Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Terro
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:14 am

Med a scris:
Probabil ca au avut complexul pe care l-a avut si ciobanul din Miorita atunci cand vorbea cu oile...din moment ce le tot statea gandul la miei
Ori nu era loc pentru Isus in cartea "Daniel", asa ca au fabricat o carte noua, cu "Mielul injunghiat de la intemeierea lumii"? Ca daca tot l-au imbracat pe Satana cu haina neprihanirii, trebuia sa i se faca loc de cinste in Biblie, nu?
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:36 am

...adica in Biblia varianta lor ...adica aia lansata de diavol in biserica sa !
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 10:20 am

soimos ...caut-ma la piata ... Arrow
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 10:25 am

ce faci acolo?
Vinzi indulgente?
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:32 pm

Biblia crestin ortodoxa nu valoreaza mai mult decat hartia igienica.Este o batjocura la adresa Domnului si a limbii romane.Sictir cu astfel de porcarii.Nici macar nu te poti sterge la fund cu ea ca are hartia aspra.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:37 pm

Gelupanda a scris:
Biblia crestin ortodoxa nu valoreaza mai mult decat hartia igienica.Este o batjocura la adresa Domnului si a limbii romane.Sictir cu astfel de porcarii.Nici macar nu te poti sterge la fund cu ea ca are hartia aspra.

Citeste putin articolul acesta:
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/scripturile-biblia-quranul-tora-f1/biblia-probleme-de-traducere-t4.htm#4
Sus In jos
Silverstar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 15/05/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:02 pm

Buna seara! Sunt nou venita, atrasa de seriozitatea si maturitatea cu care se discuta subiectele propuse.
In ceea ce priveste Biblia - e o carte de parabole, povesti cu talc, din care fiecare crede sau intelege ce vrea.
Pacat insa ca multa lume le ia de adevarate si pica in extrema. Echilibrul nu trebuie ignorat nici cand e vorba de religie. Este oare excesul recomandat? bounce
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:07 pm

Am citit.Acum spune ce vrei sa zici...
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:29 pm

No Name a scris:
Isus este insusi Dumnezeu in forma umana .

Coloseni 1:15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea.
16 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.
17 El este mai înainte de toate lucrurile şi toate se ţin prin El.
...............................................................................................................
No name ,hotarastete odata.Daca Isus este Dumnezeu in forma vizibila ,el este fara de inceput.Adica el este Dumnezeu.Tu tot asta arunci in general.Dar cum rezolvam problema ca este celdintii nascut .Ca daca este intii nascut .Orice intii nascut are un inceput.Dar Dumnezeu nu are incepit.Este el Dumnezeu fara sa fie intii nascut Sau este EL INTII NASCUT, si nu este Dumnezeu.Si inca o precizare.Daca este cel intii nascut ,sa nascut el de 2 ori ?odata inainte de toata zidirea si odata ,dupa ce Duhul sfint a vizitat-o pe Maria acasa,la o cafea?ca altfel nu reiese ca este intii nascut ,din moment ce lumea e plina de oameni.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:35 pm

fiind "bisericoasa de mica"am avut conversatii cu calugari din Ardeal.
.................................................................................
Invatind cu calugari ,si fiind fetita ai prins gustul de serai?
Am gasit in citeva postari ca vorbesti la masculin,ceea ce e foarte normal.Daca ai fi zis si acum ca ai avut conversatii cu calugarite ,mai treaca mearga.Dar.......
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:43 pm

Extremismul ,fie de stinga fie de dreapta ,e bun numai in fotbal.Dar si acolo numai daca e de calitate.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:50 pm

Gelupanda a scris:
Am citit.Acum spune ce vrei sa zici...
Aceasta poate sa-ti dea idei in demonstratiile tale referitoare la Scriptura ortodoxa, deoarece nici eu nu am observat sa fi facut vreo demonstratie la ideea aruncata...
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 9:02 pm

E o discutie inutila.Daca tu sau altcineva pricepeti o boaba din traducerea ortodoxa sa fiti sanatosi.Eu as putea sa o accept cel mult in randul cartilor spiritiste.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 9:30 pm

Gelupanda a scris:
E o discutie inutila.Daca tu sau altcineva pricepeti o boaba din traducerea ortodoxa sa fiti sanatosi.Eu as putea sa o accept cel mult in randul cartilor spiritiste.
Pai, tot nu faci demostratii, decat afirmatii scurte! Pe baza articolului respectiv, putem incepe o discutie constructiva referitoare la modul in care este considerata traducerea Scripturii adevarata de catre biserica ortodoxa. Ca si articolul acela, tot eu l-am sintetizat acolo. In anumite privinte, mi se pare normal ce sustin ortodocsii, ca traducerea ar trebui adusa din condei, adaptata epocii, evolutiei limbajului... Ca doar n-o sa acceptam ca prostul o traducere cu elemente de pe vremea lui Pazvante Chioru, cuvant cu cuvant.

Personal, am cam aceleasi idei cu Alex.. Indiferent de traducere Cornilescu sau alta traducere, Biblia nu a venit pe fax din Rai si etse intr-o continua adaugare, modificare. "Negot cu false iluzii, amagind multimile natange!"

Asadar, constructiv pentru matale ar fi discutiile cu amicii iudei(Anticristul si HaymHerman), care ti-ar putea darama teoria despre Biblia crestina ca ADEVAR. Banuiesc ca nu ai avut tangente cu iudaismul pana in prezent! Twisted Evil
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 10:32 am

Ce demonstratii ai vrea sa fac?Pot raspunde la intrebari si atat.Traducerea ortodoxa a bibliei este in mod special facuta astfel ca nnimeni sa nu priceapa nimic.Exact ca in evul mediu cand biblia era exclusiv in limba latina.

Tu vezi biblia ca un instrument de "Negot cu false iluzii, amagind multimile natange!"

Eu o vad drept singura solutie a omenirii si adevarul.
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 10:33 am

Nu am avut tangente directe cu iudaismul contemporan.
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 9:48 am

Gelupanda a scris:
Traducerea ortodoxa a bibliei este in mod special facuta astfel ca nnimeni sa nu priceapa nimic.Exact ca in evul mediu cand biblia era exclusiv in limba latina.

Eu o vad drept singura solutie a omenirii si adevarul.

No offence dar te contrazic putzin:
a. traducerea ortodoxa a bibliei... traducerea s-a facut inainte de a distinge "catholic" de "orthodox" ; daca stam sa despicam firul in cate partzi vrem noi, orthodox inseamna "credintza dreapta"; deci - cel putzin pentru mine e neclar; credintza dreapta ??? care ??? aia care au mentinut ritul grecesc ? credintza dreapta??? aia care au mentzinut ritul roman ? Ce este drept ? Ce a fost drept in 1054 la Niceea ????
De ce se face tot mai des - inca destul de voalat, dar des - la scrierile apocrife ? Ele sunt "drepte" (chiar daca - poate - mai contemporane cu faptele initiale) ???? Nag Hammadi ? Si atunci, cu toate scuzele de rigoare intreb ce este "dreapta credintza" ?????
Si asta este o intrebare care se refera exclusiv la competitorii de la Niceea; dar dupa aceea ??? Oare Protestantzii - cu tot ce a decurs de la ei, incepand cu Luteranii si Calvinii NU sunt dreptzi ??? Anglicanii ????

b. vezi in scrierile Sfinte singura solutzie si adevarul ? Si eu... Pe tema asta se poate disputa in mod constructiv. Nu sunt teolog dar chiar ca ar merita...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 10:14 am

cactus a scris:
Gelupanda a scris:
Traducerea ortodoxa a bibliei este in mod special facuta astfel ca nnimeni sa nu priceapa nimic.Exact ca in evul mediu cand biblia era exclusiv in limba latina.

Eu o vad drept singura solutie a omenirii si adevarul.

No offence dar te contrazic putzin:
a. traducerea ortodoxa a bibliei... traducerea s-a facut inainte de a distinge "catholic" de "orthodox" ; daca stam sa despicam firul in cate partzi vrem noi, orthodox inseamna "credintza dreapta"; deci - cel putzin pentru mine e neclar; credintza dreapta ??? care ??? aia care au mentinut ritul grecesc ? credintza dreapta??? aia care au mentzinut ritul roman ? Ce este drept ? Ce a fost drept in 1054 la Niceea ????
De ce se face tot mai des - inca destul de voalat, dar des - la scrierile apocrife ? Ele sunt "drepte" (chiar daca - poate - mai contemporane cu faptele initiale) ???? Nag Hammadi ? Si atunci, cu toate scuzele de rigoare intreb ce este "dreapta credintza" ?????

No offence dar te contrazic si eu putzin:

De ce crezi ca e corect ca un text neinspirat de nici o divinitate ...dar furat de la o alta religie ...si vanduta in mod mincinos naivilor ca si "Cuvantul Domnului" este adevarata?

Citat :

Si asta este o intrebare care se refera exclusiv la competitorii de la Niceea; dar dupa aceea ??? Oare Protestantzii - cu tot ce a decurs de la ei, incepand cu Luteranii si Calvinii NU sunt dreptzi ??? Anglicanii ????

NU!
Nici aceia nu sunt mai drepti ...din moment ce au la baza o biserica inventata de un criminal ...si un text furat de la alta religie unde acest text religios servea alte legi ritualuri si obiceiuri!!

Citat :

b. vezi in scrierile Sfinte singura solutzie si adevarul ? Si eu... Pe tema asta se poate disputa in mod constructiv. Nu sunt teolog dar chiar ca ar merita...
Foarte gresit ...cum sa gasesti adevarul chiar in inima celei mai monstruoase minciuni din istoria umanitatii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 12:55 pm

1) NU ! ...In islam ... femeia este un accesoriu fara valoare creat cu scopul ca barbatul sa se simta fericit ...femeie NU!
2) Toate ... Biblia nu poate contine in ea adevar ...din moment ce e ea insasi "baza minciunii"!
3) DA ...dar cu conditia ca si femeile sa poata tine 4 prostimusulmani ... pe rol de un barbat normal!
4) +5) Sigur ca au amandoi ... ca doar nu sunt frati siamezi!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 12:57 pm

Daca extremismul in fotbal era bun ...scria si in Bioblie de el!
Dar cum despre Fotbal si jiji Berbecali nu scrie nimic in Biblie ...desi ea cuprinde numai profetii ...inseamna ca fotbalul si jiji ... sunt ... gunoi!
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 7:00 pm

cactus a scris:
Gelupanda a scris:
Traducerea ortodoxa a bibliei este in mod special facuta astfel ca nnimeni sa nu priceapa nimic.Exact ca in evul mediu cand biblia era exclusiv in limba latina.

Eu o vad drept singura solutie a omenirii si adevarul.

No offence dar te contrazic putzin:
a. traducerea ortodoxa a bibliei... traducerea s-a facut inainte de a distinge "catholic" de "orthodox" ; daca stam sa despicam firul in cate partzi vrem noi, orthodox inseamna "credintza dreapta"; deci - cel putzin pentru mine e neclar; credintza dreapta ??? care ??? aia care au mentinut ritul grecesc ? credintza dreapta??? aia care au mentzinut ritul roman ? Ce este drept ? Ce a fost drept in 1054 la Niceea ????
De ce se face tot mai des - inca destul de voalat, dar des - la scrierile apocrife ? Ele sunt "drepte" (chiar daca - poate - mai contemporane cu faptele initiale) ???? Nag Hammadi ? Si atunci, cu toate scuzele de rigoare intreb ce este "dreapta credintza" ?????
Si asta este o intrebare care se refera exclusiv la competitorii de la Niceea; dar dupa aceea ??? Oare Protestantzii - cu tot ce a decurs de la ei, incepand cu Luteranii si Calvinii NU sunt dreptzi ??? Anglicanii ????

b. vezi in scrierile Sfinte singura solutzie si adevarul ? Si eu... Pe tema asta se poate disputa in mod constructiv. Nu sunt teolog dar chiar ca ar merita...



Eu am facut referire exclusiv la traducerea bibliei in limba romana ,special facuta pentru prostimea care apartine de religia ortodoxa.Cele mai bune traduceri au inceput pe la 1500 in Europa cu primii reformatori protestanti si sau incheiat in epoca moderna.In Romania prima biblie mai apropiata de original ii apartine lui Dumitru Cornilescu la inceputul secolului trecut iar in prezent avem si alte editii adaptate cu mai multa acuratete limbii romane.Din punct de vedere spiritual bineinteles ca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 42
Puncte : 9
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 7:18 pm

Gelupanda a scris:
Din punct de vedere spiritual bineinteles ca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

Parca numai Biblia ?
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 8:51 pm

Nu numai biblia...dar asta era disputa pe topicul asta.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 8:54 pm

Mai da si alte exemple ...sa vedem la ce te referi...pe acest forum nu se pedepseste off topicul!
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 5:16 am

Evrei 1


1. Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu,
2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.

Dintotdeauna Dumnezeu a vorbit oamenilor in functie de nivelul sau de intelegere,de timp si imprejurari,de nationalitate etc.
Sunt mii de carti in lume care pot fi considerate cuvantul lui Dumnezeu intr-o masura mai mica sau mai mare.Foarte multe sunt laice.
Totusi Cuvintele domnului isus revelate in biblie sunt cele mai importante si baza celorlalte scrieri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 6:04 am

Gelupanda a scris:
Evrei 1


1. Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu,
Dumnezeu nu are de ce sa vorbeasca oamenilor prin proroci ca e Atotputernic si nu handicapat, deci ar putea vorbi prin holograme laser proiectate pe cer ...tot asa cum Madona canta proiectandusi imaginea laser pe stadion!
Citat :

2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.
Fi tu sigur ca "Fiul" nu a vorbit nimic crestinilor caci era iudeu si isi sustinea religia sa ... si cu atat mai putin a lasat sa ii fie transmis cuvantul in bisericile inventate de un imparat criminal!
Citat :

Dintotdeauna Dumnezeu a vorbit oamenilor in functie de nivelul sau de intelegere
Are cumva Dumnezeu un nivel de intelegere variabil? ...adica cateodata e mai pampalau ca altadata?
Citat :

Sunt mii de carti in lume care pot fi considerate cuvantul lui Dumnezeu intr-o masura mai mica sau mai mare.Foarte multe sunt laice.
Te referi la miile de carti scrise si gandite de Dumnezeu Omul?

Citat :

Totusi Cuvintele domnului isus revelate in biblie sunt cele mai importante si baza celorlalte scrieri.

Au adus ele ceva deosebit omenirii ?
Au dus la vindecarea in masa a bolnavilor de ciuma sau poliomelita, la inventarea antibioticelor sau a insulinei ? ...sau nu cumva au dus la ura, crime in numele lui si la intoleranta?
Ia pune-le in balanta !
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 6:27 am


Toti marii scriitori si oameni de stiinta au fost inspirati de Dumnezeu si de biblie.De la carti de aventuri ca Robinson Crusoe pana la marile descoperiri ale secolului.Chiar aseara reciteam o carte alui Karl May(apropo ai avut ocazia sa vizitezi muzeul?).In cartile lui, Dumnezeu si invataturile bibliei sunt omniprezente.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 8:39 am

Asta este mai degraba contraargument decat argument!

daca un cioban analfabet ar fi scris descoperit si formulat corect teoria relativitatii ...puteam vorbi de influenta divinitatii din cer ! (adica Extraterestre)
Dar cum acei oameni de stinta si-au tocit coatele invatand si au avut o revelatie ce i-a dus la o mare descoperire este o dovada ca acel Dumnezeu este viu in noi ...si este "ascuns" in fiecare din noi ...si nu in personaje extraterestre !
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 8:59 am

Ce spui tu o spune si biblia de nenumarate ori.Din geneza pana in apocalipsa.Majoritatea scriitorilor bibliei au fost oameni educati.Ciobanul Moise a studiat timp de 40 de ani cu cei mai mari invatati la curtea lui Faraon iar Pavel studiase cu cel mai mare invatat al timpului sau,Gamaliel.
bineinteles ca dumnezeu este,sau ar trebui sa fie in noi

Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 9:59 am

Gelupanda a scris:
Ce spui tu o spune si biblia de nenumarate ori.Din geneza pana in apocalipsa.Majoritatea scriitorilor bibliei au fost oameni educati.Ciobanul Moise a studiat timp de 40 de ani cu cei mai mari invatati la curtea lui Faraon iar Pavel studiase cu cel mai mare invatat al timpului sau,Gamaliel.
bineinteles ca dumnezeu este,sau ar trebui sa fie in noi

Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
Evident ca scrie si in Biblie ... caci acea carte este asa conceputa incat sa gasesti si raspunsuri pro si raspunsuri contra ...caci numai asa puteau fi manevrati oamenii care se bazau pe putine cunostinte din Biblie pe care voiau sa le foloseasca in interesul lor ...de catre cei care cunosteau foarte bine aceasta carte si trebuiau sa le deie cu alte citate peste bot!

Tocmai faptul ca Moise era scolit l-a facut sa se inspire din experienta egipteana a religiei monoteiste a lui Ecknathon si pe baza ei sa inventeze un Dumnezeu unic exclusiv pentru poporul sau!

Faptul ca Pavel era un om educat si deosebit de inteligent a avut doar singurul efect ca admiratorii lui Isus cei nevrei dar de religie iudaica au reactionat la nationalismul evreilor creindusi propria lor secta iudaica in care se propovaduiau si invataturile maestrului lor Isus ... ai retinut ca  nu Dumnezeu ci maestru ...si sper ca ai retinut si faptul ca nu e vorba de o religie noua ci de o SECTA a religiei iudaice!....

Noua religie cu biserica dedicata special acestei religii si cu o Biblie(bazata pe furt intelectual) si cu Isus in rolul de Dumnezeu ...sunt toate inventiile politice ale unui imparat criminal ...care pana la moarte nu s-a convertit ca nu dadea doi bani pe inventia sa prin care a urmarit doar un singur lucru...sa lege Imperiul Roman, sa manipuleze si controleze masele si prin aceste institutii sa stranga impozitele sub forma de zecuiala!
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 9:33 am

Contradictii Biblice - Pagina 6 Winningathiestsqp4hy0
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Varsta : 47
Puncte : 0
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:34 am

Hai ca e dura ! ...Imi place!

...ce ar fi sa incerci sa o traduci ?
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 12:45 am

hjghjg


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 7:02 am

Vad ca ai planuri mari si ca prin ele vrei sa urmezi linia oficiala a religiei ...mult succes ...si cand te-ai capatuit si esti pe cale sa iti deschizi propria catdrala ...asteptam sa ne inviti la inaugurare!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 6 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: