Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cine este Dumnezeu?

In jos 
+4
Urzi23
Soimos
EmaLovesJesus
Apopii
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:14 pm

”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:20 pm

Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Sigur ca da.Dumnezeu locuieste in cer,Fiul Sau si ingerii.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:25 pm

EmaLovesJesus a scris:
Sigur ca da.Dumnezeu locuieste in cer,Fiul Sau si ingerii.

Deci dumnezeu nu este altceva decat o fiinta extraterestra insotita, probabil, de echipajul unei nave cosmice si care i-au impresionat pe primitivi, astfel incat acestia sa-l considere ”mare zeu”!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:44 pm

EmaLovesJesus a scris:

Sigur ca da.Dumnezeu locuieste in cer,Fiul Sau si ingerii.
Nu ti-am spus sa lasi exprimarile aproximative deoparte ca ele sunt metodele prin care Diavolul doreste sa abureasca oamenii!

Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:27 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Sigur ca da.Dumnezeu locuieste in cer,Fiul Sau si ingerii.
Nu ti-am spus sa lasi exprimarile aproximative deoparte ca ele sunt metodele prin care Diavolul doreste sa abureasca oamenii!

Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Am zburat cu avionul si eram deasupra norilor.Bineinteles ca aveam senzatia ca sunt mai aproape de Dumnezeu.Cerul este mai sus de nori.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:36 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Sigur ca da.Dumnezeu locuieste in cer,Fiul Sau si ingerii.
Nu ti-am spus sa lasi exprimarile aproximative deoparte ca ele sunt metodele prin care Diavolul doreste sa abureasca oamenii!

Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Am zburat cu avionul si eram deasupra norilor.Bineinteles ca aveam senzatia ca sunt mai aproape de Dumnezeu.Cerul este mai sus de nori.

Si eu am adesea impresia ca sunt intr-l 9 lea cer ..atunci cand am orgasm!
Iata dovada ca Dumnezeu si cerul este in mine!

Si nu in cerul in care zbora avioanele !
(scuze ptr vocabular dar nu cunosc alt termen sa exprime aceasta realitate)!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:56 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Nu ti-am spus sa lasi exprimarile aproximative deoparte ca ele sunt metodele prin care Diavolul doreste sa abureasca oamenii!

Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Am zburat cu avionul si eram deasupra norilor.Bineinteles ca aveam senzatia ca sunt mai aproape de Dumnezeu.Cerul este mai sus de nori.

Si eu am adesea impresia ca sunt intr-l 9 lea cer ..atunci cand am orgasm!
Iata dovada ca Dumnezeu si cerul este in mine!

Si nu in cerul in care zbora avioanele !
(scuze ptr vocabular dar nu cunosc alt termen sa exprime aceasta realitate)!
Daca la atat se reduce fericirea ta,esti jalnic!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:59 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Nu ti-am spus sa lasi exprimarile aproximative deoparte ca ele sunt metodele prin care Diavolul doreste sa abureasca oamenii!

Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Am zburat cu avionul si eram deasupra norilor.Bineinteles ca aveam senzatia ca sunt mai aproape de Dumnezeu.Cerul este mai sus de nori.

Si eu am adesea impresia ca sunt intr-l 9 lea cer ..atunci cand am orgasm!
Iata dovada ca Dumnezeu si cerul este in mine!

Si nu in cerul in care zbora avioanele !
(scuze ptr vocabular dar nu cunosc alt termen sa exprime aceasta realitate)!
Daca la atat se reduce fericirea ta,esti jalnic!
Ai inteles aiurea!
Eu nu m-am referit la fericirea mea ...ci la sentimentul ca si eu simt cerul... si pe Dumnezeul din mine!
Ca doar despre senzatia asta vorbeam! Nu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 2:07 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Si eu am adesea impresia ca sunt intr-l 9 lea cer ..atunci cand am orgasm!
Iata dovada ca Dumnezeu si cerul este in mine!

Si nu in cerul in care zbora avioanele !
(scuze ptr vocabular dar nu cunosc alt termen sa exprime aceasta realitate)!
Daca la atat se reduce fericirea ta,esti jalnic!
Eu simt cerul oridecate ori ma rog.El chiar se cobora.Este acolo,si te rog sa nu ma trimiti la psihiatru.Chiar se coboara Duhul Sfant si ma cerceteaza,ma umple de pace si de bucurie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 3:03 pm

EmaLovesJesus a scris:

Eu simt cerul oridecate ori ma rog.El chiar se cobora.Este acolo,si te rog sa nu ma trimiti la psihiatru.Chiar se coboara Duhul Sfant si ma cerceteaza,ma umple de pace si de bucurie.

Nu te mai trimit la psihiatru ...dar sa stii ca se agraveaza!

Ceea ce simti tu ... nu este decat problema ta si nu o realitate!

De exemplu schizofrenicii (nu este o comparatie cu tine ci un exemplu) simt ca sunt doua persoane ...ba chiar fiecare persoana din el se comporta diferit si are alt nume!

Inseamna asta ptr tine ca sunt intradevar in realitate doua persoane diferite asa cum simye ea ... sau ca exista in realitate o singura persoana care isi imagineaza ceva ce nu exista decat in inchipuirea ei pe care o crede adevarata din cauza ca nu POATE sa faca diferenta intre realitatea si fictiunea in care traieste??
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 3:26 pm

Chiar in Biblie scrie ca vad in mine o lupta ca si cum ar fi doua persoane.Una fireasca si una duhovniceasca.Este o lupta continua intre omul firesc si cel duhovnicesc.Bineinteles ca firea pamanteasca isi cere drepturile.Dar,ego-ul trebuie sa fie rastignit,dar nu pricepi tu ce vreau eu sa spun.Acum ma grabesc sa merg la biserica.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 3:35 pm

Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa


Citesc si eu si ma minunez copiaza @Apopeii din wikipedia un text si il ia de bun Elohim (cei veniti din cer ) dar nici gind sa se foloseasca de minte si sa se intrebe cum arata Geneza cu "cei ce vin din cer"
Apoi :
1 .La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
Apoi :
Uite unde duce p,,,,,,,
.La început au facut cei ce vin din cer , cerul şi pământul tavaleala
Acum nu serios ce a fost mai intii oul sau gaina Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 3:51 pm

Urzi23 a scris:
Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa


Citesc si eu si ma minunez copiaza @Apopeii din wikipedia un text si il ia de bun Elohim (cei veniti din cer ) dar nici gind sa se foloseasca de minte si sa se intrebe cum arata Geneza cu "cei ce vin din cer"
Apoi :
1 .La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
Apoi :
Uite unde duce p,,,,,,,
.La început au facut cei ce vin din cer , cerul şi pământul tavaleala
Acum nu serios ce a fost mai intii oul sau gaina Basketball
Sa stii ca si eu citindu-te mam minunez!
ma minunez ca tu iei ceea ce screi in Biblie la Geneza "ad literam" si nu la modul simbolic!

Daca ai avea macar o bruma de cultura generala ai STII ca acel capitol din geneza care explia cum a aparut lumea a fost adus in Tanachul(scris de oameni) de catre iudeii elenisti familiarizati cu filozofia populara a Greciei antice, am zis populara ca intre aceasta "filozofie" si adevaratii filozofi ai Eladei care au trait cu cca 500 de ani inaintea lui Isus, filozofi ca Platon Socrate si altii este o diferenta enorma intre realismul celor doua filozofii in lumina stiintei de azi!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 4:00 pm

Urzi23 a scris:

1 .La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
Apoi :
Uite unde duce p,,,,,,,
.La început au facut cei ce vin din cer , cerul şi pământul tavaleala
Acum nu serios ce a fost mai intii oul sau gaina Basketball

Tu iei de bun tot ce scrie in biblie? doh Mai baiatule, Zeus din Olimp a facut lumea cu mult timp inainte de dumnezeul din biblie! Asa ca dumnezeu adica ”cei veniti din cer” au venit din cerul lui Zeus!

Tu tii cu ursul... crezi ca dumnezeul tau a facut lumea si incerci sa-i iei munca lui Zeus. Cu ce este mai presus dumnezeu decat Zeus, doar prin faptul ca tu crezi in el?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 10:56 am

[quote="Black velvet"]
Urzi23 a scris:

1 .La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
Apoi :
Uite unde duce p,,,,,,,
.La început au facut cei ce vin din cer , cerul şi pământul Cine este Dumnezeu? 73390941
Acum nu serios ce a fost mai intii oul sau gaina Basketball

Tu iei de bun tot ce scrie in biblie? Cine este Dumnezeu? 2975105902 Mai baiatule, Zeus din Olimp a facut lumea cu mult timp inainte de dumnezeul din biblie! Asa ca dumnezeu adica ”cei veniti din cer” au venit din cerul lui Zeus!


Aceata natura este tot creatia lui Dumnezeu,,

  • Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.


  • 2
    O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.


  • 3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:


  • 4
    dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.


  • 5
    Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:




  • 6
    răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 11:17 am

EmaLovesJesus a scris:
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

Nu poti lua ca real ceea ce a spus acest zeu ca a facut, deoarece inaintea bibliei, alti Zei au spus ca au facut acelasi lucru!

Pe ce baza sa consideram ca fiind adevarate cuvintele unui zeu care nu a venit niciodata sa se adreseze intregii omeniri? Daca era atotputernic, putea sa faca asta foarte usor!

De ce am considera ca fiind mai adevarate cuvintele unui zeu fata de cuvintele altui zeu?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 11:50 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.

Nu poti lua ca real ceea ce a spus acest zeu ca a facut, deoarece inaintea bibliei, alti Zei au spus ca au facut acelasi lucru!

Pe ce baza sa consideram ca fiind adevarate cuvintele unui zeu care nu a venit niciodata sa se adreseze intregii omeniri? Daca era atotputernic, putea sa faca asta foarte usor!

De ce am considera ca fiind mai adevarate cuvintele unui zeu fata de cuvintele altui zeu?



Dumnezeu a asigurat in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada ,dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta ,Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim,fie sa Il respingem,fara a ne viola in vreun fel libertatea.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 11:54 am

EmaLovesJesus a scris:

Dumnezeu a asigurat in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada ,dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta ,Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim,fie sa Il respingem,fara a ne viola in vreun fel libertatea.

Fiecare zeu a asigurat suficiente dovezi pentru credinciosii sai, de ce dovezile zeului tau sunt mai dovezi decat dovezile altui zeu?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 12:07 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Dumnezeu a asigurat in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada ,dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta ,Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim,fie sa Il respingem,fara a ne viola in vreun fel libertatea.

Fiecare zeu a asigurat suficiente dovezi pentru credinciosii sai, de ce dovezile zeului tau sunt mai dovezi decat dovezile altui zeu?
Pentru ca tot ce scrie este adevarat.Vedem despre profetiile care vorbesc despre nasterea Domnului Isus,sunt lucrari ale oamenilor de stiinta care au facut cercetari pe 1400 de scrieri vechi,marturii a unor martori oculari care au train pe timpul Domnului Isus si au afirmat veridicitatea lor.Apoi mai sunt si experientele personale ,semnele .
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 12:20 pm

Si Zeus a spus ca-si va trimite fiul pe pamant si exact asa a si facut! Venirea sa a fost insotita chiar de catre Tatal sau, atotputernicul Zeus in persoana. Toti grecii de atunci l-au putut vedea, sta scris in istoria lor si pana astazi ei respecta Olimpul. Mergi in Grecia si convinge-te la fata locului!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 12:25 pm

Apopii a scris:
Si Zeus a spus ca-si va trimite fiul pe pamant si exact asa a si facut! Venirea sa a fost insotita chiar de catre Tatal sau, atotputernicul Zeus in persoana. Toti grecii de atunci l-au putut vedea, sta scris in istoria lor si pana astazi ei respecta Olimpul. Mergi in Grecia si convinge-te la fata locului!
Nu te cred!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 1:24 pm

EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
Si Zeus a spus ca-si va trimite fiul pe pamant si exact asa a si facut! Venirea sa a fost insotita chiar de catre Tatal sau, atotputernicul Zeus in persoana. Toti grecii de atunci l-au putut vedea, sta scris in istoria lor si pana astazi ei respecta Olimpul. Mergi in Grecia si convinge-te la fata locului!
Nu te cred!

Ia cauta in Wikipedia cine este Perseu ...si vei afla ca este Fiul lui Zeus!

Tu trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca in lumea de azi nu merge nimic pe baza de credinta... (cu exceptia excrocheriei numita religie) ...si daca nu stii ... ai posibilitatea sa te documentezi rapid ca doar ai acces la internet si suntem in era informatiilor!

Totul se bazeaza NUMAI pe STIINTA !
Chiar si Creatorul atunci cand a creat omul sau Universul tot .... pe Stiinta sa putut baza .... si nu pe credinta!


Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 2:49 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Apopii a scris:
Si Zeus a spus ca-si va trimite fiul pe pamant si exact asa a si facut! Venirea sa a fost insotita chiar de catre Tatal sau, atotputernicul Zeus in persoana. Toti grecii de atunci l-au putut vedea, sta scris in istoria lor si pana astazi ei respecta Olimpul. Mergi in Grecia si convinge-te la fata locului!
Nu te cred!

Ia cauta in Wikipedia cine este Perseu ...si vei afla ca este Fiul lui Zeus!

Tu trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca in lumea de azi nu merge nimic pe baza de credinta... (cu exceptia excrocheriei numita religie) ...si daca nu stii ... ai posibilitatea sa te documentezi rapid ca doar ai acces la internet si suntem in era informatiilor!

Totul se bazeaza NUMAI pe STIINTA !
Chiar si Creatorul atunci cand a creat omul sau Universul tot .... pe Stiinta sa putut baza .... si nu pe credinta!


Poate stiinta sa explice cum a aparut o celula sau ADN-ul?
Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti
aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru
litere:A,T,C si G.Ei,bine,in fiecare celula umana exista aproximativ
3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau
contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare
secunda,dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine
subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!
Numai un Dumnezeu atotputernic si deosebit de inteligent putea sa creeze asa ceva!Zeul tau,nu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 3:48 pm

EmaLovesJesus a scris:

Poate stiinta sa explice cum a aparut o celula sau ADN-ul?
Sigur ca Da!
In cazul meu am mostenit zestrea genetica a parintilor mei iar in cazul tau ... "Marele Stiintific" a luat o bucata de noroi ...si a "suflat" peste ea cu fundu ... si gata nu numai ADN-ul ci chiar si Omul dotat cu ADN cu tot!

Da scrie cumva in Biblie de DNA ?... sau cum ai ajuns sa pui intrebarea?

Citat :

Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti
aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru
litere:A,T,C si G.
Sti ce ...asta nu este un site pe care combatem Stiinta ci unul pe care combatem religia...asa ca discutam numai despre valabilitatea teoriilor bazate pe CREDINTA.si de Religia crestina.. problemele stiintei le poti posta la topicul special de pe acest forum... dar nu cred ca intereseaza pe cineva problemele Stiintei ci doar ale religiei si ale credintei NESTIINTIFICE ...adica "credinta a proasta"
Citat :

Numai un Dumnezeu atotputernic si deosebit de inteligent putea sa creeze asa ceva!Zeul tau,nu.
Pana nu aduci tu dovada ca tocmai EXACT Dumnezeul Biblic este Creatorul acestei minunate complexitati ... si nu vre-un alt Mare Arhitect, ramanem asa cum a stabilit Stiinta pe baza DOVEZILOR ...si anume Creatorul Atotputernic este Big Bang! ...si ca religia este o minciuna si ca Dumnezeul din ceruri ... nu EXISTA!!

Tocmai faptul ca tu o iei cu ADN-uri si cu harta genetica dovedeste ca Stiinta este Calea Adevarata ...si nu Religia si Credinta
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 4:16 pm

Apopii a scris:
Si Zeus a spus ca-si va trimite fiul pe pamant si exact asa a si facut! Venirea sa a fost insotita chiar de catre Tatal sau, atotputernicul Zeus in persoana. Toti grecii de atunci l-au putut vedea, sta scris in istoria lor si pana astazi ei respecta Olimpul. Mergi in Grecia si convinge-te la fata locului!

Din cite stiu eu zeii respectivi au ajuns pe la lada de gunoi a istoriei ,parca ii si vad pe greci ,alergind cu ciinele tiris si cu 3 gaini in brate ca jertfa la templul lui zeus tavaleala .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cine este Dumnezeu? Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cine este Dumnezeu?
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cine este Isus si cine este Hristos?
» Cine este Messia
» Este Dumnezeu ATEU ????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: