Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Ce va fi in anul 2012

    In jos 
    +9
    Black velvet
    Laurentiu
    MaSaCrU
    GaSpAr
    Apopii
    buburuzu
    H1perion
    Soimos
    Gliphy
    13 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
    AutorMesaj
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 7:15 pm

    GaSpAr a scris:
    nu e nevoie sa-l lauzi pe marele arhitect al masonilor adica diavolul, ca sa fii mason. pe forum nu stie nimeni ca esti mason, dar te identifica atunci cand le promovezi unele ideologii
    Foarte gresit!
    Nu le promovez nicio ideologie ci ma refer la un fapt real petrecut in Istorie !

    Evident ca Diavolul este Dumnezeul tuturor templelor sau religiilor ... ce naiba ..inca nu te-ai prins nici macar de atata lucru?

    Poi oare din ce cauza ...sa fie pen ca nu poti intelege realitatea? ...sa fie minusul de neuroni din creier cel te impiedica sa vezi faptul ca Atotputernicu nu a adus nici un bine omenirii ....dar in schimb RELE cate vrei, adica a adus saracie, mizerie, boala, molime si pandemii, suferinta, razboaie si moarte mai mult decat se poate ...vedem ca in ceea ce priveste relele, a fost extrem de darnic!

    Pai ce crezi ...oare cine e acela care a adus relele mai sus enumerate?
    O fi fost ... Dumnezeu sau Dracu?

    Hai sa vedem daca te duce mintea sa faci diferenta pe care si un copil de 1 an stie sa o faca ...cea intre kaka si Papa?
    Hai ...da-ti examenul ...sa te vedem .


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iul 10, 2011 6:41 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan



    Numarul mesajelor : 2372
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 9:29 pm

    Soimos a scris:


    Evident ca Diavolul este Dumnezeul tuturor templelor sau religiilor ... ce naiba ..inca nu te-ai prins nici macar de atata lucru?

    Poi oare din ce cauza ...sa fie pen ca nu poti intelege realitatea ...sau minusul de neuroni din creier te-a impiedicat sa vezi faptul ca Atotputernicu nu a adus nici un bine omenirii ....dar in cele rele, adica saracie, mizerie, saracie suferinta, razboaie si moarte, a fost extrem de darnic!

    Aici este ceva in neregula! Daca dumnezeu (atotputernicul Laughing ) a adus toate relele si doar cei legati la ochi nu sunt in stare sa vada asta din faptele sale descrise in mitul biblic, atunci el este Zeul (mai-marele) tartor al religiilor si nu Diavolul care i-a indrumat pe oameni pe calea cunoasterii!

    Practic religia crestina a pus egal intre Diavol si rau si intre dumnezeu si bine, ceea ce este taman pe dos!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 9:53 pm

    Apopii a scris:
    Aici este ceva in neregula! Daca dumnezeu (atotputernicul Laughing ) a adus toate relele
    in primu lrand nu Dumnezeu a adus relele, raul a fost adus datorita neascultarii lui Adam si Eva




    Apopii a scris:
    Diavolul care i-a indrumat pe oameni pe calea cunoasterii!
    in al doilea rand, diavolul nu a indrumat pe nicio cale a cunoasterii. oamenii doar nu stiau ce e raul si binele, pentru ei nu exista aceasta notiune, era o armonie deplina. asta invata si masonii, ca diavolul le-a dat cunoasterea, dar se inseala si se pare ca ii inseala si pe naivii, care nu sunt in stare sa deosebeasca stanga de dreapta

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 6:54 am

    Apopii a scris:

    Aici este ceva in neregula! Daca dumnezeu (atotputernicul Laughing ) a adus toate relele si doar cei legati la ochi nu sunt in stare sa vada asta din faptele sale descrise in mitul biblic, atunci el este Zeul (mai-marele) tartor al religiilor si nu Diavolul care i-a indrumat pe oameni pe calea cunoasterii!
    Ba ...totul este mai mult decat clar!
    Dumnezeul religiilor este Dracu ...iar fiul sau Lucifer ...doar un dracusor ceva mai mic ... revoltat!

    Acest lucru este clar exprimat prin 2-3 versete ascunse in mult prea stufoasa Biblie.

    De ex chiar GaSpar ne-a aratat ca dracusorul Christos cel care in cer era acel sarpe care a ademenit-o pe Eva sa manance din pomul cunoasterii binelui si al raului, care se autodenumeste Lucifer adica "aducatorul de lumina" ...dupa ce a fost pedepsit ptr gestul sau de Prometeu si aruncat pe pamant ca sa sufere si sa aduca rau pamantenilor (vezi Apoc 12.12) este aruncat dupa "Inviere"in iad unde devine exact ceea ce a fost ...adica acelasi balaur sau sarpe ....fapt pe care l-a demonstrat chiar GaSpar aratandu-ne ca in unele traduceri nu scrie Iad ...ci Hades ... ceea ce in intelesul iudeo-crestin al acestui termen inseamna "Imparatia balaurilor, serpilor si dragonilor" ...deci punct ochit ...punct nimerit!

    Sau mai pe scurt ...incercand sa combata ideea precum ca Isus-Christos ar fi Diavolul ... si-a tras singur un spitz in poponeatza si ne-a confirmat chiar el aceasta ipoteza!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 9:20 am

    Soimos a scris:
    De ex chiar GaSpar ne-a aratat ca dracusorul Christos cel care in cer era acel sarpe care a ademenit-o pe Eva sa manance din pomul cunoasterii binelui si al raului, care se autodenumeste Lucifer adica "aducatorul de lumina" ...dupa ce a fost pedepsit ptr gestul sau de Prometeu si aruncat pe pamant ca sa sufere si sa aduca rau pamantenilor (vezi Apoc 12.12) este aruncat dupa "Inviere"in iad unde devine exact ceea ce a fost ...adica acelasi balaur sau sarpe
    doare mai Soimos, doare tare? inca mai repeti prostiile astea dupa ce am maturat cu tine pe jos?




    Soimos a scris:
    ....fapt pe care l-a demonstrat chiar GaSpar aratandu-ne ca in unele traduceri nu scrie Iad ...ci Hades ... ceea ce in intelesul iudeo-crestin al acestui termen inseamna "Imparatia balaurilor, serpilor si dragonilor" ...deci punct ochit ...punct nimerit!
    unii oameni nu ar trebui sa mai scrie pe forumuri, ci ar trebui sa isi ia medicamentele la ora care trebuie. ti-am dat link unde zice ca Hades este grecescul lui Sheol, dar ce sa-i faci unuia care minte omu' la ochi? oricum, important este sa-mi ramana mesajele sa vada lumea cum ti-am demonstrat ca esti un zero barat
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 10:35 am

    [quote="GaSpAr"]
    Soimos a scris:
    Citat :
    De ex chiar GaSpar ne-a aratat ca dracusorul Christos cel care in cer era acel sarpe care a ademenit-o pe Eva sa manance din pomul cunoasterii binelui si al raului, care se autodenumeste Lucifer adica "aducatorul de lumina" ...dupa ce a fost pedepsit ptr gestul sau de Prometeu si aruncat pe pamant ca sa sufere si sa aduca rau pamantenilor (vezi Apoc 12.12) este aruncat dupa "Inviere"in iad unde devine exact ceea ce a fost ...adica acelasi balaur sau sarpe
    doare mai Soimos, doare tare? inca mai repeti prostiile astea dupa ce am maturat cu tine pe jos?
    Faptul ca de furie ca ti-am demascat minciuna cu care doreai sa-ti aperi convingerile, m-ai spurcat ca la usa cortului ..."adica ai spalat pe jos cu mine" ...nici pe departe ca mi-ai desfintat Teoria pe care ti-am demonstrat-o in modul cel mai clar!

    Deci daca ai fi rational si nu credincios ... nu cu mine trebuia sa te preocupi tu ...ci cu ideile pe care le expun argumentat aici pe forum!

    Poniemaiesi ...ma batlane?

    Citat :
    Hades este grecescul lui Sheol,
    Cata incultura!
    Si ce trist este sa vezi spectacolul unui incult care vrea sa para ca le stie pe toate ...dar nu bazandu-se pe stiinta ...ci pe Credinta a proasta!
    Intradevar Hades este traducerea in greaca a sheolului din limba ivrita !
    dar daca ai avea minte macar atata cat are un dinosaur din zilele de azi ...adica o gaina ... ai intelege ca Sheolul si acel Hades fac parte din Religia Mozaica!
    Hadesul in acceptiunea religiei crestine este "Imparatia serpilor varcolacilor si a dragonilor" ... prin urmare la care religie te referi?

    Citat :

    important este sa-mi ramana mesajele sa vada lumea cum ti-am demonstrat ca esti un zero barat

    Ha ha ha ...fi sigur ca mesajele tale vor ramane sa vada toata lumea ca prin credinta a proasta si incultura nu poti face fata unei discutii purtata pe baze rationale ...fara a te face de ras ...exact asa cum te faci tu!

    Ma troaca ...da de ce nu folositi voi crestinii termenul de sheol si l-ati inlocuit cu IADUL? ... de prosti ce sunteti ...sau din cauza ca stiti ca folosind amenintarea cu Sheolul ... nu speriati pe nimeni ...iar religia voastra trebuie sa sperie ...sa santajeze ...sa imprastie FRICA ...caci prin impunerea generalizata A FRICII puteti conduce si manipula prostimea ..adica exact scopul marsav pe care vi l-ati propus ... cum este si firesc pentru niste bestii cu aspect uman care si-au vandut trupul, mintea si sufletul, Diavolului!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 850
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 10:43 am

    Soimos a scris:
    Faptul ca de furie ca ti-am demascat minciuna cu care doreai sa-ti aperi convingerile, m-ai spurcat ca la usa cortului ..."adica ai spalat pe jos cu mine" ...nici pe departe ca mi-ai desfintat Teoria pe care ti-am demonstrat-o in modul cel mai clar!

    Deci daca ai fi rational si nu credincios ... nu cu mine trebuia sa te preocupi tu ...ci cu ideile pe care le expun argumentat aici pe forum!

    Poniemaiesi ...ma batlane?
    batrane ti-am demonstrat cu propriile tale citate din biblie ca nu ai dreptate, ce tot o mai lungesti atata? a vazut si lumea cum editezi postarile mele pe motivede jignire, vrajeala toata ziua, erau argumente care deranjau, asa ca nu te mai fuduli atata



    Soimos a scris:
    Cata incultura!
    ai demonstrat-o



    Soimos a scris:
    Intradevar Hades este traducerea in greaca a sheolului din limba ivrita !
    dar daca ai avea minte macar atata cat are un dinosaur din zilele de azi ...adica o gaina ... ai intelege ca Sheolul si acel Hades fac parte din Religia Mozaica!
    SHEOL da face parte din religia mozaica, dar in cea crestina si in primele biblii crestine, gaseam HADES echivalentul lui SHEOL, caci crestinii din primele secole nu aveau doctrina iadului cum o au acuma. Deci HADES la crestini era tot una cu SHEOL la mozaici, asa ca du-te si canta la alta masa. Du-te si zii lui Black Velvet, nu mie


    Soimos a scris:
    Ha ha ha ...fi sigur ca mesajele tale vor ramane sa vada toata lumea ca prin credinta a proasta si incultura nu poti face fata unei discutii purtata pe baze rationale ...fara a te face de ras ...exact asa cum te faci tu!
    deci astea sunt atributele tale nu ale mele. eu am facut pe forum o analiza a scripturii si am ti-am oferit si cateva documentatii istorice, deci credinta nu isi are locul aici, dar trebuie sa pari si tu inteligent nu e asa? Very Happy


    Orice om care cunoaste putin biblia si-ar da seama imediat ca ce faci tu aici e bataie de joc

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 6:31 pm

    GaSpAr a scris:
    batrane ti-am demonstrat cu propriile tale citate din biblie ca nu ai dreptate, ce tot o mai lungesti atata?
    care ...acelea cu Sheolul sau cu Hadews ?
    tare mi-e teama ca nu pricepi nimic daca ai crezut asta!

    Citat :

    a vazut si lumea cum editezi postarile mele pe motivede jignire, vrajeala toata ziua, erau argumente care deranjau, asa ca nu te mai fuduli atata
    Pe mine niciodata nu ma deranjeaza argumentele chiar daca contravin parerilor mele ...ai fost editat ca in loc sa raspunzi argumentat ai facut atac la persoana !
    Si iti promity ca exact asa voi face si in viitor !



    Soimos a scris:
    ai demonstrat-o
    da am demonstrat ca nici macar nu intelegi ceea ce postezi aiurea!



    Citat :
    SHEOL da face parte din religia mozaica, dar in cea crestina si in primele biblii crestine, gaseam HADES echivalentul lui SHEOL,
    vad ca esti cam greu la intelegere!
    Intradevar Sheol = Hades ...dar in contextul aceleiasi religii ...adica cea Mozaica ...
    In crestinism unde a facut "dumnezeu" special IADUL ...ca stia cui v-ati vandut ... Hades este echivalentul Imparatiei serpilor si varcolacilor ...asa cum ai avut ocazia sa te convingi in citatul din engleza pe care ti l-am postat anterior!

    Citat :

    caci crestinii din primele secole nu aveau doctrina iadului cum o au acuma
    Poi cum sa o aibe atunci cand ei nu aveau religia crestina ci erau o secta a religiei Mozaice ?
    iar nu-ti pica fisa?

    Citat :
    deci astea sunt atributele tale nu ale mele. eu am facut pe forum o analiza a scripturii si am ti-am oferit si cateva documentatii istorice, deci credinta nu isi are locul aici, dar trebuie sa pari si tu inteligent nu e asa?
    Ai facut un rahat ...ai repetat aceleasi lucruri care se repeta intr-una de 2000 de ani ... nimic altceva!

    Citat :

    Orice om care cunoaste putin biblia si-ar da seama imediat ca ce faci tu aici e bataie de joc

    Asta este din p de v al celor VANDUTI ca tine !
    Cei care gandesc LIBER ... ca mine, gasesc exact interpretarea corecta si directa a sensului versetelor Biblice!
    De ex cand Isus-Christos afirma ca a venit sa aduca Nu pacea ci Sabia nu Iubirea ci dezbinarea astfelca fiu si mama sa nu se inteleaga ....noi intelegem exact asta ...si nu faptul ca Isus s-a dus la tutungerie ca sa-si ieie un pachet de tigari ...sau alte prostii departe de aceasta afirmatie clara si directa!
    Sus In jos
    MaSaCrU
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 5
    Data de inscriere : 10/07/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 8:25 pm



    Soimos a scris:
    ntradevar Sheol = Hades ...dar in contextul aceleiasi religii ...adica cea Mozaica ...
    In crestinism unde a facut "dumnezeu" special IADUL ...ca stia cui v-ati vandut ... Hades este echivalentul Imparatiei serpilor si varcolacilor ...asa cum ai avut ocazia sa te convingi in citatul din engleza pe care ti l-am postat anterior!
    When the Hebrew scriptures were translated into Greek in ancient Alexandria around 200 BCE the word "hades" (underworld) was substituted for "sheol". (see Hellenistic Judaism).

    The New Testament follows the Septuagint in translating sheol as hades

    Tinand cont ca Sheol inseamna mormant, in concluzie si Hades din NT inseamna tot mormant. In crestinismul timpuriu, nu exista termenul de iad, adica loc unde sunt chinuiti pe vecie iar asta o poate confirma multe versete din NT. Soimos nici macar ce iti zice Wikipedia nu este adevarat?




    Soimos a scris:
    Pe mine niciodata nu ma deranjeaza argumentele chiar daca contravin parerilor mele ...ai fost editat ca in loc sa raspunzi argumentat ai facut atac la persoana !
    ar trebui sa-ti fie rusine, tu care injuri ca la usa cortului, banezi userii care iti zic ca ai probleme cu capul


    Soimos a scris:
    In crestinism unde a facut "dumnezeu" special IADUL ...ca stia cui v-ati vandut
    poate gasesti in crestinismul de azi, dar in cel timpuriu asta era o utopie. se pomeneste de Iazul de Foc, dar acela e altceva


    Soimos a scris:
    Poi cum sa o aibe atunci cand ei nu aveau religia crestina ci erau o secta a religiei Mozaice ?
    pai eu de crestinismul ala vorbesc nu de asta de acum, de care te folosesti tu


    Soimos a scris:
    Ai facut un rahat ...ai repetat aceleasi lucruri care se repeta intr-una de 2000 de ani
    singurul care face rahat esti tu. nu faci decat sa preiei niste teorii ale conspiratiei si le prezinti drept adevaruri. asta se numeste propaganda


    Soimos a scris:
    De ex cand Isus-Christos afirma ca a venit sa aduca Nu pacea ci Sabia nu Iubirea ci dezbinarea astfelca fiu si mama sa nu se inteleaga ....noi intelegem exact asta
    nu intelegeti nimic, nu faceti decat sa va bateti joc de crestini, atata tot. app daca a venit sa aduca sabia, a provocat vreo revolta? a omorat pe cineva? a instigat poporul la razboi? raspunsul este NUUU, caci sabia aici are sensul de CUVANTUL ADEVARULUI dar un propagandist ca tine nu o sa recunoasca in veci. Ia-te de mana cu sionistul Pavel Corut ca numai ala foloseste romane fanteziste si le prezinta adevaruri, exact ca tine
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 11, 2011 7:25 am

    MaSaCrU a scris:


    Soimos a scris:
    ntradevar Sheol = Hades ...dar in contextul aceleiasi religii ...adica cea Mozaica ...
    In crestinism unde a facut "dumnezeu" special IADUL ...ca stia cui v-ati vandut ... Hades este echivalentul Imparatiei serpilor si varcolacilor ...asa cum ai avut ocazia sa te convingi in citatul din engleza pe care ti l-am postat anterior!
    When the Hebrew scriptures were translated into Greek in ancient Alexandria around 200 BCE the word "hades" (underworld) was substituted for "sheol". (see Hellenistic Judaism).
    Mersi ca ti-ai dat iarasi singur un spitz in coor!
    Stii ce inseamna Hellenistic Judaism?
    Da stii ce inseamna "When the Hebrew scriptures were translated into Greek in ancient Alexandria around 200 BCE"?
    poi dupa mintea ta crestinismul a inceput cu 200 BCE inainte de nasterea lui Isus ... URA ... ai repurtat inca o victorie impotriva lui Soimos

    Citat :

    The New Testament follows the Septuagint in translating sheol as hades
    Astia sunt atat de prosti incat au confundat NT cu Evangheliile ... (inca necuprinse in NT)
    In cazul in care ar fi folosit cuvantul Evanghelii ...ar avea dreptate ptr ca acestea apartin de religia mozaica in care Hades= Sheol!

    Dar trebuie sa fi prost ca bata sa nu stii ca NT apartine exact de crestinismul "constatinian" in care Sheolul a fost inlocuit cu Iadul!

    Ai mai obtinut o victorie!


    Citat :

    Tinand cont ca Sheol inseamna mormant, in concluzie si Hades din NT inseamna tot mormant. In crestinismul timpuriu, nu exista termenul de iad, adica loc unde sunt chinuiti pe vecie iar asta o poate confirma multe versete din NT. Soimos nici macar ce iti zice Wikipedia nu este adevarat?
    O fi zicand ...dar se pare ca ti-e iti lipsesc niste notiuni elementare de cultura ...s anume ca tot nu te-ai prins de faptul ca acel "crestinism timpuriu" nu apartine de RELIGIA CRESTINA ci de cea MOZAICA ...si asta explica clar de ce textul din Wikipedia este corect ...dar ca tu nu pricepi ce este scris acolo!

    Ura ...ai mai repurtat o victorie



    Citat :

    Soimos a scris:
    Pe mine niciodata nu ma deranjeaza argumentele chiar daca contravin parerilor mele ...ai fost editat ca in loc sa raspunzi argumentat ai facut atac la persoana !
    ar trebui sa-ti fie rusine, tu care injuri ca la usa cortului, banezi userii care iti zic ca ai probleme cu capul

    Daca nu-mi arati o postare de-a mea cu "injuraturi ca la usa cortului" te banez definitiv ...asta ca sa-ti treaca cheful sa mai minti!


    Citat :
    Soimos a scris:
    In crestinism unde a facut "dumnezeu" special IADUL ...ca stia cui v-ati vandut
    poate gasesti in crestinismul de azi, dar in cel timpuriu asta era o utopie. se pomeneste de Iazul de Foc, dar acela e altceva
    Daca acel "Iaz de foc" nu are nimic comun cu Sheolul ...el este cam acelasi lucru cu "focurile vesnice ale Iadului"!

    Asa ca ai mai repurtat inca o victorie!

    Citat :
    pai eu de crestinismul ala vorbesc nu de asta de acum, de care te folosesti tu
    Iarasi esti paralel cu realitatea!
    "Crestinismul" pina la Constantin era o secta a religiei MOZAICE ...oare de cate ori trebuie sa iti repet ca sa pricepi asta!
    Chiar si Pavel care era interesat de convertirea neamurilor ii convertea pe toti exact in religia Mozaica - secta crestina!

    Ai mai obtinut o victorie!

    Soimos a scris:
    Citat :
    De ex cand Isus-Christos afirma ca a venit sa aduca Nu pacea ci Sabia nu Iubirea ci dezbinarea astfelca fiu si mama sa nu se inteleaga ....noi intelegem exact asta
    nu intelegeti nimic, nu faceti decat sa va bateti joc de crestini, atata tot. app daca a venit sa aduca sabia, a provocat vreo revolta? a omorat pe cineva? a instigat poporul la razboi? raspunsul este NUUU,
    Cum nu? Nu s-a pregatit de puci trimitandu-si ucenicii sa cumpere sabii inainte de a fi arestat in gradina Ghetsimanii?
    Poi ca nu le-a folosit este din cauza lasitatii ucenicilor sai care desi au atacat soldatii care au venit sa-l aresteze ...nu au facut decat sa taie urechea unuia ...deci semn clar de agresiune ...ce dreaq ...tu chiar nu ai habar ? ..sau nu-ti fileaza beculetele in bibilica ...sau te-ai infratit cu MINCIUNA?
    Pai razboaiele religioase sau cruciadele cine le-a facut ...nu tot biserica sa ... aia crestina?
    Poi nu ASTA VREA SA ZICA ca "am venit sa aduc nu pacea ci sabia"?
    Poi ia vezi in stanga jos pe titlul forumului un citat din Luca in care Isus spune ca" "am venit sa aduc un foc pe pamant, si vreau ca el sa fie aprins chiar acum"!
    Poi asta este ptr tine o chemare la pace?
    Oare nu este o confirmare care intareste primul verset ala cu "adusul sabiei"?

    Sti ce-mi place la voi?
    Imi place ca va credeti mai destepti decat "dumnezeul" vostru ...adica ala e atat de prost incat nu stie sa se exprime clar si precis ...si va gasiti voi dashteptii lumii sa-l corectati pe prostu caruia va inchinati!

    Hai ma nu vezi ca comentariile tale put a minciuna si prostie ?


    Nah ...uite ... vezi cum ai mai repurtat inca o victorie!

    Deci numai in aceasta postare scorul este 6:0 ...evident ptr tine ca doar tu m-ai dat gata.
    Sus In jos
    MaSaCrU
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 5
    Localizare : Calarasi
    Puncte : 8
    Data de inscriere : 10/07/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 11, 2011 1:50 pm

    Soimos a scris:
    Mersi ca ti-ai dat iarasi singur un spitz in coor!
    Stii ce inseamna Hellenistic Judaism?
    deci pentru iudaicii eleni, Hades=Sheoll=mormant. in tot NT nu se vorbeste de iad vesnic, ci de moartea a doua prin aruncarea in iazul de foc dupa judecata. pe langa asta gasim si termenul HADES in NT. de aici rezulta ca proto-crestinii nu credeau ca dupa moarte se duc in iad sau rai deoarece nu este mentionat asta si pe langa asta asta erau doctrinele celorlalte religii. deci si in NT Hades-Sheoll, asa ca nu mi-am data niciun spitz in fund, caci nu pot, doar cu calcaiul as putea dar nu am sa-ti fac placerea asta



    Soimos a scris:
    Dar trebuie sa fi prost ca bata sa nu stii ca NT apartine exact de crestinismul "constatinian" in care Sheolul a fost inlocuit cu Iadul!
    =)))=)))) ori esti masochist? NT apartine crestinismului constantinian? 1,2,3 si hahahhahahaaaaaa. mestere de Diassateron ai uitat? sau te-ai gandit ca uit si ai zis sa ma minti iar, cum ii minti si pe ceilalti care te urmeaza ca un lider. pe langa asta fiecare comunitate aveau cate o evanghelie sau mai multe, cu Diasstareonul s-a decis ca evangheliile sa fie compilate.



    Soimos a scris:
    O fi zicand ...dar se pare ca ti-e iti lipsesc niste notiuni elementare de cultura ...s anume ca tot nu te-ai prins de faptul ca acel "crestinism timpuriu" nu apartine de RELIGIA CRESTINA ci de cea MOZAICA ...si asta explica clar de ce textul din Wikipedia este corect ...dar ca tu nu pricepi ce este scris acolo!
    sa zicem intre, caci s-au pastrat destul de multe din primul crestinism iar afirmatia ca apartine de iudaism nu ai facut decat sa-mi ridici mingea fileu. apartinand de iudaism e cat se poate de clar si logic, ca nu exista termenul de iad la proto-crestini



    Soimos a scris:
    Daca acel "Iaz de foc" nu are nimic comun cu Sheolul ...el este cam acelasi lucru cu "focurile vesnice ale Iadului"!
    iazul de foc de locul unde vor muri a doua oara, cei pacatosi, dar e complet diferit de iadul popular, nu e vesnic si nici nu este inca aprins, deci adio ideea ca ar fi diavolul stapan pe acolo, caci iazul de foc special pentru draci a fost facut Twisted Evil sa fie omorati in el.



    Soimos a scris:
    "Crestinismul" pina la Constantin era o secta a religiei MOZAICE ...oare de cate ori trebuie sa iti repet ca sa pricepi asta!
    secta a iudaismul sau nu, avem marturii ale unor istorici ca se numea crestina, asa ca degeaba te tot zbati pe aici



    Soimos a scris:
    Chiar si Pavel care era interesat de convertirea neamurilor ii convertea pe toti exact in religia Mozaica - secta crestina!
    urat suna religie. din religie fac parte si unele lucruri pe care Iisus le-a condamnat



    Soimos a scris:
    Cum nu? Nu s-a pregatit de puci trimitandu-si ucenicii sa cumpere sabii inainte de a fi arestat in gradina Ghetsimanii?
    le zicea ceva de genul: ''cumparati-va sabii caci nu voi mai sta mult cu voi'' cam asa suna si nu mai tin minte versetul, dar si Iisus lucra cu sabia, iar el nefiind cu apostolii sa lucreze cu sabia le-a zis sa-si cumpere. dar ce fel de sabie? exact aceea de care iti ziceam eu, sabia=adevarul. deci daca Iisus nu mai era ramaneau apostolii sa raspandeasca adevarul. iti poti da seama ca nu se referea la sabia in sensul ei propriu, caci in Getsimani, i-a zis lui Petru ca cine scoate sabia de sabie va pieri. Wink




    Soimos a scris:
    nu au facut decat sa taie urechea unuia ...deci semn clar de agresiune ...ce dreaq ...tu chiar nu ai habar ? ..sau nu-ti fileaza beculetele in bibilica ...sau te-ai infratit cu MINCIUNA?
    Petru i-a taiat-o, Iisus i-a vindecat-o iar apoi i-a zis lui Petru ca cine ridica sabia de sabie va pieri



    Soimos a scris:
    Pai razboaiele religioase sau cruciadele cine le-a facut ...nu tot biserica sa ... aia crestina?
    numeste-o constantiniana nu crestina si nu vad ce legatura are asta cu Iisus




    Soimos a scris:
    Imi place ca va credeti mai destepti decat "dumnezeul" vostru ...adica ala e atat de prost incat nu stie sa se exprime clar si precis ...si va gasiti voi dashteptii lumii sa-l corectati pe prostu caruia va inchinati!
    Smile)) noi nu corectam nimic, ci doar redam ce scrie acolo. inainte profetii vorbeau mult codat si in pilde, de aceea gasesti multe simboluri in toata biblia. noi nu interpretam nimic, ci voi interpretati dupa cum va taie capul. am vazut zeci de interpretari de la propagandisti exact ca tine. vazusem una tare: cica in NT ni se vorbeste, codificat, despre sex anal. tare nu? Very Happy asa cum tu ai facut interpretari asa au facut zeci chiar sute de persoane inaintea ta.



    Soimos a scris:
    Deci numai in aceasta postare scorul este 6:0 ...evident ptr tine ca doar tu m-ai dat gata
    vezi ca incepi sa recunosti ca in viata mai si pierzi? Laughing
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 11, 2011 5:33 pm

    MaSaCrU a scris:
    deci pentru iudaicii eleni, Hades=Sheoll=mormant.
    despre ce discutam ...cumva de iudaicii eleni?
    Citat :

    in tot NT nu se vorbeste de iad vesnic,
    De unde ai avut tu impresia ca daca eu spun: Christos este seful cheilor Iadului ...ma refer la iadul vesnic ...la iadul din Romania sau la orice alt Iad!
    Eu am afirmat ce am afirmat facand referire la Christos si Iadul peste care este el Sef!
    Cum si-a impartit el imparatia ...nu ma intereseaza ...ptr ca ptr mine totul este simpla fabulatie!



    Citat :
    ori esti masochist? NT apartine crestinismului constantinian?
    1,2,3 si hahahhahahaaaaaa.
    Cred ca esti INCULT rau de tot din moment ce nici asemenea chestii elementare nu le sti!
    Poi idea de Iad este tocmai piatra de temelie pe care se bazeaza tot "santajul crestin" din ziua de azi!
    Poi pina la varsta ta n-ai vazut scene din Iad pictate la intrarea unor biserici ortodoxe?
    Sau nu sti ca toata biserica crestina de orice fel are ca temelie tocmai religia inventata de Constantin ... o religie noua care doar pastreaza aspectul vechiului crestinism dar care este un instrument POLITIC cu aspect religios !

    Sau nici macar atat nu stii ca impartirea in VT si NT apartine lui Hieronim cel care a dat prima Biblie tradusa in latina ... Vulgata?
    Asa ca despre ce vorbim ...si ce ti se pare tie gresit la afirmatia mea?


    Citat :
    sa zicem intre, caci s-au pastrat destul de multe din primul crestinism

    Da din "crestinismul paulian" s-au pastrat chiar foarte multe!
    Nu si din Mozaismul mozaicului Isus din Nazareth!

    Citat :

    iar afirmatia ca apartine de iudaism nu ai facut decat sa-mi ridici mingea fileu. apartinand de iudaism e cat se poate de clar si logic, ca nu exista termenul de iad la proto-crestini
    In capul tau e mare habababura ...poi noi vorbeam de religia in care in textul Apocalipsei Christos recunoaste ca el este Seful cheilor Iadului ... si nu de religia mozaica ...ca mie imi este foarte clar ca in religia mozaica nu este Iad ci Sheol !
    Capisci? Asa ca nu ti=am ridicat nicio minge la fileu ..ci ti-am tras un Smesh!


    Citat :
    ] secta a iudaismul sau nu, avem marturii ale unor istorici ca se numea crestina, asa ca degeaba te tot zbati pe aici
    Ma da tu esti de groaza! Tu nu faci diferenta intre SECTA si RELIGIE!

    Poi daca aia au avut chef sa denumeasca o secta a religiei mozaice ca fiind religia crestine ...treaba lor ca sunt boi! ... religia crestina care s-a desprins de mozaism ... este curvashagul inventat de Constantin !

    Soimos a scris:
    Citat :
    Cum nu? Nu s-a pregatit de puci trimitandu-si ucenicii sa cumpere sabii inainte de a fi arestat in gradina Ghetsimanii?
    le zicea ceva de genul: ''cumparati-va sabii caci nu voi mai sta mult cu voi'' cam asa suna si nu mai tin minte versetul, dar si Iisus lucra cu sabia, iar el nefiind cu apostolii sa lucreze cu sabia le-a zis sa-si cumpere. dar ce fel de sabie? exact aceea de care iti ziceam eu, sabia=adevarul.
    Cred ca ai baut cam mult!
    Cum putea apostolul Petru sa taie cu "sabia adevarului" urechea unui soldat roman ?
    Razz Razz Razz
    Vezi ca iarasi mai invins !


    Citat :
    numeste-o constantiniana nu crestina si nu vad ce legatura are asta cu Iisus
    Poi cum s-o numesc EU constantiniana cand 2 miliarde de oameni din sute de mii de bisericii ai acestei religii se numesc crestini?

    Nici "crestinismul PAULIST" adica religia primilor "crestini" care au patit martirajul .... nu are nicio legatura cu Isus ..si vad ca nu te deranjeaza!
    Isus a venit sa impuna Legea Tatalui sau ...iar Pavel a denumit aceasta Lege GUNOI ...ti se pare vre-o legatura intre ce dorea Isus si ce a facut Pavel?



    Citat :

    Soimos a scris:
    Imi place ca va credeti mai destepti decat "dumnezeul" vostru ...adica ala e atat de prost incat nu stie sa se exprime clar si precis ...si va gasiti voi dashteptii lumii sa-l corectati pe prostu caruia va inchinati!
    Smile)) noi nu corectam nimic, ci doar redam ce scrie acolo.
    Poi daca ati uitat ce scrie ...mai cititi o data ...dar nu redati niste tampenii pe care Isus nu le-a afirmat!
    Citat :

    inainte profetii vorbeau mult codat si in pilde, de aceea gasesti multe simboluri in toata biblia.
    Asta era o manevra de a-i prosti pe prosti!
    Daca voiau sa comunice ceva ...trebuiau sa vorbeasca scurt, clar si concis ...adica EXACT asa cum cere si Isus ...stai ca amu caut versetul cu pricina)
    Eu nu interpretez nimic!
    Eu doar reproduc versete din Biblie asa cum sunt ele ... de ex cand Lucifer recunoaste ca se va naste in familia lui David si anunta ca va veni pe pamant sa-si faca biserica sa ...apoi pentru mine Isus si Biserica sa sunt Lucifer si biserica sa!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 11, 2011 7:22 pm

    Soimos a scris:
    despre ce discutam ...cumva de iudaicii eleni?
    nu bre, vorbim de doctrina iadului care a fost adaugata mult mai tarziu in istoria crestinismului si pe care nu o gasim in bibliile vechi. cum noi facem analiza scripturilor si nu a religiei asa ca nu vreau sa mai aud de iad



    Soimos a scris:
    De unde ai avut tu impresia ca daca eu spun: Christos este seful cheilor Iadului ...ma refer la iadul vesnic ...la iadul din Romania sau la orice alt Iad!
    Eu am afirmat ce am afirmat facand referire la Christos si Iadul peste care este el Sef!
    da unde dracu scrie in scriptura ca Hristos e sef in iad? tu chiar esti turc mai omule, ce soola calului nu intelegi, ca in scriptura nu se face referire la vreun iad( vesnic sau nevesnic) asadar afirmatia Hristos sef in iad e de domeniul nebuniei.



    Soimos a scris:
    Cum si-a impartit el imparatia ...nu ma intereseaza ...ptr ca ptr mine totul este simpla fabulatie
    fabulatie ptr tine dar ii duci pe unii mai slabi in eroare



    Soimos a scris:
    Cred ca esti INCULT rau de tot din moment ce nici asemenea chestii elementare nu le sti!
    cateodata ma amuza afirmatiile tale. atunci cand esti inchis bagi repede o fraza ca asta si crezi ca te scoti



    Soimos a scris:
    Poi idea de Iad este tocmai piatra de temelie pe care se bazeaza tot "santajul crestin" din ziua de azi!
    mi se rupe mie de ''santajul'' crestin(vorba intre noi, s-au cam dus vremurile alea), ma doare la basca de santajul crestin, mi se falfaie, fac ceva pe el de santaj, ce nu intelegi ca pe mine nu ma intereseaza traditia religiei???????



    Soimos a scris:
    Poi pina la varsta ta n-ai vazut scene din Iad pictate la intrarea unor biserici ortodoxe?
    asa si ce legatura are asta cu biblia????????????



    Soimos a scris:
    Sau nu sti ca toata biserica crestina de orice fel are ca temelie tocmai religia inventata de Constantin ... o religie noua care doar pastreaza aspectul vechiului crestinism dar care este un instrument POLITIC cu aspect religios!
    bun crestismul de azi e corupt, asta o stiu si am mai si zis-o. o intrebare mai am: MA MAI FRECI MULT LA ICRE CU RELIGIA??????? ti-am zis ca nu folosim religia ci scripturile, ok????

    acum, despre intrument politic, crestinismul a fost declarat, dupa cum ziceai si matale, religie de stat de catre Teodosie nu Constantin. crestinarea Europei a fost un proces destul de lung, deci nici vorba de control al maselor prin crestinism. UNDERSTOOOD?



    Soimos a scris:
    Sau nici macar atat nu stii ca impartirea in VT si NT apartine lui Hieronim cel care a dat prima Biblie tradusa in latina ... Vulgata?
    Asa ca despre ce vorbim ...si ce ti se pare tie gresit la afirmatia mea?
    asta o stiam, dar eu vorbeam de NT, plus Latina Vulgata e o varianta mai murdara a bibliei, una cu multe modificari, eu nu m-as baza pe ea. faptul ca a fost inclus si VT nu vad nimic rau in asta. crestinismul( primar Very Happy ) fiind o secta iudaica era si normal sa-l includa acolo? si capisce???




    Soimos a scris:
    Da din "crestinismul paulian" s-au pastrat chiar foarte multe!
    Nu si din Mozaismul mozaicului Isus din Nazareth!
    fiecare alege ce vrea: Pavel sau Iisus.





    Soimos a scris:
    In capul tau e mare habababura ...poi noi vorbeam de religia
    eu cred ca am fost destul de clar, ca nu vreau sa discut despre religie dar tu o tragi intruna cu religia, se pare ca esti mai fanatic decat religiosii



    Soimos a scris:
    in care in textul Apocalipsei Christos recunoaste ca el este Seful cheilor Iadului
    nu ca tu chiar ai probleme grave. afirmatia ''stapanul cheilor mortii si a iadului'' o gasim in scriptura nu in religie. varianta originala este ''stapanul cheilor mortii si mormintelor'' oare de cate ori trebuie sa repet asta????????????



    Soimos a scris:
    si nu de religia mozaica ...ca mie imi este foarte clar ca in religia mozaica nu este Iad ci Sheol !
    vorbind de scripturi, Sheol se gaseste in Tanak, iar grecescul Hades tinea locul lui Sheol avand acelasi sens. ai inteles pana aici sau trebuie sa desenez????? ce nu e clar ca eu nu vorbesc de religie ci de scrierile biblice in care termenul iad nici macar nu exista????/?//? vorbesc turceste sau ce mama dracu?



    Soimos a scris:
    Ma da tu esti de groaza! Tu nu faci diferenta intre SECTA si RELIGIE!
    BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA sectantiii iudaiiiiiiici se numeau crestini. de unde stim asta? de la Flavius Josephus( cand a trait Flavius? a trait pe vremea lui Constantin? NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU, a trait in primul secol, deci era contemporan cu sectantii iudaici. a inteles acuma???) pe langa Flavius mai sunt Pliniu, Tacit si multi altiiiiiii.




    Soimos a scris:
    Poi daca aia au avut chef sa denumeasca o secta a religiei mozaice ca fiind religia crestine ...treaba lor ca sunt boi! ... religia crestina care s-a desprins de mozaism ... este curvashagul inventat de Constantin !
    crestini s-au numit de la inceput, ca au avut modificari in doctrina e altceva. ce dovada avem? istoricii de mai sus




    Soimos a scris:
    Cred ca ai baut cam mult!
    Cum putea apostolul Petru sa taie cu "sabia adevarului" urechea unui soldat roman ?
    mai omuletule mai tu ti-ai pus in gand sa ma imbolnavesti cu nervii???? sabie in NT are si sens propriu dar si sens figurat, trebuie doar putin creier sa faci diferenta cand e propriu si cand e figurat. de ex in Ghetsimani, Petru ii taie urechea soldatului roman cu sabia( sens propriu) caci nu se putea taia urecea cu ''cuvantul adevarului''. cand Iisus zice ca a venit sa aduca sabia, e clar ca aici sabie are sens figurat, deoarece Iisus nu a predicat razboiul e a predicat iubirea si iertarea dusmanului, nu a provocat vreo revolta, nu a incitat oamenii la razboi desi unii asta ateptau de la el si a zis ca cine ridica sabia( sens propriu) de sabie( sens propriu) va pieri. asta e smecheria, trebuie doar sa-ti pui mintea la contributie si sa faci diferenta. dar singura ta dorinta e de a face propaganda asta e tot de aceea nu vei accepta niciodata nici macar referintele istorice care iti dau peste cap teoria






    Soimos a scris:
    Poi cum s-o numesc EU constantiniana cand 2 miliarde de oameni din sute de mii de bisericii ai acestei religii se numesc crestini?
    pai crestinii de azi sunt doar o copie palida a crestinilor din I secol. astia de azi sunt crestinis de Paste si de Craciun atata tot. mie imi place sa-i numesc crestinoizi, adica pagani crestinati( pe vremea lui Constantin)




    Soimos a scris:
    Nici "crestinismul PAULIST" adica religia primilor "crestini" care au patit martirajul .... nu are nicio legatura cu Isus ..si vad ca nu te deranjeaza!
    Isus a venit sa impuna Legea Tatalui sau ...iar Pavel a denumit aceasta Lege GUNOI ...ti se pare vre-o legatura intre ce dorea Isus si ce a facut Pavel?
    e sunt multe chestii la mijloc nu te mai lega de 2,3 citate. legea este pentru o viata mai linistita pe pamant dar nu pentru evoluare spirituala. ce zice legea? sa nu ucizi, sa nu infurii pe fratele tau, sa nu comiti adulter si chestii lumesti, in schimb Pavel pe langa lege mai predica mantuirea prin credinta, toate lucrurile se completeaza.




    Soimos a scris:
    Poi daca ati uitat ce scrie ...mai cititi o data ...dar nu redati niste tampenii pe care Isus nu le-a afirmat!
    hahahaaa, tu si acum zici ca scrierile ''adevarate'' lui Iisus sunt pierdute si ca astea sunt ale lui Pavel? Laughing Laughing Laughing Laughing



    Soimos a scris:
    Asta era o manevra de a-i prosti pe prosti!
    Daca voiau sa comunice ceva ...trebuiau sa vorbeasca scurt, clar si concis ...adica EXACT asa cum cere si Isus ...stai ca amu caut versetul cu pricina)
    ia fii atent: in Apocalipsa ni se vorbeste de fiare, ape multe, bestii, cornul cel mic. astea sunt coduri pentru imparatii ca Imperiul Roman, papalitatea, America, biserica catolica. oare intelegi rostul acelor coduri? intelegi dc sunt nevoie de ele? ia gandeste-te ce puteau face papii in evul mediu daca in Apocalipsa lui Ioan, scria de papalitate de biserica catolica. ce puteau face romanii daca in Apocalipsa scria de imperiul lor si de fiara bla bla bla. oare ce se intampla? iti zic eu, ori distrugeau scrierile, ori faceau schimbari majore in ele.


    hai ca esti baiat mare si trebuie sa intelegi rostul mesajelor codate Wink



    Soimos a scris:
    de ex cand Lucifer recunoaste ca se va naste in familia lui David
    totusi, minciuna are o limita, cred ca si deaia nu prea mai intra Anticristul pe aici, caci a vazut cat de josnic poti fi si fara respect de credinta a omului. probabil ca te referi la Apocalipsa, dar acolo zice Iisus ca este din neamul lui David nu ca se va naste din neamul lui David. vezi ca le incurci rau de tot






    E ultima data cand iti mai bati joc de comentariile mele si de discutia noastra. Daca si data viitoare vei tot atat de ignorant si vei cita ce iti convine ignorand ceva deranajator, pe care il vei repeta iar altadata, eu m-am tirat de aici


    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 7:05 am

    GaSpAr a scris:
    nu bre, vorbim de doctrina iadului care a fost adaugata mult mai tarziu in istoria crestinismului si pe care nu o gasim in bibliile vechi. cum noi facem analiza scripturilor si nu a religiei asa ca nu vreau sa mai aud de iad
    Poi tu esti turc rau de tot, oare cand o sa-ti intre in bibilica ca Bibliile vechi apartin de religia mozaica si acea religie intradevar nu are Rai si Iad ... dar crestinismul ARE si Rai si Iad pentru ca trebuie sa i pedepseasca pe pacatosi ...ce dreaq de crestin esti din moment ce nici atat nu sti?



    Citat :
    da unde dracu scrie in scriptura ca Hristos e sef in iad? tu chiar esti turc mai omule, ce soola calului nu intelegi, ca in scriptura nu se face referire la vreun iad( vesnic sau nevesnic) asadar afirmatia Hristos sef in iad e de domeniul nebuniei.
    Poi cine este seful care detine Cheile Mortii si Cheile IADULUI?
    Ia vezi in Apocalipsa 1.18 daca exista sau nu exista IAD!
    Asta ca sa nu ma mai faci pe mine nebun ptr faptul ca tie nu iti convine sa auzi adevarul!

    Citat :
    fabulatie ptr tine dar ii duci pe unii mai slabi in eroare
    In eroare ii duci tu si cei ca tine care le baga in cap minciuni ...eu le prezint adevarul si realitatea!


    Citat :
    mi se rupe mie de ''santajul'' crestin(vorba intre noi, s-au cam dus vremurile alea), ma doare la basca de santajul crestin, mi se falfaie, fac ceva pe el de santaj, ce nu intelegi ca pe mine nu ma intereseaza traditia religiei???????
    Aha ...dupa mintea ta este liber sa faci pacate cate vrei ...ca si asa te invata apostolul (Diavolui) care este Pavel ...ca Legea lui Dumnezeu este un ...GUNOI!

    Citat :
    asa si ce legatura are asta cu biblia????????????
    Legatura o gasesti si in Apocalipsa 1.18 dar si in alte versete biblice.

    Citat :

    MA MAI FRECI MULT LA ICRE CU RELIGIA??????? ti-am zis ca nu folosim religia ci scripturile, ok????
    Poi ce valoare ar avea scripturile scrise de niste oameni daca nu pe baza lor s-ar fi instituit cea mai bestiala institutie din istoria umanitatii !

    De ce nu incerci cu lecturi din Thomas Mann, Reiner Maria Rilke, Steinbeck ++++ mii si mii de alte capodopere ale literaturii?

    Citat :

    acum, despre intrument politic, crestinismul a fost declarat, dupa cum ziceai si matale, religie de stat de catre Teodosie nu Constantin.
    Nu la asta ma refeream ci la faptul ca Constantin a conceput biserica sa ca o primarie din zilele de azi ...adica una care strange "zeciuiala" si tine evidenta platilor ...dar si locul in care se strangea obligatoriu comunitatea ca sa fie manipulata prin indoctrinare.
    Citat :

    crestinarea Europei a fost un proces destul de lung,
    Si sangeros!
    Citat :

    deci nici vorba de control al maselor prin crestinism. UNDERSTOOOD?
    Da de spovada ai auzit?
    Sau niet Understood?
    Da de legaturile tuturor popilor cu securitatea ceausista ...ai auzit ?
    Poi acolo se golea sacul cu spovedanii in timpul lui ceasca!

    Citat :
    asta o stiam

    Poi atunci de ce m-ai combatut?
    Citat :

    dar eu vorbeam de NT,
    Poate ai vrut sa zici "evangheliile canonizate" ...ca impartirea in NT si VT le-a facut Ieronim ...iar prima Biblie ptr intreg Imperiul Roman a fost cea a lui Ieronim.

    Citat :
    fiecare alege ce vrea: Pavel sau Iisus.
    Poi de unde sa-l alegi pe Isus cand scriptura ta numita Biblie este 80% paulista?


    Citat :
    afirmatia ''stapanul cheilor mortii si a iadului'' o gasim in scriptura nu in religie. varianta originala este ''stapanul cheilor mortii si mormintelor'' oare de cate ori trebuie sa repet asta????????????
    Atata timp cat o gasim scrisa in Biblie!



    Citat :
    ce nu e clar ca eu nu vorbesc de religie ci de scrierile biblice in care termenul iad nici macar nu exista????/?//? vorbesc turceste sau ce mama dracu?
    Nu ... vorbesti prostii ...si limba asta nu o inteleg!
    Uite am dat un search in Biblia online ...si ia vezi ce am gasit
    Rezultate căutare [?] S-a cautat: Iad S-au găsit 139 versete.


    Citat :
    sectantiii iudaiiiiiiici se numeau crestini
    Poi asta nu contest ...dar aceasta denumire este depasita ptr ca in zilele de azi crestin inseamna cu totul altceva ...si ptr asta li se zice "Iudeo-crestini" ...dar nici asta nu e chiar adevarat ptr ca se refera la nationalitatea unora dintre ei .. si nu la religia lor care era MOZAICA!
    capisci?
    Nu li se zice crestini - mozaici ptr ca nu convine ...desi acesta este adevarul!

    [quote' crestini s-au numit de la inceput, ca au avut modificari in doctrina e altceva. ce dovada avem? istoricii de mai sus
    [/quote]
    Iarasi minti!
    Crestinismul de dupa Constantin nu este "crestinismul'mozaic" cu doctrina schimbata ...ci o cu totul alta religie ...ce dreac ...nici atat nu stii?




    Citat :
    mai omuletule mai tu ti-ai pus in gand sa ma imbolnavesti cu nervii???? sabie in NT are si sens propriu dar si sens figurat
    Lasa tu minciunile ca figuratiile nu sunt decat in capul tau
    Citat :

    nu a provocat vreo revolta, nu a incitat oamenii la razboi desi unii asta ateptau de la el
    Poi cum nu ...cine a vrut sa fie Mesiah ...adica Rege calitate care ii cerea sa alunge stapanirea romana ?
    Nu vezi ca esti incult si vorbesti fara sa sti?

    Citat :

    si a zis ca cine ridica sabia( sens propriu) de sabie( sens propriu) va pieri. asta e smecheria,
    smecheria este ca din lipsa de cultura nu te-ai prins ca Isus lucreaza cu doua masuri (ca doar de aia e Lucifer) o masura ptr prostime ... masura in care zice:

    Ioan 5 39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt
    .

    si alta masura ptr el (si ierarhie)

    Luca 19.27. Iar pe acei vrăjmaşi ai mei, care n-au voit să domnesc peste ei, aduceţi-i aici şi tăiaţi-i în faţa mea
    .

    Tocmai din cauza ca nu intelegi cele 2 pozitii ..n-ai inteles nici la inceputul postarilor noastre motivul ptr care Ierarhiile bisericii si iezuitii, templierii si masonii sunt LUCIFERICE si au voie sa ucida (vezi citatul de mai sus) ...iar prostimea trebuie sa fie supusa si ascultatoare!


    [quote' pai crestinii de azi sunt doar o copie palida a crestinilor din I secol. astia de azi sunt crestinis de Paste si de Craciun atata tot. mie imi place sa-i numesc crestinoizi, adica pagani crestinati( pe vremea lui Constantin)
    [/quote]
    Nu este nicio copie ...este o ALTA RELIGIE care a FURAT modelul primilor crestini, model care convenea ptr ca avea putere de FANATIZARE si oferea Rai si Iad deci o viata fericita pe o alta lume ..adica o motivatie care dadea sperante mincinoase in schimbul vietii de mizerie pe care o asigura bicisnica religie crestina !

    Citat :
    ] hahahaaa, tu si acum zici ca scrierile ''adevarate'' lui Iisus sunt pierdute si ca astea sunt ale lui Pavel?
    Razi ca floarea soarelui ...adica a proasta!
    ce dreaq de mincinos esti (adica propagandist al ueni biblii scrise de primitivi) daca nici macar atat nu sti ca cele mai bune minciuni sunt cele cu un mic sambure de adevar?

    Citat :

    ia fii atent: in Apocalipsa ni se vorbeste de fiare, ape multe, bestii, cornul cel mic. astea sunt coduri pentru imparatii ca Imperiul Roman, papalitatea, America, biserica catolica. oare intelegi rostul acelor coduri?
    Evident ca este o scriere codata ...dar te intreb cand a fost canonizata Apocalipsa ...nu de alta dar dupa cunostintele mele Irineu a platit cu viata ca nu a vrut sa canonizaze Apocalipsa ...si asa necanonizata totusi a fost bagata in Biblie la comanda criminalului Constantin!

    Citat :

    totusi, minciuna are o limita,
    Nu si la credinciosi!
    Citat :

    probabil ca te referi la Apocalipsa, dar acolo zice Iisus ca este din neamul lui David nu ca se va naste din neamul lui David. vezi ca le incurci rau de tot
    Ce le mai ametesti! Poi in ce neam sa se nasca daca el este din neamul lui David?
    Nu ti dai seama ca vorbesti prostii ilogice

    Nu-i asa ca atunci cand ti se pune oglinda ADEVARULUI in fata nasului ...asta jigneste cel mai rau?
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 11:04 am

    iar bataie de joc, ti-am zis ca nu mai scriu nimic de acum incolo asa ca poti vorbi cu tine insuti







    HAI BAFTA
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:06 pm

    GaSpAr a scris:
    iar bataie de joc, ti-am zis ca nu mai scriu nimic de acum incolo asa ca poti vorbi cu tine insuti

    Inteleg chiar foarte bine lucrul acesta ...mai ales atunci cand nu mai gasesti argumente sa raspunzi la multitudinea de probleme pe care ti le-am ridicat

    Ptr cei ca tine este ceva normal ca Adevarul care nu iti convine sa fie considerat o "bataie de joc"

    Dar din pacate pomul se cunoaste dupa roade si nu dupa cum ii fosnesc frunzele in bataia vantului ...iar FAPTELE bisericii arata mai mult decat clar cine este cu adevarat Diavolul acestei planete!


    Ai oare curajul sa faci o comparatie intre bicisniciile pe care le-a facut acel Diavol de care vorbesti tu ...si bicisniciile Diavolului la care ma refer eu ...adica Christos cel care a venit sa-si faca o biserica a sa pe pamant ...biserica care pina astazi nu este intrecuta nici macar de bicisniciile comise de fascisti sau comunisti ...care bineinteles "au lucrat" dupa modelul ei!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:18 pm



    Soimos a scris:
    Inteleg chiar foarte bine lucrul acesta ...mai ales atunci cand nu mai gasesti argumente sa raspunzi la multitudinea de probleme pe care ti le-am ridicat
    stii vorba aia ''dupa razboi multi viteji se arata'' ? ti se potriveste de minune. ti-am zis intr-un post anterior ca daca iti mai bati joc de discutie, aducand-o la nivelul tau(mic) si repeti aceleasi idiotenii desi ti-am demonstrat ca sunt idiotenii, nu am sa mai scriu deloc. cand iti aduceam argumente icepeai sa faci atacuri la persoana sau sa schimbi subiectul, acum cand am zis ca nu mai scriu, te umfli in pene.





    Soimos a scris:
    Ptr cei ca tine este ceva normal ca Adevarul care nu iti convine sa fie considerat o "bataie de joc"
    daca tu vezi in prostiile de mai sus spuse de tine adevar: ori esti un nestiutor ori esti un sarlatan platit sa faca propaganda




    Soimos a scris:
    Dar din pacate pomul se cunoaste dupa roade si nu dupa cum ii fosnesc frunzele in bataia vantului ...iar FAPTELE bisericii arata mai mult decat clar cine este cu adevarat Diavolul acestei planete!
    oameni ca tine s-au inflitrat in conducerea bisericii si au corupt-o in halul asta
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:40 pm

    GaSpAr a scris:


    ti-am zis intr-un post anterior ca daca iti mai bati joc de discutie, aducand-o la nivelul tau(mic) si repeti aceleasi idiotenii desi ti-am demonstrat ca sunt idiotenii,
    Nivelul este dat de ideile si versetele bibliei la care ne referim!

    Eu ti'am dovedit chiar si in postarea anterioara prin versete biblice ca Isus -Christos foloseste doua unitati de masura ... dar si multe alte exemple identice ...iar raspunsurile tale s-au rezumat la refuzul argumentelor prezentate de mine ...si bineinteles prin atacuri la persoana ...care uneori (dar tot des) au fost sanctionate.
    Asa ceva nu se cheama pe acest forum "argumente" ci Spam.


    Citat :

    acum cand am zis ca nu mai scriu, te umfli in pene.
    ce vorbesti?
    Mi-art fi parut rau sa pleci daca vedeam la tine argumente serioase care sa ma puna pe ganduri ...dar nu mi-ai dovedit decat lipsa de cultura si incapatanarea de a nu accepta nici un argument ... chiar si atunci ca in cazul Sheol nu erai de acord ca nu exista in crestinism asa ceva ...si ca in crestinism este Iad ...ba chiar ti-am extras din Biblia online dovada ca acest cuvant este pomenit de 273 de ori in Biblie ... in timp ce tu ziceai ca nu este acest cuvant in Biblie.
    Nici macar nu mi-ai raspuns de ce ptr tine scriptura cea dovedita ca fiind scrisa de Rabinii Marii Sinagoge ca o cronica a poporului evreu si a credintei sale ... o consideri "Cuvantul lui Dumnezeu" ...aceeea ce este de fapt o minciuna ordinara ...
    Apoi ti-am dovedit cu versete Biblice ca ptr Pavel, adevaratele Legi ale lui Yahwe sunt un GUNOI ...deci tu si ceilalti crestini nu urmati Legea lui Dumnezeu sau invataturile lui Isus (ca alea nu sunt legi) ...ci urmati textele unui SARLATAN care va abate de la Dumnezeu ... prin urmare cine va "judeca" cand ajungeti la "portile cerului" ...si cum veti fi primiti de catre acel YAHWE la care va inchinati cand de fapt va kkati pe Legile sale?
    Poi asta este Calea pe care o oferiti prostilor care va asculta?




    Citat :
    oameni ca tine s-au inflitrat in conducerea bisericii si au corupt-o in halul asta
    Aici cam ai dreptate!
    Adica oamenii inteligenti ...si Pavel a fost exact unul care era inteligent ...dar avea caracter marsav ca toti cei care s-au VANDUT sufletul si trupul minciunii si sarlataniei ...denumite mai pe scurt Diavol!

    Case closed ... Game over!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 1:02 pm

    Soimos a scris:
    Nivelul este dat de ideile si versetele bibliei la care ne referim!
    acel nivel te depasesti la fel ca toate nivelele.



    Soimos a scris:
    Eu ti'am dovedit chiar si in postarea anterioara prin versete biblice ca Isus -Christos foloseste doua unitati de masura .
    foloseste 2 unitati de masura pentru roboti, care nu sunt in stare sa-si puna creierul la contributie, sau pentru propagandisti.



    Soimos a scris:
    dar si multe alte exemple identice ...iar raspunsurile tale s-au rezumat la refuzul argumentelor prezentate de mine
    dc folosesti prsihologia inversa ma sarlatanule? pai cum sa nu refuz raspunsurile tale cand sunt mincinoase si ti-am demonstrat de sute de ori ca esti in pom.

    cel care refuza raspunsurile esti tu



    Soimos a scris:
    Mi-art fi parut rau sa pleci daca vedeam la tine argumente serioase care sa ma puna pe ganduri
    tie ti-ar pare rau daca ar pleca un aplaudac de-al tau. toti ceilalti Alin Soimosi, corneluigi, CIprian, Totyo si multi altii au dat dovada ca sunt mult mai dezghetati la minte ca tine, mult mai documentati si ti-au demonstrat ca nici la degetul mic nu le ajungi. e acestor persoane le-ai facut exact ce mi-ai facut mie, desi aduceau argumente si iti demonstrau ca esti in pom, ai folosit aceiasi tactica cu ei cum ai folosit-o cu mine, adica sa fugi de raspuns si apoi sa te declar buricul pamantului, sa zici ca nu iti aduce nimeni argumente, desi e plin forumul de argumente impotriva tampeniilor tale.






    Soimos a scris:
    chiar si atunci ca in cazul Sheol nu erai de acord ca nu exista in crestinism asa ceva ...si ca in crestinism este Iad
    gasim azi in crestinism iad, dar la inceput nu exista asa ceva. eu sunt un simpatizant al crestinismului primar nu celui de azi. dar tu esti fan religiei luciferice, ce drek ma minti pe mine ca nu esti mason, dar le faci treaba la perfectie.




    Soimos a scris:
    ba chiar ti-am extras din Biblia online dovada ca acest cuvant este pomenit de 273 de ori in Biblie ... in timp ce tu ziceai ca nu este acest cuvant in Biblie
    gasim in biblie modificata, care este in ziua de azi dar nu gasim in cele vechi asa ca du-te la culcare






    Soimos a scris:
    Nici macar nu mi-ai raspuns de ce ptr tine scriptura cea dovedita ca fiind scrisa de Rabinii Marii Sinagoge ca o cronica a poporului evreu si a credintei sale ... o consideri "Cuvantul lui Dumnezeu"
    Tanakul contine mai multe scrieri: profetii, care chiar daca au fost scrise la dictarea unui profet, erau de inspiratie divina. cand vei face si tu zeci de profetii care se vor implini atunci sa vii sa discuti cu mine. legea dictata de Yahweh si multe altele. chiar daca au fost scrise de oameni, dar au avut inspiratie divina.




    Soimos a scris:
    Apoi ti-am dovedit cu versete Biblice ca ptr Pavel, adevaratele Legi ale lui Yahwe sunt un GUNOI
    nu legile lui Yahweh a zis ca sunt gunoi ci traditiile inventate de-a lungul timpului. Pavel a zis sa tinem si legea dar legea este pentru cei care traiesc in trup, caci cei care traiesc in duh( sa vad daca stii la ce ma refer) nu au nevoie de nicio lege.




    Soimos a scris:
    deci tu si ceilalti crestini nu urmati Legea lui Dumnezeu sau invataturile lui Isus (ca alea nu sunt legi) ...ci urmati textele unui SARLATAN care va abate de la Dumnezeu
    bai habarnistule, spusele lui Pavel si ale lui Iisus se completeaza, propagandistule




    Soimos a scris:
    Aici cam ai dreptate!
    Adica oamenii inteligenti
    adica excroci, caci sunt si oameni inteligenti care sunt corecti. vad ca sustii coruptia




    Soimos a scris:
    Case closed ... Game over!
    game-over a fost din primele zile de cand am fost eu aici, dar incapatanarea ta prosteasca ne-a adus pana aici
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 1:34 pm

    GaSpAr a scris:
    acel nivel te depasesti la fel ca toate nivelele.
    Ai dreptate ...eu nu pot avea nivelul sa cred in Dumnezei verzi pe pereti ... si nici sa traiesc dupa "inteligenta" unor semiprimitivi de acum 2000 de ani.
    Acest "nivel" ma depaseste cu muuult!



    Citat :
    foloseste 2 unitati de masura pentru roboti, care nu sunt in stare sa-si puna creierul la contributie, sau pentru propagandisti.
    Ah ...acum am inteles ...deci versetele in care vorbeste Isus-Christos nu sunt valabile ...pentru ca Christos este un kk-maka si un terchea berchea!
    Iata ce inseamna sa primesc "argumente" convingatoare ...gen Gaspar.
    Multumesc ca mi-ai dat un asemenea argument ...si iarasi m-ai facut sah-mat!



    Soimos a scris:
    dc folosesti prsihologia inversa ma sarlatanule?
    Asta este "nivelul" tau ma "credinta ambulanta"
    Ce e aia "psihologie inversa" ma "tarana" neevoluata "

    Citat :

    pai cum sa nu refuz raspunsurile tale cand sunt mincinoase si ti-am demonstrat de sute de ori ca esti in pom.
    Faptul ca tu crezi asa a proasta ...adica IRATIONAL ...si nu esti de acord cu mine ...nu inseamna "demonstratie" decat ptr cei de nivelul tau ...mie trebuie sa-mi vi nu cu pareri ...ci cu DOVEZI!

    Citat :

    cel care refuza raspunsurile esti tu
    Poi uite eu ti-am aratat cateva exemple la care nu ai raspuns ...nu vrei sa-mi dai si tu mie niste mostre care sa-ti confirme aceasta afirmatie?

    Citat :

    .... toti ceilalti Alin Soimosi, corneluigi, CIprian, Totyo si multi altii au dat dovada ca sunt mult mai dezghetati la minte ca tine,
    Asta este doar o parere ...a unuia atat de prost incat nu crede nici macar ceea ce stiinta a dovedit clar si indubitabil ...si crede in povesti cu Mos Cocos King Kong si in cai verzi pe pereti!

    Halal inteligenta!


    Citat :
    gasim azi in crestinism iad, dar la inceput nu exista asa ceva.
    Ma desteptule ...aia ce zici tu nu era RELIGIA CRESTINA ... ci altceva !

    Citat :

    eu sunt un simpatizant al crestinismului primar nu celui de azi.
    Daca ar fi asa ...ti-ai taia soola si nu ai manca porc ci Kusher ...dar fac pariu ca nici macar atat nu te duce mintea ca sa intelegi acest lucru ... adica se poate spune ca esti "deshtept" ca tokio, nelu sau alin soimosi si alti inculti care au postat prostii pe acest forum!

    Citat :
    ' gasim in biblie modificata, care este in ziua de azi dar nu gasim in cele vechi asa ca du-te la culcare
    esti atat de incuiat incat nici macar atat nu intelegi ca acele biblii nemodificate apartin de o alta religie pe care TU nu o urmezi ...decat in cazul in care ti-ai decupat soola si ai renuntat la carnea de porc!
    Ceea ce nu cred !






    Citat :
    ] Tanakul contine mai multe scrieri: profetii, care chiar daca au fost scrise la dictarea unui profet, erau de inspiratie divina. cand vei face si tu zeci de profetii care se vor implini atunci sa vii sa discuti cu mine. legea dictata de Yahweh si multe altele. chiar daca au fost scrise de oameni, dar au avut inspiratie divina.

    Doamne da mare e gradina ta ... poi cum sa fie inspirata de Dumnezeu daca e plina de atatea prostii si contradictii ?
    ...tu crezi ca Dumnezeu a inspirat 1000 de ani pe toti prostii care au invatat sa scrie?




    Citat :
    nu legile lui Yahweh a zis ca sunt gunoi ci traditiile inventate de-a lungul timpului.
    Arata'miu unde scrie traditie sau obiceiuri ...ca eu ti-am aratat ca acole e vorba de "Legea cea Dreapta"
    Iar te crezi mai destept decat Dumnezeu?
    Adica Dumnezeu a fost un prostolau si un boulean atunci cand a "inspirat" cuvantul Lege ..si te trezisi tu superdesteptul Universului sa ne dovedesti ca Dumnezeu nu stie ce voirbeste?

    Poi iata mai sus un exemplu care ne arata clar ce inseamna "dovada" ptr un credincios ca tine ...iti dai cu parerea ...si gata dovada !
    asta o fi valabila in lumea ta de prosti de la biserica ta sambatari fanatici ...dar in lumea normala a celor EVOLUATI ...n-ai sanse cu asemenea prostii

    Citat :

    Pavel a zis sa tinem si legea dar legea este pentru cei care traiesc in trup, caci cei care traiesc in duh( sa vad daca stii la ce ma refer) nu au nevoie de nicio lege.
    Si cine curu meu e Pavel ca sa ma iau dupa el?
    Ai auzit tu cumva de "mantuirea prin Pavel"?
    sau "Viata vesnica dupa Pavel"?
    Hai mars de aici ca Pavel nu e Dumnezeu, decat ptr idiotii care ii urmeaza calea catre pierzanie!

    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 2:27 pm

    Soimos a scris:
    Ai dreptate ...eu nu pot avea nivelul sa cred in Dumnezei verzi pe pereti ... si nici sa traiesc dupa "inteligenta" unor semiprimitivi de acum 2000 de ani.
    Acest "nivel" ma depaseste cu muuult!
    asta urasc eu la ateii ca tine, vor sa para destepti, evoluati, culti desi ei sunt varza. sa accepti conceptul de Dumnezeu, nu inseamna sa fii primitiv, ci sa fii cat de cat realist, caci sa zici ca Universul a aparut fara un designer inteligent si tot ce ne inconjoara atat de bine pus la punct si sa spui ca a aparut asa din neant, fara ajutor din exterior s-au format toate, nu insemna inteligenta cum credeti voi goymi, ci nebunie curata



    Soimos a scris:
    Ah ...acum am inteles ...deci versetele in care vorbeste Isus-Christos nu sunt valabile
    ai inteles pe dracu, n-ai inteles nimic ci te caci in toate randurile mele. mai si mereu reusesti aduci discutia la nivelul tau de mediocru. am zis ca versetele acelea sunt dualiste doar pentru ignoranti, pentru roboti care stiu doar sa redea ceea ce vad la suprafata, fara sa reuseasca sa patrunda mai adanc.




    Soimos a scris:
    si iarasi m-ai facut sah-mat!
    tu chiar atat de neatent esti, incat sa-ti dai seama ca te faci sah-mat singur?




    Soimos a scris:
    Asta este "nivelul" tau ma "credinta ambulanta"
    Ce e aia "psihologie inversa" ma "tarana" neevoluata "
    ce amator poti fi. cum ma nu stii ce inseamna psihologie inversa?




    Soimos a scris:
    Faptul ca tu crezi asa a proasta ...adica IRATIONAL
    pffff, ce imi vine sa te bat, deja nu mai pot de nervi. tu clar ai fost scapat in cap de mic si ai probleme grave la scafarlie. despre ce credinta a proasta vorbesti ma uni-neuronule? eu am zis asta pai cum sa nu refuz raspunsurile tale cand sunt mincinoase si ti-am demonstrat de sute de ori ca esti in pom. si tu ai zis ca eu cred a proasta. daca cineva iti aduce argumente ca esti praf, varza, pentru tine acea persoana crede a proasta? dar tu nu crezi a proasta ma naivule de varsta a 3-a?




    Soimos a scris:
    si nu esti de acord cu mine ...nu inseamna "demonstratie"
    asa folseste autobiografia, incercand sa para biografia celuilalt. ba intelege ca esti de rasul internetului ma, toata lumea rade de tine, la cat de batut in cap poti fi.



    Soimos a scris:
    .ci cu DOVEZI!
    exact alea care iti lipsesc tie



    Soimos a scris:
    Poi uite eu ti-am aratat cateva exemple la care nu ai raspuns ...nu vrei sa-mi dai si tu mie niste mostre care sa-ti confirme aceasta afirmatie?
    eu intotdeauna ti-am raspuns la toate tampeniile, am ales sa ma cobor la nivelul tau, caci altii nici nu te mai bagau in seama dupa atata timp, dar asa sunt eu mai insistent. ca nu ti-am raspuns mai sus, doar ti-am zis dc si te-am anuntat si inainte ca nu am sa-ti mai raspund daca te caci iar in ce scriu eu




    Soimos a scris:
    Asta este doar o parere ...a unuia atat de prost incat nu crede nici macar ceea ce stiinta a dovedit clar si indubitabil
    a deci si tu crezi. te increzi in oamenii de stiinta. ce au dovedit oamenii de stiinta? ca oamenii au evoluat din organisme unicelulare? dovezi clare pentru evolutie nu exista deloc, ci doar unele ''dovezi'' contrafacute si multe multe presupuneri , atata tot. tu in asta crezi? Smile))) scuza-ma dar iti trebuie mai multe nebunie sa crezi asta decat sa crezi ca totul este facut de un Designer




    Soimos a scris:

    Ma desteptule ...aia ce zici tu nu era RELIGIA CRESTINA ... ci altceva !
    mare ... esti. si banuiesc ca stii dc. uite acum trebuie sa iti a mia oara ca: religia crestina a evoluat, de la stadiul de secta a iudaismului la ceea ce vedem azi. doctrina ei a evoluat si ea, de la stadiul in care era, adica o adaptare a iudaismului, la ceea ce este azi, o adaptare a vechilor religii pagane. bineinteles ca asta am s-o mai repet de un milion de ori caci Soimos nu are bunul simt, nu a avut educatie sa se retraga cand trebuie ci sa se contrazica a proasta, ca mahalagii de la piata.





    Soimos a scris:
    Daca ar fi asa ...ti-ai taia soola si nu ai manca porc ci Kusher ...dar fac pariu ca nici macar atat nu te duce mintea ca sa intelegi acest lucru ... adica se poate spune ca esti "deshtept" ca tokio, nelu sau alin soimosi si alti inculti care au postat prostii pe acest forum!
    crezi ca nu am urmarit discutiile voastre? crezi ca nu am vazut ca tot atat de josnic ai fost si cu ei? ei vorbeau atat de frumos( buburuzu fiind mereu ironic) si tu mereu iti bagai soola in toata conversatia, folosind un limbaj de cartier, nivelul de inteligenta a mesajelor era foarte scazut si uite asa te considerai cel mai tare din parcare desi toti maturau cu tine pe jos




    Soimos a scris:
    esti atat de incuiat incat nici macar atat nu intelegi ca acele biblii nemodificate apartin de o alta religie pe care TU nu o urmezi
    urata natie, incultul fudul. nu suport specia asta de oameni. i-a explica-mi geniul secolului, care e diferenta bibliilor acelei religii de care zici tu si bibliile religiei de azi. ce le lipseau, ce doctrine aveau, tot tacamul.




    Soimos a scris:
    Doamne da mare e gradina ta ... poi cum sa fie inspirata de Dumnezeu daca e plina de atatea prostii si contradictii ?
    intradevar mare e gradina si Soimos a sarit gardul. in ea nu gasim prostii, daca sunt te invit sa le enumeri, iar contradictii cred ca ti-am mai zis, sunt pentru robotii care nu pot sa-si foloseasca creierul





    Soimos a scris:
    Adica Dumnezeu a fost un prostolau si un boulean atunci cand a "inspirat" cuvantul Lege ..si te trezisi tu superdesteptul Universului sa ne dovedesti ca Dumnezeu nu stie ce voirbeste?
    desi te dai tu mare ateu, in inima ta credinta e puternica. tocmai ai dovedit-o. sau dumnezeu tau e cel al fratiei din care faci parte?




    Soimos a scris:
    asta o fi valabila in lumea ta de prosti de la biserica ta sambatari fanatici
    trage-ti un glont in cap. eu nu apartin niciunei secte mai geniule.




    Soimos a scris:
    dar in lumea normala a celor EVOLUATI ...n-ai sanse cu asemenea prostii
    cei EVOLUATI, adica turma prosta cea naiva, care va accepta cipurile si se vor supune anticristului? daca da, atunci lasa-ma pe mine sa fiu neevoluat




    Soimos a scris:
    Si cine curu meu e Pavel ca sa ma iau dupa el?
    Ai auzit tu cumva de "mantuirea prin Pavel"?
    sau "Viata vesnica dupa Pavel"?
    Hai mars de aici ca Pavel nu e Dumnezeu, decat ptr idiotii care ii urmeaza calea catre pierzanie!
    dar nu inteleg ce intereseaza pe tine, ca doar tu esti ateu. dar stai ca propagandistii se fac ca le pasa. un incuiat ca tine, nu va intelege niciodata ca Pavel invata aceleasi lucruri ca Iisus
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 4:23 pm

    GaSpAr a scris:
    asta urasc eu la ateii ca tine, vor sa para destepti, evoluati, culti desi ei sunt varza.
    Da de ce nu urasti tu pe Credinciosii a Proasta...adica pe acei INCULTI si IRATIONALI care cred a proasta tot ce predici tu in Casa de Adunare a Zeciuelii?
    Ti se pare ca e mai corect sa aperi PROSTIA si SARLATANIA?
    Poi ce om esti tu ?
    Cei ca tine se numesc oameni?

    scuze ...dar imi vine sa borasc cand vad ce spetza de neom esti!

    Citat :

    sa accepti conceptul de Dumnezeu, nu inseamna sa fii primitiv, ci sa fii cat de cat realist, caci sa zici ca Universul a aparut fara un designer inteligent
    Poi trebuie sa fi macar handicapat mintal si nu prost ca sa fi in stare sa-ti inchipui ca acest Univers cu miliarde de Galaxii la randul lor cu miliarde de sisteme solare ...ca sa nu vorbim de Multiversul care cuprinde MILIARDE de Univesuri ...este "opera" unui singur proiectant ..."inteligent" ...dar si ala fiind o Maimuta primata in proportie de 99%!
    si tot ce ne inconjoara atat de bine pus la punct si sa spui ca a aparut asa din neant, fara ajutor din exterior s-au format toate, nu insemna inteligenta cum credeti voi goymi, ci nebunie curata

    Citat :

    fara sa reuseasca sa patrunda mai adanc.
    Asa se cheama atunci cand vrei sa-i schimbi intelesul?
    Poi tu crezi ca Isus se adresa Preotilor si Carturarilor pe care ii iubea si stima ...pentru ca astia "pot sa patrunda adanc" ...sau maselor de oameni care il ascultau?

    Hai ma nu mai venii cu minciuni gretoase ca m-am saturat de atata minciuna ILOGICA!(Macar daca ai sti sa minti mai inteligent)

    Citat :
    ce amator poti fi. cum ma nu stii ce inseamna psihologie inversa?
    Poi tu ai crezut ca sunt sarlatan propagandist ca tine?
    Eu nu fac decat sa arat versete din Biblie care sunt exact asa cum scrie ... fara sa fie nevoie "sa patrund sensuri adanci"

    Citat :
    ]pai cum sa nu refuz raspunsurile tale cand sunt mincinoase si ti-am demonstrat de sute de ori ca esti in pom.
    Nu mi-ai spus decat niste pareri ale tale sau a altor sarlatani ... si cum ti-am mai spus de 1000 de x ...ptr mine parerile nu sunt dovezi ...asa ca nu mi-ai dovedit nimic ... decat ca INTERPRETEZI texte simple ale Bibliei "ca le-ai gasit intelesuri adanci ...nepatrunse!



    Citat :
    asa folseste autobiografia, incercand sa para biografia celuilalt. ba intelege ca esti de rasul internetului ma, toata lumea rade de tine,
    Se rad doar prostii si INCULTII !
    ceilalti STIU ca B.P. Hasdeu cu cca 100 de ani inaintea mea afirma acelasi lucru ...si anume ca Isus e Diavolul si crestinismul este un cult Demonic:


    http://lestatis.wordpress.com/2009/03/29/sic-cogito-b-p-hasdeu/

    Citat :
    eu intotdeauna ti-am raspuns la toate tampeniile
    Da ...asta nu contest!
    Ti-ai dat si tu parerea a proasta ...adica fara nicio DOVADA!

    Citat :

    , am ales sa ma cobor la nivelul tau
    da ... inteleg ce mare sacrificiu faci atunci cand cobori de la "superioara" Credinta a Proasta ...la nivelul argumentelor sustinute prin dovezi ale "stiintei cele inselatoiare care te-a indepartat de sfanta credinta" (Timotei) ...ha ha ha ...sa ma dau de-a berbeleacul de atata ras !
    Citat :

    caci altii nici nu te mai bagau in seama dupa atata timp,
    Forumul meu nu este ca sa fiu eu bagat in seama ...ci sa postez documentatii Anti-Religie ...faptul ca trebuie sa iti raspund la toate tampeniile nu face decat sa ma incurce in munca de documentare pe care o fac!
    Sau cu alte cuvinte ... ti-as multumi anticipat daca te-ai retrage de pe acest forum si m-ai lasa sa-mi fac treaba!

    Soimos a scris:

    mare ... esti. si banuiesc ca stii dc. uite acum trebuie sa iti a mia oara ca: religia crestina a evoluat, de la stadiul de secta a iudaismului la ceea ce vedem azi.
    Mai mare ....esti tu ca nu pricepi ca secta a devenit religie ... doar atunci cand Constantin l-a inaintat pe "creatura" Isus la apelul de seara la rangul de "dumnezeu Creator" ...si astfel a inventat o religie noua cu Rai si Iad!

    Citat :

    doctrina ei a evoluat si ea, de la stadiul in care era, adica o adaptare a iudaismului, la ceea ce este azi, o adaptare a vechilor religii pagane.
    Asa este ...asta nu contest ...ce ma intristeaza este ca nu esti capabil sa intelegi ca acea evolutie a avut-o numai "secta lui Christos" condusa de sarlatanul Pavel ... si nu "Secta Nazariteanului" condusa de fratele lui Isus ...Iacov!
    In concluzie voi ati abandonat ca fiind GUNOI Legea adevarata a lui YHWH ... si urmati indicatiile unui sarlatan care va conduce pe drumul pierzaniei ...si asta nu este doar demonstrat in Biblie ...ci si in religia crestina de azi in care vedem clar ca v-ati kkt pe toate Legile lui Yahwe ...exact asa cum va cerut sarlatanul Pavel!




    Citat :
    ei vorbeau atat de frumos( buburuzu fiind mereu ironic) si tu mereu iti bagai soola in toata conversatia,

    ... ce dragutz!
    ce frumos vorbeau propagandistii minciunii niste VANDUTI ...si ce dur vorbesc cei care au ca argument DOVEZILE de toate felurile incepand cu cele biblice si terminand cu cele bazate pe Istorie, Arheologie, Genetica si pina la Astrofizica!
    Nu te supara ...dar de ce vorbesti despre niste chestii care nu te privesc ...si nu imi raspunzi la problema ridicata de mine ... pe care vad ca ai evitat-o?



    Citat :
    i-a explica-mi geniul secolului, care e diferenta bibliilor acelei religii de care zici tu si bibliile religiei de azi.
    Ce prostii vorbesti!
    Tot n-ai inteles ca in religia mozaica nu este Rai si Iad ...ci Sheol ... asta ca sa nu mai amintim de faptul ca voi nu vreti sa intelegeti ce este un Mesiah in acea religie ... si il considerati pe Isus ca fiind Mesiah dupa placul si Interesul vostru ...si al religiei voastre care e bazata pe Legea lui Dumnezeu si Invataturile lui Isus asa cum pamantul sta pe o broasca testoasa calare pe in elefant!




    Citat :
    in ea nu gasim prostii, daca sunt te invit sa le enumeri, i
    Poi vezi ca am un topic special pe tema ...cauta ca vei gasi!


    Citat :
    desi te dai tu mare ateu, in inima ta credinta e puternica. tocmai ai dovedit-o. sau dumnezeu tau e cel al fratiei din care faci parte?
    Iata cum ai inteles sa raspunzi ...fugind!
    "Fratia" din care fac eu parte ... o vezi aici pe forum ...si este o fratie a celor care iubesc adevarul si militeaza impotriva credintei a proasta si a sarlataniei.. acum ca sti din ce fratie fac parte ...sa nu uiti sa-mi raspunzi la postarea la care ai evitat sa dai un raspuns!




    Citat :
    trage-ti un glont in cap. eu nu apartin niciunei secte mai geniule.
    Sa-i zici asta lui Cutzu!
    Poate ala te crede!
    Tu esti un baptist dintr-o secta ceva cam ca cea a abigensilor ...adica unii atat de prosti incat nu pot sa inteleaga ca scriptura numita Biblie pe care o urmeaza ei ... este o "manareala" pusa la cale de criminalul Constantin la Niceea ... adica este o unealta a sarlataniei crestine ... religie pe care o dezavueaza ...desi folosesc acelasi instrument de indoctrinare si indobitocire care a dus la moartea a zeci de miliuoane de oameni nevinovati!




    Citat :
    adica turma prosta cea naiva, care va accepta cipurile si se vor supune anticristului? daca da, atunci lasa-ma pe mine sa fiu neevolua
    Tu esti oricum neevoluat ...asta ai dovedit-o clar!
    dar nu inteleg de ce te deranjeaza cipul pe care pot fi cuprinse detalii din starea sanatatii tale ce poate ajuta fantastic de mult atunci cand ai un accident ...dar nu te deranjeaza "dumnezeul" tau care se chioreste la tine de sus din cer cand iti regulezi nevasta, cand te stergi la cur, sau cand nevasta-ta face dus? ... ba chiar iti noteaza nu numai cuvintele pe care le debitezui ...ba chiar iti noteaza si gandurile sio ti le trece la capitolul Pacate!?
    Poi vad ca este grav de tot sa nu fi evoluat si sa lasi pe Dumnezeu sa te spioneze ...fara sa ai puterea sa-i tragi o smeta peste botul ala de spion spurcat!


    Citat :
    un ncuiat ca tine, nu va intelege niciodata ca Pavel invata aceleasi lucruri ca Iisus

    Ma ...io cred ca tu ai in loc de cap o lubenita!
    Poi unde te invata Isus sa nu te tai imprejur si sa mananci carne de porc?
    Sau te invata Isus ca Legea lui Yahwe este GUNOI?

    Ce dreaq ... ti-o cazut mintea in chiloti si ai ajuns sa judeci cu curu?
    pig
    Sus In jos
    Laurentiu
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 5
    Localizare : Braila
    Puncte : 8
    Data de inscriere : 19/07/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 9:26 pm

    Editat pentru offtopic! In plus, fiecare user raspunde la ce subiect si postare vrea el, nimeni nu este obligat sa raspunda la ceva anume!

    Hartuirea unui user se sanctioneaza cu suspendare!


    Ultima editare efectuata de catre Apopii in Mar Iul 19, 2011 11:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : offtopic + avertisment)
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:47 pm

    Laurentiu a scris:
    Editat pentru offtopic! In plus, fiecare user raspunde la ce subiect si postare vrea el, nimeni nu este obligat sa raspunda la ceva anume!

    Hartuirea unui user se sanctioneaza cu suspendare!
    Editat pentru offtopic!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 5:49 pm

    GaSpAr a scris:
    batrane ti-am demonstrat cu propriile tale citate din biblie ca nu ai dreptate, ce tot o mai lungesti atata?
    Da si mie un link ...ca eu nu am vazut decat niste murdarii...si cand vad murdarie ...FAC CURATENIE


    Citat :
    SHEOL da face parte din religia mozaica,
    Da mersi ca m-ai confirmat!
    Case Closed !
    Citat :

    dar in cea crestina si in primele biblii crestine, gaseam HADES echivalentul lui SHEOL, caci crestinii din primele secole nu aveau doctrina iadului cum o au acuma.
    Aia de care pomenesti tu din acea cauza aveau Sheol/Hades pentru ca erau secte ale religiei Mozaice ! ... deci nu aveau religia crestina ...capisci?


    Citat :
    deci astea sunt atributele tale nu ale mele. eu am facut pe forum o analiza a scripturii si am ti-am oferit si cateva documentatii istorice, deci credinta nu isi are locul aici, dar trebuie sa pari si tu inteligent nu e asa?

    Unde ai facut asa ceva ca eu nu am vazut?


    Citat :

    Orice om care cunoaste putin biblia si-ar da seama imediat ca ce faci tu aici e bataie de joc
    Cred ca trebuie sa iti dau dreptate din moment ce pentru tine cuvantul om este sinonim cu OAIE a lui Dumnezeu!

    Un om ateu ...care stie ca pina si Isus a afirmat ca "Omul este templul lui Dumnezeu" nu are nevoie sa se duca la Biserica ca sa se roage unui"dumnezeu" care este chiart in el insusi si nici sa citeasca niste carti primitive ca sa-l cunopasca pe dumnezeul imaginat de niste ciobani aflati in delir mistic din cauza ca au depasit doza de cacareata se oi!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 6:06 pm

    Soimos a scris:
    Aia de care pomenesti tu din acea cauza aveau Sheol/Hades pentru ca erau secte ale religiei Mozaice ! ... deci nu aveau religia crestina ...capisci?
    pai eu de acea secta mozaica vorbeam. sau ai uitat? eu astfel de ''sectant'' dar acea secta iudaica a fost numita crestina de oamenii vremii. lucru ce nu il poti combate. apoi au evoluat si au evoluat, afecatati fiind si de factorii externi si au devenit ce vezi azi.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 7:08 pm

    Citat :
    pai eu de acea secta mozaica vorbeam. sau ai uitat?

    De ce sa uit ce vorbesti tu ?
    Poi eu vorbeam despre acel Christos care este Diavol=Lucifer in religia crestina !
    Citat :

    dar acea secta iudaica a fost numita crestina de oamenii vremii. lucru ce nu il poti combate.

    Poi cand iti zic eu ca pina si numele de crestin este "imprumutat" (prin furt) ca de altfel tot ...de falsii crestini ai zilelor noastre ...nu ma crezi?

    Citat :


    apoi au evoluat si au evoluat, afecatati fiind si de factorii externi si au devenit ce vezi azi.
    Nu au evoluat ...caci evolutie nu exista cand e vorba de credinta ...prin urmare se poate spune ca tot au mintit si au modificat pina minciuna s-a umflat si a ajuns ceea ce vedem ca este azi!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 7:20 pm

    las-o balta. m-ai convins in legatura cu cunostintele tale despre religie
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 8:02 pm

    GaSpAr a scris:
    las-o balta. m-ai convins in legatura cu cunostintele tale despre religie
    Faptul ca te-am convins sau nu ... ma lasa rece ca si crivatul cand imi trece prin izmene!

    Forumul asta nu este facut pentru tine ...ci ptr ceilalti care ne citesc... si acestora eu le propun sa vada religia altfel decat a fost ea vazuta in 2000 de ani in care Faptele ...adica MILIOANELE de CRIME vorbesc muuult mai convingator decat cuvintele mele sau ale tale!

    Ceea ce fac eu este doar sa explic din ce cauza acele FAPTE BICISNICE ale bisericii crestine sunt DIABOLICE ...deci nu vorbesc doar asa pe sec despre religie ...ci explic o REALITATE confirmata de Istorie ... si ma adresez celor care doresc sa inteleaga Istoria si Biblia dintr-un alt punct de vedere .... si nu sa asculte mereu aceleasi prostii mincinoase ale unor propagandisti care si-au vandut mintea si sufletul si fac propaganda "divina" ptr cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii!

    Case Closed !
    Game Over!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 9:06 pm

    Cheis clousd. rezultat 0-0
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 6:30 am

    GaSpAr a scris:
    Cheis clousd. rezultat 0-0
    E bine si asa ...daca tu atat ai inteles !

    Problema este sa inteleaga altii ce am postat eu cu 2 postari mai sus!
    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 7:23 am

    Soimos a scris:
    GaSpAr a scris:
    Cheis clousd. rezultat 0-0
    E bine si asa ...daca tu atat ai inteles !

    Problema este sa inteleaga altii ce am postat eu cu 2 postari mai sus!
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 12:22 pm

    GaSpAr a scris:
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii

    Drumul spre Iad este pavat doar cu intentii bune!

    Daca ai sa citesti doctrina comunista, ai sa vezi acolo intentii bune si scopuri nobile! La ce dezastru a dus comunismul in realitate, stie toata lumea... Noi ce sa facem acum, sa adoptam doctrina comunista, doar pentru scopurile ei nobile, netinand cont de consecintele dezastruoase ale aplicarii ei in practica?

    Tot asa si cu doctrina religioasa crestina, sa o adoptam fara a tine cont de crimele si ororile care au rezultat in urma aplicarii ei in practica?
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iul 21, 2011 12:42 pm

    GaSpAr a scris:
    lasa ca acolo stiam si eu demult, ca doar meseria de anticrist o aveam si eu inainte si eram chiar unul infocat, coleg de breasla cu Hiperion, dar am inteles sa despart acele fapte de scopul initial al infiintarii acestei religii

    Poi scopul final l-a zis Dumnezeu atunci cand ne anunta prin Biblie ca vrea sa distruga specia umana!

    Poi mai este un scop si mai final dupa acest final?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce va fi in anul 2012   Ce va fi in anul 2012 - Pagina 4 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Ce va fi in anul 2012
    Sus 
    Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » 2009 ... anul care a distrus Romania.

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
    Mergi direct la: