Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Contradictii Biblice

In jos 
+22
Black velvet
totyo
stuttgart
livius
dorina
cactus
Silverstar
Gelupanda
Vlad
Terro
Med
No Name
FairGame
Ada_Pal
Anticristul
Socrate
Silva
Soimos
Claudya-Pollyanna Happy
blinky hearth
Zeus
HaymHerman
26 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:00 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Sa stii ca si imitatiile lui Satan sint tare dulci la suflet.Eu stiu ca colindele sint frumoase.Folclorul in general e o alinare sufleteasca.
Problema e cind intram in detalii referitoare la craciun,atunci e problematic.
Daca tu zici ca te bazezi pe Biblie ,ma refer.
Sastii ca acolo unde Pavel se refera la unu oarecare .Nu e vorba de Templu ca templul era distrus traducerea bisericii a facut asta ca sa nu se inteleaga desre ce este vorba.
Dar ne putem da seama dupa timpul la care sa referit el.Nu ai argumente cu privire la un anticrist in Templul Lui Dumnezeu.Si aici pot sa ti dau o mie de argumente.
Decit povesti facute de un preot rus,povesti care se pare ca au prins radacini si printre apropiatii papei.
Ca sa adoarma simturile bineinteles.

O sa vezi tu ca am dreptate atunci cand se va reconstrui acest Templu.Am inteles ca toate materialele necesarii sunt pregatite.Mai vorbim noi! Smile

Tu nu ai cum sa ai dreptate pentru ca TU nu esti in religia lui Dumnezeu ci ai adoptat religia inventata de un ucigas sarlatan


Eu sunt in regula cu Dumnezeu si traiesc dupa standardele Lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:06 pm

EmaLovesJesus a scris:



Eu sunt in regula cu Dumnezeu si traiesc dupa standardele Lui.
Dupa standarde?

hahahaha ... crezi ca Dumnezeu apreciaza "Standardul" prin care tu te caci pe Legea Lui? .... si ca asculti de Legea celui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer?


Hahahaha!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:08 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Eu sunt in regula cu Dumnezeu si traiesc dupa standardele Lui.
Dupa standarde?

hahahaha ... crezi ca Dumnezeu apreciaza "Standardul" prin care tu te caci pe Legea Lui? .... si ca asculti de Legea celui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer?


Hahahaha!

Pai de unde stii tu ca eu respect sau nu Legea lui Dumnezeu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:10 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Eu sunt in regula cu Dumnezeu si traiesc dupa standardele Lui.
Dupa standarde?

hahahaha ... crezi ca Dumnezeu apreciaza "Standardul" prin care tu te caci pe Legea Lui? .... si ca asculti de Legea celui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer?


Hahahaha!

Pai de unde stii tu ca eu respect sau nu Legea lui Dumnezeu?

Daca respectai Legea, ai fi stiut ca singurul mantuitor este chiar Yahwe si nu Isus Christos alias Lucifer!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:11 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Dupa standarde?

hahahaha ... crezi ca Dumnezeu apreciaza "Standardul" prin care tu te caci pe Legea Lui? .... si ca asculti de Legea celui care singur se recunoaste ca fiind Lucifer?


Hahahaha!

Pai de unde stii tu ca eu respect sau nu Legea lui Dumnezeu?

Daca respectai Legea, ai fi stiut ca singurul mantuitor este chiar Yahwe si nu Isus Christos alias Lucifer!


Poi Isus a venit ca sa implineasca Legea si Voia lui Dumnezeu!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:33 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Sa stii ca si imitatiile lui Satan sint tare dulci la suflet.Eu stiu ca colindele sint frumoase.Folclorul in general e o alinare sufleteasca.
Problema e cind intram in detalii referitoare la craciun,atunci e problematic.
Daca tu zici ca te bazezi pe Biblie ,ma refer.
Sastii ca acolo unde Pavel se refera la unu oarecare .Nu e vorba de Templu ca templul era distrus traducerea bisericii a facut asta ca sa nu se inteleaga desre ce este vorba.
Dar ne putem da seama dupa timpul la care sa referit el.Nu ai argumente cu privire la un anticrist in Templul Lui Dumnezeu.Si aici pot sa ti dau o mie de argumente.
Decit povesti facute de un preot rus,povesti care se pare ca au prins radacini si printre apropiatii papei.
Ca sa adoarma simturile bineinteles.

O sa vezi tu ca am dreptate atunci cand se va reconstrui acest Templu.Am inteles ca toate materialele necesarii sunt pregatite.Mai vorbim noi! Smile
Eu nu sa vad la viitor.Eu vad acuma la prezent.Stiu ca aveti prin Romania o caseta cu o predica despre materialele templului.Sigur ca ai ascultat o.Am ascultat o si eu ca mi a adus o cineva special in Israel.Dar am ris pe rupte.Noi vom construi Templu fara discutie.Daer Templu nu se construieste cum cred crestinii.I ti dau doar citeva argumente sa vezi cum se inseala crestinatatea.Defapt Fiara care este exact ceea ce scrie, are interes sa faca aceasta.
Anticristul nu poate sa se instaleze in Templul de la Ierusalim pentru ca;
1)Isrelul nu are legatura cu crestinismul,nici cu cel fale si nici cu cel zis adevarat.
2)Anticristul ar trebui sa fie o persoana politica de talie mondiala ,sau politico-religioasa.
3)O astfel de persoana nu se poate ridica la intimplare,trebuie sa fie ori in America ori la Roma.
4)O persoana care sa aibe pretentii la conducerea lumii nu se poate ridica fara aprobarea Europie Americii si Papei.
A astfel de persoana daca s ar ridica nu ar avea acces la Ierusalim ca deacolo sa conduca lumea.Lumea in general contesta Ierusalimul
Sigur sint numai citeva argumente la care nu te ai gindit dar mai sint si altele.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:56 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Sa stii ca si imitatiile lui Satan sint tare dulci la suflet.Eu stiu ca colindele sint frumoase.Folclorul in general e o alinare sufleteasca.
Problema e cind intram in detalii referitoare la craciun,atunci e problematic.
Daca tu zici ca te bazezi pe Biblie ,ma refer.
Sastii ca acolo unde Pavel se refera la unu oarecare .Nu e vorba de Templu ca templul era distrus traducerea bisericii a facut asta ca sa nu se inteleaga desre ce este vorba.
Dar ne putem da seama dupa timpul la care sa referit el.Nu ai argumente cu privire la un anticrist in Templul Lui Dumnezeu.Si aici pot sa ti dau o mie de argumente.
Decit povesti facute de un preot rus,povesti care se pare ca au prins radacini si printre apropiatii papei.
Ca sa adoarma simturile bineinteles.

O sa vezi tu ca am dreptate atunci cand se va reconstrui acest Templu.Am inteles ca toate materialele necesarii sunt pregatite.Mai vorbim noi! Smile
Eu nu sa vad la viitor.Eu vad acuma la prezent.Stiu ca aveti prin Romania o caseta cu o predica despre materialele templului.Sigur ca ai ascultat o.Am ascultat o si eu ca mi a adus o cineva special in Israel.Dar am ris pe rupte.Noi vom construi Templu fara discutie.Daer Templu nu se construieste cum cred crestinii.I ti dau doar citeva argumente sa vezi cum se inseala crestinatatea.Defapt Fiara care este exact ceea ce scrie, are interes sa faca aceasta.
Anticristul nu poate sa se instaleze in Templul de la Ierusalim pentru ca;
1)Isrelul nu are legatura cu crestinismul,nici cu cel fale si nici cu cel zis adevarat.
2)Anticristul ar trebui sa fie o persoana politica de talie mondiala ,sau politico-religioasa.
3)O astfel de persoana nu se poate ridica la intimplare,trebuie sa fie ori in America ori la Roma.
4)O persoana care sa aibe pretentii la conducerea lumii nu se poate ridica fara aprobarea Europie Americii si Papei.
A astfel de persoana daca s ar ridica nu ar avea acces la Ierusalim ca deacolo sa conduca lumea.Lumea in general contesta Ierusalimul
Sigur sint numai citeva argumente la care nu te ai gindit dar mai sint si altele.


Negresit ca anticristul va fi un lider mondial.Dar eu cred ca se va pune in Templul lui Dumnezeu si se va da drept Dumnezeu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:59 pm

Acest personaj sa ridicat demult .Dar voi nu l vedeti ca nu cunoasteti lucrarile lui.Un lider mondial ti am arata ca nu are nici o sansa sa ajunga in noul Teplu care se va ridica la Ierusalim,si o sa ti dau si detaliile exacte De ce!
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:20 pm

Anticristul a scris:
Acest personaj sa ridicat demult .Dar voi nu l vedeti ca nu cunoasteti lucrarile lui.Un lider mondial ti am arata ca nu are nici o sansa sa ajunga in noul Teplu care se va ridica la Ierusalim,si o sa ti dau si detaliile exacte De ce!

Ei bine,recunosc era o supozitie.Ar putea sa fie vorba de Papa,nu stiu,vom vedea.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:43 pm

Eu stiu exact la ce se refera textul.Dar tare multi sint indusi in eroare de catre o brosurica ce circula prin lume despre anticristul din semintia lui Dan.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 7:47 am

Anticristul a scris:
Eu stiu exact la ce se refera textul.Dar tare multi sint indusi in eroare de catre o brosurica ce circula prin lume despre anticristul din semintia lui
Dan.

Oricum,Biblia ne vorbeste despre Anticristul si profetul mincinos,despre fiara,despre inchinarea universala inaintea fiarei ,despre persecutarea crestinilor.Dar apoi pierzarea vesnica a fiarei si a inchinatorilor ei. Apoc.13
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 9:00 am

EmaLovesJesus a scris:


Oricum,Biblia ne vorbeste despre Anticristul si profetul mincinos,despre fiara,despre inchinarea universala inaintea fiarei ,despre persecutarea crestinilor.Dar apoi pierzarea vesnica a fiarei si a inchinatorilor ei. Apoc.13
Evident ca este asa ...ca doar se cunosteau mult prea bine planurile de "inchinare universala" adica de extindere si acaparare a puterii, plan al acestei biserici diabolice care este o biserica fara Dumnezeu intemeiata de un ucigas al rabinului Isus...deci nu exista antichrist mai mare ca falsul apostol Pavel si nici fiara mai urata si mai sangeroasa decat biserica crestina despre care chir marele Gandhi spunea ca este o biserica diabolica a antichristului!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 8:14 pm

[/quote]

Oricum,Biblia ne vorbeste despre Anticristul si profetul mincinos,despre fiara,despre inchinarea universala inaintea fiarei ,despre persecutarea crestinilor.Dar apoi pierzarea vesnica a fiarei si a inchinatorilor ei. Apoc.13[/quote]
Nu.Biblia nu vorbeste despre Anticrist.
Asta vorbeste doar Epistola lui Ioan ,si asat nu e Scriptura.Este doar o scriere crestina ca toate celelalte care au trecut cenzura lui Constantin.
Despre Fiara da scrie ,si Daniel si Zaharia ,dar au alta conotatie.
Si tocmaiaa asta ar trebui sa inteleaga crestinii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:43 am

Anticristul a scris:

Oricum,Biblia ne vorbeste despre Anticristul si profetul mincinos,despre fiara,despre inchinarea universala inaintea fiarei ,despre persecutarea crestinilor.Dar apoi pierzarea vesnica a fiarei si a inchinatorilor ei. Apoc.13[/quote]
Nu.Biblia nu vorbeste despre Anticrist.
Asta vorbeste doar Epistola lui Ioan ,si asat nu e Scriptura.Este doar o scriere crestina ca toate celelalte care au trecut cenzura lui Constantin.
Despre Fiara da scrie ,si Daniel si Zaharia ,dar au alta conotatie.
Si tocmaiaa asta ar trebui sa inteleaga crestinii.[/quote]

Vorbeste-mi despre ce conotatie este vorba.Se vede clar ca CIP-ul urmeaza sa fie implantat fiecarui om.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:26 am

Sint probleme prea adinci si nu stiu daca esti pregatita sa primesti astfel de lucruri.
E ca si cum ai vorbi cu o fetita de 7 ani probleme serioase de viata.
Cred ca nu te superi.
Dar Tanachul nu este o carte de povesti pentru copii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:46 am

Anticristul a scris:
Sint probleme prea adinci si nu stiu daca esti pregatita sa primesti astfel de lucruri.
E ca si cum ai vorbi cu o fetita de 7 ani probleme serioase de viata.
Cred ca nu te superi.
Dar Tanachul nu este o carte de povesti pentru copii.


Stiu ca tu nu poti sa crezi in Domnul Isus.Dar sunt evrei mesianici care L-au primit pe Domnul Isus ca Mantuitor personal.Stii?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:59 am

Stiu dar nu sint evrei.Si eu pot sa cred .nimic nu ma impiedica Dar Dumnezeu interzice acest lucru.
Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau(care e acela)din tot sufletul tau ,cu toata puterea ta etc.
Pe cine spuneai ca iubesti?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:04 am

Anticristul a scris:
Stiu dar nu sint evrei.Si eu pot sa cred .nimic nu ma impiedica Dar Dumnezeu interzice acest lucru.
Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau(care e acela)din tot sufletul tau ,cu toata puterea ta etc.
Pe cine spuneai ca iubesti?

Il iubesc din toata inima cu tot cugetul si sufletul pe Dumnezeu care este Creatorul si Tatal meu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:33 am

Asta este treaba ta ... si ca atar nu trebuie sa ne-o spui si noua ca pe noi nu ne intereseaza si nici nu ne priveste persoanele cu care ai tu visuri erotice!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:59 am

Citat :
e]

Il iubesc din toata inima cu tot cugetul si sufletul pe Dumnezeu care este Creatorul si Tatal meu!
Si atunci Cristos in ce ungher al inimii il inghesui?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:33 pm

Anticristul a scris:
Citat :
e]

Il iubesc din toata inima cu tot cugetul si sufletul pe Dumnezeu care este Creatorul si Tatal meu!
Si atunci Cristos in ce ungher al inimii il inghesui?


Dumnezeu si Domnul Isus sunt una.,,Acesta este Fiul Meu preaiubit.,, Domnul Isus a spus:,,Eu si Tatal una suntem.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:48 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Citat :
e]

Il iubesc din toata inima cu tot cugetul si sufletul pe Dumnezeu care este Creatorul si Tatal meu!
Si atunci Cristos in ce ungher al inimii il inghesui?


Dumnezeu si Domnul Isus sunt una.,,Acesta este Fiul Meu preaiubit.,, Domnul Isus a spus:,,Eu si Tatal una suntem.,,
Iarasi nu gandesti?

Poi daca este fiul ...cum sa fie totuna?

Tu esti totuna cu fiul tau?

Cand tu faci dragoste cu sotul tau ...fiul tau are orgasm cand ai si tu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:53 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:

Si atunci Cristos in ce ungher al inimii il inghesui?


Dumnezeu si Domnul Isus sunt una.,,Acesta este Fiul Meu preaiubit.,, Domnul Isus a spus:,,Eu si Tatal una suntem.,,
Iarasi nu gandesti?

Poi daca este fiul ...cum sa fie totuna?

Tu esti totuna cu fiul tau?

Cand tu faci dragoste cu sotul tau ...fiul tau are orgasm cand ai si tu?


Bai Soimos tu numai astefel de exemple esti in stare sa dai?
De pildă, descrierea unui ou prezintă neajunsul că luate separat, atât coaja cât şi albusul şi galbenusul sunt toate părţi ale oului, nu însă oul însuşi. Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt nu sunt părţi ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Exemplul apei este cumva mai apropiat însă tot incomplet pentru a descrie adecvat Trinitatea. Apa se găseşte în stare lichidă, de vapori sau ca gheaţă. Însă Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt nu sunt forme ale lui Dumnezeu, ci fiecare este Dumnezeu. Aşadar, iată că deşi aceste exemple pot încerca să prezinte o idee despre Trinitate, totuşi ele sunt departe de a prezenta exact acest concept. În loc să încerci să înţelegi Trinitatea, mai bine caută să vezi măreţia şi grandoarea lui Dumnezeu infinit superioare naturii noastre umane. "O, adâncul bogăţiei, înţelepciunii şi ştiinţei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecăţile Lui, şi cât de neînţelese sunt căile Lui! Şi în adevăr, „cine a cunoscut gândul Domnului? Sau cine a fost sfetnicul Lui?'' " (Romani 11:33-34).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:58 pm

EmaLovesJesus a scris:



Bai Soimos tu numai astefel de exemple esti in stare sa dai?



Poi daca pe altele nu esti capabila sa le pricepi ...iti dau exemple pe care chiar nici tu nu le poti contesta!
\Pilfa cu oul sa le-o spui la aceia pe care i-a adus barza !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 2:03 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Bai Soimos tu numai astefel de exemple esti in stare sa dai?



Poi daca pe altele nu esti capabila sa le pricepi ...iti dau exemple pe care chiar nici tu nu le poti contesta!
\Pilfa cu oul sa le-o spui la aceia pe care i-a adus barza !


Deci cam asa trebuie sa iti explic ca unui copil de 12 ani ca sa poti sa pricepi! Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:41 pm

Ap Pavel spune asa;In lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului.
Dupa Legea lui Dumnezeu este strict interzis saai alti dumnezei.Deci Ioan5;39 fals cu F mare.
Nici cea mai mica urma de dovada in sprijinul lui Cristos nu ezista in Biblie.Decit asalicchior de ametit femeile sarce.
Iata o dovada care o aduce Matei in sprijinul lui Isus ca dumnezeu.
Te apuca risul daca o citesti.Norocul ce;lor ce au scris,ca ei stiau de la inceput ca crestinii n o sa citeasca,ci doar o sa citeze.Iata deci Oseacap11;1;
Cind era tinar Israel il iubeam,si am chemat pe fiul meu din Egipt.

Deci ca sa poata pune inca o propta la indumnezeirea lui Isus,i au facut o poveste cu plecarea lui Isif in Egipt si reintoarcerea etc.Desi nici un evanghelist nu cunoaste episodul.Totusi iata ce argument puternic aduce.
Ru ce szici despre Isus prooroceste Osea?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:41 pm

Tu ce zici?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:59 pm

Anticristul a scris:
Ap Pavel spune asa;In lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului.
Dupa Legea lui Dumnezeu este strict interzis saai alti dumnezei.Deci Ioan5;39 fals cu F mare.
Nici cea mai mica urma de dovada in sprijinul lui Cristos nu ezista in Biblie.Decit asalicchior de ametit femeile sarce.
Iata o dovada care o aduce Matei in sprijinul lui Isus ca dumnezeu.
Te apuca risul daca o citesti.Norocul ce;lor ce au scris,ca ei stiau de la inceput ca crestinii n o sa citeasca,ci doar o sa citeze.Iata deci Oseacap11;1;
Cind era tinar Israel il iubeam,si am chemat pe fiul meu din Egipt.

Deci ca sa poata pune inca o propta la indumnezeirea lui Isus,i au facut o poveste cu plecarea lui Isif in Egipt si reintoarcerea etc.Desi nici un evanghelist nu cunoaste episodul.Totusi iata ce argument puternic aduce.
Ru ce szici despre Isus prooroceste Osea?


Nu este vorba despre Domnul Isus.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:50 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ap Pavel spune asa;In lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului.
Dupa Legea lui Dumnezeu este strict interzis saai alti dumnezei.Deci Ioan5;39 fals cu F mare.
Nici cea mai mica urma de dovada in sprijinul lui Cristos nu ezista in Biblie.Decit asalicchior de ametit femeile sarce.
Iata o dovada care o aduce Matei in sprijinul lui Isus ca dumnezeu.
Te apuca risul daca o citesti.Norocul ce;lor ce au scris,ca ei stiau de la inceput ca crestinii n o sa citeasca,ci doar o sa citeze.Iata deci Oseacap11;1;
Cind era tinar Israel il iubeam,si am chemat pe fiul meu din Egipt.

Deci ca sa poata pune inca o propta la indumnezeirea lui Isus,i au facut o poveste cu plecarea lui Isif in Egipt si reintoarcerea etc.Desi nici un evanghelist nu cunoaste episodul.Totusi iata ce argument puternic aduce.
Ru ce szici despre Isus prooroceste Osea?


Nu este vorba despre Domnul Isus.
In iubirea Sa,Dumnezeu a chemat Israelul din Egipt.Cu cat i-a chemat mai mult,cu atat s-au dus dupa idoli.El s-a purtat cu tandrete si cu iubire cu Efraim,dar acesta nu stia ca Domnul il vindecase.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:53 pm

Toate le am primit ,si bune si rele.Nu ne desvinovatim.Dar de aici si pina a spune ca aceasta este o proorocie privitoare la Isus e cale tare lunga.Ca la Eminescu.Caci mii de ani ia trebuit luminii ca sa ajunga.

Aici parca si mai mult.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:58 pm

Anticristul a scris:
Toate le am primit ,si bune si rele.Nu ne desvinovatim.Dar de aici si pina a spune ca aceasta este o proorocie privitoare la Isus e cale tare lunga.Ca la Eminescu.Caci mii de ani ia trebuit luminii ca sa ajunga.

Aici parca si mai mult.

Vrei sa iti dau trimiteri referitoare la persoana Domnului Isus?Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:13 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Toate le am primit ,si bune si rele.Nu ne desvinovatim.Dar de aici si pina a spune ca aceasta este o proorocie privitoare la Isus e cale tare lunga.Ca la Eminescu.Caci mii de ani ia trebuit luminii ca sa ajunga.

Aici parca si mai mult.

Vrei sa iti dau trimiteri referitoare la persoana Domnului Isus?Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.
Eu nu inteleg o problema.
Voi primiti textele de la cineva si va spun la ce se folosesc?
Cavoi chiar nu ginditi deloc.
Iata vre o 2 sau 3.
O stea rasare din Iacov.Pai daca rasare din Iacov cum de e dumnezeu?
Si va lovi pe capeteniile Moabului.A facut Isus ceva di toate astea?

Prooroc voi ridica din mijlocul tau dintre fratii vostrii.
Pai e dintre fartii nostrii sau dintre dumnezei?
Si e vorba dspre un prooroc special sau in tot timpul prooroc in israel/?
Daca e vorba despre un prooroc deosebit care ste semnul dupa care poate fi deosebit,ca pina la Isus au fost zeci si zeci de prooroci.
Si proorociile lor le vedem azi ca se implinesc,cum de nu a zis poporul;Asta e proorocul?
Si daca e prooroc dintre fartii nostrii cum se face ca totusi nu e prooroc ci dumnezeu?
Isaia 7;14 tiam arata dar nu vrei sa iei seama .este un semn pentru imparatul Ahaz,Acest semn trebuia sa se implineasca atunci.in cel mult 13 ani.
Femeia aceasta tinara ,asa scrie acolo.
A am zic ca o sa caut legenda bisericii cu privire la traducerea textului.
Imediat o caut.
Sper sa nu fiu off topic.
Las ca ma ingaduie Soimos.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:38 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Toate le am primit ,si bune si rele.Nu ne desvinovatim.Dar de aici si pina a spune ca aceasta este o proorocie privitoare la Isus e cale tare lunga.Ca la Eminescu.Caci mii de ani ia trebuit luminii ca sa ajunga.

Aici parca si mai mult.

Vrei sa iti dau trimiteri referitoare la persoana Domnului Isus?Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.
Eu nu inteleg o problema.
Voi primiti textele de la cineva si va spun la ce se folosesc?
Cavoi chiar nu ginditi deloc.
Iata vre o 2 sau 3.
O stea rasare din Iacov.Pai daca rasare din Iacov cum de e dumnezeu?
Si va lovi pe capeteniile Moabului.A facut Isus ceva di toate astea?

Prooroc voi ridica din mijlocul tau dintre fratii vostrii.
Pai e dintre fartii nostrii sau dintre dumnezei?
Si e vorba dspre un prooroc special sau in tot timpul prooroc in israel/?
Daca e vorba despre un prooroc deosebit care ste semnul dupa care poate fi deosebit,ca pina la Isus au fost zeci si zeci de prooroci.
Si proorociile lor le vedem azi ca se implinesc,cum de nu a zis poporul;Asta e proorocul?
Si daca e prooroc dintre fartii nostrii cum se face ca totusi nu e prooroc ci dumnezeu?
Isaia 7;14 tiam arata dar nu vrei sa iei seama .este un semn pentru imparatul Ahaz,Acest semn trebuia sa se implineasca atunci.in cel mult 13 ani.
Femeia aceasta tinara ,asa scrie acolo.
A am zic ca o sa caut legenda bisericii cu privire la traducerea textului.
Imediat o caut.
Sper sa nu fiu off topic.
Las ca ma ingaduie Soimos.


Dumnezeu este Tatal nostru.Biblia este o opera literara deosebita.Bogatia lingvistica proprie Bibliei face ca mesajul ei sa fie infatisat intr-un atat de mare numar de genuri literare,cum nu gasim in nici o alta carte. Poezie,cantare de dragoste,relatare stiintifica,relatare istorica, pilda, comparatie, parabola, biografie, etc. Biblia nu este greu de inteles. Gandurile Bibliei sunt accesibile oricui, totusi plinatatea si bogatia lor sunt inepizabile.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 7:29 am

Deacord cu tine.Dar trebue pastrata o linie,si nu dat voe mintii s o ia razna.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





Contradictii Biblice - Pagina 9 Empty
MesajSubiect: Re: Contradictii Biblice   Contradictii Biblice - Pagina 9 Icon_minitime

Sus In jos
 
Contradictii Biblice
Sus 
Pagina 9 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Contradictii in Biblie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: