Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Despre Iad

In jos 
+5
Urzi23
EmaLovesJesus
Apopii
Mihai12
Soimos
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 7:41 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai tu ce credeai ca au facut sex?Doamne fereste!Duhul Sfant a pus acolo in pantecele Mariei ceva ca sa se nasca Isus.
Doamne feri!
Eu am crezut Duhul i-a facut o insamantare artificiala, folosind materialul genetic al soldatului roman Tiberius Iulius Abdes Pandira , care a insamantat-o direct acolo unde trebuie!
Pai este scris cine a facut acest lucru,Duhul Sfant nu Tiberius Iulius Abdes Pandira.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 1:08 pm

EmaLovesJesus a scris:

Pai este scris cine a facut acest lucru,Duhul Sfant nu Tiberius Iulius Abdes Pandira.
Si ce conteaza daca e scris ... si nu filmat sau inregistrat!
Ai cumva vreo pecete divina precum ca cel care a scris era Dumnezeu?
de scris pot sa scriu si eu si tu si oricare altcineva...deci faptul ca e scris nu are nicio valoare!

Daca vrei iti scriu si in Biblie ...ca sa crezi mai bine ce scriu eu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 1:19 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai este scris cine a facut acest lucru,Duhul Sfant nu Tiberius Iulius Abdes Pandira.
Si ce conteaza daca e scris ... si nu filmat sau inregistrat!
Ai cumva vreo pecete divina precum ca cel care a scris era Dumnezeu?
de scris pot sa scriu si eu si tu si oricare altcineva...deci faptul ca e scris nu are nicio valoare!

Daca vrei iti scriu si in Biblie ...ca sa crezi mai bine ce scriu eu!
Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!,,Faptele apostolilor 1:8 Ci voi veţi primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pamantului.,,
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 5:09 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai este scris cine a facut acest lucru,Duhul Sfant nu Tiberius Iulius Abdes Pandira.
Si ce conteaza daca e scris ... si nu filmat sau inregistrat!
Ai cumva vreo pecete divina precum ca cel care a scris era Dumnezeu?
de scris pot sa scriu si eu si tu si oricare altcineva...deci faptul ca e scris nu are nicio valoare!

Daca vrei iti scriu si in Biblie ...ca sa crezi mai bine ce scriu eu!
Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!,,Faptele apostolilor 1:8 Ci voi veţi primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pamantului.,,

Interesant este cum de Dumne-zeul vostru nu stia ca pamantul nu are margini... grin

Practic, pentru faptul ca aceasta conceptie dumnezeiasca despre lume a fost sustinuta de crestini, multi ganditori si savanti au avut de suferit, unii si-au pierdut chiar viata!

Un ex. arhicunoscut este cel al lui Giordano Bruno:

După șase ani de detenție, în care timp este supus la nesfârșite interogatorii, fiind acuzat de blasfemie, comportament imoral și erezie, este adus în fața tribunalului inchizitorial, prezidat de cardinalul Bellarmino. Refuzând să-și abjure convingerile, este condamnat pentru erezie și ars pe rug la 17 februarie 1600 în piața "Campo dei Fiori" din Roma. Toate operele sale au fost interzise și, în 1603, au post puse la index ("Index librorum prohibitorum").Sursa

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 5:36 pm

EmaLovesJesus a scris:

Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?
Si unde iti este Duhul Sfant? ...In matzul gros?

Citat :

Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!
Iti da pe naiba!
Mantuirea ti-o da Dumnezeul Yahwe, si nu Duhurile!

Citat :

,,Faptele apostolilor
Faptele apostolilor au o denumire SARLATANIE!
Dumnezeul Yahwe nu are apostoli.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: El    Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 6:58 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?
Si unde iti este Duhul Sfant? ...In matzul gros?

Citat :

Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!
Iti da pe naiba!
Mantuirea ti-o da Dumnezeul Yahwe, si nu Duhurile!

Citat :

Duhul Sfant va fi cu noi si in noi.El locuieste in inima mea.Ii simt prezenta,fiorul lui este in fiecare celula a mea.El ma calauzeste ,ma indeamna,ma sfatuieste.
,,Faptele apostolilor
Faptele apostolilor au o denumire SARLATANIE!
Dumnezeul Yahwe nu are apostoli.

UNDE E POSTAREA TA??????
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 7:51 pm

Apopii a scris:

Interesant este cum de Dumne-zeul vostru nu stia ca pamantul nu are margini... grin


Ce vorbesti ma ,poate tu ai citit Dumnezeiestile Scripturi in diagonala si nu ai priceput nimic .
Apoi :
Isaia 40:22
El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste
Daca te mai ostenesti sa dai si la Proverbe
,,,,pe rotocolul pămîntului Său,,,,,,, (Proverbe 8:27-31)
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:35 pm

Urzi23 a scris:
Apopii a scris:

Interesant este cum de Dumne-zeul vostru nu stia ca pamantul nu are margini... Despre Iad - Pagina 2 2222139670


Ce vorbesti ma ,poate tu ai citit Dumnezeiestile Scripturi in diagonala si nu ai priceput nimic .
Apoi :
Isaia 40:22
El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste
Daca te mai ostenesti sa dai si la Proverbe
,,,,pe rotocolul pămîntului Său,,,,,,, (Proverbe 8:27-31)

Biblia raspunde: “…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe rotocolul pamantului du-mi placerea in fiii oamenilor.” (Proverbele 8:30-31)


Cu rosu scriu doar admini!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:29 pm

EmaLovesJesus a scris:


Biblia raspunde: “…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe rotocolul pamantului du-mi placerea in fiii oamenilor.” (Proverbele 8:30-31)

te mira si pe tine cat de destepti erau filozofii greci ai antichitatii ...din care iudeii elemisti au preluat aceste texte?

Sau la cultura ta (lipsa ...nu zic de care) ai crezut probabil ca Dumnezeu a scris treaba asta?
Tie nu iti intra in cap ca Biblia este un text scris de rabinii iudei?

Nu e suficient sa CREZI ca ea e scrisa de Dumnezeu, ca sa fie adevarata, mai trebuie si demonstrat acest lucru.

Pina acum este demonstrat CLAR faptul ca Biblia este scrisa de rabinii Marii Sinagoge!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Ian 10, 2012 6:59 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 12:43 am

EmaLovesJesus a scris:
Biblia raspunde: “…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe rotocolul pamantului du-mi placerea in fiii oamenilor.” (Proverbele 8:30-31)


Conceptia bisericii medievale, formata dupa biblie, era ca pamantul este plat ca o farfurie (din aceasta conceptie provine si denumirea de planeta!) si cerul se sprijina pe marginile ei grin Pentru cei care nu stiu, le spun eu ca farfuria este rotunda grin

Despre Iad - Pagina 2 Cosmology-clockwork

Scrie pe undeva prin biblie ca pamantul este sferic, nu, nu scrie! Dumnezeu nu stia asta! Pentru el existau doar rotocoale si cercuri! grin

Daca ar fi existat vreun dumnezeu, ar fi stiut macar atata lucru!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:40 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Biblia raspunde: “…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe rotocolul pamantului du-mi placerea in fiii oamenilor.” (Proverbele 8:30-31)


Conceptia bisericii medievale, formata dupa biblie, era ca pamantul este plat ca o farfurie (din aceasta conceptie provine si denumirea de planeta!) si cerul se sprijina pe marginile ei Despre Iad - Pagina 2 2222139670 Pentru cei care nu stiu, le spun eu ca farfuria este rotunda Despre Iad - Pagina 2 2222139670

Despre Iad - Pagina 2 Cosmology-clockwork

Scrie pe undeva prin biblie ca pamantul este sferic, nu, nu scrie! Dumnezeu nu stia asta! Pentru el existau doar rotocoale si cercuri! Despre Iad - Pagina 2 2222139670

Daca ar fi existat vreun dumnezeu, ar fi stiut macar atata lucru!


Normal ca stia,doar El l-a facut!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 9:11 am

EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Biblia raspunde: “…eu eram mesterul Lui, la lucru langa El, si in toate zilele eram desfatarea Lui, jucand neincetat inaintea Lui, jucand pe rotocolul pamantului du-mi placerea in fiii oamenilor.” (Proverbele 8:30-31)


Conceptia bisericii medievale, formata dupa biblie, era ca pamantul este plat ca o farfurie (din aceasta conceptie provine si denumirea de planeta!) si cerul se sprijina pe marginile ei Despre Iad - Pagina 2 2222139670 Pentru cei care nu stiu, le spun eu ca farfuria este rotunda Despre Iad - Pagina 2 2222139670

Despre Iad - Pagina 2 Cosmology-clockwork

Scrie pe undeva prin biblie ca pamantul este sferic, nu, nu scrie! Dumnezeu nu stia asta! Pentru el existau doar rotocoale si cercuri! Despre Iad - Pagina 2 2222139670

Daca ar fi existat vreun dumnezeu, ar fi stiut macar atata lucru!


Normal ca stia,doar El l-a facut! Menirea Bibliei este aceea de a descoperi omului “stiinta mantuirii”
( vezi Luca 1, 77 ), de a-l calauzi in dobandirea neprihanirii, a
desavarsirii caracterului. Desi Biblia contine si istorie, si filozofie,
si poezie, si stiinta de cea mai buna caliatate, ea ramane o lucrare cu
totul deosebita de oricare alta. Biblia sugereaza ca Pamantul este rotund. Exista cateva pasaje biblice care sugereaza acest adevar:
- Proverbe 8, 31: “…Jucand pe rotocolul Pamantului Sau…”
Traducerea franceza a Bibliei, facuta de Louis Segond, mentioneaza : “…Jouant sur le globe de Sa terre…
( “Jucand deasupra globului Pamantului Sau “ ). Nu insa toate
traducerile sugereaza acest adevar. Traducerile Crampon, New
International Version, Douay etc. redau acest verset cu sensul de lumea
intreaga ( “…Playing in the world…” , Douay ).
- Isaia 40, 22: “ El sade deasupra cercului Pamantului…” Aceeasi expresie (“cercul pamantului”)
este folosita si in traducerile Louis Segond ( in limba franceaza ) si New International Version ( in limba engleza).
Traducerea Douay, in limba engleza, dupa textul latin Vulgata mentioneaza: “ It is He that sitteth upon the globe of the earth… “ ( “El sta deasupra globului Pamantului” )
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 9:14 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?
Si unde iti este Duhul Sfant? ...In matzul gros?

Citat :

Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!
Iti da pe naiba!
Mantuirea ti-o da Dumnezeul Yahwe, si nu Duhurile!

Citat :

Duhul Sfant va fi cu noi si in noi.El locuieste in inima mea.Ii simt prezenta,fiorul lui este in fiecare celula a mea.El ma calauzeste ,ma indeamna,ma sfatuieste.
,,Faptele apostolilor
Faptele apostolilor au o denumire SARLATANIE!
Dumnezeul Yahwe nu are apostoli.

UNDE E POSTAREA TA??????
Aici! Duhul Sfant este cu mine si in mine.El ma conduce,ma calauzeste,imi da intelepciune,ma intareste,ma mustra atunci cand gresesc.Este minunat sa Il simti pe Dumnezeu in inima ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 1:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Aici! Duhul Sfant este cu mine si in mine.El ma conduce,ma calauzeste,imi da intelepciune,ma intareste,ma mustra atunci cand gresesc.Este minunat sa Il simti pe Dumnezeu in inima ta!
Daca se agraveaza ...sa imi dai telefonul tau sa pot chema salvarea!

Cred ca ai probleme psihice grave...sau poate ca te-ai drogat!

Oricum ce simti tu ...nu simte un om sanatos, deci fara gluma ...ar fi cazul sa consulti un psihiatru.

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:34 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Aici! Duhul Sfant este cu mine si in mine.El ma conduce,ma calauzeste,imi da intelepciune,ma intareste,ma mustra atunci cand gresesc.Este minunat sa Il simti pe Dumnezeu in inima ta!
Daca se agraveaza ...sa imi dai telefonul tau sa pot chema salvarea!

Cred ca ai probleme psihice grave...sau poate ca te-ai drogat!

Oricum ce simti tu ...nu simte un om sanatos, deci fara gluma ...ar fi cazul sa consulti un psihiatru.

Toti crestinii adevarati simt la fel.Asa ca nu este grav.Eu nu apelez la droguri ca sa fiu fericita.Fericirea mea vine de la Domnul.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 5:46 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Si ce conteaza daca e scris ... si nu filmat sau inregistrat!
Ai cumva vreo pecete divina precum ca cel care a scris era Dumnezeu?
de scris pot sa scriu si eu si tu si oricare altcineva...deci faptul ca e scris nu are nicio valoare!

Daca vrei iti scriu si in Biblie ...ca sa crezi mai bine ce scriu eu!
Bineinteles ca am.Altfel de unde as avea aceasta siguranta,decat de la Duhul Sfant?Acesta iti da putere de marturie in ciuda tuturor adversitatilor si chiar cu pretul vietii!,,Faptele apostolilor 1:8 Ci voi veţi primi o putere, când Se va coborî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudeea, în Samaria şi până la marginile pamantului.,,

Interesant este cum de Dumne-zeul vostru nu stia ca pamantul nu are margini... Despre Iad - Pagina 2 2222139670

Practic, pentru faptul ca aceasta conceptie dumnezeiasca despre lume a fost sustinuta de crestini, multi ganditori si savanti au avut de suferit, unii si-au pierdut chiar viata!

Un ex. arhicunoscut este cel al lui Giordano Bruno:

După șase ani de detenție, în care timp este supus la nesfârșite interogatorii, fiind acuzat de blasfemie, comportament imoral și erezie, este adus în fața tribunalului inchizitorial, prezidat de cardinalul Bellarmino. Refuzând să-și abjure convingerile, este condamnat pentru erezie și ars pe rug la 17 februarie 1600 în piața "Campo dei Fiori" din Roma. Toate operele sale au fost interzise și, în 1603, au post puse la index ("Index librorum prohibitorum").Sursa

Biblia sugereaza ca Pamantul este rotund. Exista cateva pasaje biblice care sugereaza acest adevar:
- Proverbe 8, 31: “…Jucand pe rotocolul Pamantului Sau…”
Traducerea franceza a Bibliei, facuta de Louis Segond, mentioneaza : “…Jouant sur le globe de Sa terre…
( “Jucand deasupra globului Pamantului Sau “ ). Nu insa toate
traducerile sugereaza acest adevar. Traducerile Crampon, New
International Version, Douay etc. redau acest verset cu sensul de lumea
intreaga ( “…Playing in the world…” , Douay ).
- Isaia 40, 22: “ El sade deasupra cercului Pamantului…” Aceeasi expresie (“cercul pamantului”)
este folosita si in traducerile Louis Segond ( in limba franceaza ) si New International Version ( in limba engleza).
Traducerea Douay, in limba engleza, dupa textul latin Vulgata mentioneaza: “ It is He that sitteth upon the globe of the earth… “ ( “El sta deasupra globului Pamantului” )
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:12 pm

Si atunci de ce i-au pus pe foc pe cei care ziceau ca pamantul e rotund, se invarte si nu-i buricul universului, aia nu stiau biblia?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:41 pm

Cyberman a scris:
Si atunci de ce i-au pus pe foc pe cei care ziceau ca pamantul e rotund, se invarte si nu-i buricul universului, aia nu stiau biblia?
Pai eu iti spun ca nu erau crestini adevarati cei care au omorat oameni!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:
Si atunci de ce i-au pus pe foc pe cei care ziceau ca pamantul e rotund, se invarte si nu-i buricul universului, aia nu stiau biblia?
Pai eu iti spun ca nu erau crestini adevarati cei care au omorat oameni!

Da ce ma intereseaza pe mine cat de crestini adevarati erau aia, puteau sa fie si corciti, eu stiu ca au ars oameni de vii pentru ce scrie in biblie si asta-i important.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:49 pm

Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:
Si atunci de ce i-au pus pe foc pe cei care ziceau ca pamantul e rotund, se invarte si nu-i buricul universului, aia nu stiau biblia?
Pai eu iti spun ca nu erau crestini adevarati cei care au omorat oameni!

Da ce ma intereseaza pe mine cat de crestini adevarati erau aia, puteau sa fie si corciti, eu stiu ca au ars oameni de vii pentru ce scrie in biblie si asta-i important.
Pai si cu ce sunt eu de vina pentru ce au facut altii?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 6:53 pm

EmaLovesJesus a scris:

Pai si cu ce sunt eu de vina pentru ce au facut altii?
da ce am zis eu ceva de tine doh biblia e de vina ca a sucit mintile oamenilor si s-au omorat aia intre ei, ca credinta lui ii mai tare decat a altuia Basketball Credinta asta ii a dracului, ca infierbanta mintea omului de ajunge sa faca numai dracovenii.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:02 pm

Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai si cu ce sunt eu de vina pentru ce au facut altii?
da ce am zis eu ceva de tine Despre Iad - Pagina 2 2975105902 biblia e de vina ca a sucit mintile oamenilor si s-au omorat aia intre ei, ca credinta lui ii mai tare decat a altuia Basketball Credinta asta ii a dracului, ca infierbanta mintea omului de ajunge sa faca numai dracovenii.
Din contra,te face mai bun,mai curat.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:07 pm

EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai si cu ce sunt eu de vina pentru ce au facut altii?
da ce am zis eu ceva de tine Despre Iad - Pagina 2 2975105902 biblia e de vina ca a sucit mintile oamenilor si s-au omorat aia intre ei, ca credinta lui ii mai tare decat a altuia Basketball Credinta asta ii a dracului, ca infierbanta mintea omului de ajunge sa faca numai dracovenii.
Din contra,te face mai bun,mai curat.

Tu vrei sa ma pacalesti, adica aia au pus oameni pe foc ca credinta lor dupa biblie e mai tare decat credinta altora si tu vii si-mi vinzi mie gogosi ca te face mai bun mai curat doh tu ai impresia ca vorbesti la prosti?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:14 pm

Cyberman a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Cyberman a scris:

da ce am zis eu ceva de tine Despre Iad - Pagina 2 2975105902 biblia e de vina ca a sucit mintile oamenilor si s-au omorat aia intre ei, ca credinta lui ii mai tare decat a altuia Basketball Credinta asta ii a dracului, ca infierbanta mintea omului de ajunge sa faca numai dracovenii.
Din contra,te face mai bun,mai curat.

Tu vrei sa ma pacalesti, adica aia au pus oameni pe foc ca credinta lor dupa biblie e mai tare decat credinta altora si tu vii si-mi vinzi mie gogosi ca te face mai bun mai curat Despre Iad - Pagina 2 2975105902 tu ai impresia ca vorbesti la prosti?


Eu nu te fac prost,dar atunci cand te pocaiesti parasesti pacatul.Cele vechi s-au dus,iata ca toate s-au facut noi.Incepi sa aduci roade vrednice de pocainta.Sa faci binele.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:19 pm

Tu stai greu cu priceperea, iti tot spun ca eu nu-s pacatos si tot o dai cu pacatul sau tu umbli cu viclenia si vrei sa ma scoti pe mine vinovat de ce nu am facut, ca mai apoi cu vorbe mieroase si promisiuni de binecuvantare sa ma atragi in secta ta doh nu ti-ai gasit pe cine, eu nu pun botul la chestii dintr-astea. Punct.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:21 pm

Cyberman a scris:
Tu stai greu cu priceperea, iti tot spun ca eu nu-s pacatos si tot o dai cu pacatul sau tu umbli cu viclenia si vrei sa ma scoti pe mine vinovat de ce nu am facut, ca mai apoi cu vorbe mieroase si promisiuni de binecuvantare sa ma atragi in secta ta Despre Iad - Pagina 2 2975105902 nu ti-ai gasit pe cine, eu nu pun botul la chestii dintr-astea. Punct.
Eu nu fac parte dintr-o secta,ci dintr-un cult ,cu aceleasi drepturi la Ministerul Cultelor ca sii ortodocsii.Capisci?Apoi Biblia spune ca esti nasut in pacat.Sau tu,nu?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:31 pm

Nu sunt nascut in pacat ca voi, eu sunt om serios si din parinti seriosi. Punct.
Cum de v-au inscris pe voi pocaitii ca cult cand se vede cat colo ca sunteti niste indivizi care nu au niciun dumnezeu doh voi spuneti ca cuvintele dumnezeului vostru erau valabile mai demult si le rastalmaciti dupa cum va taie capul, voi nici nu sunteti credinciosi macar, voi umblati pe forumuri ca sa suciti mintile oamenilor si sa-i pacaliti sa intre in secta voastra. Am inteles ca le luati o zeciuiala, asta inseamna ca le luati 10% din ce au si ce le dati in schimb ca va umpleti voi buzunarele, binecuvantari dupa moarte doh
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 7:57 pm

Cyberman a scris:
Nu sunt nascut in pacat ca voi, eu sunt om serios si din parinti seriosi. Punct.
Cum de v-au inscris pe voi pocaitii ca cult cand se vede cat colo ca sunteti niste indivizi care nu au niciun dumnezeu Despre Iad - Pagina 2 2975105902 voi spuneti ca cuvintele dumnezeului vostru erau valabile mai demult si le rastalmaciti dupa cum va taie capul, voi nici nu sunteti credinciosi macar, voi umblati pe forumuri ca sa suciti mintile oamenilor si sa-i pacaliti sa intre in secta voastra. Am inteles ca le luati o zeciuiala, asta inseamna ca le luati 10% din ce au si ce le dati in schimb ca va umpleti voi buzunarele, binecuvantari dupa moarte Despre Iad - Pagina 2 2975105902
Total gresit.Noi dam zeciuiala,nu o luam.Habar nu ai ce vorbesti.Atunci cand Il cunosti cu adevarat pe Dumnezeu se schimba scopul vietii.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:04 pm

Se transforma in scopul de a da zeciuiala si pentru toate vi se da in schimb o binecuvantare, dar nu aici ci pe lumea ailalta hohot
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:09 pm

Cyberman a scris:
Nu sunt nascut in pacat ca voi, eu sunt om serios si din parinti seriosi. Punct.
Cum de v-au inscris pe voi pocaitii ca cult cand se vede cat colo ca sunteti niste indivizi care nu au niciun dumnezeu doh voi spuneti ca cuvintele dumnezeului vostru erau valabile mai demult si le rastalmaciti dupa cum va taie capul, voi nici nu sunteti credinciosi macar, voi umblati pe forumuri ca sa suciti mintile oamenilor si sa-i pacaliti sa intre in secta voastra. Am inteles ca le luati o zeciuiala, asta inseamna ca le luati 10% din ce au si ce le dati in schimb ca va umpleti voi buzunarele, binecuvantari dupa moarte doh

Ma uritule eu am auzit de cina Crestina dar pina in prezent nu am auzit de cina ateista sau cina satanista
Apoi :
Voi sunteti niste ciudati ,mai repede scoti de la calul mort de 6 saptamini un vint, dar de la voi nu primeste un sarman un covrig
Apoi :
Voi sunteti numai cu gura mare ,Mai bine va ocupati si voi de ceva util ,dar din pacate tot credinciosii se ocupa .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:13 pm

EmaLovesJesus a scris:

Pai eu iti spun ca nu erau crestini adevarati cei care au omorat oameni!
Pai tocmai aia sunt crestinii adevarati!
Tu esti mai fanatica ca aia, si in mod sigur ca intr-o alta lume ... m-ai fi ars si pe mine pe rug ptr felul in care gandesc si vorbesc!

Tu ca si FANATICA religioasa ce te aflii, esti creata din aceasi stofa de fanatism periculos ca si aceia de care zici tu ca nu-s crestini ... desi asta vedem dupa indarjirea cu care propovaduiesti minciuna si refuzi sa crezi cele mai demonstrate adevaruri!

Un asemenea om/oaie a Domnului, care nu accepta adevaruri dovedite si vrea sa ne convinga ca fantasmagoriile din delrul ei mistic, sunt Mari Adevaruri ...este un om care se afla in sluja Tatalui Minciunii!

orice om normal accepta si iubeste adevarul si stie sa faca diferenta intre delir mistic si realitate, iar tu nu esti capabila sa faci aceasta deosebire ...si asta este grav ...dovedeste ca ai probleme psihice si ca esti labila din p de v psihic!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:15 pm

Urzi23 a scris:
Cyberman a scris:
Nu sunt nascut in pacat ca voi, eu sunt om serios si din parinti seriosi. Punct.
Cum de v-au inscris pe voi pocaitii ca cult cand se vede cat colo ca sunteti niste indivizi care nu au niciun dumnezeu doh voi spuneti ca cuvintele dumnezeului vostru erau valabile mai demult si le rastalmaciti dupa cum va taie capul, voi nici nu sunteti credinciosi macar, voi umblati pe forumuri ca sa suciti mintile oamenilor si sa-i pacaliti sa intre in secta voastra. Am inteles ca le luati o zeciuiala, asta inseamna ca le luati 10% din ce au si ce le dati in schimb ca va umpleti voi buzunarele, binecuvantari dupa moarte doh

Ma uritule eu am auzit de cina Crestina dar pina in prezent nu am auzit de cina ateista sau cina satanista
Apoi :
Voi sunteti niste ciudati ,mai repede scoti de la calul mort de 6 saptamini un vint, dar de la voi nu primeste un sarman un covrig
Apoi :
Voi sunteti numai cu gura mare ,Mai bine va ocupati si voi de ceva util ,dar din pacate tot credinciosii se ocupa .

Da, daca nu mai au activitate sa-i arda pe altii pe rug, stau si ling moaste si icoane, apoi bat apa-n piua pe forum in speranta ca s-o gasi vreunul care sa-i creada hohot
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 10, 2012 8:49 pm

Cyberman a scris:
Urzi23 a scris:
Cyberman a scris:
Nu sunt nascut in pacat ca voi, eu sunt om serios si din parinti seriosi. Punct.
Cum de v-au inscris pe voi pocaitii ca cult cand se vede cat colo ca sunteti niste indivizi care nu au niciun dumnezeu doh voi spuneti ca cuvintele dumnezeului vostru erau valabile mai demult si le rastalmaciti dupa cum va taie capul, voi nici nu sunteti credinciosi macar, voi umblati pe forumuri ca sa suciti mintile oamenilor si sa-i pacaliti sa intre in secta voastra. Am inteles ca le luati o zeciuiala, asta inseamna ca le luati 10% din ce au si ce le dati in schimb ca va umpleti voi buzunarele, binecuvantari dupa moarte doh

Ma uritule eu am auzit de cina Crestina dar pina in prezent nu am auzit de cina ateista sau cina satanista
Apoi :
Voi sunteti niste ciudati ,mai repede scoti de la calul mort de 6 saptamini un vint, dar de la voi nu primeste un sarman un covrig
Apoi :
Voi sunteti numai cu gura mare ,Mai bine va ocupati si voi de ceva util ,dar din pacate tot credinciosii se ocupa .

Da, daca nu mai au activitate sa-i arda pe altii pe rug, stau si ling moaste si icoane, apoi bat apa-n piua pe forum in speranta ca s-o gasi vreunul care sa-i creada hohot

Si tu ce pretentie ai sa pierd timpul cu tine ,pai tu nu ai spus nimic eu zic sa mai incerci ,admir stradania ta dar mai cauta .
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 31, 2012 2:35 pm

Soimos
Aici ai dovezi stiintifice si profetii care s-au implinit.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre Iad - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre Iad   Despre Iad - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre Iad
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Despre cer
» Despre Evanghelii
» Despre Evanghelii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: