Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?

In jos 
+2
EmaLovesJesus
Black velvet
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 27, 2013 11:36 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Fals esti tu.Uite iti dau profetii care s-au implinit.1) Profeţia: “Mesia avea să intre triumfător în Ierusalim“
Astea nu sunt profetii ci minciuni pentru prostit prostii!
Isus nu a fost niciodata mesiah ... ci doar un vagabond care se credea rabin!

In plus de asta niciunde in Biblie nu este profetit faptul ca Dumnezeu va avea un copil.
Tu esti batut in cap,chiar nu intelegi?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 28, 2013 8:04 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Adica,cine este fals?
Falsi sunt toti cei care cred ca fanteziile neroade din capul lor este REALITATE...desi in realitate nu exista nicio dovada a obiectului credintei lor.

Fals esti tu.Uite iti dau profetii care s-au implinit.1) Profeţia: “Mesia avea să intre triumfător în Ierusalim“

(Zaharia 9:9) . . .Bucură-te foarte mult, fiica Sionului! Strigă triumfător, fiica Ierusalimului! Iată că regele tău vine la tine! El este drept, da, este salvat; umil şi călare pe un măgar, pe mânzul unei măgăriţe.

(Psalmul 118:26) . . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova.

Împlinirea: (Matei 21:4–9) . . .Aceasta s-a întâmplat ca să se împlinească ce se spusese prin profetul care a zis: 5 „Spune-i fiicei Sionului: «Iată că Regele tău vine la tine, blând şi călare pe un măgar, da, pe un măgăruş, puiul unui animal de povar㻓. 6 Discipolii s-au dus şi au făcut cum le poruncise Isus. 7 Au adus măgăriţa şi măgăruşul, şi-au pus peste ei mantiile şi el s-a aşezat pe ele. 8 Cei mai mulţi din mulţime şi-au aşternut mantiile pe drum, în timp ce alţii tăiau ramuri din copaci şi le aşterneau pe drum. 9 Şi mulţimile, cele care mergeau înaintea lui şi cele care veneau în urmă, strigau: „Salvează-l, te rugăm, pe Fiul lui David! Binecuvântat este cel care vine în numele lui Iehova! Salvează-l, te rugăm, tu, care eşti în înălţimi!“

Demn de remarcat este faptul că Isus nu ar fi putut să dirijeze acţiunile mulţimii, care şi-a manifestat spontan bucuria prin strigăte de veselie şi a împlinit astfel profeţia biblică! 2) Profeţia: “Mesia avea să fie trădat de un prieten“
(Psalmul 41:9) . . .Chiar omul care era în pace cu mine, în care aveam încredere şi care mânca pâinea mea şi-a ridicat călcâiul împotriva mea.

Împlinirea: (Ioan 13:18–26) . . .Nu vorbesc despre voi toţi. Îi cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar aceasta se întâmplă ca să se împlinească Scriptura: «Cel care se hrănea cu pâinea mea şi-a ridicat călcâiul împotriva mea». 19 Vă spun acum, înainte să se întâmple, pentru ca, atunci când se va întâmpla, să credeţi că eu sunt acela. 20 Foarte adevărat vă spun: Cine-l primeşte pe cel trimis de mine mă primeşte şi pe mine. Iar cine mă primeşte pe mine îl primeşte şi pe cel care m-a trimis pe mine“. 21 După ce a spus aceste lucruri, Isus s-a tulburat în spirit şi a mărturisit, zicând: „Foarte adevărat vă spun că unul dintre voi mă va trăda“. 22 Discipolii se uitau unii la alţii, neştiind despre cine vorbea. 23 Întins la masă, la sânul lui Isus, era unul dintre discipolii săi, pe care-l iubea Isus. 24 Atunci Simon Petru i-a făcut acestuia semn cu capul şi i-a zis: „Spune, cine este cel despre care vorbeşte?“ 25 Şi acesta s-a rezemat pe pieptul lui Isus şi l-a întrebat: „Doamne, cine este?“ 26 Isus a răspuns: „Este cel căruia îi voi da bucăţica pe care o înmoi“. Astfel, după ce a înmuiat bucăţica, a luat-o şi i-a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscariot.

Profeţia lui David s-a împlinit când Iuda l-a trădat pe Isus!

3) Profeţia: “Trădătorul lui Mesia avea să primească 30 de arginţi, preţul unui sclav“

(Zaharia 11:12–13) . . .Atunci le-am zis: „Dacă este bine în ochii voştri, daţi-mi plata, dacă nu, nu mi-o daţi“. Şi mi-au dat plata: treizeci de arginţi. 13 Dar Iehova mi-a zis: „Aruncă în trezorerie preţul fabulos la care m-au evaluat“. Am luat deci cei treizeci de arginţi şi i-am aruncat în trezoreria casei lui Iehova.

Împlinirea: (Matei 26:14–16) . . .Atunci unul dintre cei doisprezece, cel numit Iuda Iscariot, s-a dus la preoţii principali 15 şi a zis: „Ce-mi daţi ca să-l dau în mâinile voastre?“ Ei i-au stabilit treizeci de arginţi. 16 Şi, începând de atunci, el căuta o ocazie potrivită ca să-l dea în mâinile lor.
Citând cuvintele din Zaharia 11:12, 13, Matei a arătat că Isus a fost trădat pentru o sumă derizorie. De ce a spus Matei că aceste cuvinte fuseseră prezise prin profetul Ieremia? Se pare că, în secolul I, cartea Ieremia era prima dintr-o culegere de scrieri inspirate din care făcea parte şi cartea Zaharia (compară cu Luca 24:44).
4) Profeţia: “Discipolii lui Mesia urmau să fie împrăştiaţi“

(Zaharia 13:7) . . .. „Loveşte păstorul şi oile turmei să fie împrăştiate; şi îmi voi îndrepta mâna spre cei neînsemnaţi.“

Împlinirea: La 14 nisan 33 e.n., Isus le-a spus discipolilor: (Matei 26:31) . . .Atunci Isus le-a zis: „Toţi vă veţi poticni în mine în noaptea aceasta, căci este scris: «Voi lovi păstorul şi oile turmei vor fi împrăştiate». Exact aşa s-a şi întâmplat. (Matei 26:56) . . .Dar toate acestea s-au întâmplat ca să se împlinească lucrurile scrise de profeţi“. Atunci toţi discipolii l-au părăsit şi au fugit.
5) Profeţia: “ Mesia avea să fie judecat şi condamnat“

(Isaia 53:Cool . . .El a fost luat prin împiedicarea judecăţii cuvenite. Pe cine îl vor interesa amănuntele originii sale? Fiindcă a fost îndepărtat din ţara celor vii. A fost lovit pentru fărădelegea poporului meu.

Împlinirea: În zorii zilei de 14 nisan, Sanhedrinul s-a întrunit şi a ordonat ca Isus să fie legat şi predat guvernatorului roman Ponţiu Pilat. Deoarece nu i-a găsit nicio vină, Pilat a vrut să-l elibereze dar mulţimea i-a cerut să-l ţintuiască pe stâlp şi să-l elibereze pe Baraba.

(Marcu 15:1–15) . . .La revărsatul zorilor, preoţii principali cu bătrânii şi cu scribii, da, tot Sanhedrinul, au ţinut sfat. Apoi l-au legat pe Isus şi l-au dus şi l-au predat lui Pilat. 2 Atunci Pilat l-a întrebat: „Eşti tu regele iudeilor?“ Răspunzându-i, el a zis: „Chiar tu o spui!“ 3 Dar preoţii principali au început să-l acuze de multe lucruri. 4 Şi Pilat l-a întrebat din nou: „Nu răspunzi nimic? Iată câte învinuiri ţi se aduc“. 5 Dar Isus n-a mai răspuns nimic, astfel că Pilat se mira. 6 La fiecare sărbătoare el obişnuia să le elibereze un deţinut pe care îl cereau ei. 7 Pe atunci, un om numit Baraba, era în lanţuri cu rebelii care, în rebeliunea lor, comiseseră un omor. 8 Mulţimea a urcat şi a început să ceară să le facă aşa cum le făcea el de obicei. 9 Pilat le-a răspuns, zicând: „Vreţi să vi-l eliberez pe regele iudeilor?“ 10 Căci ştia că din invidie îl predaseră preoţii principali. 11 Dar preoţii principali au instigat mulţimea ca să-l determine să li-l elibereze mai degrabă pe Baraba. 12 Pilat a vorbit din nou, zicându-le: „Atunci ce să fac cu cel pe care îl numiţi regele iudeilor?“ 13 Ei au strigat din nou: „Pe stâlp cu el!“ 14 Dar Pilat le-a spus: „Bine, dar ce rău a făcut?“ Însă ei strigau şi mai tare: „Pe stâlp cu el!“ 15 Atunci Pilat, dorind să facă pe plac mulţimii, li l-a eliberat pe Baraba şi, după ce a pus să-l biciuiască pe Isus, l-a dat să fie ţintuit pe cruce.
6) Profeţia: “ Martori falşi aveau să depună mărturie împotriva lui Mesia“

(Psalmul 35:11) . . .Nişte martori violenţi se ridică, mă întreabă ce nu ştiu.

Împlinirea: Aşa cum se profeţise, „preoţii principali şi întregul Sanhedrin căutau o mărturie mincinoasă împotriva lui Isus ca să-l omoare” (Matei 26:59).
(Marcu 14:56) . . .Mulţi depuneau mărturie mincinoasă împotriva lui, dar mărturiile lor nu se potriveau. . .
Si nu puteau plati 3 martori care sa depuna o marturie asemanatoare daca asa ceva cautau?
Daca marturiile lor nu se potriveau si ei nu l au condamnat ,inseamna ca ei cautau adevarul si nu cautau sa l omoare fara motiv.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 28, 2013 9:26 pm

EmaLovesJesus a scris:

Tu esti batut in cap,chiar nu intelegi?

Mai degraba esti tu atat de inculta incat habar nu ai ca un Messiah nu este un Dumnezeu ... iar profetii au profetit un Messia si nu un alt Dumnezeu pe care Creatorul l-a facut cu o femeie care a pacatuit ramanand gravida cu soldatul roman Pandira.


Deci vezi ... eu am inteles clar si bine!
Problema este ca credinciosii crestini ca tine ... sunt atat de inculti incat folosesc niste termeni pe care nu ii cunosc ....si prin urmare vedem ca
asa pare adevarul cand e vazut de niste lobotomizati ca tine!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 04, 2013 12:45 pm

Anticristul a scris:
inseamna ca ei cautau adevarul si nu cautau sa l omoare fara motiv.

Un Jesus adevarat si copil de dumnezeu, asa ar fi facut:

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 79_3.JPG

Apoi i-ar fi eliberat pe evrei, ca sa dovedeasca ca-i Mesia si pe urma ar fi dat lumii pacea scotand pacatul din lume. Dar el ce a facut, a sfarsit ca orice muritor condamnat la moarte si batut in cuie, nimic altceva, ca o dovada ca n-a fost nimic din ceea ce se pretindea a fi.

Hercules a fost fiul lui Zeus, dar ala macar a facut niste fapte vitejesti, nu s-a lasat omorat de niste terchea-berchea pentru ca mai apoi lumea sa pise ochii si sa sparga oua rosii in cinstea sa grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 23, 2013 11:35 am

Black velvet a scris:
Anticristul a scris:
inseamna ca ei cautau adevarul si nu cautau sa l omoare fara motiv.

Un Jesus adevarat si copil de dumnezeu, asa ar fi facut:

Apoi i-ar fi eliberat pe evrei, ca sa dovedeasca ca-i Mesia si pe urma ar fi dat lumii pacea scotand pacatul din lume. Dar el ce a facut, a sfarsit ca orice muritor condamnat la moarte si batut in cuie, nimic altceva, ca o dovada ca n-a fost nimic din ceea ce se pretindea a fi.

Hercules a fost fiul lui Zeus, dar ala macar a facut niste fapte vitejesti, nu s-a lasat omorat de niste terchea-berchea pentru ca mai apoi lumea sa pise ochii si sa sparga oua rosii in cinstea sa grin

Te asigur ca El avea puterea sa faca acest lucru,insa nu acela a fost scopul pentru care a venit pe pamant.El a venit ca prin moartea Lui sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Noi nu am mai fi avut posibilitatea sa primim mantuirea.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 23, 2013 4:12 pm

EmaLovesJesus a scris:
Te asigur ca El avea puterea sa faca acest lucru,insa nu acela a fost scopul pentru care a venit pe pamant.El a venit ca prin moartea Lui sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Noi nu am mai fi avut posibilitatea sa primim mantuirea.

doh Tu chiar crezi toate prostiile astea pe care le spui? Maturizeaza-te si tu la minte odata, ca astea-s vrajeli bune de pacalit primitivii care erau pe vremea cand a fost creata religia!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 23, 2013 5:28 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Te asigur ca El avea puterea sa faca acest lucru,insa nu acela a fost scopul pentru care a venit pe pamant.El a venit ca prin moartea Lui sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.Noi nu am mai fi avut posibilitatea sa primim mantuirea.

doh Tu chiar crezi toate prostiile astea pe care le spui? Maturizeaza-te si tu la minte odata, ca astea-s vrajeli bune de pacalit primitivii care erau pe vremea cand a fost creata religia!
Isus daca a murit asa cum este scris,a murit politic si altii mai tirziu au deturnat moartea lui in scopuri religioase.
Cum a facut Iliescu cu revolutia romana.

Daca Isus ar fi murit in scopuri religioase sau condamnat de evrei ar fi murit dupa metodele evreiesti din Tora.
Dumnezeu insa l a oprit si pe Avraam sa aduca jertfa pe Ithak.
Nu s ar fi deosebit cu nimic de popoarele din jur.
Asa a crezut Avraam ca se cuvine ,dar Dumnezeu l a impiedicat.
Acum daca Isus Ithak este prototipul lui Isus ,Dumnezeu trebuia sa gaseasca un tap de ispasire.S au asta sa fi fost Israelul in astea 2000 de ani?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 01, 2013 9:24 am

EmaLovesJesus a scris:


Te asigur ca El avea puterea sa faca acest lucru,

Tu crezi ca un rabin evreu asa ca Isus are puterile lui Dumnezeu?
Sau nu stii ca contemporanii care il cunosteau de cand s-a nascut l-au acuzat si dispretuit pentru ca stiau ca s-a nascut om si in nebunia sa isi inchipuia ca este Dumnezeu ...asa cum multi nebuni internati la ospiciu cred acelasi lucru.

Citat :

insa nu acela a fost scopul pentru care a venit pe pamant.
Era cumva extraterestru si a venit pe pamant?
Zau ca asta nu am stiut!
Nu cumva vehicolul cu care a venit din ceruri era chiar falusul soldatului roman Tiberius Abdes Pandira?

Citat :

El a venit ca prin moartea Lui sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.
Aha ...deci era un fel de vita sacrificata pentru cei care nu stiau ca pentru spalarea pacatelor nu este nevoie sa ucizi oameni, ci ajungea sa sacrifici un bou adevarat ...si nu un bou ca Isus!

Citat :

Noi nu am mai fi avut posibilitatea sa primim mantuirea.
Tinand cont de faptul ca Christos este stapanul cheilor mortii ..si ca mantuirea lui inseamna MOARTEA ...cred ca ai scapat ocazia sa devii nemuritoare prin faptele tale ...si iata ca ai devenit moarta din p de v spiritual...desi inca mai traiesti si postezi prostii, deci tu ai fost mantuita prin moarte ...desi inca esti vie ... si anume prin moartea ratiunii !
Si iata ca asta inseamna sa fi un adevart crestin...adica un incult lipsit de ratiune care desi este inca in viata ...e mort din p de v spiritual!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 08, 2013 10:10 am

Anticristul a scris:
Dumnezeu trebuia sa gaseasca un tap de ispasire.

Dumnezeu fiind, bineinteles, personajul biblic inventat de cei ce au scris aceasta carte, la inceputurile ei.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 10, 2013 10:59 am

Black velvet a scris:
Anticristul a scris:
Dumnezeu trebuia sa gaseasca un tap de ispasire.

Dumnezeu fiind, bineinteles, personajul biblic inventat de cei ce au scris aceasta carte, la inceputurile ei.
Poate ca Dumnezeul la care ne referim nu este un personaj inventat de evrei ...ci copiat de la alte popoare din jur, de ex. Moise (cel care a vorbit cu Dumnezeu) a fost inspirat de "opera" faraonului egiptean Akenathon, care a desfintat politeismul si a inventat monoteismul ...in care Dumnezeul egiptenilor era chiar el insusi.
Model pe care l-a preluat si Moise !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?   Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Religia si credinta religioasa
» Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim
» Strechia religioasa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: De ce antireligie-
Mergi direct la: