Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica lui Isus

In jos 
+10
totyo
Alin Soimosi
Apopii
Corinna
Gliphy
H1perion
livius
buburuzu
remussatala
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:12 am

Avansata in ce???Si vb de Europa nu cea ce se cunoaste acum ca fiind Grecia si Italia.
si da hunii si mongolii au patruns adanc.Dar doar o data, dupa nu au mai reusit.Pacat ca nu au reusit si sa raman altfel discutia asta nu ar mai fii avut loc, si acum mancam carnea de su seaua calului si dormeam in cort.Fara reguli de igiena,si ne faceam dreptate duma iscusinta toporului.
SI daca tot vb de cunoastere astept momentul in care tu ateu convins atat de atoatecunoscator ai sa poti sa creezi un copac, din nimic.sau sa te re...creezi singur.
Pardon Doamne feri !!!!!!!!!!!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:25 am

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citat :
Citat :
Citat :
Pai si ateii cred in ceva ...ei cred ca nu exista Dumnezeu
[/quote]

si cum dovedesti asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:31 am

Alin Soimosi a scris:
Avansata in ce???
Atat de avansata in atat de multe domenii incat iti poate filma creierul cu tomograful, sa iti faca transplant de inima, sa zbori din Bucurest la Paris in 2 ore, sa comunici cu tot mapamondul prin internet sau telefonie, sa vezi ce se intampla pe o strada la Berlin unde este instalata o camera Web ...si uite asa exemplele pot continua la nesfarsit !
Acum dam voie sa te intreb si eu ...cum de nu sti asemenea lucruri elementare ...desi vad ca folosesti internetul?

Citat :

Si vb de Europa nu cea ce se cunoaste acum ca fiind Grecia si Italia.
Ai mai tras o bata in oala culturii tale. Daca aveai macar atata cultura cat par pe broasca ai fi stiut ca Imperiul Roman se intindea in toata Europa, Orientul apropiat si nordul Africii iar cultura Greciei antice s-a extins si ea atat de mult incat evreii au apreciat aceasta cultura furandu-le grecilor idei din Geneza si foarte multe texte din VT provin din filozofia populara greaca ...asta ca sa nu mai amintim ca Biblioteca din Alexandria era a lor si ca de fapt tot Egiptul si nu numai (vezi Tomis Calatis si Istria dar si Troia si alte au ajuns sub dominatia culturala si politica a Greciei.
Mai soimosii ..tu vorbesti cam mult si sti prea putin ...nu crezi ca ar fi mai bine ca inainte de a posta sa te documentezi pe Wikipedia ...daca tot ai tras chiulu la scoala ...nu de alta dar te autoblamezi!

Citat :

SI daca tot vb de cunoastere astept momentul in care tu ateu convins atat de atoatecunoscator ai sa poti sa creezi un copac
Las ca o face Mama Gea in locul meu si o face bine ,
Citat :

din nimic.sau sa te re...creezi singur.
Pardon Doamne feri !!!!!!!!!!!
Ahh ...adica hmmm .. pai asta se pare ca este un mare secret crestin pe care tu trebuie sa-l cunosti mai bine ... ca doar in reigia ta Isus, ca parte a Treimii a regu ... pardon - (lat-o) pe masa, si s-a nascut tot el insusi din aceasta sarcina .si astfel nu numai ca s-a re ...creat dar a devenit si propriul sau tata !
Nu ti se pare diabolica o asemenea poveste?
Poti sa fia tata de "inteligent" sa iti explici asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:33 am

totyo a scris:
Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citat :
Citat :
Citat :
Pai si ateii cred in ceva ...ei cred ca nu exista Dumnezeu

Citat :
si cum dovedesti asta?
Credintele nu se demonstreaza cu nimic ..ele doar se cred a proasta ...adica asa cum si voi credeti ca aveti Dumnezeu desi si daca ar exista vre-unul acela in mod sigur a ramas in religia sa proprie si nu s-a convertit la crestinism doar ptr ca voi i-ati dat voie sa umble la cu...rve!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:06 pm

mei baiatule, de ce vrei mereu sa fi lantz de drujba neascutit?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:13 pm

Nu vreau sa fiu asa ...dar prostiile pe care le debitati ma provoaca sa fiu asa.

de ex voi umblati cu dubla masura avand pretentia ta ca eu sa imi dovedesc credinta ca nu exista Dumnezeu ...si nu aveti aceasi pretentie de la biserica voastra cand se stie bine ca nici credinta in Dumnezeul vostru nu e dovedita prin nimic.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:36 pm

Corinna a scris:
Heeei!???! Ce naiba se intampla pe forumul asta? Azi noapte postasem un rasp lui Alin fix dupa postul de mai jos, dar azi nu doar ca nu-l mai gasesc, ba si postarile voastre anterioare se repeta...

Da, se pare ca se intampla ceva cu acest topic. Eu de cate ori il deschid mesajele sunt paginate altfel, in rest sunt toate postarile si nu se repeta nimic. Probabil, isi va reveni de la sine

...............................................................

Biserica lui Isus era templul mozaic, dar nici cu ala se pare ca nu se prea impaca... 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:09 pm

Corinna a scris:
Heeei!???! Ce naiba se intampla pe forumul asta? Azi noapte postasem un rasp lui Alin fix dupa postul de mai jos, dar azi nu doar ca nu-l mai gasesc, ba si postarile voastre anterioare se repeta...

Zau ca nu stiu ...probabil ca cineva ne saboteaza din exterior ... pentru ca nu cred ca iti inchipui ca noi te-am cenzura .
Daca mai vezi asemenea cazuri te rog anunta-ne ...pana atunci ca masura de siguranta am pus forumul sub observatie ca sa am control deplin asupra celor care umbla la el.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:12 pm

Apopii a scris:


Biserica lui Isus era templul mozaic, dar nici cu ala se pare ca nu se prea impaca... 
Eeeexact!

Biserica lui Isus era STRADA ...Isus find predicator liber.
Chiar si primele comunitati care l-au urmat nu frecventau biserici, temple sau sinagogi ci se adunau pe rand la cate unu acasa

Si nici nu erau preoti sau predicatori paraziti care cereu zeciuiala ci traiau dupa modelul chibutzurilor de azi:

1 Tesaloniceni 2.9.
Vă aduceţi aminte, fraţilor, de osteneala şi de truda noastră; lucrând zi şi noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, aşa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu


si asta iata ca supliment:
Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos.
Şi care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa.


vedeti ceva din acestea la preoti sau predicatori?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:42 pm

Soimos
Ai recunoscut-o pe Mama Geea e clar nu esti ateu esti doar un anticrestin, ceva comun.suparat pe popi si pe restul lumii crestine
Am ajuns acolo unde doream.Vezi cine minteste acum......
Pacat era interesant de studiat.
hai pa
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:07 pm

Alin Soimosi a scris:

Ai recunoscut-o pe Mama Geea e clar nu esti ateu
Doar paganii o recunosc pe Geea (Gaia) drept mama, care ne-a creat din "carnea" sa in mod natural, cum o fi facut-o sa nu ma intrebi ca nu stiu. Probabil ca am luat nastere prin evolutie sau poate printr-un accident genetic si in acelasi timp malefic la adresa altor specii de vietuitoare de pe acesta planeta.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:15 pm

Cat vreme recunoaste ca Mama geea poate da viata si o face Bine, nu mai e ateu, nu mai exista cunoasterea profunda. In sfarsit e ceva ce nu poate fi combatut exista un Dumnezeu, o fiinta o entitate superioara. Nu il LUa pe Dumnezeu adliteram ca fiind acel Dumnezeu ci pe cel care a puterea de viata.Nu te intreb BV despre cum s-a intamplat miracolul Vietii. Nu ma refer la vita oamenilor ci la conceptul de viata al plantelort si al tuturor
Evb de minciuna ascunsa in ateism cand de fapt vb de un anticrestin
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 2:20 pm

Alin Soimosi a scris:
Nu il LUa pe Dumnezeu adliteram ca fiind acel Dumnezeu ci pe cel care a puterea de viata.Nu te intreb BV despre cum s-a intamplat miracolul Vietii. Nu ma refer la vita oamenilor ci la conceptul de viata al plantelort si al tuturor

Dumnezeu este un concept indeosebi crestin, deci atunci cand spui Dumnezeu te referi la cel biblic! Daca te referi la altul, de ex. Geea, Universul, etc, este bine de precizat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 3:30 pm

Cand am spus Mama Gea ma refeream de fapt la Mama Natura ... deci te asigur ca ateismul meu este la fel de nezdruncinat ca si credinta in Dumnezeul Big Bang ...adica Tatal Mamei Gea!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 4:39 pm

Dumnezeu din pricina numelui este un concept crestin, daca ati fi trait in orient Dumnezeu ar fi fost indeosebi Allah., La amerindieni ar fi fost marele spirit fiecare ii da o denumire .. cand crezi in Marele Bing Bang, tatal mamei geee.incepi sa crezi,deci e clar ar trebui sa mai adaugam o definitie in DEX; Ateu =anticrestin.Asa vor ajunge si islamicii, si Budisti, hindusii atei. Incepeti sa fiti multi Soimos.ma refer la atei.
Ceea ce am vrut sa demonstrez am demonstrat, restul nu mai conteaza,probabil ar trebui sa zici ca esti pagan si ar fii mai OK .ateu nu inseamna om care nu crede in Dumnezeul crestin, ci care nu crede in nici un Dumnezeu.Pe cand tu Soimos tocmai ai admis existenta unuia. Pacat pt tine,
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 6:33 pm

Soimos a scris:
Cand am spus Mama Gea ma refeream de fapt la Mama Natura ... deci te asigur ca ateismul meu este la fel de nezdruncinat ca si credinta in Dumnezeul Big Bang ...adica Tatal Mamei Gea!

Geea este planeta pe care locuim iar Mama Natura face parte din ea, deci este cam acelasi lucru...


Noi, paganii, ii spunem Geea sau Gaia, altii ii spun Terra sau Pamant, este acelasi lucru.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 7:40 pm

Multam Apopii ca imi dai dreptate.Deci e ateu sau nu e Soimos???
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 7:41 pm

Probabil o fii vreun mantuitor de religie crestina??
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 7:43 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:
Cand am spus Mama Gea ma refeream de fapt la Mama Natura ... deci te asigur ca ateismul meu este la fel de nezdruncinat ca si credinta in Dumnezeul Big Bang ...adica Tatal Mamei Gea!

Si deci ai credinta si nu cunoastere Soimos??? Ups te contrazici din nou

Geea este planeta pe care locuim iar Mama Natura face parte din ea, deci este cam acelasi lucru...


Noi, paganii, ii spunem Geea sau Gaia, altii ii spun Terra sau Pamant, este acelasi lucru.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 7:45 pm

Mai azi incercai sa ne convingi ca Cunoastrea e calea adevarului si nu credinta. Biserica lui Isus - Pagina 4 Lol
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 8:30 pm

Alin Soimosi a scris:
.ateu nu inseamna om care nu crede in Dumnezeul crestin, ci care nu crede in nici un Dumnezeu.Pe cand tu Soimos tocmai ai admis existenta unuia. Pacat pt tine,
Dupa fantezia ta bogata daca as crede ca este curent la priza ...imediat mai incadra ca fiind credincios si ca dumnezeul meu e priza.

Asa ca nu-ti mai bate gura ca te autoblamezi ...si lasa -ma pe mine sa hotaresc daca eu sunt ateu sau credincios


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Apr 26, 2010 6:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 4:45 am

Soimos a scris:

Dupa fantezia ta bogata daca as crede ca este curent la priza ...imediat mai incadra ca fiin credincios si ca dumnezeul meu e priza.

Foarte buna observatia ta!

De multe ori ma intreb, cum as putea sa le explic crestinilor ca Geea nu este o divinitate, ca este, pur si simplu, planeta pe care locuim. Daca spun ca Geea este vie, automat mintea lor se gandeste la ceva supra-natural, in loc sa se uite in jurul lor si sa vada ca Natura este vie, culmea ar fi sa-i aud spunand ca Natura e moarta (nu m-ar mira deloc!). Geea este vie si prin miscarile sale geologice si prin inca multe alte aspecte... cei ce au capacitatea sa priveasca lucrurile in ansamblu, observa usor acest lucru! A respecta planeta pe care locuiesti, este echivalent cu a-ti respecta casa in care stai. A respecta nu inseamna a te inchina si nici a crede! Paganii nu se inchina la nimeni, pentru noi inchinarea inseamna umilinta si lipsa de demnitate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:10 am

Alin Soimosi a scris:
Mai azi incercai sa ne convingi ca Cunoastrea e calea adevarului si nu credinta. Biserica lui Isus - Pagina 4 Lol

Si tu cam ce crezi? ... crezi cumva ca lucrurile s-au rasturnat si dintr-o data credinta a devenit adevarata si ca daca un grup de exaltati cred ca porcu zboara din floare in floare, dintr-o data credinta devine adevar, iar tabla inmultirii, mersul trenurilor si reteta penicilinei devin automat minciuni?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:13 am

Apopii a scris:

De multe ori ma intreb, cum as putea sa le explic crestinilor ca Geea nu este o divinitate, ca este, pur si simplu, planeta pe care locuim. Daca spun ca Geea este vie, automat mintea lor se gandeste la ceva supra-natural, in loc sa se uite in jurul lor si sa vada ca Natura este vie, culmea ar fi sa-i aud spunand ca Natura e moarta (nu m-ar mira deloc!). Geea este vie si prin miscarile sale geologice si prin inca multe alte aspecte... cei ce au capacitatea sa priveasca lucrurile in ansamblu, observa usor acest lucru! A respecta planeta pe care locuiesti, este echivalent cu a-ti respecta casa in care stai. A respecta nu inseamna a te inchina si nici a crede! Paganii nu se inchina la nimeni, pentru noi inchinarea inseamna umilinta si lipsa de demnitate!
Sincer iti spun ca nu m-a interesat problema paganismului, probabil datorita denumirii de pagan care a fost uzitata in sens negativ de crestini ...din mod vadit pe degeaba. Raman totusi surprins cat de corect sunt abordate problemele si nu inteleg de ce cu o astfel de abordare nu a devenit "religia" oficiala a UE.
Pentru ca zau ca merita !
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:59 am

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Mai azi incercai sa ne convingi ca Cunoastrea e calea adevarului si nu credinta. Biserica lui Isus - Pagina 4 Lol

Si tu cam ce crezi? ... crezi cumva ca lucrurile s-au rasturnat si dintr-o data credinta a devenit adevarata si ca daca un grup de exaltati cred ca porcu zboara din floare in floare, dintr-o data credinta devine adevar, iar tabla inmultirii, mersul trenurilor si reteta penicilinei devin automat minciuni?
Asa da si tabla inmultirii nu au facut-o oameni credinciosi. Din ce stiu eu doar clerurile, preotii aveau parte la invataturi fie ei chiar ai zeului ra,Penicilina??Cred ca dreptul de autor asupra acestui subiect il are Apopii ca si pagan convins, faptul ca anumiti crecetatori au sintetizat chimic anumiti compusi, nu le da drept de autor. ca sa nu mai punem efectele secundare care nu se intalnesc in cazul compusilor 100% naturali. Il inteleg pe Apopii, ca intr-adevar are si el o bila neagra asupra crestinilor,pt ca au eliminat cultul pagan, dar a fii de acord cu distrugerea mamei gaia nu stiu cum.Ateii cu descoperirile stiintei nu fac aaltceva decat rau terrei.Uita-te la poluare si la restul lucrurilor facute in numele stiintei Apopii??Uita-te la Bomba atomica care a fost facuta de atei,evrei evrei dar atei.Si retine ca sa nu avem discutii echivoce, nu Credinciosi ci evrei.
iar tu soimos, la cate cunosti ar trebui sa stii ca atunci cand folosesti expresia "cred in " te referi la credinta.Sau si asta e legata de tipologia crestina.
probabil ai fost si de fata cand s-a facut primul mers al trenurilor si persoana in cauza era un ateu. Nu stiam ca ati descoperit deja Calatoria in timp.
Iar Apopii. inteleg faza cu respectul? voi paganii nu aveti sarbatori, si daca aveti ce faceti atunci??Nu aveti nici un ritual, nu aduceti ofrande,jerfe,nimic, nici o rugaciune de multumire, de cerere de ajutor nimic??,plantati pomi si faceti curat prin padurile pe unde au trecut manelistii??
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:01 am

deja paganismul incepe sa semene cu o miscare ecologista.????? SUnt de aceeasi parere cu Soimos, ar trebui sa conduceti europa. Si asta fara gluma.Dar tare ma tem ca avetyi si voi ritualuri, ofrande etc.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 10:03 am

Alin Soimosi a scris:
Il inteleg pe Apopii, ca intr-adevar are si el o bila neagra asupra crestinilor,pt ca au eliminat cultul pagan, dar a fii de acord cu distrugerea mamei gaia nu stiu cum.Ateii cu descoperirile stiintei nu fac aaltceva decat rau terrei.Uita-te la poluare si la restul lucrurilor facute in numele stiintei Apopii??Uita-te la Bomba atomica care a fost facuta de atei,evrei evrei dar atei.Si retine ca sa nu avem discutii echivoce, nu Credinciosi ci evrei.

De acord cu tine! Acum vreo 10 ani in urma circula pe NET o fotografie cu cei ce au inventat bomba atomica si au pozat in grup dupa testul nuclear de la Los Alamos, toti evrei... nu stiu cat erau sau nu de credinciosi! Cert este ca daca erau pagani, mai bine isi puneau streangul de gat decat sa riste sa distruga planeta.

Trinity was the first test of an atomic weapon. It was conducted by the United States on July 16, 1945,[4][5][6][7] at a location 35 miles (56 km) southeast of Socorro, New Mexico on the White Sands Proving Ground.[8][9] Trinity was a test of an implosion-design plutonium device. The weapon's codename was "The Gadget".[10] Using the same conceptual design, the Fat Man device was dropped on Nagasaki, Japan, on August 9. The Trinity detonation was equivalent to the explosion of around 20 kilotons of TNT. The date is usually considered the beginning of the Atomic Age.



Oare de ce ii spunea TRINITY?



Citat :
Iar Apopii. inteleg faza cu respectul? voi paganii nu aveti sarbatori, si daca aveti ce faceti atunci??Nu aveti nici un ritual, nu aduceti ofrande,jerfe,nimic, nici o rugaciune de multumire, de cerere de ajutor nimic??,plantati pomi si faceti curat prin padurile pe unde au trecut manelistii??


Avem 8 mari sarbatori in fiecare an. Ce am putea face altceva decat sa sarbatorim, fiecare cum se pricepe mai bine. Noi nu ne rugam la nimeni, nu cersim nimic! Nu facem sacrificii si nici acte de bravada ieftina! In plus, nu suntem ecologisti!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:10 pm

si ce sarbatoriti?
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:17 pm

Evident ca ce sarbatoreste orice om ....adica Valentine's Day, 8 Martie, 1 Mai, Ziua Recoltei si bineinteles Anul Nou !
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:19 pm

no bine mei Soimos!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:27 pm

totyo a scris:
no bine mei Soimos!
No daca ii ase ...apai binie dara ... tu mai Apopii!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:28 pm

totyo a scris:
si ce sarbatoriti?
Spioneaza si tu un site pagan si ai sa afli Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 9:31 pm

da-mi un linck
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitimeMar Apr 27, 2010 9:24 am

Soimos a scris:
Apopii a scris:

De multe ori ma intreb, cum as putea sa le explic crestinilor ca Geea nu este o divinitate, ca este, pur si simplu, planeta pe care locuim. Daca spun ca Geea este vie, automat mintea lor se gandeste la ceva supra-natural, in loc sa se uite in jurul lor si sa vada ca Natura este vie, culmea ar fi sa-i aud spunand ca Natura e moarta (nu m-ar mira deloc!). Geea este vie si prin miscarile sale geologice si prin inca multe alte aspecte... cei ce au capacitatea sa priveasca lucrurile in ansamblu, observa usor acest lucru! A respecta planeta pe care locuiesti, este echivalent cu a-ti respecta casa in care stai. A respecta nu inseamna a te inchina si nici a crede! Paganii nu se inchina la nimeni, pentru noi inchinarea inseamna umilinta si lipsa de demnitate!
Sincer iti spun ca nu m-a interesat problema paganismului, probabil datorita denumirii de pagan care a fost uzitata in sens negativ de crestini ...din mod vadit pe degeaba. Raman totusi surprins cat de corect sunt abordate problemele si nu inteleg de ce cu o astfel de abordare nu a devenit "religia" oficiala a UE.
Pentru ca zau ca merita !

Iată ce a scris Mircea Eliade în Istoria credinţelor şi ideilor religioase, vol. II, cap. XXX, paragraful 239:

…Oricum ar sta lucrurile, convertirea lui Constantin a asigurat creştinarea oficială a Imperiului. Primele simboluri creştine au început să apară pe monede din anul 315, iar ultimele imagini păgâne dispar în 323. Biserica primeşte un statut juridic privilegiat, adică statul recunoaşte validitatea sentinţelor tribunalului episcopal, chiar în materie civilă. Creştinii acced la cele mai înalte demnităţi şi măsurile de restricţie împotriva păgânilor se înmulţesc. Sub Theodosie cel Mare (379-395), creştinismul devine religie de stat şi păgânismul este interzis definitiv... (hmmm... ramane de vazut...).



După cum remarcă Peter Brown, călugării îşi aleseseră de bunăvoie “anticultura”, pustiul şi peşterile…

Către finele sec. al IV-lea, se asistă, din Mesopotamia până în Africa de Nord, la un val de violenţe săvârşite de călugări: în 388 ei incendiază o sinagogă din Callinicum, lângă Eufrat, şi terorizează satele siriene în care se găseau temple păgâne; în 391, patriarhul din Alexandria, Theofil, îi cheamă pe călugări să “cureţe” Serapeumul, citadela marelui templu al lui Serapis. În aceea epocă ei pătrund cu forţa în casele păgânilor ca să caute idoli. În 415, un grup de călugări fanatici comit una din cele mai odioase crime din istorie: ei o lişează pe Hypathia, nobila femeie-filosof din Alexandria, pe care discipolul ei, episcopul Synesios, o evoca astfel: “mamă, soră, profesoară şi binefăcătoare”.
În Orient, episcopii îi ocrotesc pe călugări ca să-şi întărească propria situaţie: împreună, episcopi şi călugări, se pun în fruntea poporului şi îi dictează acestuia opiniile…
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Biserica lui Isus - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Biserica lui Isus
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus
» Biserica catolica
» Mersul la Biserica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: