Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?

In jos 
+7
Fernando
DRAGOS
Black velvet
Apopii
EmaLovesJesus
Mihai12
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMar Dec 13, 2011 5:54 pm

Iata cum Isus ne spune ca Diavolul nu este sarpele din vechiul Testament ci Dumnezeul ucigas!
Acesta este chiar Diavolul ...adica Tatal Minciunii!

Sa vedem unde spune Isus asta?

Ioan 8 ;44

44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

Sa vad cum comentati acest verset cat se poate de socant?

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 1:27 pm

In versetul asta se adresa fariseilor.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 5:28 pm

Mihai12 a scris:
In versetul asta se adresa fariseilor.
Nu conteaza cui se adreseaza, ci ceea ce le spune !

Si iata in continuare la cine se referea, ...si ce trebuie sa retii dar mai ales sa intelegi ca sa faci legatura!

Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, .........neimportant
5. Iar celorlalţi le-a zis în auzul meu: "Mergeţi după el prin cetate şi loviţi! Să nu aveţi nici o milă şi ochiul vostru să fie necruţător!

6. Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei


Hai sa vad daca ai inteles cine da comanda asta

Si la cine se refera Isus din versetul de mai sus?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 5:46 pm

Dumnezeu este Creatorul nostru. El a dat pe Fiul Sau pentru ca noi sa primim iertarea de pacate. Diavolul este un mincinos si el doreste sa mergem si noi in iad, stiind ca el a pierdut raiul si il asteapta iadul. Dumnezeu este bun, iar diavolul este rau.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 6:45 pm

Nu te mira , asa vor pati toti acei care hulesc pe Dumnezeu. El este plin de bunatate si indurare, dar este si un foc mistuitor. Daca nu te pocaiesti, vei plati pentru toate blasfemiile aduse. Ti-am pus inainte viata si moartea. Binecuvantarea si blestemul. Alege viata ca sa traiesti!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 7:37 pm

EmaLovesJesus a scris:
Alege viata ca sa traiesti!

Pai... viata ne-a fost data de catre mamica si taticu, nu am ales-o noi si cu totii traim, ba chiar cu mult mai bine de cand am renuntat sa mai credem in zei fantastici inventati de iudeii de acum 3500 de ani in urma! grin
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 6:43 am

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Alege viata ca sa traiesti!

Pai... viata ne-a fost data de catre mamica si taticu, nu am ales-o noi si cu totii traim, ba chiar cu mult mai bine de cand am renuntat sa mai credem in zei fantastici inventati de iudeii de acum 3500 de ani in urma! grin

Nasterea ta nu a fost o greseala a cuiva,nici un esec;viata ta nu este o intamplare fericita a naturii.Cu mult timp inainte de a fi conceput de parintii tai,tu ai fost conceput in mintea lui Dumnezeu.Faptul ca poti sa respiri in clipa asta nu se datoreaza sortii;nu este vorba de nici o sansa ,nici de noroc,nici de coincidenta.Esti in viata pentru ca Dumnezeu a vrut sa te creeze.Dumnezeu a dat parintilor tai ADN-ul dorit pentru a te face pe tine,exact asa cum esti tu unica si speciala.El ti-a hotarat in mod deliberat rasa, culoarea pielii,a parului si toate celelalte trasaturi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 3:19 pm

ooo
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 8:44 pm

Ce,nu crezi?Citeste Psalmul 139.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:24 pm

EmaLovesJesus a scris:
Ce,nu crezi?Citeste Psalmul 139.

aratat cu degetul Ce-mi spui tu mie, sa citesc niste versuri scrise de crescatorii de oi si capre de acum cateva mii de ani in urma? what Prin asta va justificati voi religia, printr-o carte veche?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:33 pm

Aceasta Carte nu este lipsita de putere!Ea este Cuvantul lui Dumnezeu care ne ne da Viata vesnica!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:36 pm

EmaLovesJesus a scris:
Aceasta Carte nu este lipsita de putere!Ea este Cuvantul lui Dumnezeu care ne ne da Viata vesnica!

Trezeste-te fata din visat in cai verzi pe pereti! Daca exista vreun dumnezeu, nu se lasa ditamai dumnezeul pe baza unei carti de anticariat grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:40 pm

Aceea Carte este adevarata.De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei si au distrus-o,dar ei nu stiau ca lupta impotriva lui Dumnezeu.Este singura Carte a carei autor este prezent atunci cand o citesti!


  • Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire

  • pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună.

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Aceea Carte este adevarata.

Bineinteles ca este o carte adevarata, si Povestea Povestilor de Ion Creanga este o carte adevarata, iar cenzura comunista a facut eforturi mari pentru a o interzice, dar n-a reusit, ea circula copiata la masina de scris!

Cartile sunt adevarate, doar ce scrie in ele este pura fictiune!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeSam Dec 24, 2011 10:47 pm

Este doar parerea ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 9:03 am

EmaLovesJesus a scris:
Aceea Carte este adevarata.
Ar fi culmea absurdului sa nu fie adevarata, daca stim ca ea este o cronica/jurnal scrisa si tinuta de rabinii evrei timp de 3000 de ani!
Tu crezi ca Letopisetul tarii Moldovei scrisa de Grigore Ureche nu este adevarata?
Pai cum sa nu fie dace ele sunt niste cronici istorice!

Citat :

De-a lungul vremurilor multi au luptat impotriva ei si au distrus-o,
Ti-am mai explicat o data ca ea a fost distrusa definitiv si iremediabil!
Aceasta este motivul ptr care nu gasesti in Biblie Evangheliile celor 12 Apostoli ci falsele evanghelii ale unor ilustrii necunoscuti!
Unde sunt Evangheliile dupa care au propovaduit ucenicii lui Isus?
Oare "dumnezeul" vostru acele nimic-puternic de ce nu le scoate la suprafata, si va lasa sa il batjocoriti cu niste evanghelii care va invata sa incalcati Legea lui, ptr credinta in Diavol= Christos?

Citat :

dar ei nu stiau ca lupta impotriva lui Dumnezeu.
Care Dumnezeu?
A recomandat vreodata Isus cuiva sa citeasca Biblia?
Poi cum de n-a facut-o daca era "cartea lui Dumnezeu"?
Daca ar fi fost Cartea lui Dumnezeu, nu mai trebuiau crestinii sa fure textele cronica a poporului evreu scris de niste rabini, ....si sa vi le vanda voua in mod marsav ca fiind Cuvantul Domnuluii!
Pentru ca daca voi aveati Dumnezeu va trimitea din cer o carte gata scrisa asa cum a procedat Dumnezeul relligiei Islamice!

Problema este ca atunci cand parintii bisericii au furat scripturile poporului evreu si mitologia sa, au uitat ca pe Dumnezeul din cer al acelei religii nu il poti fura, ptr ca voi crestinii habar nu aveti uinde este cerul in care traieste zeul religiei mozaice!

Sau tu crezi ca l-au putut fura si pe Dumnezeul din ceruri al religiei Mozaice?
Ai ceva dovezi in acest sens?
De unde stii tu ca voi crestinii aveti Dumnezeu?
Si daca exista un singur Dumnezeu, de ce nu va ghidati dupa ce scrie in Coran, care este Ultimul cuvant scris de Dumnezeu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 10:01 am

Cuvantul Sau este dreptarul invataturilor sanatoase.Biblia este de folos sa ne invete,sa mustre,sa dea intelepciune,pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si destoinic pentru orice lucrare buna.,,Paziti Poruncile Mele pentru ca in ele aveti viata vesnica!,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 10:30 am

EmaLovesJesus a scris:
Cuvantul Sau este dreptarul invataturilor sanatoase.


Am inteles!
Deci tu sustii ca este bine si corect sa calcam in picioare legile lui Yahw, adica Torah, ptr ca asa au scris niste smecheri care au distrus invataturile lui Isus!
Pe noi poate ne pacalesti...dar ce te faci cu mantuirea, ca pe aia nu o primesti de la smecherii care au inlocuit evangheliile ucenicilor lui Isus, ci o primesti chiar de la Yahwe/Iehova, adica de la acela ale carui Legi le calci in picioare si ii mai si inveti pe altii sa o faca!

Citat :

Biblia este de folos sa ne invete,sa mustre,sa dea intelepciune,pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si destoinic pentru orice lucrare
buna.
Biblia este un smac fara absolut nicio valoare, si asta vedem in faptul ca nici Isus nu o recomanda NICIODATA nimanui!

Citat :


,,Paziti Poruncile Mele pentru ca in ele aveti viata vesnica!,,

Na vezi...cine este de vina ca voi nu i-ati pazit poruncile si astea s-au pierdut, si uite in loc sa citim azi evangheliile celor 12 Apostoli, acestea au disparut, si avem doar Evangheliile unor smecheri care isi bat joc de oameni invatandu-i sa calce in picioare Legile lui Dumnezeu, adica Torah si deuteronomul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 9:18 pm

Legile si poruncile sunt cele date de Dumnezeu prin Moise.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 9:21 pm

EmaLovesJesus a scris:
Legile si poruncile sunt cele date de Dumnezeu prin Moise.

Iar bagi mana in foc??? sau doar te iei dupa o carte numita biblie?
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeDum Dec 25, 2011 10:41 pm

EmaLovesJesus a scris:
Legile si poruncile sunt cele date de Dumnezeu prin Moise.
Pai atunci de ce le calcati voi crestinii in picioare?
Ba chiar mai rau, ascultati poruncile unui sarlatan care socoteste poruncile lui Dumnezeu ca fiind PAGUBA pentru Christos, motiv ptr care sarlatanul declara Legile lui Dumnezeu ca fiind ....GUNOAIE?!


6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!!! ...


Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeLun Dec 26, 2011 6:52 am


  • Crestinii nu calca in picioare faptele Legii,insa era imposibil ca acestia sa nu calce macar una din cele zece,si atunci se faceau vinovati de toata Legea.,,Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele
    Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine
    nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.”Şi că nimeni nu este socotit
    neprihănit înaintea lui Dumnezeu, prin Lege, este învederat, căci „cel
    neprihănit prin credinţă va trăi.”



  • Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: „Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele.


  • Hristos ne-a răscumpărat din
    blestemul Legii, făcându-Se blestem pentru noi – fiindcă este scris:
    „Blestemat e oricine este atârnat pe lemn” –



  • pentru ca binecuvântarea vestită lui
    Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, aşa ca, prin credinţă,
    noi să primim Duhul făgăduit.,,Permite-mi sa te intreb:Daca tot ne invinuiesti pe noi,crestinii,tu tii Legile lui Dumnezeu?


Noi suntem mantuiti prin credinta in Domnul Isus.Bineinteles ca El completeaza Legea,nu o desfiinteaza.Si toate Legile se cuprind in acestea doua:Matei 22:37-40
,În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii.”


  • Isus i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.”



  • Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă.

  • Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.”


  • În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii.”




  • Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre



  • în care trăiaţi odinioară, după
    mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care
    lucrează acum în fiii neascultării.



  • Între ei eram şi noi toţi odinioară,
    când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii
    pământeşti şi ale gândurilor noastre şi eram din fire copii ai mâniei,
    ca şi ceilalţi.



  • Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,

  • măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi).



  • El ne-a înviat împreună şi ne-a pus să şedem împreună în locurile cereşti, în Hristos Isus,



  • ca să arate în veacurile viitoare nemărginita bogăţie a harului Său, în bunătatea Lui faţă de noi în Hristos Isus.



  • Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeLun Dec 26, 2011 11:45 am

EmaLovesJesus a scris:
[
*Crestinii nu calca in picioare faptele Legii,

Evident ca Nu ...ei incalca insusi Legea !

Citat :

insa era imposibil ca acestia sa nu calce macar una din cele zece,
Dupa fapte si rasplata!
Tu ai pretentia sa ucizi fara sa fii pedepsita?
Ai gresit ...trebuie sa platesti!
Nu ca la voi la pocaiti unde toate cu..vele, borfasii si ucigasii sunt iertati, motiv ptr care toti astia dau navala la voi, si biserica voastra nu mai este ceva sfant ..ci un cuib ptr infractorii de toate felurile!

Citat :
Hristos ne-a răscumpărat din
blestemul Legii
Tu chiar nu iti dai seama ca aceste vorbe apartin unui infractor care considera Legea ca fiind un blestem...ptr ca Pavel stia prea bine ca el este un criminal ordinar care a incalcat Legea deci nu putea primii mantuire de la Dumneze=Yahwe, motiv ptr care el schimba legea ptr criminalii ca el si il ia ca Dumnezeu pe Diavol, ptr ca Diavolul se bucura ca e slavit ca Dumnezeu si are oameni care si-au vandut sufletul de dragul lui!

Tocmai exemplele tale dovedesc ca voi crestinii urmati calea unui xcriminal, adica calea Diavolului pe care il numiti Dumnezeu, fapt confirmat de faptul ca bisericile voastre sunt de fapt niste cuiburi de talhari adunati ca sa fie judecati la moarte asa cum va zice criminalul Pavel, marele ucigas de crestini adevarati, adica aceia cu care voi nu aveti nimic nici in clin si nici in maneca!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeLun Dec 26, 2011 12:02 pm

Aici este frumusetea.Oricine poate sa vina la Isus si sa primeasca iertarea de pacate si mantuirea.Iata iti pun inainte viata si moartea,binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti.
In ce ma priveste am avut o educatie buna si am trait frumos,avand principii si valori crestine.Dar,oricine ai fi,orice ai fi facut Dumnezeu este bun si te iarta!
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitimeLun Dec 26, 2011 6:07 pm

Toata aceasta monstruoasa doctrina religioasa a plecat de o vrajeala biblica, de fapt e cea mai tare conspiratie pusa la cale impotriva OAMENILOR si anume: au exista pe undeva pe la dumnezeu niste oameni, creati ca dumnezeu se plictisea, apoi existau niste mere ale intelepciunii si cunoasterii, apoi astia au fost amenintati: "sa nu mancati ca veti muri, sa nu aflati cunoasterea" ei au mancat si au fost izgoniti, asta e baza ideologiei crestine prin care s-a reusit aproape supunerea rasei umane de catre reptilieni. In primu rand cand adam si eva, simbolic au muscat din merele cunoasterii AU OBSERVAT CA SUNT DEZBRACATI, care e problema??? stim organele genitale masculine si cele feminine ca sa zic asa, aici nu ar fi problema, cica ei s-au rusinat, eu personal ma dezbracat in fata oricui si nu ma rusinez de nimic, ce am eu au toti barbatii, asta ca o paranteza, apoi vazand ca sunt goi ei ar fi incercat sa faca SEX, iar asta e singura problema care deranjeaza rau de tot biserica asta jegoasa pt ca... toti cei nascuti din act sexual sunt pacatosi, iar pana nu a venit isus pe pamant, ei se duceau toti in iad dupa ce mureau, doamne ce prostii infioratoare si o persoana precum EMA vine si incearca sa ne invete pe noi moralitate, iubire si bunatate si insasi ea nu-si cunoaste dogma religioasa, prin care insasi ea ca femeie e considerata curva si e ordonata sa se SUPUNA BARBATULUI INTRU TOATE.

Oamenii in opinia mea tot animalute ne-evoluate au ramas, poate sa se supere pe mine cine vrea, dar cand vi si vorbeste de intelepciune biblica, de zeii care ucid si le ascunzi crimele oribile prin justificare CARE MAI DECARE MAI PENIBILE, facand asta suntem niste fiinte jegoase pana in spiritu nostru daca ajungem sa justificam crimele unor zeitati reptiliene care s-au jucat din vechime cu aceasta rasa umana... Chiar o sa incep sa scriu niste articole bine structurate cum acesti reptilieni, cum sta treaba cu ei in toate culturile antichitatii...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Continut sponsorizat





Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Empty
MesajSubiect: Re: Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?    Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?  Icon_minitime

Sus In jos
 
Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul
» Este si Dumnezeu un credincios?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: