Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Plagiatul religios

In jos 
+4
corneliugi
remussatala
H1perion
Alki
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 7:08 am

corneliugi a scris:
Citat :
Eu credeam ca intelegi ca vorbeam de "biserica cea nascuta la Niceea"...adica biserica Romei ...sti tu care ...aia din Apocalipsa unde este denumita Marea Curva
AM ZIS EU CA NU?
Nu ai zis tu exact asta ...dar ai spus ca biserica Romei s-a nascut deodata cu inchizitia si eu am inteles ca dupa Marea Schisma ...ceea ce nu e adevarat.

Citat :
Citat :


Deci ramane sa dovedesti ca biserica Romei nu s-a nascut la Niceea .... ai inteles sau vrei sa repet?
DE CE AS INCERCA SA DOVEDESC CONTRARIUL?

Foarte simplu.
Din cauza ca acceptand adevarul istoric precum ca crestinismul s-a nascut la Niceea ...iar "reformele" nu sunt decat niste interpretari ale acesteia .... rezulta clar (fara sa vrei) ca si tu cu biserica ta sunteti toti urmasii marii curve
Ai intelesd?

Citat :
Citat :
...si din care si tu cu onor faci parte!
Iti place sa arunci prostia ti in seama altora,cine tre sa aduca dovada aici esti tu,mosu'...ca eu ti am tot aratat ca nu i asa .Ba,daca ar trebui sa ma gandesc la sfarsitul ei si al tau ...aveti multe in comun.
Nu te gandi la sfarsitul meu ca eu nu sunt un vandut Marii Curve si nici "dumnezelui cu copioi" care cere incalcarea prin NT a Legilor date de Dumnezeul fara copii ...adica Tatal lui Isus.... si nu tata stapanului iadului caruia i te-ai vandut tu.

Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...sa sti ca nu ma incanta si nu am nicio placere sa te jignesc ...dar ce sa-i faci daca tu nu intelegi sa fi crestin cu adevarat si sa faci ce iti cere Isus

22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 7:35 pm

Citat :
Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...sa sti ca nu ma incanta si nu am nicio placere sa te jignesc ...dar ce sa-i faci daca tu nu intelegi sa fi crestin cu adevarat si sa faci ce iti cere Isus

22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Omule,tu nu mi esti frate,nici aici nu am fost clar?(ca ti am mai spus o de vreo doua ori).Ca sa mi fii frate trebuie sa te rogi lui Dumnezeu sa te mantuiasca prin jertfa Domnului Isus de la Golgota(care trebuie sa crezi ca a facut o pentru tine). Din cate stiu eu acest lucru nu s a intamplat in viata ta,si nu o spun cu bucurie.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 7:37 pm

Citat :
Foarte simplu.
Din cauza ca acceptand adevarul istoric precum ca crestinismul s-a nascut la Niceea ...
Fals,crestinismul nu s a nascut la niceea
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 7:53 pm

soimos a scris
Citat :
Nu ai zis tu exact asta ...dar ai spus ca biserica Romei s-a nascut deodata cu inchizitia si eu am inteles ca dupa Marea Schisma ...ceea ce nu e adevarat
.corneliugi a scris
Citat :
Ti am mai spus eu odata ca interzis nu inseamna desfiintat insa probabil ca esti tare de urechi.Daca este asa cum spui ,de ce crezi ca a mai fost nevoie de inchizitie(daca toate religiile crestine au fost desfiintate)Poate nu stii despre ce vorbesc si anume despre inchizitie aparuta pe la sfarsitul sec.12 cu scopul de a "judeca "si pedepsi
pe cei ce nu se conformau doctrinei"bisericii"oficiale(romano catolica)care nu prea era de acord cu Biblia,adica cei care si manifestau sub orice forma ostilitatea si nesupunerea fata de biserica catolica(si au murit multi...crezi ca toti descoperise ca pamantul este rotund?).
De aici ai inteles tu (ca as fi spus eu) ca bis.romei s a nascut odata cu inchizitia???? atunci eu ce mai pot spune...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 9:32 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...sa sti ca nu ma incanta si nu am nicio placere sa te jignesc ...dar ce sa-i faci daca tu nu intelegi sa fi crestin cu adevarat si sa faci ce iti cere Isus

22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Omule,tu nu mi esti frate,nici aici nu am fost clar?(ca ti am mai spus o de vreo doua ori).Ca sa mi fii frate trebuie sa te rogi lui Dumnezeu sa te mantuiasca prin jertfa Domnului Isus de la Golgota(care trebuie sa crezi ca a facut o pentru tine). Din cate stiu eu acest lucru nu s a intamplat in viata ta,si nu o spun cu bucurie.
Evident ca tu nu imi esti frate ...pentru ca eu nu sunt frate cu satanistii care cred ca dumnezeu s-a nascut din pipoasca de femeie dupa ce tot el viitorul fiu a regulat-pe masa .... in cosmos ...bineinteles ca duh!

Pentru cultura ta religioasa ar fi trebuit sa intelegi ca Isus era frate cu toti semenii sai ...si nu doar cu pocaitii tai .. .si cu atat mai putin cu zevzecii care cred si azi ca Isus s-a sacrificat spre "binele oamenilor" .... in locul vitelor care erau oricum sacrificate ca sa spele pacatele unor prosti primitivi ... deci ramane sa dovedesti prin citate ca tu ai dreptate ...dar nu uita cu citate afirmate de Isus insusi...


dar cum Isus nu zice ca e frate doar cu aia din biserica de pocaiti vanduti nu se stie cui (desi eu stiu bine) ... ci ii considera pe toti semeni frati pentru ca toti il aveau pe acelasi Dumnezeu in ei adica in inimile lor ...deci nu dumnezeul bisericii ... ci cel care traieste viu in inimle noastre... dovedeste ca iarasi esti pe calea gresita si aberezi in mod inconstient!


Mai vrei odata versetele din Corinteni?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Aug 11, 2009 2:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 9:41 pm

corneliugi a scris:
]De aici ai inteles tu (ca as fi spus eu) ca bis.romei s a nascut odata cu inchizitia???? atunci eu ce mai pot spune...
Dintr-un alt citat anterior ...acum e prea tarziu ca sa-l caut ...dar de fapt nici nu are vre-o importanta ...tu poti sa dovedesti ca baptismul tau vine chiar din negura timpurilor cand pastoriii vostrii la fel ca enoriasii ... culegeau banane sarind din pom in pom ...ca nici macar acest lucru nu are valoare!

Important si mai ales DEFINITORII pentru a accepta sau a respinge Marea Curva a Noului Babilon sunt exact marile inventii ale acestei fiare care vorbeste cu glas de miel dar actioneaza ca un balaur...si anume ...tot ce foloseste Biblia ca si scriptura sfanta... toti care accepta ca omul Isus este Dumnezeu FIUL ..si toti care cred in Treime ... TOTI acestia sunt insemnati cu semnul fiarei ...(adica semnul prostiei ...semn ca li s-a extirpat creierul si l-au inlocuit cu o banda de magnetofon care repeta aceasi prostie fara sa gandeasa!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeDum Aug 09, 2009 9:59 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Foarte simplu.
Din cauza ca acceptand adevarul istoric precum ca crestinismul s-a nascut la Niceea ...
Fals,crestinismul nu s a nascut la niceea
Ai dreptate ...CRESTINISMUL adevarat nu s-a nascut la Niceea ci s-a nascut la Ierusalim dupa moartea ui Isus ... dar nu asta era tema ... caci voi nu urmati invataturile lui Isus ci doar pe cale care Pavel doar "crede" ca ar fi invataturile lui Isus ...si uite asa ...eu vorbeam de fapt despre falsul crestinism ...dar am uitat sa ii pun ghilimele ... adica vorbeam de "crestinismul de biserica" (caci sti ca Isus era impotriva bisericii si nu concepea sa traiasca ca sarlatanu in carca comunitatii sale !

Voi cel de azi ... sunteti de fapt "crestinii de biserica"( dupa mincinosul Pavel si criminalul Constantin) dar eu cand am spus ca crestinismul s-a nascut la Niceea ..nu la primi adevaratii crestini m-am referit ...ca voi nu sunteti crestini ca primii crestini(chiar si originea voastra de baptisti se pierde in vremuri si nu exista nicio dovada ca voi inca de la inceputuri nu sunteti "crestinii"...tot dupa ucigasii acelor primi adevarati crestini !


Sau nici atat nu sti ca voi, cei de care zici tu mereu "ca interzis nu inseamna desfintat" si asa este ca poate fi si modificat sau adptat din mers printr-o acceptare tacita a falsului crestinism ...adica cel care recunoaste minciunile impuse la Niceea .... acelea cu Isus= Dumnezeu FIUL , acea cu Treimea, ... si mai ales aia cu Biblia lui Ieronim
Poniemaisi?

Sau tu nu constientizezi faptul ca Isus NU a venit sa propovaduiasca alta Lege decat cea din Torah ... si ca voi falsii crestini nu aveti nicio legatura nici cu Isus si nici cu acea SECTA a religiei mozaice ... decat acea ca i-ati furat scripturile si Dumnezeul ...!

Adica ...voi sunteti tot Biserica Romei !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Aug 11, 2009 12:52 pm

Citat :
Pentru cultura ta religioasa ar fi trebuit sa intelegi ca Isus era frate cu toti semenii sai ...si nu cu pocaitii(citeste cei vanduti satanei) .. .si cu atat mai putin cui cei care cred faptul ca Isus era frate doar cu aceia care credeau ca El(Isus) s-a sacrificat in locul vitelor ca sa spele inor prosti primitivi pacatele ... deci ramane sa dovedesti prin citate ca tu ai dreptate ...dar nu uita cu citate afirmate de Isus insusi...


dar cum Isus nu zice ca e frate doar cu aia din biserica de pocaiti vanduti nu se stie cui (desi eu stiu bine) ... ci ii considera pe toti semeni frati pentru ca toti il aveau pe acelasi Dumnezeu in ei adica in inimile lor ...deci nu dumnezeul bisericii ... ci cel care traieste viu in inimle noastre... dovedeste ca iarasi esti pe calea gresita si aberezi in mod inconstient!
Ma,tu sigur ai 43 de ani?...ca spusele ti nu te ajuta sub nici o forma.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Aug 11, 2009 2:18 pm

cornel dar tu cati ani ai ?! vad ca nu intelegi nimic . . . din cate ti-au fost spuse de soimos , de mine .. de ceilalti , tot cu ale tale ai ramas.. asa sunt indoctrinatii ... se vede ca esti foarte bine indoctrinat , si nu accepti adevarul absolut
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Aug 11, 2009 2:51 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Pentru cultura ta religioasa ar fi trebuit sa intelegi ca Isus era frate cu toti semenii sai ...si nu doar cu pocaitii tai .. .si cu atat mai putin cu zevzecii care cred ca Isus s-a sacrificat spre "binele oamenilor"in locul vitelor care erau sacrificate ca sa spele prostilor pacatele ... deci ramane sa dovedesti prin citate ca tu ai dreptate ...dar nu uita cu citate afirmate de Isus insusi...


dar cum Isus nu zice ca e frate doar cu aia din biserica de pocaiti vanduti nu se stie cui (desi eu stiu bine) ... ci ii considera pe toti semeni frati pentru ca toti il aveau pe acelasi Dumnezeu in ei adica in inimile lor ...deci nu dumnezeul bisericii ... ci cel care traieste viu in inimle noastre... dovedeste ca iarasi esti pe calea gresita si aberezi in mod inconstient!
Ma,tu sigur ai 43 de ani?...ca spusele ti nu te ajuta sub nici o forma.
Mai degraba se pare ca nu te ajuta pe tine mintea sa intelegi ca vad ca esti cam greu de cap!
Pai nu tu ai zis ca esti frate doar cu aceia care cred ca Isus a murit pe cruce pentru voi? ... iar eu ti-am spus ca Isus era frate cu toti semenii sai ... si nu cu banda de la Casa voastra de Adunare a zeciuelii .... si ca desi ca un profet ce era si stia tot ceea ce avea sa se intample .... nu a delimitat fratia intru Dumnezeu la prostiile in care crezi tu ... unul care le delimiteaza!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 10:38 am

ce zici, Isus ar aprecia comentariul tau!?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 2:51 pm

Citat :
Mai degraba se pare ca nu te ajuta pe tine mintea sa intelegi ca vad ca esti cam greu de cap!
Pai nu tu ai zis ca esti frate doar cu aceia care cred ca Isus a murit pe cruce pentru voi? ... iar eu ti-am spus ca Isus era frate cu toti semenii sai ... si nu cu banda de la Casa voastra de Adunare a zeciuelii .... si ca desi ca un profet ce era si stia tot ceea ce avea sa se intample .... nu a delimitat fratia intru Dumnezeu la prostiile in care crezi tu ... unul care le delimiteaza!
Ce spui tu acolo?;ai si niste dovezi,banuiesc...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 3:41 pm

Iata dovada precum ca tu ai afirmat ca nu iti sunt frate ...afirmatie care a primit acel raspuns al meu

Citat :
Citat :
Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...sa sti ca nu ma incanta si nu am nicio placere sa te jignesc ...dar ce sa-i faci daca tu nu intelegi sa fi crestin cu adevarat si sa faci ce iti cere Isus

22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Omule,tu nu mi esti frate,nici aici nu am fost clar?(ca ti am mai spus o de vreo doua ori).Ca sa mi fii frate trebuie sa te rogi lui Dumnezeu sa te mantuiasca prin jertfa Domnului Isus de la Golgota(care trebuie sa crezi ca a facut o pentru tine). Din cate stiu eu acest lucru nu s a intamplat in viata ta,si nu o spun cu bucurie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 3:46 pm

Soimos a scris:
Iata dovada precum ca tu ai afirmat ca nu iti sunt frate ...afirmatie care a primit acel raspuns al meu

Citat :
Citat :
Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...sa sti ca nu ma incanta si nu am nicio placere sa te jignesc ...dar ce sa-i faci daca tu nu intelegi sa fi crestin cu adevarat si sa faci ce iti cere Isus

22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Omule,tu nu mi esti frate,nici aici nu am fost clar?(ca ti am mai spus o de vreo doua ori).Ca sa mi fii frate trebuie sa te rogi lui Dumnezeu sa te mantuiasca prin jertfa Domnului Isus de la Golgota(care trebuie sa crezi ca a facut o pentru tine). Din cate stiu eu acest lucru nu s a intamplat in viata ta,si nu o spun cu bucurie.
Mah ...tu esti sigur ca nu scrieti in doi postarile vopastre si unu nu stie ce a scris celalalt ...caci sa uiti de la mana pana la gura in halul asta ...mi se pare prea de tot ....indiferent de cat de pocait te cred!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMier Aug 12, 2009 6:09 pm

Citat :
Mah ...tu esti sigur ca nu scrieti in doi postarile vopastre si unu nu stie ce a scris celalalt ...caci sa uiti de la mana pana la gura in halul asta ...mi se pare prea de tot ....indiferent de cat de pocait te cred!
scratch
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Aug 13, 2009 5:38 am

Soimos a scris:
]Iata dovada precum ca tu ai afirmat ca nu iti sunt frate ...afirmatie care a primit acel raspuns al meu

....Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...

se poate si fara... asta in caz ca vrem.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Aug 13, 2009 6:46 am

[quote="nelu"][quote="Soimos"][quote="Soimos"]Iata dovada precum ca tu ai afirmat ca nu iti sunt frate ...afirmatie care a primit acel raspuns al meu

Citat :
Citat :
Cat despre felul murdar in care cateodata ne purtam dialogul ...

se poate si fara... asta in caz ca vrem.
Cu atat mai mult asta vreau si eu ...dar ce sa-i faci daca altii cred ca iti poti sustine parerile prin comentarii la adresa celuilalt ...deh ...este o chestie de nivel si de capacitate care trebuiesc STIUTE ... dar ce sa pretinzi de la cei care nu STIU nimic dar CRED ...si mai sunt atat de absurzi incat sa isi prezinte credinta ca STINTA!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 12:54 pm

Zeii pagani erau oameni, mai precis personalitati ale lumii pagane (eroi, regi, persoane cu insusiri deosebite, etc.), paganii le faceau statui, le imortalizau chipurile prin desene si picturi, la fel cum oamenii procedeaza si astazi cu personalitatile de seama ale lumii. Paganii nu se inchinau la aceste personalitati si nici la chipurile lor, cum nici astazi nu se inchina nimeni, de exemplu, la statuia lui Eminescu. Mai tarziu, acesti Zei au fost transformati in Zei cu trasaturi supranaturale si atribute divine, luind nastere in acest mod politeismul. Uran era Zeul Soarelui si al cerului la Arimani (veche populatie Pelasga, vezi Dacia Preistorica de Nicolae Densusianu), de la acestia a fost preluat de catre egipteni cu aceleasi atribute divine, dar cu numele transformat (sincretism) in Ra. Akenaton a incercat sa inlature ceilalti Zei si sa-l impuna pe Ra (Aton http://en.wikipedia.org/wiki/Aten) ca Zeu suprem si creator al tuturor lucrurilor! Nu a reusit acest lucru datorita impotrivirii marilor preoti ai celorlalti Zei. Moise a preluat ideea si l-a creat pe Yahwe. Deci, in final, dumnezeul crestin este la origini un om, o personalitate pagana numita Zeu! Au combinat acest aspect cu inchinarea politeistilor la zei, au adaugat pupatul ciolanelor, pardon, a moastelor si a rezultat ortodoxia!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 1:15 pm

Apopii a scris:
Deci, in final, dumnezeul crestin este la origini un om, o personalitate pagana numita Zeu! Au combinat acest aspect cu inchinarea politeistilor la zei, au adaugat pupatul ciolanelor, pardon, a moastelor si a rezultat ortodoxia!

Pai vezi ...cred ca asta sustine si OMUL Isus cand spune ca Dumnezeu este in noi ... sau ca Noi suntem Templul lui Dumnezeu si ca Duhul Sfant (Constiinta? este in noi!

Iti dai seama din aceste afirmatii (caci sunt un sir lung de pe aceasta pozitie) ca nu poate fi vorba de nici un Creator ...caci Dumnezeul din noi nu a creat pe nimeni ...dar in schimb a lucrat impreuna cu noi la evolutia noastra ca specie!

Dar atentie ...observatia ta in fond justa ... e adevarat ca Echnaton a fost modelul impus de moise dar nu e valabila si la "dumnezeul crestin" caci acesta este un personaj fictiv caruia i s-a atribuit pe baza de fantezii tot felul de puteri supranaturale luate sau "imprumutate" de la toate religiile cu care crestinismul a intrat in contact ca sa sporeasca puterile pe care si le-a dorit Constantin.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 1:25 pm

Inteleg foarte bine ceea ce spui tu, dar eu aleg sa ma refer la Geea cand vorbesc despre "creator", deoarece ea este cea care ne-a creat (nu in sens biblic, ci in sens real!) si in acelasi timp este si in fiecare din noi si in plus datorita ei traim. Daca Geea ar muri, am muri si noi odata cu ea. Religia crestina a creat numele de dumnezeu, de care nu putem sa mai scapam odata!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 2:07 pm

Asa te poti referi si la Ra sau la Sol Invinctus ...caci fara soare nimic nu ar traii!

Oricum credinta in Gea sau in Sfantul Soare este ceva muuuult mai realist decat credinta in Maimute Uriase asemanatoare omului !(ma refer aici la fiinta care afirma ca l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa ...adica 99 % maimuta ...doar ca muult mai mare ca omul!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Sept 21, 2009 6:25 pm

Pentru noi credinta inseamna respect si acordarea importantei cuvenite, Geea sau Terra, cosider ca merita respectul nostru. Soarele incepe sa devina din ce in ce mai arzator si nociv pentru viata...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Sept 22, 2009 8:18 am

Pai nu stiu daca aceasta pozitie este cea mai fericita!

Credinta chiar si in Geea sau Sol Invinctus sau in orice zeitate nu este de loc vrednica de respect din doua motive:
1) ptr ca ceea ce se numeste credinta are la baza nestiinta
2) Si credinta in zeitati din sfera SF ...nu are nimic pozitiv in ea ...dar poate fi extraordinar de periculoasa atunci cand acestor personaje din "lumea absurdului" sunt institutionalizate si le sunt atasate ideologii si doctrine!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Sept 22, 2009 11:10 am

Vezi ce inseamna puterea cuvantului... cu ce sa inlocuiesc cuvantul credinta?Noi nu credem in sensul divinizarii si cu toate ca am precizat acest lucru, te-ai gandit la credinta religioasa! Geea este planeta pe care locuim, iar sensul pagan de Zeu implica respect nu credinta, dar cum sa ma exprim ca sa pot sa ma fac inteles fara echivoc?Nu intotdeauna, in vorbirea curenta, poate fi inlocuit cuvantul credinta cu verbul a sti.Ai vreo solutie?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeMar Sept 22, 2009 3:21 pm

Pai evident ca sunt situatii in care iti poti exprima o parere nefondata, caz in care poti sa folosesti verbul a crede ...de ex eu cred ca va fi o iarna lunga.
Dar a incerca sa transhormi acest cuvant atribuindu-i un nou sens adica acela de a fi echivalent cu a sti si a exprima cu el un "adevar din ceruri" adica unul care nu poate fi dovedit caci nici macar nu se stie unde e cerul ... este culmea puterii minciunii ...motiv ptr care eu fac distinctie clara intre Creator si Dumnezeu ...pentru ca Creatorul nu are nevoie sa isi dovedeasca puterea si legitimitatea prin cuvinte caci ii vedem Creatia ...in schimb acei zei care raspandesc cuvinte si idei ptr ca nu au creatie ...trebuie considerati si categorisiti ca Diavoli !

Aceasta creatie confirma parerea mea ca "Dumnezeu" este viata din noi si din tot ce este viu si ne inconjoara ...si iarasi revin la personajul uman ectraordinar de inteligent si constient numit Isus ...care ne invata exact acest luc ru si anume ca Dumnezeu este in tot ceea ce este viu si ca atare nu avem nevoie de biserici ...ci merge opana intracolo incat combate ideea de credinta cea din VT si o inlocuieste cu iubirea ptr tot ceea ce este viu, detalii vezi pe topicul "Isus intre mit si adevar" unde vei vedea ca el s-a implicat actib ptr sacrificiile ceremoniale in favoare impartasirii cu paine si vin si vei vedea in ce a constat sacrificiul sau atat de fals si mincinos interpretat si prezentat de crestini!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 8:00 pm

eu am o intrebare: voi chiar credeti cacaturile astea din Zeitgeist? ma rog, prima parte cu religiile. stiti macar dupa invataturile cui s-a facut acest documentar?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 8:36 pm

Eu chiar n-am vazut filmul sau ce o fi el. In plus, eu nu sunt credincios, imi place sa inteleg lucrurile decat sa cred in cine stie ce nascociri ale altora, gen Dumne-zei, Satane, Feti-frumosi etc.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Plagiatul religios - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
Plagiatul religios
Sus 
Pagina 10 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 Subiecte similare
-
» Ritualul religios

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: