Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 5:28 pm

Anticristul a scris:
Prin oficializarea bisericii de catreConstantin Imperiul roman sa transformat in curva sau destrabalata de la apoc cap 17.
Capul imperiului Babilono-Medo-Greco-roma (Satan)a devenit Cristos.
Poarta bisericii a devenit poarta cea larga.Cine are urechi de auzit ;sa vada!

Putem sa zicem ca Christos este Imparatul Mustelor ca si asa a fost Isus acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebub.
Asa ca aceea comparatie cu Noul Babilon se potriveste de minune, doar atat ca crestinii nu sunt suficient de deschisi sa asculte de acel indemn din Apocalipsa care le zice sa fuga degraba din lacasul Marii Curve a Noului Babilon!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 7:18 pm

Probabil ca stiau ei ceva din moment ce il invinuiau de asa ceva.Egiptenii aveau o sumedenie de zei,vedem asta inca de pe vremea lui Moise,si faceau multe minuni.
Probabil ca cu Bel-Zvuv se faceau minuni.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 12:17 pm

Anticristul a scris:
Probabil ca stiau ei ceva din moment ce il invinuiau de asa ceva.Egiptenii aveau o sumedenie de zei,vedem asta inca de pe vremea lui Moise,si faceau multe minuni.
Probabil ca cu Bel-Zvuv se faceau minuni.
In mod sigur ca estte exact asa cum zici!
Dumnezeu nu are nevoie sa faca minuni pentru ca el a facut lumea asta minunata!
"Minuni fac numai Diavolii care vor sa fie crezuti Dumnezei!
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 4:02 pm

Din cite stiu eu rabi si rabin au radacina etimologica identica insa Rabin este membru al clerului bisericii -lucru care nu este valabil referitor la Iisus .
El era numit Rabi -Invatator initial doar de catre cei 12 despre care lumea stia (lucru adevarat) ca IIsus ii invata sa scrie si sa citeasca.

Legat de esenieni si despre un invatator al dreptatii - exista in Vechiul Testament unele profetii care fac referitre la "Domnul dreptatii" cit si la "Domnul dreptatea noastra".
in realitate asa este numit Iisus la a doua venire pentru ca va inlatura prin intermediul lucrarilor justitiare (Judecata) toate nedreptatile si va istaura o lume dreapta si morala -o noua civilizatie , o noua orinduire- o era de pace si armonie.

Insa in acele vremuri antice putina lume realiza ca sint de fapt doua veniri si nu doar una- acesta este si motivul pentru care El a spus ca nu vine sa aduca pacea ci razboiul - vremea pacii si a epocii fara pacate si incercari grele inca nu venise.

Vechea Lege cu cele 10 porunci plus elementele Primului legamint - prin care toti oamenii sint vazuti egali in fata aceluiasi Parinte divin sint doar baza necesara trecerii la alte nivele de spiritualizare.- urmatorul fiind cel adus de IIsus si cu siguranta vor mai urma si altele .
Sa nu confundam Legea morala cu Legea sacrificiala sau cu Legea sanitara.

Minunile erau necesare in vremea lui Iisus -pentru credinta ceor care trebuiau pastoriti catre noul nivel cit si pentru a da un exemplu in privinta lucrarlor care pot fi facute de sfinti.






Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 5:55 pm

Membru al carei biserici,te referi?
Poate nu stii ca pe vremea apostolilor nici denumirea de Biserica nu exista.Cuvintul rabin inseamna invatator,adica om cu muuuuuulte cunostinte in Torah.
Daca cele 10 porunci sint baza imvataturii ,de ce crestinismul le pune la spate?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
mihai39
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 4:12 pm

Membru al religiei mozaice .

Depinde ce intelegem prin crestinism , pina la urma nu toti cei care declara ca sint crestini sint si crestini practicanti, asa incit ele sint luate in considerare in stradaniile puterii fiecaruia doar de catre cei care merg la biserica , tin posturi se roaga, citesc diferite scrieri duhovnicesti in paralel cu studiul diferitelor subiecte biblice.

desigur pot exista oameni care sa nu participe musai la slujbele bisericii dar care pot implini celelealte lucruri, dar si acestia sint totusi la fel de putini.

Pina la urma totul tine de caracterul, lectiile si incercarile fiecaruia- la fel ca si in politica ori societate.

parerea mea este ca adevarata biserica este formata doar dintro mica fractiune de credinciosi -o parte din preoti , o parte din calugari si o parte mica din mireni, vorba aceea -multi chemati putini alesi - desigur asta nu inseamna ca cei alesi sint musai doar dintre membrii bisericii ortodoxe sau catolice etc ci din oricare religie morala criteriul fiind unul care tine strict de caracterul omului.

pina la urma alesi pentru ce? este si aici o intreaga discutie si filosofie care poate acoperi mai multe nivele de intelegere-unele care sint in granitele dogmei altele care o depasesc desi pot fi in aceeasi masura de biblice.


Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 7:29 pm

Ce posturi trebuie sa tii si la ce biserica trebuie sa mergi?Isus nu a venit sa aduca inca o Torah ,cea care exista pe vremea sa incerca El sa i invete pe oameni s o respecte.Biserica nu a existat si el nu stia ce este aceea Biserica.Rinduieli de posturi si sarbatori Isus nu a facut.Cum se sustine azi ca crestiniismuleste intemeiat de Isus?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMier Ian 23, 2013 3:05 pm

Anticristul a scris:
Ce posturi trebuie sa tii si la ce biserica trebuie sa mergi?Isus nu a venit sa aduca inca o Torah ,cea care exista pe vremea sa incerca El sa i invete pe oameni s o respecte.Biserica nu a existat si el nu stia ce este aceea Biserica.Rinduieli de posturi si sarbatori Isus nu a facut.Cum se sustine azi ca crestiniismuleste intemeiat de Isus?

Domnul Isus a spus:,, Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. ,,

In ce priveste postul,gasim in Biblie in mai multe locuri despre oamenii lui Dumnezeu care au postit. 2 Samuel 12:23 Acum, când a murit, pentru ce să mai postesc? Pot să-l întorc în viaţă? Eu mă voi duce la el, dar el nu se va întoarce la mine.”
Iov 7.8-10;
Psalmii 69:10 Plâng şi postesc, şi ei mă ocărăsc.

Matei 6:16 Când postiţi, să nu vă luaţi o înfăţişare posomorâtă, ca făţarnicii, care îşi sluţesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun că şi-au luat răsplata.

Matei 9:14 Atunci ucenicii lui Ioan au venit la Isus şi I-au zis: „De ce noi şi fariseii postim des, iar ucenicii Tăi nu postesc deloc?”

Marcu 2:18 Ucenicii lui Ioan şi fariseii obişnuiau să postească. Ei au venit şi au zis lui Isus: „Pentru ce ucenicii lui Ioan şi ai fariseilor postesc, iar ucenicii Tăi nu postesc?”
;
Luca 5:33 Ei I-au zis: „Ucenicii lui Ioan, ca şi ai fariseilor, postesc des şi fac rugăciuni, pe când ai Tăi mănâncă şi beau.”

Luca 18:12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.”
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMier Ian 23, 2013 9:04 pm


Domnul Isus a spus:,, Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. ,,

Aceasta fraza nu este reala.
Nu trebuie sa fii nici ateist nici incapatinat si niic rauvoitor, sa intelegi.Isus nu i spunea lui Simon -Petru ci Chifa.
Iar cuvintul biserica este de origine greaca mai tirzie nu era cunoscut in Iasrael.Isus deci nu putea sa se exprime astfel.
Iar daca nu intelegem acest lucru ,nu sintem realisti.
Celelalte verste adugate sint reale,sint posturi biblice iudaice.
Eu am zis ca Isus nu a adugat posturi si sarbatori la cele ce existau.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeJoi Ian 24, 2013 9:17 am

Anticristul a scris:

Domnul Isus a spus:,, Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. ,,

Aceasta fraza nu este reala.
Nu trebuie sa fii nici ateist nici incapatinat si niic rauvoitor, sa intelegi.Isus nu i spunea lui Simon -Petru ci Chifa.
Iar cuvintul biserica este de origine greaca mai tirzie nu era cunoscut in Iasrael.Isus deci nu putea sa se exprime astfel.
Iar daca nu intelegem acest lucru ,nu sintem realisti.
Celelalte verste adugate sint reale,sint posturi biblice iudaice.
Eu am zis ca Isus nu a adugat posturi si sarbatori la cele ce existau.


Chifa este numele pe care Domnul Isus i l-a dat ucenicului Sau, Simon Petru (Matei 16:18; Ioan 1:42)
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeJoi Ian 24, 2013 7:18 pm

Da Chifa dar nu lui Simon Petru ci lui Simon (Simeon)Petru ia zis Biserica mai tirziu cind a vrut sa faca din el piatra de temelie .Ca orice religie se intemeia pe o piatra.Vezi orasul Petra din Iordania,se poate veda pe Google.E uimitor.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeJoi Ian 24, 2013 7:19 pm

Isus insa nu oa zis niciodata Tu esti Petru.Sau mai Petre , de ex.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeVin Ian 25, 2013 3:39 pm

Anticristul a scris:
Isus insa nu oa zis niciodata Tu esti Petru.Sau mai Petre , de ex.

"Isus, privind la el [la Simon, fratele lui Andrei], i-a zis: Tu esti Simon, fiul Iona; tu te vei numi Chifa [Chefa] (ce se talcuieste: Petru)" (Ioan 1, 42; subl. n.). "Si Eu iti zic tie ca tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului nu o vor birui" (Matei 16, 18 )
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeVin Ian 25, 2013 3:40 pm

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Probabil ca stiau ei ceva din moment ce il invinuiau de asa ceva.Egiptenii aveau o sumedenie de zei,vedem asta inca de pe vremea lui Moise,si faceau multe minuni.
Probabil ca cu Bel-Zvuv se faceau minuni.
In mod sigur ca estte exact asa cum zici!
Dumnezeu nu are nevoie sa faca minuni pentru ca el a facut lumea asta minunata!
"Minuni fac numai Diavolii care vor sa fie crezuti Dumnezei!

Diavolul intotdeauna imita lucrarea lui Dumnezeu,insa puterea lui este limitata de Dumnezeu!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeVin Ian 25, 2013 5:07 pm

Vezi ce simple si clare sunt lucrurile?
Exact asa cum spui!
Diavolul alias Lucifer alias Christos va pacalit ca sa-l credeti "dumnezeu", dar puterea lui e limitata!

Asa ca ati facut cea mai mare greseala a vietii voastre ca l-ati acceptat pe Christos ca Dumnezeu, si si mai grav este ca desi stiti bine adevarul, nu vreti sa va lepadati de satana-Lucifer= Christos !

Oare din ce cauza?
Doar pentru ca v-a promis viata vesnica in IAD?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeSam Ian 26, 2013 6:20 pm

Citat :


"Isus, privind la el [la Simon, fratele lui Andrei], i-a zis: Tu esti Simon, fiul Iona; tu te vei numi Chifa [Chefa] (ce se talcuieste: Petru)" (Ioan 1, 42; subl. n.). "Si Eu iti zic tie ca tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului nu o vor birui" (Matei 16, 18 )

De ce nu vreti sa intelegeti?
Isus nu a rostit niciodata cuvintul Petru si nici Biserica.
Nu aveau nici o conotatie in ivrit.
Si apostolii nici macar nu ar fi stiut ce vrea sa zica.Aceasta este inventia bisericii de mai tirziu.
Ca sa intelegi asta nu trebuie sa fii neaparat ateu anticrestin sau stiu eu ce dusman a lui Dumnezeu.Trebuie daor sa fii realist.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeSam Ian 26, 2013 6:30 pm

Anticristul a scris:
Citat :


"Isus, privind la el [la Simon, fratele lui Andrei], i-a zis: Tu esti Simon, fiul Iona; tu te vei numi Chifa [Chefa] (ce se talcuieste: Petru)" (Ioan 1, 42; subl. n.). "Si Eu iti zic tie ca tu esti Petru, si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea, si portile iadului nu o vor birui" (Matei 16, 18 )

De ce nu vreti sa intelegeti?
Isus nu a rostit niciodata cuvintul Petru si nici Biserica.
Nu aveau nici o conotatie in ivrit.
Si apostolii nici macar nu ar fi stiut ce vrea sa zica.Aceasta este inventia bisericii de mai tirziu.
Ca sa intelegi asta nu trebuie sa fii neaparat ateu anticrestin sau stiu eu ce dusman a lui Dumnezeu.Trebuie daor sa fii realist.
Ceea ce spui tu este la mintea cocosului!
Doar ca credinciosii crestini sunt certati atat cu logica cat si cu adevarul!
Dar la ce sa te astepti de la niste oameni care si-au vandut sufletul Diavolului?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeSam Ian 26, 2013 7:06 pm

Soimos a scris:

Ceea ce spui tu este la mintea cocosului!
Doar ca credinciosii crestini sunt certati atat cu logica cat si cu adevarul!
Dar la ce sa te astepti de la niste oameni care si-au vandut sufletul Diavolului?


Ai dreptate,eu apartin lui Dumnezeu am fost rascumparata de El!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeSam Ian 26, 2013 11:08 pm

Stai ca acuma nu inteleg Cine te a rascumparat acum Isus sau Dunmnezeu?
Stii?Dar poate mergem pe acelasi drum.
Si vreau sa te cunosc daca ne intilnim undeva.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 7:08 am

Anticristul a scris:
Stai ca acuma nu inteleg Cine te a rascumparat acum Isus sau Dunmnezeu?
Stii?Dar poate mergem pe acelasi drum.
Si vreau sa te cunosc daca ne intilnim undeva.


Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 5:20 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ceea ce spui tu este la mintea cocosului!
Doar ca credinciosii crestini sunt certati atat cu logica cat si cu adevarul!
Dar la ce sa te astepti de la niste oameni care si-au vandut sufletul Diavolului?


Ai dreptate,eu apartin lui Dumnezeu am fost rascumparata de El!
Tinand cont ca tu incalci Legea lui Dumnezeu din Torah, se poate admite faptul ca tu ai fost rascumparata chiar atunci cand te-ai VANDUT, de Dumnezeul veacului acesta, ca de aia iei minciuna drept adevar si nu accepti nici in ruptul capului adevarurile clar dovedite de STIINTE, pentru ca tu esti o fica a Tatalui Minciunii si anume a Diavolului!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 5:27 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Stai ca acuma nu inteleg Cine te a rascumparat acum Isus sau Dunmnezeu?
Stii?Dar poate mergem pe acelasi drum.
Si vreau sa te cunosc daca ne intilnim undeva.


Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.
Dumnezeu nu si-a asumat paternitatea niciunui om, deci Isus nu este Dumnezeu junior ci doar un biet rabin evereu!
Dar nu exclud faptul ca Dumnezeu vazand cate crime si bicisnicii au facut oamenii in numele Lui, ... scarbit de oameni si de bicisniciile pe care acestia le-au facut in biserica Sa, a acceptat ca semn de razbunare, paternitatea Sa asupra unui micut purcel, care s-a nascut din Sfanta Eprubeta si astfel fiul lui Dumnezeu, imparatul porcilor, adica Godacul mantuitor a venit ca sa mantuiasca sufletelor porcilor si nu ale oamenilor ptr ca oamenii sunt mai pacatosi ca porcii si si-au vandut sufletul Diavolului!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 6:22 pm

Citat :

Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,
Am mai analizat de citeva ori acest verset si cu altii ,si abia apoi au inceput sa gi deasca.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
Deci Dumnezeu este singurul Dumnezeu si mintuitor.Asa rezulta din prima fraza.
Prin Isus(Hristos a fost adugat tirziu)Ca evreii nu cunosteau provenienta acestui cuvint.
Prin Isus sa fie slava ,maretie ,putere si stapinire.
Cui sa fie Slavaetc?
Lui Dumnezeu singurul mintuitor.
Deci Isus ca stapin ca asa se traduce cuvuintul ADON DIN IVRIT,trebuie sasi foloseasca influienta ca oamenii sa aduca slava ,maretie putere si stapinire lui Dumnezeu.
Frumos ar fi daca crestinii chiar ar intelege acest verset
.Multumesc mult ca l ai adus in discutie.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 9:55 pm

Anticristul a scris:

Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,[/quote]
Am mai analizat de citeva ori acest verset si cu altii ,si abia apoi au inceput sa gi deasca.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
Deci Dumnezeu este singurul Dumnezeu si mintuitor.Asa rezulta din prima fraza.
Prin Isus(Hristos a fost adugat tirziu)Ca evreii nu cunosteau provenienta acestui cuvint.
Prin Isus sa fie slava ,maretie ,putere si stapinire.
Cui sa fie Slavaetc?
Lui Dumnezeu singurul mintuitor.
Deci Isus ca stapin ca asa se traduce cuvuintul ADON DIN IVRIT,trebuie sasi foloseasca influienta ca oamenii sa aduca slava ,maretie putere si stapinire lui Dumnezeu.
Frumos ar fi daca crestinii chiar ar intelege acest verset
.Multumesc mult ca l ai adus in discutie. [/quote]


Sunt foarte multe profetii care ne vorbesc despre venirea Mantuitorului si care s-au implinit intocmai.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 10:49 am

Anticristul a scris:
Citat :

Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,
Am mai analizat de citeva ori acest verset si cu altii ,si abia apoi au inceput sa gi deasca.
Iuda 1:25,,Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
Deci Dumnezeu este singurul Dumnezeu si mintuitor.Asa rezulta din prima fraza.
Prin Isus(Hristos a fost adugat tirziu)Ca evreii nu cunosteau provenienta acestui cuvint.
Prin Isus sa fie slava ,maretie ,putere si stapinire.
Cui sa fie Slavaetc?
Lui Dumnezeu singurul mintuitor.
Deci Isus ca stapin ca asa se traduce cuvuintul ADON DIN IVRIT,trebuie sasi foloseasca influienta ca oamenii sa aduca slava ,maretie putere si stapinire lui Dumnezeu.
Frumos ar fi daca crestinii chiar ar intelege acest verset
.Multumesc mult ca l ai adus in discutie.
Explicatia ta este cat se poate de logica si de rationala, dar dupa cum bine vezi logica si ratiunea nu au nimic comun cu crestinismul, care se bazeaxa pe credinta a proasta, adica bazata pe irationalitate!
Deci demersurile tale de bun simtz nu au niciun afect la naivii inculti si imbroboditi, dar speram ca va avea ecou la tinerii deschisi la minte care ne citesc!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 10:59 am

EmaLovesJesus a scris:

Dumnezeu prin Fiul Sau,Isus.

Mai Minciunica ...fata Tatalui Minciunii!
Zice undeva Dumnezeu ca are un fiu?
Sau o spun niste popi sarlatani?
Ce dracu nu esti in stare sa faci diferenta intre un sarlatan si Dumnzeu?


Citat :

Sunt foarte multe profetii care ne vorbesc despre venirea Mantuitorului si care s-au implinit intocmai.
Ma tu tufa de Venetia!
Mantuitor este doar Dumnezeul lui Moise...deci evreii aveau un Mantuitor in persoana lui Yahwe, vezi Isaia 43 .11, si chiar numele lui Isus confirma acest adevar!
Profetiile se refera la venirea unui UNS = Messiah !!! ... adica a unui Rege care trebuia sa aduca poporului evreu eliberarea de ocupatia romana!
Intelegi macar atat ...tu ma care esti o adevarata intruchipare a Minciunii concretatizata intr-un monument al prostiei omenesti!
Scuza-ma ca iti spun din acestea, dar tu te comporti ca un TROLL certat cu cultura generala!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Aug 27, 2013 11:14 pm

Oare din ce cauza il slavea Constantin cel Mare pe Isus Christos ca fiind un Zeu al Razboiului?
Sau n-ati observat ca mereu legatura lui Constantin cel Mare cu Isus este legata doar de razboaie?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMar Aug 27, 2013 11:14 pm

Cum va explicati faptul ca niciunde in Biblie nu gasim niciunde cuvantul RELIGIE?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitimeMier Aug 28, 2013 11:45 am

Nu vi se pare ca religia este doar o prostire aducatoare de intuneric pentru mintile oamenilor si ca ar trebui sa fie interzisa prin LEGE?

Ati vazut vazut cumva in Biblia credinciosilor sa fie ceva pomenit despre RELIGIE, sau macar cuvantul RELIGIE ca sa nu mai vorbim despre Religia Crestina?

Oare nu va spune nimic  acest fapt?

Pai raspunsul este acela ca nu ati vazut acest lucru din cauza ca NU Religia Crestina este Religia data de Dumnezeu oamenilor evoluati, ci  STIINTA!

Stiinta este religia venita de la Dumnezeu, iar dovada o aveti in faptul ca STIINTA face zilnic adevarate Minuni, iar  credinta a proasta propovaduita prin biserici, nu face nimic folositor oamenilor decat sa ii prosteasca !
Inca o data intreb:
Nu vi se pare corect ca aceasta prostire aducatoare de intuneric pentru mintile oamenilor ar trebui sa fie interzisa prin LEGE?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 24 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 24 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: