Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 6:04 am

Gelupanda a scris:
Evrei 1


1. Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin prooroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu,
Dumnezeu nu are de ce sa vorbeasca oamenilor prin proroci ca e Atotputernic si nu handicapat, deci ar putea vorbi prin holograme laser proiectate pe cer ...tot asa cum Madona canta proiectandusi imaginea laser pe stadion!
Citat :

2. la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul, pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor, si prin care a facut si veacurile.
Fi tu sigur ca "Fiul" nu a vorbit nimic crestinilor caci era iudeu si isi sustinea religia sa ... si cu atat mai putin a lasat sa ii fie transmis cuvantul in bisericile inventate de un imparat criminal!
Citat :

Dintotdeauna Dumnezeu a vorbit oamenilor in functie de nivelul sau de intelegere
Are cumva Dumnezeu un nivel de intelegere variabil? ...adica cateodata e mai pampalau ca altadata?
Citat :

Sunt mii de carti in lume care pot fi considerate cuvantul lui Dumnezeu intr-o masura mai mica sau mai mare.Foarte multe sunt laice.
Te referi la miile de carti scrise si gandite de Dumnezeu Omul?

Citat :

Totusi Cuvintele domnului isus revelate in biblie sunt cele mai importante si baza celorlalte scrieri.

Au adus ele ceva deosebit omenirii ?
Au dus la vindecarea in masa a bolnavilor de ciuma sau poliomelita, la inventarea antibioticelor sau a insulinei ? ...sau nu cumva au dus la ura, crime in numele lui si la intoleranta?
Ia pune-le in balanta !
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 6:27 am


Toti marii scriitori si oameni de stiinta au fost inspirati de Dumnezeu si de biblie.De la carti de aventuri ca Robinson Crusoe pana la marile descoperiri ale secolului.Chiar aseara reciteam o carte alui Karl May(apropo ai avut ocazia sa vizitezi muzeul?).In cartile lui, Dumnezeu si invataturile bibliei sunt omniprezente.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 8:39 am

Asta este mai degraba contraargument decat argument!

daca un cioban analfabet ar fi scris descoperit si formulat corect teoria relativitatii ...puteam vorbi de influenta divinitatii din cer ! (adica Extraterestre)
Dar cum acei oameni de stinta si-au tocit coatele invatand si au avut o revelatie ce i-a dus la o mare descoperire este o dovada ca acel Dumnezeu este viu in noi ...si este "ascuns" in fiecare din noi ...si nu in personaje extraterestre !
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 25/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 8:59 am

Ce spui tu o spune si biblia de nenumarate ori.Din geneza pana in apocalipsa.Majoritatea scriitorilor bibliei au fost oameni educati.Ciobanul Moise a studiat timp de 40 de ani cu cei mai mari invatati la curtea lui Faraon iar Pavel studiase cu cel mai mare invatat al timpului sau,Gamaliel.
bineinteles ca dumnezeu este,sau ar trebui sa fie in noi

Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 9:59 am

Gelupanda a scris:
Ce spui tu o spune si biblia de nenumarate ori.Din geneza pana in apocalipsa.Majoritatea scriitorilor bibliei au fost oameni educati.Ciobanul Moise a studiat timp de 40 de ani cu cei mai mari invatati la curtea lui Faraon iar Pavel studiase cu cel mai mare invatat al timpului sau,Gamaliel.
bineinteles ca dumnezeu este,sau ar trebui sa fie in noi

Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu, si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
Evident ca scrie si in Biblie ... caci acea carte este asa conceputa incat sa gasesti si raspunsuri pro si raspunsuri contra ...caci numai asa puteau fi manevrati oamenii care se bazau pe putine cunostinte din Biblie pe care voiau sa le foloseasca in interesul lor ...de catre cei care cunosteau foarte bine aceasta carte si trebuiau sa le deie cu alte citate peste bot!

Tocmai faptul ca Moise era scolit l-a facut sa se inspire din experienta egipteana a religiei monoteiste a lui Ecknathon si pe baza ei sa inventeze un Dumnezeu unic exclusiv pentru poporul sau!

Faptul ca Pavel era un om educat si deosebit de inteligent a avut doar singurul efect ca admiratorii lui Isus cei nevrei dar de religie iudaica au reactionat la nationalismul evreilor creindusi propria lor secta iudaica in care se propovaduiau si invataturile maestrului lor Isus ... ai retinut ca  nu Dumnezeu ci maestru ...si sper ca ai retinut si faptul ca nu e vorba de o religie noua ci de o SECTA a religiei iudaice!....

Noua religie cu biserica dedicata special acestei religii si cu o Biblie(bazata pe furt intelectual) si cu Isus in rolul de Dumnezeu ...sunt toate inventiile politice ale unui imparat criminal ...care pana la moarte nu s-a convertit ca nu dadea doi bani pe inventia sa prin care a urmarit doar un singur lucru...sa lege Imperiul Roman, sa manipuleze si controleze masele si prin aceste institutii sa stranga impozitele sub forma de zecuiala!
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 09/05/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 9:33 am

Contradictii Biblice - Pagina 7 Winningathiestsqp4hy0
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:34 am

Hai ca e dura ! ...Imi place!

...ce ar fi sa incerci sa o traduci ?
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 45
Data de inscriere : 09/05/2010

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 12:45 am

hjghjg


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:40 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 7:02 am

Vad ca ai planuri mari si ca prin ele vrei sa urmezi linia oficiala a religiei ...mult succes ...si cand te-ai capatuit si esti pe cale sa iti deschizi propria catdrala ...asteptam sa ne inviti la inaugurare!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Mai 09, 2010 1:09 pm

Soimos a scris:
Vad ca ai planuri mari si ca prin ele vrei sa urmezi linia oficiala a religiei ...mult succes ...si cand te-ai capatuit si esti pe cale sa iti deschizi propria catdrala ...asteptam sa ne inviti la inaugurare!


i fi si tu vre-o mehicana Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_lol... ha ha ha ha ha... cine stie!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Mai 10, 2010 4:36 am

stuttgart a scris:
De exemplu ei iti spun "un inger statea intre cer si pamint" cind puteau sa iti spuna simplu "un elicopter."

Au sculptat vechii egipeni un elicopter de tip AH 64 Apache, dar cei de azi nu stiu cum sa interpreteze...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 5:16 am

stuttgart a scris:
Toti rupti de foame numai bisericiile se extind!!!

Nu te mira, credinta este cea mai buna afacere! Ai o investitie initiala in minimarket (biserica) pe care n-o faci cu banii proprii sau imprumutati de prin banci, ci cu banii viitorilor clienti, care de abia asteapta sa li se vanda vorbe care sa le satifaca prostia din capul lor Smile Dupa ce este gata pravalia... clientela este asigurata, nu este necesara o investitie pentru reclama, vin singuri ca musca la ... apoi sa te tina coardele vocale sa lalai lugubru si sa le vinzi versete biblice contra banilor pe care-i mai au si pe care poate-i rup de la gura copiilor! Cunosti vreo afacere mai buna?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Mai 11, 2010 5:26 am

Eu cunosc!

Jaful politic facut pe model religios.

Adica tie ti se cere sa faci curbe de sacrificiu din patriotism si dragosta pentru tarisoara ta ...iar cei de la varf jefuiesc totul ... pentru buzunarul lor!


Adica modelul e la fel ca in religie cu deosebire ca Marele Nobody din Ceruri este inlocuit tot prin indoctrinare cu patriotismul si plansul de atata dragostea pentru tarisoara ta ...condusa de cel mai iubit carmaci .... dintre toti excrocii ...oricare ar fi acestia.

Si bazdacul asta iti este bagat in cap de scoala care un singur lucru nu vrea sa te invete ...si anume ca tu nu te-ai nascut din dumnezeu si nici patria nu te-a adus pe lume ...si ca venind pe lumea aceasta, rostul scolii este sa te pregateasca pentru ea...(pentru viata pe aceasta lume) iar rostul "tarisoarei mult iubite" este unul singur ...si anume sa iti asigure servicii sociale de cea mai buna calitate ...si atat.

restul ...adica dragostea de tara ...nu trebuie sa fie decat o recunoastere a acelor servicii asigurate de acea tara ...si nu doar vorbe goale bagate in cap prin indoctrinare de alti excroci decat cei cu religia.
Sus In jos
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 4:39 am

ffhfc


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:34 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 3:38 pm

stuttgart a scris:
Aia in zdrente au descris ce au vazut si nu e imposibil sa confunzi un elicopter cu un inger..
De vazut elicopterul, l-au vazut sigur ca altfel n-aveau cum sa-l sculpteze. Inger, in schimb, nu cred c-au vazut, dar probabil au auzit despre el, asa ca daca tot au vazut elicopterul au presupus ca ala-i ingerul! S-or mai fi gandit ca daca tot a venit le face si vreun bine... norocul lor ca n-au lansat aia rachetele, ca atunci ar fi presupus ca a venit Yahwele suparat Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Mar 03, 2011 12:15 pm


In Biblie ne este povestit "cazul" lui Iuda precum ca din cauza remuscarilor acesta s-a sinucis si a ajuns in Iad!

Dar Iuda a fost un mozaic ...si in religia mozaica nu exista nici Rai si nici Iad ...prin urmare Iuda nu avea cum sa sfarseasca in Iad!
Sus In jos
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras
NICOLETA1980


Numarul mesajelor : 94
Varsta : 43
Localizare : CALARASI
Puncte : 96
Data de inscriere : 24/08/2012

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 29, 2012 3:09 pm

Biblia este plina de contradictii !
Pot s-o iau metaforic ( ptr deliciul credincisilor ), adica ccea ce scrie nu este ceea ce se intelege .Misterioase sunt caile domnului Smile))

RIDICA-MA LA CER Smile):
Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer. IOAN 3.13
si totusi ....ce sa vezi ? minune mare :

Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.gen 5-24
Prin credinţă, Enoh a fost luat de pe pământ ca să nu vadă moartea, şi nu s-a mai aflat, pentru că Dumnezeu îl strămutase, căci mai înainte de a-l strămuta, el a avut mărturie că a bine-plăcut lui Dumnezeu. Evrei 11-5.

MORMANTUL BUCLUCAS Cine sa fi fost la mormant pana la urma ? hm... tine deinterpretare Smile)
După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.mat 28-1

Şi după ce a trecut ziua sâmbetei, Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov, şi Salomeea au cumpărat miresme, ca să vină să-L ungă. Şi dis-de-dimineaţă, în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele, au venit la mormântmarcu 16-1.2

Iar în ziua întâia a săptămânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-dimineaţă, fiind încă întuneric, şi a văzut piatra ridicată de pe mormânt.ioan 20-1


Who's the boss?Smile)
Iar Eu şi Tatăl Meu una suntem.ioan 30.10

Aţi auzit că v-am spus: Mă duc şi voi veni la voi. De M-aţi iubi v-aţi bucura că Mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât Mine ioan 14.28
Gen 3-14

Din ciclul .. bad boys , pardon baieti buni , vineeeee Moiseeeeeeeee !
Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile miilor şi pe sutaşii care se întorseseră de la război, şi le-a zis Moise: Pentru ce aţi lăsat vii toate femeile?
Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.num 14.17.18

Moise însă era omul cel mai blând dintre toţi oamenii de pe pământ.numerii12.3
of of , emotionant... cry

ULTIMELE CUVINTE ... care-s ? iar imi scapa ceva ... mor de oftica doamne iarta-ma !!!

Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Iar Iisus, strigând iarăşi cu glas mare, Şi-a dat duhul.mat 27 46.50
Şi Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredinţez duhul Meu.
Şi acestea zicând, Şi-a dat duhul.luca 23.46

Deci după ce a luat oţetul, Iisus a zis: Săvârşitu-s-a. Şi plecându-Şi capul, Şi-a dat duhul.ioan 19.30



Dragostea este oarba :
Şi-i voi zdrobi pe unii de alţii, pe părinţi şi pe fii laolaltă, zice Domnul. Nu-i voi cruţa şi nu-i voi milui, nici Îmi va fi milă ca să-i pierd ieremia 13.14
Du-te acum, bate pe Amalec, şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, şi să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile."

Domnul păzeşte pe cei străini; pe orfani şi pe văduvă va sprijini şi calea păcătoşilor o va pierde.ps145.9
Dumnezeu este iubire şi cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne întru el I IOAN 4-16


POVESTE FARA SFARSIT...
Iar când voi ridica mâna Mea, tu vei vedea spatele Meu, iar faţa Mea nu o vei vedea!"exod 33.23
Domnul însă grăia cu Moise faţă către faţă, cum ar grăi cineva cu prietenul său. După aceea Moise se întorcea în tabără; iar tânărul său slujitor Iosua, fiul lui Navi, nu părăsea cortul.33.11
Şi a pus Iacov locului aceluia numele Peniel, adică faţa lui Dumnezeu, căci şi-a zis: "Am văzut pe Dumnezeu în faţă şi mântuit a fost sufletul meu! "gen 32.30
Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.ioan 1.18
Apoi a adăugat: "Faţa Mea însă nu vei putea s-o vezi, că nu poate vedea omul faţa Mea şi să trăiască".
Cel ce singur are nemurire şi locuieşte întru lumină neapropiată; pe Care nu L-a văzut nimeni dintre oameni, nici nu poate să-L vadă; a Căruia este cinstea şi puterea veşnică! Amin.tim 6.16


SI ptr ca :
Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, până ce nu vor fi toate acestea.MAT 24.34
Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.MAR 13.30
Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.LUCA 21.32

Iau o pauza smoke







Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 7:15 pm

Pauzade meci de box sau de meci de fotbal?
Am si eu o intrebare.
Poate s o gasi vreunul curajos.
Daca au eliberat pe Bar-Aba=Fiul tatalui pe cine ,mai departe dau cuvintul cunoscatorilor.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 8:20 pm

Anticristul a scris:
Pauzade meci de box sau de meci de fotbal?
Am si eu o intrebare.
Poate s o gasi vreunul curajos.
Daca au eliberat pe Bar-Aba=Fiul tatalui pe cine ,mai departe dau cuvintul cunoscatorilor.


Biblia nu se contrazice nicaieri.De cele mai multe ori niste contradictii aparente se rezolva repede la o privire mai atenta.Cele mai dese cauze pentru asemenea contradictii sunt nerespectarea unor principii biblice.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 8:26 pm

[quote=
aparente se rezolva repede la o privire mai atenta.Cele mai dese cauze pentru asemenea contradictii sunt nerespectarea unor principii biblice.[/quote]
Spune mi totusi ;Daca au eliberat pe Bar-Abba,pe cine au rastignit/?Tu nu observi ca evreii l au dus de nas pe Pilat?
Mai ales ca poate eraiu multi bani in joc.Si tu stii ca noua tare ne plac banii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 10:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Pauzade meci de box sau de meci de fotbal?
Am si eu o intrebare.
Poate s o gasi vreunul curajos.
Daca au eliberat pe Bar-Aba=Fiul tatalui pe cine ,mai departe dau cuvintul cunoscatorilor.


Biblia nu se contrazice nicaieri.

Ce vorbesti?
Uiti ca esti pe site-ul pe care gasim un topic special dedicat contradictiilor din Biblie?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 10:57 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Pauzade meci de box sau de meci de fotbal?
Am si eu o intrebare.
Poate s o gasi vreunul curajos.
Daca au eliberat pe Bar-Aba=Fiul tatalui pe cine ,mai departe dau cuvintul cunoscatorilor.


Biblia nu se contrazice nicaieri.

Ce vorbesti?
Uiti ca esti pe site-ul pe care gasim un topic special dedicat contradictiilor din Biblie?


Si ca atare nu am dreptul sa imi spun parerea?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 8:05 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Biblia nu se contrazice nicaieri.

Ce vorbesti?
Uiti ca esti pe site-ul pe care gasim un topic special dedicat contradictiilor din Biblie?


Si ca atare nu am dreptul sa imi spun parerea?
Ai dreptul sa ti spui parerea ,dar pareri sint pe citi oameni si chiar mai multe.Adevaruri insa mai putine.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 5:17 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ce vorbesti?
Uiti ca esti pe site-ul pe care gasim un topic special dedicat contradictiilor din Biblie?


Si ca atare nu am dreptul sa imi spun parerea?
Ai dreptul sa ti spui parerea ,dar pareri sint pe citi oameni si chiar mai multe.Adevaruri insa mai putine.


Adevarul este Unul singur:Isus este Calea,Adevarul si viata!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 1:38 pm

EmaLovesJesus a scris:



Adevarul este Unul singur:Isus este Calea,Adevarul si viata!
Poate o fi singurul adevar pentru vite si handicapatii care se cred oi!

Noi oamenii normali din era informaticii beneficiem de multele si minunatele adevaruri pe care STIINTA ni le-a permis sa le accesam.

Fara adevarurile stiintei am fi la acelasi nivel material si spiritual cu cel al oilor, indiferent daca acestea ar fi crestine sau nu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 2:47 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Adevarul este Unul singur:Isus este Calea,Adevarul si viata!
Poate o fi singurul adevar pentru vite si handicapatii care se cred oi!

Noi oamenii normali din era informaticii beneficiem de multele si minunatele adevaruri pe care STIINTA ni le-a permis sa le accesam.

Fara adevarurile stiintei am fi la acelasi nivel material si spiritual cu cel al oilor, indiferent daca acestea ar fi crestine sau nu!



Ei bine si eu cunosc din tainele stiintei,insa acestea nu fac altceva decat sa se mire de puterea si inteleciunea lui Dumnezeu care a creat totul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 3:29 pm

Ti am spus;In Ps.119;142 spune asa ;Si Legea ta este adevarul.Deci Isus cel mult ar fi putut spune adevarul sau sa l traiasca.Dar nu el este adevarul.
Sau daca ai o dovada in V Testament in acest fel atunci se accepta.
In Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului.
Cunosti textul asta?
Mai analizeaza l putin si apoi stam de vorba.
Vezi ca insasi Pavel nu accepta ceva ca adevar daca nu corespunde cu Legea.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 3:51 pm

Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
Sfantul Apostol Pavel a numit in mod direct pe Hristos cap al Bisericii, "Hristos este capul trupului Bisericii" (I Col. 1, 24 si 18). "Toate le-a supus sub picioarele Lui si pe El L-a dat peste toate cap Bisericii, care este trupul Lui, plinirea Celui ce plineste toate in toti" (Efes. l, 22-23). Sau: "Sa sporim in toate in El, Care este capul Bisericii, in Hristos, din Care tot trupul bine alcatuit si bine incheiat si hranit prin toate legaturile isi savaseste, prin lucrarea potrivita fiecarui madular, cresterea ca trup" (Efes. 4, 15-16). Sau: "Barbatul este cap femeii precum si Hristos este cap Bisericii, trupul Sau, al caruia este Mantuitor" (Efes. 5, 23). In Epistola catre Coloseni (Col. 2, 18-19), Sfantul Apostol Pavel indeamna pe crestini sa nu se lase amagiti de cei ce-i atrag spre puteri inferioare inrobitoare, "in loc sa tina cu putere la Capul de la care tot trupul hranit si bine intocmit isi face cresterea de la Dumnezeu," la Capul de la care primesc puterea cresterii in libertate si iubire.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 6:08 pm

Pavel cind spune;Cuvintul Tau este adevarul.este acelasi lucru cu ce am zis eu.Caci david zice cind asa cind asa.Dar referirea e la Legea lui Dumnezeu.In rest cu capul bisericiieste putin problematicca eoistolele toate au trecut cenzura lui Constantin si e greu de stitu exact ce cuvinte au fost la inceput.Ca de ex este scris ca Isus ar fi zis;Pe aceasta piatra voi zidi;Ce?
Ce cuvint a folosit Isus,ca biserica in nici un caz.Biserica este un cuvint grecesc inventat tirziu.Deci ce a spsus Isus daca a spus.Desi se pare ca nu a spus nimic,ci este inventat.
Ca sa dovedeasca ca Isus ar fi capul Bisericii ori tocmai asta nu e ca capul este Cristos iar Isus este tottal strain de situatie.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 6:17 pm

Anticristul a scris:
Pavel cind spune;Cuvintul Tau este adevarul.este acelasi lucru cu ce am zis eu.Caci david zice cind asa cind asa.Dar referirea e la Legea lui Dumnezeu.In rest cu capul bisericiieste putin problematicca eoistolele toate au trecut cenzura lui Constantin si e greu de stitu exact ce cuvinte au fost la inceput.Ca de ex este scris ca Isus ar fi zis;Pe aceasta piatra voi zidi;Ce?
Ce cuvint a folosit Isus,ca biserica in nici un caz.Biserica este un cuvint grecesc inventat tirziu.Deci ce a spsus Isus daca a spus.Desi se pare ca nu a spus nimic,ci este inventat.
Ca sa dovedeasca ca Isus ar fi capul Bisericii ori tocmai asta nu e ca capul este Cristos iar Isus este tottal strain de situatie.


Asa gandea si Apostolul Pavel inainte de a se intalni cu Domnul Isus.Nu stii cva ii persecuta pe crestini si isi dadea votul pentru a fi trimisi la moarte? Ei,dar intalnirea cu Domnul Isus l-a transformat in Apostol al Sau.Si de atunci el nu a mai facut nimic de la el ci doar ceea ce i-a spus Dumnezeu sa faca.Asta face Duhul lui Dumnezeu.Te transforma intr-un om nou nascut din Dumnezeu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:08 pm

Daca e adevarat ce spune el acolo,intr adevar trebuia omorit cu pietre,dupa acest eveniment caci este scris;Daca se va ridica in mijlocul tau un visator de vise prooroc sau facator de minuni si va face un semn sau o minine si se va implini in fata ta etc.Dar te va ademeni sa asculti de alt Dumnezeu sa l omori cu pietre.Poate ai curajul sa citesti cu atentie Deut cap 13.Poate ca Ap Pavel se incadreaza in aceasta categorie?
Noi oricum ascultam doar de Dumnezeu.
Iar Dumnezeul nostru este destul de puternic ca sa ne implineeasca tot ce ne a promis fara vre un alt Dumnezeu mai mic care sa i vina in ajutor.
Eu Eu sint Domnul inainte de mine n a fost nici un dumnezeu si dupa mine nu va fi.Isaia cap 43;10
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:26 pm

Anticristul a scris:
Daca e adevarat ce spune el acolo,intr adevar trebuia omorit cu pietre,dupa acest eveniment caci este scris;Daca se va ridica in mijlocul tau un visator de vise prooroc sau facator de minuni si va face un semn sau o minine si se va implini in fata ta etc.Dar te va ademeni sa asculti de alt Dumnezeu sa l omori cu pietre.Poate ai curajul sa citesti cu atentie Deut cap 13.Poate ca Ap Pavel se incadreaza in aceasta categorie?
Noi oricum ascultam doar de Dumnezeu.
Iar Dumnezeul nostru este destul de puternic ca sa ne implineeasca tot ce ne a promis fara vre un alt Dumnezeu mai mic care sa i vina in ajutor.
Eu Eu sint Domnul inainte de mine n a fost nici un dumnezeu si dupa mine nu va fi.Isaia cap 43;10

\
La cine te referi ca trebuia omorat?!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:50 pm

EmaLovesJesus a scris:



Ei bine si eu cunosc din tainele stiintei,insa acestea nu fac altceva decat sa se mire de puterea si inteleciunea lui Dumnezeu care a creat totul.

Poi daca este asa din ce cauza nu accepti adevarurile fundamentale ale stiintei si o dai pe credinta a proasta?
Un crestin care incalca in picioare Legile lui Dumnezeu nu are caderea si nici competenta sa vorbeasca de "intelpciunea lui Dumnezeu" ...odata ptr ca crestinii nu au Dumnezeu si doi pentru ca daca ar fi intelepti nu s-ar cacao pe Legea lui Dumnezeu ci ar respecta-o si pazi-o cu SFINTENIE!

Ceea ce nu e cazul la crestini!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:55 pm

EmaLovesJesus a scris:

\
La cine te referi ca trebuia omorat?!
Nu el se refera ...ci Biblia se refera la cei care il urmeaza pe cei care prin minuni vor sa fie crezuti ca Dumnezei ...adica este CLAR vorba de Isus!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 7 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: