Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Evolutie sau Creatie

In jos 
+20
elvar
Arianeshv
Lucretia
Rada
remussatala
The Beast
Terro
Vlad
Hades
heruer
No Name
Marinel
FairGame
Pinalty
HaymHerman
Ada_Pal
Claudya-Pollyanna Happy
Malitzia
Zeus
Soimos
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:16 am

Alin a scris:
Ada_Pal a scris:

Sunt zeci de miliarde de specii inca nedescoperite sa nu mai vorbim atunci de subspecii,rase tipuri de vietuitoare.Tipurile virusului gripal sunt cunoscute in intregime astfel incit omul de stiinta poate determina care este organismul initial si care este urmatorul pe scara evolutiva?
Microorganismele au capacitatea de a si modifica rezistenta sau re-adpta la conditiile exterioare determinate. ADN ul si ARN ul le-am studiat cu ani buni in urma si stiu la ce va referiti.........................insa de aici si pina la evolutia omului din maimuta......... Very Happy e ebsurd

Unii crestini mai au o teorie, pe care o sustin cu versete biblice, precum ca exista pe pamant doua rase. Unii sunt urmasii lui Cain care, se pare, provine din maimuta.. Iudeii tot asemanator sustin, numai ca spun ca nevasta lui Cain se tragea din maimuta. Daca apare fratele AdyMaris pe aici, o sa ai ocazia sa afli mai in detaliu, bazat pe VT, cum sta treaba, sorella, Ada Pal... Very Happy


si sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 11:28 am

Smile


Ultima editare efectuata de catre Fairy in Sam Apr 26, 2008 12:56 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 12:32 pm

Observatia facuta mai sus cu punctul de parere al evreilor de non-evrei este doar a celor care si-au luat denumire de "sionisti"...(peste 70000 de membrii in zilele noastre )cu viziuni destul de rasiste si diferite de multi dintre evreii puri care respect talmudul si traiesc de mii de ani in pace cu arabii si crestinii.Eu personal ai respect pentru gradul lor de inteligenta insa sufar datorita politicii Sionistilor cu care ne confruntam ......a se intelege ca parerea mea e una subiectiva si este preluata din popor(insusi unii israelieni sionisti o declara) .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 2:10 pm

Ada_Pal a scris:
Eu personal ai respect pentru gradul lor de inteligenta insa sufar datorita politicii Sionistilor cu care ne confruntam ......a se intelege ca parerea mea e una subiectiva si este preluata din popor(insusi unii israelieni sionisti o declara) .

Pai problema ...asa cum ne-o deslusesti chiar tu ... nu consta in sionism ...ci in confruntare !

Incercati sa gasiti o alta cale decat cea a confruntarii ...ptr a va afirma drepturile !

Istoria contemporana e plina de exemple care dovedesc ca tocmai calea confruntarii e cea mai gresita!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 6:37 pm

Nu discut pe teme politice la acest subiect Exclamation
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:12 pm

Ada_Pal a scris:
Nu discut pe teme politice la acest subiect Exclamation
Nu esti obligata ...doar ti-am spus ca mai exista si alte cai sa "lupti" !!!
De Gandhi si de calea lui ai auzit?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:31 pm

Ordinea evolutiei este totusi cea din Tora.Ca in Tora nu ti dezvolta teoria mai pe larg ca nu asta este scopul.Dar oameni de stiinta o pot folosi cu succes.Dar sa fim bine intelesi ca teoria lui Darwin are numai un inel totusi iar in rest tot lantul lipseste.Pe parcurs vom urmari veriga.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:40 pm

sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)
...................................................................................................
Daca ai vrea sa dovedesti cultura ,teai informa mai bine ce sint acelea 'Protocoale,si de unde provin,Si apoi sa dai citate din falsuri celebre..Cunost tu politica sionista ca noi tratam si hranim pe palestinieni si ei ne explodeaza autobuzele?De ce sintem obligati sa le dam curent si apa si hrana si de lucru .si ei nu inceteaza sa faca terorism?Ce bine ar fi daca oameni ar privi cu ochi sa vada adevarul .
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:45 pm

Fairy a scris:
Ada_Pal a scris:

si sa adaug la cele spuse de d-voastra.....unii evrei chiar cred ca intreaga specie umana non-evrei sunt animale insa D-zeu le-a dat chip uman spre ai putea servi pe ei,Poporul Ales.....e una cind ceri unui servitor credincios cu chip de om si alta cind vorbesti cu un patruped....(vedeti Protocoalele Inteleptilor Sionului)

Aveti dreptate Dumneavoastra referitor la scopul omului, numai ca eu nu am intalnit in Talmud asemenea conceptii despre non-evrei...

Opozitia evreilor fata de pagani(neevrei) era una de ordin moral si NU avea ca sursa rivalitatea dintre rase.

"Cel rau se intoarce in salasul mortilor;la fel toate natiunile care il uita pe Dumnezeu."(psalm 9,17). Printre Israel exista asadar oameni rai, precum printre natiuni trebuie sa existe oameni drepti. Cei drepti din toate popoarele mostenesc din fericirea viitoare.

Idealul in iudaism era ca regalitatea lui Dumnezeu sa se extinda la toate popoarele lumii. "o binecuvantare care nu contine o referinta la regalitatea divina, nu este o binecuvantare" se spunea, ceea ce insemna ca binecuvantarea trebuie sa inceapa cu aceasta formula:"Binecuvantat fie Domnul Dumnezeul nostru, rege al universului." De aici rezulta ca nu se inchidea usa nici unui pagan.

Se intalnesc totusi anumite afirmatii care respira cu totul alt aer, precum ar fi ca Moise cerea ca sehina sa nu se odihneasca asupra celorlalte popoare si Dumnezeu a consimtit, asa cum e scri in Iesirea 33,16..Am citit ca acest gen de afimatii au fost provocate de expansiunea crestinismului, deoarece crestinii studiau si ei Biblia si afirmau ca harul divin odihneste asupra lor...

Sentintele aspre folosite cu privire la neevrei proveneau din convingerea ca paganii se dedau la desfrau si rabinii se revoltau constatand in ce masura comportamentul in jurul lor era imoral
...............................................................................................................................................
Da Fairy.Dumnezeu interzice evrilor sa aibe legaturi cu celelalte popoare numai datorita politici de racolare.Sa nu ti dai copii sa se casatoreasca ca sa nu te amageasca sa te inchini dumnezeilor lor.In rest nicaieri nu zice Tora ca popoarele nu sint oameni.Este scris "Sa nu urasti pe strain ca si tu ai fost strain.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 9:10 am

La "Evolutie si Creatie" nu putem discuta de numarul bebelusilor ucisi de Olmert si guvernul vostru in urma cu 2 saptamini in Gaza si nici citi orfani ati lasat doar in ultimii 6 ani de Intifada.
De asemenea "apa","curentul" si "petrolul"sunt resurse naturale date de Cel ca V-A ALES IAR APOI V-A PEDEPSIT PRIN EXOADE DATORITA PROFETILOR UCISI SAU CHINUITI DE-A LUNGUL ISTORIEI, felului in care v-ati razvratit impotriva Lui.
.................Nu vreau sa dovedesc nici un fel de cultura si sustin cele scrise mai sus.........
Sus In jos
Pinalty
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 43
Varsta : 57
Localizare : Israel
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 9:33 am

la evolutie si creatie putem discuta cum a evoluat hamasul,dintr-o miscare religioasa creata pentru a contrabalansa influenta OEP la una terorista preocupata de crime si teroare?
uite exemplu de creatie si evolutie...
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 10:40 am

http://nz.youtube.com/watch?v=9H7zJ7VQRaU

http://nz.youtube.com/watch?v=xiFa8V1c5EM

http://nz.youtube.com/watch?v=PTHwySoLJ1s

http://nz.youtube.com/watch?v=h0ydee9g2Tc

http://nz.youtube.com/watch?v=GUYqJ4hYvYI

Ce parere aveti,v-au placut filmuletele cu "PRABUSIREA TEORIEI EVOLUTIONISTE"?
Voi ramine la tema discutiei si spre sa fie interesanta Smile Exclamation
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:19 am

Pinalty a scris:
la evolutie si creatie putem discuta cum a evoluat hamasul,dintr-o miscare religioasa creata pentru a contrabalansa influenta OEP la una terorista preocupata de crime si teroare?
uite exemplu de creatie si evolutie...

Deci e clar ca evolutie exista ...chiar daca unuii doresc sa o infirme dand linkuri catre material propagandistic ...dar si ala de proasta calitate si neconcludent!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 25, 2008 11:37 am

Romania a scos din programa scolara teoria evolutiei
Faptul ca Romania a scos din programa scolara teoria evolutiei ar putea fi dovada unei cresteri a tendintei conservatoare in invatamant.

Evolutia a fost scoasa din programa scolara, iar grupurile de interes sustin ca aceasta hotarare deformeaza intelegerea pe care o au copiii asupra modului in care a aparut universul.

Intre timp, orele de studii religioase vor continua sa spuna copiilor romani ca Dumnezeu a creat lumea in sapte zile. Teoria din Originea speciilor si evolutia omenirii nu mai este parte a programei obligatorii datorita acestei decizii nationale luate in timpul guvernarii anterioare, in 2006.

Inaintea acestei schimbari, teoria lui Darwin a fost predata elevilor cu varsta cuprinsa intre 18 si 19 ani. De asemenea, aceasta teorie a fost parte a programei in timpul regimului comunist al dictatorului Nicolae Ceausescu. Informatiile despre selectia naturala, despre modul in care pestele s-a transformat in soparla si, mai mult sau mai putin, rezumatul primilor 4 miliarde si jumatate de ani ai istoriei lumii pana in momentul aparitiei omului pe pamant sunt acum optionale. „Nu mai predam teoria evolutiei“, a declarat un profesor de biologie din Bucuresti, in varsta de 38 de ani.

Insa Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, nu e de acord, spunand ca biologia trebuie predata in contextul evolutiei. „Aceasta materie este parte a programei incepand de la gimnaziu pana la liceu“, a declarat ministrul unui diplomat. „Credeti ca studierea lumii in care traim, a evolutiei si geneticii sale poate ignora teoria evolutiei? Acest lucru este imposibil.“ Insa Remus Cernea, presedintele NGO al Solidaritatii pentru libertatea constiintei nu a fost impresionat de pozitia ministrului in privinta a ceea ce se invata implicit. „Cum poate fi teoria evolutiei implicita?“, a intrebat Cernea. „Teoria evolutiei este fie prezenta in programa si in manuale si e, deci, studiata de toti, fie nu e prezenta in programa si atunci nu e studiata de nimeni.“

Intre timp, la orele de religie, elevii sunt invatati ca lumea a fost creata in sapte zile si ca Dumnezeu a facut plantele in a treia zi si soarele in a patra. Manualele spun ca primul om a fost Adam care a fost facut „din tarana“ si ca Eva, prima femeie, a fost facuta din coasta sotului ei. „Statul roman, intentionat sau nu, ofera elevilor o perspectiva unica asupra lumii, una religioasa, fara nici un fel de echilibru stiintific sau filosofic critic“, a declarat Cernea. Biologia nu a mai fost predata doua ore, ci doar o ora pe saptamana in ultimii doi ani, in cele mai multe licee. In locul evolutiei, copiii sunt invatati mai mult despre ecologia umana si despre mediul inconjurator. Un pofesor de biologie a declarat ca elevii considera aceste materii plictisitoare. „Copiii afla ce s-a intamplat cu adevarat uitandu-se la Discovery Channel“, adauga ea. „Ei nu cred cu adevarat ca lumea a fost creata in sase zile. Adica, sper ca nu cred.“

In 2006, Ministerul Educatiei si Cercetarii a scos, de asemenea, studierea lui Voltaire, Camus si Nietzsche din programa de filosofie. Acesti trei scriitori sunt cunoscuti pentru punctul lor critic de vedere asupra religiei. Nietzsche este cel care a afirmat ca „Dumnezeu este mort.“

Unora dintre profesori le e teama de amploarea pe care o ia aceasta tendinta conservatorista in scoala romaneasca. In prezent, elevii cu varsta cuprinsa intre 7 si 18 ani au o ora de religie. Programa acestei ore este in cele mai multe cazuri ortodoxa. De asemenea, li se spune ca nu este bine sa doarma duminica dimineata, fiindca ar trebui sa mearga la biserica. „Nu este predata religia si ce inseamna ea“, spune una dintre directoare. Daca un parinte nu doreste ca copilul sau sa participe la aceste ore pentru ca, de exemplu, sunt evrei, musulmani sau agnostici, atunci poate sa faca o cerere catre conducerea scolii. In acest caz, copilul respectiv va petrece acea ora la biblioteca sau in cancelarie, facand alte materii, ca de exemplu matematica sau gramatica.

Insa noile propuneri spun ca orele de religie trebuie sa devina obligatorii in sistemul educational, indiferent de dorinta parintilor. Toti copiii care nu doresc sa participe la ora de religie vor trebui sa participe la o ora de Educatie morala si religioasa. Insa nu exista persoane calificate pentru a preda aceasta materie, Educatie morala si religioasa. Unora dintre profesori le e teama ca aceste ore vor fi, cu mici modificari, nimic altceva decat tot o programa ortodoxa impusa de profesorul de studii religioase asupra evreului, musulmanului sau umanistului din biblioteca sau din cancelarie.

Articol de Michael Bird
completari aditionale: Corina Ilie si Ana-Maria Nitoi
traducere in limba romana de: Tabita Magdut
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 8:06 am

Daca e adevart ce postezi ...e trist ...toata lumea progreseaza doar Romania se indreapta catre evul mediu!
Asa e in tarile in care conducerea politica nu este capabila sa aduca prosperitate si bunastare pentru toata lumea ...ei se imbuibeaza si altii vor primii bogatii pe lumea aialalta!
Sus In jos
FairGame
Pedestras
Pedestras
FairGame


Numarul mesajelor : 77
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 12:50 pm

eu nu cred. articolul este despre Romania insa vine tradus in limba romana din alta limba, super tare!
imi miroase a propaganda, e usor sa manipulezi o informatie dandu-i diferite tente in functie de interes! religia se preda optional iar in cartile de biologie, Evolutia troneaza.
Vad ca este o "boala" pe forum de a se aduce surse cel putin "dubioase".
Paste Fericit!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 1:50 pm

FairGame a scris:
eu nu cred. articolul este despre Romania insa vine tradus in limba romana din alta limba, super tare!
imi miroase a propaganda, e usor sa manipulezi o informatie dandu-i diferite tente in functie de interes! religia se preda optional iar in cartile de biologie, Evolutia troneaza.
Vad ca este o "boala" pe forum de a se aduce surse cel putin "dubioase".
Paste Fericit!
Pai se pare ca asta face parte din arsenalul propagandistilor minciunii ...ce e altceva religia ...decat propaganda si minciuna???

Sa pasteti fericit!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 9:06 am

evolutie sau involutie?
Evolutia are doua conditii de baza: selectia si variatia, ambele transmisibile. Altfel spus, oamenii sint extrem de variati. Sursa acestei variatii o constituie mutatiile genetice, care se produc si in prezent la aceeasi rata ca oricind altcindva in trecut, in medie. Dar cum ramine cu selectia? In tarile dezvoltate, oamenii par sa fi eliminat criteriul supravietuirii celui mai puternic. Medicina moderna le permite oamenilor sa treaca peste boli si peste rani care in trecut i-ar fi ucis. Controlul nasterilor si tehnologia fertilitatii fac din reproducere o chestiune la libera alegere, ea nu mai este calitate adaptativa. De asemenea, puterea selectiei sexuale ne-a fost stirbita de puternica influenta mediatica asupra persoanelor pe care le gasim atragatoare, si pentru ca oamenii “frumosi” nu sint deloc cei care au si cei mai multi copii.
Evident, nu ne directionam sistematic evolutia genomului in felul in care o faceau stramosii nostri pentru a-si asigura supravietuirea, insa multe dintre caracteristicile umane exista pentru ca au fost selectionate (constient sau nu!) artificial. Inventarea lentilelor a permis proliferarea miopiei, cresterea animalelor a dat posibilitatea multor adulti de a procesa laptele zaharat, iar uneltele de piatra au permis stramosilor nostri sa-si extinda abilitatile fizice fara a dezvolta muschi mai mari. Aceste inovatii si nenumarate altele ne-au afectat zestrea genetica, la fel cum o vor face si numerosi alti factori contemporani, precum celularul sau computerul. De asemenea, mai activeaza si alte forte in acest sens - oamenii schimba mediul, si in sensul poluarii, si in cel al crearii de conditii pentru aparitia de noi maladii. Si daca am putea crede ca tehnologia genetica ne va da control asupra propriului viitor, s-ar putea, de fapt, ca ea sa trimita evolutia umana in directii neasteptate. Tot ce stim cu certitudine este ca genomul nostru se schimba, probabil mai rapid ca oricind, dar unde ne va duce evolutia lui ramine un mister.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:47 am

Citat :
Dar cum ramine cu selectia?

Ca sa iti raspund la intrebare ...ramane asa ca si pana acum ...adica selectia (cea naturala)nu este un procedeu instantaneu ...ci se desfasoara in perioade lungi de timp, ca exemplu mai "recent" vedem ca acum cca 40 000 de ani a s-a petrecut ultima (pana acum0 mare selectie care s-a soldat disparitia Omului de Neanderthal si supravietuirea lui Homo Sapiens!

Citat :

In tarile dezvoltate, oamenii par sa fi eliminat criteriul supravietuirii celui mai puternic. Medicina moderna le permite oamenilor sa treaca peste boli si peste rani care in trecut i-ar fi ucis. Controlul nasterilor si tehnologia fertilitatii fac din reproducere o chestiune la libera alegere, ea nu mai este calitate adaptativa.

Ce zici tu e adevarat ...dar uiti un lucru extrem de important ... tu te referi la selectia naturala a "Animalului Homo Sapiens" si uiti ca omul prin dezvoltarea Ratiunii, Inteligentei si CONSTINTEI ...a depasit stadiul de "animalia" si chiar de cel de "fiu de Dumnezeu" si cum ne dovedeste revolutia tehnico-stintifica din toate domeniile, incepand cu educatia si invatamantul pana la biogenetica ...vedem ca OMUL actual e "Ucenic de Dumnezeu" ...adica CREAZA! (De la arta pana la noi soiuri de plante)

Pericolul cel mare ...vad ca tu il sesizezi, poluarea, viata fara acytivitati fizice, saracirea resurselor planetei ...sunt realitati!
Dar sunt realitati ce apartin si de suprapopularea planetei ...iar daca azi musulmanii sunt 1 miliard de finte ...datorita fanatismului religios implicat in sporul demografic , nu e de mirare ca in 200 de ani populatia planetei sa ajunga la 300 de miliarde de suflete ...care ca si tine si ca si mine, vrem PC, Masina, Benzina, Curent Electric, Caldura, Haine, Mancare Calatorii cu Avionul etc etc etc ... si iata ...poate asa realizezi inca o data ca societatea occidentala are solutii la aceste probleme (anticonceptionale, controlul nasetrilor, reduceri la poluare, taxe folosite in investitii care sa refaca ce s-a stricat pana acum ...iar lumea din care faci tu parte ...este una a viitoarei distrugerii totale a planetei ...caci nu aveti nici o solutie ptr nimic ...decat pretentii si fanatism religios ...si uite asa vezi ...in perspectiva bineinteles ...ca Allahul vostru sau Dumnezeul pocaitilor ...nu sunt decat niste entitati DIABOLICE care conduc catre distrugerea ireversibila a planetei!
Scuze ,,,cele apuse mai sus nu sunt spuse ptr a te blama, jigni, sau leza....ci ...daca vrei o profetie bazata pe o realitate mai mult decat clara si evidenta!...care va avea o singura solutie ...un razboi intre fanaticii incapabili dar cu pretentii ...si intre lumea evoluata spiritual ...caci asa cum ai inceput tema ...in occident lumea evolueaza si se dezvolta spiritual ...proces care in lumea voastra ...din pacate nu prea are loc...voi sunteti inca in evul mediu ...si stiti "adevarul" din cer ...dar va scapa de sub ochii adevarul pamantesc ...probabil ca pentru ca vreti sa traiti in cer ...va permiteti sa distrugeti pamantul!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:55 am

-se pare ca se deraiaza de la subiect mereu si tocmai de cel ce ar trebui sa mentina un echilibru pe forum...Pacat! Sad
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 11:49 am

Pe acest forum se doresc discutii libere si schimburi de idei ...nu echilibristica !

In plus de asta vezi clar ca ti-am raspuns exact la continutul postarii tale si am scos in evidenta faptul ca acum evolutia omului se petrece mai ales pe plan social intelectual adica spiritual si nu atat de mult si spectaculos pe plan biologic ...evident ca in societatea moderna in care traim noi ...si nu in cea din Evul Mediu pe care o sustii tu si incerci sa o prezinti ca superioara!

.... fara suparare ...nu va atac pe Dumnevoastra caci nu am nimic cu persoana dumitale pe care o stimez si o respect ...dar asa vedem noi realitatea ...si cred ca avem voie sa o exprimam liber bazandu-ne pe realitati concrete ... si sa ne laudam cu ea ... asa cum o faci tu cu a ta .ba chiar avem voie sa le opunem una alteia ...ca sa vedem noi dar si altii ...care societate e mai viabila scare e mai superioara si de ce ...nu?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 12:39 pm

Soimos a scris:
Pe acest forum se doresc discutii libere si schimburi de idei ...nu echilibristica !


.... fara suparare ...nu va atac pe Dumnevoastra caci nu am nimic cu persoana dumitale pe care o stimez si o respect ...dar asa vedem noi realitatea ...si cred ca avem voie sa o exprimam liber bazandu-ne pe realitati concrete ... si sa ne laudam cu ea ... asa cum o faci tu cu a ta .ba chiar avem voie sa le opunem una alteia ...ca sa vedem noi dar si altii ...care societate e mai viabila scare e mai superioara si de ce ...nu?


Soimos a scris:
...iar lumea din care faci tu parte ...este una a viitoarei distrugerii totale a planetei ...caci nu aveti nici o solutie ptr nimic ...decat pretentii si fanatism religios ...si uite asa vezi ...in perspectiva bineinteles ...ca Allahul vostru sau Dumnezeul pocaitilor ...nu sunt decat niste entitati DIABOLICE care conduc catre distrugerea ireversibila a planetei!?

CE AI SCRIS MAI SUS E LEGAT DE EVOLUTIE SAU E ATAC LA CREDINTA UNEI PERSOANE SI IDEILE EI?

SI ACEASTA FRAZA E TOT LA SUBIECTUL "EVOLUTIE"SAU POATE LA ISLAMOFOBIE ,MAI REPEDE!

Soimos a scris:
...voi sunteti inca in evul mediu ...si stiti "adevarul" din cer ...dar va scapa de sub ochii adevarul pamantesc ...probabil ca pentru ca vreti sa traiti in cer ...va permiteti sa distrugeti pamantul!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 12:42 pm

AM INTELS PUNCTUL TAU DE VEDERE......TOTUSI ABTINE TE SI INCEARCA SA FI UN OM "EVOLUAT "CA SOCIETATEA DIN CARE FACI PARTE.
MACAR SA POT LUA LECTII DE LA MATALE DACA TOT MA AFLU IN EVUL MEDIU...ce zici,incerci?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 1:24 pm

Soimos a scris:
[Dar sunt realitati ce apartin si de suprapopularea planetei ...iar daca azi musulmanii sunt 1 miliard de finte ...datorita fanatismului religios implicat in sporul demografic , nu e de mirare ca in 200 de ani populatia planetei sa ajunga la 300 de miliarde de suflete ...care ca si tine si ca si mine, vrem PC, Masina, Benzina, Curent Electric, Caldura, Haine, Mancare Calatorii cu Avionul etc etc etc ... si iata ...poate asa realizezi inca o data ca societatea occidentala are solutii la aceste probleme (anticonceptionale, controlul nasetrilor, reduceri la poluare, taxe folosite in investitii care sa refaca ce s-a stricat pana acum ...iar lumea din care faci tu parte ...este una a viitoarei distrugerii totale a planetei ...caci nu aveti nici o solutie ptr nimic ...decat pretentii si fanatism religios ...!



https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/francmasoneria-f38/petrolulsursa-fara-sfirsit-t116.htm


=YA VEZI TU ACILEA CE ZIC OAMENII DE STIINTA DESPRE ZACAMINTELE DE PETROL,FA O ANALIZA INELIGENTA CUM ITI PLACE TIE SA DECLARI IN FIECARE POSTARE SI MAI APOI FA ANALOGIA CU DRACII CLUBULUI BILDERBERG CARE VOR CU ORICE PRET SA OPREASCA INMULTIREA SPECIEI UMANE..................................................poate atunci vei intelege de ce tot "trambalayul"cu musulmanii teroristi si inmultirea lor in Evul MEDIU .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:29 pm

Inmultirea speciei ??????
Pai nu ajung 6 miliarde de suflete chinuite ?
Ai putina rabdare ...si sa vezi cum se sparge in capul bietilor oameni confruntarea ptr surse energetice ... sa-mi zici mie cutu daca un Kg de grau sau orez, sau legume nu o sa coste cat un rezervor plin de benzina .... si in deserturile in care locuiti prea multa productie agricola nu o sa faceti ... astfel incat sa vorbesti in loc de inmultire speciei ...l de inmultirea celor care vor muri de foame!

Deh ...fiecare societate cu "armele" sale ...voi o sa va beti petrolul ...noi o sa ne mancam alilmentele si vom trece pe pe Biodizel si Metanol .... cine va muri de foame ?
Nu cumva aia trecuti de tine la "inmultirea speciei"?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:38 pm

Soimos a scris:
Inmultirea speciei ??????
Pai nu ajung 6 miliarde de suflete chinuite ?
Ai putina rabdare ...si sa vezi cum se sparge in capul bietilor oameni confruntarea ptr surse energetice ... sa-mi zici mie cutu daca un Kg de grau sau orez, sau legume nu o sa coste cat un rezervor plin de benzina .... si in deserturile in care locuiti prea multa productie agricola nu o sa faceti ... astfel incat sa vorbesti de inmultire speciei ...ci eventual de inmultirea celor care vor muri de foame...fiecare societate cu "armele" sale ...voi va beti petrolul ...noi ne mancam alilmentele .... cine va muri de foame ? ...aia trecuti de tine la "inmultirea speciei"


eh.....ce sa zic......esti spiritual fara pereche.............o data ceri argumente stiintifice iar cind le primesti "improshti"cu "perle"din guritza ta de neamtz si comportament de Bulibasha Twisted Evil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:48 pm

Pai eu vad ca vorbim in paralel ..eu vorbeam de pericolul demografic sustinut de religii ...tu imi spui ca e vorba de inmultirea speciei .... si dai trimitere catre documentatii cu titei !!!
Pai e logic?
Si chiar daca ti crezi ca o fi...Crezi tu ca numai titeiul se epuizeaza rapid atunci cand planeta va avea 500 miliarde de musulmani?

Sau credeti ca va va trimite Allah pe tava curcani fripti sa nu muriti de foame???
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:57 pm

CONTRA ARGUMENTE PENTRU LEGEA DARWINISTA

Proteinele necesare vietii au molecule foarte complexe. Care sunt sansele formarii, din intamplare, chiar si a unei molecule proteice simple intr-o supa organica? Evolutionistii admit ca nu exista decat o sansa la 10 la puterea 113 . Insa orice eveniment care nu are decat o sansa la 10 la puterea 50 de a se produce este considerat de matematicieni drept un eveniment care nu se produce niciodata.
O idee despre sansele sau probabilitatea de a se produce un asemenea eveniment ne-o ofera faptul ca numarul 10 la puterea 113 este mai mare decat cifra estimativa a tuturor atomilor din univers

Ideea EXPUSA MAI SUS nu are legatura cu teoria evolutiei ci cu ipoteza unora ca viata a aparut din neviata. Adica sansa ca toate acele molecule sa se uneasca nu din prima ci sa se uneasca vreodata este de 10 la puterea 113 ceea ce este cu mult mai mica decat numarul total de atomi din univers adica 10 la puterea 80. Mutatiile aleatorii si selectia naturala sunt ceva diferit de diversele conceptii privind originea vietii.
Teoria evolutiei se aplica doar dupa aparitia vietii, ea nu vorbeste despre cum aceasta a aparut ci despre cum a evoluat. Aici intr-adevar sansa creste. Problema cea mai mare a celor care accepta aceasta teorie este perioada foarte scurta intre care se spune ca anumite forme de viata au evoluat, din aceasta perioada negasindu-se nicio fosila care sa ateste ca acea evolutie a existat, este vorba de fosilele de tranzitie, apar doar organisme dintr-o anumita categorie neexistand combinatii cum ar fi trebuit sa exista (pesti aflati in stadiul de tranzitie spre amfibieni si reptile aflate in stadiul de tranzitie spre pasari etc.)


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Joi Mai 01, 2008 7:12 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:05 pm

decat sa vorbesti aiureli lansate de pseudosvanti vanduti clerului ...nu ai vrea sa ne aduci mai bine argumente stintifice despre fabrica de noroi cu care Dumnezeu fabrica oamenii din lut?

Primadata sa vedem cate argumente directe ProCreatie sustinute de stinta poti tu sa aduci ...si cand vedem ca numarul lor este la fel de mare ca cel al ProEvolutionistilor ...abia atunci sa incepem sa ne desfintam reciproc argumentele !
Pana atunci .... atata timp cat nu aduci la fel de multe argumente procreatie ...si mii de dovezi precum s-au gasit presele de noroi cu care Allah face oamenii ...mai bine discutam de fotbal!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:19 pm

sa stii ca ai dreptate..............FOTBALIST ........ar trebui sa te faci pentru ca atunci cind ai iesit de la presa de noroi ti-au inlocuit craniul cu mingea............................................
vidul tau interior este atit de vast incat incanta
[b]
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:27 pm

Multumesc pentru dragutele si interesantele comparatii!
Zau ...nimeni inca nu mi-a facut asemenea complimente...dar ce sa inteleg ca aceste cuvinte le-ai postat in loc de argumente stintifice ProCreatie???

Foarte slab ...cand esti prinsa cu ocaua mica ...te enervezi ...in loc sa ne prezinti mii de teorii stintifice despre creatie ...asa cum si Proevolutionisti fac!
Sau voi sunteti scutiti din oficiu ...ptr ca Stintei ii contrapuneti credinta ...si deja sti textul ...sa sti multe e greu, e munca ..dar sa crezi Totul ...e suficient sa fi si prostul satului !

Nu uita ca eu nu sunt creat din lut ca voi ce religiosi ..
....eu sunt evoluat in maimuta ...dar am ajuns prin evolutie la stadiiul de OM CONSTIENT ...ceea ce voua celor creati din lut ...cu mintea ca lutul ...care nu puteti evolua si sa dobanditi Constiinta ... ca pentru voi nu exista evolutie ...si asta e ceva extrem de frustrant ... NU?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:35 pm

nu Very Happy
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:40 pm

Teoria lui Darwin este acceptata de toate mintile "luminate", predata in scoli..bla bla....numai pro
Putini stiu despre parerile contra....si nu ca sunt putine ci pentru ca sunt reduse la tacere..considerate demente...
Exista oameni care spun ca civilizatia umana a avut mai multe perioade... si ca oamenii sunt vechi de miliarde de ani

Acum nu o fi bai..sa zicem ca nu s a descoperit dovezi... dar problema este ca sunt acuzatii ca dovezile sunt inchise in depozite sau aruncate in ocean sau distruse....DE CE?...pentru ca ar trebui sa se rescrie toata istoria....cercetatorii si ar pierde studiile si doctoratele de o viata....asta la prima vedere..doar....

Michael Cremo - Forbidden Archeology
Mark Doutre ancient Celtic NZ
si de ce nu...Radu Cinamar


Stalin a considerat justificate actiunile lui tocmai pe baza Teoriei lui Darwin.....Nu exista Dumnezeu, Iad, Rai, alte lumi, ingeri sau demoni.....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 7:47 pm

Ada_Pal a scris:

Exista oameni care spun ca ...
...pamantul e patrat ...si altii ca Mama Omida ca vorbesc direct cu Dumnezeu ...unde am ajunge daca ne ghidam dupa toti tembelii?

Citat :

Stalin a considerat justificate actiunile lui tocmai pe baza Teoriei lui Darwin.....Nu exista Dumnezeu, Iad, Rai, alte lumi, ingeri sau demoni..... [/b][/color]
Esti departe de realitate ...Stalin era de formatie PREOT ...si el juca rolul de DUMNZEU ...stapan peste viata si moarte ... nici atat nu sti? Mao ..avea propria lui Biblie ...si Hitler se credea Mantuitorul venit sa aduca imparatia de 1000 de ani ... chiar nu vezi ca intre acesti diavoli cu aspect uman exista ceva ce ii leaga ... inspiratia religioasa!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Evolutie sau Creatie   Evolutie sau Creatie - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Evolutie sau Creatie
Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dovezi pt Evoluţie
» Universul – Big Bang sau Creatie inteligenta ?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: