Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 decesul, moartea si viata de dupa ....

In jos 
+5
Gliphy
Rada
Silverstar
Hades
Zeus
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Gliphy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 5:46 pm

Au facut-o altii, eu nu vreau sa vorbesc cu decedatii.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 6:32 pm

dece? .. poti ramane cu traume dupa chestii dastea? .. sau tie frica sa incerci ? .. nici macar nu ai facut de curiozitate? sa vezi daca este cu adevarat , adevarat ..
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 6:49 pm

Nu pot ramane traume, si nu mie frica... Nu vreau..nu stiu, poate voi incerca atunci cand imi va muri cineva drag .. (dintre prieteni sau familie), dar asa..cu cine sa vorbesc...cu Eminescu? Laughing
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 6:51 pm

Smile) hmmda, aici ai dreptate:D
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:00 pm

Da.. am auzit de cineva care a incercat sa vorbeasca , sa ia "legatura" cu Eminescu ... Care a fost mirarea mai mare?.. A da Laughing Cica, au reusit bom ....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:06 pm

Si te pomenesti ca sufletul lui Eminescu avea in buzunar Buletinul de Identitate si astfea s-a putut legitima ca Eminescu!

De unde stie el ca acel suflet cu care vorbea nu era chiar Diavolul care dorea sa-l ademeneasca ?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:08 pm

nu-mi pot da seama cum poti vorbii cu un mort..dar totusi ..e ceva si cu chestia asta.. dar trebuie sa iti pastrezi cumpatu .. ca daca te sperii .. knd iti raspunde.. poti ramane cu traume..serios..
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:09 pm

Asta e esenta. Nu stiau, ii puneam doar intrebari ... aiureli, fleacuri , probabil credeau ca o sa le faca vreun referat la romana Laughing...

Da, te poti panica si sa ramai cu traume, eu am patit asta o data, fara sa vorbesc cu un spirit, doar am vazut unul... Atunci nu aveam idee de nimic, viata era roozzzzz...doar muzica, si zambete, fara minciuni (in capul meu), sau alte chestii
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:20 pm

ceva e clar.. un mort , daca e mort, mort ramane ..
de vorbit cu el , ma indoiesc.. ca merge..
spirite.. stiu ca exista.. am vazut mai multe documentare despre fantome ..si diverse chestii .. a lasat soimos un com , despre fantome.. sau un topic nu mai stiu ce era Very Happy .. dar totusi e ceva ... trecut peste evolutia noastra.. adik cum sa vorbesti cu un mort,,sau cum sa aflii ce ai fost in viata anterioara.. sincer.. in viata anterioara nu ai fost nimic , pentru ca .. atunci cand se face un copil ..stie toata lumea cum se face un copil..si cum se formeaza.. si .. atunci , km am mai fost nascut inca o data intr-o viata anterioara..poi k sa fii nascut intr-o viata anterioara..trebuie sa te faca acelasi tata care te-a facut si in viata reala.. nustiu ..totul e o harababura.. tot felul de intrebari imi vin in cap .. si raspunsuri de la sine ..
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:28 pm

Eu sunt constienta ca se poate, dar nu incerc... Uitati-va pe OTV Laughing ACUM .
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:32 pm

e FAKE aia .. am primit kteva masuri legat de 0TV..un post TV de oameni redusi mintal ...
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:35 pm

Da, dar era o femeie, care s-a bandajat la ochi, si-a legat 10 prosoape la ochi, pentru a ghici 3 cuvinte Laughing .. Apoi a spus "simt ca imi iasa spiritul din corp, si iasa prea mult" Smile))) .. asta a fost..josnic!!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 07, 2009 9:47 am

tiam spus 0TVul este un post de TV de tot .....
toti pensionarii se uita la postul ala de Tv.. pentru ca , cred ca este adv ce spun oamenii aceea distrusi Smile ..
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras
Gliphy


Numarul mesajelor : 93
Localizare : Medias
Puncte : 99
Data de inscriere : 05/05/2009

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 07, 2009 9:53 am

Da Laughing ... oare o fi citit aia ceva despre acea experienta?, sau o amortit si a spus ca ii iasa spiritul prea "tare" Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 16, 2010 9:00 pm

Sa vedem cine stie sa raspunda la intrebarea:

Se stie ca in caz de accidente sau inec, daca creierul uman nu se alimenteaza cu oxigen mai mult de 5 minute exista riscul ca acel om sa moara !

Din ce cauza conceptul de moarte a creierului uman ... este sinonim cu definitia mortii?
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 18, 2010 6:32 am

ai tu ceva ticluit...

creierul crestin este mort din punctul tau de vedere, shai?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 18, 2010 7:29 am

totyo a scris:
ai tu ceva ticluit...

creierul crestin este mort din punctul tau de vedere, shai?

Creierul crestin la fel ca si al oricarui indoctrinat ... e doar lobotomizat adica injumatatit intr-o jumatate traieste doar functiile care coordoneaza organismul iar cealalta jumatate este umpluta cu maculatura proasta si fara rost.
In acest caz se poate spune ca o jumatate de creier...desi viu, dar totusi mult prea mic incat sa lucreze la capacitatea normala ... este mort doar din p de v spiritual ...adica nu este capabil sa creeze si nici macar o valoare (si asta vedem clar in realizarile care au dus la progresul omenirii) ...si nici macar sa inteleaga valorile spirituale !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitimeVin Noi 25, 2011 9:09 am

Dar sa revenim la tema din titlul topicului si sa vedem cum este trata aceasta tema in vechea religie a lui Isus ...adica aceea pe cand era rabin si ionca nu devenise Christos!

În iudaismul antic se credea ca dupa moartea sa, omul ajunge într-o lume a umbrelor numita Sheol (שאול) lume in care continuă să trăiască departe de Dumnezeu. Cu toate acestea, această viaţă nu este o viaţa reală ci doar o forma inferioara a existentei.
Pentru un evreu religios, este deosebit de important să continue să trăiască prin descendenţii lui.

Indicii despre "viata vesnica" apar in Tanach de abia in cartea lui Daniel, una din cele mai recente carti ale Tanachului recte in Daniel 12.2

Cu totae acestea credinţa în viaţa de după moarte a fost una controversata si dezaprobata in perioada dinaintea ultimei distrugeri a Templului care a avut loc în anul 70 e.n.
Astăzi in iudaism este raspandita convingerea că există o înviere a morţilor si o viata dupa moarte dar numai sub forma ideii de reîncarnare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: decesul, moartea si viata de dupa ....   decesul, moartea si viata de dupa .... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
decesul, moartea si viata de dupa ....
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Sfarsitul Lumii si "viata" de dupa moarte
» Exista forme superioare de viata in Univers?
» Despre viata lui Isus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: