Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Unde ...si ce este CERUL?

In jos 
+11
rahela
DRAGOS
Fernando
Cyberman
EmaLovesJesus
Mihai12
Anticristul
buburuzu
livius
Apopii
Soimos
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:42 am

Anticristul a scris:
/quote]
.” (Inul subţire sunt faptele neprihănite ale sfinţilor.)
9 Apoi mi-a zis: „Scrie: Ferice de cei chemaţi la ospăţul nunţii Mielului!” Apoi mi-a zis: „Acestea sunt adevăratele cuvinte ale lui Dumnezeu!”
cpamantesti a lui Avraam (Gen.13:15-16)se vor implini pe pamant.
In Apo.19:7 ,nu e vorba de mireasa lui Dumnezeu ci de cea a lui Hristos caci se vorbeste de urmasii spirituali a lui Avraam ,adica biserica rascumparatilor din Legamantul cel nou (Gen15:5;Rom 4:15-17).Sub o forma metaforica ,Vechiul Testament zugraveste dinainte aceasta logodna si aceasta unire,in capitolul 24 din Geneza consacrat Rebecii ca si in Cantarea cantarilor.In Noul Testament,Pavel reia aceasta tema infatisand Biserica ca logodita cu Hristos.(2Cor.11:2)in timpul prezent,in vederea unirii cu El in vesnicie,cand ea se va arata desavarsita,fara pata fara zbarcitura sau ceva de genul(Ef.5:24-32).
Apo.19:7-9 este deci rezultatul necesar al invataturii apostolice: dupa logodna si indelunga pregatire a miresei,Mirele Se va uni cu ea (1Tes.4:16) pentru ca sa fie totdeauna cu El(1Tes.4:17).Dupa cum o logodnica despartita multa vreme de logodnicul ei doreste azator sa il reintalneasca,Biserica suspina dupa intalnirea ei cu Hristos.Mai intai va fi rapirea,in ajunul necazului celui mare;apoi,dupa un scurt ragaz de timp,va veni nunta chiar inainte de reantoarcerea Domnului pe pamant.Dar ce sunt acst interval de trei ani si jumatate in comparatie cu douazeci de secole de asteptare dinainte?dupa rapire Biserica va fi totdeauna cu Domnul.(1Tes.45:17)iar dupa nunta Mielului ,ea va fi totdeauna alaturi de El,atat in luptele cat si in domnia Sa,in gloria Sa pamanteasca,ca si in gloria Sa cereasca.
Vaaaaaaaaaaai cita confuzieee.
Ca sa descilcesc ce ai incilcit aici mi ar trebui 3 ore.dar o sa reiau doar citeva puncte.
.” (Inul subţire sunt faptele neprihănite ale sfinţilor.)
Ce insemneaza faptele neprihanite,ci cine au fost sau sint sfintii?Exista fapte neprihanite inafara de respectarea Legii?
Te contrazice si Petru si Pavel si Isus.

Natiunea lui Israel-numita odinioara sotia Domnului (Is.62:4)-a devenit necredincioasa prin indepartarea ei de la El (Ez.16,Os.2:15)de aceea Dumnezeu i-a dat un certificat de divort(Ier.3:Cool.Insa curand Dumnezeu si
poporul ales se vor impaca.
Deci Dumnezeu si Isus vaavea fiecare cite o sotie?
Sau pot deduce de aici ca Dumnezeu cu toti sfintii sai vor fi doar nuntasi la marea nunta a lui Isus?
Ei vor fi mai presus decit sfintii care au pazit legea,ontru faptul ca au avut curajul s o calce?
Geneza 15;5 deci sint crestinii?
Pai astia ar fi saminta lui Isus deci de ce trebuia sa l minta Dumnezeu pe Avraam ca din coapsele lui va iesi saminta.?
E greu ,tare greu.
Necazul cel mare va fi asupra crestinilor ,?
Cine il va produce?
Popoarele musulmane?
Si asupra caror crestini?
Ca Europa si America sint in general crestine,cine ar putea sa le asupreasca?
Anticristul ti am aratat ca nu ar putea fi cine gindesti tu si nici locul nu se potriveste.Cum s ar putea pune in aplicare acel mare necaz/
Dacaai citi Daniel cap 12;1 ai vedea necazul ,dar el e de domeniul trecutului,deja.Ma gindesc ca e destul.
Ar fi tare bine daca ai fi putin cu capul pe umeri.
[/quote]


Eu sunt cu capul pe umeri.Domnul Isus traieste in inima mea.El mi-a dat un sens,o directie.Prin El am intrare la Tatal.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:53 am

Si daca te inseli numnai putin de tot?
Eu trebuie sa ies.La noi e ziua intiia a saptaminii
.Asa este scris si asa facem.
Isus tot asa facea.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:54 am

Anticristul a scris:
Si daca te inseli numnai putin de tot?
Eu trebuie sa ies.La noi e ziua intiia a saptaminii
.Asa este scris si asa facem.
Isus tot asa facea.


Ok.Mai vorbim.O zi binecuvantata de Dumnezeu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:57 am

Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:11 am

Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:13 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.

Si cum crestinii il au ca Dumnezu pe Dracu (asta nu o zic eu ci o zice chiar Dumnezeu in Apoc.12.12)inseamna ca ziua ta binecuvantata de Diavol este ziua in care te inchini lui spunand minciuni!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:20 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.

Si cum crestinii il au ca Dumnezu pe Dracu (asta nu o zic eu ci o zice chiar Dumnezeu in Apoc.12.12)inseamna ca ziua ta binecuvantata de Diavol este ziua in care te inchini lui spunand minciuni!


Eu spun numai Adevarul lui Dumnezeu.Isus este Calea,Adevarul si Viata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:31 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.

Si cum crestinii il au ca Dumnezu pe Dracu (asta nu o zic eu ci o zice chiar Dumnezeu in Apoc.12.12)inseamna ca ziua ta binecuvantata de Diavol este ziua in care te inchini lui spunand minciuni!


Eu spun numai Adevarul lui Dumnezeu.Isus este Calea,Adevarul si Viata.
Tu spui "adevarurile" "dumnezeului" tau adica Dracu!
Isus nu este decat un Rabin evreu cu multa carisma iar ucenicii il spuneau Rabuni, adica Invatatorule si in niciun caz Mantuitorule, ...iar Christos adica Diavolul care a pentrat corpul lui Isus dupa moartea acestuia ...acela nu este decat Calea catre Iad (vezi APOCALIPSA 1.18) ...Minciuna si Moartea ...dar sper ca nu te astepti ca Diavolul sa-ti spuna adevarul asa ca va minte si spune ca el este Calea adevarul si Viata ...ceea ce este contrazis chiar de Biblie!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:57 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.
Nu aceea pe care Dumnezeu ne o da noua sa ne bucuram si sa ne veselim in ea.
Si sa laudam pe Dumnezeu pentru creatiunea sa.
Oentru asat gasesti o mie de dovezi biblice .
Pentru alta nici una.
Eu ma refer doar la cei ce accepta Tanachul ca scriptura.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:46 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ziua binecuvintata a fost ieri.Toate zilele sint vinecuvintate dar una este deosebita.

Asa este.Aceea pe care o inchinam lui Dumnezeu.
Nu aceea pe care Dumnezeu ne o da noua sa ne bucuram si sa ne veselim in ea.
Si sa laudam pe Dumnezeu pentru creatiunea sa.
Oentru asat gasesti o mie de dovezi biblice .
Pentru alta nici una.
Eu ma refer doar la cei ce accepta Tanachul ca scriptura.


Tanachul este o parte din Scrptura.In Ea gasim profetiile care se implinesc in persoana Domnului Isus.Dar,din pacate voi l-ati respins si de aceea a fost adusa mantuirea la neamuri.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:52 pm

EmaLovesJesus a scris:


Tanachul este o parte din Scrptura.In Ea gasim profetiile care se implinesc in persoana Domnului Isus.Dar,din pacate voi l-ati respins si de aceea a fost adusa mantuirea la neamuri.

Nu draga ...scriptura este doar Tanachul!
In rest sunt niste texte scrise de diversi indivizi dubiosi care vestesc o veste buna ... de ex numarul de telefon al unei dame scrisa intre scripturile de pe orice WC public ...ca doar nu-i asa ca si acelea sunt tot scripturi?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:57 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Tanachul este o parte din Scrptura.In Ea gasim profetiile care se implinesc in persoana Domnului Isus.Dar,din pacate voi l-ati respins si de aceea a fost adusa mantuirea la neamuri.

Nu draga ...scriptura este doar Tanachul!
In rest sunt niste texte scrise de diversi indivizi dubiosi care vestesc o veste buna ... de ex numarul de telefon al unei dame scrisa intre scripturile de pe orice WC public ...ca doar nu-i asa ca si acelea sunt tot scripturi?
\

Nu vrei sa recunosti autoritatea Bibliei,este treaba ta.Tu pierzi promisiunile scrise in Ea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 2:02 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Tanachul este o parte din Scrptura.In Ea gasim profetiile care se implinesc in persoana Domnului Isus.Dar,din pacate voi l-ati respins si de aceea a fost adusa mantuirea la neamuri.

Nu draga ...scriptura este doar Tanachul!
In rest sunt niste texte scrise de diversi indivizi dubiosi care vestesc o veste buna ... de ex numarul de telefon al unei dame scrisa intre scripturile de pe orice WC public ...ca doar nu-i asa ca si acelea sunt tot scripturi?
\

Nu vrei sa recunosti autoritatea Bibliei,este treaba ta.Tu pierzi promisiunile scrise in Ea.
Ce autoritate are Biblia daca nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata nimanui?

Tu chiar nu poti pricepe ca un text furat de la o alta religie apoi marsavit astfel ca sa serveasca un interes DIABOLIC ... nu are nicio autoritate morala ci doar autoritatea pe care incearca sa o impuna diferiti SARLATANI care prostesc cu ea oamenii ca apoi sa traiasca bine ca paraziti in carca lor!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 2:10 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Nu draga ...scriptura este doar Tanachul!
In rest sunt niste texte scrise de diversi indivizi dubiosi care vestesc o veste buna ... de ex numarul de telefon al unei dame scrisa intre scripturile de pe orice WC public ...ca doar nu-i asa ca si acelea sunt tot scripturi?
\

Nu vrei sa recunosti autoritatea Bibliei,este treaba ta.Tu pierzi promisiunile scrise in Ea.
Ce autoritate are Biblia daca nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata nimanui?

Tu chiar nu poti pricepe ca un text furat de la o alta religie apoi marsavit astfel ca sa serveasca un interes DIABOLIC ... nu are nicio autoritate morala ci doar autoritatea pe care incearca sa o impuna diferiti SARLATANI care prostesc cu ea oamenii ca apoi sa traiasca bine ca paraziti in carca lor!


Nu am cum sa inteleg pentru ca tu esti cel care nu poti sa intelegi. Ioan 5:39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:23 pm

Asculta o poezie frumoasa.
Pe vremea lui Luca la circa 30-40 de ani de la Isus,erau atiteascrieri despre un oarecare masiah ca deja era greu sa te descurci in ele.
O recunoaste Luca personal.
Deci cind inca erau martorii oculari.oamenii nu stiau ce este adevarat si ce este legenda.
Apoi sa scris Evanghelia lui Matei,cine a scris o nu se stie.Copiata dupa Ev lui Marcu peste 600 de versete.Apoi i sau adus citeva complectari care se pare ca lipseau de la Marcu si trebuyia oarecum intregita viata lui ISUS.
A trebuit aduse si citeva dovezi biblice pentru indumnezeirea lui Isus.
Asa sa adus textul de la Isaia cap 7;14.
Un fals grosolan.Poate mai tirziu daca reusesc caut legenda bisericii despre traducerea textului sa vezi pe ce se sprijina teoria Fecioarei.
Sa mai adugat la Matei nasterea din Betleem conform stelei vaziuta de magi.
Asta insa dupa anii 300.Documentat.
Sa adugat omorirea pruncilor o alta gafa cit capra.Ca despre pruncii Rahelei este scris ca se vor intoarce iarasi in tara de unde au fost luati.
Si uite asa a mai aparut o evanghelie cu anumite complectari si dovezi false din scripturi.
E greu sa primesti?
Daca esti sincera si doresti sa cunosti adevarul apoi chiar daca e dureros trebuie sa cercetezi.Si te asigur ca nu ai ce pierde.Adevarul e foarte frumos.
Si Isus exista si nu te impiedica sa crezi chiar daca vei elimina tot ce ti spun eu ca este legenda.
Tu insa nu trebuie sa ma crezi ci sa cercetezi.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 7:16 pm

Anticristul a scris:
Asculta o poezie frumoasa.
Pe vremea lui Luca la circa 30-40 de ani de la Isus,erau atiteascrieri despre un oarecare masiah ca deja era greu sa te descurci in ele.
O recunoaste Luca personal.
Deci cind inca erau martorii oculari.oamenii nu stiau ce este adevarat si ce este legenda.
Apoi sa scris Evanghelia lui Matei,cine a scris o nu se stie.Copiata dupa Ev lui Marcu peste 600 de versete.Apoi i sau adus citeva complectari care se pare ca lipseau de la Marcu si trebuyia oarecum intregita viata lui ISUS.
A trebuit aduse si citeva dovezi biblice pentru indumnezeirea lui Isus.
Asa sa adus textul de la Isaia cap 7;14.
Un fals grosolan.Poate mai tirziu daca reusesc caut legenda bisericii despre traducerea textului sa vezi pe ce se sprijina teoria Fecioarei.
Sa mai adugat la Matei nasterea din Betleem conform stelei vaziuta de magi.
Asta insa dupa anii 300.Documentat.
Sa adugat omorirea pruncilor o alta gafa cit capra.Ca despre pruncii Rahelei este scris ca se vor intoarce iarasi in tara de unde au fost luati.
Si uite asa a mai aparut o evanghelie cu anumite complectari si dovezi false din scripturi.
E greu sa primesti?
Daca esti sincera si doresti sa cunosti adevarul apoi chiar daca e dureros trebuie sa cercetezi.Si te asigur ca nu ai ce pierde.Adevarul e foarte frumos.
Si Isus exista si nu te impiedica sa crezi chiar daca vei elimina tot ce ti spun eu ca este legenda.
Tu insa nu trebuie sa ma crezi ci sa cercetezi.


Te asigur dragul meu ca eu am cautat.1. Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?

2. El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa.

3. Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.

4. Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.

5. Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti.

6. Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui, dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.

7. Cand a fost chinuit si asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la macelarie si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.

8. El a fost luat prin apasare si judecata. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut ca El fusese sters de pe pamantul celor vii si lovit de moarte pentru pacatele poporului meu?

9. Groapa Lui a fost pusa intre cei rai, si mormantul Lui, la un loc cu cel bogat, macar ca nu savarsise nicio nelegiuire si nu se gasise niciun viclesug in gura Lui.

10. Domnul a gasit cu cale sa-L zdrobeasca prin suferinta… Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui.

11. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si Se va inviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihanit va pune pe multi oameni intr-o stare dupa voia lui Dumnezeu si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.

12. De aceea, Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentru ca S-a dat pe Sine insusi la moarte si a fost pus in numarul celor faradelege, pentru ca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 7:55 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Asculta o poezie frumoasa.
Pe vremea lui Luca la circa 30-40 de ani de la Isus,erau atiteascrieri despre un oarecare masiah ca deja era greu sa te descurci in ele.
O recunoaste Luca personal.
Deci cind inca erau martorii oculari.oamenii nu stiau ce este adevarat si ce este legenda.
Apoi sa scris Evanghelia lui Matei,cine a scris o nu se stie.Copiata dupa Ev lui Marcu peste 600 de versete.Apoi i sau adus citeva complectari care se pare ca lipseau de la Marcu si trebuyia oarecum intregita viata lui ISUS.
A trebuit aduse si citeva dovezi biblice pentru indumnezeirea lui Isus.
Asa sa adus textul de la Isaia cap 7;14.
Un fals grosolan.Poate mai tirziu daca reusesc caut legenda bisericii despre traducerea textului sa vezi pe ce se sprijina teoria Fecioarei.
Sa mai adugat la Matei nasterea din Betleem conform stelei vaziuta de magi.
Asta insa dupa anii 300.Documentat.
Sa adugat omorirea pruncilor o alta gafa cit capra.Ca despre pruncii Rahelei este scris ca se vor intoarce iarasi in tara de unde au fost luati.
Si uite asa a mai aparut o evanghelie cu anumite complectari si dovezi false din scripturi.
E greu sa primesti?
Daca esti sincera si doresti sa cunosti adevarul apoi chiar daca e dureros trebuie sa cercetezi.Si te asigur ca nu ai ce pierde.Adevarul e foarte frumos.
Si Isus exista si nu te impiedica sa crezi chiar daca vei elimina tot ce ti spun eu ca este legenda.
Tu insa nu trebuie sa ma crezi ci sa cercetezi.


Dragul meu,te asigur ca am cautat si de aceea am renuntat la tot ce iubeam ,pofta firii pamantesti,lucrurile din lume. ,,1. Cine a crezut in ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut bratul Domnului?

2. El a crescut inaintea Lui ca o odrasla slaba, ca un lastar care iese dintr-un pamant uscat. N-avea nici frumusete, nici stralucire ca sa ne atraga privirile, si infatisarea Lui n-avea nimic care sa ne placa.

3. Dispretuit si parasit de oameni, Om al durerii si obisnuit cu suferinta, era asa de dispretuit, ca iti intorceai fata de la El, si noi nu L-am bagat in seama.

4. Totusi El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit.

5. Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si prin ranile Lui suntem tamaduiti.

6. Noi rataceam cu totii ca niste oi, fiecare isi vedea de drumul lui, dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.

7. Cand a fost chinuit si asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la macelarie si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.

8. El a fost luat prin apasare si judecata. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut ca El fusese sters de pe pamantul celor vii si lovit de moarte pentru pacatele poporului meu?

9. Groapa Lui a fost pusa intre cei rai, si mormantul Lui, la un loc cu cel bogat, macar ca nu savarsise nicio nelegiuire si nu se gasise niciun viclesug in gura Lui.

10. Domnul a gasit cu cale sa-L zdrobeasca prin suferinta… Dar, dupa ce Isi va da viata ca jertfa pentru pacat, va vedea o samanta de urmasi, va trai multe zile, si lucrarea Domnului va propasi in mainile Lui.

11. Va vedea rodul muncii sufletului Lui si Se va inviora. Prin cunostinta Lui, Robul Meu cel neprihanit va pune pe multi oameni intr-o stare dupa voia lui Dumnezeu si va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.

12. De aceea, Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentru ca S-a dat pe Sine insusi la moarte si a fost pus in numarul celor faradelege, pentru ca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:44 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Anticristul a scris:
Asculta o poezie frumoasa.
12. De aceea, Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentru ca S-a dat pe Sine insusi la moarte si a fost pus in numarul celor faradelege, pentru ca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
Stiam eu ca o sa aczi in bartele mele.
De aceea ii voi da un loc cu cei mari.
Deci la inceput era mic si dispretuit,
Cine or fi cei mai mari decit el?
Daca ar fi Isus acesta ar fi de tot risul.
Ce ar fi daca te ai obosi si ai citi Isaia de la cap 51 ca pe o poezie pina la sfirsitul lui 53.Si inceputul lui 53 sal pui la 52;12 sau 13 ,citez din memorie.Ar fi o poveste tare frumoasa.Pentru Israel bineinteles.Poate ti ai dori si tu ca in aceste vremi sa faci parte dintr un popor cu astfel de perspective.
I ti doresc si la Imisha la fel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:30 am

[quote="Anticristul"]
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Asculta o poezie frumoasa.
12. De aceea, Ii voi da partea Lui la un loc cu cei mari, si va imparti prada cu cei puternici, pentru ca S-a dat pe Sine insusi la moarte si a fost pus in numarul celor faradelege, pentru ca a purtat pacatele multora si S-a rugat pentru cei vinovati.
Stiam eu ca o sa aczi in bartele mele.
De aceea ii voi da un loc cu cei mari.
Deci la inceput era mic si dispretuit,
Cine or fi cei mai mari decit el?
Daca ar fi Isus acesta ar fi de tot risul.
Ce ar fi daca te ai obosi si ai citi Isaia de la cap 51 ca pe o poezie pina la sfirsitul lui 53.Si inceputul lui 53 sal pui la 52;12 sau 13 ,citez din memorie.Ar fi o poveste tare frumoasa.Pentru Israel bineinteles.Poate ti ai dori si tu ca in aceste vremi sa faci parte dintr un popor cu astfel de perspective.
I ti doresc si la Imisha la fel.


Imi pare rau daca tu crezi ca acest Psalm este doar o poezie.Isus Hristos a trait ,a fost crucificat si a treia zi a inviat pentru ca este Fiul lui Dumnezeu!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 7:35 am

Nu m ai inteles.
Am zis sa citesti Isaia 51,52 si 53 ca si pe o poezie.Adica ca un singur tot.
Dar sa ieie seama la fiecare vers,in parte.Cum fac eu cu Eminescu uneori.
Cind intru in mintaelui si calatoresc cu el pe unde a calatorit el.
Sa i intelegi mesajul si sa nu rupi parte din 53 din context.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:45 am

Anticristul a scris:
Nu m ai inteles.
Am zis sa citesti Isaia 51,52 si 53 ca si pe o poezie.Adica ca un singur tot.
Dar sa ieie seama la fiecare vers,in parte.Cum fac eu cu Eminescu uneori.
Cind intru in mintaelui si calatoresc cu el pe unde a calatorit el.
Sa i intelegi mesajul si sa nu rupi parte din 53 din context.


Sigur ca citesc Isaia la fel ca toata Scriptura.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:53 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu m ai inteles.
Am zis sa citesti Isaia 51,52 si 53 ca si pe o poezie.Adica ca un singur tot.
Dar sa ieie seama la fiecare vers,in parte.Cum fac eu cu Eminescu uneori.
Cind intru in mintaelui si calatoresc cu el pe unde a calatorit el.
Sa i intelegi mesajul si sa nu rupi parte din 53 din context.


Sigur ca citesc Isaia la fel ca toata Scriptura.
Poti sa citesti si Scufita Rosie din partea mea daca ai chef sa o faci ....dar intelege odata si tu ca acest Isaia este un personaj dintr-un alt film decat cel despre Scufita Rosie la cel care te uiti tu!

Isaia este profetul religiei MOZAICE si nu face prorociri decat pentru religia sa ...deci nu face prorociri nici pentru budisti, nici pentru Hinduisti, nici pentru Satanistii lui LaVey ...deci nici pentru Constantin cel Mare si cu atat mai putin pentru Papa de la Roma si banda lsa mafiota de criminali si excroci!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 11:20 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu m ai inteles.
Am zis sa citesti Isaia 51,52 si 53 ca si pe o poezie.Adica ca un singur tot.
Dar sa ieie seama la fiecare vers,in parte.Cum fac eu cu Eminescu uneori.
Cind intru in mintaelui si calatoresc cu el pe unde a calatorit el.
Sa i intelegi mesajul si sa nu rupi parte din 53 din context.


Sigur ca citesc Isaia la fel ca toata Scriptura.
Poti sa citesti si Scufita Rosie din partea mea daca ai chef sa o faci ....dar intelege odata si tu ca acest Isaia este un personaj dintr-un alt film decat cel despre Scufita Rosie la cel care te uiti tu!

Isaia este profetul religiei MOZAICE si nu face prorociri decat pentru religia sa ...deci nu face prorociri nici pentru budisti, nici pentru Hinduisti, nici pentru Satanistii lui LaVey ...deci nici pentru Constantin cel Mare si cu atat mai putin pentru Papa de la Roma si banda lsa mafiota de criminali si excroci!

Legea a fost data prin Moise,dar Harul a venit prin Isus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 11:35 am

EmaLovesJesus a scris:


Legea a fost data prin Moise,dar Harul a venit prin Isus.

Care har?
Cumva harul prostiei ? ...ca fara harul asta ar muri toti preotii de foame!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 11:55 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Legea a fost data prin Moise,dar Harul a venit prin Isus.

Care har?
Cumva harul prostiei ? ...ca fara harul asta ar muri toti preotii de foame!

Hai sa iti spun ce inseamna HAR=este darul nemeritat,fara plata a lui Dumnezeu pentru omenire.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:38 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:

Hai sa iti spun ce inseamna HAR=este darul nemeritat,fara plata a lui Dumnezeu pentru omenire.
Gresit.Am explicat acuma intr o seara la Speranta tv.Harul este doar dreprul fiecarui om de a implini Legea.
MAI CORECT dE A SE POCAI.
dCA INAINTE A FOST DOAR PENTRU POPORUL EVREU,ACUMA ARE DREPTUL ORICINE.
dAR HARUL.FARA POCAINTA NUARE VALOARE.
Sa ti explic si practic.
Toti cetatenii municipiului au dreptul sa lucreze in combinat,dar numai cei ce se angajeaza primesc salariul.Deci dreptul acela de a se angaja reprezinta harul.Ia seama la aceasta explicatie ca e scurta dar completa.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:42 pm

[quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:

Gresit.Am explicat acuma intr o seara la Speranta tv.Harul este doar dreprul fiecarui om de a implini Legea.
MAI CORECT dE A SE POCAI.
dCA INAINTE A FOST DOAR PENTRU POPORUL EVREU,ACUMA ARE DREPTUL ORICINE.
dAR HARUL.FARA POCAINTA NUARE VALOARE.
Sa ti explic si practic.
Toti cetatenii municipiului au dreptul sa lucreze in combinat,dar numai cei ce se angajeaza primesc salariul.Deci dreptul acela de a se angaja reprezinta harul.Ia seama la aceasta explicatie ca e scurta dar completa.


Exact.Fara pocainta nu exista mantuire.Dar ea se obtine prin mila si indurarea lui Dumnezeu,nu este meritul nostru.Har inseamna darul nemeritat,favoare.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:45 pm

Deci ce s[puneam eu?
Darul acesta este dreptul fiecarui om de a avea intrare la Dumnezeu,ca sa folosesc termeni de ai tai.
Dar apoi urmeaza ppocainta.fara pocainta poti tu sa tot invoci singele tuturor dumnezeilor ca nu are valoare.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:46 pm

Anticristul a scris:
Deci ce s[puneam eu?
Darul acesta este dreptul fiecarui om de a avea intrare la Dumnezeu,ca sa folosesc termeni de ai tai.
Dar apoi urmeaza ppocainta.fara pocainta poti tu sa tot invoci singele tuturor dumnezeilor ca nu are valoare.

Exact.Ai dreptate.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:50 pm

In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:52 pm

Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Dar este ferice de cei ce nu au vazut, si au crezut.Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.
DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:38 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!
Deci se p;oate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:44 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 11:59 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Si unde e raspunsul tau?
L-a papat cumva Duhul urat mirositor al Christosului Beshescu?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Unde ...si ce este CERUL?
Sus 
Pagina 7 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Religia Islam
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» site-uri unde puteti gasi lucruri interesante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: