Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Ce este Islamul

In jos 
+3
Apopii
GaSpAr
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 8:37 am

adevarul a scris:
apopii
Citat :
Da, dar asta doar pentru cei din turma acestui dumnezeu, nu si pentru mine! Pentru mine crima, inseamna CRIMA, indiferent de motive si in numele carui dumnezeu este facuta! Crima este odioasa si reprezinta o fapta ce denota o gandire malefica si putreda!!!

pentru tine crima inseamna crima indiferent de motive,
DAR CE ZICI DE CRIMA IN LEGITIMA APARARE??
CRIMA IN SCOPUL PROTEJARII FAMILIEI SI TARII DE CATRE COTROPITORI??


tu nu intelegi, ca dzeu recomanda acest mod de actiune NUMAI IN ANUMITE CONDITII!!!

ce prostie!
Poi se vede ca tu n-ai habar de ce te invata chia "dumnezeul" tau ...cu toate ca toata ziua vorbesti a proasta despre el:
Poi ia vezi aici:
Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
Citat :

hai sa ti propun un alt exercitiu logic:
daca hotii ti ar invada casa
Poi de cand religia are de-a face cu Logica?
Tu nu ai vazut ce iti cere Dumnezeu in versetul dat mai sus?
Poi daca el asta iti cere ...poate vrea sa te puna la incercare daca ii asculti poruncile sau nu ... poi nu mai e valabila lozinca cu Allah u Akbar ?
Citat :

Luptati pe calea lui Allah impotriva acelora care se lupta cu voi,
dar nu incepeti voi lupta, cati Allah nu-I iubeste pe cei care incep lupte!
Na vezi DOVADA a crestinii si musulmanii nu au acelasi Dumnezeu !
Dumnezeul crestin propovaduieste IUBIREA chiar si fata de dusmani ...adica este un adevarat"dumnezeu" ...pe cand Allah va invata sa ucideti ...si daca UCIDETI va mai si rasplateste cu curve in rai (hurii=curva, in limba germana!)
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 10:40 am

Observ domnule Soimos ca nu sunteti in stare sa purtati o discutie civilizata si in limita bunului simt si cand zic bunul simt nu ma refer la faptul ca injurati sau jigniti ci la faptul ca nu sunteti im stare sa mentineti discutia pe o singura pista. Ma refer la faptul ca domnul adevarul a incercat sa faca un exercitiu de logica cu dumneavoastra si i-ati spus asta Poi de cand religia are de-a face cu Logica? desi dansul nu a pomenit deloc de religie ci era doar o mica comparatie sa puteti intelege la ce se referea.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 10:59 am

domnule soimos, isus a fost un iubitor de pace, care a trimis un mesaj exemplar omenirii, vorbele lui isus "Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt. " ,
se refera la cum sa raspunzi unei palme, unei mici ofenzi din partea altei persoane,
pe cand ATENTAREA LA VIATA INDIVIDULUI, are alte conotatii si alte reguli.
isus a transmis mesajul sau de iubire si pace, mesaj care a fost continuat si intarit de coran, prin care li s-a dat dreptul oamenilor SA SE APERE!

ce sustineti dvoastra, ar insemna ca oamenii sa fie niste plastiline, batute si neindreptatite pe la toate colturile, fara drept de replica. asta vor sa creeze elitele, un individ inofensiv si incapabil de a se apara, un individ lipsit de inteligenta si aparare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 11:18 am

adevarul a scris:
domnule soimos, isus a fost un iubitor de pace, care a trimis un mesaj exemplar omenirii,
Poi si Obama este un iubitor al pacii ...si nici dreaq nui se gandeste sa-l slaveasca in biserica !

Citat :

vorbele lui isus "Ioan 5 39. Eu însa vă spun vouă: Nu va impotriviti celui rau; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt. " ,
se refera la cum sa raspunzi unei palme, unei mici ofenzi din partea altei persoane,
pe cand ATENTAREA LA VIATA INDIVIDULUI, are alte conotatii si alte reguli.
Te pomenesti ca zice Isus asta si eu nu am aflat?
Cand el va invata "sa nu va impotriviti CELUI RAU ... tu cam ce intelegi ?
Cumva sa nu te impotrivesti celui care taie lubenitza?
Poi cine e "acel RAU" daca nu Diavolul ...si de unde stii ca nu e vorba doar de o proba prin care vrea sa-ti testeze CREDINTA pe care o ai in Invataturile sale?

Citat :

ce sustineti dvoastra, ar insemna ca oamenii sa fie niste plastiline, batute si neindreptatite pe la toate colturile,
Nu va cer eu asta ...ci v-o cere Isus !
Citat :

...asta vor sa creeze elitele, un individ inofensiv si incapabil de a se apara, un individ lipsit de inteligenta si aparare.
Poi ai cam intarziat cam mult cu aceasta apreciere!
Acest lucru a fost cerut acum 2000 de ani de noua religie inventata de Imparatul Constantin!
In ziua de azi elitele ne pretind sa INVATAM ca sa STIM ...si nu sa credem a proasta fara sa stim nimic...asa cum va cere Imamu sau preotul de la Biserica.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 11:26 am

soimos
Citat :
Poi cine e "acel RAU" daca nu Diavolul ...si de unde stii ca nu e vorba doar de o proba prin care vrea sa-ti testeze CREDINTA pe care o ai in Invataturile sale?

stiu acest lucru, din muuuuult studiu, domnule soimos.
studiu si analize logice, care m-au ajutat sa interpretez corect, nu sa vin cu presupuneri. studiu bazat pe analiza integrala a unui text, nu pe extractii de citate.
studiu care nu este disponibil intelegerii celor care nu cauta adevarul si dreptatea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 11:40 am

adevarul a scris:

stiu acest lucru, din muuuuult studiu, domnule soimos.
[b]studiu si analize logice, care m-au ajutat sa interpretez corect
ce studiu ...studiul unei minciuni vanduta ca si Cuvantul Domnului?
Asta nu este STUDIU ci autoindobitocire!
Un STUDIU serios inseamna unul Interdisciplinar adica in care Analiza Logica este bazata pe cunostiinte istorice dar si pe studiul Bibliei prin comparatii semantice si analize ale stilului literar a diversilor autori care au scris-o !
Iar acest STUDIU serios se vede de la o posta ca nu l-ai facut ...dupa lipsa ta de cultura generala si fanatismul cu care sustii niste idiotenii pe care ti le fac praf chiar cu armele tale!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 12:08 pm

v-au murit laudatorii!
faceti domne praf pe cine doriti, mai putin pe mine.
masonii au demonstrat ca pe unde trec se alege praful!
apropo de decaderea americii, tara construita de masoni si condusa de masoni!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 10:21 pm

adevarul a scris:
v-au murit laudatorii!

masonii au demonstrat ca pe unde trec se alege praful!
Vorbesti prostii!
Istoria ne dovedeste ca Masoneria a fost cea care a salvat Europa de urgia bicisnica a evului mediu religios, mizerabil, si criminal!
Dupa ce masoneria a slabit putereaq bisericii si a religiei ...a inceput in Europa revolutia tehnico stiintifica care continua si azi ...spre deosebire de "lumea islamica" care si azi se afla acolo unde Europa civilizata s-a aflat acum 400 de ani!
Probabil ca de aia va e frica de masonerie ptr ca stiti ce va asteapta privind la Istoria Europei!
Citat :

apropo de decaderea americii, tara construita de masoni si condusa de masoni!
America nu va decade niciodata ...cel putin atata timp cat acolo se MUNCESTE "a la americane" si nu a la islam!

Problema este ca lumea islamica si asa decazuta azi ...va mai decade si in continuare ptr ca nu inteleg ca intre progres si democratie este o stricta si importanta legatura ...pentru ca progresul nu poate veni de la camilarii credinciosi ...decat din investitiile straine .. si acelea urmeaza doar "firul democratiei" sau cu alte cuvinte ...elitele multinationale sunt cele care investesc ...si unde cvrezi tu ca vor investi ...daca nu acolo unde se accepta bazele puse chiar de ei ...adica DEMOCRATIA!

Asta ca sa sti...ce si cum sa intelegi ...dar si ce te asteapta in viitor ...

adica nu este suficient sa vrei sa traiesti bine si sa ii injuri pe singurii care te pot AJUTA ...asa cum nici allah nu te va ajuta vreodata ...nici pe tine nici pe copii tai!
M-as bucura sa intelegi aceasta postare ...sa accepti cu bucurie si entuziasm planul Sarkozi - Merkel referitor la nordul Africii ...si in loc sa injuri Democratia ...mai bine ai fi un militant al drepturilor OMULUI ...adica a primei Legi a democratiei inventata chiar de Masonerie

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 8:03 am

Soimos a scris:
Istoria ne dovedeste ca Masoneria a fost cea care a salvat Europa de urgia bicisnica a evului mediu religios, mizerabil, si criminal!
Dupa ce masoneria a slabit putereaq bisericii si a religiei ...a inceput in Europa revolutia tehnico stiintifica care continua si azi ...spre deosebire de "lumea islamica" care si azi se afla acolo unde Europa civilizata s-a aflat acum 400 de ani!
Sa stiti si ca mafia siciliana, la inceput ajuta oamenii apoi, lumea dorea oprirea ei, caci devenise prea criminala. Sa stiti ca si orasul Miami a fost ridicat pe banii drogurilor, caci daca nu existau traficantii de cocaina in anii 70' 80' in Florida, orasul Miami nu mai era asa cum este acum. Deci ar trebui sa nu ne impresioneze anumite fapte caci ele pot fi un paravan, pentru alte fapte nu prea placute
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 10:47 am

soimos
Citat :
Istoria ne dovedeste ca Masoneria a fost cea care a salvat Europa de urgia bicisnica a evului mediu religios, mizerabil, si criminal!
Dupa ce masoneria a slabit putereaq bisericii si a religiei ...a inceput in Europa revolutia tehnico stiintifica care continua si azi ...spre deosebire de "lumea islamica" care si azi se afla acolo unde Europa civilizata s-a aflat acum 400 de ani!

vreti sa spuneti ca elitele au stiut sa vanda, O AMERICA AMBALATA FRUMOS,
caci in realitate ei n au facut altceva decat sa batjocoreasca america si s-o distruga.
america azi este statul cu cele mai mari datorii din lume, tocmai pentru ca fiind primul stat mason, a fost si statul folosit de elite precum cal de bataie.
america a fost utilizata pentru scopurile diabolice ale elitelor.


dupa ce au creat rezerva federala in america, rezerva care produce daune americii si aaron russo, john perkins si multi alti americani au subliniat acest lucru in nenumarate randuri, au produs atentatele de la WTC, distrugand practic simbolul americii, numai cu scopul inventarii teroristilor, si atacarii afganistanului.
dupa ce americanii au declarat ca au gasit o comoara in afganistan, in ziare s-a scris despre adevaratul motiv al invaziei americane.
pai ei am plecat sa-l gaseasca pe osama bin laden, care era cel mai dorit terorist si se afla in spital in america, cand de fapt ei cautau bogatii ca ramele pe sub pamant!!!

http://www.descopera.ro/cultura/7126569-comoara-din-afganistan-adevaratul-motiv-al-invaziei-americane

DE CE AMERICA ARE DATORII URIASE??
pentru ca desi cetatetii americi platesc impozite foarte mari pentru sustinerea armatei fara cap prin afganistan si irak, de fapt america nu are beneficii, de pe urma comorilor descoperite. banii intra in trezoreriile elitelor, familia Rothschilds, care detine 80% din sistemul bancar, cu o avere, de trilioane de dolari, familia Rockefeller la fel trilionari in dolari.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 10:53 am

soimos
Citat :
a inceput in Europa revolutia tehnico stiintifica care continua si azi ...spre deosebire de "lumea islamica" care si azi se afla acolo unde Europa civilizata s-a aflat acum 400 de ani
!

europa domnule, dupa cum o dovedesc datele istorice, si-a inceput revolutia tehnico stiitifica bazandu se pe mostenirea araba diin stiinta.
iar elitele, dupa ce s-au cultivat cu ajutorul arabilor care le-au deschis drumurile catre stiinta, s-au crezut invincibili, si in neomenia lor, au asuprit sute de ani tarile arabe, distrugand orice urma de cultura si clatinandu-le civilizatia din temelii.
cum ati vrea sa progreseze tarile arabe, in conditiile in care pana acum 50 de ani au fost sub stapanire occidentala, au fost jefuite si distruse?
sa nu mai vorbesc ca si acum guvernantii sunt alesi tot pe principiul supunerii elitelor, care nu au pace pana nu distrug si ultima ramasita ce au lasat in urma, producand revolutiile din tarile arabe si atacand tari precum irakul si afganistanul.
dracu' nu rezista pana nu-si baga coada peste tot!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 10:59 am

soimos
Citat :
planul Sarkozi - Merkel referitor la nordul Africii ...si in loc sa injuri Democratia ...mai bine ai fi un militant al drepturilor OMULUI ...adica a primei Legi a democratiei inventata chiar de Masonerie

acest plan este doar un pas in vederea realizarii scopului elitelor de a conduce intreaga lume printrun SINGUR GUVERN MONDIAL!

cat despre democratie, ESTE O UTOPIE!
cea mai mare minciuna a timpurilor, ambalata frumos ca sa atraga, asa cum au facut si cu america pe care de fapt o calcau in picioare.
minciuni domnule, intro democratie poporul trebuie sa isi exercita puterea.
ati vazut dvoastra, sa mai aiba poporul vreun cuvant de spus?

toate alegerile sunt fraudate, candidatii desi par din partide diferite, de fapt sunt sub auspiciul aceleiasi puteri, si anume puterea elitelor. aceeasi marie, cu alta palarie.
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 11:34 am

stalpii Islamului

http://www.trilulilu.ro/DespreISLAM/2e84e02a408db7

traducere cuvantul allah = dumnezeu = god = dieu
islamul sustine unicitatea lui dumnezeu, cel care a trimis tora prin moise, biblia prin isus pentru intarirea torei, asa cum chiar isus a afirmat la venirea sa, precum si ultima carte sfanta coranul prin mohamed, singura ramasa intacta, care intareste pe cele doua de dinainte, tora si biblia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 2:57 pm

adevarul a scris:
stalpii Islamului

http://www.trilulilu.ro/DespreISLAM/2e84e02a408db7

traducere cuvantul allah = dumnezeu = god = dieu
islamul sustine unicitatea lui dumnezeu.

Poi asta este destul de grav!
Biblia recunoaste ca sunt mai multi Dumnezei !

Si Tanacul confirma acelasi lucru!

Acum pe cine sa credem?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 4:44 pm

toate cele trei religii surori iudaismul, crestinismul si islamul sunt monoteiste, cred in existenta unui singur dumnezeu.
toate cele trei carti sfinte trimise de dzeu omenirii : tora, biblia si coranul marturisesc existenta unui singur dumnezeu.
sunt versete in biblie care probeaza acest fapt. isus recunoaste in nenumarate randuri ca este trimis al lui dzeu, si fiu al omului.

Iisus a spus:
"...cine ma primeste pe mine primeste pe Cel ce m-a trimis pe mine." (Matei 10 : 40)
Iisus insusi a admis ca a fost trimis (ceea ce inseamna ca este un mesager al lui Dumnezeu).
Iisus a spus:
"Oricine ma primeste, nu pe mine ma primeste, ci pe Cel ce m-a trimis pe mine." (Marcu 9 : 37)
"Mancarea mea este sa fac voia Celui ce m-a trimis pe mine si sa savarsesc lucrul Lui." (Ioan 4 : 34)
"Cel ce asculta cuvantul meu si crede in Cel ce m-a trimis are viata vesnica." (Ioan 5 : 24)
"Invatatura mea nu este a mea, ci a Celui ce m-a trimis." (Ioan 7 : 16).


Iisus a spus:
"Nu sunt TRIMIS decat catre oile cele pierdute ale casei lui ISRAEL." (Matei 15 : 24)
Acest text arata ca el este un mesager trimis de Dumnezeu doar pentru poporul lui Israel. Cum ar putea sa fie Dumnezeu si trimis de Dumnezeu, in acelasi timp ?! Cum ar putea sa fie Dumnezeu si totodata sa fie trimis DOAR casei lui Israel ?! Dumnezeu este DOAR pentru anumite popoare ? Un dumnezeu national ?!

Iisus s-a numit pe sine insusi "fiu al omului" de multe ori:
"Pe când străbăteau Galileea, Iisus le-a spus: Fiul Omului va să fie dat în mâinile oamenilor. (Matei 17:22)
"Căci Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască pe cel pierdut. (Matei 18:11)

isus a recunoscut unicitatea lui dzeu si nu a vrut sa fie comparat cu el:

Un tanar l-a numit pe Iisus "Bunule Invatator" (Matei 19 : 16), insa Iisus a refuzat sa fie numit "bun", completand :
"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17)
Prin aceasta, insusi Iisus a negat ca el este Dumnezeu.

Iisus a spus:
"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9)
Iisus subliniaza aici ca Dumnezeu este unul si ca El este in ceruri. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu pe pamant, din moment ce Dumnezeu este Unul Singur si este in ceruri ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 6:12 pm

adevarul a scris:
toate cele trei religii surori iudaismul, crestinismul si islamul sunt monoteiste, cred in existenta unui singur dumnezeu.
Poi poate cred ...dar uite ca nu stiu realitatea!
Uite in Biblie si in Tanach gasesti aceste capitol care te va lumina:

Psalmul 81:
“Dumnezeu stă in adunarea lui de Dumnezei; si El judecă in mijlocul dumnezeilor.

Citat :

toate cele trei carti sfinte trimise de dzeu omenirii : tora, biblia si coranul marturisesc existenta unui singur dumnezeu.
Poi cei care le marturisesc inseamna ca sunt mincinosi !
Poi ia draga Biblia si cauta sa vezi deca acest psalm este in Biblie si te vei convinge ca ce postezi tu se numeste MINCIUNA si DEZINFORMARE!


sunt versete in biblie care probeaza acest fapt. isus recunoaste in nenumarate randuri ca este trimis al lui dzeu, si fiu al omului.
Citat :

Iisus a spus:
"...cine ma primeste pe mine primeste pe Cel ce m-a trimis pe mine." (Matei 10 : 40
Si de unde scoti tu ca este un singur dumnezeu ...cand el vorbeste doar de cel care l-a trimis!
Poi putea sa'l trimita si vecinu Costica ...dar asta nu inseamna ca este un singur vecin!
Citat :

Iisus insusi a admis ca a fost trimis (ceea ce inseamna ca este un mesager al lui Dumnezeu).
Poi al unui dumnezeu din acea adunare a dumnezeilor ...!


Citat :

"Mancarea mea este sa fac voia Celui ce m-a trimis pe mine si sa savarsesc lucrul Lui." (Ioan 4 : 34)
"Cel ce asculta cuvantul meu si crede in Cel ce m-a trimis are viata vesnica." (Ioan 5 : 24)
"Invatatura mea nu este a mea, ci a Celui ce m-a trimis." (Ioan 7 : 16).


Poi aici vorbeste de cel care l-a trimis ... unde vezi tu in aceste versete ca Isus vorbeste de faptul ca exista un singur Dumnezeu ...ce postezi tu nu are nicio legatura cu tema discutata!
Citat :

Iisus a spus:
"Nu sunt TRIMIS decat catre oile cele pierdute ale casei lui ISRAEL." (Matei 15 : 24)
Acest text arata ca el este un mesager trimis de Dumnezeu doar pentru poporul lui Israel. Cum ar putea sa fie Dumnezeu si trimis de Dumnezeu, in acelasi timp ?! Cum ar putea sa fie Dumnezeu si totodata sa fie trimis DOAR casei lui Israel ?! Dumnezeu este DOAR pentru anumite popoare ? Un dumnezeu national ?!

Poi sigur ca da ...daca este clar ca sunt mai multi dumnezei ...evident ca exemplul tau confirma ca el a fost trimis doar de Dumnezeul Casei lui Israel !
Ceilalti dumnezei sunt pentru alte neamuri ...de ex Zeus este ptr poporul grec ,...ce este atat de greu de inteles in asta?
Citat :

Iisus s-a numit pe sine insusi "fiu al omului" de multe ori:
"Pe când străbăteau Galileea, Iisus le-a spus: Fiul Omului va să fie dat în mâinile oamenilor. (Matei 17:22)
"Căci Fiul Omului a venit să caute şi să mântuiască pe cel pierdut. (Matei 18:11)

isus a recunoscut unicitatea lui dzeu si nu a vrut sa fie comparat cu el

Un tanar l-a numit pe Iisus "Bunule Invatator" (Matei 19 : 16), insa Iisus a refuzat sa fie numit "bun", completand :
"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17)
Poi se refera la Dumnezeul casei sale ...adica la singurul Dumnezeu al poporului evreu!
Iarasi nu intelegi?

Prin aceasta, insusi Iisus a negat ca el este Dumnezeu.
Citat :

Iisus a spus:
"Si tata al vostru sa nu numiti pe pamant, ca Tatal vostru UNUL este, Cel din ceruri." (Matei 23 : 9)
Aici e vorba de Tatal sau ...si nu de Dumnezeu!
Spune Isus undeva ceva de genul :Eu sunt Fiul lui Yahwe?
Poi si eu sunt Fiul lui Dumnezeu ptr ca sunt creatia parintilor mei care au fost si mai sunt singurii mei Dumnezei personali ... ptr ca ei m-au creat, mi-au daruit viata, m-au ingrijit ca sa devin om si s-au straduit sa ma pregateasca ca sa fac bine fata la provocarile vietii !!!
Ce Dumnezeu mai mare decat acesti adevarati Dumnezei are oricare om?
Cumva pe "piticul din gradina paradisului" puternic si atotputernic ca oricare alt pitic de gradina ?
Poi unde este Cerul unde "domneste" acest pitic mascarici?

Citat :

Iisus subliniaza aici ca Dumnezeu este unul si ca El este in ceruri. Cum ar fi putut Iisus sa fie Dumnezeu pe pamant, din moment ce Dumnezeu este Unul Singur si este in ceruri
?
Unde vezi tu ca Isus vorbeste de Dumnezeu ...eu vad ca vorbeste despre Tatal sau ...iar Isus ca orice om , pentru ca Isus era OM ... are si el un tata !
Ce e greu de inteles?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 7:26 pm

soimos
Citat :
Si de unde scoti tu ca este un singur dumnezeu ...cand el vorbeste doar de cel care l-a trimis!

"De ce-mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat numai Unul Dumnezeu." (Matei 19 : 17)

deja ma depaseste superficialitatea ta.....
extragi citate din context si le interpretezi in vederea sustinerii propriei teorii eronate!
te rog sa nu mi mai aduci citate din biblie, caci nu pot comenta la infinit o carte sfanta care a fost modificata. ar insemna sa intru pe terenul minat al diavolului, si sa comentez citate posibil modificate de el.
aici esti pe topicul islam.
daca doresti iti pot reda citatele din coran referitoare la isus, caci sunt destule.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 9:28 pm

adevarul a scris:


deja ma depaseste superficialitatea ta.....

Superficialitatea mea?
Poi tu nu ai vazut ca eu ti-am dovedit cu citate din Biblie existenta a mai multi Dumnezei?

Da ce-ai patit mai fat-o ...poi am scris cumva eu Biblia?

Citat :

extragi citate din context si le interpretezi in vederea sustinerii propriei teorii eronate!
Ma fata ...citeste acel Psalm in intregime si vei vedea ca totul se refera la acei Dumnezei ...si la nimic altceva ca sa poti tu MINTI ca eu scot din context !

Te rog posteaza acel psalm 81 in intregime ca sa vada si cei care ne citesc cine este MINCINOSU!

Nu superficialitatea mea te depaseste ...ci ADEVARUL pe care ti-l demonstrez cu cele mai clare dovezi ...astea te lasa fara replica !


Si daca tu zici ca Biblia este modificata de dracu ... poi uite-te in Tanach ...ca si acolo gasesti EXACT aceleasi versete care spun acelasi lucru ...semn ca nu s-a modificat NIMIC de 3000 de ani !
Asa ca spune-le mincinosilor care ti-au bagat in cap ca este un singur Dumnezeu ...sa cante pe la alte mese ...ca pe aici nu tine!

Sah-Mat ...aici te-am incuiat ca la moara!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 9:55 pm

mai soimos, tu crezi ca oricine poate intelege acest psalm, interpretat singur?
Această interpretare e contrazisă de context (vezi versetul următor), dar şi de afirmaţia Sfântului Pavel că unele entităţi cereşti sunt numite dumnezei numai prin abuz (I Corinteni 8, 5-6)

Dumnezeu îi mustră pe mai-marii poporului, mai ales pe cârmuitori, care s-au supranumit singuri dumnezei. UNICUL DUMNEZEU va sta in mijlocul lor si ii va judeca.

citeste psalmul 80 si 82 pentru a avea o idee;

psalmul 80
7. Ascultă, poporul Meu, şi-ţi voi mărturisi ţie, Israele: De Mă vei asculta pe Mine,
8. Nu vei avea alt Dumnezeu, nici nu te vei închina la dumnezeu străin,
9. Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Cel ce te-am scos din pământul Egiptului. Deschide gura şi o voi umple pe ea.
10. Dar n-a ascultat poporul Meu glasul Meu şi Israel n-a căutat la Mine.

israel a cautat la alti dumnezei falsi, pe care dzeu ii va detrona.

psalmul 81
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.


psalmul 82 explica faptul ca este vorba de capeteniile considerate dzei

11. Pune pe căpeteniile lor ca pe Oriv şi Zev şi Zevel şi Salmana, pe toate căpeteniile lor, care au zis: "Să moştenim noi jertfelnicul lui Dumnezeu".
14. Aşa alungă-i pe ei, în viforul Tău şi în urgia Ta.
15. Umple feţele lor de ocară şi vor căuta faţa Ta, Doamne.
16. Să se ruşineze şi să se tulbure în veacul veacului şi să fie înfruntaţi şi să piară.
17. şi să cunoască ei că numele Tău este Domnul. Tu singur eşti Cel Preaînalt peste tot pământul.

TE ROG FRUMOS NU MAI COMENTA BIBLIA PE ACEST TOPIC!
DACA DORESTI ABORDAREA ACESTUI SUBIECT FA O PE TOPICUL DEDICAT BIBLIEI!
eu nu voi mai raspunde pe acest topic la citate aduse din biblie.
multumesc anticipat!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 10:08 pm

adevarul a scris:
mai soimos, tu crezi ca oricine poate intelege acest psalm, interpretat singur?
Da ...eu chiar cred ca oricine vede ca e vorba de mai multi Dumnezei in timp ce unul dintre ei ii cearta pe ceilalti !
Citat :


Această interpretare e contrazisă de context (vezi versetul următor), dar şi de afirmaţia Sfântului Pavel că unele entităţi cereşti sunt numite dumnezei numai prin abuz (I Corinteni 8, 5-6)

Nu stiu ce dreaq de Biblie ai tu ca uite cum arata a mea la psalmul 81:

Psalmul 81
1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

Pai arata-mi versetul ala care contrazice ce am sustinut eu?

De care sfant sau apostol vorbesti?De falsul apostol Pavel ...adica de acela care l-a inspiratia diavolului a schimbat toate invataturile lui Isus
Poi nu asta a modificat Biblia pe care voi o denuntati ca fiind falsifcata ?

Poi tu vrei sa-l cred pe cel mai mare sarlatan al omenirii?

Citat :
TE ROG FRUMOS NU MAI COMENTA BIBLIA PE ACEST TOPIC!

Poi parca chiar tu ai zis ca Biblia are un singur Dumnezeu ...si eu ti-am dovedit ca bati campii!Si ptr asta an postat un verset ca sa nu ma crezi pe mine mincinos!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 10:18 pm

Soimos a scris:
De falsul apostol Pavel ...adica de acela care l-a inspiratia diavolului a schimbat toate invataturile lui Isus
ai vazut ca nu te mai deranjez si ai crezut ca esti liber sa minti iar Laughing totusi Soimos, nu ai prezentat nicio dovada ca Pavel a schimbat scripturile. ce fel de om de stiinta esti tu? aa esti exact ca evolutionistii tai, impuneti o teorie ca adevar desi nu exista dovezi. tare incurcat mai esti coane Soimos. app cum mai sta treaba cu mersul trenurilor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 10:25 pm

Fi atent!

Eu ti-am dat versetele si mai si stii unde le gasesti dar daca mai vad o postare a ta in care ma ataci si ma faci mincinos ...te banez DEFINITIV!

Asa ca cautati ultimele postari pe care nu ti le-am citit si sterge repede randurile in care ma ataci ...ca te BANEZ pe BUNE ...in cca 5 minute daca nu ti le editezi sau ti le stergi singur!

Ai 5 minute !
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 12:02 am

soimos
Citat :
Da ...eu chiar cred ca oricine vede ca e vorba de mai multi Dumnezei in timp ce unul dintre ei ii cearta pe ceilalti !

este vorba de mai multi dumnezei, care se proclama pe ei insisi dumnezei, dar asta nu inseamna ca si sunt.
iar unicul dzeu va sta in mijlocul lor si va face judecata.
drept pt care dupa li se spune:
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.

deci, ei erau simpli oameni ce mor ca niste oameni.
este vorba asa cum am explicat de capeteniile oamenilor, de cei care indraznesc sa se numeasca pe sine dumnezei.


soimos
Citat :
Pai arata-mi versetul ala care contrazice ce am sustinut eu?

psalmul 82
11. Pune pe căpeteniile lor ca pe Oriv şi Zev şi Zevel şi Salmana, pe toate căpeteniile lor, care au zis: "Să moştenim noi jertfelnicul lui Dumnezeu".
14. Aşa alungă-i pe ei, în viforul Tău şi în urgia Ta.
17. şi să cunoască ei că numele Tău este Domnul. Tu singur eşti Cel Preaînalt peste tot pământul.


Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 12:11 am

adevarul a scris:
este vorba de mai multi dumnezei, care se proclama pe ei insisi dumnezei, dar asta nu inseamna ca si sunt.

Ai vazut tu in realitate vreun dumnezeu? Toti au fost proclamati drept domni-zei de catre scriitorii de carti asa-zis sfinte! Laughing

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 8:08 am

adevarul a scris:

deci, ei erau simpli oameni ce mor ca niste oameni.
este vorba asa cum am explicat de capeteniile oamenilor, de cei care indraznesc sa se numeasca pe sine dumnezei.
T^u chiar nu-ti dai seama de aberatiile pe care le rostesti?
Tu crezi ca Dumnezeu este atat de prost ca nu stie care este diferenta intre Om si Dumnezeu?
Aici e vorba de o adunare de Dumnezei dintre care unii nu se comporta ca niste Dumnezei ci ca niste oameni si ii indeamna sa judece corect oamenii !
Deci e vorba de Dumnezei !

Citat :

psalmul 82
[b]11. Pune pe căpeteniile lor ca pe Oriv şi Zev şi Zevel şi Salmana, pe toate căpeteniile lor, care au zis: "Să moştenim noi jertfelnicul lui Dumnezeu".
14. Aşa alungă-i pe ei, în viforul Tău şi în urgia Ta.
17. şi să cunoască ei că numele Tău este Domnul. Tu singur eşti Cel Preaînalt peste tot pământul.
Nu te supara dar nu vad in acest verset nimic care sa dovedeasca contrariul celor afirmate in Psalmul 81 ... deci psalmul 82 desi se refera la altceva ...poate la niste oameni desi nu am inteles ca acei conducatori denumiti nu ar fi Dumnezei ci oameni ... totusi si in acest caz in care oamenii se cred dumnezei confirma si completeaza cele zise de Dumnezeu inca in Facere, dupa ce Omul a mancat din "fructul cunoasterii binelui si l raului"Dumnezeu a spus despre oameni [b]"ca au devenit la fel cu NOI "

In concluzie si in Geneza/Facere e vorba de mai multi Dumnezei ...dar si de faptul ca Omul a devenit un Dumnezeu ...adica un CREATOR ...si asta vedem clar si zilnic in societatea dezvoltata din tarile civilizate ...stadiu in care nu ati ajuns si voi musulmanii care nu sunteti CREATORI ci doar credinciosi!
Omul Constiincios singurul Dumnezeu Adevarat aici pe pamant (ptr ca situatia din cosmos inca nu este cunoscuta) din Societatea CREATORILOR Moderni ...imbunatateste deja Creatia lui Dumnezeu cu scopul ca prostimea credincioasa sa aibe ce minca ...si zau ca nu stiu ce mancati voi acuma daca nu era o agricultura moderna si cultivati pamantul cu plugul de lemn si culegeati recolta cu secera?

Totusi sper sa retii ca si in Biblie scrie ca EXISTA mai multi Dumnezei si ca Omul este ca Unul din ei ...si este suficient sa te uiti la societatile dezvoltate care au construit avioane cu care se zboara in ceruri si in cosmos, au construit centrale nucleare care folosesc puteri dumnezeiesti, modifica si imbunatatesc plante si rase de animale, fac operatii pe creier folosind computere tomograf ... si mai trebuie sa RECUNOSTI faptul ca este o diferenta enorma intre camilariii credinciosi si societate dezvoltata a Dumnezeilor Creatori care este societatea dezvoltata din tarile occidentale
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 12:34 pm


soimos
Citat :
Nu te supara dar nu vad in acest verset nimic

nici nu ai sa vezi curand!
Al-Baqarah
13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!
18:" Surzi, muti, orbi sunt ei si nu se intorc!"


"Ei încearcã sã-l însele pe Allah precum si pe cei care au crezut, dar
nu se însalã decât pe ei însisi, fãrã a-si da seama."(2:9)

Dacã li se spune lor: "Nu faceti stricãciune pe pãmânt!", ei zic:
"Noi, doarã, suntem fãcãtori de bine".
Însã ei sunt cei fãcãtori de stricãciune, dar nu-si dau seama.(2:12)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 12:41 pm

adevarul a scris:

[b]13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!
Nu stiu de ce ...dar imi place teribil versetul asta!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 12:59 pm

Citat :
adevarul a scris:
13:" Iar daca li se spune lor:"Credeti, asa cum au crezut oamenii!", ei zic:" Sa credem precum au crezut cei fara de minte?" De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!

soimos
Nu stiu de ce ...dar imi place teribil versetul asta!

este chiar impresionant!
tie iti place pentru ca-ti certifica crezul personal.
nu spun ateii : "sa credem precum au crezut cei fara de minte?"

noua ne place si mai tare ....
deoarece concluzia certifica crezul nostru:
[b]De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!


nu degeaba exista un proverb, "cine rade la urma, rade mai bine!"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 1:07 pm

adevarul a scris:

este chiar impresionant!
tie iti place pentru ca-ti certifica crezul personal.
nu spun ateii : "sa credem precum au crezut cei fara de minte?"
NU!
Noi credem doar ce este adeverit de stiinta ...adica de cei care AU MINTE!
Citat :

noua ne place si mai tare ....
deoarece concluzia certifica crezul nostru:
De buna seama ei sunt cei fara de minte, dar nu o stiu!

Poi nu stiu la cine se refera acest verset?
O fi la aceia care cred totul a proasta doar ptr ca scrie asta in cartile unor sarlatani ...sau sa crezi in lucruri reale ...de ex eu cred in ceea ce imi spune navigatorul GPS ... O

O fi asta prostie?

Nu stiu ...dar ma intreb de ce Dumnezeu nu procedeaza la fel cum procedeaza "sfanta" care ma ghideaza la navigator?
O fi Dumnezeu mai prost ? ...sau o fi Omul mai Dumnezeu decat "dumnezeul" religiilor?
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 9:28 pm

soimos, tu crezi in mama natura.
ti-a lasat cumva, mama natura, vreun ghid de construire a avionului, sau al gps ului, sau ti a lasat vreun alt simplu ghid pentru orientarea in viata, pt marturisirea scopului pentru care ne-a creat?

noua ne-a lasat dzeu mereu un ghid, ne a trimis sute de profeti, pentru fiecare comunitate, a trimis cuvantul sau in cartile sfinte, ne a spus rolul vietii pe pamant.
ce altceva am putea cere, cand avem dovezi in realitate, semne, pe care el ni le a lasat si despre care ne a marturisit in cartile sfinte?
cum am putea sa nu credem, cand a lasat o carte, un miracol, un ghid intact pe care nimeni si nimic nu a reusit sa l modifice??


sura at tawbah
70. Oare nu a ajuns la ei vestea despre aceia de dinaintea lor:
despre neamul lui Noe, despre 'Ad ºi Thamud, despre neamul lui
Avraam, despre locuitorii din Madyan si despre cetãþile cele
rãsturnate? Trimisii lor le-au adus semne limpezi. Allah nu a voit
sã le facã nedreptate, ci ei însisi si-au fãcut nedreptate.

sura yunus
36. Cei mai mulþi dintre ei nu urmeazã decât bãnuieli.(58) Dar
bãnuielile nu ajutã cu nimic faþã de Adevãr. Iar Allah este bine ºtiutor
a ceea ce faceþi voi!
47. Fiecare comunitate are un trimis(70), iar când vine trimisul lor, se
face judecatã între ei cu dreptate, iar ei nu vor fi nedreptãþiþi.
94. Iar dacã tu ai îndoialã asupra celor pe care ti le-am trimis,
atunci întreabã-i pe cei care au citit Cartea revelatã ( tora si biblia) mai înainte de
tine. ti-a venit Adevãrul de la Domnul tãu! Asadar, nu fi printre cei
care au îndoieli!
95. si sã nu fii printre aceia care tin de mincinoase semnele lui Allah,
cãci vei fi printre cei pierduti!


42. Unii dintre ei ascultã la tine, dar poþi tu sã-i faci sã audã pe
surzi, când ei nu pricep?
43. Unii dintre ei privesc la tine, dar poþi tu sã-i cãlãuzeºti pe orbi,
când ei nu vãd?
44. Allah nu-i nedreptãþeºte pe oameni întru nimic, ci oamenii însisi
sunt nedrepþi faþã de ei.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 9:38 pm

adevarul a scris:
soimos, tu crezi in mama natura.
ti-a lasat cumva, mama natura, vreun ghid de construire a avionului, sau al gps ului, sau ti a lasat vreun alt simplu ghid pentru orientarea in viata, pt marturisirea scopului pentru care ne-a creat?
Nu ...dar noua ne-a dat ceva ce voua Allah v-a luat!
Adica mintea!
Citat :

noua ne-a lasat dzeu mereu un ghid, ne a trimis sute de profeti, pentru fiecare comunitate,
Ce va trimis? ... profeti?
Mai bine va trimitea altceva mai folositor!

Citat :

a trimis cuvantul sau in cartile sfinte, ne a spus rolul vietii pe pamant.
Poi cuvantul ... vi l-a trimis ... dar se pare ca nu aveti minte ca sa-l intelegeti!
Citat :

ce altceva am putea cere, cand avem dovezi in realitate, semne, pe care el ni le a lasat si despre care ne a marturisit in cartile sfinte?
Poi sa cereti "instructiunile de folosire si interpretare" ca pe alea le-a uitat!
Citat :

cum am putea sa nu credem, cand a lasat o carte, un miracol, un ghid intact pe care nimeni si nimic nu a reusit sa l modifice??
Poi problema este ca nu stiti ce sa credeti ...ptr ca nu ati inteles mesajul Coranului !
In Coran sunteti indrumati spre invatatura ptr ca Allah STIA ca numai prin invatatura aflati adevarul si numai prin invatatura puteti cunoaste acele Legi pe care le-a folosit si el la Creatie ...adica Legile Naturii !
Dar voi nu intelegeti sa puneti corect nici macar un Puzzle cu 10 piese si ati ramas cu mentalul in Evul Mediu ... si total rupti de realitatea inconjuratoare a timpurilor in care v-ati nascut!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 8:18 am

soimos
Citat :
Dar voi nu intelegeti sa puneti corect nici macar un Puzzle cu 10 piese si ati ramas cu mentalul in Evul Mediu ... si total rupti de realitatea inconjuratoare a timpurilor in care v-ati nascut!

pardon, total rupti de realitate sunteti dvoastra, care aveti impresia ca tot ce arunca elitele se culege.
noi avem un ghid care ne indruma spre ce este bine si rau, nu avem nevoie de fabricatiile malefice ale elitelor.
stiinta este buna si tehnologia, progresul, insa nu atunci cand adevaratele descoperiri importante si benefice omenirii sunt ascunse, iar altele nefaste si utilizate in scopul distrugerii omenirii sunt promovate.

soimos
Citat :
In Coran sunteti indrumati spre invatatura ptr ca Allah STIA ca numai prin invatatura aflati adevarul si numai prin invatatura puteti cunoaste acele Legi pe care le-a folosit si el la Creatie ...adica Legile Naturii !

aici mare dreptate aveti, dar ce ne facem cu cei care sunt orbi si surzi, si nu observa cum acest ghid ii indruma spre binele lor in viata, spre invatatura si adevar, spre cunoasterea legilor universului, pe care el le-a folosit la creatie, legilor naturii, care odata intelese te ajuta sa intelegi si maretia creatorului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 30, 2011 11:25 am

adevarul a scris:


pardon, total rupti de realitate sunteti dvoastra, care aveti impresia ca tot ce arunca elitele se culege.
Elitele nu arunca nimic ...ci ele conduc ...ceea ce este ceva normal ...ca doar nu ne-or conduce ciurucurile ...asa cum este in Romania!
Citat :

noi avem un ghid care ne indruma spre ce este bine si rau, nu avem nevoie de fabricatiile malefice ale elitelor.
Voi nu intelegeti nici macar ghidul vostru ...in schimb considerati ca bun si bine "valori" precum pedofilia, si lipsa de libertati, drepturi si egalitati,


Citat :

stiinta este buna si tehnologia, progresul, insa nu atunci cand adevaratele descoperiri importante si benefice omenirii sunt ascunse, iar altele nefaste si utilizate in scopul distrugerii omenirii sunt promovate.
Afirmatie ilogica ... nimeni nu are interesul sa ascunda descoperiri benefice omenirii asa cum nu s-a ascuns nici descoperirea penicilinei, a insulinei, a vaccinurilor impotriva poliomelitei sau a ciumei !
In schimb copii musulmani mor de foame si din cauza malariei in timp ce hotii care va conduc sunt nepasatori ...in timp ce elitele noastre au trimis chiar ieri medicamente impotriva malariei si alimente acelor copii nenorociti si parasiti de "dumnezeul" pe care-l lingeti in fund in fiecare zi pe degeaba!


Citat :

aici mare dreptate aveti, dar ce ne facem cu cei care sunt orbi si surzi, si nu observa cum acest ghid ii indruma spre binele lor in viata, spre invatatura si adevar, spre cunoasterea legilor universului, pe care el le-a folosit la creatie, legilor naturii, care odata intelese te ajuta sa intelegi si maretia creatorului.
Sa ucizi "necredinciosii" in numele lui Allah sau sa legalizezi pedofilia nu este un ghid in directia cea buna ...si nici legi care fac discriminare intre barbati si femei, nu sunt in directia buna amintita de tine ...tot asa cum nici lipsa democratiei si a libertati de exprimare a unei societati inchise nu sunt lucruri pozitive ...decat in mintea celor care traind in evul mediu intarziat ...nu inteleg realitatea contemporana!

In plus de asta ...vad ca tot asa de oarba esti si tu ...din moment ce nu intelegi ca stiinta inlocuieste credinta ...si atunci cand Coranul vostru va indruma spre drumul luminos al stiintei si cunoasterii ...el va indica o cale care va indeparteaza de credinta a proasta ...pentru ca acele credinte sunt inlocuite cu dovezi stiintifice!
Dar cui sa-i explici asta ...unuia care nu intelege sa puna una langa alta doua piese de puzzle? ...adica nu intelege ca Stiinta inlocuieste Credinta (dar stie bine ca atunci cand fulgera si tuna nu e vorba de cearta in ceruri dintre ingeri si draci (asa cum spune credinta) ...ci e vorba de niste fenomene electromagnetice clar dovedite si puse in practica de catre stiinta ... iata o dovada a faptului ca stiinta inlocuieste credinta) si nu intelege ca indicatia spre stiinta din Coran ...duce exact in directia slabirii credintei in favoarea Stiintei!!!
Sus In jos
adevarul
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 474
Localizare : greu de gasit
Puncte : 483
Data de inscriere : 02/06/2011

Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 31, 2011 11:55 am

soimos
Citat :
Stiinta inlocuieste Credinta

stiinta este benefica, insa are alt rol, nu precum cel gresit interpretat, de inlocuire a credintei.
stiinta poate intari credinta, deoarece dovedeste multe din revelarile coranului, precum crearea si extinderea universului, faptul ca apele a doua mari se intalnesc dar nu se amesteca, faptul ca muntii sustin scoarta terestra, ca omul poate fi diferentiat dupa amprenta, ca trupul faraonului a fost lasat ca o dovada a celor petrecute in trecut, exact cum scrie in coran si multe multe alte lucruri pe care le am scris pe topicul minunile stiintifice din coran.
de altfel tot o credinta este si teoria conforma careia universul este creat de mama natura.
insa, asa cum ti-am mai spus, mama natura nu ti-a lasat nici ghid de construire a avionului si nici ghid de convietuire pe pamant, nici nu ti-a revelat scopul pentru care a creat omul, pe cand dzeu a facut toate acestea prin sute de profeti trimisi pentru fiecare comunitate si 3 carti sfinte trimise prin mesagerii moise, isus si mohamed.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce este Islamul - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Islamul   Ce este Islamul - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce este Islamul
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Islamul = terorism ????????
» Islamul si pedofilia
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: