Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica lui Isus

In jos 
+10
totyo
Alin Soimosi
Apopii
Corinna
Gliphy
H1perion
livius
buburuzu
remussatala
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 04, 2009 7:19 pm

nelu a scris:
va rog sa face-ti un topic in care sa scrieti:
1. cum ar fi lumea "creata" de voi?
2. care ar fi rostul vostru intr-o astfel de lume?

samd...
Lume creată în ce sens?
Creată ca specie sau ca ordine socială?

Dacă e vorba de ordine socială păi să şti că eu am multe de spus. Dar dacă ar fi să inventez eu specii de fiinţe imparicopitate care să respire sulf şi să se hrănească cu bolovani, sau care cine mai ştie cum să se poată deplasa propulsându-se trăgând băşini. E mai greu.
Very Happy
Sus In jos
Gliphy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 05/05/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 06, 2009 7:17 pm

nelu a scris:
va rog sa face-ti un topic in care sa scrieti:
1. cum ar fi lumea "creata" de voi?
2. care ar fi rostul vostru intr-o astfel de lume?

samd...

Daca as crea o lume, as incerca sa sterg din capul oamenilor vrajilelile, aberatia, si astea, ce strica lumea astazi ... lumea creata ar fi simpla, oameni simpli, tehnologie avansata, probabil fara zei, fara divinitati la care lumea sa se inchine, fara sfarsit, fara rai sau iad. Rostul ... nu stiu, cred ca ar fi bunatatea, asa ar da roada, si teama de Dumnezeu.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 1:11 pm

As relua putin subiectul initial al acestui topic...Uite cum vad eu lucrurile din informatiile pe care le-am asimilat : Iisus a fost un revolutionar spiritual, un OM care a venit cu o viziune noua asupra religiei si divinitatii, dar care din pacate a fost interpretat gresit imediat dupa moartea lui nu doar de catre evrei si romani, ci chiar de catre proprii lui apostoli, avizi de putere, care au pus bazele Bisericii (sa nu uitam ca Iisus nici macar nu era fan al institutiilor religioase) din motive pur personale : dorinta de putere, satisfactia orgoliului personal etc.
Uite, afirmatia "Eu sunt Calea", chiar nu cred ca se referea ca "trebuie sa-l accepti pe Iisus ca salvator si vei scapa de Iad", asa cum afirma crestinii, ci la faptul ca....in el insusi se gasea calea SA, asa cum se afla in FIECARE din noi raspunsurile si solutiile eliberatoare!
Asa cum spunea si Soimos, divinitatea se afla in tot , nu trebuie s-o cautam intr-un templu si nici macar intr-o persoana pe care s-o ridicam la rangul de salvator.
Va invit sa cititi un articol scris de mine pe tema tendintei umane de a se agata de idoli :
http://awakeninginspirals.blogspot.com/2010/03/idolatria-o-fundatura-din-drumul-spre.html
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 4:51 am

Corinna a scris:
Iisus a fost un revolutionar spiritual, un OM care a venit cu o viziune noua asupra religiei si divinitatii, dar care din pacate a fost interpretat gresit imediat dupa moartea lui nu doar de catre evrei si romani, ci chiar de catre proprii lui apostoli, avizi de putere, care au pus bazele Bisericii (sa nu uitam ca Iisus nici macar nu era fan al institutiilor religioase) din motive pur personale : dorinta de putere, satisfactia orgoliului personal etc.
Despre Isus nu exista nicio informatie care sa provina din alte surse din afara bibliei! Deci s-ar putea ca Isus sa fie doar o legenda sau daca a existat in realitate acel Isus, nu avem de unde sa stim ce a vrut sau ce a spus decat din spusele celor apropiati lui.... nu a stat nimeni cu reportofonul langa el! In plus, se pare ca toti care au facut referire la el, au "pus in gura sa" cuvintele care le conveneau lor, deci...
Citat :
Asa cum spunea si Soimos, divinitatea se afla in tot , nu trebuie s-o cautam intr-un templu si nici macar intr-o persoana pe care s-o ridicam la rangul de salvator.
Divinitatea nu se afla in nimic! Deoarece divinitatea este tot o inventie a religiei, singura menire a acestui concept este acela de manipulare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 6:54 am

Apopii a scris:

Divinitatea nu se afla in nimic! Deoarece divinitatea este tot o inventie a religiei, singura menire a acestui concept este acela de manipulare!

Asta in functie de ceea ce intelege fiecare prin divinitate.

Daca intelegi prin divinitate acel Dumnezeu al religiilor ...evident ca acela nu exista, dar daca intelegi prin divinitate "viata" si ca tot ceea ce este viu contine "divinitate" adica viata ... atunci poti intelege ca intr-un Univers in care totul are la baza energie, divinitatea inseamna tocmai acea forma superioara de energie care face ca materia (adica tot energie) sa traiasca.
Pentru mine aceasta forma de energie superioara numita "viata" este divinitatea.
In timp ce Dumnezeu pentru mine este un om ideal evoluat la un alt nivel, poate un viitor stra-stra-stranepot de-al nostru, care va trai si se va forma intr-o societate mult mai dezvoltata si avansata, in progresul stiintelor, al metodelor de educatie care vor crea omenii cu adevarat spirituali cu alte capacitati (de ex viata mai lunga si imbunatatire radicala a capacitatii intelectuale prin folosirea mult mai eficienta a capacitatii creierului) vor avea alte deschideri decat noi cei de azi.

Si ptr a afirma asa ceva nu trebuie sa fi vre-un proroc, ci trebuie sa vezi dar mai ales sa intelegi realitatea in care traim acum si sa-i intelegi tendintele si sensul.
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 8:47 am

http://www.everystudent.ro/a/istoric.html

Si da, la acel concept de divinitate ma refeream, cum explica Soimos....
O chestie ma nedumereste: daca amandoi , Apopii si Soimos, afirmati ca nu putem avea incredere in ceea ce scrie in Biblie deoarece cuvintele de acolo sunt distorsionate si multe parti au ca scop propaganda religioasa (chestie cu care sunt de acord de altfel) , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 12:00 pm

Soimos a scris:

Asta in functie de ceea ce intelege fiecare prin divinitate.
DIVINITÁTE s.f. 1. Ființă socotită de cei mistici drept creatoare și cârmuitoare a lumii; Dumnezeu, zeu. 2. Esență, natură divină. [Cf. lat. divinitas, fr. divinité].

Cam asta inteleg majoritatea celor care ne citesc! Unii pot sa rastalmaceasca ceea ce spunem noi si sa inteleaga tot ceea ce vor ei, din acest motiv incerc sa clarific de fiecare data unele notiuni si concepte.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 12:35 pm

Corinna a scris:
http://www.everystudent.ro/a/istoric.html

Cornelius Tacitus (55-120 d.Cr.) a fost considerat cel mai mare istoric al Romei antice. El a scris că Nero „i-a pedepsit pe creştini, care erau urâţi pentru enormităţile lor, prin torturile cele mai violente. Christus [Cristos], fondatorul acestui nume, a fost condamnat la moarte de către Pilat din Pont, procurator al Iudeii în timpul domniei împăratului Tiberiu. Dar această superstiţie vătămătoare, înăbuşită pentru o vreme, a izbucnit din nou, nu numai în Iudeea, unde şi-a avut originea, ci şi în Roma”

"Consequently, to get rid of the report, Nero fastened the guilt and inflicted the most exquisite tortures on a class hated for their abominations, called Christians by the populace. Christus, from whom the name had its origin, suffered the extreme penalty during the reign of Tiberius at the hands of one of our procurators, Pontius Pilatus, and a most mischievous superstition, thus checked for the moment, again broke out not only in Judaea, the first source of the evil, but even in Rome, where all things hideous and shameful from every part of the world find their centre and become popular. Accordingly, an arrest was first made of all who pleaded guilty; then, upon their information, an immense multitude was convicted, not so much of the crime of firing the city, as of hatred against mankind."
Citat :

O chestie ma nedumereste: daca amandoi , Apopii si Soimos, afirmati ca nu putem avea incredere in ceea ce scrie in Biblie deoarece cuvintele de acolo sunt distorsionate si multe parti au ca scop propaganda religioasa (chestie cu care sunt de acord de altfel) , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?

Biblia si crestinismul pot fi analizate atat din interior cat si din exterior! Si un film SF poate fi analizat in acelasi mod, chiar daca actiunea si personajele sale sunt fictive!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 4:56 pm

Corinna a scris:
... , atunci de ce veniti uneori cu citate din ea ca sa va sustineti argumentele? Care citate sunt corecte si care nu?

Eu argumentez cu citate din Biblie pentru singurul motiv ca ma adresez unor persoane pentru care Cunoasterea Rationala nu are nicio valoare pentru ca valorile lor sunt construite pe Credinta ... asa ca argumentele din sfera rationalului nu sunt bine primite de cei care nu pun pret pe nimic altceva decat pe "Cuvantul Domnului" ... iata de ce eu postez mai mult cu citate din Biblie ...in timp ce prietenul Apopii se bazeaza mai mult pe argumente sustinute stintific.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 5:15 pm

Buna Seara Tuturor
Interesant si totusi un pic frivol. Si totusi in ce credeti tu Soimos ,si A popii.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 5:17 pm

Alin Soimosi a scris:
Buna Seara Tuturor
Interesant si totusi un pic frivol. Si totusi in ce credeti tu Soimos ,si A popii.
Ce intelegi tu prin "a crede"?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 5:25 pm

Buna seara si tie Aline!

Daca e vorba de credinta ... noi credem ca va veni primavara si ca nici vara nu ne va ocoli!

Asta pentru ca "a crede" nu este un criteriu intr-o lume in care nimeni nu da doi bani pe "credinta" si in care vedem ca pana si la seminarul de preoti esti apreciat si admis pentru ceea ce STII ... si nu ptr ce crezi.

Aceasta greseala de a aprecia lucrurile dupa credinta, asa cum este cazul tau ...este o relicva a Vechiului Testament tinute vie de sarlatanul fals apostol Pavel in totala necunostiinta a invataturilor lui Isus cel care inlocuieste "credinta" cu Iubirea!
Deci nu conteaza ce crezi ... si iata un citat din Biblie care exprima parerea lui Isus:

Luca
10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând:
Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27.
Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi


Intarirea faptului ca inainte de toate primeaza Legeea si nu credinta:

Galateni 3.12 Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: ,,Cine va face aceste lucruri, va trăi prin ele``.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 9:31 pm

Soimos a scris:
Buna seara si tie Aline!

Daca e vorba de credinta ... TU credem ca va veni primavara si ca nici vara nu ne va ocoli!


esti sigur ca apuci vara?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 10:18 pm

Nu are importanta ...pentru ca eu stiu de unde s-o apuc !

In rest nu imi fac probleme ptr ca vezi si in postarea mea de mai sus ca eu sunt aparator al lui Isus si va propovaduiesc si adevarata sa "cale"...deci sunt pe maini bune!
Ma intreb cum te apuca pe tine vara de pe pozitia unuia care acum a aflat aici pe forum ca s-a insotit de fapt nu cu Isus ci cu ucigasii lui ... si mint cu nerusinare ca urmeaza nimic altceva decat tot calea lui Isus ... probabil varianta vazuta de ucigasii si mincinosii care i-au venit de hac cel putin de 3 x!

Ha ... chiar nu ti frica sa dai coltul si sa dai nasu cu Isus ?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 6:21 am

Am inteles un pic, deci sunteti crestini, dar gnostici:Normal, nici eu nu cred in toate lucrurile.Mai ales ca BO SI BC sunt si acum puteri mari in orice stat(atat politice cat si economice) si cred ca au ascuns mult sau au schimbat anumite date din NT. Dar vad ca propovaduiesti VT cu Legea veche si faptul ca nu exista o lege noua.Adica legea e mai presus de credinta. Nasol frate. daca tot citezi din Biblie vei vedea ca Isus propovaduieste puterea Credintei si nu a Legii. Sunt destule exemple. Deci scurt pe 2. Credinta e cea care te mantuie si nu legea. Traind dupa lege vei fii judecat dupa ea. Esti sigur ca poti face in asa fel incat sa o respecti Ad literam?.
Iar Apopii, ai dreptate nu exista Divinitate in nimic. De ce? Pentru ca noi suntem parte din divinitate. Nu poti minimaliza dimensiunile Divinitatii iti dau drreptate. Noi suntem parte ai ei .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 7:12 am

Alin Soimosi a scris:
Am inteles un pic,
Asta e corect
Citat :

deci sunteti crestini, dar gnostici:

Nu suntem crestini gnostici ci "atei gnostici"...adica cu referire la CUNOASTERE!(Gnoza)

Citat :

Dar vad ca propovaduiesti VT cu Legea veche
Iarasi fals ...nu propovaduiesc decat Calea Cunoasterii ...exemplele din VT le dau doar celor care cred in "Cuvantul Domnului" asa a proasta fara macar sa stie ce zice acesta

Citat :

Adica legea e mai presus de credinta.
Evident!
Dar cand zic Lege nu ma refer la legile primitive ale unei societati barbare depasite, ci ma refer la legile dupa carte trebuie sa ne conducem acum ...adica Legea din Codul Penal si Codul Civil

Citat :

... daca tot citezi din Biblie vei vedea ca Isus propovaduieste puterea Credintei si nu a Legii. Sunt destule exemple.
Nimic mai fals!
Cei la care te referi tu nu au nimic comun cu Isus decat doar ca ii folosesc prestigiul ca sa propovaduiasca mincinos dar credibil in numele lui... adica falsii apostoli ai bisericii

Citat :

Deci scurt pe 2. Credinta e cea care te mantuie si nu legea.
Te gasisi tu sa-l contrazici pe Isus ...sau nu ai inteles citatul pe care l-am dat mai sus.

Citat :

Iar Apopii, ai dreptate nu exista Divinitate in nimic. De ce? Pentru ca noi suntem parte din divinitate. Nu poti minimaliza dimensiunile Divinitatii iti dau drreptate. Noi suntem parte ai ei .
Depinde prin ce intelegi tu prin Divinitate!
Daca Divinitatea este cineva care l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa ... iar stinta ne dovedeste ca ne asemanam 98% cu o maimuta primata ...inseamna ca Dumnezeu nu este decat o maimuta uriasa ca si King Kong ...adica o fiinta tot ca noi din regnul Animalia, Increngatura Chordata, subincrengatura Vertebrata, clasa Mamifere, familia Hominide!
Tu crezi ca dumnezeul animal vertebrat mamifer adica 98% ca maimuta adica King-Kong ... este Creatorul ?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 8:22 am

Soimos a scris:


Daca Divinitatea este cineva care l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa ... iar stinta ne dovedeste ca ne asemanam 98% cu o maimuta primata ...inseamna ca Dumnezeu nu este decat o maimuta uriasa ca si King Kong ...adica o fiinta tot ca noi din regnul Animalia, Increngatura Chordata, subincrengatura Vertebrata, clasa Mamifere, familia Hominide!
Tu crezi ca dumnezeul animal vertebrat mamifer adica 98% ca maimuta adica King-Kong ... este Creatorul ?
Ah, come on, mie mi-e foarte clar ca nu asta a vrut sa spuna ci exact acelasi lucru pe care l-am zis si eu cu alta ocazie, unde la fel ai sarit sa fii tu sigur ca nu am alta parere.... tu singur ai pus definitia divinitatii si sunt sigura ca Alin o sa confirme cand o sa intre ca si el, la fel ca mine , voia sa spuna ca esenta divina se afla in tot ceea ce ne inconjoara... Pe scurt, divinitatea la care ne referim si cu care si tot esti de acord din ce-mi amintesc ca ai scris pe forumul meu acum cateva zile tot intr-o polemica pe tema asta, este Viata, scanteia aceea din materie care o pune in miscare.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:11 am

Evident ca imi mentin aceleasi convingeri ...dar nu tin minte sa fi zis ca acea sclipire divina numita viata ar avea vreo legatura cu credinta ... si cu atat mai putin nu pot fi de acord cu Alin care afirma ca "Mantuirea vine prin credinta" ...si asta ptr cel putin 2 motive.

1) pentru ca in VT, " mantuirea" nu are acelasi inteles ca pentru crestini ..pentru ca mantuirea de suferinte trebuie sa vina pe aceasta lume printr-un Massiah-conducator providential gen Rege ...(motiv ptr care si pe crucea lui Isus s-a pus tablita cu INRI ...adica numele si functia "regele iudeilor") .
2) pentru ca oricata "credinta" ar exista, aceasta mantuire asa cum a conceput-o Isus nu poate veni din haos si anarahie ci din respectarea legii si din iubire pentru semeni!

Si iata asa poti intelege mai clar din ce cauza Romania nu este o tara binecuvantata pentru ca nu avem nici conducatori spirituali care sa isi iubeasca tara si poporul, si nici iubire intre semeni nu exista ea fiind inlocuita cu dezbinarea si astfel iata ca avem o tara boplnava in care egoismul, ura, invidia, minciuna si sarlatania ... o fac sa fie un taram al suferintei nemarginite ...adica un loc blestemat in care oamenii in loc sa fie fericiti, sufera, si nimeni nu a inteles indemnurile profetice ale Apocalipse cap. 17.1 ...care de fapt se refera la iesirea din biserica crimei si minciunii in care conducatorii de state au inteles sa imparta asternutul cu Marea Curva (biserica crestina) ...si asta vedem si actualmente la noi in tara, unde religiozitatea si bisericile sunt bine sustinute de guvern si au atins cote alarmante si de putere de indobitocire si manevrare a maselor!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:37 am

Alin Soimosi a scris:

Iar Apopii, ai dreptate nu exista Divinitate in nimic. De ce? Pentru ca noi suntem parte din divinitate. Nu poti minimaliza dimensiunile Divinitatii iti dau drreptate. Noi suntem parte ai ei .
Cand am spus ca nu exista divinitate, nu m-am referit ca noi am face parte din vreo divinitate, ci la faptul ca notiunea de divinitate se refera la ceva inexistent! Noi facem parte din Univers, iar Universul face parte din noi prin spiritul si materia din care suntem alcatuiti, dar asta nu inseamna ca Universul este divin! Universul este un gigantic mecanism cu propriile legi naturale de functionare. Apropo, eu nu sunt nici ateu si nici crestin, sunt pagan. Pentru noi, paganii, nu exista nici supranatural si nici divin, zeii n-au fost altceva decat oameni sau simboluri!

http://www.paganism.ro/zei.html 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 11:14 am

Pe langa faptul ca explicatia ta a divinitatii este frumos explicata totusi referitor la paganismul tau in care nu exista supranatural, decat zei ca "oameni simboluri" pot trage concluzia ca si voi paganii tot atei sunteti ...sau?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 11:38 am

Da Corrina esenta divina e in tot ce ne inconjoara.Chiar daca momentan e sub alta stapanire.
Soimos
Esti totusi credincios,si recunosti totusi autoritatea Bisericii, altfel nu ai zice despre falsii Apostoli ai Bisericii, ci ai vorbi despre falsa biserica.Deci te cam contrazici in gnosticismul tau.Iar daca Dumnezeu arata ca un King Kong sau nu nu stiu. Stiu doar ca evoluam, daca te uiti la statuetele datate din diferite epoci vei vedea ca ne schimbam ,faptul ca semanam cu o primata nu inseamna neaparat ca Dumnezeu se aseamana cu una.Evoluam ,degeneram ne transformam, deci s-ar putea ca noi sa nu mai semanam cu Dumnezeu.
Vorbesti despre codul penal si cel civil. Esti destul de gnostic ca sa vezi ca sunt reguli imprumutate din Biblie, deci din credinta .Vorbesti frumos despre Isus cel putin asa vad eu.Deci Il accepti totusi,sau cel putin acolo gasim regulile despre care vorbesti tu.
Cat priveste Biserica Crestina pe care tu o numesti marea curva din Apocalipsa,si totusi vorbesti despre Biblie inseamna ca recunosti profetiile scrise.si ca atare crezi in ceva.intr-o biserica.Altfel tot punctul tau de veder nu are sens. Ca sa dai un sens punctului tau de vedere te folosesti de Tora de Sfanta Scriptura, de ceva.!!!!! fara ele tu nu poti argumenta nimic.Sau daca poti argumenteaza viata si cum a aparut ea, fara nici una din religiile existente.
Si da credinta te mantuie , dar cu fapte , Isus Zicea du-te si nu mai pacatui,(deci supune-te unui cod de conduita care fii sigur avea atat latura civila cat si cea penala din acele vremuri) atunci cand ai avut destula credinta.
Legea a fost si este pt evrei,tocmai pt ca nu l-au recunoscut pe Isus.
iar tu Apopii, paganule ,Universul e o forma divina atata vreme cat noi oamenii nu suntem in stare sa facem unul al nostru.Avand reguli de functionare se transforma sigur in divinate.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 1:22 pm

Alin Soimosi a scris:
Da Corrina esenta divina e in tot ce ne inconjoara.Chiar daca momentan e sub alta stapanire.
Poate ne arati si noua cine e stapanul atomului de carbon si al legilor care fac ca electronii acestuia sa se invarta in jurul protonului ...dar si in care scriptura este scrisa aceasta lege???
Citat :

Soimos
Esti totusi credincios

Evident doar ca eu CRED ca nu exista Dumnezeu iar tu esti un ateu pentru ca tu nu crezi in demiurgul Fliyng Spaghetty Monster ... adica Marele Creator al Universului!
Citat :

si recunosti totusi autoritatea Bisericii,
E adevarat si asta ...o recunosc asa cum recunosc si autoritatea Mafiei ...adica fara sa am contact cu ea.

Citat :

altfel nu ai zice despre falsii Apostoli ai Bisericii, ci ai vorbi despre falsa biserica.
Nu cumva crezi ca "falsii apostoli ai bisericii" pot forma o alta biserica decat una falsa, bazata pe scripturi false, dar bazata pe interese adevarate.
Citat :

Deci te cam contrazici in gnosticismul tau.Iar daca Dumnezeu arata ca un King Kong sau nu nu stiu. Stiu doar ca evoluam,
Asta inseamna ca tu te inseli in credinta ta !
Daca STII ca oamenii sunt un produs al evolutie atunci inseamna ca Maimutoiul King Kong nu avea nevoie sa preseze noroiul si sa sufle peste el "suflare de viata" ...deci credinta ta falsa este bazata pe snoave de prostit copii ...
Citat :

Evoluam ,degeneram ne transformam, deci s-ar putea ca noi sa nu mai semanam cu Dumnezeu.
Asta e valabil pentru credinciosii care se stie ca au degenerat de la stadiul din om in cel de "oaie din turma Domnului"
Ceilalti oameni care se bazeaza pe cunoastere rationala vedem ca evolueaza ...si ca acesti oameni (ca societate) au devenit adevarati mantuitori salvandu-te de la moarte si vindecand bolile alta data criminale ...asa cum relgiosii in istoria credintei lor nici nu au vazut vreodata si nici chiar prorocii lor nu au putut profeti o asemenea evolutie catre stadiul de mantuitor si adevarat ucenic de Creator care invata sa lucrezecu Legile Creatorului ...bineinteles cu cele nu din scriptura ci din manualul de genetica!
Citat :

Vorbesti despre codul penal si cel civil. Esti destul de gnostic ca sa vezi ca sunt reguli imprumutate din Biblie, deci din credinta .
Foarte slab draga Aline ...
Daca ai sta mai bine cu cunostintele decat cu credintele, ai fi stiut foarte bine ca acele legi nu le-a inventat "tufa lui Moise" ci erau deja de mult cunoscute la alte civilizatii mai vechi, de la care iudeii le-au "imprumutat"!
Citat :

Vorbesti frumos despre Isus cel putin asa vad eu.Deci Il accepti totusi,sau cel putin acolo gasim regulile despre care vorbesti tu.

Evident ca vorbesc frumos despre Omul si Rabinul carturar numit Isus pentru ca acest om a avut intradevar o viziune foarte moderna si avansata asupra multor teme si probleme ...asa ca fata de Omul Isus ...Jos Palaria!

Problema apare doar acolo unde Biserica incearca sa ni-l prezinte ca Fiul din cer trimis pe pamant (adica Diavolul vezi apocalipsa 12.12) si sa faca sa credem ca viata lui exemplara ca om a avut scopul de a ne amagi si a-l urma dupa inviere cand singur recunoaste in Apoc 1.18 ca este Tot cel care a fost (adica diavolul)...si care acolo in iad este Big Bos ..adica stapanul cheilor IADULUI!

Citat :

Cat priveste Biserica Crestina pe care tu o numesti marea curva din Apocalipsa,si totusi vorbesti despre Biblie inseamna ca recunosti profetiile scrise.
Nici vorba !
Acele texte profetice nu sunt scrise pentru atei ...ci probabil de atei ..dar pentru credinciosi ...atei care au diagnosticat "pericolul crestin" de indata ce a aparut.
Citat :

.Ca sa dai un sens punctului tau de vedere te folosesti de Tora de Sfanta Scriptura, de ceva.!!!!! fara ele tu nu poti argumenta nimic.
Dar popa care si-a propus sa rataceasca mintile credulilor ...de ce se foloseste ? ...cumva de ciocan si cuie ...sau tot de acelasi texte?
Citat :

Sau daca poti argumenteaza viata si cum a aparut ea, fara nici una din religiile existente.
Sigur ca pot ...de altfel daca te intereseaza gasesti destul material stintific care iti explica totul in amanunt ...dar din principiu nu explic credinciosilor (adica celor certati cu stinta) decat ce pot ei sa inteleaga ...de aceea le explic cu Tanachul si cu Biblia ...ca doar de ele asculta!
Citat :

Si da credinta te mantuie , dar cu fapte ,
Care fapte conteaza ... ca la pocaiti poti fi si criminal in serie sau ultima curva depravata de pe marginea soselei ... ca cica te mantuieste daca te caiesti...adica e vorba de minciuna numita har vezi Romani 11.6

Nu vezi padurea din cauza copacilor si nu vrei sa intelegi ce spune Isus in acel citat dat anterior !
Citat :

Isus Zicea du-te si nu mai pacatui,(deci supune-te unui cod de conduita care fii sigur avea atat latura civila cat si cea penala din acele vremuri) atunci cand ai avut destula credinta.
Codurile nu exista in credinte ...ci in LEGE ...si exact Legea si iubirea o propovaduieste Isus
Citat :

Legea a fost si este pt evrei,tocmai pt ca nu l-au recunoscut pe Isus.
De unde mai scoti chestiile acestea penibile?
Tu nici atat nu sti ca evreii au l-au cunoscut bine pe Isus si de acea l-au urmat in mase ...sau ce crezi ca extermina criminalul Pavel ? ...cumva americani ?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 3:54 pm

Soimos a scris:
Pe langa faptul ca explicatia ta a divinitatii este frumos explicata totusi referitor la paganismul tau in care nu exista supranatural, decat zei ca "oameni simboluri" pot trage concluzia ca si voi paganii tot atei sunteti ...sau?
Nu ne incadram nici in teism, nici in ateism. Asta este, suntem cumva pe langa ele Smile 

Paganii, chiar daca neaga supranaturalul si divinitatea, admit existenta spiritului si o considera ca fiind esenta existentei. In plus, magia pagana este parte integranta din paganism,  presupun ca ateii nu se folosesc de stiinta magiei!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 3:59 pm

Alin Soimosi a scris:

iar tu Apopii, paganule ,Universul e o forma divina atata vreme cat noi oamenii nu suntem in stare sa facem unul al nostru.Avand reguli de functionare se transforma sigur in divinate.
Astea sunt doar elucubratii crestine! Universul este divin doar in mintea crestinilor Smile inchinati-va la el pana v-or durea shalele si pupati-i icoana drept in Soarele de pe cer. La 6000 de grade celsius o sa simtiti divinitatea din plin Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 4:00 pm

Foarte frumos Apopii, te respect crezi in ceva.Astfel civilizatiile au evoluat. Pe cand Soimos crede ca "nu crede".Nasol. Voi revenii mai spre seara.Pana atunci Soimos poate imi spui civilizatia care nu a avut vreo zeitate macar ca la pagani?
Citat:

.Ca sa dai un sens punctului tau de vedere te
folosesti de Tora de Sfanta Scriptura, de ceva.!!!!! fara ele tu nu poti
argumenta nimic.
Dar
popa care si-a propus sa rataceasca mintile credulilor ...de ce se
foloseste ? ...cumva de ciocan si cuie ...sau tot de acelasi texte?

Deci poti sau nu argumenta ceva fara ele??Asta e interesant. teoria ateului e extra dar fara argumente proprii nu valoreaza nimic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 4:26 pm

Alin Soimosi a scris:

Pe cand Soimos crede ca "nu crede".
Ti-am mai explicat ca credinta nu are nicio valoare ...motiv ptr care si la seminarul de popi se intra pe baza de CUNOASTERE si nu de credinta ...cei-atat de greu de inteles in asta?

Citat :

Pana atunci Soimos poate imi spui civilizatia care nu a avut vreo zeitate macar ca la pagani?

Ma omori cu logica ta dar mai ales cu capacitatea ta de a intelege ceva corect.!
Tu chiar nu stii ca orice copil creste mare ascultand povesti cu Feti Frumosi ...dar sa crezi in Feti Frumosi dupa ce ai terminat facultatea si te-ai maturizat ... asta nu este altceva decat o dovada de infantilitate ...tot asa si cu civilizatiile la care te referi!

Citat :


Deci poti sau nu argumenta ceva fara ele??Asta e interesant. teoria ateului e extra dar fara argumente proprii nu valoreaza nimic.
Multe bazaconii am mai auzit ...dar asta zau ca bate recordul.

Ateii nu substituie realitatea cu teorii lor personale rod al fanteziei adica cu argumente personale ... ci se ghideaza in viata folosind Cunoasterea Rationala... si pe baza acestor adevaruri dovedite isi construiesc propriile teorii ...si nu cred ca ai mai auzit multi care sa imbarlige atat de mult dovezile reale cum le fac eu aici pe forum la capitolul religie.

Poti sa pricepi care este intre a interpreta liber o realitate si intre a fabula aiureli nesustenabile ?
Ei isi
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 6:22 pm

Salut Soimos
Tocmai ca dupa ce termini o facultate iti dai seama ca sunt multe altele de incvatat,sau asa ar trebui.Iti dai seama ca valoarea ta e mica in raport cu cunostiintele la care ai acces.Spune-mi ca la varsta ta vreo 10 facultati terminate si te cred alfel nu.Il inteleg pe Apopii cu paganismul lui ,la el totul are o logica se bazeaza pe experienta primara, pe comuniunea cu natura etc. dar tu cu ateismul tau si cu teoriile (caci de aceea sunt teorii nu teoreme) ateiste ,Marele Bing Bang, cateva formule chimice si cateva matematice sa incerci sa demonsterzi ca nu exista o divinitate in aceasta lume, ca suntem niste primate evoluate.........Cred ca te-ai uitat prea mult la Planeta maimutelor.
Cand cunoasterea rationala a ta , va reusi sa demonstreze nu sa emita teorii te voi crede. daca nu reusesti asa ceva esti in postura unui crestin care te va saluta Cristos a Inviat, si la care ii raspunzi L-ai vazut tu cumva???
deci pana atunci nu incerca sa arunci cu noroi intr-o crdinta religie. Nu dai dovada decat de incontinenta.Si mai ales folosind citate din VT si NT si "rationandu-le " in modul tau.Nu zic ca Biserica in felul ei nu a schimbat sau nu facut rau tocmai ca sa isi consolideze pozitia ca a scris tot adevarul .
Ca regulile din VT , nu sunt imprumutate de la alte culturi( dar si acele culturi au avut la randul lor zeitati etc)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 8:37 pm

Alin Soimosi a scris:
Salut Soimos
Tocmai ca dupa ce termini o facultate iti dai seama ca sunt multe altele de incvatat,sau asa ar trebui.Iti dai seama ca valoarea ta e mica in raport cu cunostiintele la care ai acces.Spune-mi ca la varsta ta vreo 10 facultati terminate si te cred alfel nu.Il inteleg pe Apopii cu paganismul lui ,la el totul are o logica se bazeaza pe experienta primara, pe comuniunea cu natura etc. dar tu cu ateismul tau si cu teoriile (caci de aceea sunt teorii nu teoreme) ateiste ,Marele Bing Bang, cateva formule chimice si cateva matematice sa incerci sa demonsterzi ca nu exista o divinitate in aceasta lume, ca suntem niste primate evoluate.........Cred ca te-ai uitat prea mult la Planeta maimutelor.
Lasa vorbaria goala ca pe baza de credinta nu s-au facut decat crime si sarlatanii ...si deocamdata legile fizicii si ale chimiei ajunse pe mana celor care lucreaza cu Cunoasterea Ratiopnala fac adevarate minuni prin spitale, mantuind zilnic milioane de oamenii scapandu-i de boli si suferinte ... in timp ce religia ta ii "mantuia" de viata ... arzandu-i pe rug si binecuvantand tunurile in numele domnului caruia v-ati vandut ca sa-i continuati justificat crimele.

Citat :

Cand cunoasterea rationala a ta , va reusi sa demonstreze nu sa emita teorii te voi crede.
Nici nu stiu daca merita sa-mi pierd timpul cu unu ca tine care este atat de aberat incat nu intelege ca insusi computerul la care posteaza este o realizare a Vunoastere a fizicii cuantice si nu a sarlatanului de la biserica ... oare cum se poate sa nu realizezi ca tot ceea ce vezi in jurul sau este datorat CUNOASTERII RATIONALE si nimic din jurul tau nu este creat de Dumnezeul tau ... pentru simplul motiv ca voi crestinii nici nu aveti un Dumnezeu si ca furand scripturile religiei mozaice sunteti atat de naivi incat sa credeti ca l-ati furat si pe Dumnezeul lor din ceruri.
Citat :

daca nu reusesti asa ceva esti in postura unui crestin care te va saluta Cristos a Inviat, si la care ii raspunzi L-ai vazut tu cumva???

Si cam ce ai vrea sa raspund cand christosul vostru nu a inviat nici macar ca schelet ambulant?

Citat :

deci pana atunci nu incerca sa arunci cu noroi intr-o crdinta religie.
Dar de ce nu?
Nu cumva vrei sa contesti ca religia asta crestina si credinta a proasta a membrilor ei nu au adus umanitatii mai multa moarte si suferinta decat a adus Diavolul in persoana si cam de multe sute de ori mai multe in cei 2000 de ani de crestinism decat a adus Hitler cu "religia" lui fascista?

Citat :

Nu dai dovada decat de incontinenta
Tu vorbesti de incontinenta, bebelush fara scutec ...unu ca tine care nu realizeaza catastrofa planetara pe care a creat-o crestinismul?
Oare in surplusul tau de "constiinta" iti este clar ca crestinismul a oprit in loc progresul umanitatii cu minim 1000 de ani ...asta dupa amploarea pe care a luat-o inca in antichitate in Grecia antica, stintele, astronomia matematica artele si chiar mecanica care prin inventiile lui
Theon din Alexandria a fost la un pas de inventarea motorului cu aburi si asta acum mai bine de 2000 de ani ...
Invata mai baietele ca mai ai multe de invatat ...!

Citat :

.Si mai ales folosind citate din VT si NT si "rationandu-le " in modul tau.
Afla "soimosi" ca biserica nu este detinatoarea de drept a scripturii ci este posesoarea Marelui Furt intelectual in care a pus la cale furtul scripturii religiei iudaice scrisa de clerul Iudeu din Marea Sinagoga si pe care crestinii i-au atribuit-o unui "dumnezeu" care era pe semne prea prost ca sa scrie sau inspire scriptura sa proprie ... iar biserica voastra care a furat acele texte dintr-o alta religie ...a instituit noua religie bazandu-se pe furt intelectual si minciuna ... inceput care a continuat cu sacarsirea de milioane de crime, ...si tu vi sa-mi povestesti ca crestinismul este ceva "Divin" ? Si ca cei ca mine nu avem dreptul sa gandim liber atunci cand se vede clar ca in Biblie, Christosul tau recunoaste ca este Stapanul cheilor mortii si stapanul cheilor iadului?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:09 pm

"Voi crestinii.." religia ta"...scuza-ma , Soimos, dar unde a afirmat Alin ca e crestin convins? Scuze ca ma bag asa in discutie, dar din ce a postat el, eu nu vad decat sa l-a iritat radicalismul tau, nu ca ar avea vreo predilectie pentru crestinism sau Biblie...
Mai ai sa ma acuzi si pe mine ca-s religioasa, doar pentru ca incerc sa privesc lucrurile detasat si sa analizez obiectiv...
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:44 pm

Salutam pe toata lumea\
Mai "draga Soimos" asa ca in cronica carcotasilor:
acuzi crestinii ca au furat Dumnezeul altei religii. Corect??
Iti dai seama ca te contrazici tu ateu gnostic? cum puem fura un lucru care nu exista in acceptiunea ta?? Ce am furat? un lucru care nu exista si cum ne poti condamna conform cu ceea te accepti cod penal si cod civil. Decii daca nu exista nu l-am putut fura dar te contrazici sau nu.?????????
si de ce vorbim despre un mare furt daca lipseste mobilul crimei prin furt????
patetic este ca furam ceva ce nu exista sau nu????
explica tu mare MINTUITOR de religie cum pot fura ceva ce nu exista si cum tu cf legilor actuate ma poti condamna?????
intrebare: acest mantuitor de religie ca rang ti l-a dat cineva sau ai considerat tu ca esti asa ceva???
Si te mai intreb ceva de unde stii tu cate victime sunt in unrma crestinismului si cate in urma lui Hitler .Ai fost de fata sa contabilizezi mare ganditor in cunoastrea rationala???????asa cum singur te apostrofezi???
Patetic !!!!!!!!
vad ca Isus e mai prejos decxatr Diavolul doar prin simpla scriere. de ce nu recunosti: sunt un Satanist?????
Si mai vb de inventiuile greceti care deja functionau in China Antica deci nu are rost chiar nu are rost.....
Si te intreb si eu acum esti sigur ca inventiile grecesti erau asa bune siu asa fiabile??? ai fost de fata si de specialitate sa zici acest lucru???
Exemplu de : Gindire si cunoatere rationala asa ii spun ateii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hai sictir.
ce nu tia placut in Biserica crestina ?? ca nu tia dat llocul di fata???Sau ca nu ai cantat in corul bisericii???
Stiu nici apa de la robinet nu e potabila,poluarea e din cauza crestinil;or etc etc etc .
ma lesi????
Am intrat pe acest forum doar datorita faptului ca seamana numele de familie suntem putini Soimosi. dar cand vad ce srii mi s-ar face rusine sa te cunosc.sau sa imi fii ruda.
Si da Hristosul meu are si cheile de care vb tu??
\ care e problema?? Nu inteleg Este parte din dumnezeire poate hatari cine intra sau iese. Prietenul tau Satana e mai mic in grad cu toata opozitia lui, splendoare alui. e doar un inger de lumina. Asa ca tu ti-ai incredinta cheile de la casa unui boschetar???? sau unui om de incredre??
Cam atat
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:54 pm

Ok, imi retrag cuvintele Razz
Si Alin,la faza cu furatul, Soimos se referea ca au furat conceptul , doar nu erau sa-l fure pe dzeu in forma fizica, legat intr-un sac Biserica lui Isus - Pagina 2 Lol
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:56 pm

Corinna a scris:
"Voi crestinii.." religia ta"...scuza-ma , Soimos, dar unde a afirmat Alin ca e crestin convins?
Am plecat de la prezumtia ca "Soimosi" care apara credinta, ar putea fi crestin mai ales ca imi contesta felul de interpretare a Bibliei !

Citat :

Scuze ca ma bag asa in discutie, dar din ce a postat el, eu nu vad decat sa l-a iritat radicalismul tau, nu ca ar avea vreo predilectie pentru crestinism sau Biblie...
Nu ma supara interventia ta, dar eu am avut aceasta senzatie pentru ca contesta valoarea stiintei, valorile progresului pe care ni le-a adus si vezi ca am aratat un exemplu cu minunile ce se intampla azi in spitale ...sustinand "valorile" credintei ...cand este mai mult decat clart ca credinta nu are nicio alta valoare decat cea de a amagi populatia!

Citat :

Mai ai sa ma acuzi si pe mine ca-s religioasa, doar pentru ca incerc sa privesc lucrurile detasat si sa analizez obiectiv...
Chiar ma bucur daca ai reusi acest lucru, nu de alta dar observ ca majoritatea celor care ma contrazic nu au discernamantul nici sa faca deosebirea intre vorbe si fapte si nici curajul sa se apuce la modul serios de documentatie inainte de a se vinde ca Dr. Faust.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:57 pm

Corrina nu era vb de asta
Tu ca ateu nu poti sutine ca crestini au furat ceva ce nu exista?????
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:59 pm

Si soimos las aminunile stiintei, pagani de genul apopii au cunostiinte mult mai valoroase la ora actula decat ceea ce stiim noi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Biserica lui Isus - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Biserica lui Isus
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus
» Biserica catolica
» Mersul la Biserica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: