Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Ce este Islamul

In jos 
+3
Apopii
GaSpAr
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 6:46 am

adevarul a scris:

asta ca sa expuneti "respectul si bunul simt" al cetatenilor civilizati!
va rog frumos, sa inceetati a mai vorbi de femeile batrane de la tara, situatia lor se datoreaza dezvoltarii economico-sociale, evolutiei societatii in ansamblu!
Asa este.
Eu le respect bineinteles ...dar asta nu ma opreste sa rostesc un adevar ...pentru ca eu respect mai mult decat orice ... Adevarul, chiar daca acesta ii ofenseaza pe mincinosi!
Daca imbroboditii doresc mai mult respect ... sa se lepede de minciuna ptr ca este satanica !
Mai pe scurt le cer sa se lepede de satana care le-a furat mintile.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 10:04 am

Soimos a scris:
...pentru ca eu respect mai mult decat orice ... Adevarul, chiar daca acesta ii ofenseaza pe mincinosi!
Sincer replica asta era potrivita intr-un monolog, dar intr-un dialog cu cineva de pe forum si pe langa asta sub ochii celor care ne urmaresc, nu se potriveste. Suna a ipocrizie smoke
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 11:29 am

Mihai12 a scris:
Suna a ipocrizie smoke

Culmea ipocriziei este sa te inchini unui dumnezeu care este rau si criminal si sa sustii ca este bun si plin de iubire! Ori in conditiile in care faci asa ceva, este si normal (pentru voi) ca atunci cand va spune cineva adevarul, sa-l considerati ca fiind minciuna!

Cum poate fi bun si plin de iubire un dumnezeu care, in timpul potopului, ucide aproape tot ce este viu pe planeta, doar pentru faptul ca nu i-au fost ascultate poruncile?
Daca ceausescu ar fi ucis aproape toti romanii, cu exceptia catorva din gasca lui, pentru motivul ca nu i-au fost ascultate directivele trasate la congresul pcr, atunci ai fi spus despre el ca este bun si plin de iubire?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 11:35 am

Apopii a scris:

Cum poate fi bun si plin de iubire un dumnezeu care, in timpul potopului, ucide aproape tot ce este viu pe planeta, doar pentru faptul ca nu i-au fost ascultate poruncile?
In Geneza si in cartea lui Enoh, vedem ca fii lui Dumnezeu, au coborat si au facut copii cu pamantencele, nascand uriasi si tot felul de hibrizi. Pe langa asta, in cultura sumeriana, observam ca acesti ingeri s-au jucat cu creatia, modificand-o genetic. Prin potop, Dumnezeu a curatat tot ce era ''necurat'' pe pamant.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 11:50 am

Sa inteleg ca incepi sa accepti faptul ca biblia nu este altceva decat un mit care a preluat si continuat alte mituri mai vechi, inclusiv miturile despre zeii veniti din ceruri?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 11:56 am

Apopii a scris:
Sa inteleg ca incepi sa accepti faptul ca biblia nu este altceva decat un mit care a preluat si continuat alte mituri mai vechi, inclusiv miturile despre zeii veniti din ceruri?
Nu nu este un mit. Daca un are loc un eveniment si apoi acel eveniment ramane in istoria popoarelor, iar apoi este scris pe hartie de ambele tabere, eu nu consider ca x a copiat de la y.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 12:06 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Sa inteleg ca incepi sa accepti faptul ca biblia nu este altceva decat un mit care a preluat si continuat alte mituri mai vechi, inclusiv miturile despre zeii veniti din ceruri?
Nu nu este un mit. Daca un are loc un eveniment si apoi acel eveniment ramane in istoria popoarelor, iar apoi este scris pe hartie de ambele tabere, eu nu consider ca x a copiat de la y.

Si dacii credeau ca Zalmoxis este suparat pe ei, atunci cand tuna si fulgera si incercau sa-l imbuneze, iar mai apoi, daca vedeau ca nu reusesc, incepeau sa traga cu sageti in nori incercand in felul acesta sa-l intimideze!

In vechime oamenii priveau lucrurile intr-un anumit mod, diferit de cel de azi... pentru ei, multe fenomene neexplicate prin cunostiintele lor, aveau conotatii supra-realiste, adica clar fictive pentru noi.

In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 12:09 pm

Apopii a scris:
In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Traiasca antisemitismul, ca ne da material din care sa facem articole pentru forumuri grin Sunt curios ce va zice prietenul vostru Anticristul, cand va citi ce ai scris aici
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 12:29 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Traiasca antisemitismul, ca ne da material din care sa facem articole pentru forumuri grin Sunt curios ce va zice prietenul vostru Anticristul, cand va citi ce ai scris aici

Am sperat ca putem avea o discutie, cat de cat rationala, dar vad ca iar o apuci pe caile ilare ale lipsei de argumente!

Parerea Anticristului este problema lui personala si nu a mea! In ceea ce priveste antisemitismul... vad ca esti chiar penibil, daca Moise era grec, ai fi zis ca postez de pe o pozitie anti-greceasca crazy Eu am facut intotdeauna referire la oameni si actiunile lor si niciodata nu am generalizat, aspecte negative sau pozitive, la nivelul unui intreg neam!

Se spune ca, hotul striga HOTUL, pe tine de ce te duce mintea in mod automat la antisemitism, incerci sa ascunzi cumva astfel de sentimente?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 6:10 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Traiasca antisemitismul, ca ne da material din care sa facem articole pentru forumuri grin Sunt curios ce va zice prietenul vostru Anticristul, cand va citi ce ai scris aici

Am sperat ca putem avea o discutie, cat de cat rationala, dar vad ca iar o apuci pe caile ilare ale lipsei de argumente!

Parerea Anticristului este problema lui personala si nu a mea! In ceea ce priveste antisemitismul... vad ca esti chiar penibil, daca Moise era grec, ai fi zis ca postez de pe o pozitie anti-greceasca crazy Eu am facut intotdeauna referire la oameni si actiunile lor si niciodata nu am generalizat, aspecte negative sau pozitive, la nivelul unui intreg neam!

Se spune ca, hotul striga HOTUL, pe tine de ce te duce mintea in mod automat la antisemitism, incerci sa ascunzi cumva astfel de sentimente?
Pentru ca afirmatia dvs cu Ackenaten, este falsa. Ia spuneti-mi si mie, de cate ori a fost atacata istoria si cultura evreilor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 8:48 pm

Mihai12 a scris:
Pentru ca afirmatia dvs cu Ackenaten, este falsa.
Ti-am zis eu ca stai rau la capitolul cultura generala .
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 09, 2011 9:45 pm

apopii
Citat :
In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Am sperat ca putem avea o discutie, cat de cat rationala, dar vad ca iar o apuci pe caile ilare ale lipsei de argumente!

domnule apopii, daca vreti sa purtati o discutie rationala, trebuie sa fiti rational!
lipsa de argumente este in tabara dvoastra, din pacate!
cum puteti sustine ca moise a preluat aceasta idee, doar pentru simplul fapt ca se aseamana ideologiei monoteiste a lui akhenaten? soarele zeu al lui nu a putut dovedi nimic!
in schimb dzeul lui moise, a salvat poporul evreu din robia egiptului si a trimis o carte, care culmea marturiseste ca moise l-a invins pe faraon si l-a inecat cu tot cu armata sa in mare!
poate vi se pare poveste, insa oamenii de stiinta au studiat corpul lui faraon si s-au convins ca acesta a murit, exact cum dzeu a zis, inecat in mare!
culmea cartea trimisa prin moise de dzeu, nu este singura, dupa a fost trimisa si biblia, care descrie aceeeasi intamplare, si ultima carte sfanta, coranul ...
care iar impresionant, ne marturiseste o alta realitate: aceea ca dzeu a decis sa pastreze corpul lui faraon, ca un semn pentru omenire, in timp ce restul armatei a fost luata de ape!
acest lucru este un miracol, pe care numai dzeu il putea face!
o dovada a faptului ca dzeu exista, la fel cum au existat si profetii sai si cartile sfinte!


https://www.youtube.com/watch?v=zPMRQPGwytY

doctorul maurice bucaille, care a studiat corpul lui faraon, si a descoperit ca murise inecat, a fost surprins de faptul ca oamenii pot studia azi mumia faraonului, in ciuda faptului ca toate celelalte corpuri omenesti ale armatei lui faraon au fost luate de mare.
acest doctor s-a convertit la islam si a scris o carte "La Bible, le Coran et la Science de Maurice Bucaille"


sura yunus
90. Noi i-am trecut pe fiii lui Israel prin mare. si i-au urmãrit pe ei
Faraon si ostenii sãi ca sã-i prigoneascã si sã-i nimiceascã. Iar când l-a
ajuns pe el înecul a zis: “Eu cred cã nu existã altã divinitate în
afarã de cel în care cred fiii lui Israel si eu sunt [acum] printre cei
supusi [musulmani]!"
91. [A zis Allah]: "Acuma?! Dupã ce mai înainte tu te-ai rãzvrãtit ºi
ai fost dintre stricãtori?!
92. Astãzi te mântuim Noi, cu trupul tãu, pentru ca sã fii un
semn pentru cei [care vor veni] în urma ta! Însã multi dintre
oameni sunt nepãsãtori fatã de semnele noastre!


asa ca.... domnule soimos
Citat :
Ti-am zis eu ca stai rau la capitolul cultura generala
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMier Aug 10, 2011 8:39 am

adevarul a scris:
apopii
Citat :
In ceea ce-l priveste pe Moise... lucrurile sunt foarte clare, a preluat de la Akhenaten ideea de Soare ca zeu unic si creator al universului, cu resedinta, evident in CER si a adaptat-o propriului sau zeu tribal, Yahweh!
Am sperat ca putem avea o discutie, cat de cat rationala, dar vad ca iar o apuci pe caile ilare ale lipsei de argumente!

domnule apopii, daca vreti sa purtati o discutie rationala, trebuie sa fiti rational!
lipsa de argumente este in tabara dvoastra, din pacate!
cum puteti sustine ca moise a preluat aceasta idee, doar pentru simplul fapt ca se aseamana ideologiei monoteiste a lui akhenaten? soarele zeu al lui nu a putut dovedi nimic!
Poi din pacate ptr tine si "rationalismul" tau de tip "credinta irationala" ...ideea aceasta nu ii apartine lui Apopii ci el a preluat-o de la oamenii de stiinta care s-au ocupat cu studiul acestei probleme!
Citat :

[b]in schimb dzeul lui moise, a salvat poporul evreu din robia egiptului si a trimis o carte,
Tu care vorbesti despre purtatul unei discutii in mod rational ...aduci ceva dovezi in sprijinul afirmatiei tale precum ca "a trimis o carte"?
Poi putea fi atat de redus la minte incat sa trimita o carte unor analfabeti?
Poi de ce nu le-a trimis un film ?
Citat :

care culmea marturiseste ca moise l-a invins pe faraon si l-a inecat cu tot cu armata sa in mare!
poate vi se pare poveste, insa oamenii de stiinta au studiat corpul lui faraon si s-au convins ca acesta a murit, exact cum dzeu a zis, inecat in mare!
Mda ... sa sti ca totusi povestea lui Greuceanu e mult mai credibila.

Cred ca tare naiv mai trebuie sa fie acela care poate sa creada gogoasele uriase care sfideaza pina si logica unui copil handicapat, precum ca Moise a despartit apele Marii Rosii cu toiagul sau.

Sa fie oare din cauza ca a fi mos este o binecuvantare dumnezeiasca care ofera posibilitatea de a face cele mai mari minuni?

Citat :

culmea cartea trimisa prin moise de dzeu, nu este singura, dupa a fost trimisa si biblia, care descrie aceeeasi intamplare, si ultima carte sfanta, coranul ...
O fii asta culmea ... dar este culmea prostiei!

Citat :

care iar impresionant, ne marturiseste o alta realitate: aceea ca dzeu a decis sa pastreze corpul lui faraon, ca un semn pentru omenire, in timp ce restul armatei a fost luata de ape!
Poi sa sti ca asta este impresionant! Dar cel mai mult ma impresioneaza ca acest lucru l-a facut dumnezeu si nu Dracu !
Ai tu ceva dovezi care sa arate ca a fost totusi a fost Dumnezeu si nu dracu?
Citat :

acest lucru este un miracol, pe care numai dzeu il putea face!
o dovada a faptului ca dzeu exista, la fel cum au existat si profetii sai si cartile sfinte!
Asemenea minuni le poate face si Dracu ... dovada ca Dracu exista si a inspirat FURTUL scripturilor poporului evreu ca sa-l vanda prostilor ca fiind "cuvantul sau" de "dumnezeu" prea prost ca sa scrie o scriptura a sa ... dar mare hotz, mincinos si sarlatan din moment ce minte oamenii!
fapt confirmat si de Profetul Purandelsius Parpanghelis din neamul Mamei Omida ...ultimul si cel mai mare profet din istoria omenirii ... ale carui scrieri profetice au fost ascunse de oculta religioasa pentru ca ele contineau profetii care puteau distruge toate religiile monoteiste si puteau dovedi ca ele sunt opera Diavolului ... asta ca sa iti raspund de pe o pozitie egala cu a ta.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitimeMier Aug 10, 2011 8:45 pm

adevarul a scris:

domnule apopii, daca vreti sa purtati o discutie rationala, trebuie sa fiti rational!
lipsa de argumente este in tabara dvoastra, din pacate!
cum puteti sustine ca moise a preluat aceasta idee, doar pentru simplul fapt ca se aseamana ideologiei monoteiste a lui akhenaten? soarele zeu al lui nu a putut dovedi nimic!

Evident, Soarele lui Akhenaten este doar steaua sistemului nostru solar, ce ar putea ea sa dovedeasca? Totusi, fara Soare nu poate exista viata!

Citat :
[b]in schimb dzeul lui moise, a salvat poporul evreu din robia egiptului si a trimis o carte, care culmea marturiseste ca moise l-a invins pe faraon si l-a inecat cu tot cu armata sa in mare!

Orice editura trimite cu mult mai multe carti, inclusiv carti care descriu foarte multe lucruri reale care se intampla peste tot in lume. Ar trebui sa ne inchinam acestor carti? Dumnezeul tau de ce este atat de partinitor si i-a salvat doar pe evrei, de ce nu salveaza si copiii care mor de foame sau de diverse boli?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Ce este Islamul - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce este Islamul
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
 Subiecte similare
-
» Islamul = terorism ????????
» Islamul si pedofilia
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: