Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Isus si adevaratul botez Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Isus si adevaratul botez

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 12:29 pm


Care este adevaratul botez ?
Ptr cei care doresc sa urmeze invataturile lui Isus ...si nu pe cle ale bisericii ... ii lasam sa se convinga singur prezentandu-le afirmatiile lui Isus privind aceasta tema ...atat cat ne este ea transmisa prin Biblie!

Isus ne recomanda invatatura ca fiind adevarat botez Matei 28.19 !

19. Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,
20. Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului.

deci se remarca in versetul de mai sus faptul ca Isus insista pe INVATATURA ...si nu p[color=darkred] cadelnita sau ca oile la rau!

Si asa cum ne arata si Ioan Botezatorul care recunoaste non valoarea botezului cu apa adica cel al pocaintei .... caci cei care vor sa il urmeze pe Isus trebuie sa urmeze un alt fel de botez ... si anume cine vrea sa se boteze intru Isus nu merge la scalda ca oaia la riu, ci accepta botezul superior al spiritului uman adica botezul ratiunii si al constintei !
Vezi : Matei 3.11

. Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc.
.. si cum puteti observa ...Isus nu invata nicodata sa fim botezati de o institutie (de ex biserica) sau prin Sacramente sau alte ceremonii ...si cu atat mai putin faptul ca printr-un asemenea ritual sa devii membru al unei organizatii sau institutii!

Ce sa mai vorbim de botezul bebelusilor ...cand Isus ne invata ..."mai intai invatati " si nu sa credeti totul a proasta!

Mai departe astept sa va expuneti parerile proprii!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Feb 05, 2011 9:36 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 3:53 pm

Soimos a scris:
Ce sa mai vorbim de botezul bebelusilor ...cand Isus ne invata ..."mai intai invatati " si nu sa credeti totul a proasta!



Mare dreptate ai!
Faptele apostolilor 2:41


41. Cei ce au primit cuvantul lui, au fost botezati; si in ziua aceea, la numarul ucenicilor s-au adaus aproape trei mii de suflete.
Iata un exemplu de botez , singurul mod de a te boteza(a scufunda dupa trad. din greaca baptizein) , adica intai sa accepti invatatura cu o minte matura bineinteles (si biblia ne arata in nenumarate versete ca varsta maturitatii unui om este de 30 ani - in nici un caz 1 saptamana sau cateva luni , sau anisori dupa cum procedeaza majoritatea religiilor din ziua de astazi)

Dar cand au crezut pe Filip, care propovaduia Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu si a Numelui lui Isus Hristos, au fostbotezati , atat barbati cat si femei. (Fapt.8:12)

Intai asculti si cercetezi , apoi accepti sau te convingi dupa care urmeaza botezul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 7:19 am

Corect!
Cred ca este bine sa mai subliniez o data ca nu este vorba de un botez pentru accederea intr-o institutie sau comunitate ....ci este vorba de un botez " prin foc" ...adica unul care este facut din cea mai mare forma de energie ...si anume energia neuronilor materiei cenusii ...si ca aceasta se primeste doar ca si consecinta a unei invataturi temeinice ...iar botezul acesta ...este botezarea cu "Duh Sfant" .. .adica CONSTIINTA!
Pentru ca tot Isus ne invata in 1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 12:12 pm

Nicidecum botezul nu insemna (cum ai spus) , intrarea in vreo religie sau institutie bisericeasca , si totusi Botezul celor din `Crestinatate` cade ca si rau daca urmarim :
Este un singur Domn, o singura credinta , un singur botez. (Efes.4:5)


Botezul pe care ei il fac , atat copiilor sau oamenilor adulti cade ca rau , deoarece nu este facut in credinta adevarata .(Oricare ar fi ea in afara de cele Trinitare)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 2:10 pm

Citat :

Este un singur Domn, o singura credinta , un singur botez.
Evident ca este asa ...si asta vedem clar in Isaia 43.10.
Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!


Dar sti de ce cade rau?
Pentru ca vorbeste de credinta!
....faza pe care Isus a depasit-o ... nu insa si Pavel, care incearca ...tributar fiind vechiului Testament ... prin credinta sa reinstituie institutia "bisericii" .

Isus era intr-o alta faza de dezvoltare spirituala ...si anume el considera credinta ca fiind depasita si trecand dincolo de ea, propovaduia in schimb IUBIREA de Dumnezeu ...ceea ce e mai mult decat Credinta in Dumnezeu!
Aceasta faza, Pavel nu a stiut-o, pentru ca nu l-a auzit sau cunoscut pe Isus deci nici nu i-a fost asistent astfel incit sa-i fie familiara ideea si prin urmare nu avea cum sa o cunoasca...tot asa cum nu cunostea faptul ca Isus propovaduia Mantuirea prin Iubire si respectarea legilor
Luca 10 25.
...si nu asa cum fals o prezita Pavel cel ramas cu mentalul in VT ...prin Credinta!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Feb 05, 2011 9:48 am, editata de 2 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 5:56 am

"mentalul in VT" se baza pe fapte adica pe LEGE.

sory!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 6:42 am

Asa este!

Omenirea ... la fel ca si un singur om ....pana la un anumit nivel de dezvoltare intelectuala ... ma refer la copilarie, tinerete ... este bine sa asculte de ce ii invata parintii.
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 43
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 5:51 pm

Chestia cu botezul este chiar amuzantă. Omul este adeptul unui curent, fie acesta filosofic, religios (nimic special), politic sau de altă natură începând de atunci când şi doar atâta timp cât aderă la respectivul curent în mod liber şi (scuzaţi-mi quasipleonasmul) conştient. Nimeni nu este adeptul unui curent religios doar pentru simplul fapt că se face un ritual la care el este un simplu obiect atunci când nici nu este în stare să vorbească-cu atât mai mult nu este în stare să aibă o opţiune.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 6:05 pm

Bogdan Stanoiu a scris:
Chestia cu botezul este chiar amuzantă.
Bineinteles! In felul acesta oricine poate inventa un ritual si sa-ti spuna apoi ca apartii religiei XYZ Isus si adevaratul botez Icon_biggrin
Nu crezi ca botezul ar fi corect dupa varsta de 18 ani, atunci cand omul, fiind matur, poate decide singur ce religie vrea sa aleaga sau sa nu aleaga nicio religie?
Sus In jos
Bogdan Stanoiu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 43
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti
Puncte : 61
Data de inscriere : 30/05/2010

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 6:28 pm

Black velvet a scris:
Bogdan Stanoiu a scris:
Chestia cu botezul este chiar amuzantă.
Bineinteles! In felul acesta oricine poate inventa un ritual si sa-ti spuna apoi ca apartii religiei XYZ Isus si adevaratul botez Icon_biggrin
Nu crezi ca botezul ar fi corect dupa varsta de 18 ani, atunci cand omul, fiind matur, poate decide singur ce religie vrea sa aleaga sau sa nu aleaga nicio religie?

Aşa este. În plus ar trebui ca la recensăminte rubrica legată de religie (a cărei titulatură corectă ar fi de fapt ˝atitudinea faţă de fenomenul religios˝) să nu trebuiască a fi completată de persoanele care la momentul recensământului au o vârstă mai mică de 18 ani.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 9:07 pm

Black velvet a scris:

Nu crezi ca botezul ar fi corect dupa varsta de 18 ani, atunci cand omul, fiind matur, poate decide singur ce religie vrea sa aleaga sau sa nu aleaga nicio religie?

Nu cred ...ptr simplul motiv ca ceea ce este inteles ca botez ...adica scaldatul in hardau, se poate face la orice varsta.

Pocaitii mai smecheri dupa ce isi imbrobodesc bine oroprii copii, chiar si cu forta daca altfel nu se poate, dupa ce l-au zapacit dea binelea indoctrinadu-l ...il scalda in hardau sau baltoaca de la marginea satului ...si spun ca e la varsta cand alege singur !

Isus, referitor la botez, vorbeste despre botezul prin invatatura ...si cred ca a te lasa botezat doar la 18 ani cu botezul invataturii nu este deloc indicat fiind mult mai tarziu decat trebuie.

Eu cred ca acest Botez ...cel prin invatatura ...e bine sa inceapa inca din scutece !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Isus si adevaratul botez Empty
MesajSubiect: Re: Isus si adevaratul botez   Isus si adevaratul botez Icon_minitime

Sus In jos
 
Isus si adevaratul botez
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Biserica lui Isus
» Isus nu a inviat ...
» Isus= Saracie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: