Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Plagiatul religios Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Plagiatul religios Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Plagiatul religios Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Plagiatul religios Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Plagiatul religios Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Plagiatul religios Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Plagiatul religios Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Plagiatul religios

In jos 
+4
corneliugi
remussatala
H1perion
Alki
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 12:05 pm

Orcine a cercetat putin religiile mediteraneene poate realiza paralele evidente intre crestino-iudaism si mitologii contemporane sau ce au precedat crestinismul. Iata cateva exemple:

Atributele lui Iisus:

-nascut din fecioara Maria pe 25 decembrie la Bethleem;
-nasterea
a fost marcata de o stea stralucitoare din est urmarita de 3 crai,
regi, magi, care au venit sa il adore, preamareasca;
-la 12 ani era copil invatator;
-la 30 de ani a fost botezat de Ioan, incepandu-si astfel munca sau lucrarea divina; Ioan este mai tarziu decapitat;
-avea
12 discipoli cu care calatorea infaptuid miracole ca: transformarea
apei in vin, mersul pe apa, invierea mortilor, vindecarea bolnavilor.
-era cunoscut ca si "Regele Regilor", "Fiul Ales", "Lumina Lumii", "Alpha si Omega", "Mielul" etc. ;
-dupa ce a fost tradat de apostolul Iuda, a fost crucificat, deci ucis;
-a stat 3 zile in mormant dupa care a inviat si s-a inaltat in cer


Acestea se regasesc in numeroase mitologii si religii precedente. Iata Atributele lui Horus, zeu egiptean solar, cu 1500 de ani inainte de aparitia Cristosului:

Horus:

-nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria;
-nasterea a coincis cu apartia unei stele stralucitoare in est, care a fost urmarita de 3 regi;
-la nastere a fost adorat sau preamarit de 3 regi;
-la varsta de 12 ani a fost copil-invatator prodigios (prodigios=extrem de bun intr-un anumit domeniu)
-la varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, lucru care a marcat inceperea muncii sale; Anap este mai tarziu decapitat;
-avea 12 discipoli cu care calatorea si infaptuia miracole ca mersul pe apa sau vindecarea bolnavilor;
-l-a inviat pe Azep, Azep se traduce direct in Lazar;
-era
cunoscut sub diferite nume sugestive: Lumina, Adevarul, Alpha si Omega,
Fiul Ales, Mielul, Bunul Pastor si multe multe altele;
-a fost tradat de Typhon, lucru care a dus la crucificarea lui;
-dupa moartea pe cruce, a stat 3 zile in mormat dupa care a inviat.


Ciudat e ca sunt numerosi alti zei cu aceeasi structura, doar ca nu multa lume cunoaste acum, aceste aspecte extrem de importante.

Attis din Phrigia
Dyonisos din Grecia
Krishna din India
Mithra din Persia
Chrishna din Hindostan
Budha Sakia din India
Salivahna din Bermude
Zhulis sau Zhule, cunoscut ca si Osiris sau Orus din Egipt
Odinn din Scandinavia
Crite din Chaldea
Zoroaster din Persia
Baal si Taut din Fenecia
Indra din Tibet
Bali din Afganistan
Jao din Nepal
Thamuz din Siria
Zoar din Bonzes
Adad din Asiria
Deva Tat si Sammonocadam din Siam
Alcide din Teba
Mikadoo din Sintos
Beddru din Japonia
Cadmus din Grecia
Thor, fiul lui Odin din Scandinavia
Genaut si Quexalcote din Mexic
Fohi si Tien din China
Prometeu din Caucaz
Zamolxe din Tracia.


Astfel, caracterul gnostic Cristos devine mitic prin asociere. Intrebari ? Razz
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 1:08 pm

da , asta este din zeitgeist , este prea tare documentarul lam vazut chiar de 3 ori , si de fiecare data am ramas uimit Smile de tot adevarul
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 1:12 pm

DM Murdock sau Acharya S scrie in amanunt despre paralelele dintre religii. Recomand sa cumparati cartile ei. Sunt foarte detaliate si scolaroase dar nu greu de inteles.

http://stellarhousepublishing.com/
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 1:32 pm

exista si varianta in romana ? nu stau foarte bine cu engleza
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras
Alki


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 36
Localizare : Suceava
Puncte : 19
Data de inscriere : 10/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 3:02 pm

Nu din cate stiu eu. Dar poti folosi google translate. Smile
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 5:52 am

Bine te-am găsit Alki! Pentru un moment am crezut că nu o să mai vi.

Aici pe forum este destul de multă documentaţie după cum ţi-am promis, şi cred că nu o să fi dezamăgit.

Referitor la plagiatul creştin ce să spun?

Există o vorbă în comerţ cum că "Ceea ce nu vede clientul, nici nu există!". Societatea noastră are la bază banul, iar banul face din toţi nişte vânzători şi cumpărători.

Din acest punct de vedere, permite-mi să te contrazic cum că religia creştină ar fi un plafiat! Religia creştină nu este un plagiat, ci este ceea ce este scos la vânzare să fie, de către oamenii care sau vândut!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 11:17 am

Alki a scris:
Orcine a cercetat putin religiile mediteraneene poate realiza paralele evidente intre crestino-iudaism si mitologii contemporane sau ce au precedat crestinismul. Iata cateva exemple:

Atributele lui Iisus:

-nascut din fecioara Maria pe 25 decembrie la Bethleem;
-nasterea
a fost marcata de o stea stralucitoare din est urmarita de 3 crai,
regi, magi, care au venit sa il adore, preamareasca;
-la 12 ani era copil invatator;
-la 30 de ani a fost botezat de Ioan, incepandu-si astfel munca sau lucrarea divina; Ioan este mai tarziu decapitat;
-avea
12 discipoli cu care calatorea infaptuid miracole ca: transformarea
apei in vin, mersul pe apa, invierea mortilor, vindecarea bolnavilor.
-era cunoscut ca si "Regele Regilor", "Fiul Ales", "Lumina Lumii", "Alpha si Omega", "Mielul" etc. ;
-dupa ce a fost tradat de apostolul Iuda, a fost crucificat, deci ucis;
-a stat 3 zile in mormant dupa care a inviat si s-a inaltat in cer


Acestea se regasesc in numeroase mitologii si religii precedente. Iata Atributele lui Horus, zeu egiptean solar, cu 1500 de ani inainte de aparitia Cristosului:

Horus:

-nascut pe 25 decembrie din fecioara Isis Maria;
-nasterea a coincis cu apartia unei stele stralucitoare in est, care a fost urmarita de 3 regi;
-la nastere a fost adorat sau preamarit de 3 regi;
-la varsta de 12 ani a fost copil-invatator prodigios (prodigios=extrem de bun intr-un anumit domeniu)
-la varsta de 30 de ani a fost botezat de Anap, lucru care a marcat inceperea muncii sale; Anap este mai tarziu decapitat;
-avea 12 discipoli cu care calatorea si infaptuia miracole ca mersul pe apa sau vindecarea bolnavilor;
-l-a inviat pe Azep, Azep se traduce direct in Lazar;
-era
cunoscut sub diferite nume sugestive: Lumina, Adevarul, Alpha si Omega,
Fiul Ales, Mielul, Bunul Pastor si multe multe altele;
-a fost tradat de Typhon, lucru care a dus la crucificarea lui;
-dupa moartea pe cruce, a stat 3 zile in mormat dupa care a inviat.


Ciudat e ca sunt numerosi alti zei cu aceeasi structura, doar ca nu multa lume cunoaste acum, aceste aspecte extrem de importante.

Attis din Phrigia
Dyonisos din Grecia
Krishna din India
Mithra din Persia
Chrishna din Hindostan
Budha Sakia din India
Salivahna din Bermude
Zhulis sau Zhule, cunoscut ca si Osiris sau Orus din Egipt
Odinn din Scandinavia
Crite din Chaldea
Zoroaster din Persia
Baal si Taut din Fenecia
Indra din Tibet
Bali din Afganistan
Jao din Nepal
Thamuz din Siria
Zoar din Bonzes
Adad din Asiria
Deva Tat si Sammonocadam din Siam
Alcide din Teba
Mikadoo din Sintos
Beddru din Japonia
Cadmus din Grecia
Thor, fiul lui Odin din Scandinavia
Genaut si Quexalcote din Mexic
Fohi si Tien din China
Prometeu din Caucaz
Zamolxe din Tracia.


Astfel, caracterul gnostic Cristos devine mitic prin asociere. Intrebari ? Razz
nici un vers din biblie nu spune ca isus a fost nascut pe 25 dec ,cineva ti a spus o si tu ai crezut o a fost un adevar?nu a fost o minciuna ?DA ei bine acum pt ca sa intelegi ce ti voi spune tre sa faci un efort de gandire,bine?ok,incepem:tot planul lui dumnezeu cu privire la trimiterea lui mesia(cristos)a fost scris in vechiul testament cu mult timp inainte sa l puna in aplicare(mii de ani)si ghici ce spre deosebire de tine satan a citit scripturile.una din doctrinile bibliei spune ca diavolul copie tot ce face dumnezeu.deci a avut destul timp sa scrie si sa invevteze religii ca sa te faca pe tine azi sa crezi o minciuna,nui asa?cand vei cunoaste adevarul,adevarul te va face liber.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 12:02 pm

corneliu , religia crestina spune clar ca jessus sa nascut pe 25 decembrie , in ziua de craciun! jessus nu pomeneste de nici o biblie sa o citeasca cineva , jessus nu pomeneste ca este fiu de DUMNEZEU , biblia a fost creeata de constantin cel mare , ca si religia! jessus nu are o treaba cu vechiul testament nici cu noul , doar ca scrie despre el , jessus nu a recomandat nimanui biblia , doar slugile lui adica popii , pentru indoctrinarea in masa a oamenilor
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 9:56 pm

h1perion,ce numesti tu "religie crestina"de fapt se dovedeste a nu fi pentru ca spune ceva ce biblia nu spune,ori eu am spus clar vreau sa mi dai un singur vers din biblie care sa spuna ca isus s a nascut pe 25 dec.nu o sa mi poti da pt ca nu exista asa ceva,si atunci nu ai dreptul sa pui asta pe spatele scripturii,nu e corect.apoi mai am doua versuri din biblie care sa raspunda la afirmatiile tale neadevarate referitoare la Isus:Ioan 5:39 Isus are "treaba"cu vechiul testament cat si cu noul si al doilea vers care spune ca este fiul lui Dummnezeu:Ioan 17:1,nu o spun eu ci scriptura iar eu prefer sa cred ce spune ea pentru ca nimeni nu a dovedit o vreodata(cu dovezi nu cu vorbe goale) ca fiind minciuna
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 11:05 pm

daca tu te iei dupa biblie e clar ca sunt numai vrajeli , gandestete un pic , ca religia crestina doreste PUTERE , PUTERE MONDIALA ! , daca te-ai uitat pe unele topicuri , ca s-a discutat despre religie , si cat haos a provocat ,si ca religia crestina doreste omenirea inapoiata sa-i poata manipula cat mai usor , religia a convins oamenii ca exista un om invizibil in cer care ne supravegheaza pe toti minut cu minut , zii cu zii , sec cu sec .. au fost spuse mai multe , dar daca tu crezi ca religia crestina este ce-a dreapta , te inseli , stii ca religia crestina nu are dumnezeu ? , daca nu stii iti arat Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMar Iun 16, 2009 6:03 am

corneliugi a scris:
.... apoi mai am doua versuri din biblie care sa raspunda la afirmatiile tale neadevarate referitoare la Isus:Ioan 5:39 Isus are "treaba"cu vechiul testament cat si cu noul si al doilea vers care spune ca este fiul lui Dummnezeu:Ioan 17:1,nu o spun eu ci scriptura iar eu prefer sa cred ce spune ea pentru ca nimeni nu a dovedit o vreodata(cu dovezi nu cu vorbe goale) ca fiind minciuna
Hai sa iti raspund eu ca sa te luminez ... dar mai intai sa dau citatul la care te referi ca sa inteleaga si altii despre ce vorbim:

Ioan5.39.
Cercetaţi Scripturile, că socotiţi că în ele aveţi viaţă veşnică.
Şi acelea sunt care mărturisesc despre Mine.


Se pare ca tu uiti cel mai important lucru ... si anume ca acele scripturi ...NU SUNT BIBLIA ...ci TORAH ... adica scripturile mozaicilor pe care le-a propovaduit si Isus ...caci el nu s-a referit niciunde si nicicand la Biblie ... asa ca nu inteleg de ce refuzi tu acele scripturi care si astazi se propovaduiesc nemodificat prin sinagoga ?

In p[table width="100%"] la viata vesnica se ajunge prin IUBIRE ...si nu prin credinta ...asa cum gresit te invata Marele Sfant al Minciunii ...Pavel!Iata dovada precum NU prin credinta se primeste Mantuirea:
Luca
10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând:
Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27.
Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi

Vezi ceva despre credinta?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMar Iun 16, 2009 10:31 pm

te intreb: SE POATE CE SCRIE IN LUCA 10:25,27 FARA SA AI CREDINTA????? CUM POTI SA IUBESTI PE CINEVA IN FELUL ACESTA,FARA SA L FI VAZUT NICIODATA DACA NU PRIN CREDINTA?????? ALLLOOOOO
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 8:04 am

corneliugi a scris:
te intreb: SE POATE CE SCRIE IN LUCA 10:25,27 FARA
SA AI CREDINTA????? CUM POTI SA IUBESTI PE CINEVA IN FELUL ACESTA,FARA
SA L FI VAZUT NICIODATA DACA NU PRIN CREDINTA?????? ALLLOOOOO

Degeaba ... vad ca nu intelegi! ...hai sa iti explic mai babeste ...ca poate ,poate...
Credinta in ceva nedovedit ...adica in finte supranaturale din ceruri ... este ceva fara nicio valoare ...sau ma rog ceva la fel de important ca si credinta in Greuceanu!

...iar in privinta Creatorului (daca o fi vreunul) singurul indiciu prin care ni se-ar putea revela ar fi CREATIA sa . de exemplu asa cum este Soarele in care la fel ca in Dumnezeu nu trebuie sa credem ... caci el, si existenta sa, este atat de evidenta incat nu ne foloseste la nimic credinta in el ...desi soarele este chiar cauza primordiala a existentei noastre ...ptr ca din el s-a"nascut" pamantul pe care locuim si tot razele lui sunt cele care asigura viata pe pamant

Ce nevoie sa aibe soarele sau Natura de credinta ta si de bisericile si rugaciunile tale ...

Vezi ...in aceste sens corect ar trebui sa intelegi chemarea lui Isus catre Iubirea de Dumnezeu si respectarea Legilor ...caci nu e nevoie de nicio credinta in Dumnezeu cum nu e nevoie nici de credinta in Soare sau natura!
E suficient sa le iubesti ...dar e mare nevoie sa iubim Creatia si sa respectam Legea!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mier Iun 17, 2009 10:49 am, editata de 4 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 9:08 am

ca de obicei totul e varza in ce spui,in primul rand :soarele este datator de lumina dar nu si de viata daca e sa te ei dupa principiul asta nici apa nu e mai prejos in a da viata si poti sa mergi asa pana la infinit,singurul care poate da VIATA este doar DUNMEZEU.in al doilea rand soarele se vede iar eu vorbeam de dumnezeu care este duh si pe care in mod normal nu l vezi.restul a ceea ce ai scris consider ca nu merita efortul,nu merita atentie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 10:14 am

corneliugi a scris:
ca de obicei totul e varza in ce spui,in primul rand :soarele este datator de lumina dar nu si de viata daca e sa te ei dupa principiul asta nici apa nu e mai prejos in a da viata si poti sa mergi asa pana la infinit,
Nu o mai da dupa colt ...ca sti bine ca exemplul era unu generic si ca fara soare nu ar fi existat nici macar planeta Terra ...care si ea tot din Soare "s-a nascut" ...sau te pomenesti ca de atata credinta ...nici asta nu Stii?
Citat :

singurul care poate da VIATA este doar DUNMEZEU.
Care din ei ? ...sa fie oare Flying Spaghetti Monster ...nu de alta dar cred ca iti este clar faptul ca crestinii nu au nici un Dumnezeu ... din moment ce ancestralul Yahwe ...este mersi bine si astazi ... fara copii sau fii... la el acasa in sinagoga adica in religia Mozaica acolo unde s-a si nascut si nu a dat nici un semn ca s-a convertit si mutat la crestini in biserica lor
Citat :

in al doilea rand soarele se vede iar eu vorbeam de dumnezeu care este duh si pe care in mod normal nu l vezi.
Care Duh ... ala din lampa lui Aladin ?... de unde sti tu cum e Dumnezeu care locuieste in ceruri ...ai fost acolo? ... sau mai nou te pomenesti ca Dumnezeu se lasa cumva cunoscut de catre oameni?
...pai atunci de ce mai este credinta si nu Stinta ?

Sau voi crestinii ... prin genialitatea voastra il cunoasteti pe Dumnezeu ...relevat ca Adevar ...chiar in inima Minciunii ...adica citind o minciuna antica ... dar si aceea furata de la un popor de pastori primitivi a caror civilizare s-a dorit a se face tot printr-un Dumnezeu inventat de Moise dupa modelul lui Echnaton?

Asa ca nu o mai da dupa colt ...ca sti bine ca fara soare nu ar fi existat nici macar planeta Terra ... care si ea tot din Soare "s-a nascut" ...sau te pomenesti ca de atata credinta ...nici asta nu Stii?
Si nu uita ca pentru a fi Credincios ...poti fi si campion mondial in prostie ..(ba chiar e recomandat sa fi asa) ...deci credinta nu cere nici un efort intelectual ...si asta este motivul ptr care este propovaduita de Pavel dar si de biserica ...caci mai ales de acestea era nevoie ...adica doar de prosti...ba chiar ii ucideau pe cei care isi permiteau sa gandeasca ...asa cum a patit-o milioane de eretici ...asa erau numiti cei care isi permiteau luxul sa gandeasca ... fara sa ii uitam pe Hipatia sau Giordano!
...Paradoxal este faptul ca tocmai prin faptul ca si tu acumulezi cunostinte si incepi sa gandesti ... esti pe calea deschisa de Giordano ...adica cea incompatibila cu religia ...a carei tradator, la fel ca cei amintiti mai sus, ai devenit urmand calea Stintei ...caci noi cei din lumea de azi suntem deprinsi de mici cu invatul si stinta ptr ca ... vedem clar ca oriunde esti apreciat dupa cate stii si nu dupa cat crezi ... si asta e valabil si la facultatea de teologie unde esti selectat NU dupa credinta ... ci tot dupa STINTA!
Deci mai las-o balta cu religia crestina ...ca macane ... oricum o intorci!!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 12:25 pm

soimos se pare ca te-ai ales cu un credincios , dar nici acesta nu te poate inchide, se pare ca si acesta este ca toti , o tine pe a lui , mereu , mereu , si iar mereu , ba chiar o da la intoarse cand el stie ca este adevarat ceea ce spui , astia sunt crestinii , si se pare ca acesta este indoctrinat cam mult ca toti ceilalti , am mai auzit la unu-l ca sfarsitul lumii este atunci cand jessus o sa vina pe pamant , chiar vreau sa vad asta cu ochii mei , si chiar vreau sa vad daca este fiul lui yahwe , si sigur nu o sa fie asa , si atunci vreau sa vad fata tuturor credinciosilor care cred asa mult in acest jessus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 7:25 pm

Nu ma deranjeaza cu nimic prezenta lui pe acest forum ...ba chiar o gasesc necesara ...doar prin antiteza se poate ajunge la faptul ca tinerii sa "asculte de Isus" ... mai ales ca Isus ne invata sa nu frecventam biserica, ca nu avem nevoie de credinta ...si mai ales sa iasa din biserica aceia care au facut greseala sa intre in ea.

Ce zici ...nu e dur sa faci exorcism ateist ...adica sa-l scoti pe dracu din om ...exact asa cum a intrat ...adica prin credinta si Biblie?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeJoi Iun 18, 2009 10:03 pm

[quote="Soimos"]Nu ma deranjeaza cu nimic prezenta lui pe acest forum ...ba chiar o gasesc necesara ...doar prin antiteza se poate ajunge la faptul ca tinerii sa "asculte de Isus" ...
Citat :
mai ales ca Isus ne invata sa nu frecventam biserica, ca nu avem nevoie de credinta ...si mai ales sa iasa din biserica aceia care au facut greseala sa intre in ea
.banuesc ca isus e un alt nick de al tau si ca te citezi singur altfel nu mi explic de unde ai luat aberatiile de mai sus ca ale lui Isus Hristos nu sant
Citat :
Ce zici ...nu e dur sa faci exorcism ateist ...adica sa-l scoti pe dracu din om ...exact asa cum a intrat ...adica prin credinta si Biblie?[/quote
delir si atat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 7:06 am

corneliugi a scris:

.banuesc ca isus e un alt nick de al tau si ca te citezi singur altfel nu mi explic de unde ai luat aberatiile de mai sus ca ale lui Isus Hristos nu sant
Ba chiar ale lui Isus sunt ...si daca te intereseaza cauta-le si verifica si tu existenta acestui text in Apocalipsa unde ni se cere prin profetie tuturor sa iesim din organizatia satanica din noul Babilon numita "Biserica Romei":

2. Şi a strigat cu glas puternic şi a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare şi a ajuns locaş demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, şi închisoare tuturor păsărilor spurcate şi urâte. (cred ca realizati ca aici e vorba de Roma "noul Babilon" ptr ca este un text din NT spre deosebire de Babilonul din VT)
3.
Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile şi împăraţii pământului s-au desfrânat cu ea şi neguţătorii lumii din
mulţimea desfătărilor ei s-au îmbogăţit.
(icred ca recunosti aluzia clara la realitate)
4.
Şi am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieşiţi din ea, poporul meu, ca să nu vă faceţi părtaşi la păcatele ei şi să nu fiţi loviţi de pedepsele sortite ei;

Ai ceva neclaritati? ...lasa-ma sa ti le clarific!
Ti-am spus ca eu nu aberez si nu scot nimic din burta ...ci ABSOLUT TOT ce spun este fundamentat ...dupa cum ai vazut si in cazul in spetza!




Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 20, 2009 7:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 9:27 pm

neclaritati???????????? vai de mine,m as prapadi de ras daca n ar fi atat de tragic tot ce insiri tu."absolut tot ce spun este fundamentat",am stat si m am gandit ce ar trebui sa fac in fata unei dovezi atat de mare de prostie,ati marturisesc ca mi au trecut mai multe lucruri prin cap insa m am oprit la unul in care mi am spus ca tre sa ti dau o nota pentru asa raspuns;ei bine nota este unu,si aia din oficiu.Isus este capul bisericii(iar asta este un citat din scripturi)efes 5:23,cum ar putea sa vorbeasca el astfel despre biserica..... in legatura cu textul din Isaia40:22 cel care arata ca pamantul este rotund(deci cu totul altceva decat credea bis .romano catolica pe timpul inchizitiei,apropo asta este lucrarea lui constantin,bis catolica si cea ortodoxa,nu crestinismul,CRESTINISMUL ERA INAINTE SA L LEGALIZEZE EL)si care tu ai spus ca este un plagiat de pe la Platon si Socrate, este o prostie ce spui si ti spun si de ce:Socrate470-399 bc,Platon427-347bc,cartea Isaia a fost scrisa cca.700-800bc ,eu zic ca a fost inspirata de IAHWE,ELOHIM,EL SHADDAI,ADONAI,alege tu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeSam Iun 20, 2009 6:54 am

corneliugi a scris:
... am stat si m am gandit ce ar trebui sa fac in fata unei dovezi atat de mare de prostie,
In primul rand sa renunti tu la prostiile dupa care te conduci adica cele din care iti dadeam eu citatele pe care vad ca si tu insusti le gasesti mari prostii! ...cred ca e foarte important sa revii la viata normala in care realitatea sa iti fie "adevar prioritar" si nu minciunile prezentate ca "adevaruri din ceruri" ...adica locul unde nu se pot controla si dovedi nimic!
Citat :

.Isus este capul bisericii
Ca tot vorbeai de prostie ... de cand are Isus biserica ?
...nu cumva de cand criminalul Constantin a facut si a impus prin LEGE biserica crestina in tot imperiul sau ?
... sau nu sti ca Biblia a aparut sub forma ei moderna "Vulgata" muuuuult dupa Niceea ...adica locul in care criminalul in serie Constantin si-a impus inventia religioasa cu un nou dumnezeu ?
Oare chiar nu iti pica fisa intratat cat sa iti deie de gandit ca muuuuulte citate au fost introduse in Biblie de catre Ieronim prin 370 ...adica dupa Niceea ca sa serveasca minciunii impuse acolo la comanda criminalului Constantin!?

Ce sa mai am pretentia sa pricepi ca in religia mozaica "biserica" se numeste sinagoga?

Sau nu sti nici macar atat ca Isus era mozaic si era respectat ca rabin ... si nu ca mare Arhiereu sau Papa de la Roma ... si nu numai ca nu a renuntat la religia sa MOZAICA nici pe cruce ...dar mereu predica din Torah ...(si nu din Biblie) ... unde mai pui ca s-a crezut si Messiah ... adica personaj public apartinator religiei mozaice ...adica om providential cu important rol social ! si nu un demon nascut din el insusi ...dupa ce a violata-o impreuna cu Tatal sau pe viitoarea sa mama ...viol din care se va naste nu un alt fiu ...ci el insusi! Ati auzit vreodata ceva mai diabolic?

Citat :

apropo asta este lucrarea lui constantin,bis catolica si cea ortodoxa,nu crestinismul,CRESTINISMUL ERA INAINTE SA L LEGALIZEZE EL)
Dragutule ... se pare ca tu chiar habar nu ai de istoria crestinismului ... altfel ai sti ca acel crestinism al primilor crestini ... nu este falsul crestinism pe care tu il propovaduiesti si il aperi ... acel crestinism ...la care eu fac referinta atunci cand iti dau citatele .... a fost interzis prin crime si sub presiunea amenintarii cu moartea si confiscarea averilor tuturor care nu renunta la el... de catre Constantin cel Mare si urmasii sai in anul 370 en, ptr a face loc "noului crestinism" inventat de Constantin cel Mare ca religie politica pentru controlul, manipularea, indobitocirea si spolierea mateiala a maselor ... !
Adica ceea ce crezi tu ca este crestinism ... adica amestecul de teme religioase preluate din paganism ...crezi ca are ceva in comun cu invataturile avangardiste a lui Isus ? ...nu te-ai prins pana azi ca este un instrument politic de manipulat si spionat masele ...ba chiar un insrument "divin" citeste diabolic pe baza caruia s-au comis si s-au legitimat uciderea a milioane de oameni?

Citat :

si care tu ai spus ca este un plagiat de pe la Platon si Socrate, este o prostie ce spui si ti spun si de ce:Socrate470-399 bc,Platon427-347bc,cartea Isaia a fost scrisa cca.700-800bc ,
Ma faci sa ma stric de ras ...pe cuvant!
Pai tu crezi ca textele Tanachului odata scrise au fost sigilate si depuse intr-un seif divin ca nu cumva nimeni sa umble la ele?
Pai acele texte au fost permanent modificate (citeste actualizate)de catre preotii din Marea Sinagoga(nume generic ptr conducerea clerului mozaic) in functie de diverse situatii si interese ale vremii, astfel au fost introduse mereu in Tanach noi "legi" si "porunci" pe care chiar Isus le demasca si le desfinteaza in Anti-Teze (alea din Predica de pe Munte...daca sti ce sunt acelea) sau au fost introduse mereu noi invataturi venite chiar si din filozofia populara greaca...chiar si cele din Geneza! ... mah da tare greu functioneaza la tine logica!
Citat :

eu zic ca a fost inspirata de IAHWE,ELOHIM,EL SHADDAI,ADONAI,alege tu
Ce zici tu este = cu floarea soarelui !
Important este nici ce zic eu ...ci doar ce zic cei ce au scris Tanachul ...si eu pe acestia ii citez!

Dragutule ... rau mai sunt amestecate in capusorul tau tot felul de prostioarte semidocte.
Tu chiar nu sti ...sau nu intelegi ca acest Yahwe fara copii care e acelasi cu Eloh (= Alah) si asta tot fara copii ...nu sunt identici cu "dumnezeul" cu copii inaltat pe baza de minciuna si interes de catre Constantin ?

Ia fa un efort de logica si spune-ne cat de mare a fost acest zeu tribal Yahwe pana la momentul in care Constantin l-a impus cu forta in bisericile sale ...bineinteles ca dupa ce i-a transferat puterile lui Sol Invinctus ca sa fie mai dodolotz?

Oare nici atata istorie nu sti ca sa realizezi ca in acele vremuri erau zei si Dumnezei muuuuult mai mari si mai bagati in seama decat micu zeu tribal al evreilor numit Yahwe?

Cam cat de mare crezi ca ar fi ramas acest Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta dusa sub semnul crucii impotriva lui Maxentius?

Ai curajul sa ti imaginezi ca si astazi ar fi fost exact la fel de mare si puternic cat este Yahwele cel fara copii si astazi in sinagogi?

Hai revino-ti a realitate ...ca tot ce zici tu macane oricum am privi ...fie din p de v istoric ...fie din p de v al citatelor din scriptura ...fie din p de v al logicii elementare!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 9:37 pm

Citat :
de cand are Isus biserica ?
...nu cumva de cand criminalul Constantin a facut si a impus prin LEGE biserica crestina in tot imperiul sau ?
Gresit,cetatene soimos,Isus are biserica cu mult timp inainte de acest eveniment,ca tu nu stii,asta i alta.Faptele apostolilor capitolul 2,incepand cu aceasta data se poate vorbi despre biserica lui Isus Cristos(cincizecimea,pentru tine)Aici se implinesc cuvintele lui Isus din cap 1:8,inainte de a se inalta la cer.Deci Isus are Biserica incepand de aici incolo si nici o persecutie incepand cu criminalul de constantin(asa cum iti place tie sa i spui si nu zici rau,de fapt este singurul adevar pe care l ai spus pin'acum) nu a putut sa o stearga de pe fata pamantului pana azi.Si pana in jurul anului 300 cand constantin a legalizat crestinismul Biserica era deja raspandita in tot imperiul.Ca o paranteza pt.tine vreau sa ti spun ca nu constantin a legalizat crestinismul ci co-imparatul Maxentius fiul fostului imparat Maximilian si asta cu cativa ani inainte.Vezi tu dragule asta este plagiat adevarat,ca o parte a meritelor lui maximilian au fost atribuite pe nedrept lui constantin.
Citat :
.... sau nu sti ca Biblia a aparut sub forma ei moderna "Vulgata" muuuuult dupa Niceea
Daca mi vorbeai de Textus receptus ti as fi dat o bila alba insa pentru ca discutia noastra se refera la Biblia,in general, primesc si asa.Tu gandesti cu capsorul ala al tau ca Biserica a stat in jur de 300 de ani in asteptarea cuiva care sa organizeze un conciliu in care sa i faca rost de o Biblie,dragul de tine. Adevarul este ca Biserica a avut o biblie scrisala anul 100 d.c.Coloseni 4:16 fiecare carte citita era data mai departe altei biserici si tot asa,bineinteles ca au aparut si indivizi asa ca tine care au incercat sa strice adevarul cu tot felul de epistole si evanghelii insa minciunii i sa spus minciuna si a fost data afara,dea lungul timpului tot felul de idioti a suflat praful de pe acele carti si uite asa se reia ciclul.Asa ca draga soimos,Biserica dispunea de biblie mai devreme decat vrei tu sa accepti....
Citat :
Oare chiar nu iti pica fisa intratat cat sa iti deie de gandit ca muuuuulte citate au fost introduse in Biblie
Gresit din nou,pe cat sunt dispusi Americanii sa schimbe vreun punct din declaratia lor de independenta tot asa erau dispusi scribii evrei sa modifice vreo frantura de slova din lege .Potrivit criticilor Tanakh-ului aceste scrieri s au pastrat fidele originalului ,adica scrieri din greaca,ebraica manuscrisele de la marea moarta sunt fidele scrierilor de mana evreesti cu 1000 ani inainte de Cristos.Ce ti ai spus tu,ca pusca ta cu dop o sa l sperie pe "the big bad wolf" cand ai aflat ca pusca nu face decat "poc "iar lupul are dinti ti ai spus ca poate poti schimba scenariul si ai inceput sa numesti plagiat ceia ce nu ti place ori daca nu ai inceput sa spui ca textul a fost modificat cumva insa crede ma,iti place or ba,cu adevarat nu ai decat doua variante:crezi pe Yahwe(Dumnezeu) ori crezi pe Lucifer(Satan) tu alegi,amigo.
Citat :
Ce sa mai am pretentia sa pricepi ca in religia mozaica "biserica" se numeste sinagoga?
Biserica este ce este si Sinagoga este ce este una i una si cealalta i cealalta,Biserica nu i sinagoga si invers insa ca le amesteci pe toate pare sa ti fie scopul.
Citat :
predica din Torah ...(si nu din Biblie)
ar fi predicat din Biblie daca ar fi existat una,tu ce zici?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 10:13 pm

Citat :

Dragutule ... se pare ca tu chiar habar nu ai de istoria crestinismului ... altfel ai sti ca acel crestinism al primilor crestini ... nu este falsul crestinism pe care tu il propovaduiesti si il aperi ... acel crestinism ...la care eu fac referinta atunci cand iti dau citatele .... a fost interzis prin crime si sub presiunea amenintarii cu moartea si confiscarea averilor tuturor care nu renunta la el... de catre Constantin cel Mare si urmasii sai in anul 370 en, ptr a face loc "noului crestinism" inventat de Constantin cel Mare ca religie politica pentru controlul, manipularea, indobitocirea si spolierea mateiala a maselor ... !
interzis nu inseamna desfiintat




Citat :
Cam cat de mare crezi ca ar fi ramas acest Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta dusa sub semnul crucii impotriva lui Maxentius?

YaAi curajul sa ti imaginezi ca si astazi ar fi fost exact la fel de mare si puternic cat este hwele cel fara copii si astazi in sinagogi?
Yahwe(Dumnezeu)nu este mai mare de ce era in urma cu 2000 or 6000 de ani el este acelasi eri azi si in veci,crezi tu ca el are nevoie de tine ori de constantin in vreun fel?,ce crezi tu ca i El,un actor un star pop-rock,Ia gandeste un moment ce era Pilat acum 2000 de ani ,ce este el astazi?In schimb Yahwe a ramas acelasi,crezi tu ca daca ar avea nevoie de ceva ar cere ajutorul omului?,el isi este atotsuficient,tu ce ai praful de pe doba,ce o sa fii tu peste 100 de ani?....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMar Iun 23, 2009 7:01 am

corneliugi a scris:
interzis nu inseamna desfiintat

Interzis intradevar nu inseamna desfintat ...dar interzis si apoi ucis ... adica exact ceea ce au facut "crestinii" lui Constantin ...inseamna DESFINTAT !
Intradevar nu au fost toti prinsi si ucisi intr-o singura zi ...fenomenul a durat cateva sute de ani ...dar noi nu ne-am referit la durata ci la efect ...adica la faptul ca a fost DESFINTAT!

Iar te joci cu cuvintele si crezi ca daca tu esti reformat dupa mincinosul de Luther ceea ce urmezi tu (adica Biblia) nu are aceasi samanta diabolica ?
Oare de ce crezi asta ...tu nu urmezi minciunile si invatatura falsa a lui Pavel, sau tu nu crezi in "dumnezeu fiul" impus de Constantin la apelul de seara la Niccea ?
Chiar nu realizezi ca te raportezi la aceleasi "valori diabolice" lansate de criminalul Constantin?




Citat :
Yahwe(Dumnezeu)nu este mai mare de ce era in urma cu 2000 or 6000 de ani el este acelasi eri azi si in veci,
Uite aici iti dau dreptate ...el este si astazi la fel de mare cum a fost intotdeauana ...adica exact asa cum il vedem si azi in SINAGOGA!

Sau crezi cumva in nestinta ta ca inainte ca Constantin sa-l impuna cu forta in biserica ...era la fel de raspandit ca azi cand vedem pe 4 continente ca este impus in fiecare satulet ?
Iar nu ai simtul proportiilor si nu rumegi ceea ce spui?

Falsul Yahwe ...adica "Yahwele cu fii" ... cu alte cuvinte falsul Yahwe (adica diavolul) adica cel nascut din Minciuna si impus de un Criminal ... are intradevar o dimensiune muult exagerata din moment ce 2 miliarde de credinciosi cred in el si lacasurile pieirii numite asa cum le-a botezat criminalul care le-a infintat (biserici) ... in care este slavit cel ce singur se recunoaste "stapanul mortii si al iadulu" ... au impanzit toata planeta si intradevar ne-a dovedit prin istoria bisericii ca "el" este intradevar stapanul mortii si al iadului !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitimeMar Iun 23, 2009 3:02 pm

Citat :
Interzis intradevar nu inseamna desfintat ...dar interzis si apoi ucis ... adica exact ceea ce au facut "crestinii" lui Constantin ...inseamna DESFINTAT !
Intradevar nu au fost toti prinsi si ucisi intr-o singura zi ...fenomenul a durat cateva sute de ani ...dar noi nu ne-am referit la durata ci la efect ...adica la faptul ca a fost DESFINTAT!
Cetatene soimos,tu cel ce nu crezi decat ceea ce este dovedit din punct de vedere istoric,nu crezi ca la aberatiile pe care le ai scris era de bun simt sa ne pui acolo si ceva referinte istorice?Ori traiesti in alta dimensiune unde nonsensurile insirate sunt cunoscute de toti?Inca o dovada ca bati campii se afla la Matei16:18-Daca Isus a spus ca nu va fi biruita(Biserica) atunci sa stii ca asa va fi
Sus In jos
Continut sponsorizat





Plagiatul religios Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios Icon_minitime

Sus In jos
 
Plagiatul religios
Sus 
Pagina 1 din 10Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ritualul religios

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: