Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

In jos 
+14
somios
aurel
Zian
gugushtiuc
totyo
Anticristul
imishaa
Silverdane
stuttgart
vali
Soimos
Black velvet
Rayna
Apopii
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 3:26 pm

gugushtiuc a scris:
Am luat Dulcolax in august ouale mele...de la tara.Vrei?
Poate inveti sa te exprimi coerent. Tulburelul e de vina?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 3:36 pm

imishaa a scris:
Tulburelul e de vina?
Satana! Very Happy Il indruma pe caile impleticite ale coerentei Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
gugushtiuc
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 24/10/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 3:53 pm

imishaa a scris:
gugushtiuc a scris:
Am luat Dulcolax in august ouale mele...de la tara.Vrei?
Poate inveti sa te exprimi coerent. Tulburelul e de vina?

... poate
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 24, 2010 9:28 pm


DAAA! Te-ai inselat! Daca-ti explic de ce ti-a tras unul o palma, nu inseamna ca-i dau dreptate celui care ti-a tras-o, incerc doar sa-ti explic ce l-a provocat pe respectivul, din ceea ce ai facut!
Mai simplu de atat nu stiu sa explic, cu toate ca pe forumuri m-am obisnuit sa explic lucruri simple si in multe moduri, iar multi useri sa nu priceapa mai nimic...[/quote]
Sa presupunem ca ai dreptate.
Dar chiar daca Dumnezeul nostru este doar iluzoriu,noi supravietuim datorita acestei iluzii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 5:37 am

Anticristul a scris:
Dar chiar daca Dumnezeul nostru este doar iluzoriu,noi supravietuim datorita acestei iluzii.

Toate divinitatile sunt iluzorii, nu numai Yahwe. Eu va inteleg foarte bine punctul de vedere, precum si necesitatea unui grup de oameni de a crede in ceva si prin intermediul acestei credinte sa fie tinuti uniti!
Cineva imi spunea odata, referitor la dumnezeu: ”nu-mi lua acest punct de sprijin ca ma prabusesc!”.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 7:38 am

Eh ... Antichristul totusi are dreptate!
Chiar daca personajul Yahwe este unul virtual ... totusi acest personaj virtual i-a tinut uniti 3000 de ani desi erau raspanditi in intreaga Europa.

Lucrurile au degenerat pana la ceea ce vedem azi, odata cu "inventia" lui Constantin cel Mare ... numita "crestinism"!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 10:16 am

Soimos a scris:
Chiar daca personajul Yahwe este unul virtual ... totusi acest personaj virtual i-a tinut uniti 3000 de ani desi erau raspanditi in intreaga Europa.
Pai, asta am spus si eu, dar cu alte cuvinte.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 4:26 pm

Mda ... dar totusi nu ai spus sau macar amintit ca pseudo-"crestinismul" este cauza principala a tuturor relelor din Europa iar spre deosebire de crestinism ....mozaismul a adus cu precadere numai lucru pozitive.

Nota Bene!
Astazi la TV am vazut cum in Canada, inca in 1966 (adica anul meu de nastere) se mai ucideau anual prin internatele religioase sute de copii ai "amer-indienilor" .. sau se abuzau sexual de fetite si baieti ... si asta evident sub protectia legii ...ca doar sfanta cardasie a autoritatilor statului functiona asa cum trebuie!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 25, 2010 4:41 pm

Soimos a scris:


Nota Bene!
.. sau se abuzau sexual de fetite si baieti ...
Nu numai pe acolo se petreceau astfel de fapte abominabile; si nu trebuie mers prea departe - ca spatiu ma refer - se intampla inclusiv pe plaiurile mioritice.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 7:14 am

Nici chiar asa .. pe timpul lui ceasca ... ii lua militia daca preotii abuzau de copii ...asa ca nu aveau curajul sa o faca ...daramite sa mai ucida copii prin internate!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 12:29 pm

Soimos a scris:
Nici chiar asa .. pe timpul lui ceasca ... ii lua militia daca preotii abuzau de copii ...asa ca nu aveau curajul sa o faca ...daramite sa mai ucida copii prin internate!
Sa ucida prin internate -poate ca nu, dar cazuri izolate de abuz au existat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 26, 2010 4:42 pm

Asta cred ... ca doar popi sunt cei mari mari betivi si pehlivani !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 6:01 am

Soimos a scris:
Mda ... dar totusi nu ai spus sau macar amintit ca pseudo-"crestinismul" este cauza principala a tuturor relelor din Europa iar spre deosebire de crestinism ....mozaismul a adus cu precadere numai lucru pozitive.
Chiar crezi ceea ce spui?

Relele din Europa au multe cauze, nu numai crestinismul, chiar daca acesta nu se numara printre ultimele.
Mozaismul a adus numai lucruri bune... hmmm... Yahwe o fi cel mai bun dintre ele, nu-i asa? Hai sa nu fiu rau si sa zic ca mozaismul a fost izvorul care a alimentat raul din mintea oamenilor cu al sau Yahwe dictator si criminal (vezi VT) dar totusi a fost sursa care a alimentat cu nebunie crestinismul! Cum consideri a omora toti copii si femeile dintr-un trib in numele iubirii pentru Yahwe, e putin spus nebunie, nu-i asa?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMar Noi 02, 2010 6:36 am

Ce spui tu sunt doar "dovezi de iubire" catre poporul sau necesare sa-i faca pe evrei sa -l iubeasca si sa se increada in micul lor zeu tribal.

Adevarul este ca personajul YHWH nu este decat un personaj virtual care nu a ucis pe nimeni la fel ca si personajul virtual Dumnezeu Tatal.

Importanta este doar ideologia care sta in spatele acestor personaje ... caci oamenii care sun "biserica" actioneaza pe baza acestor ideologii!

Si uite asa vedem ca evrei nu au ucis pe nimeni pe baza acestora, ba chiar au ramas uniti pe baza ei, desi au fost risipiti in toata Europa, ba chiar erau uniti de aceasta religie si se ajutau intre ei pe baza acesteia ...iar crestinii au comis nenumarate crime animati de dumnezeul lor, fara sa punem la socoteala faptul ca religia crestina bazata fiind pe o minciuna furata de la acesti mozaici a fost prin sectele ei numeroase doar o sursa permanenta de dezbinare, si nu de unire ca la mozaici!

In asta consta enorma diferenta!
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 1:43 pm

imishaa a scris:
Black velvet a scris:
Daca Biblia este o autoritate pentru crestini, ce parere aveti de indemnurile ei, care evident ajung la credinciosi, Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”
Citatul pe care l-ai postat este doar unul din motivele pentru care am renuntat a mai citi V.T. cu ceva ani in urma.
Voi nu stiti nimic despre caracterul lui Dumnezeu si despre cel care incearca sa il defaimeze, care s-a pus pe tronul lui, dandu-se drept Dumnezeu, cautand sa il scoata in lumina ca un fel de Bau-Bau, neiertator? Biblia este plina de astfel de exemple. De aceea se spune ca a fost nevoie de Iisus. El e oglinda. Scopul lui a fost sa faca cunoscut numele lui Dumnezeu omenirii. Si momentul crucii e regizat de acelasi "Dumnezeu" la care lumea se inchina. Urmeaza sa il mai premiem pe Dracu pentru meritul sau in ispasirea noastra.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 7:09 pm

Zian a scris:
Scopul lui a fost sa faca cunoscut numele lui Dumnezeu omenirii.
Si care-i numele asta al lui Dumnezeu? Cumva Domne Deus?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 7:21 pm

Este vorba despre caracterul adevarat al lui Dumnezeu, care nu are de a face cu minciunile vehiculate. Daca vreti o interpretare referitoare la pedepsele biblice, iata una catolica: Dumnezeu manifesta dreptatea prin instrumentele sale. Inchizitia a fost si ea un astfel de instrument, dpv catolic. Apoi, nu credeti ca e adevarat ca..."pacatul se inscrie in codul genetic al individului? Cum credeti ca au luat nastere transmiterile genetice?  

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 7:37 pm

Zian a scris:
Este vorba despre caracterul adevarat al lui Dumnezeu, care nu are de a face cu minciunile vehiculate.
Pai caracterul lui Dumnezeu se cunoaste doar prin faptele sale descrise in Biblie! Este singurul loc de unde putem afla despre el. Fara Biblie si cand spun Biblie ma refer inclusiv la scrierile evreiesti dupa care a fost conceputa aceasta povestire, Dumnezeu ar fi inexistent, deci nu putem vorbi despre acest Zeu in afara Bibliei!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 7:41 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Este vorba despre caracterul adevarat al lui Dumnezeu, care nu are de a face cu minciunile vehiculate.
Pai caracterul lui Dumnezeu se cunoaste doar prin faptele sale descrise in Biblie! Este singurul loc de unde putem afla despre el. Fara Biblie si cand spun Biblie ma refer inclusiv la scrierile evreiesti dupa care a fost conceputa aceasta povestire, Dumnezeu ar fi inexistent, deci nu putem vorbi despre acest Zeu in afara Bibliei!
Ce prostii vorbesti. Te-ai blocat pe idee? Exista Dumnezeu si fara Biblie. Sunt atatea religii asa zis pagane care sustin asta. Nu mai spun de religiie asa zis-nepagane, diferite de crestinism. Tu esti pe aproape de preotii ortodocsi care spun ca in afara bisericii lor nu exista Dumnezeu si ceea in ce cred altii e fals.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 7:48 pm

Zian a scris:
Exista Dumnezeu si fara Biblie.
Ce vorbesti?!! Arata-l sa-l vedem si noi, nu-l tine doar pentru tine Laughing ca cel din biblie nu-i decat un personaj, in care cred credulii si pe care-l vad delirantii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 9:31 pm

Zian a scris:

Voi nu stiti nimic despre caracterul lui Dumnezeu si despre cel care incearca sa il defaimeze, care s-a pus pe tronul lui, dandu-se drept Dumnezeu,

Adica cum s-a dat drept Dumnezeu?
S-a prefacut si el in tufa care arde?
Sau s-a declarat si el mantuitor spitza de Isus ...asa cum s-a autodeclrat Imparatul Criminal Constantin?

Citat :

cautand sa il scoata in lumina ca un fel de Bau-Bau, neiertator? Biblia este plina de astfel de exemple.
Biblia este o carte de povesti fara nicio valoare ...desi a fost furata de la evrei ...de insusi dumnezeul care singur s-a mutat la crestini ... probabil drept multumire ca a fost lasat si el la coorve!

Citat :

De aceea se spune ca a fost nevoie de Iisus. El e oglinda. Scopul lui a fost sa faca cunoscut numele lui Dumnezeu omenirii.
Pai asta inseamna ca nu si-a indeplinit misiunea!
Dumnezeu a fost facut cunoscut de catre Pavel pe de o parte ... si de Constantin cel Mare care l-a mpus cu forta si santaj in tot Imperiul Roman pe care-l stapanea .. ca doar a avut puterea in mana sa!

Citat :


Si momentul crucii e regizat de acelasi "Dumnezeu" la care lumea se inchina. Urmeaza sa il mai premiem pe Dracu pentru meritul sau in ispasirea noastra.
La care Dumnezeu se inchina Isus?
Lui Alah ? pai ce crestinism e asta cu Allah in varf?
Sau tu nu sti ca Isus pe cruce se plangea astfel: Eli Eli Lama Sabachtani!
Adica Eli, Tatal lui Isus, ceea ce vine de la Elohim (in iudaica) sau Eloah in limba aramaica (pe care o vorbea Isus) sau Alah in limba araba!

Sa intelegem din afirmatiile tale ca Isus a venit sa-l vesteasca pe Allah ?
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeDum Noi 14, 2010 8:47 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Este vorba despre caracterul adevarat al lui Dumnezeu, care nu are de a face cu minciunile vehiculate.
Pai caracterul lui Dumnezeu se cunoaste doar prin faptele sale descrise in Biblie! ...!

Moise, a inteles mai corect:

“Iată, pun azi înaintea voastră binecuvântarea și blestemul: binecuvântarea, dacă veți asculta de poruncile Domnului, Dumnezeului vostru pe care vi le dau în ziua aceasta; blestemul, dacă nu veți asculta de poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, și dacă vă veți abate de la calea pe care v-o dau în ziua aceasta, și vă veți duce după alți dumnezei pe care nu-i cunoașteți” (Deut 11:26-28).

Iata declarația despre libertatea umana! Dumnezeu spune poporului sau că are permanent în față două opțiuni. Două căi, două opțiuni, două rezultate: Binecuvântarea și blestemul.

imishaa a scris:

Sa nu-i dai dreptate lui Soimos, cum ca diavolul a creat specia umana? Suntem penibili pioni pe tabla de sah a "mariei-sale" dracul!
Nu stii teoria cu cele doua rase care exista pe planeta? Urmasii lui Adam si urmasii Sarpelui?

Vorbiti despre atrocitatile bisericii crestine, dar biserica crestina nu este formata numai din biserica catolica. Si daca studiati istoria crestinismului primar veti vedea ca temelia bisericii catolice este falsa:
Simon Magul

Cred ca a mai fost discutat articolul acesta aici, dar nu strica sa il revedem. Este f. bine argumentat.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 1:48 pm

Zian a scris:
Moise, a inteles mai corect:
Nu stiu ce a inteles sau nu a inteles Moise, asta doar el a stiut-o! Pot sa-ti spun doar ca a spus ceea ce trebuiau sa stie prostii, adica faptul ca alegerea lor este limitata doar la doua optiuni si acelea impuse de cine? De marele Dictator!

Citat :
Iata declarația despre libertatea umana! Dumnezeu spune poporului sau că are permanent în față două opțiuni. Două căi, două opțiuni, două rezultate: Binecuvântarea și blestemul.
Omul liber are nenumarate optiuni, omul prost si indoctrinat are doar cele doua optiuni! Ce caracter mizer trebuie sa aiba un dictator pentru a lua libertatea oamenilor...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 3:19 pm

Credeam ca discutam pe marginea textului biblic, mai concret a contradictiilor biblice.

Daca vrei sa iti creezi propriul sistem de legi, nu ai decat, numai ca trebuie sa actionezi in conformitate macar cu legile societatii in care faci parte. Aceasta poate ca are si un rol educativ si evolutiv asupra ta. Daca te-ai nascut sa fii criminal sau sa practici poligamia, vei fi educat sa inveti si frumusetea altor valori morale decat cele ale razboiului sau ale haremului.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 4:21 pm

Zian a scris:
Credeam ca discutam pe marginea textului biblic, mai concret a contradictiilor biblice.

Daca vrei sa iti creezi propriul sistem de legi, nu ai decat, numai ca trebuie sa actionezi in conformitate macar cu legile societatii in care faci parte.
Tocmai aici e problema!
Noi oamenii normali, adica liber-cugetatori, avem ca model de lege doar legile societatii actuale, respectiv Codul Civil si Codul Penal!
Alte legi care se pun in carca Marelui Nimeni traitor in Cer=Nimic ... sunt doar fantezi ptr o lume virtuala cum mai nou gasim pe internet ...de genul:

http://www.anno1777.com/index.php?i=83307

Ca in lumea asta se vand si se cumpara sclavi ..asta nu inseamna ca se intampla in lumea reala

Citat :

Aceasta poate ca are si un rol educativ si evolutiv asupra ta.

Sunt de parere ca nu se poate cladi o educatie buna pe minciuna si sarlatanie ...si mai ales prin santaj(ul cu divinitatea care vede tot)

In concluzie .... avem legi actualizate la problemele societatii de azi ...iar legile de pe lumi mult mai imaginare decat lumea din internet ...le lasam ptr timpul liber ...dar mai ales atunci cand putem castiga bani reali prin capacitate manageriala ...ca in linkul de mai sus ...in loc sa cheltuim banii cu MITA data prin preot unui Dumnezeu inexistent!

Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 5:19 pm

Legile morale ale societatilor nu au toate la baza legile din cartile asa zis sfinte? Pana si ziua de odihna saptamanala? Cu care dintre poruncile biblice nu esti de acord?
Zici ca respecti legile societatii...Cu Codul Fiscal cum stai, daca esti asa corect? Furi cu codul fiscal in mana si falimentezi firma ca sa ramai tu cu banul in buzunar. Nu te mustra constiinta, ca doar Codul fiscal nu e de natura religioasa, sa mearga la constiinta omului. Probabil ca ai tras apa demult dupa constiinta.
Sa nu furi, sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui, sa nu savarsesti adulter, sa iti respecti parintii.... Nu vad nimic rau in astea. Mai degraba vad in Codul civil raul.
Ce suntem noi, un fel de marionete, care sa fie tinute in frau cu Legea societatii?
Lumea se imparte in papusi si papusari, indiferent de domeniu.


Daca biserica s-ar uni cu statul, ai inghiti atunci si Legea biblica, nu? Aici e problema?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 6:11 pm

Zian a scris:
Legile morale ale societatilor nu au toate la baza legile din cartile asa zis sfinte? Pana si ziua de odihna saptamanala? Cu care dintre poruncile biblice nu esti de acord?
Cu aia de zice sa nu ucizi !
Eu o prefer pe aia cu sa nu OMORI in locul acesteia cu Sa Nu Ucizi!
Asta din Biblie cu ucisu e facuta asa ca sa te simti legitimat si scuzat ca ai omorat un om ...bineinteles daca ai facut-o in numele credintei si a bisericii!
Ti se pare asta corect?

Citat :

Zici ca respecti legile societatii...Cu Codul Fiscal cum stai,
Ai dreptate ...l-am uitat si pe asta la fel ca si pe Codul bunelor maniere ...doar ca acestea doua nu fac parte din Codurile dupa care lucreaza justitia, iar delictele privind incalcarea legi le gasim in Codurile amintite!
Dar daca tot vorbesti de trasul apei pe moralitate ... de ce ma intrebi pe mine de codul Fiscal ... si nu vorbesti de Biserica?
Aia platesc cumva impozit ptr banii care ii incaseaza din SARLATANIE?
De ce nu chemi protectia consumatorilor sa controleze daca de banii platiti conform tarifului ti se asigura intermedierea cu michiduta si daca michiduta isi face treaba ptr banii platiti ?
Dupa ce reusesti sa rezolvi problemele acestea ce tin de plata unei sarlatanii ... numai dupa aceea sa faci control la frizerii sau coafuri ca sa vezi daca se taie chitanta fiscala ptr un lucru pe care-l vezi bine ca s-a executat!
Daca nu intelegi atata lucru ...vai de constiinta ta!

Citat :

Ce suntem noi, un fel de marionete, care sa fie tinute in frau cu Legea societatii?
Oamenii fara constiinta ...adica cei care CRED in loc sa STIE ...mai pe scurt vitele si oile cu aspect uman dar fara constiinta ...au nevoie de legi !
Si cum societatea s-a dezvoltat si la fel si problemele ...evident ca trebuiau facute legi noi ptr vitele cu aspect uman, ptr ca Dumnezeu nu mai face fata la atata treaba.
Uite sa iti dau un exemplu Biblic ...legenda Sodomei si Gomora unde vedem ca Dumnezeu pedepseste tot satul pe motiv de sodomie ...desi ma indoiesc ca bebelusi si mamele lor au fost si ei sodomiti ...si nu il pedepseste pe preacuratul Lot cel cinstit care si-a regulat propriile fete lasandu-le gravide!
Acest fapt nu a fost pedepsit de nimeni ...si nci nu l-am vazut scris intre cele 10 porunci !

Ce zici e bine asta sau este rau?
Citat :

Lumea se imparte in papusi si papusari, indiferent de domeniu.
Asta poate fi valabil si in lumea ta ...si e regula in lumea religioasa ...in lumea in care traiesc eu te asigur ca nu sunt papusarul nimanui !


Daca biserica s-ar uni cu statul, ai inghiti atunci si Legea biblica, nu? Aici e problema?[/quote]
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 6:49 pm

N-ai nimerit-o cu lumea mea, ca eu nu prea sunt dus la biserica si nici docil nu sunt!
Iti raspundeam doar la mesaj, trecand ideile tale in mod nepartinic prin mintea mea.
Lucreaza justitia dupa Codul Fiscal. Si vai ce mai lucreaza! Ia sa nu iti platesti tu datoriile sau sa iti faca dosar aia de la garda, sa vezi atunci. Ori sa te prinda ca aduci facturi false ca sa maresti cheltuielile sau sa iesi cu tva pe care doresti sa il mai si recuperezi de la stat.

Bisericile si manastirile sunt institutii de cult si se incadreaza unei legislatii economice specifice. Are el Patriarhul grija sa nu fure popii, ca are securitate bisericeasca, stai fara grija! Are cap Daniel. Sunt si acolo pe ranguri. Ca mai fura popii, asta se intampla in orice domeniu. Din banii luati de la enoriasi, acopera facturile de energie, caldura(care nu sunt prea scazute de cand lumanarile au fost inlocuite cu becuri) si sobele cu aparate de aer conditionat. Sunt obligati sa foloseasca veniturile pentru investitii sau alte cheltuieli deductibile(vezi Codul Fiscal)... Platesc si ei impozite si au si salarii.
Preotia este o meserie ca oricare alta. Un preot trebuie sa fie si bun psiholog si orator, sa cante bine, sa fie o persoana demna de incredere... Nu e usor. In cee mai multe cazuri, un popa face mai mult decat un psiholog.

Apoi, e chiar penibil sa te uiti la maruntisul din bisericile ortodoxe. Aduna cate 1 leu de la cate o babuta care scrie un acatist de 5 pagini. Omul are o mentalitate preum ca, daca nu da ceva bani, nu e primit de Dumnezeu. Chestia asta cu plata e peste tot.

Crimele bisericii apartin catolicismului iar bisericile crestine nu sunt formate numai din catolicism.

Ce e aia constiinta? Daca te nasteai ca si Tarzan in jungla, ori intr-un trib de canibali, aveai constiinta, dar constiinta de canibal ori de maimuta... Constiinta nu e rodul impregnarilor educative in primul rand?

Pacatul se transmite in codul genetic al fiecaruia si biblia cand spune ca pedeapsa va urmari persoana pana la al nu stiu catelea neam, cam asta spune.
Nu ne nastem tabula rasa, sfinti, ci cu un cod genetic. Educatia poate face mult sau poate strica mult. Poate codul genetic e ca si un fel de karma sau destin. Inclina, dar nu deterrmina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 7:53 pm

Zian a scris:
N-ai nimerit-o cu lumea mea, ca eu nu prea sunt dus la

Lucreaza justitia dupa Codul Fiscal. Si vai ce mai lucreaza! Ia sa nu iti platesti tu datoriile sau sa iti faca dosar aia de la garda, sa vezi atunci.
Mai intai sa vezi tu ca aia de la garda nu apartin de ministerul justitiei ...ci de cel al Finantelor ...deci ei te pot amenda ...dar in cazuri mai serioase ...te dau pe mana justitiei!
Citat :

Bisericile si manastirile sunt institutii de cult si se incadreaza unei legislatii economice specifice.
Poate vrei sa zici ca in biserici se cultiva prostia si sarlatania!,,,si zau ca si acestea sunt considerate "culte" desi se bazeaza pe incultura!

Dar cand e vorbe de parale ...toata lumea sa treaca pe la casa sa deconteze ...mai ales preotii ...ptr ca nu e corect ca sa primeasca doua rasplati ptr o singura munca ...adica plata pe lumea asta si plata pe lumea aialalta!

Citat :

Are el Patriarhul grija sa nu fure popii, ca are securitate bisericeasca, stai fara grija!
Cum sa fure ...ca doar nu se duc la banca sa deie un hold -up si nici nu fura godacu din curtile oamenilor ...dart sti de ce?
Ptr ca vin prostii si se roaga de ei sa le ieie banii ptr NIMIC!

Si aici trebuie neaparat sa se sesizeze OPC-ul ...adica protectia consumatorilor ...si daca nu se gasesc dovezi ca s-a facut intermedierea cu divinitatea a mesajului ptr care s-a incasat banu ...atunci neaparat ar trebui arestati ptr sarlatanie!

Citat :

Preotia este o meserie ca oricare alta.
Zau?
Si care sunt rezultatele economice ptr societate ale MUNCII lui?

Citat :

Un preot trebuie sa fie si bun psiholog si orator, sa cante bine, sa fie o persoana demna de incredere...

Aceleasi aptitudini i se cer si unui excroc profesionist ... !

Citat :

Apoi, e chiar penibil sa te uiti la maruntisul din bisericile ortodoxe. Aduna cate 1 leu de la cate o babuta care scrie un acatist de 5 pagini.
Mai bine i-ar da un leu ca daca ptr tine 1 leu e fara valoare ... ptr babuta respectiva cu pensia mica, sunt banii ei de medicamente.
Si sa-i explice ca cititul a proasta dintro carte de minciuni ...nu foloseste absolut de loc!

Citat :

Omul are o mentalitate preum ca, daca nu da ceva bani, nu e primit de Dumnezeu. Chestia asta cu plata e peste tot.
Evident ca e peste tot ...ca doar religia nu este sarlatanie numai in Romania ...ci peste tot!

Citat :

Crimele bisericii apartin catolicismului iar bisericile crestine nu sunt formate numai din catolicism.
Nu draga ...crimele respective apartin Bisericii Crestine ...ptr ca s-au facut pe baza unor citate din Biblia care este aceasi ptr toti crestinii!
Tu ai in vedere probabil numai arderile pe rug ale inchizitiei cand zici asta ...dar crestinismul dupa Constantin (tatal ortodoxiei) s-a nascut prin crima ...si amenintari cu crima caci pana la Constantin erau alti crestini numiti "primii crestini" si acestia erau SECTA a religiei Mozaice ...si nu crestini asa cum sunt cei de azi!

Citat :

Ce e aia constiinta? Daca te nasteai ca si Tarzan in jungla, ori intr-un trib de canibali, aveai constiinta, dar constiinta de canibal ori de maimuta... Constiinta nu e rodul impregnarilor educative in primul rand?
ha ha ha ... tu nu sti ca deosebirea intre om si animal este tocmai Constiinta?
Tocmai din cauza asta vedem ca oamenii neevoluati si needucati sunt lipsiti de constiinta ...si exact ptr acestia s-a inventa religia ca sa-i tina in frau ... dar religia se poate inlocui cu educatia !

Citat :

Pacatul se transmite in codul genetic al fiecaruia si biblia cand spune ca pedeapsa va urmari persoana pana la al nu stiu catelea neam, cam asta spune.
Ce spune in Biblie este o prostie scrisa de oameni si pusa in gura lui Dumnezeu! Daca nu crezi asta ...vezi cine a scris Tanachul ...si cum se cheama aceasta scriptura in crestinism!
Cat despre pacat .... asa ceva nu exista ...oamenii normali denumesc asta ca fiind greseala ...si perseverenta constienta in greseala nu se numeste pacat ...ci prostie ... si prostii sunt batuti de soarta , ptr ca supora consecintele propriei lor prostii !
Din aceasta cauza este important ca din copii sa facem oameni ...si nu oi ...bineinteles din turma Domnului!

Citat :

Nu ne nastem tabula rasa, sfinti, ci cu un cod genetic.
Asta nu are legatura cu Religia

Citat :

Educatia poate face mult sau poate strica mult. Poate codul genetic e ca si un fel de karma sau destin. Inclina, dar nu deterrmina.
In mod sigur ca ai dreptate ...Romania este cel mai clar exemplu ca scoala face ratati cu diploma ... din ce cauza crezi ca este diferenta asta imensa intre Germania si Romania ...nu cumva din cauza invatamantului ...si uite ca in Germania se pune baza tocmai pe desfintarrea credintei ...si inlocuirea ei cu STIINTA!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 7:54 pm

Zian a scris:
Credeam ca discutam pe marginea textului biblic, mai concret a contradictiilor biblice.
Textele biblice descriu actiuni si contureaza caractere de personaje!
De ce este atat de greu de inteles ca un personaj care ucide, isi impune vointa cu forta si practica santajul este un personaj rau?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 9:54 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Credeam ca discutam pe marginea textului biblic, mai concret a contradictiilor biblice.
Textele biblice descriu actiuni si contureaza caractere de personaje!
De ce este atat de greu de inteles ca un personaj care ucide, isi impune vointa cu forta si practica santajul este un personaj rau?
Un personaj care ucide este doar un instrument. Parca am face comentarii literare pentru "Baltagul" lui Sadoveanu!
Si eu ti-am dat citatul din Deuteronom, cu binecuvantarea si blestemul si liberul arbitru in ce priveste respectarea legii. Apoi ti-am spus ca pacatul parintilor se transmite genetic. Alegand blestemul in loc de binecuvantare, un neam intreg de pacatosi, au ales singuri moartea. Nu Dumnezeu i-a ucis. Cei care au ucis, au facut jocul altor soi de forte si au intrat intr-un joc in care la randul lor vor fi judecati pentru crima.
Poate are Anticristul alta explicatie.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 11:29 am

Zian a scris:
Un personaj care ucide este doar un instrument.
Hai ca esti tare Laughing esti primul pe care-l aud ca dumnezeu e un instrument Laughing Laughing Laughing
Citat :
Parca am face comentarii literare pentru "Baltagul" lui Sadoveanu!
Laughing
Pai a comenta versetele din biblie e acelasi lucru cu a comenta paragrafele din Legendele Olimpului. Singura diferenta este ca Legendele Olimpului reprezinta mitologie greaca, iar biblia mitologie evreiasca!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 11:57 am

Apopii a scris:

Pai a comenta versetele din biblie e acelasi lucru cu a comenta paragrafele din Legendele Olimpului. Singura diferenta este ca Legendele Olimpului reprezinta mitologie greaca, iar biblia mitologie evreiasca!
Afirmatia ta ar fi adevara daca in loc de Biblie ai fi spus Tanachul.

Biblia nu este a poporului evreu ...ci minciuna Romei care s-a folosit prin FURT INTELECTUAL de Tanach-ul SCRIS de poporul evreu.

Am scris cuvantul SCRIS cu caractere mari ptr ca sa se stie clar ca Tanachul e scris de oameni ...iar cei care au furat acest text nu au dreptul sa minta populatia afirmand ca VT=Tanach ...e inspirat de Dumnezeu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 12:18 pm

Soimos a scris:
Afirmatia ta ar fi adevara daca in loc de Biblie ai fi spus Tanachul.
Da, asa este si a fost buna corectarea ta deoarece unii cititori ai forumului care nu cunosc legatura dintre biblie si Tanach n-ar mai fi priceput la ce ma refeream daca scriam direct Tanach.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
» Cand s-a nascut Diavolul
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: