Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 7:02 pm

EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Chiar daca Domnul Isus a fost singurul care a trait pe acest pamant fara de pacat, El a facut botezul in apa, ca sa ramana exemplu pentru noi.
Nu draga Ema!
Nu ai inteles acel verset prin care Ioan Botezatorul a zis ca el a Botezat cu apa, dar va veni unu care va boteza prin Duh-Sfant

Citat :

El a stiut tot timpul ca era Fiul lui Dumnezeu.,,Nu stiti ca sunt in casa Tatalui meu?,, Nu stiti ca eu sunt in Tatal si Tatal este in mine?
Tot asta pot spune si eu!
Deci si eu sunt Fiu de Dumnezeu!

Citat :

Cuvantul este ca sa invete, sa mustre, sa dea intelepciune pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavartsit si destoinic pentru orice lucrare buna.
FOARTE GRESIT!

de mustrat trebuie sa te mustre CONSTIINTA, adica Dumnezeul din tine!
Constiinta este glasul lui Dumnezeu in fiecare om.







Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 7:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.
fals!
Eventual cainta, in nici un caz pocainta.
despre pocainta vorbeste doar Ioan Botezatorul>

Matei.3. 11. Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc.

Voi pocaitii ati ramas la nivelul de pocainta si botez cu apa chioara, si nu ati inteles ca botezul lui Isus nu se face cu apa chioara ci cu Duh Sfant, adica botezul prin accederea CONSTIINTEI, iar constiinta se bazeaza pe dezvoltarea inteligentei, a culturii si a ratiunii, pe cand credinta va transforma in Oi smerite, care nu pot accede la Constiinta!


Citat :

Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.

Exact!
Dar aceasta apropiere inseamna apropierea de Stiinta, ptr ca Stiinta este cea care ne dezvaluie Legile dupa lui Dumnezeu, si ne face sa ne apropiem de Dumnezeire prin Constiinta si Progres, ptr ca iata omul s-a apropiat atat de mult de Dumnezeire incat a ajuns sa imbunatateasca unele produse agricole prin ingineria genetica, si asta este doar unul din multele domenii in care Omul s-a apropiat de nivelul de Dumnezeu!

Citat :

El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,
Vorbesti de la tine!
In Lege scrie clar ca nu ai voie sa manaci carne de porc !

Citat :

Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni
Iarasi vorbesti de la tine!
Isus nu era crestin ci iudeu, adica avea religia mozaica, si a incercat sa o imbunatateasca, si acest lucru s-a facut prin faptul ca cei care il urmau au creat o noua SECTA a acestei religii!

Citat :

nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.
Foarte gresit!
El prin secta sa, a incercat sa traga presul de sub bicioarele rabinilor din sinagogi, si exact acest lucru a contat 50 % la arestarea si condamnarea lui.

Citat :

Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.
Iarsi vorbesti aproximativ, si asta miroase a minciuna sau nestiinta!
Isus nu a recomandat Biblia, Niciodata, Nimanui nici nu a citat din ea si nici nu a recomandat cuiva sa o faca!

Citat :

Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos.
Ce gresit vorbesti si mai ales gandesti!

Isus nu a venit sa impuna vreo doctrina, cu atat mai putin pe cea crestina, ptr ca nu a recomandat Niciodata Nimanui sa isi schimbe religia si sa treaca la crestinism!
El s-a nascut mozaic si a murit tot in religia lui, ba chiar si toti apostolii sai adevarati!

Citat :

Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima,
Nu ai cum sa faci asta ptr ca Isus a murit de mult, si culmea, fara sa stie ca el e Dumnezeu!

Citat :

Isus te spala in sangele Lui,si iti iarta toate pacatele.
Sangele lui Isus este la fel de valoros ca sangele unei vaci!

si asta nu o spun eu ci o recunoaste chiar Pavel:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos,

Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Fapt 14.16; Rom 3.25; Luc 24.47; Tit 2.11-12.1Pet;
31 pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…”

Pocainta nu este numai botezul care se face in apa.Trebuie sa fii nascut din nou,din Dumnezeu.Este vorba de aceea transformare pe care o face Duhul Sfant in vietile credinciosilor.Dupa ce devii copil a lui Dumnezeu,se schimba natura ta,prioritatile tale.Incepi sa aduci roada Duhului Sfant in viata ta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 11:06 am

EmaLovesJesus a scris:


Pocainta nu este numai botezul care se face in apa.Trebuie sa fii nascut din nou,din Dumnezeu.


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?

Citat :

Este vorba de aceea transformare pe care o face Duhul Sfant in vietile credinciosilor.

te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici

Citat :


Dupa ce devii copil a lui Dumnezeu,

Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

Citat :


se schimba natura ta,prioritatile tale.Incepi sa aduci roada Duhului Sfant in viata ta.

Asa este, totul se schimba atunci cand va vindeti Diavolului, si anume numai traiti normal ca niste fiinte sociale, ci doar va pregatiti sa ajungeti in imparatia celui care se recunoaste ca fiind Stapanu cheilor Mortii si al cheilor Iadului, Iad care este de fapt imparatia in care veti fi primiti dupa ce va deschide Christos usa mortii! (vezi Apocalipsa 1.18)
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 1:26 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:


Pocainta nu este numai botezul care se face in apa.Trebuie sa fii nascut din nou,din Dumnezeu.


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?

Citat :

Este vorba de aceea transformare pe care o face Duhul Sfant in vietile credinciosilor.

te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici

Citat :


Dupa ce devii copil a lui Dumnezeu,

Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

Citat :


se schimba natura ta,prioritatile tale.Incepi sa aduci roada Duhului Sfant in viata ta.

Asa este, totul se schimba atunci cand va vindeti Diavolului, si anume numai traiti normal ca niste fiinte sociale, ci doar va pregatiti sa ajungeti in imparatia celui care se recunoaste ca fiind Stapanu cheilor Mortii si al cheilor Iadului, Iad care este de fapt imparatia in care veti fi primiti dupa ce va deschide Christos usa mortii! (vezi Apocalipsa 1.18)[/qu Eu mi-am predat viata lui Dumnezeu si nu mai traiesc eu,ci Hristos traieste in mine.Cele vechi s-au dus,iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Viata mea este luminata de Duhul Sfant.Mi s-a schimbat ordinea prioritatilor.Dumnezeu domneste pe trnul inimii mele.El imi da pacea si fericirea pe care lumea nu mi-o poate da.Am avut tot ce mi-am dorit,mai putin fericirea.Acum sunt fericita si implinita cu Dumnezeu.
ote]
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 9:11 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Pocainta nu este numai botezul care se face in apa.Trebuie sa fii nascut din nou,din Dumnezeu.


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?

Citat :

Este vorba de aceea transformare pe care o face Duhul Sfant in vietile credinciosilor.

te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici

Citat :


Dupa ce devii copil a lui Dumnezeu,

Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

Citat :


se schimba natura ta,prioritatile tale.Incepi sa aduci roada Duhului Sfant in viata ta.

Asa este, totul se schimba atunci cand va vindeti Diavolului, si anume numai traiti normal ca niste fiinte sociale, ci doar va pregatiti sa ajungeti in imparatia celui care se recunoaste ca fiind Stapanu cheilor Mortii si al cheilor Iadului, Iad care este de fapt imparatia in care veti fi primiti dupa ce va deschide Christos usa mortii! (vezi Apocalipsa 1.18)[/qu Eu mi-am predat viata lui Dumnezeu si nu mai traiesc eu,ci Hristos traieste in mine.Cele vechi s-au dus,iata ca toate lucrurile s-au facut noi.Viata mea este luminata de Duhul Sfant.Mi s-a schimbat ordinea prioritatilor.Dumnezeu domneste pe trnul inimii mele.El imi da pacea si fericirea pe care lumea nu mi-o poate da.Am avut tot ce mi-am dorit,mai putin fericirea.Acum sunt fericita si implinita cu Dumnezeu.
ote]In Vechiul Testament gasim mai multe profetii despre nasterea mantuitorului nostru Isus Hristos care s-au implinit cu Da si Amin.Credeti ca aceste profetii care au fost date cu mult inainte de nasterea Domnului Isus Hristos s-au implinit ? Facere 49:10 Nu va lipsi sceptru din Iuda, nici toiag de cârmuitor din coapsele sale, până ce va veni împăciuitorul, Căruia se vor supune popoarele. Num 24:17 Îl văd, dar acum încă nu este; îl privesc, dar nu de aproape; o stea răsare din Iacov; un toiag se ridică din Israel şi va lovi pe căpeteniile Moabului şi pe toţi fiii lui Set îi va zdrobi. Deuteronom 18:15 Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi. Isaia 1:3 Boul îşi cunoaşte stăpânul şi asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaşte; poporul Meu nu Mă pricepe. Isaia 7:14 Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel. Ieremia 23:5 Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David Odraslă dreaptă şi va ajunge rege şi va domni cu înţelepciune; va face judecată şi dreptate pe pământ. Osea 6:3 Să-L cunoaştem, să ne sârguim să cunoaştem cine este Domnul! Venirea Lui este sigură ca ivirea zorilor. Că El va veni la noi ca o ploaie timpurie şi ca o ploaie târzie care adapă pământul". Psalmul 72:10 Împăraţii Tarsisului şi insulele daruri vor aduce, împăraţii arabilor şi ai reginei Saba prinoase vor aduce.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 9:21 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?



te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici



Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 11:12 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?



te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici



Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

OK!
Dar unde este raspunsul tau la postarea mea?
A papat-o mielu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:37 pm

[quote="Soimos"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Cum? Ca oaie smerita dintr-o turma de oi?

Poi tu iti inchipui ca Dumnezeu te-a facut OM ca sa devii tu oaie?



te referi la transformarile din om in oaie ?
Lasa tu termeni bisericesti ca Duh Sfant de pe vremea lui Noe si vorbeste ca un om care STIE ce vorbeste.
Adica exprima-te in termeni stiintifici ptr ca azi nu mai suntem in comuna primitiva, si tu vorbesti despre ceva ce nu exista in dictionarul termenilor stiintifici



Copil al lui Dumneze devin toti imediat dupa ce s-au nascut!
Totii suntem fii unor Dumnezei care sunt parintii nostrii!
Voi pocaitii sunteti doar niste VANDUTI, care v-ati vandut trupul, mintea si sufletul, credeti voi ca lui Dumnezeu, dar de fapt lui Dracu, pentru a primii o RASPLATA !
Iar "vanzarea" se face la falsul botez cand il acceptati pe Lucifer (vezi 2 Petru 1.19) in sufletele voastre!

OK!
Dar unde este raspunsul tau la postarea mea?
A papat-o mielu?[/qu Nu stiu,mi-ai raportat-o tu,sau am gresit eu ceva? ote]
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:41 pm

Transformarea se face din interior si se vede la exterior.Incepi sa te asemeni tot mai mult cu Domnul Isus.Devii bland si smerit,faci binele,umbli in Caile Domnului.Nu mai fac faptele pe care le faceam inainte,ci s-a schimbat ordinea prioritatilor.Cati in Hristos ne-am botezat,cu Hristos ne-am imbracat.Satan este vrasmasul nostru si al lui Dumnezeu.Cat despre vocabularul meu,recunosc ca si vorbirea mea este schimbata.Vorbesc Cuvintele Domnului .Asta nu inseamna ca nu citesc si alte carti,imi place sa cunosc cat mai multe.
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:05 pm

EmaLovesJesus a scris:
Transformarea se face din interior si se vede la exterior.Incepi sa te asemeni tot mai mult cu Domnul Isus.Devii bland si smerit,faci binele,umbli in Caile Domnului.Nu mai fac faptele pe care le faceam inainte,ci s-a schimbat ordinea prioritatilor.Cati in Hristos ne-am botezat,cu Hristos ne-am imbracat.Satan este vrasmasul nostru si al lui Dumnezeu.Cat despre vocabularul meu,recunosc ca si vorbirea mea este schimbata.Vorbesc Cuvintele Domnului .

Ce frumos ai reusit sa-ti descrii simptomele ok

”O definitie mai simpla a ideii delirante este aceea a unei idei in dezacord cu realitatea, dar in a carei realitate crede bolnavul, impenetrabila la argumentele logicii formale si care-i modifica conceptia despre lume, comportamentul si trairile.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, „intuitia” principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.

Delirul mistic poate aparea in orice tip de psihoza. Il intalnim in schizofrenia paranoida, in care bolnavul are tendinta de a se identifica cu Iisus sau chiar cu Dumnezeu. De cele mai multe ori, bolnavul adopta modul de comportament, felul de a se imbraca si de a vorbi al reprezentarii pe care o are despre sfinti. Ideile mistice pot fi insotite de idei persecutorii, convingerea ca este victima unui complot, idei de influenta in care bolnavul crede ca asupra sa se exercita influenta exterioara a diavolului sau a lui Dumnezeu „care vorbeste prin gura lui”, a fortelor oculte ale unor secte. Pot aparea si idei delirante de transformare sau posesiune, in care bolnavul are convingerea ca in propriul corp a intrat un duh, un demon sau un inger. De asemenea, putem intalni delirul mistic in tulburarea afectiva bipolara cunoscuta si ca psihoza maniaco-depresiva, fie in faza depresiva - in episodul depresiv major, cu elemente psihotice, melancoliforme, fie in episodul maniacal, expansiv, unde este trait ca o stare de exaltare. In depresia majora cu elemente psihotice, ideile delirante se pot insoti de idei de ruina si de idei de inutilitate, nedemnitate si umilinta, bolnavul considerandu-se nevrednic de dragostea lui Dumnezeu sau a semenilor sai, refuzand sa primeasca orice fel de ajutor, atentie sau compasiune. Pe de alta parte, in episodul maniacal, alaturi de delirul mistic, apare de cele mai multe ori un delir de grandoare si omnipotenta. Bolnavul are convingerea ca este o persoana insemnata care porunceste celorlati, ii „pastoreste”. Delirul mistic se poate manifesta si in psihozele din epilepsie (in special din epilepsia temporala), in care pot aparea viziuni, senzatii sublime insotite de o lumina stralucitoare (denumita de William James „fotism” sau ceea ce neurologii de azi considera a fi „aura vizuala”).



Trebuie tinut cont ca de-a lungul istoriei conceptul de boala psihica nu l-a acoperit pe cel de „nebunie”, iar implicatiile pe care termenul l-a avut in viata de zi cu zi a individului sunt complexe si relativ greu de delimitat. Se poate afirma, mai ales din perspectiva antropologica, ca boala nu are validitate si valoare decat in interiorul unei culturi ce o recunoaste ca atare. Potrivit acestei abordari, asupra perceptiei bolii intervine timpul istoric. Acum
100 de ani indivizii cu o viata religioasa considerata iesita din comun erau diagnosticati ca isterici, in urma cu 50 de ani, ca schizofrenici, in ultimii ani, ca bipolari sau borderline.

Ceea ce denumim astazi, conform criteriilor din DSM IV, tulburare afectiva bipolara era descris fie ca manie, fie ca melancolie. Psihoza disociativa era descrisa in spectrul larg al isteriei, iar cei cu tulburari delirante paranoide erau numiti fanatici. Fanaticii au descoperit un „Adevar” si protejeaza acest „Adevar” printr-o logica distorsionata, impartind maniheist lumea in prieteni sau dusmani.”
Sursa articolului
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 2:51 pm

Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.Cei firesti nu pot sa priceapa lucrurile duhovnicesti.Asta este!Te asigur ca nu sufar ,sunt cat se poate de sanatoasa,fizi si psihic.Am pe cumnata mea psiholog,dar si ea este crestina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 5:30 pm

EmaLovesJesus a scris:
Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.
Ah, deci Dumnezeul tau nu este bun si iertator ci este acela care rau care aduce sabia?
Citat :

Am pe cumnata mea psiholog,dar si ea este crestina.
Probabil face si ea parte din categoria celor "atinsi", adica cei care s-au imbolnavit din cauza profesiei deosebit de grele si periculoase!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 5:36 pm

Da,prefer sa fiu atinsa de Dumnezeu,decat de cel rau.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 5:58 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,prefer sa fiu atinsa de Dumnezeu,decat de cel rau.
Daca ai fi "atinsa" de Dumnezeu ai urma cararile Stiintei si nu ale Credintei, pentru ca Stiinta este aceea care iti dezvaluieste legile dupa care Dumnezeu a creat universul, pamantul, si viata!

Credinta a proasta nu duce decat in bratele Marelui Amagitor, care se da drept Dumnezeu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 6:20 pm

Nici stiinta nu poate sa dovedeasca ca are dreptate.Are lipsurile ei.
Credinta este cel mai mare dar.Eu prin credinta am vazut mari minuni.Medicii cu toata stiinta lor,nu i-au mai dat nici o sansa de viata sotului meu.Dar,m-am rugat si Dumnezeu mi-a raspuns la rugaciune.Si colegul lui caruia medicii i-au dat sanse de viata,dupa 28 de zile a murit.Poate stiinta sa dea viata?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 7:23 pm

EmaLovesJesus a scris:
Nici stiinta nu poate sa dovedeasca ca are dreptate.

Cum poti sa afirmi asa ceva cand te folosesti de adevarurile ei chiar si cand postezi?
Stiinta insemna lucru demonstrat si oricand repetabil!
Citat :

Are lipsurile ei.
Asta nu este un motiv sa o respingi!
Ba din contra, cu cat esti mai decshis catre ea vei fi surprinsa de minunatiile pe care ti le pune chiar si tie la dispozitie!

Citat :

Credinta este cel mai mare dar.
asta zice si Baba veta proasta satului care nu stie nimic, dar crede TOT!

Citat :

Medicii cu toata stiinta lor,nu i-au mai dat nici o sansa de viata sotului meu.Dar,m-am rugat si Dumnezeu mi-a raspuns la rugaciune.Si colegul lui caruia medicii i-au dat sanse de viata,dupa 28 de zile a murit.
fat, revino-ti, ca nu rugaciunile tale l-au salvat, ci Dumnezeul din el insusi, si pe Dumnezeul acesta il doare in cot de rugaciunile tale ci asculta doar de dorinta lui de a traii!
Eu ti-am spus ca in urma unui accident am fost in coma 3 zile, dar nu m-a salvat Dumnezeul din ceruri ci medicii din spital, ajutati de Dumnezeul din mine, adica moralul meu ridicat!
Citat :

Poate stiinta sa dea viata?
Da !
Stiinta da viata zilnic salvand zeci sau sute de mii de oameni in fiecare zi!
Pe cand Dumnezeul tau(Diavolul) face rar de tot cate o minune ca sa ii convinga pe naivii care i s-au vandut ca el el-Diavolul este Dumnezeul!

Hai daca pe mine nu vrei sa ma crezi, de ce nu-l crezi macar pe nasu-tu Isus, ca ala tot asta zice, si anume ca Dumnezeu este viu in interiorul a fiecare dintre noi?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 7:27 pm

Dumnezeul meu este Iehova.Te rog sa nu il confunzi cu satan.Nu-mi place de el.El este un mincinos,plin de rautate.Cei care il au ca stapan vor sfarsi in iad.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 8:06 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeul meu este Iehova.
Am inteles!
deci tu esti dintre aceea care nu il considera pe Isus ca fiind Dumnezeu ci doar rege!
Sau nu esti "martora a lui Iehova"?!

Citat :

Te rog sa nu il confunzi cu satan.
N-ai frica, ptr mine Satan este ceea ce a fost mereu inainte de crestinism, si anume Satan este un inger de incredere a lui Dumnezeu, unu care nu iese din poriunca Lui, asa ca nu poate fi DRACU asa cum il prezinta crestinii, care de fapt il slujesc pe Lucifer, chiar daca nu vor sa constientizeze acest lucru!

Citat :

Nu-mi place de el.El este un mincinos,plin de rautate.Cei care il au ca stapan vor sfarsi in iad.
fals!
Ce zici tu este doar in crestinism!
Dar de cand crestinismul da verdicte cinstite si morale?
Sau ce verdicte privind moralitatea poate da o biserica care a comis zeci de milioane de crime si bicisnicii?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 8:18 pm

Nu sunt martora a lui Iehova.Dar am studiat cartea ,,Doamne vreau sa te cunosc mai mult,,Acolo am invatat numele lui Dumnezeu din Vechiul Testament si am invatat ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta m-as afla.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 8:33 pm

EmaLovesJesus a scris:
Nu sunt martora a lui Iehova.Dar am studiat cartea ,,Doamne vreau sa te cunosc mai mult,,Acolo am invatat numele lui Dumnezeu din Vechiul Testament si am invatat ca El este rezolvarea tuturor problemelor in orice circumstanta m-as afla.
Asta ai putea crede daca ai fi de religia iudaica ...dar nici atunci nu ti-as recomanda!

Tu ca si crestina urmezi cu totul alte porunci care incalca TOTAL Legea lui Dumnezeu!
Poi tu crezi ca Dumnezeu rezolva problemele celor care isi fac necesitatile firesti pe Legile Sale?
Mai degraba ti-ar da una in cap... bineinteles daca ar putea!

dar sfatul meu este ori sa treci la iudaism daca chiar crezi prostiile astea, sau sa te lasi total de credinta si sa iti orientezi viata din nou dupa alte criterii ce nu tin de religie!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 10:31 am

Acum l-am gasit pe adevaratul Dumnezeu.Pentru ce ma sfatuiesti sa caut altul?Daca acum ma simt cu adevarat rasumparata si mantuita,acest Dumnezeu imi satisface toate nevoile spirituale si materiale.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 10:55 am

EmaLovesJesus a scris:
Acum l-am gasit pe adevaratul Dumnezeu.Pentru ce ma sfatuiesti sa caut altul?
Nu eu te sfatuiesc ci o face Isus atunci cand spune ca Dumnezeu este in tine insusti, motiv ptr care te si invata ca nu este nevoie sa mergi la biserica asa cum fac fariseii!
Vezi: Matei 6.5

Citat :

Daca acum ma simt cu adevarat rasumparata si mantuita,acest Dumnezeu imi satisface toate nevoile spirituale si materiale.
Ceeee?

Zi si mie unde e biserica ta in care Dumnezeu va trimite din cer, pe gratis platourile cu fripturile zilnice?

Ce zici tu ca "primesti" de la Dumnezeu iti faci tu cu bamilia ta si ce spui tu este valabil si ptr mine ca ateu!

Zau ca as face pariu ca tu ... ca persoana "daruita" de Dumnezeu, nu ai nici macar 10 % din fericirea si bunastarea pe care mi-am facut eu singur ca ateu, care intelege bine ca Dumnezeu este in noi insine si ca acel Dumnezeu din mine ma ajuta exact atat cat ma ajut eu singur!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 11:09 am

Dumnezeu m-a binecuvantat mai mult decat am sperat eu.Tot ce mi-am dorit,am adus inaintea lui prin rugaciune,si El m-a ajutat sa obtin.Bineinteles ca nu am cerut un avion sau un palat.Dar,mi-a dat tot ce aveam nevoie si mai mult.Sotul meu era plecat mai tot timpul cu masina.Si eu eram implicata in tot felul de activitati,si simteam ca imi este greu fara masina.M-am rugat cred ca vreo doua luni,si Dumnezeu mi-a ajutat sa imi iau o masina exact marca si culoarea pe care mi-am dorit-o. Imi doream mult sa vizitez Europa,si Dumnezeu m-a ajutat ca impreuna cu sotul meu sa mergem in Portugalia,Germania,Austria. Ps.Ai vazut marturia sotului meu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 11:22 am

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu m-a binecuvantat mai mult decat am sperat eu.Tot ce mi-am dorit,am adus inaintea lui prin rugaciune,si El m-a ajutat sa obtin.Bineinteles ca nu am cerut un avion sau un palat.Dar,mi-a dat tot ce aveam nevoie si mai mult.Sotul meu era plecat mai tot timpul cu masina.Si eu eram implicata in tot felul de activitati,si simteam ca imi este greu fara masina.M-am rugat cred ca vreo doua luni,si Dumnezeu mi-a ajutat sa imi iau o masina exact marca si culoarea pe care mi-am dorit-o. Imi doream mult sa vizitez Europa,si Dumnezeu m-a ajutat ca impreuna cu sotul meu sa mergem in Portugalia,Germania,Austria. Ps.Ai vazut marturia sotului meu?
Asta nu exclude faptul ca te-a ajutat chiar Dracu!
Citeste atent acest verset si mediteaza un pic asupra continutului sau!


44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.


Nu ti se pare ca prea se potriveste acest verset biblic rostit de Isus cu situatia despre care tot vorbim?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 11:35 am

Daca urmareai marturia sotului meu ai fi vazut ca eu am renuntat la un serviciu bun,unde aveam un salariu de trei ori mai mare decat salariul pe care il aveam la momentul respectiv,tocmai ca m-am convins ca este mai important sa castig mantuirea sufletului ,care este mai de pret decat comorile lumii acesteia.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 11:40 am

EmaLovesJesus a scris:
Daca urmareai marturia sotului meu ai fi vazut ca eu am renuntat la un serviciu bun,unde aveam un salariu de trei ori mai mare decat salariul pe care il aveam la momentul respectiv,tocmai ca m-am convins ca este mai important sa castig mantuirea sufletului ,care este mai de pret decat comorile lumii acesteia.
Si cum ai ales sa o faci?

1) Incalcand in picioare Legile lui Dumnezeu urmand minciunile debitate de sarlatanul Pavel

2) Vanzandu-ti sufletul lui Christos cel pe care Petru il denumeste Lucifer, si el singur recunoaste ca este seful cheilor Iadului?

3) Inhaitandu-te in banda ucigasilor a zeci de milioane de oameni ?

4) Sau prin credinta irationala in ceva inexistent.?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 11:46 am

Inainte nu tineam cont de poruncile lui Dumnezeu,dar acum au devenit un mod de viata.
Sufletul meu era pierdut din pricina neascultarii,dar Isus m-a rascumparat.
Nu crestinii autentici au ucis.Una din porunci este'' sa nu ucizi''.Probabil ca si eu as fi fost ucisa daca traiam in acele vremuri pentru credinta mea.
Credinta mea este ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:00 pm

EmaLovesJesus a scris:
Inainte nu tineam cont de poruncile lui Dumnezeu,dar acum au devenit un mod de viata.
Asta poate in imaginatia ta!
Sau manaci kusher si sarbatorile pe care ti le cere Yahwe, adica sarbatori ca Sucot, Yosh Hasana, Iom Kipur sau altele?
Citat :

Sufletul meu era pierdut din pricina neascultarii,dar Isus m-a rascumparat.
Nu mai zi Isus ca ala era un amarat de rabin atat de sarac incat nu putea sa cumpere nimic!
Tu ai fost cumparata de Christos, adica de cel care singur isi spune Lucifer!
Ia vezi>
Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

sper ca ai retinut ca Luceafarul = Lucifer!

Citat :

Nu crestinii autentici au ucis.
Evident ca nu!
Cei care au facut asta erau din Biserica lui Christos, adica biserica crestina si nu erau crestini autentici ptr ca mancau porc!

Citat :

Una din porunci este'' sa nu ucizi''.
Si ei au ascultat aceasta porunca motiv ptr care doar au OMORAT, ptr ca in biblie nu scrie ca este interzis sa omori!
Citat :

Probabil ca si eu as fi fost ucisa daca traiam in acele vremuri pentru credinta mea.
depinde de spatiul geografic in care te-ai fi nascut!
Crestinii de credinciosi ce erau s-au casapit unii pe altii in intrega lor Istorie.
Citat :

Credinta mea este ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta.
Da ...asa este in toate credintele!
Poti crede si faptul ca in cer porcii zboara ca albinutele din floare in floare batand din urechiusele lor ca din aripioare ca o pasare colibrii
Pacat ca una este realitatea si alta este credinta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:02 pm

Unde scrie ca crestinii nu mananca carne de porc?
Este scris sa mancam tot ce se vinde pe piata.Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:06 pm

@Ema, ia uite ce zice dumnezeul tau yahwe

cap.31, vers. 17: "ucideti, dar toti copii de parte barbateasca si toate femeile ce-au cunoscut barbat, ucideti-le"

Chiar sunt curios cum justifici tu uciderea unui copil??? nu de alta dar daca o faci vreau sa vad pana unde ajunge ridicolul unui om, nu e o jignire, cel mai bine te abtinii, nu comentezi etc. e mai ok, decat sa incepi sa argumentezi o crima ar fi ceva hilar sa faca o persoana asa-ceva, si multe o fac din pacate... iar alea in opinia mea trebuie sa te feresti de ele ca oricand o sa apara la stiri ca au omorat cu zeci de lovituri de cutit, din dragoste, din gelozie etc.
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:10 pm

Dumnezeu este un Dumnezeu gelos.El a nimicit pe cei care si-au facut alti dumnezei si L-au parasit.El le-a vorbit in repetate randuri sa se intoarca din caile lor rele,dar ei nu au ascultat.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:13 pm

Dai dovada de penibilitate, aaa deci dumnezeul tau e gelos, vai tu, no asta e buna, pai si ia nimicit si pe copii aaa??? deja te-ai facut extrem de mult de ras, prin aceste afirmatii, iar tot ce ne vrajesti tu cu iubire, divinitate, si alte prostii sunt de fapt niste mascari ale unei persoane foarte rea in realitate, pt ca daca ajungi sa spui una ca asta, sa se fereasca o persoana de tine....
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:18 pm

Multumesc pentru complimente.Nu cred ca ai avea motive sa ma faci o persoana rea.Eu am fost intotdeauna receptiva la nevoile celor din jurul meu.Am simtit si simt cu cei care trec prin diferite incercari.Vizitez pe batranii de la Azil o data pe luna impreuna cu un grup de prietene.Sunt implicata in mai multe actiuni caritabile.
Nu cred ca esti tu in masura sa ii ceri socoteala lui Dumnezeu.Sau esti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 18, 2011 12:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu este un Dumnezeu gelos.El a nimicit pe cei care si-au facut alti dumnezei si L-au parasit.El le-a vorbit in repetate randuri sa se intoarca din caile lor rele,dar ei nu au ascultat.
Uite cum ne arati de fapt cine este adevaratul tau "dumnezeu" si care este adevarata lui fata ascunsa dupa "masca bunatatii infinite"!

Si sa ne mai miram ca el a omorat zeci de milioane de oameni si mai ales de faptul ca Diavolul a aparut exact odata cu Christos?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 3 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: