Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:32 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ma fata dar stii ca esti culmea?

Poi cum sa suceasca evreii textele cand acele texte sunt scrise cu cca 1000 de ani inaintea momentului in care voi le-ati furat scriptura si i-ati sucit intelesul astfel incat sa convina SARLATANIEI crestine!
Auzi cine vorbeste despre sucitul textelor? ...chiar nu-ti dai seama ca aceasta afirmatie este culmea impertinentei?


Se poate numi CREDINTA.
Poi vezi din ce cauza ma peesh eu pe credinta?
Din cauza asta ca incurajeaza minciuna si impertinenta!

Tu pierzi.

Fi sigur ca nu pierd nimic valoros ...pentru ca a-l pierde pe Dracu ...nu este o pierdere ci o mare binecuvantare!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:35 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Poi vezi din ce cauza ma peesh eu pe credinta?
Din cauza asta ca incurajeaza minciuna si impertinenta!

Tu pierzi.



Fi sigur ca nu pierd nimic valoros ...pentru ca a-l pierde pe Dracu ...nu este o pierdere ci o mare binecuvantare!

Tu pierzi vesnicia in rai.O sa mergi in iad cu stapanul tau satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:38 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Poi vezi din ce cauza ma peesh eu pe credinta?
Din cauza asta ca incurajeaza minciuna si impertinenta!

Tu pierzi.



Fi sigur ca nu pierd nimic valoros ...pentru ca a-l pierde pe Dracu ...nu este o pierdere ci o mare binecuvantare!

Tu pierzi vesnicia in rai.O sa mergi in iad cu stapanul tau satan.
Nu exista nicio vesnicie in Rai ..ci doar una in Iad in care vor ajunge toti cei care si-au vandut trupul si sufletul unuia care singur spune ca este Lucifer!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:45 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Fi sigur ca nu pierd nimic valoros ...pentru ca a-l pierde pe Dracu ...nu este o pierdere ci o mare binecuvantare!

Tu pierzi vesnicia in rai.O sa mergi in iad cu stapanul tau satan.
Nu exista nicio vesnicie in Rai ..ci doar una in Iad in care vor ajunge toti cei care si-au vandut trupul si sufletul unuia care singur spune ca este Lucifer!


Nu.Te inseli.Pentru a ajunge in iad nu trebuie sa faci nimic,asa ca tine.Dar daca doresti vesnicia in rai,trebuie sa te pocaiesti.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:49 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Fi sigur ca nu pierd nimic valoros ...pentru ca a-l pierde pe Dracu ...nu este o pierdere ci o mare binecuvantare!

Tu pierzi vesnicia in rai.O sa mergi in iad cu stapanul tau satan.
Nu exista nicio vesnicie in Rai ..ci doar una in Iad in care vor ajunge toti cei care si-au vandut trupul si sufletul unuia care singur spune ca este Lucifer!


Nu.Te inseli.Pentru a ajunge in iad nu trebuie sa faci nimic,asa ca tine.Dar daca doresti vesnicia in rai,trebuie sa te pocaiesti.
Poi daca te pocaiesti inseamna ca ai luat-o razna ...si ca esti mort spiritual din timpul vietii ...de unde si vesniciamortii pe care prin pocainta o primesti deja din timpul vietii!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 8:04 pm

Aici ai raspuns de nota 10.Eu nu stiu sa acord puncte dar rog pe Soimos so faca,la punctaj maxim.
Deci nu este iertare de pacate prin singele nivci unui dumnezeu.Trebuie pocainta.
Adica intoarcere la Dumnezeu.Avind in veder ca insasi raiul(gradina Edenului)este o tara ,un pamint roditor si o livada de pomi.
Cine vrea sa ajunga in alta parte in camere de aur si nu stiu mai ce poate ajunge pe alte cai.Dar in Ppardes(livada de pomi fructiferi de toate soiurile si frunzele de toate trebuintele,acolo omul trebuie sa aibe contribitia sa.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 7:27 am

Anticristul a scris:
Aici ai raspuns de nota 10.Eu nu stiu sa acord puncte dar rog pe Soimos so faca,la punctaj maxim.
Deci nu este iertare de pacate prin singele nivci unui dumnezeu.Trebuie pocainta.
Adica intoarcere la Dumnezeu.Avind in veder ca insasi raiul(gradina Edenului)este o tara ,un pamint roditor si o livada de pomi.
Cine vrea sa ajunga in alta parte in camere de aur si nu stiu mai ce poate ajunge pe alte cai.Dar in Ppardes(livada de pomi fructiferi de toate soiurile si frunzele de toate trebuintele,acolo omul trebuie sa aibe contribitia sa.


Eu de cand tot va spun voua ca Duhul Sfant te transforma si te ajuta sa aduci roadele Lui.Faci lucrarile lui Dumnezeu si se vede in viata ta.Iti schimbi ordinea prioritatilor ,iubesti Caile si Oranduirile Lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 10:40 am

Anticristul a scris:
Aici ai raspuns de nota 10.Eu nu stiu sa acord puncte dar rog pe Soimos so faca,la punctaj maxim.
Deci nu este iertare de pacate prin singele nivci unui dumnezeu.Trebuie pocainta.
Adica intoarcere la Dumnezeu.Avind in veder ca insasi raiul(gradina Edenului)este o tara ,un pamint roditor si o livada de pomi.

De data asta te inseli Antichristule!
Si anume prin aceea ca ptr Ema ca si pentru toti crestinii a te pocai inseamna a intra intr-o secta in care se spune oamenilor ca si un criminal ca Hitler va fi mantuit daca se caieste sincer!
Ceea ce nu este de loc adevarat ...ptr ca Dumnezeul Yahwe te judeca dupa fapte si nu daca te caiesti sau pocaiesti!

Citat :

Cine vrea sa ajunga in alta parte in camere de aur si nu stiu mai ce poate ajunge pe alte cai.Dar in Ppardes(livada de pomi fructiferi de toate soiurile si frunzele de toate trebuintele,acolo omul trebuie sa aibe contribitia sa.
Romanii au o tara ca un paradis ...numai ca de prosti ce sunt au facut din ea un WC ...si asta din cauza ca isi ghideaza viata aplicand modelul crestin ortodox....sau cel pocait! Adica in loc sa incerce sa devina competenti si competitivi ei se pregatesc pentru a ajunge in Imparatia lui Christos care este ...IADUL...asa ca isi fac propriul iad chiar in paradis!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 11:06 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Aici ai raspuns de nota 10.Eu nu stiu sa acord puncte dar rog pe Soimos so faca,la punctaj maxim.
Deci nu este iertare de pacate prin singele nivci unui dumnezeu.Trebuie pocainta.
Adica intoarcere la Dumnezeu.Avind in veder ca insasi raiul(gradina Edenului)este o tara ,un pamint roditor si o livada de pomi.

De data asta te inseli Antichristule!
Si anume prin aceea ca ptr Ema ca si pentru toti crestinii a te pocai inseamna a intra intr-o secta in care se spune oamenilor ca si un criminal ca Hitler va fi mantuit daca se caieste sincer!
Ceea ce nu este de loc adevarat ...ptr ca Dumnezeul Yahwe te judeca dupa fapte si nu daca te caiesti sau pocaiesti!

Citat :

Cine vrea sa ajunga in alta parte in camere de aur si nu stiu mai ce poate ajunge pe alte cai.Dar in Ppardes(livada de pomi fructiferi de toate soiurile si frunzele de toate trebuintele,acolo omul trebuie sa aibe contribitia sa.
Romanii au o tara ca un paradis ...numai ca de prosti ce sunt au facut din ea un WC ...si asta din cauza ca isi ghideaza viata aplicand modelul crestin ortodox....sau cel pocait! Adica in loc sa incerce sa devina competenti si competitivi ei se pregatesc pentru a ajunge in Imparatia lui Christos care este ...IADUL...asa ca isi fac propriul iad chiar in paradis!


A te pocai nu inseamna a apartine unei confesiuni anume.A te pocai inseamna a te schimba a rastigni firea pamanteasca si a invia pentru Dumnezeu.A face voia Lui in viata ta.A te naste din nou din Duh Sfant!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 11:55 am

EmaLovesJesus a scris:


A te pocai nu inseamna a apartine unei confesiuni anume.A te pocai inseamna a te schimba a rastigni firea pamanteasca si a invia pentru Dumnezeu.A face voia Lui in viata ta.A te naste din nou din Duh Sfant!
Lasa prostiile si minciunile ca tu habar nu ai ce spune Dumnezeu acum in clipa asta acolo in ceruri ... asa ca nu stii nici daca pentru Dumnezeu "a te pocai" inseamna a avea orgasm ...ptr ca voi nu stiti nimic despre El ...ci credeti totul a proasta ...si ce isi inchipuie mintea aberata a unui om aberat nu are nimic comun cu ce gandeste Dumnezeu in clipa asta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 1:43 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


A te pocai nu inseamna a apartine unei confesiuni anume.A te pocai inseamna a te schimba a rastigni firea pamanteasca si a invia pentru Dumnezeu.A face voia Lui in viata ta.A te naste din nou din Duh Sfant!
Lasa prostiile si minciunile ca tu habar nu ai ce spune Dumnezeu acum in clipa asta acolo in ceruri ... asa ca nu stii nici daca pentru Dumnezeu "a te pocai" inseamna a avea orgasm ...ptr ca voi nu stiti nimic despre El ...ci credeti totul a proasta ...si ce isi inchipuie mintea aberata a unui om aberat nu are nimic comun cu ce gandeste Dumnezeu in clipa asta!

Ti-am spus in nenumarate randuri ce inseamna a te pocai,dar totusi nu imi este greu sa repet iar pentru tine este de folos.A te pocai inseamna a recunoaste pacatul,a te cai,sa iti para rau ca l-ai facut si a te lasa de el.A trai dupa Legile lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 2:26 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


A te pocai nu inseamna a apartine unei confesiuni anume.A te pocai inseamna a te schimba a rastigni firea pamanteasca si a invia pentru Dumnezeu.A face voia Lui in viata ta.A te naste din nou din Duh Sfant!
Lasa prostiile si minciunile ca tu habar nu ai ce spune Dumnezeu acum in clipa asta acolo in ceruri ... asa ca nu stii nici daca pentru Dumnezeu "a te pocai" inseamna a avea orgasm ...ptr ca voi nu stiti nimic despre El ...ci credeti totul a proasta ...si ce isi inchipuie mintea aberata a unui om aberat nu are nimic comun cu ce gandeste Dumnezeu in clipa asta!

Ti-am spus in nenumarate randuri ce inseamna a te pocai,dar totusi nu imi este greu sa repet iar pentru tine este de folos.A te pocai inseamna a recunoaste pacatul,a te cai,sa iti para rau ca l-ai facut si a te lasa de el.A trai dupa Legile lui Dumnezeu.
Tu imi spui ce inseamna a te pocai din punctul de vedere al unui credincios pocait deci ne prezinti ce CREDE un aberat rupt de realitate...in timp ce eu iti spun din punctul de vedere a unui om normal si rational care nu crede ci stie ce vorbeste !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 4:27 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Lasa prostiile si minciunile ca tu habar nu ai ce spune Dumnezeu acum in clipa asta acolo in ceruri ... asa ca nu stii nici daca pentru Dumnezeu "a te pocai" inseamna a avea orgasm ...ptr ca voi nu stiti nimic despre El ...ci credeti totul a proasta ...si ce isi inchipuie mintea aberata a unui om aberat nu are nimic comun cu ce gandeste Dumnezeu in clipa asta!

Ti-am spus in nenumarate randuri ce inseamna a te pocai,dar totusi nu imi este greu sa repet iar pentru tine este de folos.A te pocai inseamna a recunoaste pacatul,a te cai,sa iti para rau ca l-ai facut si a te lasa de el.A trai dupa Legile lui Dumnezeu.
Tu imi spui ce inseamna a te pocai din punctul de vedere al unui credincios pocait deci ne prezinti ce CREDE un aberat rupt de realitate...in timp ce eu iti spun din punctul de vedere a unui om normal si rational care nu crede ci stie ce vorbeste !


Dragul meu te sfatuiesc sa modifici la avatarul tau acolo unde scrie starea ta de spirit INTOTDEAUNA POZITIVA cu exceptia interactionarii cu crestinii in special EmalovesJesus care imi cam fura starea buna de spirit dand raspunsuri care tie nu iti plac si atuncu devii iritat si bulversat! Zambeste,Isus te iubeste!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 10:05 am

EmaLovesJesus a scris:


Dragul meu te sfatuiesc sa modifici la avatarul tau acolo unde scrie starea ta de spirit INTOTDEAUNA POZITIVA cu exceptia interactionarii cu crestinii in special EmalovesJesus care imi cam fura starea buna de spirit dand raspunsuri care tie nu iti plac si atuncu devii iritat si bulversat! Zambeste,Isus te iubeste!
Eu nu am probleme cu crestinii, este viata lor si ii priveste ceea ce fac, eu am probleme doar cu activistii satanei care mint de ingheata apele si refuza sa accepte adevarurile dovedite clar de STIINTE!... si unul dintre acesti activisti ai minciunii si inselatoriei care lucreaza pentru ratacirea mintilor oamenilor adica aflati in slujba Diavolului esti si tu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 2:54 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Dragul meu te sfatuiesc sa modifici la avatarul tau acolo unde scrie starea ta de spirit INTOTDEAUNA POZITIVA cu exceptia interactionarii cu crestinii in special EmalovesJesus care imi cam fura starea buna de spirit dand raspunsuri care tie nu iti plac si atuncu devii iritat si bulversat! Zambeste,Isus te iubeste!
Eu nu am probleme cu crestinii, este viata lor si ii priveste ceea ce fac, eu am probleme doar cu activistii satanei care mint de ingheata apele si refuza sa accepte adevarurile dovedite clar de STIINTE!... si unul dintre acesti activisti ai minciunii si inselatoriei care lucreaza pentru ratacirea mintilor oamenilor adica aflati in slujba Diavolului esti si tu!


Cuvantul lui Dumnezeu este ADEVARUL.Eu nu propovaduiesc altceva decat ADEVARUL curat!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 6:19 pm

Iara si ai vr eo 10 puncre de la mine.Soimos,nu uita .Puncteaza de la mine.
Cuvintu lui Dumnezeu este adevarul.
Deci Isus care vorbea din Tanach ,vorbea adevarul nu el era adevarul.Asa sa aceti si voi ca Isus,sa vorbiti adevarul,adica numai din Tanach sau ceea ce se potriveste cu Tanachul.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 7:47 pm

Anticristul a scris:
Iara si ai vr eo 10 puncre de la mine.Soimos,nu uita .Puncteaza de la mine.
Cuvintu lui Dumnezeu este adevarul.
Deci Isus care vorbea din Tanach ,vorbea adevarul nu el era adevarul.Asa sa aceti si voi ca Isus,sa vorbiti adevarul,adica numai din Tanach sau ceea ce se potriveste cu Tanachul.
Crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu? Isus este Trimisul lui Dumnezeu.In Vechiul Testament exista peste 300 de profetii care s-au implinit intocmai `prin nasterea Domnului Isus.Mesia (care, tradus, inseamna Hristos)" (Ioan 1:41). in limbile ebraica si greaca, cuvintele redate de regula prin „Mesia", respectiv „Hristos", inseamna „Cel Uns". Isus a fost „Unsul", sau Alesul lui Dumnezeu — promisul Conducator (Isaia 55:4). Scripturile contineau profetii despre el, iar la acea vreme, evreii erau in asteptarea lui. —Luca 3:15.

De unde stim ca Isus a fost intr-adevar Alesul lui Dumnezeu? Sa analizam ce s-a întamplat in anul 29 e.n., cand Isus era in varstă de 30 de ani. El a mers la Ioan Botezatorul pentru a fi botezat in apele Iordanului. Biblia spune: „Dupa ce a fost botezat, Isus imediat a iesit din apa; si iata, cerurile s-au deschis, si el a vazut coborand ca un porumbel Duhul lui Dumnezeu care venea peste el. Iata! A fost, de asemenea, o voce din ceruri, care zicea: «Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat»" (Matei 3:16, 17). Dupa ce a auzit aceste cuvinte de aprobare, putea Ioan sa mai aiba vreo indoiala ca Isus era Alesul lui Dumnezeu? Turnand Duhul Sau sfant asupra lui Isus, Iehova Dumnezeu l-a uns, sau l-a numit, Rege al viitorului Sau Regat. Astfel, Isus a devenit Isus Hristos, sau Isus Unsul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 9:05 pm

Ti am mai raspuns.Ai doua variante.ori a lui Ioan care la botezat si care spuenca a vazut duhul pogorindu-se peste el inainte de botez ca semn de recunoastere ori varianta de la Matei si Marcu,relevate de oameni care nu au fost prezenti la evenimet,si care afirma contrariul.Pentru care din ele optezi?
Una sigur e falsa.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:04 am

Anticristul a scris:
Ti am mai raspuns.Ai doua variante.ori a lui Ioan care la botezat si care spuenca a vazut duhul pogorindu-se peste el inainte de botez ca semn de recunoastere ori varianta de la Matei si Marcu,relevate de oameni care nu au fost prezenti la evenimet,si care afirma contrariul.Pentru care din ele optezi?
Una sigur e falsa.


Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:29 am

Omul ti-a pus o intrebare simpla ...si tu nu ii raspunzi la intrebare dar vii cu o avalansa uriasa de fecale!
Ce dracu ...chiar intr-atat ti-a luat Dracu (adica Dumnezeul tau)mintile incat nu mai intelegi nimic?

Te rog sa-i raspunzi la intrebarea pe care ti-a pus-o!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 10:29 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ti am mai raspuns.Ai doua variante.ori a lui Ioan care la botezat si care spuenca a vazut duhul pogorindu-se peste el inainte de botez ca semn de recunoastere ori varianta de la Matei si Marcu,relevate de oameni care nu au fost prezenti la evenimet,si care afirma contrariul.Pentru care din ele optezi?
Una sigur e falsa.


Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.



Pai vreau sa imi dea textul la care se refera,pentru ca Davisd a fost om dupa inima lui Dumnezeu si Isus este Fiul lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 5:17 pm

EmaLovesJesus a scris:


Pai vreau sa imi dea textul la care se refera,pentru ca Davisd a fost om dupa inima lui Dumnezeu si Isus este Fiul lui Dumnezeu.
AI DREPTATE !
Intradecar David a fost un OM deosebit care a fost UNS ca REGE, in timp ce Isus era un vagabond care excroca lumea fiind UNS ca NIMIC!
Si asa se explica ca a murit ca un borfas, adica acuzat, arestat, judecat, condamnat si executat cas orice borfas comun de la inchisoarea Popa Sapca!

Dumnezeu nu are copii ptr ca el este o forta supranaturala ... iar fortele mai ales cele supranaturale nu au copii ... decat eventual au vectori ca orice forta.... iar Isus era un copil de om nascut in mod natural ... intr-un grajd, ca orice vita... si asa cred ca se explica faptul ca a fost sacrificat ca o vita!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:53 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Pai vreau sa imi dea textul la care se refera,pentru ca Davisd a fost om dupa inima lui Dumnezeu si Isus este Fiul lui Dumnezeu.
AI DREPTATE !
Intradecar David a fost un OM deosebit care a fost UNS ca REGE, in timp ce Isus era un vagabond care excroca lumea fiind UNS ca NIMIC!
Si asa se explica ca a murit ca un borfas, adica acuzat, arestat, judecat, condamnat si executat cas orice borfas comun de la inchisoarea Popa Sapca!

Dumnezeu nu are copii ptr ca el este o forta supranaturala ... iar fortele mai ales cele supranaturale nu au copii ... decat eventual au vectori ca orice forta.... iar Isus era un copil de om nascut in mod natural ... intr-un grajd, ca orice vita... si asa cred ca se explica faptul ca a fost sacrificat ca o vita!


Isus a murit ,dar a treia zi a inviat si S-a inaltat la cer.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:39 am

S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:59 pm

Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?



Tu nu poti sa vezi pentru ca esti orb spiritual.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:46 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?



Tu nu poti sa vezi pentru ca esti orb spiritual.

Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact “ Eu sunt Dumnezeu.” Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.” La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: “Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu” (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând “Eu şi Tatăl una suntem” (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”. Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: “Cuvântul era Dumnezeu”. Ioan 1:14 spune: “Cuvântul S-a făcut trup.” Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "...păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: “Domnul meu şi Dumnezeul meu” (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9,17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 11:35 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?
Poate in capul celor lipsiti de ratiune!

Sus pe cer merg zilnic mii de avioane si nici Dracu n-a vazut nimic in cer!

Eu personal am zburat deja de cca 50 x cu avionul si nu am vazut acolo nimic

Iar mai sus de atat se termina cerul pentru ca nu mai este "Sus" si "jos"!
Unde este "sus" in spatiul cosmic astfel ca sa te inalti?

Poate ai vrut sa zici ca a fost plasat pe orbita ?



Tu nu poti sa vezi pentru ca esti orb spiritual.

Tu mai personificare intruchipata a inculturii!

Religia ta bazata pe minciuna, crime si sarlatanii.... are la fel de mult in comun cu spiritualitatea ca si legatura dintre rahatul catelusului meu cu operele lui Verdi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 11:51 am

EmaLovesJesus a scris:

Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact “ Eu sunt Dumnezeu.”

Poi vezi mai mincinoasa ce esti!
Nici chiar Isus nu spune NICIODATA ca este Dumnezeu ...si o spuneti voi niste mincinosi notorii!

Citat :

Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.”
Ma tufa de Venetia... poi daca Dumnezeu i-a creat pe Oameni dupa chipul si asemanarea sa ... si Isus ne invcata ca il avem pe Duhul Sfant in noi ...evident ca toti suntem UNA cu Dumnezeu !
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca Isus era mai Dumnezeu" decat orice om normal...adica neaberat asa cum sunteti voi OILE proaste din turma !

Citat :

“Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu”

Ma minciuna ambulanta, dupa acelasi tip de logica ...contemporanii il acuza pe Isus ca lucreaza cu puterile lui Belzebub, adica Dumnezeul Babilonului ... si iata ca ai aflat raspunsul la problema ridicata de tine!


Citat :

Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”.
Ma prostie ambulanta ...toti oamenii inainte de a ne nastem am fost acolo unde a fost si Isus inainte de a se naste din pipoasca Mariei ... sau nu esti de acord ca a iesit din pipoasca ca orice om ...ci vrei sa ne convingi ca a iesit ca o beshina, adica Duh?

Citat :

Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?
Poi ti-am zis mai sus, pentru ca era acuzat ca lucreaza cu puterile lui Belzebub, si ptr ca in loc sa scoata dracii din oameni ...baga de 7 x mai multi draci ...asa cum vedem in Matei 12:42

Citat :

Ioan 1:1 spune: “Cuvântul era Dumnezeu”

[/quote] Ce spune un posedat de diavol precum Ioan, ...este muuuult mai putin important ca o besina a cainelui meu, si asta ca din Ioan ala al tau nici macar o beshina nu a mai ramas...dar daca intrii la mine in curte si strig la caine "Pocaitii" ...iti rupa izmenele in doua secunde si trei miscari ...asta ca sa intelegi si tu cine e mai important!

Citat :

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu

Ceeee?
Esti beata sau nu-ti dai seama ce vorbesti? De Isus si de biserica sa criminala care a adus omenirii numai moarte si suferinte ...avem nevoie ca de un dop in cur!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:44 pm

Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:57 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
S-a inaltat in cer?

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.
Ai furat vreodata bani din buzunarul tau sting ca sa i pui in buzunarul din dreapta, si ti ai zis ;Las sa nu stiu eu ca mi i-am furat?
Dumnezeu nu are nevoie sa si plateasca siesi nimic.
Lui Dumnezeu nu i lipseste nimic
Dumnezeu a vrut sa invete omenirea sa asculte de Legea Sa tocmai ca sa faca armonie pe pamint.
De CE VA RUGATI VOI "FACA SE VOIA TA PRECUM IN CER ASA SI PE PAMINT"?
Sa nu zici ca raspund cu o intrebare, afirm.Dumnezeu nu a promis nicaieri, dar nicaieri, ca va trimite un dumnezeu sa moara pentru omenire.
Daca mi dai Deut cap 18 .vom face din el un capitol separat.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 6:59 pm

Anticristul a scris:
Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Scuze fata de cei care ne citesc ...dar nimic nu ma enerveaza mai mult decat cand vad ca cineva staruieste in ticalosie si nu accepta adevaruri evidente!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 7:25 pm

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Soimos foloseste un limbaj decent ca sa putem continua.
Scuze fata de cei care ne citesc ...dar nimic nu ma enerveaza mai mult decat cand vad ca cineva staruieste in ticalosie si nu accepta adevaruri evidente!
Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului?
Ioan 12.38; Rom 10.16; Isa 51.9; Rom 1.16; 1Cor 1.18;
2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.
Isa 11.1; Isa 52.14; Marc 9.12;
3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă.
Ps 22.6; Isa 49.7; Evr 4.15; Ioan 1.10-11;
4 Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24;
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
Rom 4.25; 1Cor 15.3; 1Pet 3.18; 1Pet 2.24;
6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
Ps 119.176; 1Pet 2.25;
7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32;
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
Dan 9.26;
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5;
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11;
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5;
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 8:44 pm

Daca ai observa incepind de jos in sus adica de la vers 12 .
Ii voi da partea la un loc cu cei mari.Decu rezulta ca el a fost mic dar sa ridicat(si cine ar fi crezut asa ceva)Sa stea la masa tratativelor cu cei mari si sa imparta prada cu cei puternici.Cine or cei mai mari decit el daca el e fiul lui Dumnezeu?
Si cu cine poate sa imparta prada ,toti mai puternici decit el?
La versetul asta ai raspuns capitolele 51 si 52 daca le citesti cu atentie.
Si sint biblii ceva mai oneste care specifica la cap 52 14 atit de schimonosita ii era fata (poporul meu)
Daca ai citi de citeva ori aceste ultime 3 versete din Isaia cap 52.Acestea practic sint inceputul cap 53.Ai vedea cam despre cine este vorba in tot cap 53.
Acum sa ti mai arat si vers 9 cum este scris in Tanach si cum vi l prezinta voua biserica.
1Romaneste.Mormintul lui va fi etc etc stii .
20ivrit.Ii va arunca pe cei rai in groapa si pe cei bogati ii va pedepsi cu moartea care li se cuvine.
Pentru confirmare de autenticitate iata.ויתן אתרשעים קיברוואת עשיר נמותיו
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:18 pm

Tinand cont de faptul ca in Biblie la cap. Romani 10:4 ni se spune ca Isus Christos este Sfarsitul Legii lui Dumnezeu, iar apostolul Pavel intareste aceasta spunand in Filipeni 3 ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!
Oare cum considerati faptul ca Legea Creatorului este desfintata de niste CREATURI ?
Cum apreciati afirmatia lui Dumnezeu din LEGE=Deuteronom 13:20. Iar proorocul care va îndrăzni să grăiască în numele Meu ceea ce nu i-am poruncit Eu să grăiască, şi care va grăi în numele altor dumnezei, pe un astfel de prooroc să-l daţi morţii.
Stiti voi cumva vre-un verset Biblic in care Dumnezeu cere sa i se desfinteze Legea?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 22 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 22 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: