Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Religia si efectele sale asupra sanatatii

In jos 
+7
DRAGOS
Mihai12
Apopii
Soimos
EmaLovesJesus
Urzi23
Black velvet
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:18 am

O descoperire neobisnuita: religia cauzeaza micsorarea creierul uman

Un studiu efectuat de catre cercetatorii de la Universitatea de Medicina Duke, din Statele Unite, a evidentiat un lucru neobisnuit: religia poate sa duca la micsorarea creierului, odata cu varsta.

Credinta iti poate deschide mintea, dar aceasta iti poate cauza, de asemenea, o micsorare a creierului, sugereaza studiul, potrivit The Sydney Morning Herald.

Cercetatorii pretind ca au descoperit o legatura intre practicile religioase si schimbarile ce au loc in creierele adultilor in varsta.

In cadrul studiului publicat in revista Public Library of Science ONE s-au cerut informatii de la 268 de persoane cu varste cuprinse intre 58 si 84 de ani referitoare la comunitatea religioasa in care traiau, practicile spirituale si schimbarile din viata lor aflate in stransa legatura cu experientele religioase.

Modificarea volumului hippocampusului, o regiune din creier asociata cu invatarea si memoria, a fost urmarita cu ajutorul scanarilor RMN intr-o perioada de timp de la doi la opt ani.

S-a aratat ca cei care au devenit pe parcursul vietii protestanti aveau zona hippocampusului mai putin atrofiata decat cei care aveau aceasta credinta mostenita de la parinti, decat catolicii sau cei fara religie.

S-a descoperit, de asemenea, ca persoanele religioase prezentau o atrofiere mai mare a zonei hippocampusului decat ateii.

Desi creierul tinde sa se micsoreze cu varsta, atrofierea hippocampusului este specifica depresiei si Alzheimerului.”
Sursa articolului
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:27 am

Un alt pericol la care sunt supusi credinciosii este delirul mistic:

”Delirul mistic este delirul ce are ca tema centrala ideile delirante mistice sau religioase

.De la inceput, dorim sa separam semantic notiunea de delir - tulburare de constienta cu modificarea starii de luciditate (din latinescul delirium - aiurare) - de cea de idee deliranta (din latinescul de lira - alaturi de brazda), prin care se intelege o tulburare de gandire caracterizata printr-o idee sau un sistem de idei patologice ce au urmatoarele trasaturi:

Un mod eronat de judecata care domina gandirea bolnavului si ii modifica in sens patologic comportamentul;
Impenetrabila la contraargumente logice, imposibil de confruntat in ciuda contradictiilor evidente cu realitatea;
Incompatibila cu o atitudine critica, bolnavul fiind incapabil sa-i recunoasca esenta patologica.
O definitie mai simpla a ideii delirante este aceea a unei idei in dezacord cu realitatea, dar in a carei realitate crede bolnavul, impenetrabila la argumentele logicii formale si care-i modifica conceptia despre lume, comportamentul si trairile.

Ideile delirante au si un aspect afectiv, delirurile fiind sustinute de un suport afectiv si volitiv cu o mare energie care le confera forta, intensitatea si durabilitatea, vorbindu-se despre o grupare ideo-afectiva, ideile fiind insotite de o mare incarcatura emotionala. In functie de continutul lor tematic, ideile delirante pot fi impartite in idei de persecutie, hipocondriace, de gelozie si erotomanice, de filiatie, de grandoare, de relatie, de influenta, metafizice, de inventie, de reforma, mistice etc. Ideile delirante nu apar izolate, ele avand tendinta de a se articula si sistematiza, restructurand gandirea intr-un mod particular, realizand diferite tipuri de deliruri, mai mult sau mai putin sistematizate, mai mult sau mai putin bizare. Delirul modifica afectivitatea si perceptia individului, angajand intregul psihism al acestuia.

In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este „menit” fie sa „reinstaureze armonia si pacea in lume” si sa „raspandeasca pacea si credinta”, fie „sa-i curete de pacate pe semenii sai” si „sa indeparteze demonii”. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, „intuitia” principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.”
Sursa articolului
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 11:59 am

Altu caruia nu ii da nimeni dreptate si s-a apucat sa si-o proclame, poate i se face cuiva mila de el sa il aprobe?
Apoi :
Hai bre ca ai trintit maciuca la carul cu oale si ai demonstrat ca cei care au o credinta sunt bolnavi psihic .Gata o sa internam la balamuc 5 miliarde de oameni .
Apropo tu chiar crezi ca astia delirau din cauza religiei ? Henri Coanda era bolnav mintal ? si I Newton la fel ,banuiesc ca OHM era internat prin balamuc cind a descoperit legile care ii poarta numele ,Edison garantat era bolnav de alzhaimer ,si Marconi la fel ,Poate tu oi fi picat la bac si acum cauti o scuza crezind ca cei din manuale au fost bolnavi si dusi cu pluta si tu esti normal hohot Dar taranii Romani care au folosit moara de apa acum 1700 de ani tot bolnavi cu capul erau din pricina religiei .
Apoi :
Eu zic sa te duci la tatucu soimos sa modifice postul tau de r,,,,, ca va faceti de ocara pe internet
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:02 pm

Black velvet a scris:
Un alt pericol la care sunt supusi credinciosii este delirul mistic:

”Delirul mistic este delirul ce are ca tema centrala ideile delirante mistice sau religioase

.De la inceput, dorim sa separam semantic notiunea de delir - tulburare de constienta cu modificarea starii de luciditate (din latinescul delirium - aiurare) - de cea de idee deliranta (din latinescul de lira - alaturi de brazda), prin care se intelege o tulburare de gandire caracterizata printr-o idee sau un sistem de idei patologice ce au urmatoarele trasaturi:

Un mod eronat de judecata care domina gandirea bolnavului si ii modifica in sens patologic comportamentul;
Impenetrabila la contraargumente logice, imposibil de confruntat in ciuda contradictiilor evidente cu realitatea;
Incompatibila cu o atitudine critica, bolnavul fiind incapabil sa-i recunoasca esenta patologica.
O definitie mai simpla a ideii delirante este aceea a unei idei in dezacord cu realitatea, dar in a carei realitate crede bolnavul, impenetrabila la argumentele logicii formale si care-i modifica conceptia despre lume, comportamentul si trairile.

Ideile delirante au si un aspect afectiv, delirurile fiind sustinute de un suport afectiv si volitiv cu o mare energie care le confera forta, intensitatea si durabilitatea, vorbindu-se despre o grupare ideo-afectiva, ideile fiind insotite de o mare incarcatura emotionala. In functie de continutul lor tematic, ideile delirante pot fi impartite in idei de persecutie, hipocondriace, de gelozie si erotomanice, de filiatie, de grandoare, de relatie, de influenta, metafizice, de inventie, de reforma, mistice etc. Ideile delirante nu apar izolate, ele avand tendinta de a se articula si sistematiza, restructurand gandirea intr-un mod particular, realizand diferite tipuri de deliruri, mai mult sau mai putin sistematizate, mai mult sau mai putin bizare. Delirul modifica afectivitatea si perceptia individului, angajand intregul psihism al acestuia.

In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este „menit” fie sa „reinstaureze armonia si pacea in lume” si sa „raspandeasca pacea si credinta”, fie „sa-i curete de pacate pe semenii sai” si „sa indeparteze demonii”. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, „intuitia” principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.”
Sursa articolului

Mai predispusi la boala sunteti voi cei care nu aveti speranta nu aveti rabdare,va enervati,va creste tensiunea sunteti predispusi la boli cardiace,hipertensiune,etc.Noi suntem calmi,rabdatori,increzatori.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:05 pm

Urzi23 a scris:
Gata o sa internam la balamuc 5 miliarde de oameni .

tavaleala Mai taie ma!!!!! 5 miliarde sunt doar cu numele! In realitate sunteti doar cateva mii si care faceti atata tam-tam cat 5 miliarde hohot
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:06 pm

EmaLovesJesus a scris:

Mai predispusi la boala sunteti voi cei care nu aveti speranta nu aveti rabdare,va enervati,va creste tensiunea sunteti predispusi la boli cardiace,hipertensiune,etc.Noi suntem calmi,rabdatori,increzatori.
grin Nu te cred! Eu cred ce spune stiinta nu cum ai vrea tu sa fie tavaleala
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:11 pm

Urzi23 a scris:
Dar taranii Romani care au folosit moara de apa acum 1700 de ani tot bolnavi cu capul erau din pricina religiei .

rostogol Taranul de acum 1700 de ani cunostea religie tot atat cat cunoaste si taranul de azi, el stia doar vrajelili spuse de popa, probabil ca se crucea el cand vedea ca popa poarta fusta in loc de itari, dar dupa ce se scarpina in cap zicea ca asa o fi moda popeasca rostogol
Te referi cumva la moara dracilor, ca doar aia e inventata de religia voastra hohot
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:15 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mai predispusi la boala sunteti voi cei care nu aveti speranta nu aveti rabdare,va enervati,va creste tensiunea sunteti predispusi la boli cardiace,hipertensiune,etc.Noi suntem calmi,rabdatori,increzatori.
grin Nu te cred! Eu cred ce spune stiinta nu cum ai vrea tu sa fie tavaleala

Articolul ala de doi bani astepta un ghertoi sa puna botul si cine se gaseste @Black velvet sa faca de ris forumul cu o prostie scrisa acum 8 ani tavaleala
Auzi domle ce sustine musteriul :credinciosii sunt bolnavi mintal tavaleala

Apoi :
Ipocriti sunt ateii
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:19 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mai predispusi la boala sunteti voi cei care nu aveti speranta nu aveti rabdare,va enervati,va creste tensiunea sunteti predispusi la boli cardiace,hipertensiune,etc.Noi suntem calmi,rabdatori,increzatori.
Religia si efectele sale asupra sanatatii 2222139670 Nu te cred! Eu cred ce spune stiinta nu cum ai vrea tu sa fie Religia si efectele sale asupra sanatatii 73390941
Si eu am citit ca credinciosii se vindeca mai repede.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:24 pm

EmaLovesJesus a scris:
Si eu am citit ca credinciosii se vindeca mai repede.

Da, se vindeca, dar mai intai trebuie sa mearga la medicul care se ocupa de astfel de afectiuni.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:27 pm

Urzi23 a scris:
Articolul ala de doi bani astepta un ghertoi sa puna botul si cine se gaseste @Black velvet sa faca de ris forumul cu o prostie scrisa acum 8 ani tavaleala
Auzi domle ce sustine musteriul :credinciosii sunt bolnavi mintal tavaleala

Beblia voastra este scrisa acum 2000 de ani, iar voi o credeti reala, dar un articol scris de cercetatori in domeniul medicinei este o prostie pentru ca are 8 ani, ia zi unde sta ipocrizia si delirul mistic?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:31 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Si eu am citit ca credinciosii se vindeca mai repede.

Da, se vindeca, dar mai intai trebuie sa mearga la medicul care se ocupa de astfel de afectiuni.
Da,dar sa stii ca ,cu ajutorul credintei te poti vindeca mai repede.Asa spuneau doctorii despre sotul meu ca credinta in Dumnezeu l-a ajutat sa se vindece.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:37 pm

EmaLovesJesus a scris:

Da,dar sa stii ca ,cu ajutorul credintei te poti vindeca mai repede.Asa spuneau doctorii despre sotul meu ca credinta in Dumnezeu l-a ajutat sa se vindece.
Cum vrei sa vorbeasca despre puterea autosugestiei unor oameni .... religiosi ...adica irationali?
Evident ca va spune asa daca asta va este nivelul de intelegere (intelegere in latina = inteligo)!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 12:40 pm

EmaLovesJesus a scris:

Da,dar sa stii ca ,cu ajutorul credintei te poti vindeca mai repede.Asa spuneau doctorii despre sotul meu ca credinta in Dumnezeu l-a ajutat sa se vindece.

A vorbit pe limba voastra ca sa puteti intelege ca omul a fost robust ca sanatate si ca a avut vointa sa traiasca.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 1:15 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Da,dar sa stii ca ,cu ajutorul credintei te poti vindeca mai repede.Asa spuneau doctorii despre sotul meu ca credinta in Dumnezeu l-a ajutat sa se vindece.

A vorbit pe limba voastra ca sa puteti intelege ca omul a fost robust ca sanatate si ca a avut vointa sa traiasca.
Nu pentru ca ei nu stiau sa vorbeasca pe limba noastra.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 2:56 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Mai predispusi la boala sunteti voi cei care nu aveti speranta nu aveti rabdare,va enervati,va creste tensiunea sunteti predispusi la boli cardiace,hipertensiune,etc.Noi suntem calmi,rabdatori,increzatori.
grin Nu te cred! Eu cred ce spune stiinta nu cum ai vrea tu sa fie tavaleala

Asta se bazeaza pe stiinta aplicind crezul ateist "crede si nu cerceta" (il citez pe tatucul vostru I,V Stalin) ,daca la amaritii astia le serveste comunitatea stiintifica un c,,,,,, ei il accepta si mai fac si 3 plecaciuni cum fac coreenii ,la marele lider .Daca "comunitatea muzicienilor" proclama manelele adevarata muzica ,astia devin imediat manelari tavaleala de "domle" asa a zis comunitatea muzicienilor, condusa de imparatul manelelor
Apoi :
In Romania pina si ateii sunt necalificati .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 3:26 pm

Urzi23 a scris:
Asta se bazeaza pe stiinta aplicind crezul ateist "crede si nu cerceta"

Iar puneti valorile voastre care nu va convin pe seama altora? Nu uita ca Stalin a fost popa crestin si nu ateu, ca a facut jocul comunismului ca sa se mentina la putere, asta-i alta treaba care denota moralitatea sa formata in urma invataturilor religioase!

Citat :
Daca "comunitatea muzicienilor" proclama manelele adevarata muzica ,astia devin imediat manelari tavaleala de "domle" asa a zis comunitatea muzicienilor, condusa de imparatul manelelor

doh Ce amuzant, hihi! Pe acelasi principiu, daca dumne-zeul vostru va cere sa va taiati gatul cu dosul cutitului, toti crestinii se vor bate prin magazine si se vor calca in picioare pentru a cumpara cutite si a ajunge in ceruri rostogol Se bat crestinii vostri si pentru o sarmala, dar pentru a implini o voie a zeului grin

”Bătaie pe sarmale la mănăstirea Nicula!

Nicula, de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului. Cu toţii şi-au dorit să ajungă la icoana pe care o consideră făcătoare de minunui, dar bătălia mare s-a dat şi în jurul oalelor de sarmale.

Peste 35.000 de oameni s-au strâns mănăstire. Au venit din toate colţurile ţării să se roage. Preţ de câteva ore, pentru că odată ce călugarii au scos sarmalele din cuptor lumea s-a năspusit ca la târg.”Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 6:07 pm

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:
Asta se bazeaza pe stiinta aplicind crezul ateist "crede si nu cerceta"

Iar puneti valorile voastre care nu va convin pe seama altora? Nu uita ca Stalin a fost popa crestin si nu ateu, ca a facut jocul comunismului ca sa se mentina la putere, asta-i alta treaba care denota moralitatea sa formata in urma invataturilor religioase!

Citat :
Daca "comunitatea muzicienilor" proclama manelele adevarata muzica ,astia devin imediat manelari Religia si efectele sale asupra sanatatii 73390941 de "domle" asa a zis comunitatea muzicienilor, condusa de imparatul manelelor

Religia si efectele sale asupra sanatatii 2975105902 Ce amuzant, hihi! Pe acelasi principiu, daca dumne-zeul vostru va cere sa va taiati gatul cu dosul cutitului, toti crestinii se vor bate prin magazine si se vor calca in picioare pentru a cumpara cutite si a ajunge in ceruri Religia si efectele sale asupra sanatatii 1562738166 Se bat crestinii vostri si pentru o sarmala, dar pentru a implini o voie a zeului Religia si efectele sale asupra sanatatii 2222139670

”Bătaie pe sarmale la mănăstirea Nicula!

Nicula, de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului. Cu toţii şi-au dorit să ajungă la icoana pe care o consideră făcătoare de minunui, dar bătălia mare s-a dat şi în jurul oalelor de sarmale.

Peste 35.000 de oameni s-au strâns mănăstire. Au venit din toate colţurile ţării să se roage. Preţ de câteva ore, pentru că odată ce călugarii au scos sarmalele din cuptor lumea s-a năspusit ca la târg.”Sursa

Nu toti facem asta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 8:41 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nu toti facem asta.

Pai se poate spune ca nu toti aveti aceleasi simptome ...desi aveti aceeasi boala!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 8:48 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nu toti facem asta.

Pai se poate spune ca nu toti aveti aceleasi simptome ...desi aveti aceeasi boala!
Nici voi nu sunteti la fel,dar aveti acelasiu stapan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:07 pm

EmaLovesJesus a scris:

Nici voi nu sunteti la fel,dar aveti acelasiu stapan.
Cine are ca stapan Adevarul ...il are pe Dumnezeul viu in inima lui!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:14 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Nici voi nu sunteti la fel,dar aveti acelasiu stapan.
Cine are ca stapan Adevarul ...il are pe Dumnezeul viu in inima lui!
Unii doar se inseala singuri!De ce faci orice altceva,accepti orice alta ipoteza,numai adevarul nu?Pentru ca nu vrei sa te pocaiesti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:27 pm

EmaLovesJesus a scris:

Unii doar se inseala singuri!
In categoria asta intrii chiar TU!

Citat :

De ce faci orice altceva,accepti orice alta ipoteza,numai adevarul nu?Pentru ca nu vrei sa te pocaiesti!
Adevarul este ceva ce se demonstreaza ...iar "adevarurile" (tale) nedemonstrate si nedemonstrabile se numesc in lumea reala si normala in care traim ... MINCIUNI!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:42 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Unii doar se inseala singuri!
In categoria asta intrii chiar TU!

Citat :

De ce faci orice altceva,accepti orice alta ipoteza,numai adevarul nu?Pentru ca nu vrei sa te pocaiesti!
Adevarul este ceva ce se demonstreaza ...iar "adevarurile" (tale) nedemonstrate si nedemonstrabile se numesc in lumea reala si normala in care traim ... MINCIUNI!
Deci tu,ce nadejde ai.Unde speri ca vei ajunge dupa moarte?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitimeSam Ian 07, 2012 10:44 pm

EmaLovesJesus a scris:

Deci tu,ce nadejde ai.Unde speri ca vei ajunge dupa moarte?
In Sheol!

Iehova nu are Rai si Iad ...ci doar Sheol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Religia si efectele sale asupra sanatatii Empty
MesajSubiect: Re: Religia si efectele sale asupra sanatatii   Religia si efectele sale asupra sanatatii Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia si efectele sale asupra sanatatii
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Efectele psihologice ale crestinismului
» Misticii crestini - remedii asupra bolilor psihice
» Religia Islam

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Somnul ratiunii naste monstrii-
Mergi direct la: