Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

In jos 
+14
somios
aurel
Zian
gugushtiuc
totyo
Anticristul
imishaa
Silverdane
stuttgart
vali
Soimos
Black velvet
Rayna
Apopii
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 1:03 am

Apopii a scris:

vers. 15: "Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

vers. 16: "Iar prazile ei sa le aduni toate in mijlocul pietii ei si sa arzi cu foc cetatea si toata prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tau; sa fie ea pe vecie daramata si niciodata sa nu se mai zideasca."


Ptiii drace... astuia ii spun crestinii ca-i dumnezeu plin de iubire? Iar aluia de i-a indemnat catre cunoastere, ii spun necuratul... grin

Probabil ca de aia a ajuns lumea in halul in care este, iar crestinii ca sa se scoata dau vina pe masonerie hohot au gasit alt tap ispasitor what
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 11:45 am

Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 6:28 pm

Apopii a scris:

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Manastire-ntr-un picior ...ghici ciuperca cei?

Pai hai sa le dam celor care nu s-au prins si cateva elemente "ajutatoare"!

Oare din ce cauza biserica crestina ...adica cea a "iubirii" ...a comis cele mai grozave atrocitati impotriva oamenilor?

Simplu ...ptr ca "dumnezeul" lumii acesteia (adica cea in care traim cu totii) este .... este ... Diavolul.
In timp ce Satana ...sau Satan ... preluat de evrei din Zoroastrism ...este Acuzatorul care ii acuza pe oameni ptr pacatele savarsite ... deci un personaj justitiar ...e ceva rau sa lucrezi in justitie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 8:05 pm

livius a scris:
Simplu ...ptr ca "dumnezeul" lumii acesteia (adica cea in care traim cu totii) este .... este ... Diavolul.

Eu zic ca de fapt dumnezeul biblic este personajul cel rau din poveste, iar Diavolul este personajul cel drept, cel putin dupa faptele lor descrise in povestea biblica.

Dumnezeu nu are cum sa fie Diavolul, pentru ca Diavolul este cel corect si fara crime la activ, iar daca Diavolul ar fi stapanul acestei lumi, atunci am trai intr-o lume dreapta si lipsita de rele, dar nu traim intr-o astfel de lume, oricat am incerca noi sa-i vedem doar partea buna...

Traim intr-o lume demna de dumnezeul biblic! Faptul ca religia crestina a inversat binele cu raul... asta nu inseamna ca personajul care a mintit, care si-a impus propria vointa in mod dictatorial, care a ucis atatia oameni sau care a asmutit oamenii sa se omoare intre ei, a devenit bun si nici nu inseamna ca personajul care s-a revoltat impotriva sa a devenit rau!


Citat :
In timp ce Satana ...sau Satan ... preluat de evrei din Zoroastrism ...este Acuzatorul care ii acuza pe oameni ptr pacatele savarsite ... deci un personaj justitiar ...e ceva rau sa lucrezi in justitie?

Nu e rau sa lucrezi in justitie, dar depinde si pentru cine lucrezi... Daca lucrezi pentru unul care le cere oamenilor sa se omoare intre ei doar pentru a-l recunoaste pe el ca fiind singurul stapan, atunci se schimba treburile!

Si ceausescu se considera ca fiind cel mai iubit fiu al poporului... si nu accepta sa mai existe si altii ca el.. era rau sa lucrezi in justitia sa si sa condamni oameni, doar pentru ca erau impotriva dictatorului? Era bun sau era rau un justitiar care s-ar fi revoltat impotriva lui ceausescu?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 9:02 am

Apopii a scris:
Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit, iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 11:08 am

Mihai12 a scris:
Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit,
fals !
Lilith ...prima nevasta a lui adam ...aia care nu a gustat in fructul oprit ...trebuia sa fie nemuritoare ...ptr ca ea nu a gustat din acel fruct ... in plus de asta orice om moare imediat dupa ce mananca un fruct otravit ...pe cand adam si Eva au mai trait ...ba au chiar avut si copii si au "iesit din sistem" in modul cel mai natural.

Citat :

iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.
Oare nu si in crestinism ? ... pai s-o fi schimbat crestinismul azi-noapte si nu mai propovaduieste despre "viata vesnica" ...aia pe care o "traieste vesnic" fiecare mort? ...sau sti tu vre-un mort care nu "traieste" vesnic "viata" lui de mort-copt? ...sau vre-unul care a murit din moarte si nu mai traieste vesnic ca mort?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 11:43 am

Soimos a scris:
Lilith ...prima nevasta a lui adam ...aia care nu a gustat in fructul oprit ...trebuia sa fie nemuritoare ...ptr ca ea nu a gustat din acel fruct ... in plus de asta orice om moare imediat dupa ce mananca un fruct otravit ...pe cand adam si Eva au mai trait ...ba au chiar avut si copii si au "iesit din sistem" in modul cel mai natural.
Pff, horible. Lilith apare doar in traditiile talmudice si kabaliste si pe langa asta se spune ca a devenit demon, deci traieste si azi. Asa ca documenteaza-te inainte sa te faci de ...


Soimos a scris:
Oare nu si in crestinism ? ... pai s-o fi schimbat crestinismul azi-noapte si nu mai propovaduieste despre "viata vesnica" ...aia pe care o "traieste vesnic" fiecare mort? ...sau sti tu vre-un mort care nu "traieste" vesnic "viata" lui de mort-copt? ...sau vre-unul care a murit din moarte si nu mai traieste vesnic ca mort?
Am zis eu ca esti varza dar nu m-ai crezut. In momentul cand cineva moare, asteapta pana la judecata, in mormant iar minciuna sarpelui este ca atunci cand cineva moare, defapt nu moare, ci traieste in alta dimensiune. Viata vesnica o primeste cine merita si nu are legatura cu ce zici. Dar tu ca orice ***** care se crede inteligent, vorbesti pe langa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 12:39 pm

Mihai12 a scris:
Pff, horible. Lilith apare doar in traditiile talmudice si kabaliste ..
da-te mah in cucuruz de credincios ilogic si irational dar cu parturi de savant ce esti ...
Nu vorbeam de locul in care apare Lilith, ci de faptul ca a fost prima nevasta a lui Adam ...aia care nu a manct din fructul oprit.
Dar daca am ajuns sa vorbim despre ...hai sa ti-o servesc pe tava ... Ia vezi ce scrie aici in "Jesaja 34,14":wird seine Gefährten rufen und dort wird auch die Lilit verweilen und ihre Behausung finden ...ti-am dat versetul in limba germana ...ptr ca se pare ca romanii si-au marsavit Biblia astfel incat sa corespunda sarlataniei traditionale.
Citat :

si pe langa asta se spune ca a devenit demon, deci traieste si azi.
ha ha ha ...poi daca traieste ...da si tu adresa ei .... chiar daca e demon ... ca altfel voi crede ca ea traieste tocmai in capul tau ala plin de rahat religios!
Citat :

Asa ca documenteaza-te inainte sa te faci de .

Dupa cum ai vazut ...m-am documentat ...si vezi bine ca te-am facut de ras ...ptr ca ti-am aratat ca despre ea este vorba chiar in Biblie!!! ...deci tu ai fost acela care bate campii ...


Citat :

Am zis eu ca esti varza dar nu m-ai crezut. In momentul cand cineva moare, asteapta pana la judecata, in mormant iar minciuna sarpelui este ca atunci cand cineva moare, defapt nu moare, ci traieste in alta dimensiune. Viata vesnica o primeste cine merita si nu are legatura cu ce zici. Dar tu ca orice ***** care se crede inteligent, vorbesti pe langa.
ce prostii mai debitezi !
Eu nu am vazut nici un mort care sa astepte judecata ...si fac pariu ca tu esti prea prost ca sa imi arati un caz ...sau sa fi in stare sa aduci o dovada in acest sens !
Ce spui tu este doar o fantezie a ta ...preluata de la altii mai prosti ca tine(ca tu nu esti prost ...ci doar un credul ...o forma a credintei) si astfel a devenit rodul capului tau plin cu rahatul unei religii diabolice ...si nu o realitate!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 12:52 pm

Dupa ce ca esti prost mai esti si tare in clanta. Te-ai dus rapid pe Google( ca fara el esti mort) si ai citit in graba ce ti-a picat la mana, facand un talmes-balmes. Pun pariu ca daca erai fata in fata cu mine nici nu stiai ce sa zici.


Du bist der schlechteste Mensch auf der Welt Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 1:18 pm

Mihai12 a scris:
Dupa ce ca esti prost mai esti si tare in clanta. Te-ai dus rapid pe Google( ca fara el esti mort) si ai citit in graba ce ti-a picat la mana, facand un talmes-balmes.
Ma fraiere ...nu este important ca ma duc sau nu pe Wikipedia ...ci faptul ca nu o faci tu (din cauza ca fugi de documentatie ca dracu de tamaie ... k nu cumva documentandu-te sa aflii adevarul ...si vobesti numai prostii ...ca un iubitor al intunericului si al minciunii ce esti!
Citat :

Pun pariu ca daca erai fata in fata cu mine nici nu stiai ce sa zici.
Ha ha ha ...esti cam aiurit fiule ...deocamdata ne-ai dovedit ca nici atunci cand esti departe ...nu faci fata la o discutie bazata pe argumente logice si dovezi stiintific demonstrate ... ptr ca la tine totul merge pe credinta a proasta!

Citat :

Du bist der schlechteste Mensch auf der Welt Very Happy

Du Spinst ... Du kennst mich doch gar nicht!
Cum sa fie rau cineva care sustine adevarul si combate minciuna ...si reciproca ...cum sa fie bun cineva care iubeste minciuna si si-a vandut sufletul lui Lucifer?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 2:45 pm

Soimos a scris:
Ma fraiere ...nu este important ca ma duc sau nu pe Wikipedia ...ci faptul ca nu o faci tu (din cauza ca fugi de documentatie ca dracu de tamaie ... k nu cumva documentandu-te sa aflii adevarul ...si vobesti numai prostii ...ca un iubitor al intunericului si al minciunii ce esti!
Documentatia am facut-o demult. Omul mai scrie si din sertarele mintii, nu copiaza tot ce gaseste pe internet. Tu umblii mereu cu laptopul dupa tine, asta in caz ca vei avea parte de o discutie cu cineva???


Soimos a scris:
Ha ha ha ...esti cam aiurit fiule ...deocamdata ne-ai dovedit ca nici atunci cand esti departe ...nu faci fata la o discutie bazata pe argumente logice si dovezi stiintific demonstrate ... ptr ca la tine totul merge pe credinta a proasta!
Bla bla bla, ca sa nu ramana ceva nescris. In discutii religioase se discuta pe seama scrierilor acelei religii. Cand a fost vorba sa discutam despre dovezi stiintifice si aici ma refer la evolutionism, nu prea ai vrut, pe motiv ca este un forum religios( vrajeala de 2 bani. exact ca mana care nu poate sa scrie si da vina pe pix )



Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 6:24 pm

Mihai12 a scris:
Documentatia am facut-o demult. Omul mai scrie si din sertarele mintii, nu copiaza tot ce gaseste pe internet.
Se vede ca ai facut-o de mult ...ca doar de aia esti inca cu mentalul in evul mediu intunecat si religios, si esti atat de tocit la minte incat nu intelegi ca in ziua de azi informatiile multe si noi ar trebui sa-ti fie "painea cea de toate zilele" ...ca de aia traiesti in era informatiei ,,,si nu in evul mediu in care inca te mi crezi!

Citat :

Tu umblii mereu cu laptopul dupa tine, asta in caz ca vei avea parte de o discutie cu cineva???
E adevarat ca eu umblu cu laptopul dupa mine ...dar nu ca sa discut, ptr ca nu am timp de asta ...ci sa ma documentez permanent, asta incepand de la istorie, actualitti, si nu in ultimul rand cu documentatia stiintifica si de profesionalitate, si am curajul sa o recunosc si chiar sa ma laud cu asta ptr ca exact asa este modelul care trebuie urmat 24 de ore din 24 ... INFORMATIE ...si Sfantul Internet iti satisface aceasta dorinta ... si asta te face sa te simti ... un adevarat Dumnezeu ...ptr ca vorba latinului "Scientia potentia est" adic Stiinta este PUTERE ...in timp ce Credinta ...doar o SLABICIUNE a oamenilor prosti si neinformati!


Citat :
In discutii religioase se discuta pe seama scrierilor acelei religii.
Asta doar in mintea ta limitata!
In realitate exista multe teme de discutt referitor la religie, incepand cu doctrina bisericii sau cu istoria bisericii sau a Bibliei ...+++ multe alte teme diacente!

Citat :

Cand a fost vorba sa discutam despre dovezi stiintifice si aici ma refer la evolutionism, nu prea ai vrut, pe motiv ca este un forum religios( vrajeala de 2 bani. exact ca mana care nu poate sa scrie si da vina pe pix )
Nu ai inteles nimic ...eu am fost intodeauna deschis la discutii pe tema evolutionism dar doar in legatura cu creationismul ...asa ca la fiecare argument pe care il dau referitor la evolutionism ...am pretentia ca acest argument sa fie combatut cu unul care ne arata dovada precum ca creatia e facuta exact de Yahwele cel cu copii!
Discutiile absurde gen hai sa ne kkm pe evolutionism ...ca asta este dovada ca creationismul este "adevarul" ...il poti discuta eventual la gradinita ...adica cu cei de aceeasi inteligenta ca tine!

Mie trebuie sa imi dovedesti cu argumente ca Creatorul este tocmai Dumnezeul religiei tale ... ala care a fecundat-o pe fecioara ... bineinteles prin mijloace crestine ... motiv ptr care aceasta tema nu se gaseste in Biblia furata de la mozaici ...si culmea prostiei nu si-a creat propriul sau Fiu construindu-l Perfect ...ci l-a facut fecundand "crestineste" ovulul unei maimute primate care era culmea coincidentei ...era asemanatoare 98,7% ...chiar cu El insusi!



Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 8:10 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit, iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.

Mai oita nescolita, tu nici ce scrie in biblie nu esti capabil sa citesti? E rau sa fii prost, dar mai rau e sa fii si mai prost decat cei mai prosti, incat sa nu fii capabil sa intelegi nici macar ceea ce citesti doh

Dumnezeu zice ca vor muri IN ZIUA IN CARE VOR MANCA DIN ACEL POM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca dumnezeu n-a mintit, iar ei au murit, cum p*** mea s-au mai inmultit, si-au tras copiii la xerox?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 9:11 pm

Cyberman a scris:


Mai oita nescolita, tu nici ce scrie in biblie nu esti capabil sa citesti? E rau sa fii prost, dar mai rau e sa fii si mai prost decat cei mai prosti, incat sa nu fii capabil sa intelegi nici macar ceea ce citesti doh

Dumnezeu zice ca vor muri IN ZIUA IN CARE VOR MANCA DIN ACEL POM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca dumnezeu n-a mintit, iar ei au murit, cum p*** mea s-au mai inmultit, si-au tras copiii la xerox?

L-ai facut sah mat!
Fac pariu ca nu iti va raspunde ....asta desi inainte s-a cocosit a proasta ... si te-a facut in fel si chip!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 10, 2011 10:56 am

Cyberman a scris:
Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit, iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.

Mai oita nescolita, tu nici ce scrie in biblie nu esti capabil sa citesti? E rau sa fii prost, dar mai rau e sa fii si mai prost decat cei mai prosti, incat sa nu fii capabil sa intelegi nici macar ceea ce citesti doh

Dumnezeu zice ca vor muri IN ZIUA IN CARE VOR MANCA DIN ACEL POM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca dumnezeu n-a mintit, iar ei au murit, cum p*** mea s-au mai inmultit, si-au tras copiii la xerox?

Au murit spiritual ma puta bleaga. Si-au pierdut conexiunea pe care o aveau cu Dumnezeu. Deci din perspectiva lui Dumnezeu, ei erau morti. Dar stai ca tu esti ateu, iar creierul tau mic cat o boaba de mazare nu reuseste sa pricepe ce zice eu aicisa box
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 10, 2011 11:23 am

Mihai12 a scris:
Au murit spiritual ma puta bleaga.

Simti ceva ”bleg” intre amigdale? Daca nu... inseamna ca esti mort spiritual! rostogol hohot

Citat :
Si-au pierdut conexiunea pe care o aveau cu Dumnezeu.

Adica s-au insanatosit psihic si muscand din ”pomul cunoasterii” s-au desprins din primitivism, lucru care nu se poate spune si despre tine, din niciun punct de vedere esti greu de cap
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 10, 2011 12:38 pm

Hai ca esti varza. Te-as ruga sa nu te mai bagi in seama cu mine
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 10, 2011 12:57 pm

Mihai12 a scris:
Hai ca esti varza. Te-as ruga sa nu te mai bagi in seama cu mine

Eu nu ma bag in seama cu tine, ti-am spus ce fac cu tine grin Oricum esti irezistibil cheers cand vad un asemenea tantalau, zau ca nu ma pot abtine hohot si daca nu-ti convine... basti si mucles!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 3:32 am

Este oare Dumnezeul crestinilor este tot acelasi ca Dumnezeul lui Moise?

Pentru a putea trage o concluzie corecta ... trebuie sa tinem cont de urmatoarele lucruri si sa incercam sa ne raspundem corect la urmatoarele intrebari

Poate cineva (chiar Dumnezeu) sa fie tata intr-o religie si in alta, tot El ...sa nu fie tata ?
Sa vedem realitatea:
- Dumnezeul evreilor nu are nici astazi copii deci nu este Tata nimanui
- Spre deosebire de Dumnezeul crestin care are ca fiu pe Isus, si este asadar Tata!
Oare nu cumva este vorba de doi Dumnezei?
Unul original si altul O CLONA????

Oare Dumnezeu isi poate trada propria-i religie?
Religia Mozaica (numita asa dupa numele personajului biblic profetul Moise, cel caruia Dumnezeu i s-a revelat ca sa-i dea tabla cu Legi) si acelasi sa treaca de partea crestinilor ...adica de partea celor care-i incalca LEGEA, ba chiar considera ca Legea Lui (aia veche) este o piedica in calea lui Christos care a adus, chipurile "o Lege noua" (Noul Testament) si considera ca Legea Vechea adica cea a lui Dumnezeu ... este un GUNOI !!! (conform afirmatiilor din Biblie ale falsului apostol Pavel)

Oare nu cumva este vorba de doi "Dumnezei" diferiti?
Unul "original" si altul clona?

Sa mai observam faptul ca Dumnezeul poporului evreu era pina la Niceea doar un mic zeu tribal, unul care este gelos pe alti Dumnezei ai popoarelor din vecinatate si unul care indeamna deseori la crime, atunci cand nu ucide chiar El personal (intai nascuti sau copii/bebelusi ai popoarelor dusmane!

Acest mic Dumnezeu tribal al unui popor de pastori, a devenit, mai ales dupa Conciliul de la Niceea, un Dumnezeu Gigantic si al tuturor desi Yahwele original era numai Dumnezeul iudeilor ....doar ptr faptul ca biserica crestina devenita religie oficiala a Imperiul Roman, i-a fost atribuit si puterile zeilor romani incepand cu Sol Invinctus, si pana la Neptul sau Saturn ... si ptr ca asta tot nu era suficient ptr a-i putea converti popoarele barbare, acelasi "Dumnezeu" a fost "altoit" cu "puterile" altor zei barbari desfintati si interzisi de biserica crestina, ca de ex. zei germanici ca Thor sau Ostara, si iata ca astazi "crestinii dupa Roma" sarbatoresc de 24 Decembrie ziua traditionalei sarbatori Saturnalii Craciunul ... iar de Pesacul evreu se sarbatoreste Pastele adica invierea lui Christos, sarbatoare crestina obtinuta prin "altoirea" Ostara/Osternului (sarbatoare germanica a primaverii care avea ca simbol oul si iepurasul ...chipurile "de Pasti"!

Dupa exemplul de mai sus sunt si alte zeitati pagane care au fost asimilate in crestinism ... unele deosebit de "sangeroase" cu care a fost "altoit" "Dumnezeul crestin" ...asa ca oare mai putem spune ca Dumnezeul Yahwe este acelasi personaj atat in religia crestinilor cat si in religia lui Moise =mozaica?

Parerea mea este ca nu!
- odata ptr ca si Legile acestui Dumnezeu "crestin" altoit cu alte zeitati pagane are cu totul alte Legi, ritualuri si trasditii religioase decat cele pe care le are Yahwele din religia mozaica!

-Acest Dumnezeu are o putere si o amploare mult mai mare
-Si mai ales "clona crestina" are un fiu !

Nu cumva Dumnezeul crestin este doar O CLONA a Dumnezeului Mozaic ... asa cum si oaia Dolly a avut si ea o CLONA a ei ?

Sau Atotputernicul Dumnezeu este mult mai nestiutor decat niste oameni de stiinta din ziua de azi ...si el nu stie sa "cloneze"?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 7:54 am

Soimos a scris:

Oare nu cumva este vorba de doi Dumnezei?
Unul original si altul O CLONA????

.......................................................................

Sau Atotputernicul Dumnezeu este mult mai nestiutor decat niste oameni de stiinta din ziua de azi ...si el nu stie sa "cloneze"?

Poi daca Dumnezeul crestin este o clona care are ca baza un zeu gelos rautacios si ucigas, si este altoit cu trasaturile unor zei pagani cruzi si sangerosi ...la ce ne mai miram ca biserica a fost inca de la inceputurile ei si pana in ziua de azi un exemplu de imoralitate si ca avand o asemenea "Geneza" a fost una din cele mai bestiale biserici din istoria umanitatii?

Evident ca in asemenea conditii m-as intreba din ce cauza se calca in picioare babele proaste ca sa pupe ciolane, cutii sau sa linga icoane ca sa fie ajutate de un asemenea Dumnezeu ca cel al crestinilor ...care daca nu a facut niciodata ceva pozitiv ...in schimb a tacut ca porcu-n cucuruz atunci cand oamenii aflati in slujba Sa au comis cele mai cumplite bicisnicii?

Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 8:02 am

livius a scris:
Soimos a scris:

Oare nu cumva este vorba de doi Dumnezei?
Unul original si altul O CLONA????


Poi daca Dumnezeul crestin este o clona care are ca baza un zeu gelos rautacios si ucigas, si este altoit cu trasaturile unor zei pagani cruzi si sangerosi ...la ce ne mai miram ca biserica a fost inca de la inceputurile ei si pana in ziua de azi un exemplu de imoralitate si ca avand o asemenea "Geneza" a fost una din cele mai bestiale biserici din istoria umanitatii?

Am retinut faptul ca clona Dumnezeului lui Moise a fost corcit cu diferiti zei pagani si ca acest "dumnezeu" este Dumnezeul bisericii crestine!

Dar totul se poate sintetiza mai pe scurt!

Si anume ca toti crestinii se inchina unei Clone a lui Dumnezeu ...adica Diavolului! ... cel care i-a luat puterea si infatisarea!

Crezi tu ca pe degeaba se zice ca "dumnezeul" lumii de azi este Diavolul?

Poi in asemenea conditii de ce sa ne miram ca insusi Isus-Christos se recunoaste ca fiind Lucifer ...si ca Christosul ajuns jos in IAD ...se recunoaste ca fiind "stapanul cheilor Iadului"
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 10:07 am

aurel a scris:
livius a scris:
Soimos a scris:

Oare nu cumva este vorba de doi Dumnezei?
Unul original si altul O CLONA????


Poi daca Dumnezeul crestin este o clona care are ca baza un zeu gelos rautacios si ucigas, si este altoit cu trasaturile unor zei pagani cruzi si sangerosi ...la ce ne mai miram ca biserica a fost inca de la inceputurile ei si pana in ziua de azi un exemplu de imoralitate si ca avand o asemenea "Geneza" a fost una din cele mai bestiale biserici din istoria umanitatii?

Am retinut faptul ca clona Dumnezeului lui Moise a fost corcit cu diferiti zei pagani si ca acest "dumnezeu" este Dumnezeul bisericii crestine!

Dar totul se poate sintetiza mai pe scurt!

Si anume ca toti crestinii se inchina unei Clone a lui Dumnezeu ...adica Diavolului! ... cel care i-a luat puterea si infatisarea!

Crezi tu ca pe degeaba se zice ca "dumnezeul" lumii de azi este Diavolul?

Poi in asemenea conditii de ce sa ne miram ca insusi Isus-Christos se recunoaste ca fiind Lucifer ...si ca Christosul ajuns jos in IAD ...se recunoaste ca fiind "stapanul cheilor Iadului"
Mai soimos, vezi ca te da scrisul de gol si ideile tampite Laughing Laughing De ce se zice ca dumnezeul acestei lumi este diavolul? Pentru ca Dumnezeu i-a permis sa fie. Vezi tu, diavolul este un fel de sita, care cerne... oameni. Cei buni trec, iar cei rai, adica neghina ramane Wink E chiar greu sa gandim?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 10:08 am

Cica Iisus se recunoaste ca fiind Lucifer. O entitate la nivelul lui Lucifer, s-ar da singur de gol in asa maniera? E ca si cum s-ar recunoaste un sef din mafia italiana, ca ar fi mafiot sau vreun criminal in serie ca ar fi criminal. Ceea ce zici tu sfideaza logica
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 2:54 pm

Mihai12 a scris:
De ce se zice ca dumnezeul acestei lumi este diavolul? Pentru ca Dumnezeu i-a permis sa fie. Vezi tu, diavolul este un fel de sita, care cerne... oameni. Cei buni trec, iar cei rai, adica neghina ramane Wink E chiar greu sa gandim?
In principiu cam tot asta se afirma mai sus!

Adica Dumnezeul religiei mozaice Yahwe a permis ca el sa fie CLONAT de crestini, iar aceasta clona "altoita" cu "genele" unor zei pagani, cruzi, si inselatori ... fac ca aceasta "clona divina" sa nu fie Dumnezeul Adevarat ci Diavolul ...iar rolul acestui "dumnezeu" este exact acela pe care l-ai spus ...adica sa-i cearna pe cei buni de cei rai!

Cine sunt cei buni?
Evident ca aceia care il au ca Dumnezeu pe Yahwe si nu pe clona lui Yahwe!
Vezi ca nu e greu de loc sa gandim ... si in plus de asta gasim raspunsuri la marile intrebari care ne framanta ...si anume mai ales la intrebarea cum de a permis "dumnezeu" sa fie comise atatea milioane de crime in numele lui ...culmea ...fara sa fie pedepsiti faptasii?

In plus de asta avem raspunsul la intrebarea de ce CLONA nu a inspirat si el o Biblie a sa ...si mai ales la intrebarile privind "Misterele Bibliei" ... si aici ma refer la acele intrebari care se refera la faptul ca si Christos se recunoaste ca fiind Lucifer...sau la faptul ca Isus EXCROCA constient pe cei care se lasau exorcizati ++++ multe altele!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 2:57 pm

Mihai12 a scris:
Cica Iisus se recunoaste ca fiind Lucifer. O entitate la nivelul lui Lucifer, s-ar da singur de gol in asa maniera? E ca si cum s-ar recunoaste un sef din mafia italiana, ca ar fi mafiot sau vreun criminal in serie ca ar fi criminal. Ceea ce zici tu sfideaza logica
Pai tu nu vezi ca insusi faptele bisericii sale il dau de gol?
Poi cum sa permita Isus comiterea a milioane de crime in numele sau ...fara sa pedepseasca faptasii si fara sa ieie atitudine publica impotriva acestor criminali diabolici care "lucreaza"/ucid ... folosindu-i numele ca motivatie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 5:07 pm

Mihai12 a scris:
De ce se zice ca dumnezeul acestei lumi este diavolul?

Pentru ca Diavolul a indrumat oamenii catre cunoastere, iar aceasta lume se bazeaza pe Cunoastere si ca urmare pe progres tehnic si stiintific!

Este adevarat ca lumea in care traim are si o parte intunecata si asta deoarece dumnezeul religiilor, adica partea iluzorie a mintii umane, inca nu a fost inlaturat complet, pentru ca omul sa poata fi propriul sau stapan, iar lumea sa poata fi libera in gandire si ca urmare sa vada si sa inlature raul din societate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 7:49 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
De ce se zice ca dumnezeul acestei lumi este diavolul?

Pentru ca Diavolul a indrumat oamenii catre cunoastere, iar aceasta lume se bazeaza pe Cunoastere si ca urmare pe progres tehnic si stiintific!

Ceva nu prea pusca in aceata afirmatie, si ptr a lamuri problema ... as dori sa atrag atentia ca Diavolul / Christos ... chiar inca din faza "Genezei" ...aia cu "pomul cunoasterii" si la fel tot in mod simbolic, in noaptea "Invierii", cand lumea se invarte in jurul bisericii cu un muc de lumanare care emite un strop de lumina si repeta celebra "lumina din lumina" ... vedem ca este vorba, fbineinteles in mod simbolic, de o mica cantitate de lumina/cunoastere ... care vine de la Diavol=Christos ... ptr ca adevarata lumina a cunoasterii vine odata cu rasaritul soarelui ...respectiv al constiintei.

La fel si in realitate .... "lumina cunoasterii" nu a venit prin biserica lui Christos / Diavolul ... ci numai dupa ce aceasta biserica a fost trasa pe linie moarta de catre inteleptii carturari Iluministi/Illuminatti din secolul XVIII... in concluzie cunoasterea nu vine de la Diavolul religiei ...ci din libertatea ... dobandita prin invingerea bisericii si deposedarea ei de putere!

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 11:18 pm

Dumnezeu si Diavolul sunt doar doua personaje din basmul biblic! Dupa faptele lor, dumnezeu este personajul negativ, iar diavolul este pozitiv. Isus este un alt personaj, inspirat din mitologia precedenta lui si care este, chipurile, un semi-zeu rezultat din impreunarea lui dumne-zeu cu o muritoare! Diavolul n-are nicio treaba in toata povestea asta, doar daca tu numesti raul cu numele sau... ceea ce mie mi se pare eronat, deoarece nu este justificat prin fapte descrise in basm!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 8:25 am

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Cica Iisus se recunoaste ca fiind Lucifer. O entitate la nivelul lui Lucifer, s-ar da singur de gol in asa maniera? E ca si cum s-ar recunoaste un sef din mafia italiana, ca ar fi mafiot sau vreun criminal in serie ca ar fi criminal. Ceea ce zici tu sfideaza logica
Pai tu nu vezi ca insusi faptele bisericii sale il dau de gol?
Poi cum sa permita Isus comiterea a milioane de crime in numele sau ...fara sa pedepseasca faptasii si fara sa ieie atitudine publica impotriva acestor criminali diabolici care "lucreaza"/ucid ... folosindu-i numele ca motivatie?
Va interveni dar la timpul potrivit. Aceasta biserica crestina cat si cea din evul mediu, e biserica diavolului, a lui Satan, dar nu a lui Iisus.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 8:27 am

livius a scris:
Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
De ce se zice ca dumnezeul acestei lumi este diavolul?

Pentru ca Diavolul a indrumat oamenii catre cunoastere, iar aceasta lume se bazeaza pe Cunoastere si ca urmare pe progres tehnic si stiintific!

Ceva nu prea pusca in aceata afirmatie, si ptr a lamuri problema ... as dori sa atrag atentia ca Diavolul / Christos ... chiar inca din faza "Genezei" ...aia cu "pomul cunoasterii" si la fel tot in mod simbolic, in noaptea "Invierii", cand lumea se invarte in jurul bisericii cu un muc de lumanare care emite un strop de lumina si repeta celebra "lumina din lumina" ... vedem ca este vorba, fbineinteles in mod simbolic, de o mica cantitate de lumina/cunoastere ... care vine de la Diavol=Christos ... ptr ca adevarata lumina a cunoasterii vine odata cu rasaritul soarelui ...respectiv al constiintei.

La fel si in realitate .... "lumina cunoasterii" nu a venit prin biserica lui Christos / Diavolul ... ci numai dupa ce aceasta biserica a fost trasa pe linie moarta de catre inteleptii carturari Iluministi/Illuminatti din secolul XVIII... in concluzie cunoasterea nu vine de la Diavolul religiei ...ci din libertatea ... dobandita prin invingerea bisericii si deposedarea ei de putere!

Soimose, e suficient sa comentezi doar de pe un singur cont, nu trebuie sa comentezi de pe toate, sa para ca multa lume este de acord cu tine. S-a vazut pe tot internetul cati sunt de acord cu tine Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 8:37 am

Mihai12 a scris:
Soimose, e suficient sa comentezi doar de pe un singur cont, nu trebuie sa comentezi de pe toate, sa para ca multa lume este de acord cu tine. S-a vazut pe tot internetul cati sunt de acord cu tine Very Happy
Ti-a mai explicat si Livius ca el este "soimos" junior ...adica fiu meu ... asa ca daca ai ceva de spus referitor la tema in discutie ...fa-o ...si nu mai fa spam cu comentariile tale inutile!

In rest trebuie sa retii ca acest forum nu se doreste a fi neaparat un forum ptr discutii ...ci mai ales unul de INFORMARE ...in speta unul dedicat tinerilor ptr a se informa corect in privinta religiei. astfel ca sa nu cada victima sarlataniei religioase ci sa devina oameni cu mintea limpede!

Si faptul ca acest forum are succesul pe care si l-a propus ...il vedem nu dupa numarul de postari, ci dpa numarul permanent ridicat al celor care citesc temele acestui forum!

De postat postam doar noi cei care STIM si INTELEGEM ce este sarlatania religioasa ...si astia ca tine ...adica cei aberati si imbroboditi care ati cazut victima si ca atare v-ati VANDUT trupul mintea si sufletul celei mai criminale institutii din istoria omenirii !
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 1:38 pm

Aha, Tatal si Fiul una sunt Very Happy Capisco
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 1:57 pm

Mihai12 a scris:
Aha, Tatal si Fiul una sunt Very Happy Capisco

Daca te referi la cei din biblie, atunci este imposibil sa fie unul si acelasi, deoarece dumnezeu este un Zeu, iar fiu-su este un semi-Zeu, fiind facut cu o muritoare, la fel ca si in cazul lui Zeus si al lui Hercules!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 4:03 pm

Mihai12 a scris:
Aha, Tatal si Fiul una sunt Very Happy Capisco
Mda ...se poate spune si asa daca accepti ca Diavolul si Dumnezeu tot una sunt!
Si cand zic Dumnezeu ma refer la Dumnezeul religiei mozaice ...iar Clona sa crestina este Dracu!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
Sus 
Pagina 5 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
» Cand s-a nascut Diavolul
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: