Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Citate Faimoase Anti Religie

In jos 
+10
otilia
amanda
Zian
Apopii
Avram
etoile
Soimos
buburuzu
raTZiunea
H1perion
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 2:01 pm

Scuzati daca unele dintre ele mai sunt postate o data

„Cuvântul reprezintă pentru mine nimic mai mult decât
expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti.” -
Einstein

“Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de
pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică.” - Einstein

“Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai
multă încredere în o umbră decât în Biserică.” - Ferdinand Magellan

“Toţi oamenii care gândesc sunt atei.” - Ernest Hemingway

“Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot.” - Denis Diderot

“Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva.” - Stendhal

“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” - Voltaire

“Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui.” - Arthur C. Clarke

“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov

“Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre.” - Bertrand Russel

“Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească.” - Arthur Schopenhauer

“Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg.” - Mark Twain

“Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat.” - Mark Twain

“Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea?
Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate?
Etunci este diabolic.” - Epicurus

“Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii.” - Benjamin Franklin

“Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim.” - Sigmund Freud

"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud

“Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe.” - Thomas Jefferson

“Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd.” - Huangbo Xiyun

“Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim.” -
Galileo Galilei

“Credinţa: să nu vrei să ştii ce este adevărat.” - Friedrich Wilhelm Nietzsche

“Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi.” - Friedrich Wilhelm Nietzsche

“Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui.” - Bertrand Russel

“Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge.” - Baron D'Holbach

“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach

“E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele.” - Steven Weinberg

“Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile.” - Mahatma Gandhi

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

“Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă” - Seneca cel Tânăr

“Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu
atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase” - Blaise Pascal

“Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor
nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede.” - Carl Sagan

“Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire,
oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi.” - Carl Sagan

“Religia este excelentă pentru a controla oamenii obişnuiţi.” - Napoleon Bonaparte
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Iul 30, 2009 9:21 am

Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov

“Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune
şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim.” -
Galileo Galilei

"Omul are nevoie de religie ca pestele de bicicleta" - din Legile lui Murphy

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

“Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează
pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede.” -
Carl Sagan

Iar unul din citatele mele preferate: “Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere.” - Doug McLeod

Pentru mai multe citate : http://ratziunea.webs.com/citate.htm
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Iul 30, 2009 9:42 am

H1perion a scris:
Scuzati daca unele dintre ele mai sunt postate o data


“Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim.” - Sigmund Freud

"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud


Freud

mda.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Iul 30, 2009 10:58 am

raTZiunea a scris:

Iar unul din citatele mele preferate: “Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere.” - Doug McLeod


Toate sunt faine ...dar asta ultima mi-a placut cel mai mult!
Sus In jos
raTZiunea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Varsta : 35
Localizare : in mintea ta
Puncte : 6
Data de inscriere : 30/07/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Iul 31, 2009 9:56 pm

Mai am cateva citate foarte amuzante :

"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se pentru peşte."

"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg

"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds

"Nu cred ca suntem aici cu un motiv anume, suntem doar un produs al evolutiei. Poti sa zici "Moa, viata ta trebuie sa fie destul de sumbra daca nu crezi ca exista vreun scop" dar eu prevad un pranz bun " - Dr. James Watson, Biolog American (a descoperit ADN-ul)

Oceanul: Un corp de apa ce ocupa doua treimi dintr-o lume facuta pentru om (care nu are branhi) - Ambrose Bierce
Sus In jos
http://ratziunea.webs.com
etoile
Pedestras
Pedestras
etoile


Numarul mesajelor : 6
Varsta : 37
Localizare : Close
Puncte : 1
Data de inscriere : 14/01/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Sept 18, 2009 7:59 pm

Cateva din preferatele mele:

Faptul că un credincios e mai fericit decât un sceptic nu e mai relevant decât faptul că un beţiv e mai fericit decât un om treaz.
- George Bernard Shaw

Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău.
- Stephen Roberts

Cu sau fără religie, oamenii buni vor face lucruri bune, iar oamenii răi vor face lucruri rele, dar ca oamenii buni să facă lucruri rele e nevoie de religie.
- Steven Weinberg

A sacrifica pământul pentru paradis înseamnă a renunţa la substanţă în favoarea umbrei.
- Victor Hugo

Orice este dincolo de limitele minţii umane este fie iluzie, fie inutilitate; şi din moment ce zeul vostru trebuie să fie una dintre cele două, în primul caz ar trebui să fiu nebun să cred în el, iar în al doilea prost.
- Marchizul de Sade
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeSam Sept 19, 2009 7:59 am

Super! Felicitari !

Le-ai ales intradevar pe cele mai reusite!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 5:19 pm

Postez exact din motivul de mai jos

Raspunde insa nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept.
Yahwe - Prov.26:5

Yahwe mai spune despre citatele de mai sus :

Parerile voastre sunt pareri de cenusa, intariturile voastre sunt intarituri de lut. Yahwe - Iov.13:12

Frumoase cuvinte !
ps: nu trebuie sa placa tuturor Citate Faimoase Anti Religie Icon_twisted
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 6:26 pm

Citate Faimoase Anti Religie Icon_biggrin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeMar Sept 22, 2009 9:21 am

Avram a scris:
[
Yahwe mai spune despre citatele de mai sus :

Parerile voastre sunt pareri de cenusa, intariturile voastre sunt intarituri de lut. Yahwe - Iov.13:12
[/size]

Poate ne spui si noua in care cuvantare ?

Eu stiu ca deocamdata nu exista nicio doavada ca Yahwe "a vorbit" sau ca "a scris" sau ca stie sa vorbeasca si in ce limbi vorbeste si de ce nu stie sa fotografieze sau sa filmeze ca sa nu mai scrie ?

Nu de alta dar am mai auzit cazuri de nebuni sau sarlatani care cica "au vorbit" cu Yahwe si nu m-ar mira ca exemplul tau sa fie unul din cazurile tipice la care m-am referit!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeMier Sept 23, 2009 6:19 am

Soimos a scris:

Poate ne spui si noua in care cuvantare ?

Eu stiu ca deocamdata nu exista nicio doavada ca Yahwe "a vorbit" sau ca "a scris" sau ca stie sa vorbeasca si in ce limbi vorbeste si de ce nu stie sa fotografieze sau sa filmeze ca sa nu mai scrie ?

Nu de alta dar am mai auzit cazuri de nebuni sau sarlatani care cica "au vorbit" cu Yahwe si nu m-ar mira ca exemplul tau sa fie unul din cazurile tipice la care m-am referit!

Daca sustin stiinta nu cred ca pot sa neg un manuscris vechi de 3000 - 3500 ani , nu ? Sau aleg dupa bunul plac ce vreau sa ascult sau sa scriu ?Poti nega ideile si conceptele scrise acolo nu si existenta manuscrisului .

Ca exista dovada sau nu ca exista Dumnezeu nu o discutam aici pe 'citate' avem alt loc , si daca tot se posteaza 'citate' am postat si eu un citat din scripturi in care dupa cele scrise acolo rezulta ca ar fi inspirata de Yahwe , si daca l-am trecut la autor dpdv 'stiintific' nu cred ca am gresit cu ceva .
Eu unul nu sustin ce tu insinuezi si anume ca as vorbi personal cu cineva .Dar cat despre comunicat cu cineva , sunt destui atei care vorbesc cu mortii prin diverse spirite posedate si lucrul acela probabil ti sa pare mai stiintific , si nu te supara asta chiar este nebunie si sarlatanie curata, sau sa intelegem ca daca vorbim cu dracu este mai pe placul stiintei ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 6:22 am

Avram a scris:
Soimos a scris:

Poate ne spui si noua in care cuvantare ?

Eu stiu ca deocamdata nu exista nicio doavada ca Yahwe "a vorbit" sau ca "a scris" sau ca stie sa vorbeasca si in ce limbi vorbeste si de ce nu stie sa fotografieze sau sa filmeze ca sa nu mai scrie ?

Nu de alta dar am mai auzit cazuri de nebuni sau sarlatani care cica "au vorbit" cu Yahwe si nu m-ar mira ca exemplul tau sa fie unul din cazurile tipice la care m-am referit!

Daca sustin stiinta nu cred ca pot sa neg un manuscris vechi de 3000 - 3500 ani , nu ?

Nu-ti cere nimeni sa faci asta ...uite de ex. nici eu nu neg Vedele indiene care sunt mult mai vechi decat "scripturile (si ele) furate" ale evreilor!
Totul este ca pe baza lor sa nu faci afirmatii care nu stau in picioare ...de ex, ca ele descriu convorbiri sau sfaturi date de un personaj supranatural deocamdata inexistent cum e Dumnezeu.
Nu de alta dar nu este logic ca cineva care nu exista sa vorbeasca !

Citat :



Eu unul nu sustin ce tu insinuezi si anume ca as vorbi personal cu cineva .Dar cat despre comunicat cu cineva , sunt destui atei care vorbesc cu mortii prin diverse spirite posedate si lucrul acela probabil ti sa pare mai stiintific , si nu te supara asta chiar este nebunie si sarlatanie curata, sau sa intelegem ca daca vorbim cu dracu este mai pe placul stiintei ?

Pai tu chiar crezi ca acei spiritisti (dupa mine si ei sarlatani) vorbesc cu alte spirite decat cele ale sfintilor care ii ajuta pe credinciosii bisericosi?
Eu zic ca nu ...si tocmai de aici denumirea gresita si pretioasa de spiritualitate atribuita religiei care se ocupa de spirite si nu de arta si filozofie adica de adevarata spiritualitate.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Sept 24, 2009 8:40 am

Soimos a scris:

Nu-ti cere nimeni sa faci asta ...uite de ex. nici eu nu neg Vedele indiene care sunt mult mai vechi decat "scripturile (si ele) furate" ale evreilor!
Totul este ca pe baza lor sa nu faci afirmatii care nu stau in picioare ...de ex, ca ele descriu convorbiri sau sfaturi date de un personaj supranatural deocamdata inexistent cum e Dumnezeu.
Nu de alta dar nu este logic ca cineva care nu exista sa vorbeasca !

Nu am facut afirmatii , am citat iar daca am citat nu miam atribuit eu cuvintele scrise acolo , intr-un manuscris dovedit a fi real prin descoperirea a atator manuscrise cu o vechime considerabila cu care putine citate din cele de mai sus pot concura .
Pentru mine Dumnezeu EXISTA , in prisma cuvantului lasat in scris de el pentru cei ce vor sa il cunoasca , cuvant ce cuprinde o multitudine de profetii a celor ce vor urma , profetii care pana acum se dovedesc fooooarte reale , iar daca cele descrise acolo in scripturi se si intampla nu vad de ce sa nu cred in ele si deci in Dumnezeul Yahwe al acelor scripturi , iar daca ce a scris el se adevereste inseamna caci cuvintele postate de mine ca si ''citat'' au tot dreptul sa fie scrise , caci nu sunt mai false decat inchipuirile altora .

Soimos a scris:

Pai tu chiar crezi ca acei spiritisti (dupa mine si ei sarlatani) vorbesc cu alte spirite decat cele ale sfintilor care ii ajuta pe credinciosii bisericosi?
Eu zic ca nu ...si tocmai de aici denumirea gresita si pretioasa de spiritualitate atribuita religiei care se ocupa de spirite si nu de arta si filozofie adica de adevarata spiritualitate.

Nu vad cum acei spiritisti pot vorbi cu acei 'sfinti' decedati cand biblia spune clar :

Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune! (Ecl.9:10)
Cei care sustin ca vorbesc cu asa zisii sfinti sau persoane decedate nu fac altceva decat sa comunice cu Satan si ingerii sai care se aduna in jurul celor ce cheama spirite , nu degeaba Yahwe a interzis aceste lucruri :
Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se indeletniceste cu ghicirea , sa fie pedepsiti cu moartea; sa-i ucideti cu pietre: sangele lor sa cada asupra lor." (Lev.20:27)
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 7:06 am

Împărat şi proletar
.................................
Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
.............................................................
Mihai Eminescu
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 1:11 pm

Daca nu stiai, Eminescu va fi canonizat de catre Biserica Ortodoxa Romana. Deja s-au facut demersurile. Asa ca nu ai de ce sa te plangi ca nu e apreciat. Nu acelasi lucru se va intampla si cu tine. Eminescu s-a nascut si a ramas ortodox si a fost ucis deoarece nu a acceptat credinte straine si nu a fost nici francmason.
Citate Faimoase Anti Religie Icon_twisted


"Iar tu, omule, care admiri în opera mea însăşi minunata operă a naturii, îţi vei da seama că n-ai dreptul să o distrugi; ori gândeşte-te ce crimă este să iei viaţa omului, a cărui alcătuire o socoteşti o adevărată minune de artă; şi gândeşte-te apoi la cinstirea pe care o datorezi sufletului ce sălăsluieşte într-o asemenea operă de arhitectură; căci, într-adevăr, aşa cum e, este un lucru divin. De aceea, lasă acest suflet să sălăşluiască în opera sa, care este trupul, atât cât îi va fi şi voia, şi nu îngădui ca mânia sau răutatea ta să distrugă o viaţă - să distrugă viaţa - care este atât de frumoasă, încât a nu o preţui înseamnă a nu o merita!"
(Leonardo daVinci)


Citat anti...forum anti-christi Citate Faimoase Anti Religie Icon_wink


Ultima editare efectuata de catre Zian in Lun Feb 15, 2010 6:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeJoi Feb 11, 2010 7:05 pm

Zian a scris:
Daca nu stiai, Eminescu va fi proclamat de catre Biserica Ortodoxa Romana SFANT. Deja s-au facut demersurile
Asa ca nu ai de ce sa te plangi ca nu e apreciat.
Este foarte bine ...macar asa invata tineretul ca Prea curvia nu e un pacat ci Calea Catre Sfintenie!

Citat :

Eminescu s-a nascut si a ramas ortodox si a fost ucis deoarece nu a acceptat credinte straine si nu a fost nici francmason.
Citate Faimoase Anti Religie Icon_twisted
Ma bucur sa aud ca macar Eminovici s-a nascut in cultul stramosesc al credintei in Zamolzes ...si nu s-a murdarit cu o religie furata de un imparat criminal de la evrei!


Citat :

"Iar tu, omule, care admiri în opera mea însăşi minunata operă a naturii, îţi vei da seama că n-ai dreptul să o distrugi; ori gândeşte-te ce crimă este să iei viaţa omului,

Pai vezi ca intelegi de ce postez eu anti crestinism!
Exista vre-o religie care sa aibe mainile murdarite cu atata sange ca si crestinismul?

Citat :

şi gândeşte-te apoi la cinstirea pe care o datorezi sufletului ce sălăsluieşte într-o asemenea operă de arhitectură; căci, într-adevăr, aşa cum e, este un lucru divin.

Ar trebui sa cunosti faptul ca sufletul era in om si inainte de aparitia lui Yahwe adica acum 6 000 de ani ...si ca oamenii aveau suflet si cand erau in stadiul lui Lucy cea a lui Leaky.

Citat :

De aceea, lasă acest suflet să sălăşluiască în opera sa, care este trupul, atât cât îi va fi şi voia,
Cei care cunosc legiile naturii propovaduite in Cartea Sfanta de Stintele Naturii stiu bine ca corpul omului nu are nici un alt autor cunoscut decat "Legea Naturii" care este evidentiata clar de dialectica, deci intelege clar ca cei care nu lasa sufletul sa traiasca sunt fie institutiile si organizatiile care au ucis milioane si milioane de oameni, bineinteles in numele Domnului si cu "Cuvantul domnului" in mana iar astazi ucigasi ai sufletelor sunt doar aceia care daca nu mai au puterea sa ucida au gasit metoda de a aliena suflete prin dogma si doctrine care fanatizeaza


Citat :

i nu îngădui ca mânia sau răutatea ta să distrugă o viaţă - să distrugă viaţa - care este atât de frumoasă, încât a nu o preţui înseamnă a nu o merita!"
Evident ca sa este ..exact pentru asta si fiinteaza acest forum!

Citat :
Citat anti...forum anti-christi Citate Faimoase Anti Religie Icon_wink
Fals ...este un citat PRO forumul antireligie!
Preotii sunt la sfintit de tunuri !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 6:17 am

Zian, BOR l-ar face sfant si pe Mengele daca ar avea interesul si ar vedea vreun ghisheft in asta!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 11:31 am

Apopii a scris:
Zian, BOR l-ar face sfant si pe Mengele daca ar avea interesul si ar vedea vreun ghisheft in asta!
Degeaba iesi la orizont, ca nu iti citesc mesajele. Ma deprimi! Pe asta l-am citit ca e mai scurt. Cunosc multi ca tine care vorbesc pe dinafara, fara sa aiba la baza cunoasterea a ceea ce critica. Ce ar fi sa nu mai pierzi vremea si sa te documentezi inainte? Ex poti sa vezi care sunt conditiile pe care trebuie sa le intruneasca cineva ca sa fie canonizat sfant.

http://www.stefancelmare.ro/Criterii-s2-ss12.htm

O sa vezi acolo un subpunct: Proslăvirea lui de către Domnul, cel puţin printr-unul din următoarele daruri sau puteri.

Eminescu este considerat un martir al neamului romanesc.
El continua sa inspire, din spatiile nevazute in care isi continua activitatea.
Daca nu stii nimic despre cultul sfintilor, documenteaza-te! Crestinii ortodocsi cinstesc in fiecare zi cate un sfant si se pun sub calauzirea si inspiratia lui.
http://www.calendar-ortodox.ro/

De ce nu ar fi si Eminescu cinstit astfel?
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 11:43 am

Soimos, dai dovada de lipsa de profunzime in gandire. Incerci tu sa mergi pana la origini, dar nu reusesti deloc. Se pare ca ti s-au blocat rotitele pe undeva.Legile astea ale naturii functioneaza asa singure? Nu au nici un principiu ordonator? Ar fi un mare haos, daca ar fi asa. Toate stiintele ar trebui sa aiba inainte de toate in vedere ca ele se subordoneaza Cunoasterii Absolute, care este Dumnezeu, ele fiind doar relative la timpul respectiv.

Suferi de o mare ingamfare si incredere in sine fara limite. Sper sa ajungi vreodata la starea in care NU MAI POTI NIMIC.

"Eu sunt viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cel ce rămâne întru Mine şi Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteţi face nimic. "(Sfânta Evanghelie după Ioan-Cap 15:5)
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 3:07 pm

Zian a scris:

Degeaba iesi la orizont, ca nu iti citesc mesajele. Ma deprimi! Pe asta l-am citit ca e mai scurt. Cunosc multi ca tine care vorbesc pe dinafara, fara sa aiba la baza cunoasterea a ceea ce critica. Ce ar fi sa nu mai pierzi vremea si sa te documentezi inainte? Ex poti sa vezi care sunt conditiile pe care trebuie sa le intruneasca cineva ca sa fie canonizat sfant.

http://www.stefancelmare.ro/Criterii-s2-ss12.htm


Daca ai impresia ca vorbesc pentru tine, te inseli amarnic, tu esti o cantitate nesemnificativa si habotnica! Eu vorbesc pentru cei ce au minte si inteleg sarlatania, lipsa de orice scrupule si falsitatea religioasa! Voi pierdeti teren pe zi ce trece si o sa ajungeti la stalpul infamiei istoriei!

Vorbiti de criterii de sanctificare, ha ha! 

Stefan cel Mare, a fost unul din marii domnitori ai Moldovei, daca i s-ar ridica o statuie de 10m din aur si tot ar fi putin pentru cat a facut el pentru acest neam, ca domnitor! In schimb, ca om a fost un curvar si ii placea sa-si pateze mainile de sange, adica un sfant crestin sadea. Eminescu v-a spus 'verde in fata' ca religia voastra este o sarlatanie, dar il faceti sfant... da bine la prostime atunci cand simtiti ca va fuge terenul de sub picioare! Pe cine credeti voi ca prostiti?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
amanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 3:24 pm

[quote]
Citat :
Eu vorbesc pentru cei ce au minte
aiurea n tramvai cum poti sa ai asa pretentie cand chiar tu ai lipsa mare de minte MARE!!!!!!!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 3:37 pm

[quote="amanda"]
Citat :
Citat :
Eu vorbesc pentru cei ce au minte
Tu chiar nu te-ai prins ca n-am vorbit pentru tine?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
amanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : georgia,SUA
Puncte : 42
Data de inscriere : 22/12/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 3:50 pm

Citat :
Citat :
Tu chiar nu te-ai prins ca n-am vorbit pentru tine?
am spus eu ca ai vorbit cu mine?.eu doar prezentam un adevar in ceea ce te priveste
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 3:53 pm

Bine, stai jos!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
otilia
Pedestras
Pedestras
otilia


Numarul mesajelor : 47
Varsta : 56
Localizare : my mind
Puncte : 47
Data de inscriere : 05/02/2010

Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitimeVin Feb 12, 2010 5:27 pm

amanda a scris:

Tu chiar nu ai altceva de facut decat sa-ti dai cu presupusul?
Inafara faptului ca incerci sa denigrezi persoanele ,n-am citit nicio parere pertinenta.
Prea mult bun simt din partea lui Soimos,eu te-as fi banat de mult.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Citate Faimoase Anti Religie Empty
MesajSubiect: Re: Citate Faimoase Anti Religie   Citate Faimoase Anti Religie Icon_minitime

Sus In jos
 
Citate Faimoase Anti Religie
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» De ce anti-religie si anti-biserica?
» Mai multe citate ATEISTE
» Citate, maxime si cugetari, despre prietenie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: