Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari ptr cei interesati

In jos 
+12
Alin Soimosi
totyo
jored
buburuza
otilia
Anticristul
amanda
Zian
buburuzu
Apopii
Gliphy
Soimos
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
otilia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 5:45 pm

Anticristul a scris:
Uauuuuuuuuuuu ce chestie.Anticristul si Otilia o singura persoana.Afrodit-oooo.Mama mama,sa ma gasesc eu intrupul unei femei?Vai Otilia ,scuze mi a iesit din gura cevadesi intentionam altceva.Nu sint nici eu si nici tu de vina.
Soimoseleia spune le tu cine e anticristul,caeu nu stiu inca cine e Otilia.Mai stii ?Poate mi-ar face placere s-o cunosc.
Cu stimadin Israel.Sabat salom.

Lasa,oricum din trupul unei femei ne nastem Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_biggrin .
Ca barbatii ajung si dupa nastere in trupul femeii,e ceva natural Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_razz .
Ne cunoastem de pe alt forum,oarecum.Nu prea ne-am intersectat in discutii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 6:54 pm

Anticristul a scris:

Soimoseleia spune le tu cine e anticristul,caeu nu stiu inca cine e Otilia.Mai stii ?Poate mi-ar face placere s-o cunosc.
Cu stimadin Israel.Sabat salom.
Eu daca ai cunoaste-o pe Otilia sa sti ca ai fi un privilegit al sortii, pentru a Otilia este o femeie cu un caracter ales, adica daca ar fi sa o numesc asa cum denumesc eu femeile adevarate ...un adevarat loctiitor al lui Dumnezeu, trimis ca dar masculilor pamanteni care sunt prea salbatici sa o poata intelege!
Dar asta este de inteles caci vedem ca si biserica in speta clerul, este prea prost ca sa inteleaga ce este o FEMEIE!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 7:18 pm

Soimos a scris:
nelu a scris:
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Drunken_smilie
Hai nu te mai preface ...ca cin e iiti vede IP-urile isi da seama de la o posta ca tu esti tot soimos ...dar pe rol de Gica Contra!
Tot pentru coloratura.

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_eek

vad ca ma urmaresti, bendere
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 8:25 pm

Ai dreptate ...toata ziua nu fac altceva decat sa te urmaresc!

Dar stiu ca e tine nu te deranjeaza ca tu esti obisnuit sa fii monitorizat de Sus!

Apropo ...dumnezeu va vede si cand stati pe buda?
Daca da ...atunci ma bucur ca am scapat de el ca era mai rau ca securitatea lui Ceaubasescu
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Feb 13, 2010 8:55 pm

Partea a doua este mai interesanta.
Probabil ne cunoastem dar nu mai tin minte.
Numele stiu ca l-am intilnit dar nu stiam ca e tot aceeasi.
Scuze tuturor.Si salutari din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 5:43 am

Soimos a scris:

Apropo ...dumnezeu va vede si cand stati pe buda?
Ceaubasescu

probabil iti vede tie coooru ala parossss! Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_lol

Ceausoimos
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 8:33 am

Pai sa nu-l bagi in ma-sa?

Ce rahat de zeu e ala care imi vegheaza mie cooru?

Da si eu ma razbun ptr asa o samavolnicie ... dar sti cum?

Sera ma uit in sus la cer, caut cometa Ashera (adica pe nevasta lui Yahwe, cea care i-a nascut vreo 40 de mici Dumnezei si de care scrie in Biblie ...dar nu-ti spui unde o gasesti, numai daca ma rogi) si de aici jos de pe pamant ma uit in sus, adica direct sub fusta ei .... ca sa ii vad si eu cooru !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 12:58 pm

tzi so zburlit paru de pe cooor, mei!?

ui mahhh... ce so enervat Soimica!

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Drunken_smilie
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 6:53 pm

Pai cum nu ...daca stiu ca Dumnezeul tau nu are alta treaba decat se se uite la mine in coor ... cum sa nu ma enervez ... cand vezi bine cate treburi mai importante ar avea de rezolvat!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 6:27 am

Soimos a scris:
Pai cum nu ...daca stiu ca Dumnezeul tau nu are alta treaba decat se se uite la mine in coor ... cum sa nu ma enervez ... cand vezi bine cate treburi mai importante ar avea de rezolvat!

Dracu e de vina, nu-l lasa in pace sa-si rezolve treburile si-l pune sa se uite aiurea!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 9:24 am

Intrebare:

Oare Dumnmezeu nu pacatuieste uitandu-se in fundu meu cand ma aflu in mica camaruta in care meditez in liniste si intimitate (ba chiar ma si rog mai ales cand sunt constipat)?

Pai ce exemplu ne da EL ?
Oare nu ar fi cazul ca si noi oamenii liberi si emancipati sa iesim sa protestam pe strazi, asa cum au iesit si aia inapoiati cand au protestat impotriva pasapoartelor biometrice si a chip-ului 666 ?

Nu de alta dar este mult mai scarbos sa te pandeasca cineva de sus chiar si in WC decat sa tii in buzunar un card de la vre-o banca cu datele tale personale inregistrate electonic?

Hallo religiosii ...voi nu masurati cu aceasi unitate de masura?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 2:41 pm

Soimos a scris:
Intrebare:

Oare Dumnmezeu nu pacatuieste uitandu-se in fundu meu cand ma aflu in mica camaruta in care meditez in liniste si intimitate (ba chiar ma si rog mai ales cand sunt constipat)?

?

du-te mei la doctor, la Beclean! Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_lol
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 4:31 pm

Ce sa caut acolo?

Fac pariu ca daca m-as duce nu ar putea sa imi explice care este diferenta intre dracu si dumnezeu ... pentru ca se sti ca dracu te ispiteste iar crestinii se roaga lui dumnezeu cu "si nu ne du pe noi in ispita" !
Carei atunci diferenta ?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 7:15 pm

diferenta o afli acolo Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_lol
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 8:27 am

Eu daca vreau sa aflu ceva nu -s atat de prost incat sa merg la Beclean atunci cand am acces direct la Dumnezeu chiar la mine acasa.
Adica de informat ma informez la Atotstiutorul internet iar de vindecat ma duc la Mantuitorul de la Policlinica.
Ma mir cum poti tu trai si ce nivel pot avea cei ca tine care si informeaza din Bibllia si merg sa se vindece la sarlatanul de la biserica?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 11:35 am

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_eek .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 1:59 pm

nelu a scris:
Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_eek .
Wow, ce replica inteligenta! Se pare ca te-ai autodepasit, felicitari! Esti un adevarat crestin!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 2:02 pm

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Drunken_smilie
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 3:06 pm

Ce inseamna binecuvantarea si sfintirea?

Geneza 2.3.    Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială. 
Presupun ca:
a binecuvanta=a bine-cuvanta, adica a vorbi de bine.

A sfinti=a adauga caracteristici ale sfintilor.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 4:59 pm

Ce prostie ...pai nimeni nu l-a auzit pe Dumnezeu vorbind si nici macar behaind ...si ei vorbesc de binecuvantare. Pai daca Dumnezeu este un spirit superior poate comunica prin empatie ...adica "vorbeste" cu iarba pe limba ei ..adica "limba ierbii"...adica tace profund ca nu are nevoie sa vorbeasca-cuvinteze ... pentru ca acest mijloc de comunicare nu este perfect caci prin cuvinte se pot colporta minciuni ...in timp ce prin empatie sau telepatie nu se poate mintii ...deci Dumnezeu" ne avand nevoie sa invete limbi si sa rosteasca cuvinte ...nici nu ar putea binecuvanta !

Oricum o intorci folosindu-te de ideile religioase filtrate prin prisma ratiunii ...nu iti este dat decat sa vezi decat un singur lucru ...si anume ca religia PUTE din cap pana la picioare adica de sus pana jos!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mar 29, 2010 8:12 am, editata de 1 ori
Sus In jos
buburuza
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 106
Localizare : .........
Puncte : 146
Data de inscriere : 20/02/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 6:32 am

Marea majoritate dintre noi suntem prizonieri în noi înşine şi tocmai de aceea ne apare ca fiind stranie şi plină de mistere lumea celuilalt. În mod obişnuit, fiecare fiinţă umană are, datorită specificităţilor sale vibratile (care fac să apară rezonanţe diferite), o viziune total subiectivă şi individuală asupra realităţii.
Astfel, datorită îmbunătăţirii constante a stării noastre de rezonanţă empatică cu ceilalţi, vom putea ajunge să intrăm fulgerător în „carapacea” celuilalt, pentru a-i percepe astfel, graţie acestei inefabile „consonanţe”, propria sa lume interioară predominantă, percepţia sa subiectivă asupra realităţii.
Tocmai de aceea este atât de important să învăţăm să-i privim, mai ales pe cei pe care îi iubim, fără idei preconcepute, fără clişee şi, mai ales, fără să le cerem (prin impunere despotică) să corespundă imaginii FANTASMAGORICE pe care ne-am format-o noi despre ei.
Doar ca tu, te iubesti numai pe tine. Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_idea
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 10:23 am

buburuza a scris:
Marea majoritate dintre noi suntem prizonieri în noi înşine şi tocmai de aceea ne apare ca fiind stranie şi plină de mistere lumea celuilalt. În mod obişnuit, fiecare fiinţă umană are, datorită specificităţilor sale vibratile (care fac să apară rezonanţe diferite), o viziune total subiectivă şi individuală asupra realităţii.
Iarasi te-a apucat logoreea?
Tu chiar nu realizezi ca ceea ce debitezii suna ridicol iar felul acesta pretios dar aiurea in care te exprimi fac ca afirmatiile tale sa sune de-a dreptul ridicol!
Faptul ca voi va simti prizonierii vostri se datoreaza gardului numit religie, cel care va limiteaza pana si libertatea de a gandi!
Si evident ca uitandu-te prin ulucii gatdului, realitatea pe care o vezi este doar o viziune subiectiva asupra unei realitati obiective pe care trebuie sa o inveti sa o cunosti si sa o intelegi .... si tocmai atitudinea voastra de a judeca realitatea prin prisma unor conceptii ramase in urma cu 2000 de ani si total rupte de realitatea inconjuratoare in care si voi traiti face ca totul sa vi se para aiurit ... cand de fapt aiurita este doar raportarea voastra la aceasta realitate

Citat :

Tocmai de aceea este atât de important să învăţăm să-i privim, mai ales pe cei pe care îi iubim, fără idei preconcepute, fără clişee şi, mai ales, fără să le cerem (prin impunere despotică) să corespundă imaginii FANTASMAGORICE pe care ne-am format-o noi despre ei.

Cum sa-i privim? ...asa uitandu-ne la ei lung si a proasta ?
ce ar fi sa intelegeti ca daca tot vrei sa te uiti la ei si vrei sa-i cunosti mmai bine ...trebuie sa te uiti la FAPTELE lor ...si daca te uiti la fapte ... nu mai ai imagini fantasmagorice ci cunosti realitaea ...fantasmagoria ramanand in cerul in care traiti voi.
Cunoscand realitatea si iubindu-i trebuie sa te implici pozitiv in ajutorarea lor si nu sa te minunezi de imaginea din capul tau lobotomizat pe care o proiectezi asupra altora!

Dar cui sa-i explic ca FAPTELE VORBESC ...unora care s-au inregimentat vanzandusi sufletul unei credinte religioase care ca instrumnent de lucru al Marii Curve a Noului Babilon a comis mai multe fapte abominabile decat insusi Dracu personal ... care probabil li s-a prezentat lor ca Dumnezeu ...si desi stiu ca acest Diavol este Dumnezeul lumii acesteia ...ei tot se aduna in lacasurile in care se prosteste, manipuleaza si beleste omul simplu fara educatie si constiinta ...bineintees in numele Domnului (cu coada si coarne)

Citat :

Doar ca tu, te iubesti numai pe tine. Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_idea
Fiecare e iubeste pe sine si chair are datoria sa o faca ...minciuna voastra a celor vanduti lui Hristos(Stapanul cheilor IADULUI) este ca voi declamati in mod mincinos iubirea crestina ...si de fapt sunteti ca si colega voastra amanda ...plini de ura impotriva celor care va ridica in fata oglinda ..tot asa cum un WC este plin cu hartii rupte dintr-o carte de poezie!
... cam asta este si imaginea voastra pe care o proiectati in exterior ..conform dictonului ...afara e vopsit gardu ...inauntru va pandeste leopardu!
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:37 am

de ce nu mai scrie nimeni aici
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:39 am

subiectul religie e asa de vast si asa de complex ca ar trebuii sa vbim intruna pentru ca numai asa putem sa descoperim adevaruri care ne framanta
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:42 am

si eu sunt unul care nu crede in isus ,care crede ca nu a existat si mai ales cred cu tarie ca biserica si religia au fost inventate ca sa ne domine o clasa mica de initiati
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 4:12 am

jored a scris:
si eu sunt unul care nu crede in isus ,care crede ca nu a existat si mai ales cred cu tarie ca biserica si religia au fost inventate ca sa ne domine o clasa mica de initiati

Astea sunt lucruri evidente pentru cei ce au mintea limpede!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 5:23 am

eu am fost unul dintre cei care am mers la biserica ,mai rar ce-i drept , dar dupa ce am citit biblia de mai multe ori si am mai vazut si serialul zeitgeist am inceput sa am mari dubii referitoare la religie si mai ales la isus.
nu pot sa cred ca in biblie exista indemnuri spre a ucide lansate de catre un dumnezeu al tiganilor imputiti de evrei sau ca se ridica la rang de religie incestul fetelor lui lot.
oare acesti idioti fanatici ,habotnici, nu stiu sa citeasca ,oare cum un retardat de preot cu povesti infantile manipuleaza mii de oameni.
nu pot sa cred si ma abtin tot mai greu de la cine stie ce fapt necugetate
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 5:30 am

ce legatura am eu roman ,cu tiganii evrei ,de ce trebuie sa ma inchin eu la zeul lor ,
nu pot sa inteleg oameni acestia, care inca mai merg la biserica ,nu ii ajuta nimeni.
pe langa faptul ca ei nu il recunosc pe acest isus ,evreii in scrierile lor talmudice ,sunt invatati sa ne urasca
mare e gradina ta doamne si multi i-au sarit gardul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 6:13 am

jored a scris:
ce legatura am eu roman ,cu tiganii evrei ,de ce trebuie sa ma inchin eu la zeul lor ,
nu pot sa inteleg oameni acestia, care inca mai merg la biserica ,nu ii ajuta nimeni.
pe langa faptul ca ei nu il recunosc pe acest isus ,evreii in scrierile lor talmudice ,sunt invatati sa ne urasca
mare e gradina ta doamne si multi i-au sarit gardul

Referitor la intrebarea ta ... afla te rog ca crestinii nu se inchina la Dumnezeul evreilor ...asa ca fii linistit.
Faptul ca amandoi Dumnezei se numesc Iahwe se datoreaza faptului ca crestinii furand scripturile evreilor si completandu-le cu fanteziile lor, au avut impresia ca l-au furat si pe Dumnezeul evreilor din ceruri.
Dar asta nu se poate caci nu avem nici o dovada ca acel Dumnezeu s-a lasat de religia sa si a trecut ca un tradator la religia concurentei.

In plus de asta trebuie subliniate diferentele intre cei doi Dumnezei, caci acel Dumnezeu al evreilor a avut contacte cu poporul sau de credinciosi (nu de natii) ...chiar si cand ucidea copii dusmanilor, dar cum am mai spus ...nu a dat niciodata vre-un semn crestinilor ca s-ar fi convertit de la iudaism la crestinism.

In plus de aceasta trebuie remarcate diferentele esentiale intre cei doi Dumnmezei , si anume ca cel crestin are un fiu ...pe Isus, iar cel Mozaic nu are copii nici pana in ziua de azi ... sau faptul ca Dumnezeul crestin promite ciracilor sai viata dupa moarte, iar cel evreu le promite doar faptul ca evreii vor avea o tara a lor in viitor ...si iata o vedem ca deja o au ...dar la mozaici nimic despre viata dupa moarte!
...si tot asa Dumnezeul crestin isi expediaza sufletele mortilor in iad sau rai ...ceea ce la cel Mozaic nu este cazul ca ei nu au nici rai si nici iad.

Si acum referitor la exprimarea ta referitoare la un popor care a adus contributii omenirii muuuult mai mari decat poporul tau ...adica si-a dovedit o superioritatea mare fata de poporul tau asta si in trecut dar si in prezent ... zau ca nu iti face cinste ... si nu cred ca trebuie sa punem problemele la modul discriminatoriu si nici sa vorbim de paiul din ochii altuia pana nu vedem barna din ochii nostrii.

Daca vrei totusi un zeu local si o religie stramoseasca ... il ai pe Zamolxe si religia patriotica care s-a croit pe mitul acestuia ... cauta in internet ceva despre Lorin Fortuna
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 11:35 am

Soimos a scris:

Si acum referitor la exprimarea ta referitoare la un popor care a adus contributii omenirii muuuult mai mari decat poporul tau ...adica si-a dovedit o superioritatea mare fata de poporul tau asta si in trecut dar si in prezent ... zau ca nu iti face cinste ... si nu cred ca trebuie sa punem problemele la modul discriminatoriu si nici sa vorbim de paiul din ochii altuia pana nu vedem barna din ochii nostrii.
Realizarea bombei atomice (tot grupul din proiectul Manhatan era constituit din evrei, printre care si Einstein), ww2 - Hitler avea tata evreu (Alois, un evreu austriac), Stalin la fel (informatiile despre apartenenta sa etnica le-am prezentat tot pe acest forum), comunismul cu toate maretele sale binefaceri (Marx, Engels, Lenin), cei ce au fost sursa crestinismului (Isus, Moise, Apostolii, etc. toti evrei). Acestea fac parte din maretele binefaceri aduse omenirii de catre poporul evreu! Poate mai sunt si altele, dar n-am mai stat sa caut pe Net...
Citat :

Daca vrei totusi un zeu local si o religie stramoseasca ... il ai pe Zamolxe si religia patriotica care s-a croit pe mitul acestuia ... cauta in internet ceva despre Lorin Fortuna
Zalmoxis, se pare ca este doar un mit sponsorizat de interese diferite de interesele care ar trebui sa fie ale romanilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:36 pm

Apopii a scris:
Realizarea bombei atomice (tot grupul din proiectul Manhatan era constituit din evrei, printre care si Einstein),

Mai putin Eistein dar si el este o dovada a genialitatii poporului evreu. Erau acolo la proiectul bombei atomice Leo Szilard sau Openheimer si alti evrei ... dar nu romani, tocmai ca o dovada a faptului ca evrei sunt un popor mic dar cu multe valori mari !

...eu nu sunt de loc evreu ... dar macar recunosc deschis si sincer o realitate incontestabila si anume ca si Wagner sau poetul Heinrich Heine sau Arthur Rubinstein precum si multi altii laureati ai premiului Nobel sunt tot evreii si intr-un procent foarte mare la c at de mica e natia lor.
Citat :

ww2 - Hitler avea tata evreu (Alois, un evreu austriac),
Nu se stie exact daca Alois nascut Schickelgruber tata lui ASdolf era evreu sau nu desi sunt unele variante ca tatal sau era evreul Frankenberger.
Citat :

(Isus, Moise, Apostolii, etc. toti evrei). Acestea fac parte din maretele binefaceri aduse omenirii de catre poporul evreu! Poate mai sunt si altele, dar n-am mai stat sa caut pe Net...
Asta chiar ca este nesemnificativ.
Pentru ca acestia toti erau niste zero barati, daca nu ii impunea pe firmament criminalul balcanic nascut la Nis - Naisus ( adica la cativa zeci de km de granita Romaniei.)
Citat :

Zalmoxis, se pare ca este doar un mit sponsorizat de interese diferite de interesele care ar trebui sa fie ale romanilor!
Orice religie este straina de interesele romanilor ...ptr ca religia amorteste mintea si transforma omul intr-un animal slab. prost si fara personalitate, usor manipulabil dintr-o turma ca cea a unei oi proaste.

Deci nu avem motive sa-i discriminam pe evrei ... mai ales daca nu suntem cu nimic superiori aestora ...vezi cum e tara lor si tara noastra si mai vezi contributia lor la cultura si stiinta europeana ..si compara-le cu ale noastre.
Eu sunt total impotriva oricarei discriminari etnice ... si spre disperarea sotie mele si a fiului meu ...nu ma dau in laturi sa vorbesc si cu tziganii ...tocmai ptr ca ptr mine nu etnia cuiva conteaza ...ci pasarele din capul sau!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:47 pm

jored a scris:
eu am fost unul dintre cei care am mers la biserica ,mai rar ce-i drept , dar dupa ce am citit biblia de mai multe ori si am mai vazut si serialul zeitgeist am inceput sa am mari dubii referitoare la religie si mai ales la isus.
Isus nu a fost decat un om mai spalat la minte si care crescand pe treptele Templului a vazut, a inteles si s-a indignat de ceea ce se petrecea in Templu.
Viata omului Isus (atat cat se stie) nu prea e patata ca sa merita sa fie condamnat.
Periculos pentru mentalul societatii ramase in urma este Christosul ....nume pe care Isus nu il avea si nici nu raspundea la el.
Citat :

nu pot sa cred ca in biblie exista indemnuri spre a ucide lansate de catre un dumnezeu al tiganilor imputiti de evrei sau ca se ridica la rang de religie incestul fetelor lui lot.
De ce nu?
Biblia este o care scrisa de niste ciobani primitivi si fi sigur ca pe atunci nu existau legi care sa condamne crima tot asa cum nu sunt nicil a primitiviidin Afganistan.
Ce zici de moralitatea musulmanilor seiti care invata din Coran ca ai voie sa faci sex cu bebelusi (vezi teza religioasa scrisa de Ayatolahul Khomeinii) si sa te insori cu o fetita de 9 ani ... ca asa a facut si profetul?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:49 pm

jored a scris:
subiectul religie e asa de vast si asa de complex ca ar trebuii sa vbim intruna pentru ca numai asa putem sa descoperim adevaruri care ne framanta
Ai dreptate!
Noi de doi ani postam pe acest forum anti-religie ...si avem tupeul sa recunoastem ca am descifrat adevarul despre religii ...in speta cea crestina!
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 10:53 am

ok.
nu pot decat sa ma bucur pentru ca am descoperit acest site si mai ales ma bucur ca pot sta cu cineva de vorba fara sa par un idiot.
desi am cautat pe net nu am gasit nimic despre isus nici macar omul.
in cazul acesta (de renuntare la religie) ce se va intampla cu omul care se va convinge ca nu a fost decat o poveste ,ce se va inampla cu fundamentul vietii lui care se naruie dintro data.
va trebui sa isi faca o alta scara de valori?
poate ca cei care au evoluat in cercetarile lor ar trebui sa faca ceva si cind zic asta ma gandesc la o ma mare prezenta si mai inensa mediatizare.
inca o data ma gandesc ce anume ar trebui pus in golul lasat de disparitia religiei,pentru ca oamenii simt nevoia de a crede in ceva de a avea un ideal un tel un model nu stiu???????????
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari ptr cei interesati   Intrebari ptr cei interesati - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari ptr cei interesati
Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Intrebari cenzurate pe TPU
» Pavel ... fapte si intrebari legitime

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: