Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cum este Dumnezeu?

In jos 
+23
Apopii
rocker
anubis
cactus
heruer
Hades
livius
dorina
fortuna
leeloo
The Beast
elvar
Med
Vlad
No Name
Socrate
FairGame
Ada_Pal
HaymHerman
Claudya-Pollyanna Happy
Anticristul
Soimos
Zeus
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Aug 24, 2009 6:54 pm

Nu cred ca esti pagan ! Eventual esti si tu un ateu ca toate lumea. ...de ce toata lumea ...pentru ca nici crestinii nu cred in Dumnezeul indienilor ...deci si ei sunt atei tot la fel ca ceilalti atei.
Scena cu potopul, sau Sodoma si Gomora insa ...face parte din alt film ...adica din religia Mozaica ...in care avem ce-i drept un "dumnezeu" cu acelasi nume ca cel crestin ...dar este un Dumnezeu fara copii ...adica fara fii de Dumnezeu nascut inainte de toti vecii ... cum are de exemplu tizul sau Yahwe al crestinilor.
Deci hai sa punem fiecare lucru in ordine in sertarul sau si sa nu ne luam dupa cei care nu au ordine nici macar in mintea lor.

Nu cred ca un Dumnezeu poate fi concomitent cu copii si fara copii... si nici ca personajele unei religii joaca rol dublu pentru o alta religie!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 4:46 am

Eu chiar sunt pagan si sper sa pot spune intr-o zi, ca toata lumea! Eu am citit intr-adevar biblia doar de trei ori si asta cu mai multi ani in urma, majoritatea oamenilor care se declara crestini, nu cred ca au citit-o de mai multe ori, poate nici macar atat. Ei au niste pareri proprii, formate mai mult prin intermediul invatarii de la cei din jur decat prin studiul bibliei sau al istoriei religiei. Ei au nevoie de argumente simple, pe care sa le poata digera. Eu le spun la unii: spune-mi in cine crezi, ca sa-ti spun cine esti! Modul in care pui tu problema, este foarte bun, dar pentru cei ce gandesc putin mai mult si sunt deschisi pentru argumente ce se adreseaza mai mult rationalului decat emotionalului.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 7:48 am

Apopii a scris:
Eu chiar sunt pagan si sper sa pot spune intr-o zi, ca toata lumea!
Te inchini cumva la spirite ? ...ca doar asta inseamna pagan ... desi crestinii ii denumesc pagani pe toti cei care nu cred in "dumnezeul" lor ....adica "dumnezeul lumii acesteia ...cum scrie in Biblie ... dand de inteles ca acest "dumnezeu" este chiar dracu ...fapt de care nu ma indoiesc catusi de putin!
Citat :

Eu le spun la unii: spune-mi in cine crezi, ca sa-ti spun cine esti!

Eh ...dar daca te uiti bine in jur vezi totusi ca lumea nu este apreciata de loc dupa cat si ce crede ...ci dupa ce si cat STIE!

Citat :

Modul in care pui tu problema, este foarte bun, dar pentru cei ce gandesc putin mai mult si sunt deschisi pentru argumente ce se adreseaza mai mult rationalului decat emotionalului.
E adevarat ce spui ... cu oamenii care cred in absurd nu prea pot dialoga cu cei rationali pentru ca au alta baza de la care pleaca ...unii credinta (adica prostia ...si cand zic asa ceva spun ca nici un om nu pooate fi atat de prost incat sa nu fie capabil macar sa creada) ...iar altii bazati pe cunoasterea rationala ...asa ca ce dialog poate exista intre cele doua grupari ? ...nici una!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 1:39 pm

Nu ma inchin la nimeni, crestinii sa-si bage undeva definitia, cu tot cu suportul pe care este scrisa! Despre paganism (nu neo-paganism sau wicca), daca te intereseaza, poti citi pe: www.paganism.ro . Poate exista dialog, dar trebuie sa le spui acelor oameni lucrurile pe intelesul lor si inteleg cel mai bine prin ceea ce-i doare.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Aug 25, 2009 5:43 pm

Apopii a scris:

...., daca te intereseaza, poti citi pe: www.paganism.ro .
Bine ... o sa imi bag si eu nasul pe acolo ...sper sa nu fiu banat ca la crestini.ro !


Citat :

Poate exista dialog, dar trebuie sa le spui acelor oameni lucrurile pe intelesul lor si inteleg cel mai bine prin ceea ce-i doare.
Eu sunt mai sceptic ! ... de ex nu poti vorbi cu ei de evolutie ..oricat de mult ai incerca sa te cobori pana la nivelul lor.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Feb 07, 2010 7:46 am

fairy a scris:
Psihanalistii sustin ca religia apare din neputinta unui grup de masculi in fata masculului dominator."Dumnezeu este mascul pentru ca barbatul este Dumnezeu." spune Freud
Eu cred ca fiecare mascul vrea, in sinea sa, sa fie masculul alfa, si daca nu poate prin propriile puteri, macar sa fie cat mai apropiat de cel ce este sau este considerat a fi Smile 

Dumnezeu este un Zeu razboinic, rau si neindurator... acest profil coincide foarte bine cu subconstientul barbatilor, care are caracteristici razboinice si dominatoare! In plus, femeile au tendinta naturala si inconstienta de a se supune masculilor dominanti! Cei ce au creat religia si ideea de dumnezeu, chiar daca erau niste evrei crescatori de capre si oi de acum vreo 3500 de ani, au stiut sa speculeze foarte bine trasaturile psihice ale oamenilor si sa le foloseasca in scopuri proprii. Scopul initial a fost de a inventa o zeitate careia oamenii sa i se supuna in mod natural si in numele careia ei sa-i poata conduce.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Mai 15, 2010 9:29 pm

No Name a scris:
SUNT UN DOBITOC . Twisted Evil

Nu-i bai ... noi am stiut ...dar nu am vrut sa facem caz pentru ca nu esti singurul cel de pe IP-ul Dobitocilor!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 7:58 pm

Soimos a scris:
Nu cred ca esti pagan ! Eventual esti si tu un ateu ca toate lumea. ...de ce toata lumea ...pentru ca nici crestinii nu cred in Dumnezeul indienilor ...deci si ei sunt atei tot la fel ca ceilalti atei.
Scena cu potopul, sau Sodoma si Gomora insa ...face parte din alt film ...adica din religia Mozaica ...in care avem ce-i drept un "dumnezeu" cu acelasi nume ca cel crestin ...dar este un Dumnezeu fara copii ...adica fara fii de Dumnezeu nascut inainte de toti vecii ... cum are de exemplu tizul sau Yahwe al crestinilor.
Deci hai sa punem fiecare lucru in ordine in sertarul sau si sa nu ne luam dupa cei care nu au ordine nici macar in mintea lor.

Nu cred ca un Dumnezeu poate fi concomitent cu copii si fara copii... si nici ca personajele unei religii joaca rol dublu pentru o alta religie!
Apopii,tu nu esti pagin.Faptul ca tu nu esti crestin nu ti da dreptul sa te numesti pagin.Paginismul este o religie foarte puternica cu reguli precise si cu un sistem de inchinare bine pus la punct.Ceea ce tu nu cred ca e cazul sa practici.
Am vazut un caz la Tv inainte cu vre-un an si era cit pe ce sa mi fac cruce(crucea masi)ca eu in viata nu mi-am facut.
Una din marile vedete ale pro-Tv si-a botezat odrasla,nu mai stiu cum ii chiama.Si popa ala raspopit a luat copilul,la bagat in apa si apoi la intins tatalui zicind;Mi-ati dat un copil pagin si acum eu va inapoiez unul crestin.
Si am tooooooot stat si m-am mirat,cum pot doi parinti crestini sa nasca un copil pagin?E ca si cum o soricioaica ar naste un pui de pisica,cam asa ceva mi se pare mie.
Mai judecati si voi si face ti ma sa inteleg.
Ca asa anticrist cum sint dar tare m-am mieunat de acest fapt.Tot am vrut sa i scriu la preotul ala sa-l trezesc dar cum eram cu multe treburi pe cap am uitat si numele lui si tot.
Cu stima din Israel.


Ultima editare efectuata de catre Anticristul in Lun Mai 17, 2010 6:18 am, editata de 2 ori
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 8:21 pm

buna seara
Apopii, mare lurtu sa recunosti acum ca acei "ciobani" de vreo 3500 de ani aveau asemenea cunostiinte psihologice.religie inventata de ciobani si basme nu????????
Nu mai dau citatele ca sa nu piedem vremea ...........
totusi frumos, nu stiu de ce dar esti destul de elegant.Nu ca constipatu....
si totusi crezi in mama geea nu???nU CREZI CA EA AR FI TREBUIT SA SE RASCOLAE DACA AR FI PUTUT ATUNCI ASA CUM ZICI TU IN TIMPUL POTOPULUI AU FOST OMORATE MAJORITATEA FIINTELOR. DE CE NU A FACUT-O????
sLABICIUNE.????
sI ACUM ...PARDON sOIMOS:
Nu poti cf etimologiei limbii romane ca nu crezi in Dumnezeu, sa te bati cu pumnul in piept ca nu exista si peste o vreme sa spui ca de fapt el e dracu...Asta inseamna ca evidentiezi un singur lucru , Ca Crezi............ indiferent ca esti de acord cu el sau nu. deci exista, atat doar ca tu ii spui drac. si atunci tot acest forum facut de tine e degeaba, Si crede-ma ca e mai puternic decat Zeul supozitor iar biblia e de mii de ori mai interesanta decat AMgnifica lucrare Mersul trenurilor.
Ti-am recomanda niste rosii sunt laxative.sunt pline de vitamine, sau nu, cas din alea dupa cunoastre facute acum in Laborator, dar tot laxative sunt.Poate o clisma??? cine stie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Mai 16, 2010 8:43 pm

Alin Soimosi a scris:
......
sI ACUM ...PARDON sOIMOS:
Nu poti cf etimologiei limbii romane ca nu crezi in Dumnezeu, sa te bati cu pumnul in piept ca nu exista si peste o vreme sa spui ca de fapt el e dracu....
Vad ca stai slab la capitolul logica si nu intelegi ca eu atac crestinismul pe doua nivele ...un nivel al meu care se bazeaza e realitate ...si nivelul vostru al celor care credeti si nu stiti nimic, mod care vrea sa dovedeasca nu ca exista un Dumnezeu sau un Diavol ci cat de prost conceputa este credinta voastra!
Dar probabil ca ea Biblia este la nivelul "dumnezeului" vostru care nu a fost capabil nici macar sa inspire o scriptura ... motiv ptr care e furat textul scripturii de la mozaici si a prezentat-o prostilor ca fiind inspirata de el....fapt care face ca Biblia sa fie interesanta doar ptr prosti ...desi este totusi interesant sa realizezi ca Tanachul (Biblia in original) este scrisa de rabini neinspirati de nimeni ...deci cu atat mai prost este acel "dumnezeu: care a furat textele unor oameni dovedind astfel ca este muuuuult mai prost ca ei!

In rest ... multumim pentru dovezile de inalta spiritiualitate crestina de care ne dai dovada!

Priviti si luati aminte ce inalt nivel intelectual are postarea unui adevarat crestin si cum intelege el sa isi aduca argumente in sprijinul religiei sale:
Citat :

Ti-am recomanda niste rosii sunt laxative.sunt pline de vitamine, sau nu, cas din alea dupa cunoastre facute acum in Laborator, dar tot laxative sunt.Poate o clisma??? cine stie.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 6:57 am

Capitolul Logica nu are structurate astfel de nivele.Logica este foarte simpla de aia e logica dar intr-adevar pt cel ce o intelege.trebuia sa demonstrezi inexistenta ei ori prin realitate ori prin ceea ce tu numesti furtul Bibliei.
Asa cum si anticristu ti-a spus prin acest comportament sugerezi si demonstrezi ca exista ceea ce se numeste o credinta adevarata, legata de Dumnezeu si Isus, doar ca ceea de acum nu e buna ca e furata si schimbata de falsi apostoli ai falsei biserici....Bla bla.
logica are ca punct si rezultat final afirmatia: adevarat sau fals.Cand tu zici si incerci sa demonstrezi ca : Dumnezeu tau e si cred cu adevarat ca e un drac. insemana ca singur iti raspunzi la si demonstrezi ca logica ta atee e falsa.deci te contrazici.
Pur si simplu logic,
Si acum sa vorbim de acel nivel de intelectualitate de care ma acuzi pe mine:
ca sa stiu cu cine am de a face am citit cam toate postarile tale inclusiv profilul tau:
Am inteles ca locuiesti pe undeva prin Germania, dar cum esti intotdeauna:pe drum ca localizare e greu de precizat.
Ca ai crescut intr-o famile cu valori si cu parinti cu valori, ca asa cum nu intri nici in biserica nu intri nici in Crasme deci per ansamblu esti echilibrat si ai o stare permanent pozitiva Nu???
atat doar ca stare pozitiva iti cam trece cand vezi ce inertii se scriu pe forum si cat de greu e sa deschizi oamenilor ochii, ca suferi de complexul intimitatii la toaleta,ca ai probleme cu constipatia si ca din aceasta cauza te rogi(NU STIU CUI DAR MA ROG)
ca esti ateu bazat pe cunoastere,ca folosesti logica,in demonstratiile tale, ca religia indiferent de cult monoteist politeist este o minciuna, si ca consideri ca Codul penal si cel civil ar trebui sa fie legile dupa care se traieste pe acest pamant.Ca Birerica actuala e falsa si cea adevarata a fost distrusa de Ap Pavel etc etc .
Sincer am fost ingrijorat pentru ca spre deosebire de Apopii, anticristu, Black velvet,si chiar corrina si Studgart tu dai dovada de comportament aleatoriu deci nu e conform cu starea ta de spirit.Asta poate fii o dovada de labilitate psihica.. Nu e nimic rau sa doresti sa fii unic in felul tau asa cum doreste si Apopii, corrina etc.si chiar tu. Nu e nimic rau in a avea o ideologie proprie bazata de exemplu la Apopii pe comuniunea cu natura,acolo se simte el bine asa cum milioane de credinciosi au aceasi stare in biserici, e o reactie logica normala. Nu e nimic rau sa fii oripilat de crimele facute la umbra crucii, pentru ca vrand nevrand au fost omorati oameni.E rau doar cand vezi doar aceste crime si nu le iei si pe restul in calcul vezi Hitler Stalin, Alexandru cel mare,Razboaiele regilor persani, si cele ale faraonilor.Dar ma rog nu despre asta discutam acum.
Eu ti-am sugerat stiind ca ai problemele cu constipatia sa incepi sa iti imbunatatesti alimentatia. Constipatia duce la hemoroizi,la probleme cu colonul si la final la cancer.Si mai mult datorita terminatiilor nervoase din acea zona extrem de bogata la nivel senzorial induce o stare de stres la nivelul creierului si ca atare la disfunctionalitati.electrice sa le zicem
Structura senzoriala umana functioneaza pe impulsuri electrice se stie nu??
In limbaj stiintific durerea si palcerea resimtita de tine de oameni sta la baza unor impulsuri electrice transmise cortexului cerebral si diferitelor zone ale creierului.Anumite valori anormale ale acestor impulsuri electrice duc la aparitia unor scurt circuite la nivel de cotex dare cf principiului curentului incearca sa se duca acolo unde poate iar receptorii creierului sunt ca niste paratraznete la acest nivel, deci curentul isi gasedste canale de scurgere in zone unde nirmal nu sunt valori peste limita. Cum nu suntem identici, la unii aceste descarcarii afecteaza vederea de exemplu, la altii sistemele locomotorii , la altii o gramada de alte functii.cazurile ajungand pana la a afecta gandirea, existand la un moment dat chiar probleme de personalitati multiple,.Problema e ca dupa un timp acest tip de afectiuni raman cronice.
organismul incercand sa se apere aduce aceste noi circuite electrice la nivel de circuit important ,ca tocmai zona crerebrala a durerii sa primeasca doar maximul de curent care il poate absorbi, restul il va redirectiona automat catre circuitul secundar,acest lucru ramanand ca o matrita sau comanda intr-un computer.
revenind la receptorii de pe cortexul cerebral si creier pentru a echilibra balanta sau pentru simplul fapt ca au primit semnale ei comanda si si inchid un circuit de producere a diferitor substante ca antidot care sa aduca echilibrul in organism fara sa stie ca de multe ori produc in exces si ca atare dezechilibreaza tot organismul mult mai tare .
Voi continua intr-un alt mesaj ca nu cumva acesta sa fie foarte lung
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 7:30 am

Dupa o perioada organismul se obisnuieste cu aceste cantitati si le cere ca pe droguri omul nemaiputand sa isi dea seama ce si sau cum e corect,ajungand la a se contrazice singur.Apopii ca pagan se duce la padure, acolo unde campul electromagnetic al pamantului inca nu e poluat , sau nu asa cum e in oras de curentul electric si de campurile elecromagnetice produse de magnificile cunostiinte si evolutii stiintifice,acolo unde fosnetul frunzelor , apa, toate au frecvente care aduc la linistirea senzorilor si unde condensatorii plini ai creierului sunt descarcati in mod natural in natura.
Crestinii, la fel ca yoghinii,in mantrele lor, la fel ca samanii amerindienilor, si la fel ca poaganii din europa folosesc prin muzica si prin modul de rugaciune folosesc frecvente echivalente cu cele ale naturii pentru acelasi scop.Doar ca descarcarea se face mult mai rapid.
o alta problema. Alimentatia sanatoasa te poate aduce pe linia de plutire.mancand rosii vei vedea ca scapi de constipatie si ca atare starea ta de spirit se va schimba in bine, nu vei mai fii irascibil, nu te vei mai enerva asa usor si ca atre vei vedea si greselile nivelelor logice ale tale. Eu cel putin nu contest si nu sustin ca e rau ca esti ateu(desi principiul alimentatiei sanatoase l-au construit ateii, in speranta de a ajunge la performantele paganilor, yoghinilor crestinilor etc, si cum nu il cunosti inseaman ca esti si tu ateu cum sunt destui crestini doar cu numele), sau ca e rau ca nu crezi in Dumnezeu. E alegerea ta si ca atare iti voi respecta alegerea.
dar vei vedea ca iti vei corecta logica cu timpul si cel mai sigur nu vei mai avea aceasta dualitate spirtituala din tine.
Dupa vom putea continua elegant aceasta discutie.
Apopii a decis sa preia basmul lui Merlin si crede in Captain Planet si Geea,Black velvet e contra crestinilor pentru crimele facute, Anticristul spune numele singur, Corrina incearca sa studieze sa vada si sa caute adevarul,Sttudgart e suparat ca popa a facut diferentierea dintre religie si afaceri.toti au o ideologie si o logica "rationala" pe ce se bazeaza in lupta sau parerile lor anticrestine.
Doar tu singur Soimos esti dual si sustii doua lucruri care se anuleaza reciproc.
De aceea ar fii bine sa faci o pauza si sa cauti un sistem de alimentatie rational si natural,pentru ca gandirea si logica ta sa nu mai fie influentata si sau dualista.
Multumesc
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 8:26 am

Alin Soimosi a scris:

 Apopii, mare lurtu sa recunosti acum ca acei "ciobani" de vreo 3500 de ani aveau asemenea cunostiinte psihologice.religie inventata de ciobani si basme nu????????

Am spus de mai multe ori si pe acest forum, dar si pe altele Smile ca acei crescatori de oi si capre, au fost niste evrei chiar geniali, as putea spune, pentru timpurile lor! Au stiut cum sa-si manipuleze in mod eficient poporul! Acum, ca unii au fost mai slabi la capitolul inteligenta si in loc sa inteleaga manipularea au importat-o si ridicat-o la rang de religie adevarata Smile , asta-i alta poveste!!! Tu ai impresia ca aia de acum 3500 de ani erau mai prosti decat noi... daca crezi asa ceva... te inseli, gandeste-te ca aia (egiptenii din acea perioada si de dinainte au construit piramidele, iar Moise traise printre ei, ma refer la faptul ca a trait printre invatatii egipeni!) erau poate mult mai inteligenti decat majoritatea oilor pastorite din ziua de azi!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 8:39 am

Anticristul a scris:
Apopii,tu nu esti pagin.Faptul ca tu nu esti crestin nu ti da dreptul sa te numesti pagin.Paginismul este o religie foarte puternica cu reguli precise si cu un sistem de inchinare bine pus la punct.Ceea ce tu nu cred ca e cazul sa practici.
Haim, eu te-am considerat intotdeauna drept un om inteligent si nu vreau sa cred altfel despre tine... Nu confunda paganismul cu ceea ce spun unii despre paganism pentru a-l denigra sau cu politeismul! Uite iti pun un link catre un site despre paganism:   http://www.paganism.ro   citeste si afla ce este paganismul.
Citat :
Si popa ala raspopit a luat copilul,la bagat in apa si apoi la intins tatalui zicind; Mi-ati dat un copil pagin si acum eu va inapoiez unul crestin.Si am tooooooot stat si m-am mirat,cum pot doi parinti crestini sa nasca un copil pagin?
Ti-am mai raspuns odata la aceeasi intrebare si tot pe acest forum, probabil ca n-ai citit raspunsul!
Toti copiii se nasc pagani, adica liberi si in armonie cu Natura! Popii ii boteaza si-i transforma in crestini, adica in ceva contra Naturii, inregimentandu-i intr-o turma pastorita de reprezentanti ai raului si ai decadentei umane.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Mai 17, 2010 9:09 am

Alin Soimosi a scris:
si totusi crezi in mama geea nu???

Nu cred! O respect, pentru ca merita acest lucru! Credinta este specifica credinciosilor religiilor aparute "ca ciupercile dupa ploaie" Smile de vreo 2000 si ceva de ani incoace!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Iul 10, 2010 5:53 am

Pentru cei ce vor sa ajunga in RAI:

Chestia cu rai-ul e dubioasa, deoarece in "curtea" unui zeu rau nu are cum sa fie bine! Cum s-a suparat pe oameni la potop si i-a omorat, tot asa se poate supara si pe cei din rai si poate sa-i termine oricand! Deci aveti grija unde vreti sa ajungeti! Toate plantele otravitoare au un aspect deosebit de frumos pentru a-si atrage prada!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 13, 2010 8:01 am

Alin Soimosi a scris:


Doar tu singur Soimos esti dual si sustii doua lucruri care se anuleaza reciproc.
De aceea ar fii bine sa faci o pauza si sa cauti un sistem de alimentatie rational si natural,pentru ca gandirea si logica ta sa nu mai fie influentata si sau dualista.
Multumesc

Par dualist doar ptr cei care nu ma inteleg.
Ptr mine maimutoiul din cer care ne spioneaza pana si cand stam pe buda si ne pretinde sa fim incuiati la minte ...adica credinciosi .... nu este decat personificarea diavolului ...iar Dumnezeul este VIATA. ...mai excact principiul sau energia care face ca totul sa traiasca ... si ptr. a traii nu am nevoie nici de biserica nici de biblii si cu atat mai putin de sarlatani care sa traiasca ca parazitii in carca mea.
Cad despre alimentatia rationala ...iata inca o dovada ca iti tradezi religia bazata pe credinta apeland la ratiune ...desi sti ca si biserica si "dumnezeul" vostru va vrea prosti, adica niste oi blande lipsite de personalitate si constiinta ... adica niste vite cu aspect uman "sarace cu duhul" dar fericite ...ptr ca in prostia lor nu constientizeaza situatia de dobitoc in care se afla ...deci insusi a pomeni de cuvantul "ratiune" in contextul religios este o adevarata tradare a credintei si o dovada de punere a acesteia la remorca cunoasterii care nu numai ca nu se bazeaza pe credinta dar este si opusul acesteia.

In concluzie DUALISTI sunteti voi toti cei care traiti ptr Credinta si o tradati apeland la ratiune, stiinta si cuceririle ei.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 3:38 pm

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Criminal%20saints%20cover%20art

O chestie sugestiva Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_twisted
Sus In jos
http://www.paganism.ro
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 12:12 pm

Este Diavolul un "instrument" al lui Dumnezeu?

Amandoi, atat Dumnezeu cat şi Satana, dispun liber asupra oamenilor, ca asupra unor "sclavi", în funcţie de cine este "pe pozitie" la un anumit moment dat in care actioneaza, daca omul face fapte bune, inseamna ca in el este Dumnezeul, in caz contrar, Diavolul.

Dar oare Diavolul nu este folosit de Dumnezeu ca un instrument?
.... pentru ca niciodata omul nu actioneaza folosind deplin liberul sau arbitru pe motivul ca orice se întâmplă, fie ca este perceput ca fiind un bine sau ca un rău, totul este doar "Lucrarea lui Dumnezeu" în lume!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 2:48 pm

Ca sa poti intelege cum actioneaza Dumnezeu, nu trebuie sa privesti problema doar dintr-o singura perspectiva, ci trebuie sa privesti totul din ansamblu. Un lucru este cert: nimic nu este nedrept.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 3:02 pm

Dumadu a scris:
Ca sa poti intelege cum actioneaza Dumnezeu, nu trebuie sa privesti problema doar dintr-o singura perspectiva, ci trebuie sa privesti totul din ansamblu. Un lucru este cert: nimic nu este nedrept.
Asta depinde de care-ti este nivelul de intelegere referitor la termenul Dumnezeu!

Daca te referi la "dumnezeul" crestinilor care are ca Lege tocmai o "Lege" care are ca baza urinatul pe Legile lui Yahwe ... s-ar putea sa iti schimbi parerea dupa ce dai coltul si dai nasul cu acest "dumnezeu" ... prea prost ca sa inspire o "scriptura" a sa!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 5:11 pm

Toti dumne-zeii sunt la fel, indiferent cum s-ar numi ei, sunt facuti din acelasi aluat, care este preparat din fictiune+delir mistic+manipulare si copt de institutiile religioase in cuptorul alimentat de banii credinciosilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Sept 09, 2011 12:54 pm

Apopii a scris:
Toti dumne-zeii sunt la fel, indiferent cum s-ar numi ei, sunt facuti din acelasi aluat, care este preparat din fictiune+delir mistic+manipulare si copt de institutiile religioase in cuptorul alimentat de banii credinciosilor!


ok
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: Cum este Dumnezeu?   Cum este Dumnezeu? - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum este Dumnezeu?
Sus 
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Subiecte similare
-
» Este si Dumnezeu un credincios?
» Este Dumnezeu ATEU ????
» Biblia, este inspirată de Dumnezeu, sau nu?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: