Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Ce va fi in anul 2012

    In jos 
    +9
    Black velvet
    Laurentiu
    MaSaCrU
    GaSpAr
    Apopii
    buburuzu
    H1perion
    Soimos
    Gliphy
    13 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
    AutorMesaj
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 6:06 pm

    Soimos a scris:
    Aia de care pomenesti tu din acea cauza aveau Sheol/Hades pentru ca erau secte ale religiei Mozaice ! ... deci nu aveau religia crestina ...capisci?
    pai eu de acea secta mozaica vorbeam. sau ai uitat? eu astfel de ''sectant'' dar acea secta iudaica a fost numita crestina de oamenii vremii. lucru ce nu il poti combate. apoi au evoluat si au evoluat, afecatati fiind si de factorii externi si au devenit ce vezi azi.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 7:08 pm

    Citat :
    pai eu de acea secta mozaica vorbeam. sau ai uitat?

    De ce sa uit ce vorbesti tu ?
    Poi eu vorbeam despre acel Christos care este Diavol=Lucifer in religia crestina !
    Citat :

    dar acea secta iudaica a fost numita crestina de oamenii vremii. lucru ce nu il poti combate.

    Poi cand iti zic eu ca pina si numele de crestin este "imprumutat" (prin furt) ca de altfel tot ...de falsii crestini ai zilelor noastre ...nu ma crezi?

    Citat :


    apoi au evoluat si au evoluat, afecatati fiind si de factorii externi si au devenit ce vezi azi.
    Nu au evoluat ...caci evolutie nu exista cand e vorba de credinta ...prin urmare se poate spune ca tot au mintit si au modificat pina minciuna s-a umflat si a ajuns ceea ce vedem ca este azi!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 7:20 pm

    las-o balta. m-ai convins in legatura cu cunostintele tale despre religie
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 8:02 pm

    GaSpAr a scris:
    las-o balta. m-ai convins in legatura cu cunostintele tale despre religie
    Faptul ca te-am convins sau nu ... ma lasa rece ca si crivatul cand imi trece prin izmene!

    Forumul asta nu este facut pentru tine ...ci ptr ceilalti care ne citesc... si acestora eu le propun sa vada religia altfel decat a fost ea vazuta in 2000 de ani in care Faptele ...adica MILIOANELE de CRIME vorbesc muuult mai convingator decat cuvintele mele sau ale tale!

    Ceea ce fac eu este doar sa explic din ce cauza acele FAPTE BICISNICE ale bisericii crestine sunt DIABOLICE ...deci nu vorbesc doar asa pe sec despre religie ...ci explic o REALITATE confirmata de Istorie ... si ma adresez celor care doresc sa inteleaga Istoria si Biblia dintr-un alt punct de vedere .... si nu sa asculte mereu aceleasi prostii mincinoase ale unor propagandisti care si-au vandut mintea si sufletul si fac propaganda "divina" ptr cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii!

    Case Closed !
    Game Over!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 9:06 pm

    Cheis clousd. rezultat 0-0
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 6:30 am

    GaSpAr a scris:
    Cheis clousd. rezultat 0-0
    E bine si asa ...daca tu atat ai inteles !

    Problema este sa inteleaga altii ce am postat eu cu 2 postari mai sus!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 7:23 am

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    Cheis clousd. rezultat 0-0
    E bine si asa ...daca tu atat ai inteles !

    Problema este sa inteleaga altii ce am postat eu cu 2 postari mai sus!
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan



    Numarul mesajelor : 2372
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 12:22 pm

    GaSpAr a scris:
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii

    Drumul spre Iad este pavat doar cu intentii bune!

    Daca ai sa citesti doctrina comunista, ai sa vezi acolo intentii bune si scopuri nobile! La ce dezastru a dus comunismul in realitate, stie toata lumea... Noi ce sa facem acum, sa adoptam doctrina comunista, doar pentru scopurile ei nobile, netinand cont de consecintele dezastruoase ale aplicarii ei in practica?

    Tot asa si cu doctrina religioasa crestina, sa o adoptam fara a tine cont de crimele si ororile care au rezultat in urma aplicarii ei in practica?
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 12:42 pm

    GaSpAr a scris:
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii

    Poi scopul final l-a zis Dumnezeu atunci cand ne anunta prin Biblie ca vrea sa distruga specia umana!

    Poi mai este un scop si mai final dupa acest final?
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 3:55 pm

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii

    Poi scopul final l-a zis Dumnezeu atunci cand ne anunta prin Biblie ca vrea sa distruga specia umana!

    Poi mai este un scop si mai final dupa acest final?
    daca te referi la versetele dinainte de potop, in care zice ca va distruge fiecare vietate, sa stii ca le rupi din context( fiind din Tanak nu imi mai poti repeta ca si noi am rupt scriptura iudaica din context . sic! ). sa stii ca asta s-a intamplat atunci, iar dupa potop a promis ca nu va mai face asta
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 8:41 pm

    GaSpAr a scris:
    dupa potop a promis ca nu va mai face asta

    Si spre sfarsitul apocalipsei, cine distruge tot, inclusiv intreg pamantul, poate si intreg sistemul solar? Sa fi uitat dumnezeul vostru de promisiune sau apocalipsa tine cu ”ursul”?

    21.1. Şi am văzut cer nou şi pământ nou. Căci cerul cel dintâi şi pământul cel dintâi au trecut; şi marea nu mai este.

    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 12:52 pm

    GaSpAr a scris:
    daca te referi la versetele dinainte de potop, in care zice ca va distruge fiecare vietate, sa stii ca le rupi din context( fiind din Tanak nu imi mai poti repeta ca si noi am rupt scriptura iudaica din context . sic!
    Iar vorbesti in necunostinta de cauza

    Poi povestea Potopului nu este din Tanach ...ci din Legenda lui Ghilgamesh ...si Noe este de fapt Inteleptul Utnapishtii care a supravietuit acestui potop.
    Legenda Potopului cu personajul Utnapishtii este identica cu Legenda lui Noe, doar ca este scrisa pe tablite cuneiforme cu cateva sute de ani inaintea acestuia ... de unde tragem concluzia ca actiunea petrecandu-se in Babilon nu e vorba de Dumnezeul Yahwe (ca asta inca nu exista pe atunci) ... ci de Ishtar...asa ca "promisiunea" lui Yahwe ...mai este inca valabila!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 3:11 pm

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    daca te referi la versetele dinainte de potop, in care zice ca va distruge fiecare vietate, sa stii ca le rupi din context( fiind din Tanak nu imi mai poti repeta ca si noi am rupt scriptura iudaica din context . sic!
    Iar vorbesti in necunostinta de cauza

    Poi povestea Potopului nu este din Tanach ...ci din Legenda lui Ghilgamesh ...si Noe este de fapt Inteleptul Utnapishtii care a supravietuit acestui potop.
    Legenda Potopului cu personajul Utnapishtii este identica cu Legenda lui Noe, doar ca este scrisa pe tablite cuneiforme cu cateva sute de ani inaintea acestuia ... de unde tragem concluzia ca actiunea petrecandu-se in Babilon nu e vorba de Dumnezeul Yahwe (ca asta inca nu exista pe atunci) ... ci de Ishtar...asa ca "promisiunea" lui Yahwe ...mai este inca valabila!
    potopul a fost si in mitologia astecilor si a mayasilor, si a triburilor indiene din America de N si in mitologia nordului si in mitologia chineza, peste tot. nu a copiat nimeni de la nimeni. tot ce am zis eu confirma faptul ca supravetuitorii au luat cu ei istoria evenimentelor
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 6:51 pm

    GaSpAr a scris:
    nu a copiat nimeni de la nimeni.
    E adevarat ca sunt multe myturi privind Potopul la toate popoarele dar varianta iudaica cu Noe este totusi copiata din Legenda lui Ghilgames ....ca e prea mare asemanarea intre cele 2 povesti ...care sunt prezentate nu in mod real, ca in alte povesti ... ci in mod fantastic.
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:08 pm

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    nu a copiat nimeni de la nimeni.
    E adevarat ca sunt multe myturi privind Potopul la toate popoarele dar varianta iudaica cu Noe este totusi copiata din Legenda lui Ghilgames ....ca e prea mare asemanarea intre cele 2 povesti ...care sunt prezentate nu in mod real, ca in alte povesti ... ci in mod fantastic.
    pai daca evenimentul a fost acelasi e si normal sa se asemene Very Happy
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:23 pm

    GaSpAr a scris:
    pai daca evenimentul a fost acelasi e si normal sa se asemene Very Happy
    Nu la eveniment ma refeream ...ci l-a descrierea fantastica a desfasurarii evenimentului !

    Si nu fi sigur nici ca era acelasi eveniment din moment ce inundatii mari au fost foarte dese.
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:31 pm

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    pai daca evenimentul a fost acelasi e si normal sa se asemene Very Happy
    Nu la eveniment ma refeream ...ci l-a descrierea fantastica a desfasurarii evenimentului !

    Si nu fi sigur nici ca era acelasi eveniment din moment ce inundatii mari au fost foarte dese.
    inundatii au fost, sunt si vor fi. dar sa zicem ca evreii au copiat de la sumerieni. aztecii si mayasii de la cine au copiat, caci si la ei evenimentul este descris aproape la fel: zeii l-au anunatat pe un om sa-si faca o barca mare, sa adune animale si sa-si ia familia cu el. apoi apa a venit, a ras tot si end of story. aceiasi intamplare o gasim si la unele triburi indiene din America de nord, descrisa la fel. prea multe coincidente, iar eu nu cred in coincidente.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:42 pm

    GaSpAr a scris:

    inundatii au fost, sunt si vor fi. dar sa zicem ca evreii au copiat de la sumerieni. aztecii si mayasii de la cine au copiat, caci si la ei evenimentul este descris aproape la fel: zeii l-au anunatat pe un om sa-si faca o barca mare, sa adune animale si sa-si ia familia cu el...
    Pentru ca singura posibilitate sa te salvezi era barca!

    Da un link serios care sa dovedeasca afirmatia referitoare la amanuntele identice ale celor 2 legende!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 7:47 pm

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:

    inundatii au fost, sunt si vor fi. dar sa zicem ca evreii au copiat de la sumerieni. aztecii si mayasii de la cine au copiat, caci si la ei evenimentul este descris aproape la fel: zeii l-au anunatat pe un om sa-si faca o barca mare, sa adune animale si sa-si ia familia cu el...
    Pentru ca singura posibilitate sa te salvezi era barca!

    Da un link serios care sa dovedeasca afirmatia referitoare la amanuntele identice ale celor 2 legende!

    http://www.talkorigins.org/faqs/flood-myths.html
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 8:19 pm

    E interesant linkul ...dar nu vad facuta comparatia pe care ti-am cerut-o!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 8:26 pm

    Soimos a scris:
    E interesant linkul ...dar nu vad facuta comparatia pe care ti-am cerut-o!
    gasesti acolo toate legendele despre potop din toate culturile lumii. majoritatea se aseamana, deci ceva tot a fost mai pe la inceput, eventual o inundatie mare.
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 12:08 am

    GaSpAr a scris:
    zeii l-au anunatat pe un om sa-si faca o barca mare, sa adune animale si sa-si ia familia cu el. apoi apa a venit, a ras tot si end of story. aceiasi intamplare o gasim si la unele triburi indiene din America de nord, descrisa la fel. prea multe coincidente, iar eu nu cred in coincidente.

    Ai zis bine, ZEII au facut asta, apoi a venit Moise si a inlocuit Zeii cu Domnul-Zeu (YHWH)! Astfel, el si-a creat propria poveste, evident speculand un eveniment major sau mai multe, petrecute probabil in mod real si constand din inundatii majore care au ramas adanc intiparite in memoria oamenilor! Deci, pentru credibilitate, Moise a cladit o fictiune pe niste evenimente reale!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 3:36 pm

    Profetia de la 21 decembrie 2012 partea 1

    La fiecare 26 000 de ani, sistemul nostru solar trece prin cele 12 semne zodiacale. Civilizatiile antice precum egiptenii, hopi, cherokee, apasii si maiasii au cunoscut existenta acestui mare ciclu si au dezvoltat calendare in conformitate cu el. Acest ciclu descinde din nenumarate si diferite evenimente ale naturii, cum ar fi orbitarea soarelui in jurul lui Alcion, steaua centrala a Pleiadelor, sau ciclul de 260 de zile al gestatiei umane.

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Image-2008-06-26-3363235-46-calendarul-mayas

    Acest mare ciclu este impartit in 5 subcicluri, de cate 5125 de ani fiecare, despre care se crede ca au propria varsta. Calendarul aztec a descris fiecare ciclu ca fiind distrus de unul din cele 5 elemente fundamentale. Ciclul in care ne aflam noi este era celui de-al 5-lea soare, intre 3113 I.H si 2012 D.H. Cultura mayasa a fost constienda de aceasta data de sfarsit pe care chiar Nostradamus a profetit-o. Pamantul pecare locuim noi acum, inseamna miscare, schimbare, evolutie si constiinta. Astrologii Timpului din Maya cea Vie afirama ca Terra a trecut prin foc, pamant, aer si apa. Elementul final e etherul sau centrul.

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Calend_astec
    Hopi cred ca in 2012 trecem prin a patra lume a distrugerii si incepe a cincea lume a pacii.
    Conform mayasilor, marele ciclu are 13 baktani. Pamantul acum se afla in baktanul al 13-lea inca din anul 1618 (cunoscut ca triumf al materialismului si ca perioada a marii uitari, cu predictia ca umanitatea va pierde constiinta adevaratei ei legaturi cu natura prin intermediul posesiunilor exterioare). In acest baktan, predomina sentimentele egoiste si cele de a controla, adica ambitia lumii civilizate.
    Papa Gregorie al 13-lea a silit popoarele bastinase sa adopte calendarul de 12 luni si primul ceas mecanic. Aici s-a produs eroarea in timp. Inainte de adoptarea acestor doua elemente, fiecare an era impartit in 13 cicluri lunare, fiecare avand cate 28 de zile. Mai precis acest Mare Ciclu se va incheia la data de 21 decembrie 2012.

    Sursa
    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Sept 14, 2011 3:46 pm

    Religii pagane – partea 2

    Profetul mayas din secolul 7, Pacal Votan, a lasat un mesaj puternic generatiilor viitoare: "Daca umanitatea doreste sa se salveze de distrugerea biosferica, trebuie sa se intoarca sa traiasca in natura". A prezis de asemenea si tehnologizarea societatii noastre si consecintele abdicarii noastre de la legile naturii in schimbul valorilor materiale.
    Astrologia si studierea boltii ceresti sunt la fel de vechi ca civilizatia umana. Omul a fost atat de profund fascinat de elementele de pe bolta cereasca incat le-a integrat in constelatii si le-a aplicat legende.

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Hercule

    In mitologia greaca, astrii ceresti erau personificati ca zei. Observam in structurile care exista si azi ca cea mai veche civilizatie a investit in localizarea stelelor mai multa bogatie, putere, timp si efort decat in orice alta practica. Acest fapt a ramas in istorie drept simpla curiozitate. Dar adevarul este dezvaluit din ce in ce mai clar, cu fiecare clipa ce ne apropiem de "ziua zero", 21 decembrie 2012.
    E o conceptie gresita cum ca religiile pagane sunt rar practicate astazi. De fapt, paganismul in evolutia sa, este cea mai practicata forma de religie la ora actuala. De-a lungul timpului, noile religii nu au facut altceva decat sa inlocuiasca vechile religii.
    Adevarata istorie a planetei noastre este trunchiata de la inceputuri. De la crearea monoteismului si ridiculizarea tuturor practicilor si religiilor pagane, o minciuna a fost impusa fortat tuturor civilizatiilor. Oare de ce imperiile puternice s-au simtit atat de amenintate de practicile pagane incat sa le pedepseasca cu moartea? Aceasta amenintare nu s-a sfarsit o data cu Imperiul Roman. Uitati-va cum fondatorii Americii, prin mandatul Marii Britanii, au masacrat triburile americane bastinase fara discriminare. Marea Britanie a savarsit unele din cele mai brutale forme de genocid in Africa, India, Noua Zeelanda, Noua Guinee si in multe alte parti in care existau triburi pagane. Timorul de Est a fost supus unuia din cele mai brutale genociduri din istorie si a fost fondat de Natiunile Unite si de SUA, in timpul administratiei Carter (Jimmy Carter – al 39-lea presedinte al SUA- 1977-1981). Atacul a inceput cu bombe aeriene, iar timp de 2-3 saptamani nu au facut altceva decat sa omoare oameni. SUA au furnizat 90% dintre arme. Au murit peste 200.000 de oameni.
    Oamenilor le e greu sa inteleaga ca paganismul nu e mai periculos decat intelegerea procedurilor chirurgicale. Cunoasterea poate fi practica atunci cand e aplicata adecvat. si poate avea efecte foarte negative daca e utilizata gresit si se abuzeaza de ea.
    Chiar si azi sunt utilizate elemente pagane cand sunt trimisi oamenii la razboi. Li se spune ca vor lupta pentru cauze nobile si ca este nevoie de sacrificiu uman pentru acestea.
    Atentatul terorist de la Oklahoma din 1995, a revendicat vieti de barbati, femei si copii ce au sfarsit in flacarile din 19 aprilie. Aceasta data repsrezinta o sarbatoare pagana, in care sacrificiul uman se face prin foc.
    Atentatul de la 11 septembrie 2001, conform calendarului mayas a reprezentat o schimbare pe scara larga.
    7 octombrie 2001, cand SUA a atacat Afganistanul, era conform calendarului mayas data ce reprezinta echilibrul.
    Acestea nu sunt profetii sau predictii. Mayasii au inteles pur si simplu ciclurile naturale ale trupului uman. Nu trebuie decat sa vezi deciziile politice ale SUA de la infiintarea Natiunilor Unite, pentru a va forma o idee asupra scopului ultim. Orice razpoi major, asasinari, atacuri teroriste, ori slabiciuni de securitate facute cunoscute, au doua trasaturi comune:
    1. tragicul eveniment devine stire mondiala care sperie si infurie opinia publica.
    2. rezultatul este extinderea puterii guvernului si distrugerea libertatilor constitutionale
    Concluzia: aceste evenimente nu sunt accidentale.

    Sursa

    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 12:03 pm

    Black velvet a scris:
    Oare de ce imperiile puternice s-au simtit atat de amenintate de practicile pagane incat sa le pedepseasca cu moartea?

    Foarte simplu, paganismul este o religie a libertatii omului si a determinarii acestuia sa lupte pentru libertatea si drepturile sale ca OM!

    Ce imperiu are nevoie de oameni liberi? Un imperiu are nevoie de religii care sa impuna frica si ascultarea si nu de o religie a libertatii! Vezi ce inseamna paganismul!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Motanel
    Pedestras
    Pedestras
    Motanel


    Numarul mesajelor : 53
    Localizare : Linga soba
    Puncte : 56
    Data de inscriere : 14/01/2012

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeDum Ian 15, 2012 4:03 pm

    Black velvet a scris:
    Religii pagane – partea 2

    [justify] Profetul mayas din secolul 7, Pacal Votan, a lasat un mesaj puternic generatiilor viitoare: "Daca umanitatea doreste sa se salveze de distrugerea biosferica, trebuie sa se intoarca sa traiasca in natura". A prezis de asemenea si tehnologizarea societatii noastre si consecintele abdicarii noastre de la legile naturii in schimbul valorilor materiale.

    bre dar nu a prezis si procesorul intel ,poate si bomba atomica ,din cite stiu eu maiasii mincau fasole si trageau vinturi cu care au dat gauri in stratul de ozon ,hai ca esti tare ,vezi sa nu se rupa ceva in tine tavaleala
    Citat :

    Astrologia si studierea boltii ceresti sunt la fel de vechi ca civilizatia umana. Omul a fost atat de profund fascinat de elementele de pe bolta cereasca incat le-a integrat in constelatii si le-a aplicat legende.


    poate informatiile erau luate din zodiac si din stele ,poate cind faceau jertfe de ciini si pisici li se revelau toate cele
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 12:22 pm

    Motanel a scris:
    din cite stiu eu maiasii mincau fasole si trageau vinturi cu care au dat gauri in stratul de ozon

    Poate incercau si ei sa alunge de acolo naluca din ceruri a dumne-zeului vostru grin
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    DRAGOS
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 134
    Varsta : 32
    Localizare : Bucuresti
    Puncte : 147
    Data de inscriere : 14/08/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 4:08 pm

    in 2012 adica la sfarsitul vremurilor va venii isus sa judece vii si mortii, sunt curios si eu cum or sa iasa mortii din morminte sa fie judecati=))) grin tavaleala
    Sus In jos
    http://fara-secrete.blogspot.com
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeSam Ian 21, 2012 11:07 pm

    DRAGOS a scris:
    in 2012 adica la sfarsitul vremurilor va venii isus sa judece vii si mortii, sunt curios si eu cum or sa iasa mortii din morminte sa fie judecati=))) grin tavaleala

    Mortii ca mortii, pune omul mana pe lopata si se apuca de treaba, cam are de lucru, dar fiind semi-zeu, de talia lui Hercules, s-o fi descurcand el grin Problema-i ce se face el cu cei care au fost incinerati hohot nasoala treaba, o sa trebuiasca sa-i judece pe bucatele tavaleala

    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    mctentis
    Pedestras
    Pedestras
    mctentis


    Numarul mesajelor : 25
    Varsta : 35
    Localizare : Londra
    Puncte : 33
    Data de inscriere : 23/01/2012

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 12:18 pm

    Is curios tare daca nu se intampla nimic in 2012 asa cum preziceti voi sfarsitul, ati mai avea curajul sa va bateti cu pumni in piept cum o faceti acuma?
    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 1:08 pm

    mctentis a scris:
    Is curios tare daca nu se intampla nimic in 2012 asa cum preziceti voi sfarsitul, ati mai avea curajul sa va bateti cu pumni in piept cum o faceti acuma?

    Tu chiar crezi dumele astea cu 2012 doh de fapt esti credincios, daca tu crezi ca un barbos din ceruri s-a jucat cu lut, adica s-a jucat cu... in tarana si a creat omul... poti crede si ca tot el a trimis berzele sa aduca oamenilor copii grin si ca lumea se sfarseste din cauza lui aghiuta Very Happy
    Sus In jos
    mctentis
    Pedestras
    Pedestras
    mctentis


    Numarul mesajelor : 25
    Varsta : 35
    Localizare : Londra
    Puncte : 33
    Data de inscriere : 23/01/2012

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 3:41 pm

    Black velvet a scris:
    mctentis a scris:
    Is curios tare daca nu se intampla nimic in 2012 asa cum preziceti voi sfarsitul, ati mai avea curajul sa va bateti cu pumni in piept cum o faceti acuma?

    Tu chiar crezi dumele astea cu 2012 doh de fapt esti credincios, daca tu crezi ca un barbos din ceruri s-a jucat cu lut, adica s-a jucat cu... in tarana si a creat omul... poti crede si ca tot el a trimis berzele sa aduca oamenilor copii grin si ca lumea se sfarseste din cauza lui aghiuta Very Happy

    Daca cuvintele astea tu le consideri ceea ce ai scris mai sus esti un nebun si nu mai ai ce sa vorbesti cu mine.Spune-mi mie atunci cum a facut Zeus lumea si Odin mai desene animate esti prea naiv sa faci diferenta intre realitate si mit


    Apoi Dumnezeu a zis: să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră"), al unui act special de plăsmuire (Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului") şi de suflare de viaţă ("I-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul s-a făcut astfel un suflet viu"). Aceasta ne dovedeşte că omul nu este o simplă fiinţă biologică (fiinţă vie, înzestrată cu raţiune) ci este şi suflet viu (Dumnezeu, cartea Geneza capitolul 2, versetul 7
    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeLun Ian 23, 2012 4:24 pm

    mctentis a scris:
    Black velvet a scris:
    mctentis a scris:
    Is curios tare daca nu se intampla nimic in 2012 asa cum preziceti voi sfarsitul, ati mai avea curajul sa va bateti cu pumni in piept cum o faceti acuma?

    Tu chiar crezi dumele astea cu 2012 doh de fapt esti credincios, daca tu crezi ca un barbos din ceruri s-a jucat cu lut, adica s-a jucat cu... in tarana si a creat omul... poti crede si ca tot el a trimis berzele sa aduca oamenilor copii grin si ca lumea se sfarseste din cauza lui aghiuta Very Happy

    Daca cuvintele astea tu le consideri ceea ce ai scris mai sus esti un nebun si nu mai ai ce sa vorbesti cu mine.Spune-mi mie atunci cum a facut Zeus lumea si Odin mai desene animate esti prea naiv sa faci diferenta intre realitate si mit


    Apoi Dumnezeu a zis: să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră"), al unui act special de plăsmuire (Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului") şi de suflare de viaţă ("I-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul s-a făcut astfel un suflet viu"). Aceasta ne dovedeşte că omul nu este o simplă fiinţă biologică (fiinţă vie, înzestrată cu raţiune) ci este şi suflet viu (Dumnezeu, cartea Geneza capitolul 2, versetul 7

    Zeus a facut lumea din Haos, te duce mintea sa pricepi ca anticii stiau ca Universul a luat nastere printr-o aranjare a energiei, adica Big-Bang-ul descris in cuvintele de acum mii de ani in urma. Aia stiau pe atunci astronomie de precizie mai, de Mecanismul Antikitera ai auzit? Mecanismul ala facut de greci cu mai bine de 2000 de ani in urma, descria cu mare precizie miscarea tuturor planetelor din sistemul solar, iar voi inca mai credeti si acum intr-un barbos din ceruri grin care a facut lumea precum un iluzionist care spune hocus-pocus si scoate iepurele din palarie hohot
    Sus In jos
    mctentis
    Pedestras
    Pedestras
    mctentis


    Numarul mesajelor : 25
    Varsta : 35
    Localizare : Londra
    Puncte : 33
    Data de inscriere : 23/01/2012

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 25, 2012 10:49 am

    Esti un sa nu zic ce..... daca vrei sa sti eu sunt in anul 2 la Inginerie Geodezica-masuratori terestre si cadastru, am auzit de ce vorbesti ti si chiar sunt foarte pasionat de astronomie geodezica insa nu vad legatura ta cu zeus din asta? Helloww?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 5 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Ce va fi in anul 2012
    Sus 
    Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » 2009 ... anul care a distrus Romania.

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
    Mergi direct la: