Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus Hristos nu e lucifer !

In jos 
+9
Black velvet
Anticristul
Zian
stuttgart
Rayna
Corinna
Alin Soimosi
Soimos
Mirona Simcea
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 7:05 pm

Stuttgart, se pare ca Dumnezeu si Satana au colaborat sa il crucifice pe Isus.E vorba de o miselie care a dus la mantuirea noastra si un groaznic instrument de tortura a devenit simbolul mantuirii la crestini. Tot Dumnezeu sa fi fost in spatele crucificarii miilor de martiri in perioada urmatoare?

Pai in parabola vierului se intelege clar ca Dumenzeu l-a trimis pe fiul sau ca..doar- doar va reusi sa se faca auzit! Numai ca ... in loc sa se respecte legea, l-au pus pe Isus pe cruce si ..cica au pironit legea pe cruce. E chiar de batjocura! Gata cu legea aia! Twisted Evil Isus a desfiintat-o si nu mai trebuie sa o respectam. Credem in Isus si de fiecare data cand pacatuim, il rastignim pe el in locul nostru. Ne mantuim prin el. Plateste el pentru noi, adeca. Basketball
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 7:13 pm

Admine, daca ii deranjez pe userii crestini, promit sa tac! Mirona Simcea cred ca e o fata credincioasa si cuminte si s-a speriat de paganismul nostru. Smile
Sus In jos
Mirona Simcea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 22/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 7:46 pm

Nu ma sperie nimic, m-as mira doar sa mai apara si mesajul asta, pentru ca am dat explicatii biblice si am fost blocata, vad ca nu mi-a mai aparut ...
vad ca adminul se amuza sa va intarate bine, dar cand e vorba de Biblie, prefera sa "piarda" mesajele ...
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 7:48 pm

Nu, sa stii ca am patit si eu sa-mi dispara mesajele....e ceva eroare de la forum.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:06 pm

Alin Soimosi a scris:
Superba explicatia. Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_biggrin
Da ...pentru cei care cred asa o fi!

Noi astia care stim ...stim si faptul ca Isus nu e nici un mantuitor ... ptr ca singurul mantuitor este Yahwe ...si asta vedem aici:

Isaia 43.11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!
In plus de asta Isus nu si-a dat viata pentru spalarea pacatelor oamenilor caci acestea erau spalate prin jertfe sangeroase facute exact asa cum pretindea Yahwe.

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,
cu mentiunea ca detergentul cu sangele animalelor este poruncit de Yahwe pe cand uciderea oamenilor pe cruce ptr a spala pacatele ...nu poate fi decat opera Diavolului ...din moment ce a lui Yahwe nu este!

deci sariti peste prostiile pe care vi le baga in cap sarlatanii din biserica si ascultati indemnul lui Isus sa nu mai frecventati biserica (vezi Matei 6.5)

Nu ma mai puneti sa repet intruna texte pe care le gasiti pe forum ...
si mai bine retineti realitatea ca crestinii nu au Dumnezeu deci nu au avut nici nici cine le inspira Biblia ...si pe care "dumnezeul crestin" (dracu) in marginirea sa intelectuala a fost nevoit sa fure niste texte scrise de evreii ...si ca Dumnezeu a te cobori a fura un text ca pe tine "dumnezeu" nu te duce capul sa inspiri unul ... zau ca e degradant pentru un Ddumnezeu!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:16 pm

Nu va faceti probleme,nimeni nu sterge mesaje pe acest forum.
Pot fi insa defectiuni tehnice,reveniti.Problema lui Isus este foarte prost intekleasa de crestini.El defapt nu a vorbit crestinilor.Crestinii cred ca daca vezi in oglinda ca ai pete pe fata ,trebuie sa spargi imediat oglinda.Aceasta este calea crestina vazuta prin Isus.Desfiintam legea ca sa nu mai fim pacatosi.Or scopul lui Isus a fost tocmai sa indrepte omenirea dupa voia lui Dumnezeu.Adica sa se uite in oglinda si, asa sa-si indeparteze petele de pe fata.
Isus nu poate ierta pacatele nimanui,chir daca cu adevarat sar fi jertfit.Dute si impaca-te cu pirisul tau si apoi vino de ti adu darul;acesta este mesajul lui Isus.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:22 pm

Mirona Simcea a scris:
Isus Hristos nu e lucifer !
In Biblie scrie ca Isus este "Luceafarul stralucitor de dimineata..."
Lucifer e satana care a avut de la inceput o frumusete deosebita dar a cazut din cer ...

Daca cititi cu atentie Biblia nu se poate sa mai confundati acestea doua, intre care exista o foarte mare diferenta ...
Mai citeste o data cu atentie textul din care ti iei informatia cu privire la Lucifer.
Cind a cazut din cer era un om cu o pozitie inalta,facea comert pe mare cu toate popoareleetc etc.Si tu esti om si vei muri de moartea celor netaiati imprejur.Ai citit cu atentie,sa vezi cum compectezi rebusul?
Hai sa ne luam putin la trinta ,daca ai dreptate ,ma dau batut.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Mirona Simcea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 22/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:31 pm

Nu-mi vine sa cred ca exista oameni care gandesc in felul asta (ca voi adica) !

Si sincer imi pare rau ca totusi exista, din moment ce ati putut scrie asa ceva ...

Sigur ca dispar mesajele care sunt biblice, pentru ca ii deranjeaza pe cei care nu cred in Hristos ! eu una nu va mai dau apa la moara ca e pacat!
Sus In jos
Mirona Simcea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 22/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:33 pm

Rog adminul acestui forum sa-mi stearga contul si sa nu ma mai avertizeze de nici un mesaj, pentru ca nu mai vreau sa mai iau parte la discutiile voastre !
Va multumesc pentru intelegere si Domnul ISUS HRISTOS sa va trezeasca si sa va intoarca la El, sa va pocaiti si sa-L cunoasteti !
Amin !
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:35 pm

Heh, si cam pana aici a mers acceptarea si iubirea crestina la tine, Mirona...vezi de ce apar oameni ca noi? Din cauza ipocriziei voastre...
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Mirona Simcea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Franta
Puncte : 9
Data de inscriere : 22/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:40 pm

Nu ma intelege gresit corina dar daca tot scriu mesaje care sunt sterse pentru ce sa mai imi pierd timpul ?
vad ca mesajele scurte care nu au prea mare importanta trec, iar cele in care dau explicatii biblice nu mai apar. Le scriu cu placere si din toata inima, dar daca tot nu ajung la voi, pentru ce sa le mai scriu ? ca sa aiba adminul ce sa stearga ? il las in pace de acuma !
Ti-ar conveni sa scri mesaje intregi care nu apar ?
Am si altceva mult mai important de facut !
Unde e ipocrizia mea aici ? cine e ipocritul ?
Alta ma facea proasta mai sus, desi eu nu am jignit pe nimeni, dar nu ma mir, ca daca de Isus s-a spus ca are drac, ce vor spune de noi, cei care credem in El ? e clar ca acelasi lucru !


Ultima editare efectuata de catre Mirona Simcea in Sam Mai 22, 2010 9:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:42 pm

Mirona Simcea a scris:
Stai putin ! tu confunzi totul acuma !
Daca cunosti Biblia mai este o asemanare unde se spune ca satana da tarcoale si urla ca un leu gata sa inghita (sa distruga adica suflete),

Retine te rog faptul ca Biblia nu are absolut nicio valoare ...in primul rand ca VT este doar un text furat si nu unul inspirat de Dumnezeu iar NT este scris de niste falsi apostoli si nu de catre Petru cel caruia Isus i-a lasat mostenirea sa.

Citat :


Satana a fost alungat din cer, pe cand Domnul Isus a fost trimis pentru lucrarea de mantuire si rascumparare a pacatosilor. Este la fel o mare confuzie care se face aici.
Mda ...asta in minciunile popilor ...in realitatea Biblica si mitologica (daca exista asa ceva) vedem ca Christos nu si-a dat demisia din funcyia de sef al cheilor Iadului!

Citat :

Cand satana ispitea pe Isus, Ii spunea ca el este stapanul lumii acesteia si este adevarat pentru ca lumea aceasta asculta de satana.

Asta si pentru Corrina

Daca Isus era in cer Diavol... asa cum ne-o atesta si Tatal sau ... Isus ptr a-si impune cu succes biserica sa aici pe pamant ...alungat fiind din cer, trebuia sa aibe credibilitate si sa fie convingator sa aibe comportamentul cel mai exemplar si mintea cea mai limpede ... si intradevar le-a avut ...!

Biserica sa s-a nascut ...si nici Diavolul (daca ar fi fost altul decat el insusi) nu a adus atata rau si suferinta omenirii cata a adus aceasta biserica a sa... deci motivul ptr care el s-a dus in desert pentru a sta de vorba cu diavolul (din el insusi) ...era cel de a medita la planul sau diabolic astfel ca acesta sa functioneze perfect si el devinit credibil va fi usor urmat pe calea sa diabolica astfel ca la sfarsit sa fie primiti in imparatia lui ... Iadul, deschizand usa mortii tuturor celor care i s-au vandut daruindu-si mintea si sufletul.

Iata aceasta este cauza ptr care Omul Isus a fost cel mai remarcabil carturar al acelor timpuri din spatiul geografic in care locuia!

Citat :

Si as vrea sa inchei cu precizarea ca vor exista de asemenea doua vesnicii diferite :
1.- raiul Lui Dumnezeu sau fericirea vesnica si
2.- iadul satanei sau chinul vesnic

Tu ce alegi ?
Eu aleg varianta sa iti ridic urmatoarea problema:

Din ce cauza crezi ca Dumnezeul Yahwe nu ofera nici unui om de religie mozaica (deci religia dictata de el lui Moise) viata vesnica ...dat o face exact ptr cei care ii incalca poruncile inscrise in Lege (Torah)
Crezi ca s-a prostit cumva?
Nu dragut-o ...tu asculti minciunile popilor fara sa cunosti lucruri esentiale ... de ex ca insusi numele lui Isus ...Yehoshua ...insemna tradus: Dumnezeu e singurul mantuitor ...deci nu Isus si nu crestinismul ...si mai corect nu religia ....
Si exact acesta este scopu acestui forum ...de a va deschide mintile si sa cunoasteti realitatea ...nu minciunile unor popi sarlatani fara niciun Dumnezeu!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 23, 2010 5:45 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:44 pm

Mirona Simcea a scris:
Nu ma intelege gresit corina dar daca tot scriu mesaje care sunt sterse pentru ce sa mai imi pierd timpul ?
vad ca mesajele scurte care nu au prea mare importanta trec, iar ceke in care dau explicatii biblice nu mai apar. Le scriu cu placere si din toata inima, dar daca tot nu ajung la voi, pentru ce sa le mai scriu ? ca sa aiba adminul ce sa stearga ? il las in pace de acuma !

Incearca sa scrii in word pad caci toti avem aceasta problema cu disparutul textelor ...si aici in Word Pad iti poti salva postarile proprii pentru arhiva ta personala!
Sus In jos
Mirona Simcea
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : Franta
Puncte : 9
Data de inscriere : 22/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 9:56 pm

Soimos, esti dus rau de tot cu pluta si de-aia nu poti sa faci diferenta intre satana si Fiul Lui Dumnezeu/
Nu preotii sunt cei care m-au invatat asta, ci Dumnezeu/
Este un singur lucru in care ai si tu dreptate aici ; ca adica toate religiile sunt false, dar absolut TOATE.
Un singur lucru conteaza care ramane si e valabil : credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna. Eu am aceasta credinta si nici o religie in plus ! Religiile inseala, se razboiesc, fac oamenii sa se omoare intre ei ... in timp ce credinta iubeste, iarta, e ingaduitoare, pasnica ... pacat ca nu ai ajuns sa o cunosti, ca nu ai mai vorbi si nu ai mai scrie ce ai scris mai sus, pana si gandirea ti-ar fi schimbata, si inima ta plina de venin ar fi innoita ... daca doar ai crede in Domnul Isus ...
TE ROG SA NU IMI MAI SCRI DELOC CA NU MAI RASPUND !
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 10:06 pm

Mirona Simcea a scris:
Nu ma intelege gresit corina dar daca tot scriu mesaje care sunt sterse pentru ce sa mai imi pierd timpul ?
vad ca mesajele scurte care nu au prea mare importanta trec, iar cele in care dau explicatii biblice nu mai apar. Le scriu cu placere si din toata inima, dar daca tot nu ajung la voi, pentru ce sa le mai scriu ? ca sa aiba adminul ce sa stearga ? il las in pace de acuma !
Ti-ar conveni sa scri mesaje intregi care nu apar ?
Am si altceva mult mai important de facut !
Unde e ipocrizia mea aici ? cine e ipocritul ?
Alta ma facea proasta mai sus, desi eu nu am jignit pe nimeni, dar nu ma mir, ca daca de Isus s-a spus ca are drac, ce vor spune de noi, cei care credem in El ? e clar ca acelasi lucru !

Mi s-a intamplat de 2 ori in ultima luna ca dupa ce am stat cateva minute sa compun un mesaj, sa descopar ca nu-mi apare...Da,stiu ca unii pe aici au un ton cam aiurea, dar crede-ma ca nu Soimos ti-a sters mesajul , el din cate am observat abia asteapta sa il contrazica lumea,ca sa aiba ce sa mai comenteze...
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 11:10 pm

Mirona Simcea a scris:
Soimos, esti dus rau de tot cu pluta si de-aia nu poti sa faci diferenta intre satana si Fiul Lui Dumnezeu
Dumnezeu nu are fii ...si cu atat mai putin Dumnezeul la care se roaga Isus atunci cand zice Eli Eli lama sabachtani adica cel care se numeste Eli de la Elohim, Eloh, Elloach = Allah.
Ai auzit tu ca Allah sa aibe copii?

Citat :

Nu preotii sunt cei care m-au invatat asta, ci Dumnezeu/
asta zau ca ma intristeaza sa aud ...si sti de ce ...pentru ca un om poate crede ca i se adreseaza lui Dumnezeu atunci cand se roaga ...dar cand cineva are impresia ca Dumnezeu i se adreseaza lui ..asta este un caz care trebuie tratat medical ...nu te supara dar aceasta axioma nu imi apartine mie ci lui Freud'
Citat :

Este un singur lucru in care ai si tu dreptate aici ; ca adica toate religiile sunt false, dar absolut TOATE.
Un singur lucru conteaza care ramane si e valabil : credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna. Eu am aceasta credinta si nici o religie in plus !

Credinta ii este data si lui Baba Veta proasta satului care nu stie nici sa scrie si nici sa citesca ...noua oamenilor normali ne este data ratiunea si inteligenta pentru a invata si astfel sa credem doar ceea ce este dovedit si explicat stintific.
Sa fie oare o coincidenta sau un ghinion ca tu ai primit credinta ca baba veta ... in loc sa primesti ratiunea si capacitatea de a asimila cunostintesi de a crede doar lucruri stiute?

Citat :

... in timp ce credinta iubeste, iarta, e ingaduitoare, pasnica ... pacat ca nu ai ajuns sa o cunosti, ca nu ai mai vorbi si nu ai mai scrie ce ai scris mai sus, pana si gandirea ti-ar fi schimbata,
Zau ...si eu care credeam ca acestea se acceseaza mai usor prin constiinta

Citat :

si inima ta plina de venin ar fi innoita ... daca doar ai crede in Domnul Isus ..

Tu sa nu ai nici curajul sa repeti aceasta afirmatie caci tu nu il urmezi oe Isus ... ci pe ucigasii acestuia ...adica pe cetateanul roman Pavel marele sarlatan al omenirii care era cel mai aprig dusman al lui Isus si a urmasilor acestuia .. cel care si-a permis nerusinarea de a inlocui toate invataturile lui Isus cu minciunile sale ... asa cum ii cereau stapanii sai cei care l-au ucis pe Isus ... ocupantii romani si clerul evreu...care vedeau o mare amenintare si in invataturile lui Isus motiv ptr care Pavel a pornit o campanie de raspindire a minciunii ...fapt consemnat in Biblie prin certurile intre Pavel si Petru

Adevarul despre ce a propovaduit Isus il gasesti aici pe forum ..dar fac pariu ca nu te intereseaza adevarul ...din moment ce constat ca esti un inversunat aparator al minciunii!
Probabil ca sustii minciuna la indemnul "dumnezeului" care ti-a vorbit!

.
Citat :


TE ROG SA NU IMI MAI SCRI DELOC CA NU MAI RASPUND !

Nu iti scriu numai tie ...ci si altora care ne citesc si care nu trebuie sa ramana cu impresia ca tu ai dreptate doar pentru ca minciuna a devenit adevar si nestiinta a invins adevarul care se poate demnstra!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Mai 22, 2010 11:43 pm, editata de 5 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 22, 2010 11:12 pm

Corinna a scris:
... , el din cate am observat abia asteapta sa il contrazica lumea,ca sa aiba ce sa mai comenteze...

Bingo!

Vad ca incepeti sa ma cunoasteti ... Domnisoara Psiholog! Very Happy
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 4:45 am

Mirona Simcea a scris:

Nu preotii sunt cei care m-au invatat asta, ci Dumnezeu/
Este un singur lucru in care ai si tu dreptate aici ; ca adica toate religiile sunt false, dar absolut TOATE.
Un singur lucru conteaza care ramane si e valabil : credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna. Eu am aceasta credinta si nici o religie in plus !
E ca si cum ai spune: stiu ca 20.000 de leghe sub mari este un roman SF, dar totusi capitanul Nemo exista pentru ca mi-a spus asta si nu numai el, ci si acei oameni minunati care si-au dedicat viata lui si care sunt plini de invataturi deosebite despre el! Capitanul Nemo exista, deschideti ochii si vedeti acest lucru, imparatia sa se apropie!


Eu zic sa va ridicati putin si deasupra padurii pentru a o putea vedea, stand in mijlocul ei vedeti doar copacii si nu puteti vorbi decat despre ei si despre relatiile dintre ei.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:17 am

Salutam
Constat cu placere ca Soimos s-a schimbat,cel putin nu mai jigneste asa cum o facea.FelicitariIncepe sa fie mult mai erudit, si observ din nou dualitatea din el.
Eu zic Soimos ca te indrepti incet incet spre partea cea buna.Gasesc si un pragmatism logic in ceea ce spui si o structurare logica ,chiar daca vom ramane probabil multa vreme in opozitie dpdv al credintei.
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:25 am

Soimos, nu cumva sa intre demonul si in tine. Vezi!!! Smile
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:28 am

Zian a scris:
Soimos, nu cumva sa intre demonul si in tine. Vezi!!! Smile
Adica, voi crestinii, vreti sa intrati peste tot Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:31 am

Alin Soimosi a scris:
Salutam
Constat cu placere ca Soimos s-a schimbat,cel putin nu mai jigneste asa cum o facea.FelicitariIncepe sa fie mult mai erudit, si observ din nou dualitatea din el.
Eu zic Soimos ca te indrepti incet incet spre partea cea buna.Gasesc si un pragmatism logic in ceea ce spui si o structurare logica ,chiar daca vom ramane probabil multa vreme in opozitie dpdv al credintei.

Soimos nu se schimba!
El ramane asa cum il stiti ...adica omul oglinda si ceva mai mult decat atat ...adica o oglinda pe care daca o scuipi iti raspunde ineacandu-te in scuipat.

Daca ati fi avut voi un comportament asa cum trebuia sa aveti ...ati fi cunoscut si partea buna din mine ...dar eu din principiu cand intru intr-o cocina de porci nu spun nici buna ziua si nici nu ma port civilizat pentru ca porcii nu stiu ce e aia civilizatie si asculta numai daca ii faci sa simta joarda peste flit!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:33 am

Zian a scris:
Soimos, nu cumva sa intre demonul si in tine. Vezi!!! Smile
vezi ce am postat la capitolul exorcizare ...si vei vedea clar ca diavolul intra doar in cei care i se vand lui Isus!

Ai vazut sau auzit tu vreodata de vre-un ateu exorcizat?
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:35 am

Pai, nu esti botezat? Daca esti botezat, ai pe Iisus in tine.

Am vazut eu ce ai postat la Exorcizare. Tre sa ma documentez.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:42 am

Zian a scris:
Pai, nu esti botezat? Daca esti botezat, ai pe Iisus in tine.

Fals!
Botezul cu apa tine de Ion Botezotorul si asta zice ca dupa el va veni altul care va boteza prin foc (vezi topicul despre botez) .

Si intradevar acesta (Isus) a venit ...si a adus cu el botezul prin invatatura ... vezi citatul tot in acel topic!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 23, 2010 5:15 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 6:54 am

Soimos a scris:
Ai vazut sau auzit tu vreodata de vre-un ateu exorcizat?
Hai ca asta-i buna, m-ai facut sa rad acu' de dimineata Smile 
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 7:06 am

Soimos, ai fost si tu botezat cand erai mic?
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 7:17 am

Soimos a scris:
Zian a scris:
Pai, nu esti botezat? Daca esti botezat, ai pe Iisus in tine.

Fals!
Botezul cu apa tine de Ion Botezotorul si asta zice ca dupa el va veni altul care va boteza prin foc (vezi topicul despre botez) .

Si intradevar acesta (Isus) a venit ...si a aduc cu el botezul prin invatatura ... vezi citatul tot in acel topic!
Da, imi amintesc ce zic iudeii. Anticristul afirma la fel precum ca mosteneste "imparatia lui Dumnezeu"(figurat) cel care aude invatatura si se trezeste la viata, adica devine alt om si nu cel care sta si da ochii peste cap si canta ca prostu..."Iisus...Iisus" si crede ca e alt om.

Pai, toti liderii spirituali au venit sa aduca invatatura si sa determine pe oameni sa se trezeasca intr-o zi si sa nu mai faca faradelege(faradelege=pacat). Asta inseamna pocainta si nu sado-masohismele alea care te ameninta ca sa pui baticu si sa pupi podeaua sau sa iei hepatita de pe icoana. Twisted Evil
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 7:29 am

Soimos
Acum ca ai inceput sa reusesti sa treci peste partea cu jignirile si cu contradictiile nefolositoare,poate vei reusi sa vezi sau sa intelegi ceea ce vad eu in crestinism.Crestinismul in esenta pura e o ideologie f apropiata de ideologia comunista.Atat ddoar ca ideologia crestina se face prin aport propriu cu adevarat dorit.
O lume in care nu se fura, nu exista durere, si mai mult ca in ideologia comunista ai parte de viata vesnica.Daca vei vedea regulile date de Domnul Isus vei vedea ca toare duc spre o lume mai buna si spre o dezvoltare spirituala, in care codul penal si cel civil in momentul aparitiei noului Ierusalim nu isi mai au locul pentru ca trierea s-a facut deja prin acceptarea adevaratei credinte crestine.Nu mai exista durere, cataclisme naturale sau provovate,etc.Trecem peste restul povestiilor cu mii de fecioare cu paharele si festinele cu zeii, si restul povestiilor.Ca sa ajungi in aceasta zona trebuie sa ajungi in aceea faza spirituala care se va instaura in tine prin Isus.
crestinul,nu asteapta ca si evreul Dumnezeul razboinic si razbunator,nu merge la razboi crezand ca daca moare va avea mii de fecioare ,sau va sta la masa cu zeii,etc.El nu ar trebui sa mearga.
Aparitia cruciadelor si a acestor fenomene, e din cauza bisericii ca institutie, care din cele mai fragede timpuri a manipiulat oamenii.Aici nu ma refer neaparat la biserica crestina ,toare religiile au fost manipulate de castele preotesti in vederea obtinerii de putere asupra maselor.Toti preotii samanii,spune-le cu m vrei au manipulat din toate timpurile.Au fost oameni care au facut razboaie sau le-au incurajat.
Ideea sua dorinta mea de exemplu e de a ajunge la o dezvoltare spirituala atat de evoluata incat sa fiu sigurr ca voi ajunge in aceea comuniune cu Tatal Ceresc.regulile de de baza crestine cred eu ca ma vor ajuta ,La fel ca pe un Yoghin, sau pe vechii samani amerindieni.Crestinismul este un m od de viata in esenta pur..Ceea ce vezi acum e transformat de biserici indiferent de denominatuini si de oameni. iar a judeca crestinismul din prisma crestinilor de tip de sarbatori sau dupa casta preoteasca e total gresit.Si da eu il cred pe Isus ca finnd Mesagerul si Fiul TAtalui.Doar ca ,daca nu imi pot explica stintific Aparitia Lui ,asta nu inseamna ca automat incerc sa il si transform in incest etc etc.si sa jignesc.Pentru ca sunt destui habotnici adevarati , care cred cu adevarat ca doar popa te scapa de pacatele cu si fara voie.Cand vei constientiza ca de fapt spalarea de pacate e o problema de autoeducare iar marturisirea lor face parte din nou din educarea ta,prin prisma ca da recunosti ca nu esti perfect si gresesti vei vedea ca biserica e doar un loc unde e o zona care te ajuta mult mai mult sa vibrezi si sa intri in legatura cu Ceea ce numesc eu Dumnezeirea.Un loc ca si pesterile yoghinilor etc, ritualurile samanilor.
Accept ca biserica ca si institutie nu e ceea ce ar trebui sa fie,ca sunt multe crime facute in numele crestinismului.DAr si institutile bisericesti iudaice,islamice, cultul zeilor vechi ,faraoni,cam toate religiile au facut crime.
A le contabiliza doar pe cele crestine e nedrept. Atunci ar trebui sa desfintam germania pentru ca in decursul catorva zeci de ani au facut zeci de milioane de crime.Poate mai multe decat cele facute in doua mii de ani la umbra crucii Nu????Sau Rusia la fel.
Mai discutam
Deci religie imprumutata sau nu, demascata sau nu, acceptarea regulior lui Isus, fara Legea veche iudaica,vei vedea ca seamana mult cu yoga,practicile samanilor etc.Faptul ca esti prevenit ca te vei lupta cu satana(apropos cred f clar ca ambele atat pozitivul(Dumnezeirea) cat si negativul(Satana) exista in fiecare om)din tine sa devii bun si curat spiritual , ca refuzi anumite lucruri nu inseamna ca e rau.Si sincer nu ma intereseaza de la cine e imprumutata furata adusa religia crestina atata vreme cat ea ma va ajuta sa cresc in zona spirituala. Inseamna sa pierd f multa vreme care ar trebui sa o canalizez spre pozitiv .
faptul ca orice ma va considera prost sau inconstient sau cum vrea el e prea putin pt mine nu ma intereseaza acest lucru. .E la fel ca si cum tu ai tine cont de parerea mea despre tine. fiecare o stim pe a noastra.Iar faptul ca am acceptat metoda crestina de a ajunge in si la sanul Creatiei, fata de alta e optiunea mea.Eu cred ca sunt un set de reguli care ma vor ajuta in dezvoltarea mea spirituala .
Acum am sa va spun un banc care circula de mult prin Romania:
Cica la unul din atacutile mongole de pe vremea lui Stefan cel mare. s-au strans toti sateni in Biserica(pe vremea aceea ele fiind singurile fortificatii si s-au ascuns.Cum e si normal era si jidanul(a se citi fara a crede ca sunt anitisemit) in sta si la un moment dat a inceput sa isi fac si el cruce. Satenii l-au intrebat ce faci Jidane iti faci cruce???
DA imi fac daca Dumnezeul vostru nu exista, nu am pierdut nimic. dar daca exista?????
Asa ca Daca Dumnezeul meu nu exista nu am pierdut nimic, nu prea sunt sclavul tehnologiei moderne si a descoperirilor toate aceste lucruri au efect limitat nu permanent Inca oamenii nu au ajuns la nivelul Perpetuum Mobile.Si chiar daca il vor descoperii Pamantul are si el o durata de viata limitata,Oricum cred ca m-as plictisii de moarte sa traiesc vesnic pe acest pamant de la un moment dat.Suntem tot mai inghesuiti mai plini de boli,mai poluati, ce poate sa fie asa extraordfinar. Dar daca exista???? Inseamna ca am castigat. Si eu cred ca exista.
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 8:08 am

Pe mine ma enerveaza cel mai tare amenintarea aia:" Daca nu il accepti pe Domnul Iisus... etc etc"

Soimos, fain link-ul ala dat de tine
Citat :
Creştinismul a pătruns treptat în lumea zisă „păgînă” prin înfricoşarea oamenilor asupra pedepselor ce-i aşteaptă dacă nu se vor supune noii învăţături. Această frică de pedeapsă persistă şi astăzi fiind practic hrana creştinismului. Fără continua teroare a diavolului, care pîndeşte omul la orice pas, creştinismul s-ar dezintegra. De remarcat este atenţia care se pune pe diavol ca personaj principal şi toate cele care vin cu răul şi suferinţa, răstignirea lui Iisus pe cruce, sîngele, patimile lui, etc. În cele din urmă Iisus pozează în învingător, chiar după ce a fost bătut în cuie pe cruce şi i s-a pus pe cap coroana de spini în locul celei regale a regelui din stirpea lui David. Pe cei mai mulţi oameni traumele mentale pe care le implantează în minţi frica, şi toate aspectele suferinţei şi întunericului, îi bîntuie toată viaţa. Deşi se spune despre „învingătorul morţii”, că a ajuns acolo la dreapta Tatălui, el priveşte cu detaşare întreaga panoramă a suferinţei umanităţii care a urmat după „înălţarea sa”. Twisted Evil
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 10:44 am

problema acceptarii e una de forma in lumea actuala. Crestinul va trebuie sa se apropie in asemanare de de Isus, asta prin comportament nu la propriu. Radicalii au adus acest lucru la grad de impunere.Si au facut diferentierea binelui de rau prin acest tip de impunere.unii traiesc si considera formele ascete ca fiind apropierea, altii renunta la lux si accepta saracia,Alti incearca sa faca bine toti au diferite forme de manifestare.problema bisericii apare in momentul revin in care din varii motive dar tot legate de putere au adus si au schimbat rolul anumitor intelesuri. Din acest motiv avem milioane de crestini cu numele si un nr de cateza zeci de ori mai mic al celor practicanti.
S-a redus nr celor radicali pt ca radicalii de genul Soimos, aduc dezordinea indiferent religie sau societate.Si de ce: radicalii emit teorii concepte ideologii.Imediat dupa, oamenii insetati de putere le gasesc scopuri in interes personal, dar bazate pe doctrina radicala. Uitati-va de unde a plecat comunismul si unde a ajuns. Uitati-va la teoria ariana a germaniei si vedeti ce a facut Hitler.La fel si cu cruciadele crestinilor,Jihadul islamic,razboaiele evreilor,Revolutia franceza si cam toate miscarile radicale din lume.Toate catastrofele umane provocate de oameni au la baza binele.. si de fapt au facut rau.
Si sa stii ca Isus nu priveste cu detasare intreaga panorama:Se asteapta implinirea profetiei, poate noi o vom prinde poate nu. Sunt lucruri de care se stia dinainte.Si care trebuie sa se intample.
si se mai incearca o reducere a karmei negative prin crestinism, pentru ca constiinta colectiva acumuleaza ceea ce crestinul numeste pacat adica energie negativa la fel si karma individuala, lucruri care la un moment dat vor influenta negativ atat individul cat si colectivitatea. si ca atare echilibrul la nivel senzorial.
bolile de orice fel sunt o manifestare clara a acestei energii negative,iar toti acesti zei, piramidon penicila etc, nu fac decat sa rezolve temporar situatiua, pentru ca daca nu inlaturi cauza ,efectul va revenii.daca vom lua comportamentul adevarat crestin si vom incerca sa semanam cu Isus, veti vedea ca in esenta deja totul are o rezolvare.A lua doar cat ai nevoie din natura din viata,e principiul pe care si acum functioneaza de la inceputuri tot regnul animal.Leul nu mananca numai cat are nevoie si de obicei animale bolnave sau batrane.ce ramane dupa el mananca sacalii, echilibrul e inscris in genetica lor, si nu se autodistrug.Asta poate fii si o proba impotriva teoriei evolutionismului, pt ca daca ne-am trage din primate nu am avea problemele care le avem acum.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 11:08 am

Alin Soimosi a scris:
.Crestinismul in esenta pura e o ideologie f apropiata de ideologia comunista.
Iarasi incepi cu stangul. Crestinismul este modelul tuturor dictaturilor, diferenta esta ca la biserica esti prostit cu "dumnezeu" si la TV cu patria ca nou dumnezeu!
Citat :

O lume in care nu se fura, nu exista durere, si mai mult ca in ideologia comunista ai parte de viata vesnica.
Asta poate in fanteziile tale ...lumea crestina traieste din Sarlatane ...deci tot un furt, si nu exista nicio viata vesnica pentru ca Yahwe nu promite nici alor sai asa ceva, voi sunteti prostiti de o biserica fara Dumnezeu caci daca aceasta religie avea un Dumnezeu inspira acela o scriptura si nu aveau preotii sa fure scriptura altei religii.
Citat :

Daca vei vedea regulile date de Domnul Isus vei vedea ca toare duc spre o lume mai buna si spre o dezvoltare spirituala,
Fi fara grija ca eu le vad bine ...ceea ce nu vezi tu este ca tu nu urmezi nici calea si nici invataturile lui Isus ci pe cele ale unor sarlatani ca Pavel care mint in numele lui Isus, si dovezi in acest sens pot sa-ti dau o suta!

Citat :

in care codul penal si cel civil in momentul aparitiei noului Ierusalim nu isi mai au locul pentru ca trierea s-a facut deja prin acceptarea adevaratei credinte crestine.
Adevarata credinta crestina ...nu exista!
In primul rand ca crestinismul este o religie si nu credinta ...asa cum este credinta ca porcu zboara din floare in floare.
Iar despre adevaratii crestini voi care sunteti de fapt urmasii ucigasilor lui Isus, nu stiti nimic ci doar credeti.
Desi nu ar fi trebuit sa sti mai mult decat ca in vremea lui Teodosiu cel care a impus inventia crestina a lui Constantin prin amenintarea cu moartea ucigand pe toti cei care nu au renuntat la adevaratul crestinism ramas de pe vremea lui Isus ...si anume secta crestina a religiei iudaice ...caci asta este adevaratul crestinism!

Citat :

Crestinismul este un m od de viata in esenta pur.

Problema este ca tu nu ai de unde sa sti cum este crestinismul adevarat din moment ce nu exista nicio scriptura a adevaratilor Apostoli si cu atat mai putin Evanghelia lui Petru cel caruia Isus i-a lasat cu limba de moarte Testamentul sau.
Aceste evanghelii au existat si au fost inlocuite cu false evanghelii ale unor falsi apostoli ...e ce?
Ca nu convenea ceea ce propovaduia Isus ...si exact ptr asta a fost si rastignit.

Citat :

Si da eu il cred pe Isus ca finnd Mesagerul si Fiul TAtalui.Doar ca ,daca nu imi pot explica stintific
Nu trbuie sa explici stintific ci accepta ce spune Tatal despre Isus in Apoc 12.12 si anume ca e Diavolul, mai vezi sio ce zice Isus in Apoc/ 1.18 ca este seful cheilor iadului ...si mai vezi si in topicul de pe acest forum dedicat exorcismului ca sa vezi cu ale cui puteri lucra Isus si cum el este seful legiunilor de diavoli pe care ii comanda si acestia asculta orbeste de el!

Citat :

Cand vei constientiza ca de fapt spalarea de pacate e o problema de autoeducare iar marturisirea lor face parte din nou din educarea ta

da ... adica educarea in spiritul adormirii ratiunii prin credinta in loc de ascutirea inteligentei prin invatatura si cunoastere.
Spovada este cel mai ordinar mod de a spiona populatia si a fost impusa de Sfantul Criminal Constantin deci nu are nicio legatura cu Isus ci cu minciuna!

Omul nu are nevoie de nicio iertare a pacatelor ci are nevoie de inteligenta si CONSTIINTA ca sa nu repete greselile facute.

Citat :

Ceea ce numesc eu Dumnezeirea.Un loc ca si pesterile yoghinilor etc, ritualurile samanilor.
Iarasi dai dovada de faptul ca nu intelegi absolut nimic!
Dumnezeul yoghinilor la fel ca si Dumnezeul lui Isus nu este in cer ci este in noi insine, exact acesta este si motivul pentrucare yoghinii fac INTROspectie si nu zboara cu avionul pe cer.
Chiar Isus te invata in 1Corinteni 3.16. si in Luca17.21 ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi si nu in cer ...deci si tu cand vei ajunge in cer nu ai sa intalnesti alt Dumnezeu decat acela pe care-l vezi cand te uiti pe geamul avionului cand zbori!

Citat :

Accept ca biserica ca si institutie nu e ceea ce ar trebui sa fie,ca sunt multe crime facute in numele crestinismului.DAr si institutile bisericesti iudaice,islamice, cultul zeilor vechi ,faraoni,cam toate religiile au facut crime.
Na vezi ca nu urmezi calea lui Isus?
Ia vezi in Matei 6.5 ca insusi Isus te invata sa nu mergi la biserica ...sau ptr tin nu conteaza ce te invata Isus ci ce iti spune sarlatanul care serveste doi stapani (banul si biserica) asa cum spune Isus si care trang comori pe pamant ...in casa in care nu a fost niciodata a lui Dumnezeu din moment ce: Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi
?

Citat :

Deci religie imprumutata sau nu, demascata sau nu, acceptarea regulior lui Isus, ..
... pe care se vede ca nu le cunosti si nici nu ai de unde sa le stii din moment ce tu urmezi legile sarlatanilor care l-au ucis pe Isus.
Citat :

fara Legea veche iudaica,
ceea ce numesti tu lege iudaica sunt legile lui Yahwe adica cele ale lui Dumnezeu ...si iata ce zice Dumnezeu:
Maleahi 3:6 „Căci Eu Sunt Domnul, Eu nu Mă schimb;
asa ca legea e lege ...si ea nu se schimba !

Citat :

faptul ca orice ma va considera prost sau inconstient sau cum vrea el e prea putin pt mine nu ma intereseaza acest lucru.
sau cu alte cuvinte ptr tine nu exista nici Legea lui Dumneeu si nici invataturile lui Isus ...ca tu o tii pe calea minciunii si a sarlataniei!
Eu in locul tau as fi foarte deschis la informatii ca uite ce zice Dumnezeu:
Isaia 40 11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este alt matuitor afară de Mine !!!!
Sau tu esti asa de destept ca il trimiti pe Dumnezeu la plimbare cu minciunile sale ...nu?
Eu in locu tau m-as documenta mai bine si daca nu as asculta de Legea lui Dumnezeu cea din Deuteronom (Lege) 13. 1 ...macar as face ce scrie in Apocalipsa 17.

Atentie mare cu "harul credintei"caci acest "har" este daruit oricarui prost si analfabet care nu a primit "harul cunoasterii" si e prea prost ca sa o primeasca!
Oamenii normali cred doar ceea ce stiu ...si tu nu sti nici macar in cine crezi!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 11:35 am

Soimos a scris:
Omul nu are nevoie de nicio iertare a pacatelor
Ce-s alea pacate? Cumva ceea ce au inventat unii pentru ca mai apoi tot ei sa ierte daca te vinzi lor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 23, 2010 11:37 am

Alin Soimosi a scris:
Crestinul va trebuie sa se apropie in asemanare de de Isus, asta prin comportament nu la propriu.
Daca e asa ...atunci voi de ce urmati calea mincinoasa a lui Pavel adica calea mincinoasei Biblii?
Ati auzit cumva ca Isus sa recomande sa urmati ce scrie in Biblie?
Daca da ...Unde? (da un link)

Citat :

Radicalii au adus acest lucru la grad de impunere.
Asta dovedeste inca o data ca acei radicali sunt niste satanisti aflati in slujba diavolui ...Isus propovaduia Iubirea si nu impunerea cu forta.
Aceasta metoda a radicalilor a aplicat-o si satanstul Constantin cel mare si a folosit-o si biserica sa diabolica de ucigasi in slujba bisericii ...asa cum au fost si inchizitorii.
Problema lor este ca intre timp ei vor raspunde penal pentru orice nelegiuire pe care o comit sau o impun din cauza ca Constitutia vorbeste de o societate deschisa in care libertatea de a crede ...a gandi ...si a vorbi liber ...este garantata de constitutie.

Citat :

. Uitati-va de unde a plecat comunismul si unde a ajuns.

Pai tocmai de la modelul religiei-politice a lui Constantin au plecat toate...Stalin se credea si actiona exact ca si "dumnezeu" fiind stapan pe viata si pe moartea omenilor ...Hitler se credea Mantuitorul venit sa impuna pe pamant Imparatia de 1000 de ani (Al treilea Reich) iar criminalul Mao avea pana si Biblia sa personala ...vezi Biblia lui Mao!
Tot pe acelasi model al unui criminal a fost creat si Islamul cel care ne dovedeste cat de periculoasa poate fi religia!

Citat :

si se mai incearca o reducere a karmei negative prin crestinism,


Ha ha ha ha!
Crezi ca o minciuna ordinara impusa de niste criminali prin amenintari cu moartea si prin milioane de omucideri ale unor bieti nevinovati ... duce la reducerea karmei negative?

Ha ha ha ha !
Pai daca e asa ...ce ar fi sa te gandesti in loc de educerea karmei exact la inversul acesteia?
Citat :

pentru ca constiinta colectiva acumuleaza ceea ce crestinul numeste pacat adica energie negativa l...

Zau?
Oare cum se face ca aceasi "constiinte colectiva" nu acumuleaza realitatea ca crestinismul sub forma pe care o cunoastem de 1700 de ani nu este decat o institutie criminala care are mainile murdarite cu sangele a milioane de oameni nevinovati

Pai ce fel de constiinta colectiva e aia careia ii pasa ca eu pacatuiesc uitandu-ma lung la vecina ...si nu ii pasa de crimele oribile care s-au comis pe baza unei Biblii pe care nici Isus nu are curajul sa o recomande cuiva caci probabil stia cat este de diabolica!

PS ...retine ca eu nu sunt mai radical ca tine caci si eu ca si tine imi bazez afirmatiile exact pe aceeasi scriptura pe care si tu iti bazezi smerenia in vorbe ... adica ambalajul frumos in care vinzi kkt-ul care a distrus vietile a zeci de milioane de oameni in modul cel mai radical!
Adica arderi pe rug schingiuiri cu aparate de tortura sau trasul pe roata!

Oare constiinta colectiva face diferenta intre radicalismul meu verbal si intre radicalismul unei religii care a ucis milioane de oameni in modul cel mai bicisnic?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 23, 2010 11:47 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Isus Hristos nu e lucifer !   Isus Hristos nu e lucifer ! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Isus Hristos nu e lucifer !
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul
» De ce a fost slavit Isus cu numele de Lucifer?
» Cine este Isus si cine este Hristos?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Apologetica-
Mergi direct la: