Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Diverse...

In jos 
+13
Cyberman
Rayna
Corinna
buburuza
Shaman
elvar
Black velvet
otilia
Zian
Soimos
Anticristul
buburuzu
Apopii
17 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 5:52 am

Black velvet a scris:
Zian a scris:

E adevarat ca ...crestinii zic ca au anumite revelatii si ca s-ar spune despre altceva decat se "vede" la prima vedere...
Ma baiatule, se numeste delir mistic, nu revelatie! Auzi mai, nebuniei ii zice revelatie amu!

Soimos, ai sa razi, dar mere bine la fiecare dintre noi "tehnica". Ne asezam intr-o pozitie de rugaciune/meditatie etc, ne detasam de exterior si incepem sa ne rugam/concentram/meditam ca Dumnezeu/Spiritul Universal/Mintea etc sa ne reveleze Adevarul. Intr-o stare de profunda liniste/lipsa de ganduri/vibratii elevate se reflecta adevarul intr-un mod foarte personal, diferit de la individ la individ. Unii il numesc relatie personala cu Hristos. Altii ...Uniunea mintii umane cu mintea lui Dumnezeu sau altfel.
Decat sa consideri ca nu ai discernamant si tre sa asculti de PArintele(reprezentantul lui Dumenzeu pe pamant sau sfinti), nu e mai corect sa asculti direct de Sursa? Caci toti au fost invatati de El... Constiinta Universala, Dumnezeu, Principiul Unic, Forta Guvernatoare a Universului etc etc.... Nu are a face cu religiile....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 8:49 am

Pai cu religiile doar sarlatania, intoleranta si dorinta de manipulare au ceva in comun.

Cat despre rugaciunea?meditatiile de care vorbesti ...lucrurile stau in felul urmator:
Te poti ruga cu ochii la cer cat vrei ...ca singurul raspuns este gainatul care poata sa iti pice pe nas.

Cu meditatiile treburile stau altfel ... dar nu exista o certitudine ca doar relaxandu-te profund primesti vre-un adevar ... si cu atat mai putin de la Christos (diavolul din tine).

Pentru a ajunge la adevar nu ai in nici un caz nevoie de credinta ci de CUNOASTERE si RATIUNE, iar pentru a ajunge sa le ai trebuie sa bagi in tine informatii de cea mai buna calitate...si eventual atunci Dumnezeul din tine (care se numeste EU dar marimea lui depinde de cata constiinta ai) poate avea mai multe sanse de a te ilumina...dar nu prin flacara de muc de lumanare si nici stand cu capul in soare in desert ca pustnicii ...ci invatand, informandu-te si a fi mereu deschis la Cunoastere.

Deci sursa exista ...nu are nimic comun cu cerul, credinta sau religia ... ci este CUNOASTEREA RATIONALA ...si pentru a o accesa si folosi asa cum e bine si necesar ... trebuie neaparat sa renunti la prostii ca religie, biserica sau scripturi inspirate din cer care nu numai ca iti fura timpul dar te si smintesc!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 9:09 am

Ma plictisesti! Dar tu crezi ca eu is prost sa ma hranesc cu ce au descoperit altii? Adicalea...in loc sa ma conectez direct la sursa, sa ma conectez la curu unuia care s-a conectat el la sursa aceea? Fa tu asta, ca nu-i mare diferenta sa te inchini la Parintele sau la un alt om... Ma pis pe ei pe toti!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 9:30 am

Zian a scris:
Ma plictisesti!

Nu te supara ...dar plictiseala este din star un atribut al prostiei ...asta nu indreptat impotriva ta ci ca o realitate ...un om inteligent nu are timp sa se plictiseasca
Citat :

Dar tu crezi ca eu is prost sa ma hranesc cu ce au descoperit altii?

Nu!
Eu eventual te pot crede prost ca nu intelegi sa folosesti ceea ce deja altii au descoperit ... pentru ca aici a inceput inteligenta umana ...adica cand unu a descoperit singur o ciuperca frumos colorata si a mancat-o ...cel de langa el a descoperit ca acela a murit ...si ca el nu trebuie sa repete greseala de a descoperii singur ci a folosii cunostinte dobandite de altii.

Citat :

Adicalea...in loc sa ma conectez direct la sursa, sa ma conectez la curu unuia care s-a conectat el la sursa aceea?
Pai atunci ce cauti la biserica ?
De ce nu te conectezi la sursa din tine insusti ... ca exact asta te invata si Isus ?

Citat :

Fa tu asta, ca nu-i mare diferenta sa te inchini la Parintele sau la un alt om... Ma pis pe ei pe toti!
Pai pisate pe ei cand te duci la biserica ...ca daca te inchini la tine insusti acasa in camaruta ta (vezi Matei 6.5) vei face din camaruta ta un WC si e pacat
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 08, 2010 12:01 pm

Zian a scris:
Ne asezam intr-o pozitie de rugaciune/meditatie etc, ne detasam de exterior si incepem sa ne rugam/concentram/meditam ca Dumnezeu/Spiritul Universal/Mintea etc sa ne reveleze Adevarul. Intr-o stare de profunda liniste/lipsa de ganduri/vibratii elevate se reflecta adevarul intr-un mod foarte personal, diferit de la individ la individ. Unii il numesc relatie personala cu Hristos. Altii ...Uniunea mintii umane cu mintea lui Dumnezeu sau altfel.Decat sa consideri ca nu ai discernamant si tre sa asculti de PArintele(reprezentantul lui Dumenzeu pe pamant sau sfinti), nu e mai corect sa asculti direct de Sursa?
Asta nu-i decat un mod de a forta creierul sa halucineze. Este pura halucinatie, nu sursa de adevar! Macar daca crezi in ce spune religia, te pacalesc altii, daca dai valoare propriilor halucinatii, te pacalesti singur si in plus ajungi in timp sa ai si probleme psihice, de cele mai multe ori ireversibile!

Zian a scris:
Caci toti au fost invatati de El... Constiinta Universala, Dumnezeu, Principiul Unic, Forta Guvernatoare a Universului etc etc.... Nu are a face cu religiile....

Nu te amagi singur, astea sunt doar baliverne New age! In realitate nu exista asa ceva.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 21, 2010 1:34 pm

Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 124
Data de inscriere : 18/04/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 21, 2010 3:58 pm

Zian , stiu si eu filmuletele, dar vreau sa iti spun ca nu e nevoie neaparat de aparate ca sa intelegi limbajul animal, la fel de bine poti sa le intelegi si daca traiesti cativa ani in preajma lor (si sa iti si placa, evident).
Apopii, poti sa argumentezi mai detaliat afirmatiile tale de mai sus? Si nu ma refer la un raspuns de gen : New Age is bullshit Razz
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 21, 2010 5:11 pm

Corinna a scris:

Apopii, poti sa argumentezi mai detaliat afirmatiile tale de mai sus? Si nu ma refer la un raspuns de gen : New Age is bullshit Razz
Da, pot, dar n-am motive s-o fac!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 4:45 am

Las'ca detaliez eu New ghiveci religios cu ingrediente de bullshit Smile 

"New Age îşi are începuturile prin anii 1920-1930. Atunci Alice Bailey, discipolǎ a teosofiei, publicǎ mai multe lucrǎri, în unele dintre ele ea proclamǎ întoarcerea lui Cristos, şi lanseazǎ ideea necesitǎţii unor grupǎri, pe care ea le denumeşte 'a bunǎvoinţei mondiale'. Nu este vorba despre nişte comunitǎţi organizate, ci mai degrabǎ despre reuniuni periodice ale unor persoane, având scopul de a pregǎti sosirea unei noi ere. În 1937 Paul le Cour defineşte conceptul de 'noua erǎ a Vǎrsǎtorului, care va însemna o profundǎ transformare a valorilor umane, cu ajutorul unor mijloace spirituale.

Elementul cheie al curentului New Age este trecerea omenirii din constelaţia Peştilor în aceea a Vǎrsǎtorului, care va însemna un mare progres spiritual. În anii 1970 au apǎrut mai multe texte care interpreteazǎ aceastǎ trecere ca fiind începutul unei ere a pǎcii universale şi a unei armonii regǎsite. Peştele fiind simbolul primilor creştini, unii apreciazǎ cǎ noul semn Vǎrsǎtor va include spiritualitatea creştinǎ, care va cǎpǎta însǎ noi puteri, devenind plenarǎ abia sub acest nou semn. Problema anului intrǎrii în noul semn al Vǎrsǎtorului a cǎpǎtat interpretǎri diferite în diferitele şcoli New Age. Pentru unii aceastǎ intrare s-a întâmplat deja în anul 1962. Anul 2012 este din ce în ce mai mult interpretat ca fiind anul de început al ascensiunii omenirii. Pentru Rudolf Steiner era Vǎrsǎtorului va începe abia în anul 3573.

Astǎzi adepţii New Age susţin pǎrerea cǎ fiecare individ, având origini divine, este chemat sǎ-şi construiascǎ propriul drum spiritual, folosindu-se pentru aceasta de un patrimoniu care cuprinde orice tradiţie misticǎ sau religioasǎ, aici incluzându-se şi şamanismul, neopǎgânismul, cabala, ocultismul, dar mai ales folosindu-se de propria experienţǎ interioarǎ şi de propriul discernǎmânt. În aceastǎ intreprindere, el poate fi ajutat de ghizi, îngeri, guru, etc."

http://ro.wikipedia.org/wiki/New_Age 


Sa spun mai mult, e de prisos. Cui ii place ghiveciul de rahaturi halucinante, sa-l pape si sa-si umple matu' cu el Smile 
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 6:35 am

Daca nu te superi as dechide un topic nou cu aceasta postare a ta.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 22, 2010 9:26 am

Soimos a scris:
Daca nu te superi as dechide un topic nou cu aceasta postare a ta.

Deschide-l, este o idee buna. Nu strica sa "disecam" putin si New age-ul!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 10:35 am

Corinna a scris:
Zian , stiu si eu filmuletele, dar vreau sa iti spun ca nu e nevoie neaparat de aparate ca sa intelegi limbajul animal, la fel de bine poti sa le intelegi si daca traiesti cativa ani in preajma lor (si sa iti si placa, evident).
Razz
Creadeam ca o sa imi spui ca poti baga acolo limbajul bisericesc sa il traduca... Diverse... - Pagina 4 Icon_cat

http://forum.atei.ro/index.php?topic=1928.msg45431#msg45431
Sus In jos
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 23, 2010 11:18 am

LOL , nu, ce-are-a face religia cu comunicarea cu animalele? Si ceva imi spune ca ai inteles cam gresit directia in care merg postarile mele , nu ma consider crestina (decat prin botez din pacate) si nu incerc sa apar Biserica in nici un caz!
Sus In jos
http://awakeninginspirals.blogspot.com/
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: PISICILE VORBITOARE   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:20 pm

PISICILE VORBITOARE

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeVin Noi 05, 2010 7:16 pm

Soimos a scris:
Pai cine pomenea de mitologie ....ca eu unul nu am facut-o !
Ar fi fost si culmea sa cred ca tu te gandesti la mitologia religioasa! Am diferentiat doar cunoasterea bazata pe stiinta, de cunoasterea mitologiei care sta la baza religiei. Dupa cum prea bine stii, unii neaga stiinta si sustin ca adevarata cunoastere este obtinuta prin intermediul religiei!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeSam Noi 06, 2010 8:30 pm

Apopii a scris:
Am diferentiat doar cunoasterea bazata pe stiinta, de cunoasterea mitologiei care sta la baza religiei. Dupa cum prea bine stii, unii neaga stiinta si sustin ca adevarata cunoastere este obtinuta prin intermediul religiei!
Prostii!
Religia se bazeaza pe credinta ... adica nestiinta ... adica la urma urmei prostie ...iar stiinta se bazeaza pe cunoasterea rationala ... si care este diferenta intre ele ... vedem facand o comparatie intre performantele de care sunt capabile fiecare.
De ex stiinta a facut posibila oricui orientarea cu navigatorul sau comunicarea cu telefoane mobile, fara sa mai pomenim de TV tridimensionala sau holograme 3D ..pe cand Dumnezeu nu e capabil sa isi exprime teoriile cu nimic ...pe cand religia e capabila doar de minciuni si sarlatanie!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Noi 07, 2010 10:41 am

Soimos a scris:
Prostii!
Tu nu ai citit cu atentie ceea ce am scris sau negi faptul ca exista persoane care sustin ca pentru ele cunoasterea vine din religie iar stiinta este un basm? Daca trebuie iti dau exemple de astfel de persoane si citate din postarile lor, facute pe diverse forumuri sau bloguri!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Noi 07, 2010 2:25 pm

Eu spun doar ca cei care cred cunoasterea vine din religie ...bat campii, adica vorbesc PROSTII!
Sus In jos
totio
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 52
Localizare : pe ici pe colo
Puncte : 56
Data de inscriere : 05/11/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Noi 07, 2010 2:39 pm

o gramada de religiosi, sunt ingineri, oameni de stiinta, arhitecti, doctori, avocati samd... si nu poti sa negi asta.

ca ceva nu-ti place, probabil nici mie... asta e!

uite un gand care mi-a venit acum pe loc... (am sa-l gandesc mai tarziu)

cu stiinta, intelepciune si fapte, religia se descompune automat... vine de la sine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Noi 07, 2010 6:28 pm

totio a scris:
o gramada de religiosi, sunt ingineri, oameni de stiinta, arhitecti, doctori, avocati samd... si nu poti sa negi asta.
Se pare ca nu esti capabil sa intelegi nimic!
Acei oameni nu au devenit arhitecti sau medici invatand meseria la biserica studiind Biblia ...ci au recurs tot la CUNOASTERE adica la STIINTA!


Citat :

cu stiinta, intelepciune si fapte, religia se descompune automat... vine de la sine!
Pai tocmai asta ziceam ...de ex in societatatile dezvoltate ...lumea se indeparteaza de religie ...si asta e normal sa fie asa ...ba chiar este foarte bine ...pentru ca Religia nu foloseste la nimic ... asta spre deosebire de stiinta!
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Diverse... - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse...   Diverse... - Pagina 4 Icon_minitimeDum Noi 07, 2010 8:32 pm

Rayna a scris:
PISICILE VORBITOARE