Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Plagiatul religios

In jos 
+4
corneliugi
remussatala
H1perion
Alki
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 14, 2009 10:20 pm

"vocea pastorului" , adica voi sunteti oitele lui .. ce voce a pastorului , tu vrei sa-mi spui mie ca tu ai auzit vocea pastorului .. sa fim seriosi .. religia omora oamenii care nu credeau in ea , si acceptau evolutia , ca sa nu evolueze planeta , ca sa nu isi dea seama ca religia este ceva FALS .. acum stii ? .. ei nu accepta evolutie , ei accepta oameni redusi mintal ca sa nu isi dea seama ca este RELIGIA acum stii cornel , ei accepta oameni ca tine , care cred intr-un om invizibil in CER .. si ne vede orice lucru facem PE FIECARE IN PARTE ! IN FIECARE SECUNDA ! .. asa ceva nici cel mai dumnezeu , dumnezeu nu o poate face .. si sa iti spun ceva , dumnezeul tau jessus era un om nu era un om EVOLUAT , era un om NORMAL , fara carte , fara chestii din-trastea pentru ca pe vrmea aceea nu existau , si pe orice prost puteai prostii...oamenii de atunci daca vedeau ceva , ciudat lor , li se parea ceva "SFANT" , spunemi si mie cornel..daca tu ai fii dumnezeu , si ai avea o religie , si oamenii credeau in tine , si tu CHIAR existai , tu ti-ai lasat conducatorii (popii) sa faca haos , si religia sa omoare oameni pentru ca nu doresc EVOLUTIE ? si omoara milioane de oameni .. TU AI ACCEPTA ASA CEVA??? nu cred Wink vezi cum nu exista dumnezeu , si sunt doar niste povesti , doar daca dumnezeul vostru nu este ceea ce pare , si el detine cheile iadului si ale mortii , ca de aceea dumnezeul tau doreste JERTFA !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 15, 2009 10:17 am

corneliugi a scris:
Soimos a scris:
Pentru ca unu ca tine care nu cunoaste istoria nu STIE ce s-a intamplat in acele timpuri?
istoria are mai multe "variante"(cand spun variante nu ma refer la "izvoare" ci doar "variante "istorice,relatari) .....
Poate imi zici si mie o "varianta" istorica in care nu biserica Romei ...(sti tu ...aia cu Biblia de care nici Isus nu a auzit ca la Roma a fost marsavita si nu la Ierusalim ... ) ..a comis acele milioane de crime ce se pun in carca bisericii ...ci chiar dracu in persoana (sa fie ala pe care voi il credeti Dumnezeu?)
Nu de alta dar Domnul Albitru care ne este un corect Arbitru este in pericol sa isi inghita fluierul cand vede ce prostii debitati!


Citat :
Citat :
De unde sti tu ca cei care i-a inspirat pe Luca sau Marcu nu a fost chiar Diavolul?
DE AICI STIU:IOAN10:3-5 pana la urma nu i asa de rau sa fii oaie...nu i asa? .Pentru ca am launtrul meu ceva ce ma ajuta sa recunosc vocea pastorului cel bun
M-ai omorat ...Biblia este adevarata pentru ca ..asa scrie in Biblie!]
Punct si liniste totala ...timp ptr reculegere...a murit ratiunea ...ucisa de credinta a proasta!
Citat :
Citat :
Aveti niste dovezi cu peceti dumnezeisti prin care Dummnezeu recunoastea ca i-a inspirat El?
Bine'nteles ,si orice crestin adevarat cunoaste acea pecete cand o vede
Zexe ... voi va recunoasteti ...dar nu dupa vre-o pecete divina pusa pe vre-un manuscris biblic ...ca sa vedem si noi ca este cuvantul Domnului si nu textul Dracului ... ci prin faptul ca v-a luat la toti dracu mintile (pentru voi ...ceea ce noi numim dracu este chiar dumnezeu ...adica ala care v-a pus sa ucideti in numele lui si pe baza "cuvantului sau scris" )si bateti campii de nu mai sunteti capabili sa ganditi liber !
Citat :

Citat :
Pai tu nu sti cate milioane de crime s-au comis tocmai datorita "inspiratiei divine"?
Da asa e, s au comis si nimeni nu le poate nega ,insa nu de catre cei ce cunosteau "vocea pastorului "...
Adica nu erau atat de oi ...ca voi ?
Pai Dumnezeu ala atotputernic de ce nu a oprit crimele ...sau macar sa-i fi pedepsitexemplar pe satrapi i care le-au comis?
Ba din contra vedem ca i-a rasplatit ...si aici ma refer la Dr. Menghele ..ingerul mortii de la Auschwitz ...cel care a ucis 4 milioane de oameni ...si a murit la 81 de ani intr-un orgasm cu o fata de 18 ani!

Sti de ce ...pentru ca era multumit de ce a vazut ...ptr ca el nu este Dumnezeu ...ci dracu care se pretinde a fi Dumnezeu ... si asta vedem clar ca spre deosebire de YHWH cel fara copii ...el are un fiu care s-a nascut el insusi ... reguland-o ca nenascut pe mama-sa ca sa se nasca tot el ...Christosu ...adica cel de care Dumnezeu ne previne inApocalipsa 12.12 ca vine azvarlit pe pamant ...

12. 12 De aceea
bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt
şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare,
fiindcă ştie că are puţină vreme.

in Apocalipsa 22.16 ...ne spune chiar el diavolul cel azvarlit din ceruri adica Lucifer (Luceafarul) ca vine pe pamant si cine este el (Lucifer, adica steaua stralucitoare e diminetii (Venus Luceafarul Lucifer) ... si ptr ce vine el!

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus,
am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru
Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor
de dimineaţă
Iata cine ii anunta venirea..adica cel insarcinat de el sa faca biserica sa:
2 Petru 1. 19 Şi avem
cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi
aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se
va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile
voastre.
Asta ca sa nu mai aveti dubii cui va inchinat ...si nici de ce el este si astazi in Iad ca si stapan ...si va asteapta pe voi VANDUTII ca sa va dea "viata vesnica" ...dar exact in Iad ... !Apocalipsa 1.18)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 15, 2009 5:43 pm

Citat :
Poate imi zici si mie o "varianta" istorica in care nu biserica Romei ..a comis acele milioane de crime ce se pun in carca bisericii
Nati o buna ,am zis eu altceva?.Problema e la tine,cel ce nu face deosebirea intre bis romei si crestinism
Citat :
M-ai omorat ...Biblia este adevarata pentru ca ..asa scrie in Biblie!]
Nu e gresit deloc ce spui insa eu iti vorbeam despre ...dar mai bine citeste tu din nou ce ti spusei
Citat :
Pai Dumnezeu ala atotputernic de ce nu a oprit crimele ...sau macar sa-i fi pedepsit exemplar pe satrapii care le-au comis?
Ba satrapii aceia au fost pedepsiti,fiecare om care a trait vreodata o sa stea in fata tronului de judecata al lui Dumnezeu ,negresit
Citat :
Ba din contra vedem ca i-a rasplatit ...si aici ma refer la Dr. Menghele ..ingerul mortii de la Auschwitz ...cel care a ucis 4 milioane de oameni ...si a murit la 81 de ani intr-un orgasm cu o fata de 18 ani!
OK ,si spui ca a murit care-va-sa-zica ,asteapta si tu un pic si o sa vezi cat de bine i merge lui menghele
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 15, 2009 7:39 pm

"Ba satrapii aceia au fost pedepsiti,fiecare om
care a trait vreodata o sa stea in fata tronului de judecata al lui
Dumnezeu ,negresit" de unde stii tu cornel ca stau acolo ? .. ai vazut tu cu ochii tai , tu nu intelegi ca NOI SUNTEM SINGURI ! .. nu exista nici un dumnezeu , ce a existat , a existat si SA DUS , nu stai nicaeri in fata nimanui cand mori , doar intrii intr-o alta lume , nu crezi ca este o coincidenta cand lumea spune , s-a dus pe lumea ce-a lalta ?.. dumnezeul religia nu EXISTA , ca daca ar fii existat si era asa de bun pe cat se spune nu ar mai fii religia crestina atat de DURA , si nu ar mai produce atata haos , ucideri in masa , doar daca DUMNEZEUL vostru nu este chiar dracu in persoana Wink .. si chiar este .. si o sa iti spun ceva FOOOARTE LOGIC
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 15, 2009 7:55 pm

Citat :
de unde stii tu cornel ca stau acolo ? .. ai vazut tu cu ochii tai
,
Citat :
cand mori , doar intrii intr-o alta lume
De unde stii tu hiperion...ai vazut cu ochii tai?Daca vrei sa spui ceva,cel putin ramai fidel principiilor dupa care te conduci...altfel unii ar crede ca nu prea au cu cine sta de vorba...
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 16, 2009 8:32 am

dumnezeul religia nu EXISTA , ca daca ar fii
existat si era asa de bun pe cat se spune nu ar mai fii religia
crestina atat de DURA , si nu ar mai produce atata haos , ucideri in
masa , doar daca DUMNEZEUL vostru nu este chiar dracu in persoana Wink .. si chiar este .. si o sa iti spun ceva FOOOARTE LOGIC , asta de ce nu o comentezi cornel , pentru ca stii ca asa este? ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 16, 2009 9:05 am

corneliugi a scris:
Citat :
Poate imi zici si mie o "varianta" istorica in care nu biserica Romei ..a comis acele milioane de crime ce se pun in carca bisericii
Nati o buna ,am zis eu altceva?.Problema e la tine,cel ce nu face deosebirea intre bis romei si crestinism
Ba din contra!
Tinand cont ca ceea ce voi numiti crestinism s-a nascut la Niceea adica in Imperiul Roman si sub Constantin .... ba chiar va calauziti dupa Biblie ...carte impusa de Imparatul criminal dupa dorinta sa... ma mir ca nu va dati seama ca de fapt voi sunteti ...vorba lui Eminescu... urmasii Romei ...niste rai si niste fameni ..de-i rusine omenirii sa va zica voua ...."
Tu crezi ca daca Luther a reformat rahatul crestin ...si voi neo-protestanti l-ati mai fiert odata ...crezi ca crestinismul a devenit atat de curat ca pana si Dumnezeul evreilor din ceruri a dezertat si a fugit la voi ...doar ptr ca ati impodobit rahatul unui imparat criminal care a interzis Adevaratul Crestinism ...adica cel ca SECTA a religiei mozaice? ?
Citat :
M-ai omorat ...Biblia este adevarata pentru ca ..asa scrie in Biblie!]
Nu e gresit deloc ce spui insa eu iti vorbeam despre ...dar mai bine citeste tu din nou ce ti spusei
Citat :
Pai Dumnezeu ala atotputernic de ce nu a oprit crimele ...sau macar sa-i fi pedepsit exemplar pe satrapii care le-au comis?
Ba satrapii aceia au fost pedepsiti,fiecare om care a trait vreodata o sa stea in fata tronului de judecata al lui Dumnezeu ,negresit
Citat :
Ba din contra vedem ca i-a rasplatit ...si aici ma refer la Dr. Menghele ..ingerul mortii de la Auschwitz ...cel care a ucis 4 milioane de oameni ...si a murit la 81 de ani intr-un orgasm cu o fata de 18 ani!
OK ,si spui ca a murit care-va-sa-zica ,asteapta si tu un pic si o sa vezi cat de bine i merge lui menghele[/quote]
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 16, 2009 9:59 pm

[quote="Soimos"][quote="corneliugi"]
Soimos a scris:
Asta ca sa nu mai aveti dubii cui va inchinat ...si nici de ce el este si astazi in Iad ca si stapan ...si va asteapta pe voi VANDUTII ca sa va dea "viata vesnica" ...dar exact in Iad ... !Apocalipsa 1.18)


tu nu crezi despre o viata vesnica, dar ne spui de iad... mai sa fie!

si cum o sa fie in iad?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 16, 2009 10:04 pm

nelu , io nu cred in rai si iad , este prea copilaresc Smile .. dar poti spune ca jessus al vostru detine cheile iadului , pentru ca sunt multe dovezi Smile si iti spun unele fooarte clare .. si care au o logica namaipomenita:)
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 17, 2009 4:39 am

Citat :
Soimos a scris:
corneliugi a scris:
Citat :
Poate imi zici si mie o "varianta" istorica in care nu biserica Romei ..a comis acele milioane de crime ce se pun in carca bisericii
Nati o buna ,am zis eu altceva?.Problema e la tine,cel ce nu face deosebirea intre bis romei si crestinism
Ba din contra!
Tinand cont ca ceea ce voi numiti crestinism s-a nascut la Niceea adica in Imperiul Roman si sub Constantin .... ba chiar va calauziti dupa Biblie ...carte impusa de Imparatul criminal dupa dorinta sa... ma mir ca nu va dati seama ca de fapt voi sunteti ...vorba lui Eminescu... urmasii Romei ...niste rai si niste fameni ..de-i rusine omenirii sa va zica voua ...."
Tu crezi ca daca Luther a reformat rahatul crestin ...si voi neo-protestanti l-ati mai fiert odata ...crezi ca crestinismul a devenit atat de curat ca pana si Dumnezeul evreilor din ceruri a dezertat si a fugit la voi ...doar ptr ca ati impodobit rahatul unui imparat criminal care a interzis Adevaratul Crestinism ...adica cel ca SECTA a religiei mozaice? ?
Citat :
M-ai omorat ...Biblia este adevarata pentru ca ..asa scrie in Biblie!]
Nu e gresit deloc ce spui insa eu iti vorbeam despre ...dar mai bine citeste tu din nou ce ti spusei
Citat :
Pai Dumnezeu ala atotputernic de ce nu a oprit crimele ...sau macar sa-i fi pedepsit exemplar pe satrapii care le-au comis?
Ba satrapii aceia au fost pedepsiti,fiecare om care a trait vreodata o sa stea in fata tronului de judecata al lui Dumnezeu ,negresit
Citat :
Ba din contra vedem ca i-a rasplatit ...si aici ma refer la Dr. Menghele ..ingerul mortii de la Auschwitz ...cel care a ucis 4 milioane de oameni ...si a murit la 81 de ani intr-un orgasm cu o fata de 18 ani!
OK ,si spui ca a murit care-va-sa-zica ,asteapta si tu un pic si o sa vezi cat de bine i merge lui menghele
[/quote]ai grija ca te as putea acuza ca plagiezi,tu faci varza pana si amaratul asta de forum(desi e postarea ta,jumatate mi apartine)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 17, 2009 7:24 am

corneliugi a scris:
ai grija ca te as putea acuza ca plagiezi,tu faci varza pana si amaratul asta de forum(desi e postarea ta,jumatate mi apartine)
Sa te plagiez pe tine ....HA HA HA ... ...ma bucur sa aflu ca ai idei atat de moderne care fac religia harcea parcea!
Felicitari ptr schimbarea de 180 grade ...si bun venit in tabara celor care militeaza anti religie!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 17, 2009 7:38 pm

H1perion a scris:
nelu , io nu cred in rai si iad , este prea copilaresc Smile .. dar poti spune ca jessus al vostru detine cheile iadului , pentru ca sunt multe dovezi Smile si iti spun unele fooarte clare .. si care au o logica namaipomenita:)

sa auzim!!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 17, 2009 7:45 pm

de exemplu , o logica frumoasa , dumnezeul vostru cere Jertfa, adica a omora o fiinta , ceea ce cred ca un dumnezeu adevarat nu ar cere asa cev a;) .. 2 la mana ceva al drq de logic..
la atei nu exista exorcizare sau posedare .. decat la voi
la voi Satana (jessus) isi trmite dracusorii chiar in BISERICA daca ai obsercar Wink .. si se spune ca biserica este casa domnului .. BULLSHIT , dracii intra in om chiar in biserica si intra prin RUGACIUNE .. si ei sunt scosi tot prin rugaciunea , POPA spune niste cuvinte in ghici ce limba Wink .... si atunci dracusorii ies din oameni , adica jessus isi retrage dracusorii tot prin RUGACIUNE , deci spunemi daca gresesc undeva domnu nelu Wink
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeSam Iul 18, 2009 8:56 pm

Citat :
Sa te plagiez pe tine ....HA HA HA ... ...ma bucur sa aflu ca ai idei atat de moderne care fac religia harcea parcea!
spuneam doar ca ar trebui sa fii mai atent cand iti editezi postarile,in asa fel incat ce am spus eu sa si arate asa,sa nu fie confuzie
Citat :
Felicitari ptr schimbarea de 180 grade ...si bun venit in tabara celor care militeaza anti religie!
Ar trebui ca Dumnezeu sa mi ia mintile...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeDum Iul 19, 2009 7:33 am

corneliugi a scris:
spuneam doar ca ar trebui sa fii mai atent cand iti editezi postarile,in asa fel incat ce am spus eu sa si arate asa,sa nu fie confuzie
Nu stiu ce confuzii crezi tu ca sunt ...dar si pe fond este o diferenta enorma intre ce postez eu si ce postezi tu ... ca sa iti fur ideile tale si sa le prezint ca fiind ale mele ...ar trebui sa ma mai nasc inca odata si sa am parinti pocaiti care sa ma debilizeze din leagan ...si nici atunci nu ar fi sigur.

Citat :
Ar trebui ca Dumnezeu sa mi ia mintile...
Care Dumnezeu ...ala pe care nu il ai ...sau satana caruia i te-ai vandut si il numesti Dumnezeu?

Nu sti ca ai ramas dator cu fooooarte multe raspunsusri ...si unul dintre ele se referea la aceasta problema ...care e "dumnzeul" tau" ... ala care al evreilor care nu are copii si nici el nu exista inainte de Avram? ...sau copia acestuia care il are ca si fiu pe Lucifer? (sti tu ala alungat din cer in Apoc12.12, ...care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si ca se va naste ca om in casa lui David ...si care dupa inviere e Stapanul MORTII si al IADULUI (Apox1.18)... oare cand vei fi capabil sa imi raspunzi argumentat la intrebarile MUUUUULTE pe care ti le pun?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeDum Iul 19, 2009 2:15 pm

nelu te-ai lasat batut ? .. pot declara ca esti inchis
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 6:23 am

logica ta frumoasa "o logica frumoasa"... e a ta.

nu gresesti cu nimic. Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeLun Iul 20, 2009 6:52 am

nelu a scris:
logica ta frumoasa "o logica frumoasa"... e a ta.

nu gresesti cu nimic. Wink
Da nelule ...sunt convins ...ca altfel ai fi avut ceva argumente sa ma combati ....nu-i asa?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 4:59 am

fiecare combate ce stie/ crede, iar daca ceva e bun, se leaga.

numa ca, de multe ori si neghina intra in acelasi loc!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 7:34 am

Da draga nelule ... asa este ...totul e cam greu de deslusit pentru cine nu are principii!

Adica refuza sa accepte adevarul dovedit de realitate ...pentru un "adevar" imaginar care nu este probat prin NIMIC!
Doar daca ai ordine in minte si sti ce este prioritar ...poti sa fi pe calea corecta ...adica mai intai adevarul probat si muuuult dupa aia doar cel inchipuit ...adica neprobat ...ba chiar dovedit ca minciuna!

Ce zici ...nu ti se pare logic si rational stilul acesta de a te pune de acord cu viata?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 9:24 pm

ramane de vazut.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMar Iul 21, 2009 9:29 pm

Cand?

Dupa ce ti-au putrezit ochii? ...sau deja cand ii manaca viermii? ... nu de alta dar promisiunile si viziunile voastre sunt "programate" doar atunci cand nimeni nu va mai putea vedea nimic!

Sau poate vrei sa aduci niste PROBE ...ca sa ne dovedesti ca ai dreptate si mai ales ca noi batem campii?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeMier Iul 22, 2009 10:30 pm

tot nu ai crede... sau, cine stie!?

oricum, nu vreau sa dovedesc nimic... pt ca dreptatea nu e la mine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 6:09 am

Evident!

Adevarul nu este ceea ce CREDEM noi ...ci ceea ce se poate dovedi ca fiind adevarat!

Si in acest context este foarte greu sa dovedesti ca un "dumnezeu" care pana la Avram (cel cu care a facut legamant) nici nu exista .... este Creatorul ...spre deosebire de "Dumnezeul" numit NATURA ...a carei creatie naturala nu n umai ca este evidenta ....ba chiar se lasa descifrata de ceea ce numim "stintele naturii" ... si faptul ca invatand aceste stinte CLAR DESCIFRATE ...omul a ajuns sa creeaze noi specii de plante conform interesului sau!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 4:48 pm

Citat :
Adevarul nu este ceea ce CREDEM noi ...ci ceea ce se poate dovedi ca fiind adevarat!
Adevarul este adevar chiar si atunci cand nu poate fi dovedit ...sau acceptat...GENIULE.


Ultima editare efectuata de catre corneliugi in Joi Iul 23, 2009 5:00 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 4:58 pm

Citat :
Si in acest context este foarte greu sa dovedesti ca un "dumnezeu" care pana la Avram (cel cu care a facut legamant) nici nu exista .... este Creatorul
Si pe asta de unde ai mai scos o,EL a fost inainte de Avraam si inainte de Genezi 1 ,pentru ca El este"EU SUNT CEL CE SUNT",asta ori o crezi acum ,ori atunci cand vei sta in fata tronului sau de judecata ...tu alegi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 6:23 pm

corneliugi a scris:
Citat :
Adevarul nu este ceea ce CREDEM noi ...ci ceea ce se poate dovedi ca fiind adevarat!
Adevarul este adevar chiar si atunci cand nu poate fi dovedit ...sau acceptat...GENIULE.

Ma uimesti cu rationamentul tau!

Esti sigur ca nu ai stat prea mult in soare?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 7:27 pm

"Adevarul este adevar chiar si atunci cand nu poate fi dovedit ...sau acceptat...GENIULE." Smile)))))))

adica spunemi sie , pot spune ca este adevarat ca eu am ajuns pe luna , este adevarat dar nu poate fii dovedit Smile)))
ceva adevarat , este adevarat atunci cand poate fii dovedit , atunci inseamna ca este o minciuna Wink .. pot declara ca am fost la sf universului , este adevarat? bine inteles ca nu , pentru ca nu este dovedit;) .. asa cum religia ta nu are nici o dovada ca jessus este cu adevarat fiul lui dumnezeu , asta inseamna ca este minciuna , nu adevar pentru ca nu sunt dovezi
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 7:48 pm

Citat :
adica spunemi sie , pot spune ca este adevarat ca eu am ajuns pe luna , este adevarat dar nu poate fii dovedit
Nu ma Ionel,aia ar fi o minciuna,pentru ca i minciuna din nastere
Citat :
ceva adevarat , este adevarat atunci cand poate fii dovedit , atunci inseamna ca este o minciuna
Lucrurile stau cam asa mai Hiper-ionel:oamenii au crezut pentru o vreme unele lucruri intr un fel,le au luat ca adevar si le au tratat ca atare,dupa o vreme sa dovedit ca erau false si au fost lepadate.Numai ca si atunci cand au fost crezute ca fiind adevar ele tot minciuna au ramas,nu s au transformat in adevar.La fel si despre adevar,ramane adevar oricum,comprendes?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 9:46 pm

Ce e asta ...un exercitiu de glasolaie ...sau o perla a logicii "crita" in care vrei sa iti dai singur un spitz in dos ...ca vad ca te contrazici ?

Dar faptul ca tu crezi ca Biblia este inspirata de Dumnezeu ... cand este dovedit ca ea edoar furata de la o alta religie in care slujeste ca si o cronica a vietii spirituale a unui popor .. atunci cum vine cu adevarul si credinta ? ...sau ai vrut sa ne recunosti sincer ca tu crezi in minciuni ?

Pai adevarul sigur ca ramane adevar ..ptr ca se bazeaza pe probe ... iar credinta nu e adevar ci e doar fantezie ...adica credinta ....dar si asta provizoriu ...adica pana nu e dovedita ca prostie!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 9:55 am

cornel , este adevarat atunci cand un lucru este dovedit ca este adevarat , ce nu poti intelege .. uite s-a dovedit ca omu nu a fost pe luna niciodata..oamenii de atunci au crezut , dar nu au dovedit CLAR ca au fost pe luna , videou era o filmare din desert.. si oameniii inapoiati mintal bine inteles ca au crezut.. pentru ca nu i-au dus capu ca pe luna nu exista atmosfera , si omu cand a bagat steagu , steagu se flutura , cum sa se fluture o data ce nu e atmosfera..! .. adevarul este cand e dovedit.. altfel e o minciuna ..
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 9:56 am

Citat :
Dar faptul ca tu crezi ca Biblia este inspirata de Dumnezeu ... cand este dovedit ca ea edoar furata de la o alta religie in care slujeste ca si o cronica a vietii spirituale a unui popor .. atunci cum vine cu adevarul si credinta ? ...sau ai vrut sa ne recunosti sincer ca tu crezi in minciuni ?
Hai,ca iar a deschis soimos gura si uite ce usor iese prostia din launtrul ei.Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?Si ...pentru cultura ta, la evrei Tanach ul nu este doar o cronica ci ADEVAR ABSOLUT.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 9:59 am

cornel tu nu poti intelege ca biblia a fost FURATA de la mozaici , nu este un lucru inspirat de dumnezeul tau fals .. religia ta a fost creata furand de ma mozaici .. tu nu intelegi ? ca tu crezi in ceva in care este furat ..tu spui ca biblia este o carte sfanta a religie crestine , vezi cum iti scapa esentialu , cum sa fie sfanta pentru religia crestina , este sfanta pentru religia mozaica , care dumnezeul Iahwe i-a spus lui moise tot ce scrie Wink de aceea sunt cartile lui moise desteptule ..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 1:12 pm

corneliugi a scris:
Hai,ca iar a deschis soimos gura si uite ce usor iese prostia din launtrul ei.

Prostie DA ...ca tot ce tine de CREDINTA e bazat pe prostie si nu pe stinta ...adica inteligenta ... dar macar orice om normal accepta ca Tanacul este scriptura religiei mozaice ... si nu a religiei crestine ...asta chiar daca ar fi sa botezam Tanachul in Biblie sau cum ne taie la pimpinele !

Poti intelege asta ...mai inteligentule?

Citat :

Si daca ar fi furata,asta o face mai putin inspirata?
.

Evident .. pentru ca ea este asumata de cei care au scris-o ...adica de poporul evreu si de Marea Sinagoga!

Citat :


Si ...pentru cultura ta, la evrei Tanach ul nu este doar o cronica ci ADEVAR ABSOLUT.
Si ptr cultura ta ...este asa ptr ca a fost CANONIZATA ca sfanta ...si ea este Valoarea Morala cea ce i-a tinut pe evrei sa nu se piarda ca popor asa cum au pierit de ex dacii, costobocii pecenegii, cumanii avarii sau altii!


Iti inchipui cumva ca daca era inspirata de Dumnezeu ...mai era nevoie sa fie canonizata ca sfanta? ...oare de ce ...daca e "inspirata de Dumnezeu" ...nu e destul de sfanta?
Nu te mai da cult ...ca esti bata!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Plagiatul religios - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Plagiatul religios   Plagiatul religios - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Plagiatul religios
Sus 
Pagina 7 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ritualul religios

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: