Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Biserica lui Isus

In jos 
+10
totyo
Alin Soimosi
Apopii
Corinna
Gliphy
H1perion
livius
buburuzu
remussatala
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 4:26 pm

Alin Soimosi a scris:

Pe cand Soimos crede ca "nu crede".
Ti-am mai explicat ca credinta nu are nicio valoare ...motiv ptr care si la seminarul de popi se intra pe baza de CUNOASTERE si nu de credinta ...cei-atat de greu de inteles in asta?

Citat :

Pana atunci Soimos poate imi spui civilizatia care nu a avut vreo zeitate macar ca la pagani?

Ma omori cu logica ta dar mai ales cu capacitatea ta de a intelege ceva corect.!
Tu chiar nu stii ca orice copil creste mare ascultand povesti cu Feti Frumosi ...dar sa crezi in Feti Frumosi dupa ce ai terminat facultatea si te-ai maturizat ... asta nu este altceva decat o dovada de infantilitate ...tot asa si cu civilizatiile la care te referi!

Citat :


Deci poti sau nu argumenta ceva fara ele??Asta e interesant. teoria ateului e extra dar fara argumente proprii nu valoreaza nimic.
Multe bazaconii am mai auzit ...dar asta zau ca bate recordul.

Ateii nu substituie realitatea cu teorii lor personale rod al fanteziei adica cu argumente personale ... ci se ghideaza in viata folosind Cunoasterea Rationala... si pe baza acestor adevaruri dovedite isi construiesc propriile teorii ...si nu cred ca ai mai auzit multi care sa imbarlige atat de mult dovezile reale cum le fac eu aici pe forum la capitolul religie.

Poti sa pricepi care este intre a interpreta liber o realitate si intre a fabula aiureli nesustenabile ?
Ei isi
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 6:22 pm

Salut Soimos
Tocmai ca dupa ce termini o facultate iti dai seama ca sunt multe altele de incvatat,sau asa ar trebui.Iti dai seama ca valoarea ta e mica in raport cu cunostiintele la care ai acces.Spune-mi ca la varsta ta vreo 10 facultati terminate si te cred alfel nu.Il inteleg pe Apopii cu paganismul lui ,la el totul are o logica se bazeaza pe experienta primara, pe comuniunea cu natura etc. dar tu cu ateismul tau si cu teoriile (caci de aceea sunt teorii nu teoreme) ateiste ,Marele Bing Bang, cateva formule chimice si cateva matematice sa incerci sa demonsterzi ca nu exista o divinitate in aceasta lume, ca suntem niste primate evoluate.........Cred ca te-ai uitat prea mult la Planeta maimutelor.
Cand cunoasterea rationala a ta , va reusi sa demonstreze nu sa emita teorii te voi crede. daca nu reusesti asa ceva esti in postura unui crestin care te va saluta Cristos a Inviat, si la care ii raspunzi L-ai vazut tu cumva???
deci pana atunci nu incerca sa arunci cu noroi intr-o crdinta religie. Nu dai dovada decat de incontinenta.Si mai ales folosind citate din VT si NT si "rationandu-le " in modul tau.Nu zic ca Biserica in felul ei nu a schimbat sau nu facut rau tocmai ca sa isi consolideze pozitia ca a scris tot adevarul .
Ca regulile din VT , nu sunt imprumutate de la alte culturi( dar si acele culturi au avut la randul lor zeitati etc)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 8:37 pm

Alin Soimosi a scris:
Salut Soimos
Tocmai ca dupa ce termini o facultate iti dai seama ca sunt multe altele de incvatat,sau asa ar trebui.Iti dai seama ca valoarea ta e mica in raport cu cunostiintele la care ai acces.Spune-mi ca la varsta ta vreo 10 facultati terminate si te cred alfel nu.Il inteleg pe Apopii cu paganismul lui ,la el totul are o logica se bazeaza pe experienta primara, pe comuniunea cu natura etc. dar tu cu ateismul tau si cu teoriile (caci de aceea sunt teorii nu teoreme) ateiste ,Marele Bing Bang, cateva formule chimice si cateva matematice sa incerci sa demonsterzi ca nu exista o divinitate in aceasta lume, ca suntem niste primate evoluate.........Cred ca te-ai uitat prea mult la Planeta maimutelor.
Lasa vorbaria goala ca pe baza de credinta nu s-au facut decat crime si sarlatanii ...si deocamdata legile fizicii si ale chimiei ajunse pe mana celor care lucreaza cu Cunoasterea Ratiopnala fac adevarate minuni prin spitale, mantuind zilnic milioane de oamenii scapandu-i de boli si suferinte ... in timp ce religia ta ii "mantuia" de viata ... arzandu-i pe rug si binecuvantand tunurile in numele domnului caruia v-ati vandut ca sa-i continuati justificat crimele.

Citat :

Cand cunoasterea rationala a ta , va reusi sa demonstreze nu sa emita teorii te voi crede.
Nici nu stiu daca merita sa-mi pierd timpul cu unu ca tine care este atat de aberat incat nu intelege ca insusi computerul la care posteaza este o realizare a Vunoastere a fizicii cuantice si nu a sarlatanului de la biserica ... oare cum se poate sa nu realizezi ca tot ceea ce vezi in jurul sau este datorat CUNOASTERII RATIONALE si nimic din jurul tau nu este creat de Dumnezeul tau ... pentru simplul motiv ca voi crestinii nici nu aveti un Dumnezeu si ca furand scripturile religiei mozaice sunteti atat de naivi incat sa credeti ca l-ati furat si pe Dumnezeul lor din ceruri.
Citat :

daca nu reusesti asa ceva esti in postura unui crestin care te va saluta Cristos a Inviat, si la care ii raspunzi L-ai vazut tu cumva???

Si cam ce ai vrea sa raspund cand christosul vostru nu a inviat nici macar ca schelet ambulant?

Citat :

deci pana atunci nu incerca sa arunci cu noroi intr-o crdinta religie.
Dar de ce nu?
Nu cumva vrei sa contesti ca religia asta crestina si credinta a proasta a membrilor ei nu au adus umanitatii mai multa moarte si suferinta decat a adus Diavolul in persoana si cam de multe sute de ori mai multe in cei 2000 de ani de crestinism decat a adus Hitler cu "religia" lui fascista?

Citat :

Nu dai dovada decat de incontinenta
Tu vorbesti de incontinenta, bebelush fara scutec ...unu ca tine care nu realizeaza catastrofa planetara pe care a creat-o crestinismul?
Oare in surplusul tau de "constiinta" iti este clar ca crestinismul a oprit in loc progresul umanitatii cu minim 1000 de ani ...asta dupa amploarea pe care a luat-o inca in antichitate in Grecia antica, stintele, astronomia matematica artele si chiar mecanica care prin inventiile lui
Theon din Alexandria a fost la un pas de inventarea motorului cu aburi si asta acum mai bine de 2000 de ani ...
Invata mai baietele ca mai ai multe de invatat ...!

Citat :

.Si mai ales folosind citate din VT si NT si "rationandu-le " in modul tau.
Afla "soimosi" ca biserica nu este detinatoarea de drept a scripturii ci este posesoarea Marelui Furt intelectual in care a pus la cale furtul scripturii religiei iudaice scrisa de clerul Iudeu din Marea Sinagoga si pe care crestinii i-au atribuit-o unui "dumnezeu" care era pe semne prea prost ca sa scrie sau inspire scriptura sa proprie ... iar biserica voastra care a furat acele texte dintr-o alta religie ...a instituit noua religie bazandu-se pe furt intelectual si minciuna ... inceput care a continuat cu sacarsirea de milioane de crime, ...si tu vi sa-mi povestesti ca crestinismul este ceva "Divin" ? Si ca cei ca mine nu avem dreptul sa gandim liber atunci cand se vede clar ca in Biblie, Christosul tau recunoaste ca este Stapanul cheilor mortii si stapanul cheilor iadului?
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:09 pm

"Voi crestinii.." religia ta"...scuza-ma , Soimos, dar unde a afirmat Alin ca e crestin convins? Scuze ca ma bag asa in discutie, dar din ce a postat el, eu nu vad decat sa l-a iritat radicalismul tau, nu ca ar avea vreo predilectie pentru crestinism sau Biblie...
Mai ai sa ma acuzi si pe mine ca-s religioasa, doar pentru ca incerc sa privesc lucrurile detasat si sa analizez obiectiv...
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:44 pm

Salutam pe toata lumea\
Mai "draga Soimos" asa ca in cronica carcotasilor:
acuzi crestinii ca au furat Dumnezeul altei religii. Corect??
Iti dai seama ca te contrazici tu ateu gnostic? cum puem fura un lucru care nu exista in acceptiunea ta?? Ce am furat? un lucru care nu exista si cum ne poti condamna conform cu ceea te accepti cod penal si cod civil. Decii daca nu exista nu l-am putut fura dar te contrazici sau nu.?????????
si de ce vorbim despre un mare furt daca lipseste mobilul crimei prin furt????
patetic este ca furam ceva ce nu exista sau nu????
explica tu mare MINTUITOR de religie cum pot fura ceva ce nu exista si cum tu cf legilor actuate ma poti condamna?????
intrebare: acest mantuitor de religie ca rang ti l-a dat cineva sau ai considerat tu ca esti asa ceva???
Si te mai intreb ceva de unde stii tu cate victime sunt in unrma crestinismului si cate in urma lui Hitler .Ai fost de fata sa contabilizezi mare ganditor in cunoastrea rationala???????asa cum singur te apostrofezi???
Patetic !!!!!!!!
vad ca Isus e mai prejos decxatr Diavolul doar prin simpla scriere. de ce nu recunosti: sunt un Satanist?????
Si mai vb de inventiuile greceti care deja functionau in China Antica deci nu are rost chiar nu are rost.....
Si te intreb si eu acum esti sigur ca inventiile grecesti erau asa bune siu asa fiabile??? ai fost de fata si de specialitate sa zici acest lucru???
Exemplu de : Gindire si cunoatere rationala asa ii spun ateii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hai sictir.
ce nu tia placut in Biserica crestina ?? ca nu tia dat llocul di fata???Sau ca nu ai cantat in corul bisericii???
Stiu nici apa de la robinet nu e potabila,poluarea e din cauza crestinil;or etc etc etc .
ma lesi????
Am intrat pe acest forum doar datorita faptului ca seamana numele de familie suntem putini Soimosi. dar cand vad ce srii mi s-ar face rusine sa te cunosc.sau sa imi fii ruda.
Si da Hristosul meu are si cheile de care vb tu??
\ care e problema?? Nu inteleg Este parte din dumnezeire poate hatari cine intra sau iese. Prietenul tau Satana e mai mic in grad cu toata opozitia lui, splendoare alui. e doar un inger de lumina. Asa ca tu ti-ai incredinta cheile de la casa unui boschetar???? sau unui om de incredre??
Cam atat
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:54 pm

Ok, imi retrag cuvintele Razz
Si Alin,la faza cu furatul, Soimos se referea ca au furat conceptul , doar nu erau sa-l fure pe dzeu in forma fizica, legat intr-un sac Biserica lui Isus - Pagina 3 Lol
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:56 pm

Corinna a scris:
"Voi crestinii.." religia ta"...scuza-ma , Soimos, dar unde a afirmat Alin ca e crestin convins?
Am plecat de la prezumtia ca "Soimosi" care apara credinta, ar putea fi crestin mai ales ca imi contesta felul de interpretare a Bibliei !

Citat :

Scuze ca ma bag asa in discutie, dar din ce a postat el, eu nu vad decat sa l-a iritat radicalismul tau, nu ca ar avea vreo predilectie pentru crestinism sau Biblie...
Nu ma supara interventia ta, dar eu am avut aceasta senzatie pentru ca contesta valoarea stiintei, valorile progresului pe care ni le-a adus si vezi ca am aratat un exemplu cu minunile ce se intampla azi in spitale ...sustinand "valorile" credintei ...cand este mai mult decat clart ca credinta nu are nicio alta valoare decat cea de a amagi populatia!

Citat :

Mai ai sa ma acuzi si pe mine ca-s religioasa, doar pentru ca incerc sa privesc lucrurile detasat si sa analizez obiectiv...
Chiar ma bucur daca ai reusi acest lucru, nu de alta dar observ ca majoritatea celor care ma contrazic nu au discernamantul nici sa faca deosebirea intre vorbe si fapte si nici curajul sa se apuce la modul serios de documentatie inainte de a se vinde ca Dr. Faust.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:57 pm

Corrina nu era vb de asta
Tu ca ateu nu poti sutine ca crestini au furat ceva ce nu exista?????
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 9:59 pm

Si soimos las aminunile stiintei, pagani de genul apopii au cunostiinte mult mai valoroase la ora actula decat ceea ce stiim noi.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:03 pm

Si soimos nu da vina pe crestinism ca a influentat progresul. Depinde de credinat. Yoghinii indieni calatoreau prin puterea credineti mii de km pe zi . Dar cum tu nu crezi in nici o religie trebuie sa fie ceva mijlo0c de transport.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:05 pm

Referitor la minunile din spitale. care exista ai fost sa vb cu vreunul care a avut parte si sa nu iti aduca aminte de ce putere are Dumnezeu???
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:13 pm

mai soimos
apar intradevar credinta de a crede in ceva , chiar daca nu e palpabil,in toata istoria omenirii a existat asa ceva , tu incerci sa te transformi intr-un apostol al modernismului si vei esua din pacate. Omenirea are nevoie sa creada in ceva supranatural, din pacate pt tine acest supranatural chiar exista.
si poate infrange orice formula matematica sau chimica pe care vei incerca sa o folosesti. felicitari totusi pt crezul tau.
Dar sa ma acuzi ca fur ceva in ce tu nu crezi?? ori nu esti ateu o0ri esti vreun isdraelit sub acoperire
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:15 pm

Multumesc Soimos
"tacerea e de aur"
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:16 pm

sau o fii ca parte integranta din " CUNOSTEREA RATIONALA ATEE"
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:24 pm

pe matza asta de Soimos intruchipat in n name, n-ai sa-l vezi pe spate degraba!
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 10:31 pm

Nici nu trebuie
Intradevar tacerea e de aur. Progresul stiintei se datoreaza oamrenilor care cred in ceva. El nu crede in nimic. E atoatestiutor azi maine va ajunge zeu!!!!!!!!!!!!!!!!! Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Biserica lui Isus - Pagina 3 Sleep Noroc ca nu are acces la un public mai larg.
Pacat Soimos in esenta a fost si est un slujitor al Domnului!!!!!!!!!!!!!
doar ca est prost informat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeSam Apr 24, 2010 11:04 pm

Alin Soimosi a scris:

Iti dai seama ca te contrazici tu ateu gnostic? cum puem fura un lucru care nu exista in acceptiunea ta??
Nu e vorba de acceptiunea mea .... caci nu de ea vorbim, ci tema se refera la ceea ce vand preotii in biserica ...adica minciuni !... dar nici acele originale, ci furate de la alte religii, pe care apoi le prezinta cu nerusinare ca fiind Cuvantul Domnului desi ar trebui sa imi fie clar ca Domnul Vostru cel iubitor de minciuna are coada si coarne!

Citat :

Ce am furat? un lucru care nu exista si cum ne poti condamna conform cu ceea te accepti cod penal si cod civil. Decii daca nu exista nu l-am putut fura dar te contrazici sau nu.?????????
Nu pentru ca ati fi furat pe Dumnezeu din cer, ar trebui sa va manance Codul Penal, caci cei care au comis furtul intelectual au murit de mult, si nu mai pot raspunde ptr furtul intelectual comis ... ci ptr ca vindeti si azi ceva ce nu exista ... si daca asta ar fi tara cu o societate deschisa cu adevarat, ar trebui sa se sesizeze in cazul bisericii Protectia Consumatorului si sa vada ptr ce munca prestata incaseaza biserica bani de la oameni atunci cand ea este in serviciul lui Dumnezeu, si ptr intermedierea cu Dl Nimeni din Cer nu sunteti capabili sa dovediti ca ati incasat banii pentru o intermediere efectuata si reusite prin rezultatele acelei intermedieri divine pentru care se incaseaza bani !

Intelegi acum unde e Sarlatania, si intelegi de ce este cazul si motivul ptr care fie ar trebui fie inchise bisericile, fie sa fie obligati preotii sa presteze servicii gratuite catre populatie.
Citat :

si de ce vorbim despre un mare furt daca lipseste mobilul crimei prin furt????
patetic este ca furam ceva ce nu exista sau nu????
Ah ... deci recunosti ca nu exista Dumnezeu ...si tot mai ai tupeul sa aperi aceasta minciuna?

Citat :

intrebare: acest mantuitor de religie ca rang ti l-a dat cineva sau ai considerat tu ca esti asa ceva???
Mantuitor de religie nu este un rang ci o preocupare izvoaraye din spiritul meu civic !

Citat :

Si te mai intreb ceva de unde stii tu cate victime sunt in unrma crestinismului si cate in urma lui Hitler .Ai fost de fata sa contabilizezi mare ganditor in cunoastrea rationala???????
La "cultura" care nu accepta rezultatele stintei nici macar atunci cand tocmai dezvoltarea stintei in domeniul fizicii cuantice iti permite tie acum sa postezi ... dar tu probabil ai impresia ca postezi pe muci de lumanare .. este poate normal sa pui astfel problema!
...dar daca te-ai fi documentat asa cum am facut-o eu ...ai fi gasit informatiile pe care le-am gasit si eu si pe care le-am postat pe acest forum la topicul dedicat acestui subiect pe acest forum. Evident ca nu este important numarul foarte exact al celor arsi pe rug ptr ca si-au permis sa gandeasca liber si nici numarul foarte exact al femeilor frumoase arse pe rug ptr vina de a fi frumoase ... dar totusi nu uita ca biserica tine registre cu evidente foooarte corecte si astfel se cunosc acele date.

Citat :

vad ca Isus e mai prejos decxatr Diavolul doar prin simpla scriere. de ce nu recunosti: sunt un Satanist?????
Vezi rau si aiurea ca de obicei !
Isus-Christos recunoaste (in versetele pe care le gasesti in topicul dedicat problemei) ca el este LUCIFER iar tot in apocalipsa Tatal sau ne previne ca-l trimite pe Diavol pe pamant, (adica acolo unde s-a comportat ca un inger tocmai ca sa poate ulterior sa prosteasca lumea si sa-i determine sa se inroleze in biserica sa) iar apoi ajuns in iad, iarasi acelasi personaj " fiude Dumnezeu"recunoaste ca e stapanul Iadului ...deci in asemenea conditii eu care nu sunt adeptul celui care recunoaste ca e Lucifer ...si despre care tatal sau spune ca e Diavolul ... eu numai de satanism nu pot fi acuzat ... mai ales ca demasc faptele bicisnice ale adevaratei biserici sataniste a carei baza a pus-o tocmai Diavolul.

Citat :

Si mai vb de inventiuile greceti care deja functionau in China Antica deci nu are rost chiar nu are rost.....
Intradevar nu are rost...esti "cult" ca un crestin ... cat despre China nu am auzit ca acolo cineva sa fi inventat mecanisme actionate prin aburi care deschideau usa templului atunci cand un credincios baga un banut in orificiul din stalpul de la intrare ... asa cum a functionat unul din multele inventii ale lui Theon din Alexandria.
Citat :

Si te intreb si eu acum esti sigur ca inventiile grecesti erau asa bune siu asa fiabile??? ai fost de fata si de specialitate sa zici acest lucru???
Ce prostii ma intrebi !
Daca nu ar fi functionat crezi ca cineva ar fi ramas atat de impresionat de ele ca sa le consemneze in scris!

Citat :
... ce nu tia placut in Biserica crestina ?? ca nu tia dat llocul di fata???Sau ca nu ai cantat in corul bisericii???
La carnat se gandesc poate cei de nivelul tau ...mie nu mi-a placut ca faptul ca s-au uicis milioane de oameni nevinovati pe baza a ceva nascut din minciuna ...care apoi s-a impus prin crime ... si care si azi traieste din sarlatanie.
Ce ziceai ...cine e satanist ?
Acela care iubeste adevarul, si ii repugna crima ... sau cel care il ascunde adevarul prin minciuna si nu intelege sa se delimiteze de crimele celor din banda in care s-a inrolat si el ?
Citat :

Am intrat pe acest forum doar datorita faptului ca seamana numele de familie suntem putini Soimosi. dar cand vad ce srii mi s-ar face rusine sa te cunosc.sau sa imi fii ruda.
Ar trebui mai degraba sa iti fie rusine de lipsa ta de cultura si lipsa ta de logica ...dar mai ales de faptul ca te-ai inrolat in cea mai bicisnica institutie din civilizatia umana ... si in acest caz numele, zau ca nu conteaza

Citat :

Si da Hristosul meu are si cheile de care vb tu??
\ care e problema??
Problerma apare acolo unde "dumnezeul" tau nu se lauda ca este si stapanul Raiului, asta ca sa poti tu sa-l crezi Dumnezeu ...ci e doar stapanul iadului ...si oricare copil de 6 ani stie ceea ce tu se pare ca inca nu poti sa intelegi ...si anume ca stapanul iadului e Dracu !
E totusi bine ca recunosti ca acest Diavol este Dumnnezeul tau ...ptr ca cei care ne citesc pot afla mai clar cine e satanistul aflat in slujba satanei!


Cam atat .. . ca si asta e prea mult pentru nivelul tau de intelegere!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 5:21 am

Alin Soimosi a scris:

Omenirea are nevoie sa creada in ceva


De acord cu tine, dar una este sa crezi in ceva real si alta este sa crezi in fictiunea unor crescatori de oi de acum 2000 de ani! Daca dumnezeul inventat de ei, precum si toata pleiada de personaje biblice ar fi existat in realitate ar fi facut minimul efort sa se arate oamenilor intr-atata amar de vreme! Credinta este halucinanta si naste monstri, atunci cand nu este bazata pe ceva real!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 5:30 am

Alin Soimosi a scris:

Exemplu de : Gindire si cunoatere rationala asa ii spun ateii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hai sictir.

Nu este frumos sa te exprimi asa! Fiecare om are dreptul sa creada sau sa nu creada in ceva! Fiecare om are propriile argumente bazate pe ceea ce crede el sau pe stiinta! Combaterea ideilor se face cu argumente sau cu ajutorul altor idei, nicidecum prin injurii, ele atesta doar neputinta...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 6:26 am

... sper ca si Soimos, a inteles!!!

oricum, bietu neputincios va ramane.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 7:47 am

totyo a scris:
... sper ca si Soimos, a inteles!!!

oricum, bietu neputincios va ramane.
La mine treaca mearga ...tu nu iti poti exprima pretentii vis a vis de persoana mea!

Mai bine ai pretinde de la Dumnezeul tau sa nu mai fie neputincios asa cum e de 2000 de ani ...
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 8:19 am

Heeei!???! Ce naiba se intampla pe forumul asta? Azi noapte postasem un rasp lui Alin fix dupa postul de mai jos, dar azi nu doar ca nu-l mai gasesc, ba si postarile voastre anterioare se repeta...

Alin Soimosi a scris:
Corrina nu era vb de asta
Tu ca ateu nu poti sutine ca crestini au furat ceva ce nu exista?????

Ce scrisesem aseara era ceva de genul: da, Alin, se poate, atata timp cat e vorba de un CONCEPT !!
Si nu ma consider atee decat daca prin asta intelegi ca nu aprob religia, tind insa sa cred ca exista ceva mai mult dincolo de lumea palpabila.
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 8:39 am

Soimosi de ce nu vb si de lucrurile bune ale crestinismului. Despre unitaea care a facut ca europa sa fie ceea ce e azi , in fata hunilor si mongolilor care mancau carnea pusa sub saua de cal. De faptul ca nu mai depindeia de vreun vraci trezit din sevraj care arunca oase de pui pe masa si iti stabilea destinul.
Mi vb acum il scot pe piciu in sanul mamei Geea
Corrina nu esti attee accept oameni care cred in ceva. O entitate, sunt chiar de acord cu Apopii. are un sens, nu am zis ca e grestit. faptul ca parte am ales crestinismul, altii islamismul altii ce vor ei. e normal.
Ideea e ca nimic nu se poate dezvolta din nimic
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 10:17 am

Corrina, este normal ca sa existe disensiuni privind religia. Din pacate pt religie fie ea crestina, iudeica,sau de care o fii ,este o putere, care se foloseste de forta ei. mai bine zis Biserica religiei.Poate e singurul lucru cu care sunt de acord cu Soimos,Dar a privi din prisma bisericii si a ceea ce inseamna Biserica , religia si credinta in ceva,si a spune ca e gresit ce faci doar ca asculti de anumite lucruri bune sau nu, e total gresit.E clar ca pt unii exista ceva ce a creat acest univers, care e mult prea vast si complex pt a fii explicat. E f usor sa consideri ca suntem o intamplare si ar trebui sa ne guvernam singuri,Din pacate exista reguli pt toata lumea,fie ei pagani, iudei hindusi, toti urmaresc armonia.Chiar daca in mod normal crestini nu aproba ecumenismul, eu cred in el.Binele si raul coexista de cand lumea,Yin si Yang, pradatori si vanat toate fac parte dintr-un echilibru care devine tot mai fragil odata cu dezvoltarea si cu credinta omului ca e stapan pe viata lui si pe mediul inconjurator.Uita-te la toate descoperirile stiintei, sunt folosite in scop militar in principal sa omoare si asa au fost de cand lumea.Uita-te si in istorie si vei vedea ca toate regulile au fost calcate de oameni care s-au crezut mai sus decat Creatorul, sunt destule exemple.
si uita-te ca vei vedea unitatea popoarelor in zona credintei singurele momente in care chiar si dusmanii s-au ajutat.
Vb Soimos de crimele crestinilor, nu vb in schimb de cate vieti a salvat crestinismul. Da religia pusa in mana cui nu trebuie omoara.si in ziua de azi: Hindusi se bat cu islamici,islamicii cu crestinii, catolicii cu protestantii,dar nu zice nimeni de spitalele crestine, islamice,de societatile de caritate, de catedralele si adevaratele opere de arta dezvoltate in istoria religiilor,
Nu exista padure fara uscaciuni.
In schimb sunt oameni la care le place sa arate doar raul, si mai mult sa jigneasca.Cu ce sunt mai buni decat restul??

Soimos
pe parcursul acestui subiect te-ai cam contrazis. O data omul Isus a fost un vizionar pe care il respecti, la cateva pasaje distanta a ajuns Satana, deci il respecti pe Satana. Si chiar si Satana e tot creatia lui Dumnezeu, Tu nu accepti crestinismul doar din motivul ca vrei sa crezi ca e Satana totul in crestinism.
Ceea ce ma socheaza la tine pt totusi consider ca cunosti cate ceva e ca nu iti dai sema ca negand si jignind crestinismul,ii dai valoare mare ,Tocmai prin negatia ta demonstrezi existenta Lui Dumnezeu si a lui Isus.Ca ii faci mincinosi, satana si restul sunt jigniri fara rost care intaresc puterea si prezenta lui.
dac vrei dovezi de existenta a puterii lui vei gasii in vietile sfintilor,sau in marturiile personale ale multor oameni care nu se lauda cu ele. Eu cred ca esti pornit impotriva B ortodoxe si a modalitatii ei de functionare de fapt.
restul sunt simple supozitii de gandire rationala in genul daca nu vad nu cred.ca ateu cred ca ai fost prezent in momentul Big Bang-ului.sau sa fac si eu la fel.????
Iti spun eu te-ai uitat prea mult la televizor la filme cu Colombo,la Planeta maimutelor, si gandesti rational da dar doar dintr-un punct de veder.Vorbesti de cuantica si de restul descoperirilor.posibile doar prin prisma ca crestinii au facut un front comun in fata salbaticilor.Crezi ca daca tine acultura tribala traca din europa in care legea se facea cu toporul ai mai fii ajuns azi sa fii cine esti??
Doar daca in ziua de astazi toata lumea se uita dupa bani, si credinta scade asta nu inseamna ca Dumnezeu,Isus si Duhul Sfant nu exista.Doar faptul ca noi ne dorim altceva. exista si acum un liber arbitru, nu te forteaza nimeni sa te duci la biserica si sa il lauzi pe Dumnezeu.poti chiar si sa il jignesti vezi o faci suficient de bine .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:04 am

Alin Soimosi a scris:
Soimosi de ce nu vb si de lucrurile bune ale crestinismului.
Simplu!
Ptr ca asa ceva nu exista!

Citat :

Despre unitaea care a facut ca europa sa fie ceea ce e azi , in fata hunilor si mongolilor care mancau carnea pusa sub saua de cal.
Cred ca ai vazut prea multe filme SF.
Ce zici tu nu a existat ...dovada este ca hunii la care te referi tu au patruns pana in Franta strabatand Europa ca pe un ciur gaurit!
Citat :

De faptul ca nu mai depindeia de vreun vraci trezit din sevraj care arunca oase de pui pe masa si iti stabilea destinul.
Slab mai stai la capitolul cu cultura. Europa a fost mult mai avansata decat crezi tu inainte de crestini si tocmai datorita crestinismului Europa a regresat cultural afundandu-se in obscurantismul bezmetic, mizerabil si sangeros al evului mediu.

Citat :

Corrina nu esti attee accept oameni care cred in ceva.
Pai si ateii cred in ceva ...ei cred ca nu exista Dumnezeu!
Problema este ca ateii inteleg ca nu ai voie sa crezi decat in lucruri BINE STIUTE ...ptr ca lumea aceasta se bazeaza pe CUNOASTERE si nu pe necunuoastere ...adica pe credinta!
Daca nu intelegi aste ...atunci sa nu mergi la doctori si farmacii ci dute la biserica !

O entitate, sunt chiar de acord cu Apopii. are un sens, nu am zis ca e grestit. faptul ca parte am ales crestinismul, altii islamismul altii ce vor ei. e normal.
Ideea e ca nimic nu se poate dezvolta din nimic[/quote]
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:12 am

Avansata in ce???Si vb de Europa nu cea ce se cunoaste acum ca fiind Grecia si Italia.
si da hunii si mongolii au patruns adanc.Dar doar o data, dupa nu au mai reusit.Pacat ca nu au reusit si sa raman altfel discutia asta nu ar mai fii avut loc, si acum mancam carnea de su seaua calului si dormeam in cort.Fara reguli de igiena,si ne faceam dreptate duma iscusinta toporului.
SI daca tot vb de cunoastere astept momentul in care tu ateu convins atat de atoatecunoscator ai sa poti sa creezi un copac, din nimic.sau sa te re...creezi singur.
Pardon Doamne feri !!!!!!!!!!!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:25 am

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citat :
Citat :
Citat :
Pai si ateii cred in ceva ...ei cred ca nu exista Dumnezeu
[/quote]

si cum dovedesti asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:31 am

Alin Soimosi a scris:
Avansata in ce???
Atat de avansata in atat de multe domenii incat iti poate filma creierul cu tomograful, sa iti faca transplant de inima, sa zbori din Bucurest la Paris in 2 ore, sa comunici cu tot mapamondul prin internet sau telefonie, sa vezi ce se intampla pe o strada la Berlin unde este instalata o camera Web ...si uite asa exemplele pot continua la nesfarsit !
Acum dam voie sa te intreb si eu ...cum de nu sti asemenea lucruri elementare ...desi vad ca folosesti internetul?

Citat :

Si vb de Europa nu cea ce se cunoaste acum ca fiind Grecia si Italia.
Ai mai tras o bata in oala culturii tale. Daca aveai macar atata cultura cat par pe broasca ai fi stiut ca Imperiul Roman se intindea in toata Europa, Orientul apropiat si nordul Africii iar cultura Greciei antice s-a extins si ea atat de mult incat evreii au apreciat aceasta cultura furandu-le grecilor idei din Geneza si foarte multe texte din VT provin din filozofia populara greaca ...asta ca sa nu mai amintim ca Biblioteca din Alexandria era a lor si ca de fapt tot Egiptul si nu numai (vezi Tomis Calatis si Istria dar si Troia si alte au ajuns sub dominatia culturala si politica a Greciei.
Mai soimosii ..tu vorbesti cam mult si sti prea putin ...nu crezi ca ar fi mai bine ca inainte de a posta sa te documentezi pe Wikipedia ...daca tot ai tras chiulu la scoala ...nu de alta dar te autoblamezi!

Citat :

SI daca tot vb de cunoastere astept momentul in care tu ateu convins atat de atoatecunoscator ai sa poti sa creezi un copac
Las ca o face Mama Gea in locul meu si o face bine ,
Citat :

din nimic.sau sa te re...creezi singur.
Pardon Doamne feri !!!!!!!!!!!
Ahh ...adica hmmm .. pai asta se pare ca este un mare secret crestin pe care tu trebuie sa-l cunosti mai bine ... ca doar in reigia ta Isus, ca parte a Treimii a regu ... pardon - (lat-o) pe masa, si s-a nascut tot el insusi din aceasta sarcina .si astfel nu numai ca s-a re ...creat dar a devenit si propriul sau tata !
Nu ti se pare diabolica o asemenea poveste?
Poti sa fia tata de "inteligent" sa iti explici asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 11:33 am

totyo a scris:
Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:
Citat :
Citat :
Citat :
Pai si ateii cred in ceva ...ei cred ca nu exista Dumnezeu

Citat :
si cum dovedesti asta?
Credintele nu se demonstreaza cu nimic ..ele doar se cred a proasta ...adica asa cum si voi credeti ca aveti Dumnezeu desi si daca ar exista vre-unul acela in mod sigur a ramas in religia sa proprie si nu s-a convertit la crestinism doar ptr ca voi i-ati dat voie sa umble la cu...rve!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:06 pm

mei baiatule, de ce vrei mereu sa fi lantz de drujba neascutit?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:13 pm

Nu vreau sa fiu asa ...dar prostiile pe care le debitati ma provoaca sa fiu asa.

de ex voi umblati cu dubla masura avand pretentia ta ca eu sa imi dovedesc credinta ca nu exista Dumnezeu ...si nu aveti aceasi pretentie de la biserica voastra cand se stie bine ca nici credinta in Dumnezeul vostru nu e dovedita prin nimic.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 12:36 pm

Corinna a scris:
Heeei!???! Ce naiba se intampla pe forumul asta? Azi noapte postasem un rasp lui Alin fix dupa postul de mai jos, dar azi nu doar ca nu-l mai gasesc, ba si postarile voastre anterioare se repeta...

Da, se pare ca se intampla ceva cu acest topic. Eu de cate ori il deschid mesajele sunt paginate altfel, in rest sunt toate postarile si nu se repeta nimic. Probabil, isi va reveni de la sine

...............................................................

Biserica lui Isus era templul mozaic, dar nici cu ala se pare ca nu se prea impaca... 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:09 pm

Corinna a scris:
Heeei!???! Ce naiba se intampla pe forumul asta? Azi noapte postasem un rasp lui Alin fix dupa postul de mai jos, dar azi nu doar ca nu-l mai gasesc, ba si postarile voastre anterioare se repeta...

Zau ca nu stiu ...probabil ca cineva ne saboteaza din exterior ... pentru ca nu cred ca iti inchipui ca noi te-am cenzura .
Daca mai vezi asemenea cazuri te rog anunta-ne ...pana atunci ca masura de siguranta am pus forumul sub observatie ca sa am control deplin asupra celor care umbla la el.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitimeDum Apr 25, 2010 1:12 pm

Apopii a scris:


Biserica lui Isus era templul mozaic, dar nici cu ala se pare ca nu se prea impaca... 
Eeeexact!

Biserica lui Isus era STRADA ...Isus find predicator liber.
Chiar si primele comunitati care l-au urmat nu frecventau biserici, temple sau sinagogi ci se adunau pe rand la cate unu acasa

Si nici nu erau preoti sau predicatori paraziti care cereu zeciuiala ci traiau dupa modelul chibutzurilor de azi:

1 Tesaloniceni 2.9.
Vă aduceţi aminte, fraţilor, de osteneala şi de truda noastră; lucrând zi şi noapte, ca să nu fim povară nici unuia din voi, aşa v-am propovăduit Evanghelia lui Dumnezeu


si asta iata ca supliment:
Hristos, iar voi toţi sunteţi fraţi.

Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
Nici învăţători să nu vă numiţi, că Învăţătorul vostru este unul: Hristos.
Şi care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
Cine se va înălţa pe sine se va smeri, şi cine se va smeri pe sine se va înălţa.


vedeti ceva din acestea la preoti sau predicatori?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Biserica lui Isus - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Biserica lui Isus   Biserica lui Isus - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Biserica lui Isus
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Biserica ... Templu sangeros de cult si Invataturile lui Isus
» Biserica catolica
» Mersul la Biserica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: