Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Evolutie sau Creatie Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Evolutie sau Creatie

In jos 
+20
elvar
Arianeshv
Lucretia
Rada
remussatala
The Beast
Terro
Vlad
Hades
heruer
No Name
Marinel
FairGame
Pinalty
HaymHerman
Ada_Pal
Claudya-Pollyanna Happy
Malitzia
Zeus
Soimos
24 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeLun Apr 21, 2008 8:48 pm

Evolutia este o realitate demonstrabila!

Este oare din p de v biologic specia umana inrudita cu alte specii(dovada a evolutiei)? ... sau este o creatie ... ca urmare a unor este o "minuni"? ... este tema care o vom discuta aici pe forum.

Conform organizatiilor oamenilor de stiinta, teoria evolutionista este sustinuta de 95% din savantii si oamenii de stinta. Ceilalti 5% desi cunosc si ei care este adevarul, sunt aceia care fie nu vor sa se lege la cap cu evanghelistii nebuni, sau nu doresc sa cerceteze mai atent problema religie!

Oamenii de rand adica marea majoritate a populatiei, nu inteleg mare lucru din evolutionism, pentru ca ptr a intelege evolutionismul, trebuie sa intelegem si metodele prin care lucreaza stiinta, trebuie sa inteleaga care este diferenta intre o ipoteza si o teorie sustinuta prin dovezi, dar si sa avem cunostinte macar minime in diferite domenii ale stintei cum ar fi domeniul biologiei celulare, geneticii, anatomiei, paleontologie, biologie, sau taxonomie.
Dar si alte domenii ale stintelor naturii, si chiar cate ceva din stiintele exacte precum chimia, fizica, astro-fizica, geografie fizica, cosmologie, dar si elemente de privind istoria, politica, sociologie si bineinteles religie si istoria religiilor, ...deci intr-un cuvant multa cultura generala ....

Pe cand pentru a crede in Creationism, nu trebuie sa sti absolut nimic!
... din cauza ca Creationismul se bazeaza pe ignoranta, ... si nu pe o cercetare serioasa, astfel creationismul poate fi categorisita ca fiind o inselatorie, care exploateaza angoasele si credintele celor care nu cunosc tema.

Apologetica creationista se bazeaza pe date gresit interpretate, pe citarea falsa a autoritatilor stintifice, pe indivizi care mint intentionat ptr a-si raspandi propaganda mincinoasa cu scopul de a atrage oitele naive de partea lui, ca pe baza naivitatii acestora sa castige bani frumosi tot asa cum "marii propogandisti" ai creationismului castiga sume imense de pe baza sarlataniilor cu "vindecarile miraculoase".

Este o deosebire fundamentala intre a crede sincer intr-un Dumnezeu asa cum crede o "oita" (desi nici aceasta credinta nu este bazata pe argumente stintifice) si cu totul altceva este sa imbrobodesti in mod constient niste copii nestiutori cu o MINCIUNA, despre care stii bine ca este o minciuna ... si ptr asta sa folosesti absolut tot arsenalul de indoctrinare incepand cu asa zise "argumente" de fapt gaselnite in interpretarea falsa ale unor teorii stintifice serios documentate si bine argumentate.

Metodele de lucru al creationistilor sunt propaganda paranoida, exploatarea fortata a prejudecatilor, precum si pressingul moral care foloseste si santajul cu divinitatea, adresat celor care nu vor sa gandeasca prea mult sau celor care nu vor sa-si puna propria credinta sub semnul intrebarii.

Credinta=un sistem stoic bazat pe increderea deplina in niste inchipuiri religioase care nu au nevoie de dovezi

Religia este o credinta bazata pe convingeri rezultate in urma indoctrinarii, ea nu este bazata pe nici un fel de dovezi, ci pe credinta oarba ...adica ea se bazeaza pe IRATIONALITATE!
Ptr ca asa se numeste faptul de a crede ceva fara a avea o baza pentru ce se crede, ... cu atat mai mult cu cat se cred lucruri si fapte care nu s-au intamplat in realitate (de ex. "minuni") si nici nu se pot intampla in realitate ...invieri din morti cu "dumnezei" care lasa gravide femei ptr a avea copii cu ele.

Se poate spune despre Credinta religioasa ca ea este un sistem inchis intr-o minciuna, care nu permite niciodata descoperirea unui adevar, astfel incat credinciosul care a acceptat minciuna ramane ptr totdeauna victima minciunii sale, fara a recunoaste acest lucru ...nici macar in fata propriei constiinte.

Stiinta este exact inversul!
In loc de necesitatea de a crede, stiinta isi bazeaza metodologia exact pe inversul "credintei oarbe" adica pe necesitatea de a cunoaste, de a cerceta mereu tema sub toate aspectele ei, de a-si pune mereu intrebari, incercand mereu sa caute raspunsuri bazate pe cunoastere rationala, si a-si imbunatati mereu parerea despre ceva prin aducerea de noi dovezi REPETABILE in vederea demonstrarii justetii ipotezelor facute, fapt total diferit de cazul credintelor religioase care pleaca din start cu premisa cu totul falsa precum ca tot ce este crezut este perfect!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 16, 2011 12:30 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeLun Apr 21, 2008 10:16 pm

Ce-ar fi sa intri mata pe forumul Vaticanului, ca sa le spui si lor? Idea
Asta o spun ca ei deja au ajuns la niste concluzii in ce priveste evolutionismul! Wink


Ultima editare efectuata de catre FairPlay in Lun Apr 21, 2008 10:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 5:12 am

FairPlay a scris:
Ce-ar fi sa intri mata pe forumul Vaticanului, ca sa le spui si lor? Idea
Asta o spun ca ei deja au ajuns la niste concluzii in ce priveste evolutionismul! Wink
Si ce te face sa crezi ca concluziile lor sunt corecte si nu trase de par in interesul Vaticanului?

Faptul ca Papa stie cel mai bine ca e reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant si Dumnezeu vorbeste cu el la telefon??
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
Fairy
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 7:11 am

In Biblioteca Vaticanului exista o serie de secrete, care nu sunt facute publice, deoarece oamenii nu-s pregatiti sa le accepte. De exemplu, un aparat care reconstituie video trecutul cuiva. Acesta se bazeaza pe teoria reflectarii intregului in parte. Astfel, daca analizam un fir de par, spre ex, al unei persoane, la acest aparat, vedem intreaga sa viata. Astfel, se stie exact cum arata Isus si ca aceasta nu are de a face cu imaginile descrise in Biblie sau in bisericile crestine.

O sa aduc amanunte despre acest aparat.
Sus In jos
Fairy
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 7:12 am

Zeus a scris:
FairPlay a scris:
Ce-ar fi sa intri mata pe forumul Vaticanului, ca sa le spui si lor? Idea
Asta o spun ca ei deja au ajuns la niste concluzii in ce priveste evolutionismul! Wink
Si ce te face sa crezi ca concluziile lor sunt corecte si nu trase de par in interesul Vaticanului?

Faptul ca Papa stie cel mai bine ca e reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant si Dumnezeu vorbeste cu el la telefon??
La fel cum nici Biblia nu a venit pe fax din Rai! Wink Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 7:42 am

Alin a scris:
Zeus a scris:
FairPlay a scris:
Ce-ar fi sa intri mata pe forumul Vaticanului, ca sa le spui si lor? Idea
Asta o spun ca ei deja au ajuns la niste concluzii in ce priveste evolutionismul! Wink
Si ce te face sa crezi ca concluziile lor sunt corecte si nu trase de par in interesul Vaticanului?

Faptul ca Papa stie cel mai bine ca e reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant si Dumnezeu vorbeste cu el la telefon??

La fel cum nici Biblia nu a venit pe fax din Rai! Wink Wink
Pai tocmai din cauza asta nu este credibil faptul ca Biblia ar fi inspirata de Dumnezeu!

Pai ce Atotputernicu nu poate avea un fax asa cum au oamenii, si e nevoit sa inspire pe uni sa fure textele religioase ale evreilor ...si culmea asta fara aprobarea lor?
Sus In jos
Malitzia
Pedestras
Pedestras
Malitzia


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 3:12 pm

Citat :
In Biblioteca Vaticanului exista o serie de secrete, care nu sunt facute publice, deoarece oamenii nu-s pregatiti sa le accepte. De exemplu, un aparat care reconstituie video trecutul cuiva. Acesta se bazeaza pe teoria reflectarii intregului in parte. Astfel, daca analizam un fir de par, spre ex, al unei persoane, la acest aparat, vedem intreaga sa viata. Astfel, se stie exact cum arata Isus si ca aceasta nu are de a face cu imaginile descrise in Biblie sau in bisericile crestine.

O sa aduc amanunte despre acest aparat.

affraid Tu chiar vrei sa cred asa aberatie???Am auzit multe , dar asta le intrece pe toate. Mai grav este ca tu chiar esti convins ca acest aparat exista lol!
Sus In jos
Malitzia
Pedestras
Pedestras
Malitzia


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 3:27 pm

Eu nu cred in evolutionism.Eu sunt de parere ca creatia a fost un act de vointa.
Sus In jos
Fairy
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 3:44 pm

malitzia a scris:
Eu nu cred in evolutionism.Eu sunt de parere ca creatia a fost un act de vointa.
Atunci te lasam sa dai START-UL demonstratiei! Si cum se impaca Domne-Doamne cu teoria evolutionismului?
malitzia a scris:


affraid Tu chiar vrei sa cred asa aberatie???Am auzit multe , dar asta le intrece pe toate. Mai grav este ca tu chiar esti convins ca acest aparat exista lol!

Phii! Da' simpatica mai esti!
O sa caut dovezile si sa vezi ca iti demonstrez si cum functioneaza aparatul! study
Sus In jos
Malitzia
Pedestras
Pedestras
Malitzia


Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 9:06 am

FairPlay a scris:


Phii! Da' simpatica mai esti!
O sa caut dovezile si sa vezi ca iti demonstrez si cum functioneaza aparatul! study

Abia astept! Cauta, cauta bounce
Sus In jos
Claudya-Pollyanna Happy
Pedestras
Pedestras
Claudya-Pollyanna Happy


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 12:39 pm

Evolutie!? Exclamation Question Nu cred in asa ceva.
Sus In jos
http://maiaproapedecer.7forum.net/
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 12:44 pm

Claudya-Pollyanna Happy a scris:
Evolutie!? Exclamation Question Nu cred in asa ceva.

O fi si asta un criteriu ...nu contest ...din fericire in lumea reala in care traim aprecierile se fac nu dupa ceea ce credem ci dupa ceea ce stim!!!

Ptr ca de crezut putem crede TOT ...chiar si atunci cand NU STIM nimic!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 6:21 pm

Urmariti "PRABUSIREA TEORIEI EVOLUTIONISTE" in cele 3 filmulete de mai jos.

Imi aduc aminte de profesoara mea de Genetica din liceu cum se balbaia la intrebarea:"de ce evolutia nu mai continua si in zilele noastre?....sau de ce Nautilul(unul dintre cefalopodele nectobentonica (traieste in marile adinci)nu si-a schimbat prea mult structura de acum citeva milioane de ani.........?)

https://www.youtube.com/watch?v=9H7zJ7VQRaU

https://www.youtube.com/watch?v=xiFa8V1c5EM&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=PTHwySoLJ1s&feature=related
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 10:19 am

Pai inainte de prabusirea unei teorii sustinuta de mii si mii de argumente-dovezi... ce ar fi sa vorbim despre demonstrarea teoriei creationiste caci ea nu poate fi sustinuta prin nici o dovada ...din acest motiv ea incearca sa se legitimeze calcand pe dovezi in care din milioanele de dovezi pro ...lipseste doar o "veriga de legatura"!
Chiar nu puteti face un elementar efort mental incat sa le puneti in balanta si sa la masurati cu aceleasi unitati de masura?

2) Sa-i zici prostofesoarei tale de genistica ca e tantaloaca si ia banii pe degeaba.

Pai cum nu exista evolutie in zilele noastre ... pai virusul gripei aviare ce este ...o matrita tiparita in noroi de un dumnezeu imventat ca Greuceanu ?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:00 am

Soimos a scris:
Pai inainte de prabusirea unei teorii sustinuta de mii si mii de argumente-dovezi... ce ar fi sa vorbim despre demonstrarea teoriei creationiste caci ea nu poate fi sustinuta prin nici o dovada ...din acest motiv ea incearca sa se legitimeze calcand pe dovezi in care din milioanele de dovezi pro ...lipseste doar o "veriga de legatura"!
Chiar nu puteti face un elementar efort mental incat sa le puneti in balanta si sa la masurati cu aceleasi unitati de masura?

2) Sa-i zici prostofesoarei tale de genistica ca e tantaloaca si ia banii pe degeaba.

Pai cum nu exista evolutie in zilele noastre ... pai virusul gripei aviare ce este ...o matrita tiparita in noroi de un dumnezeu imventat ca Greuceanu ?

Sunt zeci de miliarde de specii inca nedescoperite sa nu mai vorbim atunci de subspecii,rase tipuri de vietuitoare.Tipurile virusului gripal sunt cunoscute in intregime astfel incit omul de stiinta poate determina care este organismul initial si care este urmatorul pe scara evolutiva?
Microorganismele au capacitatea de a si modifica rezistenta sau re-adpta la conditiile exterioare determinate. ADN ul si ARN ul le-am studiat cu ani buni in urma si stiu la ce va referiti.........................insa de aici si pina la evolutia omului din maimuta......... Very Happy e ebsurd
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:07 am

Ada_Pal a scris:

Sunt zeci de miliarde de specii inca nedescoperite sa nu mai vorbim atunci de subspecii,rase tipuri de vietuitoare.Tipurile virusului gripal sunt cunoscute in intregime astfel incit omul de stiinta poate determina care este organismul initial si care este urmatorul pe scara evolutiva?
Microorganismele au capacitatea de a si modifica rezistenta sau re-adpta la conditiile exterioare determinate. ADN ul si ARN ul le-am studiat cu ani buni in urma si stiu la ce va referiti.........................insa de aici si pina la evolutia omului din maimuta......... Very Happy e ebsurd

Unii crestini mai au o teorie, pe care o sustin cu versete biblice, precum ca exista pe pamant doua rase. Unii sunt urmasii lui Cain care, se pare, provine din maimuta.. Iudeii tot asemanator sustin, numai ca spun ca nevasta lui Cain se tragea din maimuta. Daca apare fratele AdyMaris pe aici, o sa ai ocazia sa afli mai in detaliu, bazat pe VT, cum sta treaba, sorella, Ada Pal... Very Happy
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:16 am

Alin a scris:
Ada_Pal a scris:

Sunt zeci de miliarde de specii inca nedescoperite sa nu mai vorbim atunci de subspecii,rase tipuri de vietuitoare.Tipurile virusului gripal sunt cunoscute in intregime astfel incit omul de stiinta poate determina care este organismul initial si care este urmatorul pe scara evolutiva?
Microorganismele au capacitatea de a si modifica rezistenta sau re-adpta la conditiile exterioare determinate. ADN ul si ARN ul le-am studiat cu ani buni in urma si stiu la ce va referiti.........................insa de aici si pina la evolutia omului din maimuta......... Very Happy e ebsurd

Unii crestini mai au o teorie, pe care o sustin cu versete biblice, precum ca exista pe pamant doua rase. Unii sunt urmasii lui Cain care, se pare, provine din maimuta.. Iudeii tot asemanator sustin, numai ca spun ca nevasta lui Cain se tragea din maimuta. Daca apare fratele AdyMaris pe aici, o sa ai ocazia sa afli mai in detaliu, bazat pe VT, cum sta treaba, sorella, Ada Pal... Very Happy


si sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:28 am

Smile


Ultima editare efectuata de catre Fairy in Sam Apr 26, 2008 12:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 12:32 pm

Observatia facuta mai sus cu punctul de parere al evreilor de non-evrei este doar a celor care si-au luat denumire de "sionisti"...(peste 70000 de membrii in zilele noastre )cu viziuni destul de rasiste si diferite de multi dintre evreii puri care respect talmudul si traiesc de mii de ani in pace cu arabii si crestinii.Eu personal ai respect pentru gradul lor de inteligenta insa sufar datorita politicii Sionistilor cu care ne confruntam ......a se intelege ca parerea mea e una subiectiva si este preluata din popor(insusi unii israelieni sionisti o declara) .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 2:10 pm

Ada_Pal a scris:
Eu personal ai respect pentru gradul lor de inteligenta insa sufar datorita politicii Sionistilor cu care ne confruntam ......a se intelege ca parerea mea e una subiectiva si este preluata din popor(insusi unii israelieni sionisti o declara) .

Pai problema ...asa cum ne-o deslusesti chiar tu ... nu consta in sionism ...ci in confruntare !

Incercati sa gasiti o alta cale decat cea a confruntarii ...ptr a va afirma drepturile !

Istoria contemporana e plina de exemple care dovedesc ca tocmai calea confruntarii e cea mai gresita!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 6:37 pm

Nu discut pe teme politice la acest subiect Exclamation
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:12 pm

Ada_Pal a scris:
Nu discut pe teme politice la acest subiect Exclamation
Nu esti obligata ...doar ti-am spus ca mai exista si alte cai sa "lupti" !!!
De Gandhi si de calea lui ai auzit?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:31 pm

Ordinea evolutiei este totusi cea din Tora.Ca in Tora nu ti dezvolta teoria mai pe larg ca nu asta este scopul.Dar oameni de stiinta o pot folosi cu succes.Dar sa fim bine intelesi ca teoria lui Darwin are numai un inel totusi iar in rest tot lantul lipseste.Pe parcurs vom urmari veriga.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:40 pm

sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)
...................................................................................................
Daca ai vrea sa dovedesti cultura ,teai informa mai bine ce sint acelea 'Protocoale,si de unde provin,Si apoi sa dai citate din falsuri celebre..Cunost tu politica sionista ca noi tratam si hranim pe palestinieni si ei ne explodeaza autobuzele?De ce sintem obligati sa le dam curent si apa si hrana si de lucru .si ei nu inceteaza sa faca terorism?Ce bine ar fi daca oameni ar privi cu ochi sa vada adevarul .
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:45 pm

Fairy a scris:
Ada_Pal a scris:

si sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)

Aveti dreptate Dumneavoastra referitor la scopul omului, numai ca eu nu am intalnit in Talmud asemenea conceptii despre non-evrei...

Opozitia evreilor fata de pagani(neevrei) era una de ordin moral si NU avea ca sursa rivalitatea dintre rase.

"Cel rau se intoarce in salasul mortilor;la fel toate natiunile care il uita pe Dumnezeu."(psalm 9,17). Printre Israel exista asadar oameni rai, precum printre natiuni trebuie sa existe oameni drepti. Cei drepti din toate popoarele mostenesc din fericirea viitoare.

Idealul in iudaism era ca regalitatea lui Dumnezeu sa se extinda la toate popoarele lumii. "o binecuvantare care nu contine o referinta la regalitatea divina, nu este o binecuvantare" se spunea, ceea ce insemna ca binecuvantarea trebuie sa inceapa cu aceasta formula:"Binecuvantat fie Domnul Dumnezeul nostru, rege al universului." De aici rezulta ca nu se inchidea usa nici unui pagan.

Se intalnesc totusi anumite afirmatii care respira cu totul alt aer, precum ar fi ca Moise cerea ca sehina sa nu se odihneasca asupra celorlalte popoare si Dumnezeu a consimtit, asa cum e scri in Iesirea 33,16..Am citit ca acest gen de afimatii au fost provocate de expansiunea crestinismului, deoarece crestinii studiau si ei Biblia si afirmau ca harul divin odihneste asupra lor...

Sentintele aspre folosite cu privire la neevrei proveneau din convingerea ca paganii se dedau la desfrau si rabinii se revoltau constatand in ce masura comportamentul in jurul lor era imoral
...............................................................................................................................................
Da Fairy.Dumnezeu interzice evrilor sa aibe legaturi cu celelalte popoare numai datorita politici de racolare.Sa nu ti dai copii sa se casatoreasca ca sa nu te amageasca sa te inchini dumnezeilor lor.In rest nicaieri nu zice Tora ca popoarele nu sint oameni.Este scris "Sa nu urasti pe strain ca si tu ai fost strain.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Evolutie sau Creatie Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie Icon_minitime

Sus In jos
 
Evolutie sau Creatie
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dovezi pt Evoluţie
» Universul – Big Bang sau Creatie inteligenta ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: