrezesc nici cadavrele lui Nosferatu, Dracula sau cele ale Moroilor ...care sunt din aceasi "gasca" ca a "sfintilor crestini"
Tu mai vezi ori citesti si altceva?...vreau sa spun ,afara de filme si carti ieftine,sau pentru copii?...ia auzi tu...:moroi,nosferatu...
Citat :
4+5 ...pentru ca exista sarlatani in uniforme negre care se ocupa special de asemenea facatorii ... citeste "minuni"!
Asa da ,un raspuns simplu , fara pretentii dar aproape de adevar.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeDum Aug 02, 2009 2:37 pm

Mey ... Eu ...am raspuns la acelasi nivel ca cel la care au fost puse intrebarile ... si nu e vina mea ca acele intrebari sunt pentru mintea unui copil de 5 ani!

Asteptai tu la "inteligenta" ta sa explic stintific de ce de pasti Iordanul nu mai curge catre Mare ci catre Munte...sau alte bazaconii din acestea cu "focul din cer" care ca orice foc fie si din cer ... in primul rand ARDE ....iar daca vine sa arda tocmai cand invie Christos (ca saracu Isus nu a mai inviat) ...evident ca vine sa-l arda ...si nu sa-l afume un pic sub coada (... ca nu-i asa draci au coada) ca li s-ar fi terminat focul in iad?

Hai rasfata-ne cu inteligenta ta si te asteptam sa le raspunzi tu cu argumente super stintifice ...adica din acelea inspirate de Dumnezeu!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Aug 04, 2009 10:16 pm

remussatala a scris:

1. De ce de Sfintele Pasti la ortodocsi, la Sfantul Mormant din Ierusalim, coboara foc din cer?
2. De ce de Boboteaza raul Iordan isi schimba directia de curgere?
3. De ce moastele sfintilor nu putrezesc?
4. De ce exista icoane din care curge sange?
5. De ce exista icoane din care curge mir?

Aaa deci vrei sa spui ca fac minuni ?

Ia uite ce vorbeste Yeshua Marele Preot despre ce vor pati in ziua judecatii ,ca doar ei mai au minuni :

Matei 7:22-23

22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N'am proorocit noi in Numele Tau? N'am scos noi draci in Numele Tau? Si n'am facut noi multe minuni in Numele Tau?"
23. Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v'am cunoscut; departati-va dela Mine, voi toti cari lucrati faradelege."

Inca ceva:
De ce exista oameni care au inima pe dreapta si ficatul pe stanga ?
Hai sai socotim sfinti . monkey
Daca acei 'sfinti' au oasele pe pamant , unde sunt ei de fapt ?
Nu cumva spun ca sunt in cer? pai cum asa sau dezmembrat ca la schrot ?
Ia uite ce scrie despre faptul de a fi in contact si de a pupa astfel de uraciuni

Oricine se va atinge, pe camp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omenesti, sau de vre un mormant, va fi necurat timp de sapte zile. (Num.19:16)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 05, 2009 12:23 pm

De care Mare Preot Yeshua vorbesti?
Sper ca nu despre Isus ....nu de alta dar Isus nu dadea nici doi bani pe cler ...pe functii prea-maritoare ale clerului, nici pe vesmintele cusute cu aur ale preotilor, nici pe ritualuri bisericesti si nici pe cladirile de piatra in care farisei se roaga iar clerul ca un adept al Mamonei pazeste interesele celor doi stapani Mamona si Biserica ...deci ptr Dumnezeu nu mai este loc!

Isus este Invatator ...i se mai spunea si Rabi ...adica tot invatator!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 05, 2009 9:40 pm

Soimos a scris:
De care Mare Preot Yeshua vorbesti?
Sper ca nu despre Isus ....nu de alta dar Isus nu dadea nici doi bani pe cler ...pe functii prea-maritoare ale clerului, nici pe vesmintele cusute cu aur ale preotilor, nici pe ritualuri bisericesti si nici pe cladirile de piatra in care farisei se roaga iar clerul ca un adept al Mamonei pazeste interesele celor doi stapani Mamona si Biserica ...deci ptr Dumnezeu nu mai este loc!


Ai dreptate referitor la cladiri oranduieli preotesti , ritualuri , functiii s.a.m.d. tot ce ai scris despre ele biblia le condamna adica confirma ceea ce spui , in diferite locuri , pacat ca nu au ochi sa vada lucrul acesta , il iubesc pe dumnezeucul lor Constantin fauritorul religiei.

Faptul ca "Isus" ar fi Mare Preot nu inseamna ca el aproba clerul .De ce ? Simplu el nu era preot dupa randuiala lui Aron , adica acea clasa a clerului existenta in Ierusalim sau in Israel . Preotii , Levitii , clasa preoteasca erau din semintia lui Levi si ei erau urmasii lui Aron , Levitii , destinati sa fie preoti dupa legea lui Moise pe cand Yeshua era urmasul lui David din semintia lui Iuda , dupa cum reiese din :

Evrei 7:14
14. Caci este vadit ca Domnul(Yeshua) nostru a iesit din Iuda, semintie, despre care Moise n'a zis nimic cu privire la preotie.

Acum daca Yeshua nu era din clasa clerului israelit ce fel de Preot era ? Era Mare Preot dupa randuiala lui Melhisedec ,
acest fapt rezulta din pasaje biblice atat din asa zisul VT cat si din NT dupa cum urmeaza :

Geneza 14:18
18. Melhisedec, imparatul Salemului, a adus pane si vin: el era preot al Dumnezeului Celui Prea Inalt.
Exact cum Marele Preot Yeshua a instaurat cina comemorativa cu paine si vin .

Psalmii 110
1. Yahweh a zis Domnului meu: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai supt picioarele Tale."
2. Yahweh va intinde din Sion toiagul de carmuire al puterii Tale, zicand: "Stapaneste in mijlocul vrajmasilor Tai!"
3. Poporul Tau este plin de inflacarare, cand Iti aduni ostirea; cu podoabe sfinte, ca din sanul zorilor, vine tineretul Tau la Tine, ca roua.
4. Domnul a jurat, si nu-i va parea rau: "Tu esti preot in veac, in felul lui Melhisedec."

Evrei 5:10
10. caci a fost numit de Dumnezeu: Mare Preot "dupa randuiala lui Melhisedec."
Randuiala lui Melhisedec nu era o clasa a clerului care tinea slujbe in sinagogi sau sa detina diverse functii .

Evrei 6:17-20
17. Deaceea si Dumnezeu, fiindca voia sa dovedeasca cu mai multa tarie mostenitorilor fagaduintei nestramutarea hotararii Lui, a venit cu un juramant;
18. pentruca, prin doua lucruri cari nu se pot schimba, si in cari este cu neputinta ca Dumnezeu sa minta, sa gasim o puternica imbarbatare noi, a caror scapare a fost sa apucam nadejdea care ne era pusa inainte,
19. pe care o avem ca o ancora a sufletului; o nadejde tare si neclintita, care patrunde dincolo de perdeaua dinlauntrul Templului,
20. unde Isus a intrat pentru noi ca inainte mergator, cand a fost facut "Mare Preot in veac, dupa randuiala lui Melhisedec".

Evrei 7:11
11. Daca, dar, desavarsirea ar fi fost cu putinta prin preotia Levitilor, -caci supt preotia aceasta a primit poporul Legea-ce nevoie mai era sa se ridice un alt preot "dupa randuiala lui Melhisedec", si nu dupa randuiala lui Aaron?

Evrei 7:21
21. caci, pe cand Levitii se faceau preoti fara juramant, Isus este facut preot prin juramantul Celui ce I-a zis: "Yahwe a jurat, si nu Se va cai: "Tu esti preot in veac, dupa randuiala lui Melhisedec"


Soimos a scris:
Isus este Invatator ...i se mai spunea si Rabi ...adica tot invatator!

Si aici ai dreptate asa i se zicea Rabi (Invatator).
Iar daca mai citim si mai departe prin scripturi mai observam un lucru (citate care cuprind atat VT sat si NT)

Daniel 9:25
25. Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.

Insusi Yeshua in Ioan 4:25-26 spune ca el este Mesiah (Unsul lui Yahwe)

25. "Stiu", i-a zis femeia, "ca are sa vina Mesiah , cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."
26. Isus i-a zis: "Eu, cel care vorbesc cu tine, sunt acela."

Acum daca el este Mesiah adica Unsul lui Yahwe , este UNS pentru ce ? Pentru ce se ungeau in legea lui Moise diversi oameni prin profeti sau prooroci ?Pentru a conduce , a fi imparat sau preot .
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 8:23 pm

am si eu o intrebare legata de iele .. multi prieteni spun ca cica sunt adevarate.. ielele .. unii spun ca , chiar i-au strigat..diverse chestii .. vreau sa aflu mai multe de la voi , pe net nu am gasit cine stie ce.. deci care se ofera sa ma ajute sa-mi spuna daca aceasta legenda este chiar adevarata
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 9:27 pm

eee adevarataaa, credema! Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeJoi Aug 06, 2009 10:07 pm

nelu a scris:
eee adevarataaa, credema! Wink
Pai adu si tu niste dovezi ...cadoar ai vazut ca pe forumul asta nimeni nu te crede doar asa pe vorbe goale!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 8:25 pm

se spune ca toate legendele sunt "adevarate".

ce dovezi mai vrei!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:22 pm

Tu chiar vorbesti serios ?
Deci legenda ca atunci cand tuna ... Sfantul Ilie isi bate nevasta ...e o dovada incontestabila ?

Asta ti se pare argument? ...nu ma dezamagi draga nelule caci aveam o parere buna despre tine!

E adevarat ca se spune ca miturile au cate un mic sambure de adevar la baza lor ...dar de aici si pana a prezenta un mit ca pe o dovada ...e o distanta enorma ...adica exact cea de la un lucru dovedit ca real ...si pana la credinta a proasta care isi fabrica dovezi bazandu-se pe naivitatea si ignoranta oamenilor!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeVin Aug 07, 2009 9:25 pm

deci despre iele nu obtin nimic Smile multi mi-au spus ca exista.. altii ca nu exista..altii ca este doar o simpla legenda.. unu mi-a spus doar ca s-a stiu , ca atunci cand te striga sa nu raspunzi , sa fii MUT absolut mut .. sa nu scoti nici un cuvant
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 8:14 pm

imi place de hipi, ca e dus cu ielele Very Happy

auzi... mut

mai sa fie!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Aug 11, 2009 6:44 pm

"evolutie si iele"....ce o fi in capul lui ionel
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMar Aug 11, 2009 7:57 pm

cornel , doar am intrebat in caz ca nu ai vazut Wink pentru ca majoritatea spun ca sunt adevarate..vroiam sa vad ce raspund si ce-i de pe forumul acesta.. nu te duce capul absolut deloc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 8:55 am

corneliugi a scris:
"evolutie si iele"....ce o fi in capul lui ionel

Cand va aud pe voi astia redusi la minte ca vorbiti de evolutie ... ma inabusa rasul-plansul.
Pai ce doveda mai clara de evolutie vreti decat cea pe care o vedeti zilnic langa voi si sunteti prea limitati ca sa o intelegeti.

Dar culmea prostiei este cand vezi ca tot voi voi aveti drept argument evolutia ...atunci cand e vorba de "evolutia crestinismului" ...adica de la cea de secta a religiei mozaice ...la " crestinismul" religie-politico -administrativa de stat a Imperiului Roman!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 10:31 am

mei Soimos

" crestinismul" religie-politico -administrativa de stat a Imperiului Roman"

daca or prostit atata vreme omenirea, inseamna ca nu au fost prosti.
eu unu, nu ma dau dupa ei.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 2:29 pm

Citat :
Cand va aud pe voi astia redusi la minte
p'asta ai uitat s o cenzurezi,probabil pentru ca ai "prea mult bun simt"
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 2:30 pm

Citat :
si sunteti prea limitati ca sa o intelegeti.
si asta ti a scapat...la cenzura
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 2:45 pm

Citat :
cornel , doar am intrebat in caz ca nu ai vazut pentru ca majoritatea spun ca sunt adevarate..vroiam sa vad ce raspund si ce-i de pe forumul acesta.. nu te duce capul absolut deloc
spre binele tau,sper ca intr o zi o vei intalni pe "zana datatoare de minte", insa fii atent ca :
Citat :
atunci cand te striga sa nu raspunzi , sa fii MUT absolut mut .. sa nu scoti nici un cuvant
altfel...iti goleste tartacuta si de ce mai e pe acolo...Tine minte asta,ca n am sa ma repet.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 1 din 24Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: