Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Plagiatul religios

In jos 
+4
corneliugi
remussatala
H1perion
Alki
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 7:25 pm

Nu ma deranjeaza cu nimic prezenta lui pe acest forum ...ba chiar o gasesc necesara ...doar prin antiteza se poate ajunge la faptul ca tinerii sa "asculte de Isus" ... mai ales ca Isus ne invata sa nu frecventam biserica, ca nu avem nevoie de credinta ...si mai ales sa iasa din biserica aceia care au facut greseala sa intre in ea.

Ce zici ...nu e dur sa faci exorcism ateist ...adica sa-l scoti pe dracu din om ...exact asa cum a intrat ...adica prin credinta si Biblie?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 18, 2009 10:03 pm

[quote="Soimos"]Nu ma deranjeaza cu nimic prezenta lui pe acest forum ...ba chiar o gasesc necesara ...doar prin antiteza se poate ajunge la faptul ca tinerii sa "asculte de Isus" ...
Citat :
mai ales ca Isus ne invata sa nu frecventam biserica, ca nu avem nevoie de credinta ...si mai ales sa iasa din biserica aceia care au facut greseala sa intre in ea
.banuesc ca isus e un alt nick de al tau si ca te citezi singur altfel nu mi explic de unde ai luat aberatiile de mai sus ca ale lui Isus Hristos nu sant
Citat :
Ce zici ...nu e dur sa faci exorcism ateist ...adica sa-l scoti pe dracu din om ...exact asa cum a intrat ...adica prin credinta si Biblie?[/quote
delir si atat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 7:06 am

corneliugi a scris:

.banuesc ca isus e un alt nick de al tau si ca te citezi singur altfel nu mi explic de unde ai luat aberatiile de mai sus ca ale lui Isus Hristos nu sant
Ba chiar ale lui Isus sunt ...si daca te intereseaza cauta-le si verifica si tu existenta acestui text in Apocalipsa unde ni se cere prin profetie tuturor sa iesim din organizatia satanica din noul Babilon numita "Biserica Romei":

2. Şi a strigat cu glas puternic şi a zis: A căzut! A căzut Babilonul cel mare şi a ajuns locaş demonilor, închisoare tuturor duhurilor necurate, şi închisoare tuturor păsărilor spurcate şi urâte. (cred ca realizati ca aici e vorba de Roma "noul Babilon" ptr ca este un text din NT spre deosebire de Babilonul din VT)
3.
Pentru că din vinul aprinderii desfrânării ei au băut toate neamurile şi împăraţii pământului s-au desfrânat cu ea şi neguţătorii lumii din
mulţimea desfătărilor ei s-au îmbogăţit.
(icred ca recunosti aluzia clara la realitate)
4.
Şi am auzit un alt glas din cer, zicând: Ieşiţi din ea, poporul meu, ca să nu vă faceţi părtaşi la păcatele ei şi să nu fiţi loviţi de pedepsele sortite ei;

Ai ceva neclaritati? ...lasa-ma sa ti le clarific!
Ti-am spus ca eu nu aberez si nu scot nimic din burta ...ci ABSOLUT TOT ce spun este fundamentat ...dupa cum ai vazut si in cazul in spetza!




Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 20, 2009 7:41 am, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 9:27 pm

neclaritati???????????? vai de mine,m as prapadi de ras daca n ar fi atat de tragic tot ce insiri tu."absolut tot ce spun este fundamentat",am stat si m am gandit ce ar trebui sa fac in fata unei dovezi atat de mare de prostie,ati marturisesc ca mi au trecut mai multe lucruri prin cap insa m am oprit la unul in care mi am spus ca tre sa ti dau o nota pentru asa raspuns;ei bine nota este unu,si aia din oficiu.Isus este capul bisericii(iar asta este un citat din scripturi)efes 5:23,cum ar putea sa vorbeasca el astfel despre biserica..... in legatura cu textul din Isaia40:22 cel care arata ca pamantul este rotund(deci cu totul altceva decat credea bis .romano catolica pe timpul inchizitiei,apropo asta este lucrarea lui constantin,bis catolica si cea ortodoxa,nu crestinismul,CRESTINISMUL ERA INAINTE SA L LEGALIZEZE EL)si care tu ai spus ca este un plagiat de pe la Platon si Socrate, este o prostie ce spui si ti spun si de ce:Socrate470-399 bc,Platon427-347bc,cartea Isaia a fost scrisa cca.700-800bc ,eu zic ca a fost inspirata de IAHWE,ELOHIM,EL SHADDAI,ADONAI,alege tu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 20, 2009 6:54 am

corneliugi a scris:
... am stat si m am gandit ce ar trebui sa fac in fata unei dovezi atat de mare de prostie,
In primul rand sa renunti tu la prostiile dupa care te conduci adica cele din care iti dadeam eu citatele pe care vad ca si tu insusti le gasesti mari prostii! ...cred ca e foarte important sa revii la viata normala in care realitatea sa iti fie "adevar prioritar" si nu minciunile prezentate ca "adevaruri din ceruri" ...adica locul unde nu se pot controla si dovedi nimic!
Citat :

.Isus este capul bisericii
Ca tot vorbeai de prostie ... de cand are Isus biserica ?
...nu cumva de cand criminalul Constantin a facut si a impus prin LEGE biserica crestina in tot imperiul sau ?
... sau nu sti ca Biblia a aparut sub forma ei moderna "Vulgata" muuuuult dupa Niceea ...adica locul in care criminalul in serie Constantin si-a impus inventia religioasa cu un nou dumnezeu ?
Oare chiar nu iti pica fisa intratat cat sa iti deie de gandit ca muuuuulte citate au fost introduse in Biblie de catre Ieronim prin 370 ...adica dupa Niceea ca sa serveasca minciunii impuse acolo la comanda criminalului Constantin!?

Ce sa mai am pretentia sa pricepi ca in religia mozaica "biserica" se numeste sinagoga?

Sau nu sti nici macar atat ca Isus era mozaic si era respectat ca rabin ... si nu ca mare Arhiereu sau Papa de la Roma ... si nu numai ca nu a renuntat la religia sa MOZAICA nici pe cruce ...dar mereu predica din Torah ...(si nu din Biblie) ... unde mai pui ca s-a crezut si Messiah ... adica personaj public apartinator religiei mozaice ...adica om providential cu important rol social ! si nu un demon nascut din el insusi ...dupa ce a violata-o impreuna cu Tatal sau pe viitoarea sa mama ...viol din care se va naste nu un alt fiu ...ci el insusi! Ati auzit vreodata ceva mai diabolic?

Citat :

apropo asta este lucrarea lui constantin,bis catolica si cea ortodoxa,nu crestinismul,CRESTINISMUL ERA INAINTE SA L LEGALIZEZE EL)
Dragutule ... se pare ca tu chiar habar nu ai de istoria crestinismului ... altfel ai sti ca acel crestinism al primilor crestini ... nu este falsul crestinism pe care tu il propovaduiesti si il aperi ... acel crestinism ...la care eu fac referinta atunci cand iti dau citatele .... a fost interzis prin crime si sub presiunea amenintarii cu moartea si confiscarea averilor tuturor care nu renunta la el... de catre Constantin cel Mare si urmasii sai in anul 370 en, ptr a face loc "noului crestinism" inventat de Constantin cel Mare ca religie politica pentru controlul, manipularea, indobitocirea si spolierea mateiala a maselor ... !
Adica ceea ce crezi tu ca este crestinism ... adica amestecul de teme religioase preluate din paganism ...crezi ca are ceva in comun cu invataturile avangardiste a lui Isus ? ...nu te-ai prins pana azi ca este un instrument politic de manipulat si spionat masele ...ba chiar un insrument "divin" citeste diabolic pe baza caruia s-au comis si s-au legitimat uciderea a milioane de oameni?

Citat :

si care tu ai spus ca este un plagiat de pe la Platon si Socrate, este o prostie ce spui si ti spun si de ce:Socrate470-399 bc,Platon427-347bc,cartea Isaia a fost scrisa cca.700-800bc ,
Ma faci sa ma stric de ras ...pe cuvant!
Pai tu crezi ca textele Tanachului odata scrise au fost sigilate si depuse intr-un seif divin ca nu cumva nimeni sa umble la ele?
Pai acele texte au fost permanent modificate (citeste actualizate)de catre preotii din Marea Sinagoga(nume generic ptr conducerea clerului mozaic) in functie de diverse situatii si interese ale vremii, astfel au fost introduse mereu in Tanach noi "legi" si "porunci" pe care chiar Isus le demasca si le desfinteaza in Anti-Teze (alea din Predica de pe Munte...daca sti ce sunt acelea) sau au fost introduse mereu noi invataturi venite chiar si din filozofia populara greaca...chiar si cele din Geneza! ... mah da tare greu functioneaza la tine logica!
Citat :

eu zic ca a fost inspirata de IAHWE,ELOHIM,EL SHADDAI,ADONAI,alege tu
Ce zici tu este = cu floarea soarelui !
Important este nici ce zic eu ...ci doar ce zic cei ce au scris Tanachul ...si eu pe acestia ii citez!

Dragutule ... rau mai sunt amestecate in capusorul tau tot felul de prostioarte semidocte.
Tu chiar nu sti ...sau nu intelegi ca acest Yahwe fara copii care e acelasi cu Eloh (= Alah) si asta tot fara copii ...nu sunt identici cu "dumnezeul" cu copii inaltat pe baza de minciuna si interes de catre Constantin ?

Ia fa un efort de logica si spune-ne cat de mare a fost acest zeu tribal Yahwe pana la momentul in care Constantin l-a impus cu forta in bisericile sale ...bineinteles ca dupa ce i-a transferat puterile lui Sol Invinctus ca sa fie mai dodolotz?

Oare nici atata istorie nu sti ca sa realizezi ca in acele vremuri erau zei si Dumnezei muuuuult mai mari si mai bagati in seama decat micu zeu tribal al evreilor numit Yahwe?

Cam cat de mare crezi ca ar fi ramas acest Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta dusa sub semnul crucii impotriva lui Maxentius?

Ai curajul sa ti imaginezi ca si astazi ar fi fost exact la fel de mare si puternic cat este Yahwele cel fara copii si astazi in sinagogi?

Hai revino-ti a realitate ...ca tot ce zici tu macane oricum am privi ...fie din p de v istoric ...fie din p de v al citatelor din scriptura ...fie din p de v al logicii elementare!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 9:37 pm

Citat :
de cand are Isus biserica ?
...nu cumva de cand criminalul Constantin a facut si a impus prin LEGE biserica crestina in tot imperiul sau ?
Gresit,cetatene soimos,Isus are biserica cu mult timp inainte de acest eveniment,ca tu nu stii,asta i alta.Faptele apostolilor capitolul 2,incepand cu aceasta data se poate vorbi despre biserica lui Isus Cristos(cincizecimea,pentru tine)Aici se implinesc cuvintele lui Isus din cap 1:8,inainte de a se inalta la cer.Deci Isus are Biserica incepand de aici incolo si nici o persecutie incepand cu criminalul de constantin(asa cum iti place tie sa i spui si nu zici rau,de fapt este singurul adevar pe care l ai spus pin'acum) nu a putut sa o stearga de pe fata pamantului pana azi.Si pana in jurul anului 300 cand constantin a legalizat crestinismul Biserica era deja raspandita in tot imperiul.Ca o paranteza pt.tine vreau sa ti spun ca nu constantin a legalizat crestinismul ci co-imparatul Maxentius fiul fostului imparat Maximilian si asta cu cativa ani inainte.Vezi tu dragule asta este plagiat adevarat,ca o parte a meritelor lui maximilian au fost atribuite pe nedrept lui constantin.
Citat :
.... sau nu sti ca Biblia a aparut sub forma ei moderna "Vulgata" muuuuult dupa Niceea
Daca mi vorbeai de Textus receptus ti as fi dat o bila alba insa pentru ca discutia noastra se refera la Biblia,in general, primesc si asa.Tu gandesti cu capsorul ala al tau ca Biserica a stat in jur de 300 de ani in asteptarea cuiva care sa organizeze un conciliu in care sa i faca rost de o Biblie,dragul de tine. Adevarul este ca Biserica a avut o biblie scrisala anul 100 d.c.Coloseni 4:16 fiecare carte citita era data mai departe altei biserici si tot asa,bineinteles ca au aparut si indivizi asa ca tine care au incercat sa strice adevarul cu tot felul de epistole si evanghelii insa minciunii i sa spus minciuna si a fost data afara,dea lungul timpului tot felul de idioti a suflat praful de pe acele carti si uite asa se reia ciclul.Asa ca draga soimos,Biserica dispunea de biblie mai devreme decat vrei tu sa accepti....
Citat :
Oare chiar nu iti pica fisa intratat cat sa iti deie de gandit ca muuuuulte citate au fost introduse in Biblie
Gresit din nou,pe cat sunt dispusi Americanii sa schimbe vreun punct din declaratia lor de independenta tot asa erau dispusi scribii evrei sa modifice vreo frantura de slova din lege .Potrivit criticilor Tanakh-ului aceste scrieri s au pastrat fidele originalului ,adica scrieri din greaca,ebraica manuscrisele de la marea moarta sunt fidele scrierilor de mana evreesti cu 1000 ani inainte de Cristos.Ce ti ai spus tu,ca pusca ta cu dop o sa l sperie pe "the big bad wolf" cand ai aflat ca pusca nu face decat "poc "iar lupul are dinti ti ai spus ca poate poti schimba scenariul si ai inceput sa numesti plagiat ceia ce nu ti place ori daca nu ai inceput sa spui ca textul a fost modificat cumva insa crede ma,iti place or ba,cu adevarat nu ai decat doua variante:crezi pe Yahwe(Dumnezeu) ori crezi pe Lucifer(Satan) tu alegi,amigo.
Citat :
Ce sa mai am pretentia sa pricepi ca in religia mozaica "biserica" se numeste sinagoga?
Biserica este ce este si Sinagoga este ce este una i una si cealalta i cealalta,Biserica nu i sinagoga si invers insa ca le amesteci pe toate pare sa ti fie scopul.
Citat :
predica din Torah ...(si nu din Biblie)
ar fi predicat din Biblie daca ar fi existat una,tu ce zici?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 10:13 pm

Citat :

Dragutule ... se pare ca tu chiar habar nu ai de istoria crestinismului ... altfel ai sti ca acel crestinism al primilor crestini ... nu este falsul crestinism pe care tu il propovaduiesti si il aperi ... acel crestinism ...la care eu fac referinta atunci cand iti dau citatele .... a fost interzis prin crime si sub presiunea amenintarii cu moartea si confiscarea averilor tuturor care nu renunta la el... de catre Constantin cel Mare si urmasii sai in anul 370 en, ptr a face loc "noului crestinism" inventat de Constantin cel Mare ca religie politica pentru controlul, manipularea, indobitocirea si spolierea mateiala a maselor ... !
interzis nu inseamna desfiintat




Citat :
Cam cat de mare crezi ca ar fi ramas acest Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta dusa sub semnul crucii impotriva lui Maxentius?

YaAi curajul sa ti imaginezi ca si astazi ar fi fost exact la fel de mare si puternic cat este hwele cel fara copii si astazi in sinagogi?
Yahwe(Dumnezeu)nu este mai mare de ce era in urma cu 2000 or 6000 de ani el este acelasi eri azi si in veci,crezi tu ca el are nevoie de tine ori de constantin in vreun fel?,ce crezi tu ca i El,un actor un star pop-rock,Ia gandeste un moment ce era Pilat acum 2000 de ani ,ce este el astazi?In schimb Yahwe a ramas acelasi,crezi tu ca daca ar avea nevoie de ceva ar cere ajutorul omului?,el isi este atotsuficient,tu ce ai praful de pe doba,ce o sa fii tu peste 100 de ani?....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 23, 2009 7:01 am

corneliugi a scris:
interzis nu inseamna desfiintat

Interzis intradevar nu inseamna desfintat ...dar interzis si apoi ucis ... adica exact ceea ce au facut "crestinii" lui Constantin ...inseamna DESFINTAT !
Intradevar nu au fost toti prinsi si ucisi intr-o singura zi ...fenomenul a durat cateva sute de ani ...dar noi nu ne-am referit la durata ci la efect ...adica la faptul ca a fost DESFINTAT!

Iar te joci cu cuvintele si crezi ca daca tu esti reformat dupa mincinosul de Luther ceea ce urmezi tu (adica Biblia) nu are aceasi samanta diabolica ?
Oare de ce crezi asta ...tu nu urmezi minciunile si invatatura falsa a lui Pavel, sau tu nu crezi in "dumnezeu fiul" impus de Constantin la apelul de seara la Niccea ?
Chiar nu realizezi ca te raportezi la aceleasi "valori diabolice" lansate de criminalul Constantin?




Citat :
Yahwe(Dumnezeu)nu este mai mare de ce era in urma cu 2000 or 6000 de ani el este acelasi eri azi si in veci,
Uite aici iti dau dreptate ...el este si astazi la fel de mare cum a fost intotdeauana ...adica exact asa cum il vedem si azi in SINAGOGA!

Sau crezi cumva in nestinta ta ca inainte ca Constantin sa-l impuna cu forta in biserica ...era la fel de raspandit ca azi cand vedem pe 4 continente ca este impus in fiecare satulet ?
Iar nu ai simtul proportiilor si nu rumegi ceea ce spui?

Falsul Yahwe ...adica "Yahwele cu fii" ... cu alte cuvinte falsul Yahwe (adica diavolul) adica cel nascut din Minciuna si impus de un Criminal ... are intradevar o dimensiune muult exagerata din moment ce 2 miliarde de credinciosi cred in el si lacasurile pieirii numite asa cum le-a botezat criminalul care le-a infintat (biserici) ... in care este slavit cel ce singur se recunoaste "stapanul mortii si al iadulu" ... au impanzit toata planeta si intradevar ne-a dovedit prin istoria bisericii ca "el" este intradevar stapanul mortii si al iadului !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 23, 2009 3:02 pm

Citat :
Interzis intradevar nu inseamna desfintat ...dar interzis si apoi ucis ... adica exact ceea ce au facut "crestinii" lui Constantin ...inseamna DESFINTAT !
Intradevar nu au fost toti prinsi si ucisi intr-o singura zi ...fenomenul a durat cateva sute de ani ...dar noi nu ne-am referit la durata ci la efect ...adica la faptul ca a fost DESFINTAT!
Cetatene soimos,tu cel ce nu crezi decat ceea ce este dovedit din punct de vedere istoric,nu crezi ca la aberatiile pe care le ai scris era de bun simt sa ne pui acolo si ceva referinte istorice?Ori traiesti in alta dimensiune unde nonsensurile insirate sunt cunoscute de toti?Inca o dovada ca bati campii se afla la Matei16:18-Daca Isus a spus ca nu va fi biruita(Biserica) atunci sa stii ca asa va fi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 23, 2009 6:15 pm

Draga Cornel Luigi ...ti-ahm mai spus ca eu NICIODATA nu citez din palaria mea ci ma documentez in prealabil mai ales din lucrarile unor doctori in teologie de la universitati celebre ale planetei ...astazi iti dau ca sursa a documentatiei mele urmatoarul material bibliografic:
Vorrede zum
Neuen Testament; zit. nach A. M. Ritter, Kirchen- und Theologiegeschichte in
Quellen, Bd. 1 - Alte Kirche, S. 181 f.; im Original bei J. P. Migne,
Patrologiae cursus completus, series Graeca (MPG) 29, Sp. 525 ff.

Cat despre "biserica lui Isus" cea ca ramane neinvinsa ...sper ca sti ca acea biserica se numeste Sinagoga ...si vedem clar ca ea nu a putut sa fie invinsa indiferent de cat de mult s-a straduit sa o faca Falsa biserica crestina ( de fapt arma poolitica de manipulare a maselor) a lui Constantin cel Mare!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 24, 2009 2:04 pm

[ial bibliografic:
[i][size=12]Vorrede zum
Citat :
Neuen Testament; zit. nach A. M. Ritter, Kirchen- und Theologiegeschichte in
Quellen, Bd. 1 - Alte Kirche, S. 181 f.; im Original bei J. P. Migne,
Patrologiae cursus completus, series Graeca (MPG) 29, Sp. 525 ff.
Te rog ,nu incerca sa mi arunci praf in ochi,daca le ai citit inseamna ca poti totusi sa mi dai si varianta in romaneste pt. ca nu toti cunosc germana precum tu.Si se pare ca trebuiesti invatat ce inseamna o referinta istorica pentru ca tot ai citit aceste carti inseamna ca poti sa mi spui si ce manuscrise vechi au invocat in scrierile lor acesti oameni,asa ar fi frumos,multumesc.PS-nu de alta dar as putea fi tentat sa cred ca incerci sa ma aburesti,tu ce spui?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 7:03 am

Draga Cornel Luigi

Limba Germana este limba in care gasesti cele mai importante studii privind religia cerstina, mai ales ptr ca imperiul german a fost primul care a cucerit Roma si astfel a ajuns chiar la sursa!
Dar ca sa nu crezi cumva ca acei doctori in teologie din a caror lucrari traduc si eu fragmente bat campii evident ca si ei se bazeaza pe documente istorice, de ex. informatia precum ca Ieronim se teme de consecintele divine care s-ar putea abate asupra lui ptr ca si- a permis sa modifice in mod mincinos scripturile mozaice ce le-a cuprins in Biblie, o gasim in scrisoarea lui Ieronim catre Papa Damastus (*305 - 384) scrisa in anul 367, scrisoare aflata in Biblioteca Manastirii Sanct Gallen si care se gaseste tradusa in germana in cartea lu: Alexander Demandt, Geschichte der Spätantike, S. 89, C.H.Beck-Verlag München 1998).
Iata textul acestei scrisori a lui Ieronim:
Du zwingst mich, ein neues Werk aus einem alten zu schaffen, gleichsam als Schiedsrichter zu fungieren über Bibelexemplare, nachdem diese [seit langem] in aller Welt verbreitet sind, und, wo sie voneinander abweichen, zu entscheiden, welche mit dem authentischen griechischen Text übereinstimmen. Es ist ein Unterfangen, das ebenso viel liebevolle Hingabe verlangt, wie es gefährlich und vermessen ist; über die anderen zu urteilen und dabei selbst dem Urteil aller zu unterliegen; in die Sprache eines Greises ändernd einzugreifen und eine bereits altersgraue Welt in die Tage ihrer ersten Kindheit zurückzuversetzen. Wird sich auch nur einer finden, sei er gelehrt oder ungelehrt, der mich nicht, sobald er diesen Band [die Überarbeitung der Evangelien] in die Hand nimmt und feststellt, dass das, was er hier liest, nicht in allem den Geschmack dessen trifft, was er einmal in sich aufgenommen hat, lauthals einen Fälscher und Religionsfrevler schilt, weil ich die Kühnheit besaß, einiges in den alten Büchern zuzufügen, abzuändern oder zu verbessern? Zwei Überlegungen sind es indes, die mich trösten und dieses Odium auf mich nehmen lassen: zum einen, dass du, der an Rang allen anderen überlegene Bischof, mich dies zu tun heißest; zum anderen, dass, wie auch meine Verleumder bestätigen müssen, in differierenden Lesarten schwerlich die Wahrheit anzutreffen ist. Wenn nämlich auf die lateinischen Texte Verlass sein soll, dann mögen sie bitte sagen: Welchen? Gibt es doch beinahe so viele Textformen, wie es Abschriften gibt. Soll aber die zutreffende Textform aus einem Vergleich mehrerer ermittelt werden, warum dann nicht gleich auf das griechische Original zurückgehen und danach all die Fehler verbessern, ob sie nun auf unzuverlässige Übersetzer zurückgehen, ob es sich bei ihnen um Verschlimmbesserungen wagehalsiger, aber inkompetenter Textkritiker oder aber einfach um Zusätze und Änderungen unaufmerksamer Abschreiber handelt? … Ich spreche nun vom Neuen Testament: … Matthäus, Markus, Lukas, Johannes; sie sind von uns nach dem Vegleich mit griechischen Handschriften - freilich alten! - überarbeitet worden. Um jedoch allzu große Abweichungen von dem lateinischen Wortlaut, wie man ihn aus den Lesungen gewohnt ist, zu vermeiden, haben wir unsere Feder im Zaum gehalten und nur dort verbessert, wo sich Änderungen des Sinns zu ergeben schienen, während wir alles übrige so durchgehen

Imi pare rau de tine ca nu sti germana ...ptr ca uite astfel nu ai acces la informatii deosebit de importante


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 25, 2009 7:44 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 12:10 pm

foloseste google translate , ajuta foarte mult pentru traducere , eu il folosesc ,si chiar ma ajuta foarte mult in studiile in limba germana ( pentru cornel) , intrii pe google , scrii google translate dai cautare , si iti apare Wink in caz ca, vrea sa te abureasca , si eo am fost credincios pana am dat de forumul asta ,si mam documentat in privinta religiei crestine
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 25, 2009 10:59 pm

Soimos a scris:
Draga Cornel Luigi

Limba Germana este limba in care gasesti cele mai importante studii privind religia cerstina, mai ales ptr ca imperiul german a fost primul care a cucerit Roma si astfel a ajuns chiar la sursa!
Dar ca sa nu crezi cumva ca acei doctori in teologie din a caror lucrari traduc si eu fragmente bat campii evident ca si ei se bazeaza pe documente istorice, de ex. informatia precum ca Ieronim se teme de consecintele divine care s-ar putea abate asupra lui ptr ca si- a permis sa modifice in mod mincinos scripturile mozaice ce le-a cuprins in Biblie, o gasim in scrisoarea lui Ieronim catre Papa Damastus (*305 - 384) scrisa in anul 367, scrisoare aflata in Biblioteca Manastirii Sanct Gallen si care se gaseste tradusa in germana in cartea lu: Alexander Demandt, Geschichte der Spätantike, S. 89, C.H.Beck-Verlag München 1998).
Iata textul acestei scrisori a lui Ieronim:
Du zwingst mich, ein neues Werk aus einem alten zu schaffen, gleichsam als Schiedsrichter zu fungieren über Bibelexemplare, nachdem diese [seit langem] in aller Welt verbreitet sind, und, wo sie voneinander abweichen, zu entscheiden, welche mit dem authentischen griechischen Text übereinstimmen. Es ist ein Unterfangen, das ebenso viel liebevolle Hingabe verlangt, wie es gefährlich und vermessen ist; über die anderen zu urteilen und dabei selbst dem Urteil aller zu unterliegen; in die Sprache eines Greises ändernd einzugreifen und eine bereits altersgraue Welt in die Tage ihrer ersten Kindheit zurückzuversetzen. Wird sich auch nur einer finden, sei er gelehrt oder ungelehrt, der mich nicht, sobald er diesen Band [die Überarbeitung der Evangelien] in die Hand nimmt und feststellt, dass das, was er hier liest, nicht in allem den Geschmack dessen trifft, was er einmal in sich aufgenommen hat, lauthals einen Fälscher und Religionsfrevler schilt, weil ich die Kühnheit besaß, einiges in den alten Büchern zuzufügen, abzuändern oder zu verbessern? Zwei Überlegungen sind es indes, die mich trösten und dieses Odium auf mich nehmen lassen: zum einen, dass du, der an Rang allen anderen überlegene Bischof, mich dies zu tun heißest; zum anderen, dass, wie auch meine Verleumder bestätigen müssen, in differierenden Lesarten schwerlich die Wahrheit anzutreffen ist. Wenn nämlich auf die lateinischen Texte Verlass sein soll, dann mögen sie bitte sagen: Welchen? Gibt es doch beinahe so viele Textformen, wie es Abschriften gibt. Soll aber die zutreffende Textform aus einem Vergleich mehrerer ermittelt werden, warum dann nicht gleich auf das griechische Original zurückgehen und danach all die Fehler verbessern, ob sie nun auf unzuverlässige Übersetzer zurückgehen, ob es sich bei ihnen um Verschlimmbesserungen wagehalsiger, aber inkompetenter Textkritiker oder aber einfach um Zusätze und Änderungen unaufmerksamer Abschreiber handelt? … Ich spreche nun vom Neuen Testament: … Matthäus, Markus, Lukas, Johannes; sie sind von uns nach dem Vegleich mit griechischen Handschriften - freilich alten! - überarbeitet worden. Um jedoch allzu große Abweichungen von dem lateinischen Wortlaut, wie man ihn aus den Lesungen gewohnt ist, zu vermeiden, haben wir unsere Feder im Zaum gehalten und nur dort verbessert, wo sich Änderungen des Sinns zu ergeben schienen, während wir alles übrige so durchgehen

Imi pare rau de tine ca nu sti germana ...ptr ca uite astfel nu ai acces la informatii deosebit de importante
multumesc pentru nimic,eu ti am cerut referinta istorica pentru afirmatia ta potrivit careia "adevaratul crestinism" ar fi fost sters de pe fata pamantului.Ori te pomeni ca ai si uitat?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 7:00 am

La care etapa a acestui proces de disparitie te referi ?
La primul ...adica la conciliul Apostolilor din anul 50 e.n. atunci cand miscarea lui Isus a fratelui natural al lui Isus Iacob a fost infranta de "miscarea lui Christos" a lui Pavel!
la a doua ... cea cu instrainarea invaturilor lui Isus de catre Pavel si ucenicii sai ...

la a treia ... interzicerea gnosticilor la conciliul de la Niceea in 314.

sau la ultima perioada, adica infintarea "bisericii crestine" si impunerea "crestinismului nou" (ala bine amestecat cu paganismul(vezi sarbatorile crestine)) ca religie oficiala de stat si interzicerea totala din anul 370 a tuturor celorlalte forme de crestinism ?

Ce limbi straine cunosti ... ca sa stiu ce dicumentatie sa iti recomand?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 26, 2009 8:50 pm

Citat :
Ce limbi straine cunosti ... ca sa stiu ce dicumentatie sa iti recomand?
ma poti pune la incercare cu referinte in limba engleza sau spaniola,insa nu asta vreau eu de la tine.Ci sa pui referinta in romaneste(sa poata fi citita de toti) pentru ca eu nu scriu pe acest forum de dragul de a sta de vorba cu tine,ci pt. ca tu faci niste afirmatii lipsite de suport istoric real,sa nu mai vorbesc de referintele din Biblie care sunt de a dreptul ridicole,date pentru oameni ca" h1perion"(scuza ma maestere) care inghit tot ce li se serveste.Adica incerci sa arati ca te lupti impotriva minciunii,insa folosesti alta minciuna pe care de data asta o numesti adevar.Deci,pentru ca faci niste afirmatii publice si inca afirmatii grave lasa ca si referintele tale(ma gandesc strict la datele istorice) sa fie ramina la "lumina",publice(adica in romaneste) si sa poata fi citite de toti cei interesati.Asta daca nu ai ceva de ascuns.si incerci sa perzi pe cineva pe drum.Anumite lucrari ori teze sau mai stiu eu ce le vom discuta cu alt prilej,multumesc
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 27, 2009 8:17 am

corneliugi a scris:
Citat :
Ce limbi straine cunosti ... ca sa stiu ce dicumentatie sa iti recomand?
ma poti pune la incercare cu referinte in limba engleza sau spaniola,insa nu asta vreau eu de la tine.Ci sa pui referinta in romaneste
Adica vrei sa iti traduc niste lucrari stintifice ...nu?
O fac cu placere daca dai comanda si o sustii financiar.
Faptul ca tu nu ai instrumente lingvistice corespunzatoare care sa iti permita sa te documentezi corect...este problema ta.
Citat :

(sa poata fi citita de toti) pentru ca eu nu scriu pe acest forum de dragul de a sta de vorba cu tine,ci pt. ca tu faci niste afirmatii lipsite de suport istoric real,
nu e vina mea ca la nivelul tau de clasa a 8-a ...intradevar asa par lucrurile ... si nici faptul ca in istoria de clasa a 8-a nu apar referinte la ceea ce zic eu ...dar daca sti limba engleza ...si te mai si intereseaza adevarul ... mai bine te-ai documenta la modul serios decat sa emiti "rationamente" bazate pe credinta ...adica ...nestinta!
Citat :

sa nu mai vorbesc de referintele din Biblie care sunt de a dreptul ridicole,date pentru oameni ca" h1perion"(scuza ma maestere) care inghit tot ce li se serveste.
Tinerii ca si Hiperion au mintea deschisa la informatii ...spre deosebire de cei ca tine care nu pot sa priceapa ca o carte scrisa de oameni din popor, apartinand unei religii stravechi ...nu poate deveni text inspirat de dumnezeu, doar pentru ca niste sarlatani au tradus textul respectiv si pe baza lui au inventat o religi noua = instrument politic de manipulare si spalare a creierelor, o religie diabolica care a adus mai mult rau omenirii decat fascismul si comunismul la un loc ...(care si ele erau bazate pe cuvinte frumoase si promisiuni)

Citat :

Adica incerci sa arati ca te lupti impotriva minciunii,insa folosesti alta minciuna pe care de data asta o numesti adevar.Deci,pentru ca faci niste afirmatii publice si inca afirmatii grave lasa ca si referintele tale(ma gandesc strict la datele istorice) sa fie ramina la "lumina",publice(adica in romaneste) si sa poata fi citite de toti cei interesati.Asta daca nu ai ceva de ascuns.si incerci sa perzi pe cineva pe drum.Anumite lucrari ori teze sau mai stiu eu ce le vom discuta cu alt prilej,multumesc
Daca ptr tine "public" inseamna romaneste ... I am so sorry!
Istoria nu este proprietate a vreunui popor si cu atat mao putin proprietatea poporului roman ...Istoria exista chiar si atunci cand popoare sau imperii dispar de pe harta ... si ea EXISTA chiar daca niste texte sunt "ocolite" in mod intentionat de autoritatile unei tari, autoritati care are nevoie de texte mincinoase prin care se pot prosti si manipula oamenii simplii.
De ex in occident unde nu mai este nevoie de adormirea constintelor si manipularea tampa a maselor prin promisiuni cu minuni religioase si fericire in alte lumi ... ci este nevoie de oameni cu constinta treaza care au nevoie de minunile stintei si de padadis si mantuire pe lumea aceasta ...minuni reale la indemana tuturor se fac prin STIINTA adica invatatura pregatire si COMPETENTA si nu prin credinta a proasta ... iar in acest context acele societati dezvoltate se straduiesc sa scoata adevarul istoric la lumina tocmai ca sa lumineze masele ... iar aceste texte pe care vezi ca le postez ...toate bine sustinute de lucrari stintifice ... fac parte din acest program international de trezire a constintelor si sunt BUN PUBLIC ...fooooarte bine mediatizate si popularizate mai ales in randul tineretului studios!

Deci rationamentul tau gaunos are valloare ZERO barat ...ptr ca inca nu a ajuns Romania si autoritatile ei intersate doar de sarlatanii, sa stabileasca ca ceea ce nu este tradus in limba romana nu exista ... si nici nu poate fi adevar!
Adevarul exista asa cum este fundamentat el in dovezi "in alte limbi"in care exista interes ptr prezentarea lui ... si nu pot niste sarlatani cointeresati sa-l conteste ...sau sa-l ascunda sub pretextul ca inca nu este tradus!

De altfel ti-am mai spus ca ABSOLUT toate parerile nu imi apartin mie ci sunt traduse din revista germana "Der Teologe" ...adica tradus Teologul ...revista care este scrisa de Doctori in Religie si TEOLOGIE a Universitatilor de renume mondial din Heidelberg si Tubingen ... si fiecare afirmatie este sustinuta prin trimiteri Bibliografice ...asa cum ti-am trimis si eu ...pe care cei ca tine nu le accepta sub scuza ca nu stiu limba!

Sau ca sa iti explic la nivelul tau ... daca nu sti "limba" si nu te poti documenta ... nu ai nici dreptul moral sa contesti valabilitatea si exactitaea lor... de ex. tot asa cum prostu care crede tot .... dar nu stie nimic ... nu are legitimare sa conteste valorile culturii moderne si descoperirile stintifice!
PUNCT!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iun 27, 2009 8:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 27, 2009 8:18 pm

Citat :
Anumite lucrari ori teze sau mai stiu eu ce le vom discuta cu alt prilej,multumesc

De abia astept ...desi nu imi fac mari sperante daca ar fi sa ma iau dupa cate raspunsuri ai fost capabil sa postezi la problemele ridicate de mine!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 9:11 am

si asa credinciosul care era foarte hotarat sa te inchida , a fost inchis
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 9:23 am

Citat :
H1perion a scris:
si asa credinciosul care era foarte hotarat sa te inchida , a fost inchis
nu este scopul meu sa inchid pe nimeni,cat despre mine...daca as vorbi din spusele oamenilor as fi in pericol sa fiu inchis...stai linistit .
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 9:33 am

Citat :
De abia astept ...desi nu imi fac mari sperante daca ar fi sa ma iau dupa cate raspunsuri ai fost capabil sa postezi la problemele ridicate de mine!
soimos,tu nu esti in stare sa mi ridici nici o problema(cel putin nu din alea reale),nu te mai umfla in pene degeaba nu ti am ramas dator cu nici un raspuns cu exceptia celui din Matei 16:18 care de asemeni nu este o "problema"(ci doar in capul tau) la care sunt gata sa ti raspund atunci cand te simti in stare,esti gata?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 11:05 am

cornel luigi , sincer, tu chiar nu intelegi , ca religia ta este o religie FALSA care vrea doar putere , si nimic altceva? religia ta este de fapt o foarte mare afacere
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 1:14 pm

Citat :
religia ta este de fapt o foarte mare afacere
[/quote]CE STII TU DESPRE RELIGIA MEA H1PERION? religia mea (cum vrei tu sa i spui) mi a aratat cu multi ani inainte de a se vorbi ceva prin presa despre cip ul pe care o sa l primeasca oamenii(implant in corp) si despre care se vorbeste acum peste tot, fara de care nu o sa poti "cumpara ori vinde"si care o sa se intample cat de curand(lucru pe care peste ani un idiot o sa spuna ca a fost scris acolo dupa ce oamenii au fost implantati sau ca de fapt a fost un plagiat de pe la nu stiu ce oamenii destepti)BIBLIA MEA A PROFETIT CU SUTE DE ANI INAINTE DE A SE INTAMPLA caderea si ridicarea marilor imperii mondiale si mai mult decat orice Biblia arata omului planul lui Dumnezeu(Yahwe daca vrei)pentru mantuirea lui si asta este motivul pentru care este atat de atacata.
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 1:22 pm

Citat :
Adica vrei sa iti traduc niste lucrari stintifice ...nu?
O fac cu placere daca dai comanda si o sustii financiar.
Io vorbeam de urmatorul lucru:scrii prostia sau ce scrii tu acolo apoi mai scrii si anul cand a fost ea debitata,si cam atat...auzi tu...lucrari stiintifice....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 5:32 pm

corneliugi a scris:
CE STII TU DESPRE RELIGIA MEA H1PERION? religia mea (cum vrei tu sa i spui) mi a aratat cu multi ani inainte de a se vorbi ceva prin presa despre cip ul pe care o sa l primeasca oamenii(implant in corp) si despre care se vorbeste acum peste tot, fara de care nu o sa poti "cumpara ori vinde"si care o sa se intample cat de curand(lucru pe care peste ani un idiot o sa spuna ca a fost scris acolo dupa ce oamenii au fost implantati sau ca de fapt a fost un plagiat de pe la nu stiu ce oamenii destepti)BIBLIA MEA A PROFETIT CU SUTE DE ANI INAINTE DE A SE INTAMPLA caderea si ridicarea marilor imperii mondiale si mai mult decat orice Biblia arata omului planul lui Dumnezeu(Yahwe daca vrei)pentru mantuirea lui si asta este motivul pentru care este atat de atacata.
Bati campii fratioare ...dar rau de tot!
Explica-i te rog lui Hyperion pe care vad ca-l subapreciezi ...cum un text colectionat in sute de ani de la diversi oameni simplii din popor ... a devenit "inspiratie divina" ...si cum niste sperante ale acestor oameni sarmani proiectate intr-un viitor in care sperau ca macar copii lor sa traiasca mai bine sub conducerea unui om providential (mesiah) cum acest text doar rin furt traducere si insussire mincinoasa ...devine text inspirat de Dumnezeu ...ba chiar plin cu "profetii divine"?
Tu chiar nu intelegi fenomenul...sau e mult peste nivelul si capacitatea ta de a sintetiza niste informatii?
Care informatii ...acela ca textele de care discutam sunt si azi propovaduite in sinagoga ...si ca se numesc Tanach... nu VT si nu au nicio legatura cu crestinismul ... ba chiar sunt anticrestine daca ar fi sa ne luam dupa "prorocirea" de la Deuteronom cap13.1

Deci retine bine ...Biblia ta este un text furat .. nu unul inspirat ...adica fceva ara nicio valoare ptr ca un furt intelectual este ceva abject si nu valoare ....motiv ptr care nici Isus nu-l recomanda NIMANUI!

Acest furt intelectual comis de niste sarlatani a fost comis premeditat pentru ca folosindu-se de puterea mitului martirului Isus ...sarlatanii au intuit ca se poate obtine avantaje materiale si putere ...daca se adapteaza textul pentru o religie noua ... asortata cu tot felul de idei si obiceiuri pagane !

Acel text antic al iudeilor cuprinde invataturi de viata, comori de intelepciune , scene istorice care apartin poporului evreu si religiei mozaice, ...cei care l-au scris erau pastori sau preoti ...si nu divinitati!
Si asta ti-o poate confirma orice rabin care cunoaste acele texte!
... Si daca aceste scripturi apartin altei religii ... trebuie sa pricepi si tu ca ele sunt dintr-un alt film, cu un alt scenariu si cu un alt regizor .... deci tie in nici un caz nu avea cine sa iti faca profetii ... ca tu nu apartii de scenariul original scris de marele regizor al acestui film.

Dar daca iti plac profetiile ...mai ales acelea cu autor ... de ce nu studiezi profetiile lui Mama Omida, ale lui Hannussen ale lui Edgar Cayce sau ale lui Nostradamus?

Cat despre profetia cu "chip-uri"... sa sti ca a facut-o si soacra mea citind zatul din cafea ... ba chiar si Mbembe Habalunga citind viitorul in matele gainilor!
Si care e marea scofala? ...vrei sa iti fac si eu cateva profetii privind viitorul planetei?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 28, 2009 9:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 5:47 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Adica vrei sa iti traduc niste lucrari stintifice ...nu?
O fac cu placere daca dai comanda si o sustii financiar.
Io vorbeam de urmatorul lucru:scrii prostia sau ce scrii tu acolo apoi mai scrii si anul cand a fost ea debitata,si cam atat...auzi tu...lucrari stiintifice....
Te miri ca referitor la religie si la istoria ei exista si studii de specialitate si chiar lucrari stintifice?
Nu ma surprinde!
Asa este atunci cand traiesti in lumea credintei ... nu sti nimic ...adica esti fericit ... caci a fi sarac cu duhul si a nu rationa, este o mare virtute biblica...
Existenta acestor nefericiti ... o accept caci ea exista indubitabil ... dar ma bucur ca nu fac parte din ea!

La noi astia rationalii ... care nu dam doi bani pe credinta si credem doar ceea ce deja se STIE ...exista o alta zicala ...si iata ca Goya zice:

"Somnul ratiunii naste monstrii"!!!

Cum ar fi sa inlocuiesti "somnul ratiunii" cu credinta?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 8:42 am

Citat :
Asa este atunci cand traiesti in lumea credintei ... nu sti nimic ...adica esti fericit ... caci a fi sarac cu duhul si a nu rationa, este o mare virtute biblica...
Iarasi spui prostii(ca de obicei),a fi sarac cu duhul nu inseamna a nu rationa ci mai degraba :constienta nimicniciei proprii naintea a ceia ce este Dumnezeu.Cineva spunea:"daca Dumnezeu nu are nevoie de intelepciunea ta cu cat mai mult nu are nevoie nici de prostia ta"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 9:21 am

Ma vi tu care nu sti nimic dar crezi totul (ca de asta esti credincios si nu savant) sa ne inveti limba romana?

Te crezi cumva mai destept decat academicienii care au scris DEX-ul?

Iata definitia din DEX:
Sărac cu duhul = lipsit de inteligenţă, de spirit; prost.

Mai ai ceva de comentat? ... sau vrei sa dezvolt eu tema si sa iti dovedesc ca religia pentru a supravietui a avut nevoie permanenta de PROSTIE si nu de inteligenta si cunoastere ...si asta este valabil inca de la inceputurile crestinismului cand Sfantul Chiril a ucis-o pe Hypatia conducatoarea scolii de matematici din Alexandria ... sau cand au dat foc Bibliotecii din Alexandria ...ce sa mai vorbim de Giordano Bruno si alti nefericiti arsi pe rug doar ptr pacatul de a nu fi prosti si de a-si permite sa gandeasca !
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 10:17 am

Citat :
cum un text colectionat in sute de ani de la diversi oameni simplii din popor ... a devenit "inspiratie divina".. cum acest text doar rin furt traducere si insussire mincinoasa ...devine text inspirat de Dumnezeu ...ba chiar plin cu "profetii divine"?
Pentru a intelege asta tre sa ai ceva neuroni putere sub caciula
intrebarea este pusa gresit mai corect era daca o puneai asa:cum un text sris dea lungul a sute de ani cu autori si profesii diferite(profeti, pastori fermieri printi scribi muzicieni carturari demnitari etc)a reusit sa pastreze aceiasi idee fara sa se contrazica?Pune tu zece oameni(care nu se cunosc si fara sa le dai subiect ) ca in decursul a zece ani sa scrie apoi aduna le operele intr o carte ,vezi ce ti ese
Citat :
Deci retine bine ...Biblia ta este un text furat .. nu unul inspirat ...adica fceva ara nicio valoare ptr ca un furt intelectual este ceva abject si nu valoare
esti ignorant....
Citat :
motiv ptr care nici Isus nu-l recomanda NIMANUI!
logica pe matale nu joaca,trebuia sa recomande ceva ce nu exista inca ,tare de tot

...
Citat :
daca se adapteaza textul pentru o religie noua ... asortata cu tot felul de idei si obiceiuri pagane !
aia i poate religia ta
Citat :
Acel text antic al iudeilor cuprinde invataturi de viata, comori de intelepciune , scene istorice care apartin poporului evreu si religiei mozaice, ...cei care l-au scris erau pastori sau preoti ...si nu divinitati!
ba era,si nu la plural doar singularul e valabil aici
Citat :
Si asta ti-o poate confirma orice rabin care cunoaste acele texte!
iar iti vorbeste gura fara tine ...
Citat :
Dar daca iti plac profetiile ...mai ales acelea cu autor ... de ce nu studiezi profetiile lui Mama Omida, ale lui Hannussen ale lui Edgar Cayce sau ale lui Nostradamus?
Astia s ai tai,nu ma bag
Citat :
Cat despre profetia cu "chip-uri"... sa sti ca a facut-o si soacra mea citind zatul din cafea ... ba chiar si Mbembe Habalunga citind viitorul in matele gainilor!
Si care e marea scofala? ...vrei sa iti fac si eu cateva profetii privind viitorul planetei?
[/quote]deci tot crezi in ceva supranatural care ti arata in mate,il meriti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 10:58 am

corneliugi a scris:
Pentru a intelege asta tre sa ai ceva neuroni putere sub caciula

Zice unu care are impresia ca neuronii si inteligenta se capata prin credinta a proasta si nu prin acumulare de informatii si legaturi corecte intre neuroni.

Citat :

intrebarea este pusa gresit mai corect era daca o puneai asa:cum un text sris dea lungul a sute de ani cu autori si profesii diferite(profeti, pastori fermieri printi scribi muzicieni carturari demnitari etc)a reusit sa pastreze aceiasi idee fara sa se contrazica?Pune tu zece oameni(care nu se cunosc si fara sa le dai subiect ) ca in decursul a zece ani sa scrie apoi aduna le operele intr o carte ,vezi ce ti ese
Tare slab stai la capitolul logica ...tu crezi ca acele texte au ramas asa cum au fost?
Uiti ca acele texte au fost pe mana clerului care le modifica in functie de cum batea vantul ...motiv ptr care si Isus (rabinul nu christosul) isi permite sa le schimbe in Predica de pe Munte la "antiteze" ...adica acolo unde el isi incepe modificarile cu vorba ..."Eu insa va spun voua" !
Slab la logica ...si tabula rasa la informatii

100%"]
logica pe matale nu joaca,trebuia sa recomande ceva ce nu exista inca ,tare de tot

[/quote]

Pai nu era proroc si facea prorociri chiar si despre Chip? ...pai cum naiba nu a putut prorocii aparitia Bibliei?

Citat :
ba era,si nu la plural doar singularul e valabil aici
Aha ...adica singurul argument este ca la copii de 4 ani ....BA DA si atat! ... nu ti se pare cam subtire ptr unul cu logica doabndita prin rugaciuni si spalatul religios al creierului?




Citat :
deci tot crezi in ceva supranatural care ti arata in mate,il meriti
cred si eu bineinteles ...de ex plecand de la ideea ca si porcii au suflet ...ma gandesc ca finta supranaturala responsabila de mantuirea sufletelor porcilor a lasat-o gravida pe scroafa Maria ca sa aduca pe lume purcelasi ...bineinteles mantuitori...





Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 4:32 pm

Citat :
Iata definitia din DEX:
Sărac cu duhul = lipsit de inteligenţă, de spirit; prost
.Este o definitie buna daca te ei si te raportezi la ceia ce este Dumnezeu si tocmai asta arata ca rationezi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 7:10 pm

Draga CornelLuigi

... ai ajuns tu cumva sa pui la indoiala sau sa dai aprobare la ce au stabilit membrii Academiei Romane care au facut DEX-ul?

Nu ai vrea mai bine sa ne explici de ce Isus nu a propovaduit din Biblie (care zici tu ca inca nu era scrisa in vremea cand traia Isus) ?

Cum nu era scrisa? ... "nu a fost inspirata de Dumnezeu" ... Tatal lui Isus? ...sau poate ai vrut sa ne dai totusi un exemplu ca aceasta carte de minciuni este totusi "opera" Romei ? ... adica totusi urmezi religia Romei ... o religie bazata pe Biblie ...si nu religia lui Isus bazata pe Torah ?
Hai recunoaste sincer ...pe cine urmezi ... ca pe Isus in mod sigur Nu! ...sau poate totusi urmezi legile Torei si nu ale Bibliei?

Cat despre afirmatia ta referitoare la ceea ce este Dumnezeu ...adica "cunoasterea" lui Dumnezeu ... nu pot decat sa zic WOOOOuW!
Ce grozav!
Adica vrei sa zici ca nu mai este credinta in Dumnezeu ... ci deja stiinta de Dumnezeu ...asta da!
...si eu care credeam ca stinta cauta de 2000 de ani cea mai mica dovada de "cunoastere" de Dumnezeu ... si nu a gasit pana acum absolut NIMIC!
...noroc ca tu ai gasit aceasta dovada intr-un text scris de oameni primitivi ...si in religia lansata de un criminal ...!?!

...sa mai zici ca religia nu e plin de minuni!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 29, 2009 9:26 pm

am gasit un "citat" daca se poate spune asa , la un prieten care este mai credincios el de fel , pe o icoana scrie mare
"caci va ajunge vremea
cand ma veti cauta
Dar EU fara MILA
Nu va voi asculta
primiti vor fii aceea in LOCASUL MEU SFANT
care traiesc in lume
uniti cu DUmnezeu ..
Atunci cand vremea aceia
se va apropria
Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta "

de aici rezuma ca , jessus nu are pic de mila , asa trebuie sa fie un dumnezeu , fara mila ? asa este un dumnezeu , nu asculta pe ceilalti , nu are MILA de nimeni ? ce dumnezeu este acela ....
si la sfarsit vedem ... "Primeste-ne iisuse
cu mila-n turma ta " deci cu adevarat sunt oite cei din turma lui jessus , si jessus este ciobanul , si oitele asa prostute cum sunt ele , il asculta pe acest "Dumnezeu " fara MILA de NIMENI , daca nu credeti "citatul" trimit poza ca am facut si poza
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 30, 2009 7:16 am

Citatul cu privina este o dovada de culme a prostiei...si asta chiar daca ar fi sa privesti lucrurile numai din pct de vedere religios ...adica lasand la o partelogica la care tu corect apelezi!

Isus (rabinul si nu hristosul) ne arata ca omul traieste in Dumnezeu si nu poate fi despartit de el ...ba ca corpul sau este adevaratul templu al lui Dumnezeu.

Asa ca nu poate fi vorba de alt lacas sfant ...recte biserica ... caci tocmai Isus ne invata ca acele cladiri de piatra nu sunt temple ale divinitatii ci locul in care isi desfasoara activitatea oamenii vanduti Mamonei ...adica cei care slujesc la doi stapani ...banul si biserica!

Cat despre Isus...el saracu nu poate primii pe nimeni ptr ca a murit de mult dandusi cica viata ca sa saleveze porcii si oile care mureau in sacrificii ptr a spala pacatele oamenilor!

Ptr cei care nu cred spusele mele doar asa pe cuvant ...iata citatele biblice:


Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curatirea trupului,
14. Cu cat mai mult sângele lui Hristos,

Iata ca ni se arata clar ca omenirea avea mantuitori si pana la Isus ...adica tapii si taurii sacrificati ritual ...dar odata cu "nasterea lui Isus" se da semnalul bicisnic (pardon bisericesc) ca in locul acestor vite sa fie sacrificati oamenii ....( primul era Isus ...iar milioanele care au urmat au fost mai ales cei care au indraznit sa gandesca ...intr-o lume in care toti trebuie doar sa creada ... nu sa si STIE!)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Plagiatul religios - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Plagiatul religios
Sus 
Pagina 2 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ritualul religios

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: