Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:46 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?



Tu nu poti sa vezi pentru ca esti orb spiritual.

Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact “ Eu sunt Dumnezeu.” Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.” La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: “Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu” (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând “Eu şi Tatăl una suntem” (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”. Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: “Cuvântul era Dumnezeu”. Ioan 1:14 spune: “Cuvântul S-a făcut trup.” Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "...păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: “Domnul meu şi Dumnezeul meu” (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9,17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 11:35 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?



Tu nu poti sa vezi pentru ca esti orb spiritual.

Tu mai personificare intruchipata a inculturii!

Religia ta bazata pe minciuna, crime si sarlatanii.... are la fel de mult in comun cu spiritualitatea ca si legatura dintre rahatul catelusului meu cu operele lui Verdi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 11:51 am

EmaLovesJesus a scris:

Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact “ Eu sunt Dumnezeu.”

Poi vezi mai mincinoasa ce esti!
Nici chiar Isus nu spune NICIODATA ca este Dumnezeu ...si o spuneti voi niste mincinosi notorii!

Citat :

Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.”
Ma tufa de Venetia... poi daca Dumnezeu i-a creat pe Oameni dupa chipul si asemanarea sa ... si Isus ne invcata ca il avem pe Duhul Sfant in noi ...evident ca toti suntem UNA cu Dumnezeu !
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca Isus era mai Dumnezeu" decat orice om normal...adica neaberat asa cum sunteti voi OILE proaste din turma !

Citat :

“Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu”

Ma minciuna ambulanta, dupa acelasi tip de logica ...contemporanii il acuza pe Isus ca lucreaza cu puterile lui Belzebub, adica Dumnezeul Babilonului ... si iata ca ai aflat raspunsul la problema ridicata de tine!


Citat :

Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”.
Ma prostie ambulanta ...toti oamenii inainte de a ne nastem am fost acolo unde a fost si Isus inainte de a se naste din pipoasca Mariei ... sau nu esti de acord ca a iesit din pipoasca ca orice om ...ci vrei sa ne convingi ca a iesit ca o beshina, adica Duh?

Citat :

Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?
Poi ti-am zis mai sus, pentru ca era acuzat ca lucreaza cu puterile lui Belzebub, si ptr ca in loc sa scoata dracii din oameni ...baga de 7 x mai multi draci ...asa cum vedem in Matei 12:42

Citat :

Ioan 1:1 spune: “Cuvântul era Dumnezeu”

[/quote] Ce spune un posedat de diavol precum Ioan, ...este muuuult mai putin important ca o besina a cainelui meu, si asta ca din Ioan ala al tau nici macar o beshina nu a mai ramas...dar daca intrii la mine in curte si strig la caine "Pocaitii" ...iti rupa izmenele in doua secunde si trei miscari ...asta ca sa intelegi si tu cine e mai important!

Citat :

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu

Ceeee?
Esti beata sau nu-ti dai seama ce vorbesti? De Isus si de biserica sa criminala care a adus omenirii numai moarte si suferinte ...avem nevoie ca de un dop in cur!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:44 pm

Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:57 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.
Ai furat vreodata bani din buzunarul tau sting ca sa i pui in buzunarul din dreapta, si ti ai zis ;Las sa nu stiu eu ca mi i-am furat?
Dumnezeu nu are nevoie sa si plateasca siesi nimic.
Lui Dumnezeu nu i lipseste nimic
Dumnezeu a vrut sa invete omenirea sa asculte de Legea Sa tocmai ca sa faca armonie pe pamint.
De CE VA RUGATI VOI "FACA SE VOIA TA PRECUM IN CER ASA SI PE PAMINT"?
Sa nu zici ca raspund cu o intrebare, afirm.Dumnezeu nu a promis nicaieri, dar nicaieri, ca va trimite un dumnezeu sa moara pentru omenire.
Daca mi dai Deut cap 18 .vom face din el un capitol separat.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 6:59 pm

Anticristul a scris:
Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Scuze fata de cei care ne citesc ...dar nimic nu ma enerveaza mai mult decat cand vad ca cineva staruieste in ticalosie si nu accepta adevaruri evidente!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 7:25 pm

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Scuze fata de cei care ne citesc ...dar nimic nu ma enerveaza mai mult decat cand vad ca cineva staruieste in ticalosie si nu accepta adevaruri evidente!
Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului?
Ioan 12.38; Rom 10.16; Isa 51.9; Rom 1.16; 1Cor 1.18;
2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.
Isa 11.1; Isa 52.14; Marc 9.12;
3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă.
Ps 22.6; Isa 49.7; Evr 4.15; Ioan 1.10-11;
4 Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24;
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
Rom 4.25; 1Cor 15.3; 1Pet 3.18; 1Pet 2.24;
6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
Ps 119.176; 1Pet 2.25;
7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32;
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
Dan 9.26;
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5;
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11;
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5;
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 8:44 pm

Daca ai observa incepind de jos in sus adica de la vers 12 .
Ii voi da partea la un loc cu cei mari.Decu rezulta ca el a fost mic dar sa ridicat(si cine ar fi crezut asa ceva)Sa stea la masa tratativelor cu cei mari si sa imparta prada cu cei puternici.Cine or cei mai mari decit el daca el e fiul lui Dumnezeu?
Si cu cine poate sa imparta prada ,toti mai puternici decit el?
La versetul asta ai raspuns capitolele 51 si 52 daca le citesti cu atentie.
Si sint biblii ceva mai oneste care specifica la cap 52 14 atit de schimonosita ii era fata (poporul meu)
Daca ai citi de citeva ori aceste ultime 3 versete din Isaia cap 52.Acestea practic sint inceputul cap 53.Ai vedea cam despre cine este vorba in tot cap 53.
Acum sa ti mai arat si vers 9 cum este scris in Tanach si cum vi l prezinta voua biserica.
1Romaneste.Mormintul lui va fi etc etc stii .
20ivrit.Ii va arunca pe cei rai in groapa si pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea care li se cuvine.
Pentru confirmare de autenticitate iata.ויתן אתרשעים קיברוואת עשיר נמותיו
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:18 pm

Tinand cont de faptul ca in Biblie la cap. Romani 10:4 ni se spune ca Isus Christos este Sfarsitul Legii lui Dumnezeu, iar apostolul Pavel intareste aceasta spunand in Filipeni 3 ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!
Oare cum considerati faptul ca Legea Creatorului este desfintata de niste CREATURI ?
Cum apreciati afirmatia lui Dumnezeu din LEGE=Deuteronom 13:20. Iar proorocul care va îndrăzni să grăiască în numele Meu ceea ce nu i-am poruncit Eu să grăiască, şi care va grăi în numele altor dumnezei, pe un astfel de prooroc să-l daţi morţii.
Stiti voi cumva vre-un verset Biblic in care Dumnezeu cere sa i se desfinteze Legea?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:22 pm

Isus zice in Matei cap 5 ca o iota sau o frintura de slova nu poate fi desfiintata din Lege.DeCI EU CRED CA iSUS NU CADE SUB INCIDENTA LEGII CI DOAR URMASII LUI,ACRE NU O IOTA AU DESFIINATA CI TOATA LA GRAMADA.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:24 pm

Soimos a scris:
Tinand cont de faptul ca in Biblie la cap. Romani 10:4 ni se spune ca Isus Christos este Sfarsitul Legii lui Dumnezeu, iar apostolul Pavel intareste aceasta spunand in Filipeni 3 ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!
Oare cum considerati faptul ca Legea Creatorului este desfintata de niste CREATURI ?
Cum apreciati afirmatia lui Dumnezeu din LEGE=Deuteronom 13:20. Iar proorocul care va îndrăzni să grăiască în numele Meu ceea ce nu i-am poruncit Eu să grăiască, şi care va grăi în numele altor dumnezei, pe un astfel de prooroc să-l daţi morţii.
Stiti voi cumva vre-un verset Biblic in care Dumnezeu cere sa i se desfinteze Legea?


El era fara prihana in ce priveste Legea.Cand vorbeste despre cele pamantesti le socotea ca un gunoi fata de pretul cunoasterii lui Hrristos.Ti-am mai spus eu mai de mult ca el era foarte bogat avea influenta si autoritate.,, Măcar că eu aş avea pricină de încredere chiar în lucrurile pământeşti. Dacă altul crede că se poate încrede în lucrurile pământeşti, eu şi mai mult;,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:29 pm

Daca l a schimbat pe Dumnezeu cu Cristos nu degeaba si a temut viata.Eu insa cunosc un altfel de Pavelgasit printre rindutile scapate de cenzura constantiniana.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:33 pm

Anticristul a scris:
Daca l a schimbat pe Dumnezeu cu Cristos nu degeaba si a temut viata.Eu insa cunosc uan altfel de Pavelgasit printre rindutile scapate de cenzura constantiniana.


Trebuie sa recunosti ca numai Dumnezeu a putut sa faca o schimbare radicala in viata lui Pavel.Din prigonitor a lui Isus si a crestinilor a devenit un Apostol al lui Isus.Chiar daca a pierdut lucruri pamantesti le-a socotit ca un gunoi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 1:36 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Daca l a schimbat pe Dumnezeu cu Cristos nu degeaba si a temut viata.Eu insa cunosc uan altfel de Pavelgasit printre rindutile scapate de cenzura constantiniana.


Trebuie sa recunosti ca numai Dumnezeu a putut sa faca o schimbare radicala in viata lui Pavel.Din prigonitor a lui Isus si a crestinilor a devenit un Apostol al lui Isus.Chiar daca a pierdut lucruri pamantesti le-a socotit ca un gunoi.
Catusi de putin!
Dumnezeu l-ar fi judecat si pedepsit dupa faptele sale!
Dar Dracu l-a iertat si l-a lasat in continuare sa faca sarlatanii si sa excrocheze lumea ...ceea ce Dumnezeu nu si-ar fi permis sa faca!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 8:15 pm

Eu cred ca Pavel a fost tousi altceva,dar scrierile lui au fost masluite .Si parte din elenici nu i apartin.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 11:30 am

Nu imi pot imagina ceea ce crezi tu, dar eu stiu ca Pavel era un ucigas si un prigonitor al sectei "Nazariteanului" care dupa ce a actionat ca "agent de influenta" al ocupatiei romane, i-a tradat pe stapanii sai pentru a face acelasi lucru pentru care el i-a prigonit pe Nazariteni, adica a facut o alta secta a religiei mozaice si anume cea a crestinilor, motiv pentru care a fosy si el pedepsit de romani .. nu ca si Isus, pentru ca Pavel fiind cetatean roman nu putea fi crucificat!
In plus de asta a intrat in istorie ca cel mai mare SARLATAN al omenirii!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 8:34 pm

Ced ca Pavel inainte de a intra in legatura cu crestinismul el predica un invatator al dreptatii dupa esenieni,ma gindesc,si apoi a facut legatura su a anit pe acela cu Isus.Cam asa mi se pare mie.Ca el nu stie de radtignirea de la Ierusalim nu stie de mormint de nimic.Toate acestea au fost inventate apoi de catre unii scriitori si iau dat numele de Marcu Matei etc.Dzar toate au fost fictive ca ucenicii timpurii nu stiau nimic din toate astea.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Dec 18, 2012 9:03 pm

Anticristul a scris:
Ced ca Pavel inainte de a intra in legatura cu crestinismul el predica un invatator al dreptatii dupa esenieni,ma gindesc,si apoi a facut legatura su a anit pe acela cu Isus.Cam asa mi se pare mie.Ca el nu stie de radtignirea de la Ierusalim nu stie de mormint de nimic.Toate acestea au fost inventate apoi de catre unii scriitori si iau dat numele de Marcu Matei etc.Dzar toate au fost fictive ca ucenicii timpurii nu stiau nimic din toate astea.
Asa este!
Chiar el singur recunoaste ca inainte era rabin si se stie ca era un esenian.
Si in calitatea sa de membru al gruparii eseniene urma fosrte strict Legile din Cartile lui Moise, si in plus de asta era foarte educat si scolit , in plus de asta in acelasi timp era si cetatean roman.deci era exact omul potrivit ca sa fie strecurat intre secta nazariteanului ... ca sa-i readuca la Legea Torei si la ordinea ceruta de Roma!
Asa ca a lucrat ca "agent de influenta" pina cand a cazut in pacatul de a profita de pe pozitia de comducator/preot al unei noi secte facuta exact pe notorietatea nazariteanului.
Motiv ptr care a fost pedepsit de romani.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 1:10 pm

Soimos a scris:
Chiar el singur recunoaste ca inainte era rabin si se stie ca era un esenian.
Si in calitatea sa de membru al gruparii eseniene urma fosrte strict Legile din Cartile lui Moise

Si atunci, de ce se spune ca a fost păgân, cand el in realitate n-a avut in niciun fel de-a face cu păgânismul?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMier Dec 19, 2012 7:51 pm

Esenienii aveau ceva in plus,ceva despre un invatator al dreptatii.Sau invatatorul cel drept.
Dar nu era personalizat, ci doar teoretic. Ap. Pavel probabil ca a avut ceva legaturi cu unii esenieni, ptr ca el predica ca un invatator inainte de al cunoaste pe asa zisul Isus.
Desi in realitate el n-a cunoscut nici un Isus. Evangheliile toate au fost scrise cam dupa invataturile lui si au fost adugate multe alte elemente.
Pavel nu a cunoscut nici o evanghelie. De aceea el desi a mers de multe ori la Ierusalim niciodata nu ia venit in gind sa faca o vizita la mormint.
Si asta trebuia sa fie primul gest daca era cunoscut in vremea aceea.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Dec 24, 2012 1:38 pm

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
Chiar el singur recunoaste ca inainte era rabin si se stie ca era un esenian.
Si in calitatea sa de membru al gruparii eseniene urma fosrte strict Legile din Cartile lui Moise

Si atunci, de ce se spune ca a fost păgân, cand el in realitate n-a avut in niciun fel de-a face cu păgânismul?
Nu cred ca spune cineva ca era pagan cand el insusi in Bibliei recunostea ca este Rabin!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Dec 24, 2012 3:22 pm

Soimos a scris:
Black velvet a scris:
Soimos a scris:
Chiar el singur recunoaste ca inainte era rabin si se stie ca era un esenian.
Si in calitatea sa de membru al gruparii eseniene urma fosrte strict Legile din Cartile lui Moise

Si atunci, de ce se spune ca a fost păgân, cand el in realitate n-a avut in niciun fel de-a face cu păgânismul?
Nu cred ca spune cineva ca era pagan cand el insusi in Bibliei recunostea ca este Rabin!

Incurcate-s caile credintei Smile

Si Isus spunea ca detine cheile Iad-ului si credinciosii zic altceva...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 9:23 am

Intrebare>
Care este de fapt "piatra" pe care rabinul Isus a vrut sa-si cladeasca biserica sa?
1) O fi numai persoana fizica a analfabetului pe nume Petru pe motivul ca era bun ca salahor?

2 sau poate or fi invataturile Sale pe care Isus le-a transmis apostolilor sai si l-a desemnat in mod special pe Petru sa continuie munca inceputa de el si anume cea de iluminare a semenilor?

Daca acceptati ca raspunsul corect este 2, atunci cum va explicati ca din Biblie lipseste tocmai Evanghelia lui Petru, si ca aceasta exista si a fost ascunsa de biserica, ba chiar a fost declarata ca scriere apocrifa (adica nedemna de a fi cuprinsa in Biblie)?
Scrie sau spune undeva Isus sa urmati invataturile lui Pavel si a lui Marcu, Luca sau Matei ?
Cum se explica faptul ca tocmai invataturile transmise de Isus lui Petru lipsesc din Biblie ?
Au fost Luca si Marcu sau Pavel au fost ucenici ai lui Isus?
Poi cum sa transmita invataturile lui Isus niste persoane care nu l-au vazut, nu l-au auzit niciodata si nu l-au cunoscut niciodata pe Isus, si de ce nu chiar acel ucenic pe care chiar Isus l-a desemnat ?
In acest context voi crestinii aveti impresia ca urmati invataturile lui Isus?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 4:17 pm

Tinand cont de faptul ca Isus Nazariteanul a afirmat ca a venit sa implineasca Legea, si in Noul Testament suntem invatati ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI, dar in acelasi timp stim ca Noul Testament nu este scris de Isus, ci de niste oameni care lucrau cu puterile dracilor (vezi Luca 9,1)
va intreb>
Nu va este frica sa incalcati ca si crestini Legea lui Dumnezeu, pentru ca asa scrie in Noul Testament dintr-o Biblie pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu-l recomanda niciodata nimanui?
Nu va e frica ca incalcand Legea lui Dumnezeu ca asa v-o cere o carte fara nicio valoare, veti ajunge sa dati socoteala chiar lui Dumnezeu la Judecata de Apoi?

Stiind cat de aspru au fost pedepsiti primi oameni pentru ca au gustat din fructul oprit, nu cba este frica sa calcati in picioare Legea lui Dumnezeu doar pentru ca ii ascultati pe niste evanghelisti care lucrau cu diavolii?
Oare cum puteti sa fiti atat de orbi incat sa incalcati Legea lui Dumnezeu ca v-au prostit niste popi sarlatani care din lacomia lor va indeamna catre pieire si nu catre viata vesnica?
Oare din ce cauza nu ascultati de Isus care ii ameninta pe popotioci pentru nesabuinta lor:
.. 13. Vai voua, carturarilor si fariseilor fatarnici! Ca inchideti imparatia cerurilor înaintea oamenilor; ca voi nu intrati, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeSam Ian 19, 2013 8:44 pm

Prin oficializarea bisericii de catreConstantin Imperiul roman sa transformat in curva sau destrabalata de la apoc cap 17.
Capul imperiului Babilono-Medo-Greco-roma (Satan)a devenit Cristos.
Poarta bisericii a devenit poarta cea larga.Cine are urechi de auzit ;sa vada!
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 5:28 pm

Anticristul a scris:
Prin oficializarea bisericii de catreConstantin Imperiul roman sa transformat in curva sau destrabalata de la apoc cap 17.
Capul imperiului Babilono-Medo-Greco-roma (Satan)a devenit Cristos.
Poarta bisericii a devenit poarta cea larga.Cine are urechi de auzit ;sa vada!

Putem sa zicem ca Christos este Imparatul Mustelor ca si asa a fost Isus acuzat de contemporani ca lucreaza cu puterile lui Belzebub.
Asa ca aceea comparatie cu Noul Babilon se potriveste de minune, doar atat ca crestinii nu sunt suficient de deschisi sa asculte de acel indemn din Apocalipsa care le zice sa fuga degraba din lacasul Marii Curve a Noului Babilon!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeDum Ian 20, 2013 7:18 pm

Probabil ca stiau ei ceva din moment ce il invinuiau de asa ceva.Egiptenii aveau o sumedenie de zei,vedem asta inca de pe vremea lui Moise,si faceau multe minuni.
Probabil ca cu Bel-Zvuv se faceau minuni.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 12:17 pm

Anticristul a scris:
Probabil ca stiau ei ceva din moment ce il invinuiau de asa ceva.Egiptenii aveau o sumedenie de zei,vedem asta inca de pe vremea lui Moise,si faceau multe minuni.
Probabil ca cu Bel-Zvuv se faceau minuni.
In mod sigur ca estte exact asa cum zici!
Dumnezeu nu are nevoie sa faca minuni pentru ca el a facut lumea asta minunata!
"Minuni fac numai Diavolii care vor sa fie crezuti Dumnezei!
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 4:02 pm

Din cite stiu eu rabi si rabin au radacina etimologica identica insa Rabin este membru al clerului bisericii -lucru care nu este valabil referitor la Iisus .
El era numit Rabi -Invatator initial doar de catre cei 12 despre care lumea stia (lucru adevarat) ca IIsus ii invata sa scrie si sa citeasca.

Legat de esenieni si despre un invatator al dreptatii - exista in Vechiul Testament unele profetii care fac referitre la "Domnul dreptatii" cit si la "Domnul dreptatea noastra".
in realitate asa este numit Iisus la a doua venire pentru ca va inlatura prin intermediul lucrarilor justitiare (Judecata) toate nedreptatile si va istaura o lume dreapta si morala -o noua civilizatie , o noua orinduire- o era de pace si armonie.

Insa in acele vremuri antice putina lume realiza ca sint de fapt doua veniri si nu doar una- acesta este si motivul pentru care El a spus ca nu vine sa aduca pacea ci razboiul - vremea pacii si a epocii fara pacate si incercari grele inca nu venise.

Vechea Lege cu cele 10 porunci plus elementele Primului legamint - prin care toti oamenii sint vazuti egali in fata aceluiasi Parinte divin sint doar baza necesara trecerii la alte nivele de spiritualizare.- urmatorul fiind cel adus de IIsus si cu siguranta vor mai urma si altele .
Sa nu confundam Legea morala cu Legea sacrificiala sau cu Legea sanitara.

Minunile erau necesare in vremea lui Iisus -pentru credinta ceor care trebuiau pastoriti catre noul nivel cit si pentru a da un exemplu in privinta lucrarlor care pot fi facute de sfinti.






Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeLun Ian 21, 2013 5:55 pm

Membru al carei biserici,te referi?
Poate nu stii ca pe vremea apostolilor nici denumirea de Biserica nu exista.Cuvintul rabin inseamna invatator,adica om cu muuuuuulte cunostinte in Torah.
Daca cele 10 porunci sint baza imvataturii ,de ce crestinismul le pune la spate?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
mihai39
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 4:12 pm

Membru al religiei mozaice .

Depinde ce intelegem prin crestinism , pina la urma nu toti cei care declara ca sint crestini sint si crestini practicanti, asa incit ele sint luate in considerare in stradaniile puterii fiecaruia doar de catre cei care merg la biserica , tin posturi se roaga, citesc diferite scrieri duhovnicesti in paralel cu studiul diferitelor subiecte biblice.

desigur pot exista oameni care sa nu participe musai la slujbele bisericii dar care pot implini celelealte lucruri, dar si acestia sint totusi la fel de putini.

Pina la urma totul tine de caracterul, lectiile si incercarile fiecaruia- la fel ca si in politica ori societate.

parerea mea este ca adevarata biserica este formata doar dintro mica fractiune de credinciosi -o parte din preoti , o parte din calugari si o parte mica din mireni, vorba aceea -multi chemati putini alesi - desigur asta nu inseamna ca cei alesi sint musai doar dintre membrii bisericii ortodoxe sau catolice etc ci din oricare religie morala criteriul fiind unul care tine strict de caracterul omului.

pina la urma alesi pentru ce? este si aici o intreaga discutie si filosofie care poate acoperi mai multe nivele de intelegere-unele care sint in granitele dogmei altele care o depasesc desi pot fi in aceeasi masura de biblice.


Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMar Ian 22, 2013 7:29 pm

Ce posturi trebuie sa tii si la ce biserica trebuie sa mergi?Isus nu a venit sa aduca inca o Torah ,cea care exista pe vremea sa incerca El sa i invete pe oameni s o respecte.Biserica nu a existat si el nu stia ce este aceea Biserica.Rinduieli de posturi si sarbatori Isus nu a facut.Cum se sustine azi ca crestiniismuleste intemeiat de Isus?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMier Ian 23, 2013 3:05 pm

Anticristul a scris:
Ce posturi trebuie sa tii si la ce biserica trebuie sa mergi?Isus nu a venit sa aduca inca o Torah ,cea care exista pe vremea sa incerca El sa i invete pe oameni s o respecte.Biserica nu a existat si el nu stia ce este aceea Biserica.Rinduieli de posturi si sarbatori Isus nu a facut.Cum se sustine azi ca crestiniismuleste intemeiat de Isus?

Domnul Isus a spus:,, Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. ,,

In ce priveste postul,gasim in Biblie in mai multe locuri despre oamenii lui Dumnezeu care au postit. 2 Samuel 12:23 Acum, când a murit, pentru ce să mai postesc? Pot să-l întorc în viaţă? Eu mă voi duce la el, dar el nu se va întoarce la mine.”
Iov 7.8-10;
Psalmii 69:10 Plâng şi postesc, şi ei mă ocărăsc.

Matei 6:16 Când postiţi, să nu vă luaţi o înfăţişare posomorâtă, ca făţarnicii, care îşi sluţesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun că şi-au luat răsplata.

Matei 9:14 Atunci ucenicii lui Ioan au venit la Isus şi I-au zis: „De ce noi şi fariseii postim des, iar ucenicii Tăi nu postesc deloc?”

Marcu 2:18 Ucenicii lui Ioan şi fariseii obişnuiau să postească. Ei au venit şi au zis lui Isus: „Pentru ce ucenicii lui Ioan şi ai fariseilor postesc, iar ucenicii Tăi nu postesc?”
;
Luca 5:33 Ei I-au zis: „Ucenicii lui Ioan, ca şi ai fariseilor, postesc des şi fac rugăciuni, pe când ai Tăi mănâncă şi beau.”

Luca 18:12 Eu postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate veniturile mele.”
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitimeMier Ian 23, 2013 9:04 pm


Domnul Isus a spus:,, Matei 16:18 Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui. ,,

Aceasta fraza nu este reala.
Nu trebuie sa fii nici ateist nici incapatinat si niic rauvoitor, sa intelegi.Isus nu i spunea lui Simon -Petru ci Chifa.
Iar cuvintul biserica este de origine greaca mai tirzie nu era cunoscut in Iasrael.Isus deci nu putea sa se exprime astfel.
Iar daca nu intelegem acest lucru ,nu sintem realisti.
Celelalte verste adugate sint reale,sint posturi biblice iudaice.
Eu am zis ca Isus nu a adugat posturi si sarbatori la cele ce existau.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 23 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 23 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: