Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Unde ...si ce este CERUL?

In jos 
+11
rahela
DRAGOS
Fernando
Cyberman
EmaLovesJesus
Mihai12
Anticristul
buburuzu
livius
Apopii
Soimos
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:38 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:

Hai sa iti spun ce inseamna HAR=este darul nemeritat,fara plata a lui Dumnezeu pentru omenire.
Gresit.Am explicat acuma intr o seara la Speranta tv.Harul este doar dreprul fiecarui om de a implini Legea.
MAI CORECT dE A SE POCAI.
dCA INAINTE A FOST DOAR PENTRU POPORUL EVREU,ACUMA ARE DREPTUL ORICINE.
dAR HARUL.FARA POCAINTA NUARE VALOARE.
Sa ti explic si practic.
Toti cetatenii municipiului au dreptul sa lucreze in combinat,dar numai cei ce se angajeaza primesc salariul.Deci dreptul acela de a se angaja reprezinta harul.Ia seama la aceasta explicatie ca e scurta dar completa.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:42 pm

[quote="Anticristul"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:

Gresit.Am explicat acuma intr o seara la Speranta tv.Harul este doar dreprul fiecarui om de a implini Legea.
MAI CORECT dE A SE POCAI.
dCA INAINTE A FOST DOAR PENTRU POPORUL EVREU,ACUMA ARE DREPTUL ORICINE.
dAR HARUL.FARA POCAINTA NUARE VALOARE.
Sa ti explic si practic.
Toti cetatenii municipiului au dreptul sa lucreze in combinat,dar numai cei ce se angajeaza primesc salariul.Deci dreptul acela de a se angaja reprezinta harul.Ia seama la aceasta explicatie ca e scurta dar completa.


Exact.Fara pocainta nu exista mantuire.Dar ea se obtine prin mila si indurarea lui Dumnezeu,nu este meritul nostru.Har inseamna darul nemeritat,favoare.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:45 pm

Deci ce s[puneam eu?
Darul acesta este dreptul fiecarui om de a avea intrare la Dumnezeu,ca sa folosesc termeni de ai tai.
Dar apoi urmeaza ppocainta.fara pocainta poti tu sa tot invoci singele tuturor dumnezeilor ca nu are valoare.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:46 pm

Anticristul a scris:
Deci ce s[puneam eu?
Darul acesta este dreptul fiecarui om de a avea intrare la Dumnezeu,ca sa folosesc termeni de ai tai.
Dar apoi urmeaza ppocainta.fara pocainta poti tu sa tot invoci singele tuturor dumnezeilor ca nu are valoare.

Exact.Ai dreptate.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:50 pm

In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 12:52 pm

Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Dar este ferice de cei ce nu au vazut, si au crezut.Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.
DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:38 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!
Deci se p;oate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:44 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 11:59 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
In toate situatiile am dreptate.Trebuie doar sa iei seama la explicatie.Eu sint mai greoi la explicatie ca nu am vocatie .Dar sint logic.
Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate. Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad.



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!

Citat :

"Credinta nu tine numai de intelect.
Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!

Citat :

DA PRIN CREDINTA AM VAZUT MINUNI MARI!
Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Si unde e raspunsul tau?
L-a papat cumva Duhul urat mirositor al Christosului Beshescu?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 1:17 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!


Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!


Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Si unde e raspunsul tau?
L-a papat cumva Duhul urat mirositor al Christosului Beshescu?

Vorbesti de Duhul Dumnezeului celui viu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:33 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:



Total gresit !

Credinta se bazeaza nu pe LUCRURI (fie ele si nevazute) ci pe INCHIPUIRI!


Ai dreptate ...mai ales cea crestina tine de lipsa intelectului dar si a lipsei de cultura!

La tine sunt insa multe lipsuri!
Deci se poate spune ca se bazeaza pe LIPSURI!


Depinde cat de tare te autosugestionezi ! Eu stiu pe unii care se uita la buric pina cand incep sa delireze si sa intre in transa hipnotica ...si astfel cred ca sunt in Paradis...deci e vorba de credinta
Si unde e raspunsul tau?
L-a papat cumva Duhul urat mirositor al Christosului Beshescu?

Vorbesti de Duhul Dumnezeului celui viu.

Ma rog ...daca tu crezi ca Duhul imputit al lui Beshescu = Duhul lui Dumnezeu e treaba ta, fiecare este liber sa creada ce vrea ... totusi ma bucur ca recunosti ca religia crestina are la baza o beshina si ca este la fel cu o emanatie beshista !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:10 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Si unde e raspunsul tau?
L-a papat cumva Duhul urat mirositor al Christosului Beshescu?

Vorbesti de Duhul Dumnezeului celui viu.

Ma rog ...daca tu crezi ca Duhul imputit al lui Beshescu = Duhul lui Dumnezeu e treaba ta, fiecare este liber sa creada ce vrea ... totusi ma bucur ca recunosti ca religia crestina are la baza o beshina si ca este la fel cu o emanatie beshista !


Religia crestina are la baza fundamentala pe Dumnezeu-Tatal,Fiul si Duhul-SFANT!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:44 am

Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:48 am

Anticristul a scris:
Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.

Isus raspunde cand este intrebat daca este Fiul lui Dumnezeu afirmativ.Isus primeste,accepta inchinarea ca fiind Dumnezeu.El este Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:52 am

Anticristul a scris:
Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.
Poti sa iti sustii afirmatia cu un link catre versetul cu pricina?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:54 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.

Isus raspunde cand este intrebat daca este Fiul lui Dumnezeu afirmativ.Isus primeste,accepta inchinarea ca fiind Dumnezeu.El este Dumnezeu.
MINTI!
Isus spune exact inversul celor sustinute de tine!
Ba chiar ii si cearta pe lingaii care spun asemenea gogomanii!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:00 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.
Poti sa iti sustii afirmatia cu un link catre versetul cu pricina?
Da dar numai pe seara ca sint ocupat.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:06 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu i adevarat.Isus vorbea doar despre Dumnezeu.Lui inchinati-va si numai lui sa i slujiti.Ce trece peste aceasta este fals.
E adevarat ca de la el incolo sa falsificat totul dar nu el.

Isus raspunde cand este intrebat daca este Fiul lui Dumnezeu afirmativ.Isus primeste,accepta inchinarea ca fiind Dumnezeu.El este Dumnezeu.
MINTI!
Isus spune exact inversul celor sustinute de tine!
Ba chiar ii si cearta pe lingaii care spun asemenea gogomanii!

O sa iti dau trimiteri mai tarziu .
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 1:12 pm

In toate situatiuile Isus a afirmat ac este Ben-adamBen-adam in ivrit este om.Altfel si Ezechiel ar trebui sa fie putin dumnezeu ca tot Ben-adam se numea si el.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 2:42 pm

Anticristul a scris:
In toate situatiuile Isus a afirmat ac este Ben-adamBen-adam in ivrit este om.Altfel si Ezechiel ar trebui sa fie putin dumnezeu ca tot Ben-adam se numea si el.


Stiu ca in cartea voastra este scris despre Domnul Isus si despre minunile Lui numai ca voi credeti ca El facea acestea cu alta putere.Nu este deloc asa.Isus facea lucrarile Tatalui.Si niciodata nu si-a insusit vreun merit ci spunea ca Tatal.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:37 pm

E adevart ca intr un singur loc este scris in cartea noastra de spre unul ca Isus.
Nu despre Isus exact,ci.....
Dar tot acolo scrie ca daca cineva va cred in el sa fie pedepsit cu moartea.Nu i de mirare dupa cum spui tu ca oamenii au luat pietre sa arunce n el.
Mie mi vine sa rid de alta chestie.
Ca era vrednic de moarte,poate .Daca a facut asa cum se zice ,era.Dar ce nu stie autorul evangheliei,ca nu a fost martor ocular,este ca nu asa se pedepsea in Israel.
Nu oricine putea lua piatra si arunca in cineva.Dar acestea sint ecoruri ale prostiei omenesti.
Numai dupa ce Sanhedrinul(Tribunalul rabinic)hotara ca cineva este vrednic de moarte primul martor ,adica martorul principal era obligat sa ia primul piatra si sa arunce in cel vinovat.
De ce crezi tu ca rid evreii de crestini,rid de prostia cu care au scris anumite lucruri fara sa cinoasca regulile iudaice.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 7:26 pm

Anticristul a scris:
E adevart ca intr un singur loc este scris in cartea noastra de spre unul ca Isus.
Nu despre Isus exact,ci.....
Dar tot acolo scrie ca daca cineva va cred in el sa fie pedepsit cu moartea.Nu i de mirare dupa cum spui tu ca oamenii au luat pietre sa arunce n el.
Mie mi vine sa rid de alta chestie.
Ca era vrednic de moarte,poate .Daca a facut asa cum se zice ,era.Dar ce nu stie autorul evangheliei,ca nu a fost martor ocular,este ca nu asa se pedepsea in Israel.
Nu oricine putea lua piatra si arunca in cineva.Dar acestea sint ecoruri ale prostiei omenesti.
Numai dupa ce Sanhedrinul(Tribunalul rabinic)hotara ca cineva este vrednic de moarte primul martor ,adica martorul principal era obligat sa ia primul piatra si sa arunce in cel vinovat.
De ce crezi tu ca rid evreii de crestini,rid de prostia cu care au scris anumite lucruri fara sa cinoasca regulile iudaice.

Cine a crezut în ceea ce ni se vestise? Cine a cunoscut braţul Domnului?
Ioan 12.38; Rom 10.16; Isa 51.9; Rom 1.16; 1Cor 1.18;
2 El a crescut înaintea Lui ca o odraslă slabă, ca un lăstar care iese dintr-un pământ uscat. N-avea nici frumuseţe, nici strălucire ca să ne atragă privirile, şi înfăţişarea Lui n-avea nimic care să ne placă.
Isa 11.1; Isa 52.14; Marc 9.12;
3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă.
Ps 22.6; Isa 49.7; Evr 4.15; Ioan 1.10-11;
4 Totuşi El suferinţele noastre le-a purtat, şi durerile noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit.
Mat 8.17; Evr 9.28; 1Pet 2.24;
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
Rom 4.25; 1Cor 15.3; 1Pet 3.18; 1Pet 2.24;
6 Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare îşi vedea de drumul lui, dar Domnul a făcut să cadă asupra Lui nelegiuirea noastră a tuturor.
Ps 119.176; 1Pet 2.25;
7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32;
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
Dan 9.26;
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5;
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11;
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5;
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:43 pm

Uuuuuf ca am muncit 20 de minute si mi sa sters mesajul.
Nu mai am putere sa raspund azi .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:45 pm

Anticristul a scris:
Uuuuuf ca am muncit 20 de minute si mi sa sters mesajul.
Nu mai am putere sa raspund azi .


Dragul de tine.Cum te straduiesti tu sa desfiintezi pe Mantuitorul nostru. In loc sa intelegi ca Dumnezeu in dragostea Lui a hotarat sa trimita o salvare pentru omenire.Vechiul Testament scrie despre venirea lui Isus ca jertfa de ispasire.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:46 pm

Noi nu ne putem cobori la un nivel atit de jos sa ne inchinam la un dumnezeu atit de mic si neinsemnat ,cind noi avem pe Dumnezeul Dumnezeilor,aproape de noi si chiar alaturi de noi.
Nu putem sa l tradam,daca el ne spune clar;Sa nu aveti altul afara de mine ca eu sint Cel atot puternic.Ce mai avem nevoie de altcineva?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:47 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Uuuuuf ca am muncit 20 de minute si mi sa sters mesajul.
Nu mai am putere sa raspund azi .


Dragul de tine.Cum te straduiesti tu sa desfiintezi pe Mantuitorul nostru. In loc sa intelegi ca Dumnezeu in dragostea Lui a hotarat sa trimita o salvare pentru omenire.Vechiul Testament scrie despre venirea lui Isus ca jertfa de ispasire.
Poate V TESTAMENT AL TAU SCRIE .iN AL NOSTRU NU SCTIE ASA CEVA.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:49 pm

Anticristul a scris:
Noi nu ne putem cobori la un nivel atit de jos sa ne inchinam la un dumnezeu atit de mic si neinsemnat ,cind noi avem pe Dumnezeul Dumnezeilor,aproape de noi si chiar alaturi de noi.
Nu putem sa l tradam,daca el ne spune clar;Sa nu aveti altul afara de mine ca eu sint Cel atot puternic.Ce mai avem nevoie de altcineva?

Fiul lui Dumnezeu are aceleasi atribute ca Tatal.Venirea Lui pe pamant face parte din planul de mantuire a lui Dumnezeu.Tu esti mantuit prin Lege?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:12 pm

Tatal il respinge.adica nu l recunoate .
Eu am viata prin cuvintul lui Dumnezeu care zice;Iata pun inaintea ta binele si viata moartea si raul. Alege viata ca sa traiesti .DeUT CAP 30 Sau;Eu sint Domnul Dumnezeul vostrucare v-am pus deoparte dintre popoare .Lev cap 20 ;24
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:14 pm

Anticristul a scris:
Tatal il respinge.adica nu l recunoate .
Eu am viata prin cuvintul lui Dumnezeu care zice;Iata pun inaintea ta binele si viata moartea si raul. Alege viata ca sa traiesti .DeUT CAP 30 Sau;Eu sint Domnul Dumnezeul vostrucare v-am pus deoparte dintre popoare .Lev cap 20 ;24

Iisus nu a fost surprins niciodată în Biblie spunând exact “ Eu sunt Dumnezeu.” Aceasta nu înseamnă totuşi că El nu a pretins că este Dumnezeu. Iată de exemplu cuvintele lui Iisus din Evanghelia după Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.” La prima vedere, asta nu pare a fi o revendicare de a fi Dumnezeu. Totuşi, examinaţi care a fost reacţia evreilor la cuvintele lui Iisus: “Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu” (Ioan 10:33). Evreii înţeleseseră faptul că Iisus declarase că El este Dumnezeu. În versetele următoare, Iisus nu şi-a retras niciodată vorbele prin a le spune evreilor că El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indică faptul că Iisus a spus adevărul cu privire la aceea ca El era Dumnezeu, declarând “Eu şi Tatăl una suntem” (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”. Din nou, ca răspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). De ce ar fi vrut evreii să Îl omoare cu pietre pe Iisus dacă El nu ar fi spus ceva despre care ei să fi crezut că este blasfemiator, în cazul acesta, să pretindă că este Dumnezeu?

Ioan 1:1 spune: “Cuvântul era Dumnezeu”. Ioan 1:14 spune: “Cuvântul S-a făcut trup.” Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat. Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "...păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu!

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: “Domnul meu şi Dumnezeul meu” (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9,17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Cel mai important motiv pentru care Iisus trebuie să fie Dumnezeu este că dacă nu ar fi Dumnezeu, atunci moartea Sa nu ar fi fost suficientă pentru plata păcatelor întregii lumi (1 Ioan 2:2). Numai Dumnezeu putea plăti o astfel de pedeapsă infinită. Numai Dumnezeu ar putea lua păcatele lumii (2 Corinteni 5:21), numai El ar putea muri, şi apoi învia – demonstrând astfel biruinţa Sa asupra păcatului şi a morţii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:20 pm

Daca a pretins intr o situatie oarecare ca este Dumnezeu nu e o surpriza,surpriza e daca invata sa te abati de la Domnul Dumnezeu.In acest caz fie inger fie dumenzeu fie prooroc sau visator de vise ,este vrednic de moarte.Deuteronom cap 13.
Daca Israelul nu ar fi respectat acest amendament astazi nu ar mai exista.Si ce si ar fi dorit Satan sa se intimple acest lucuru.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:28 pm

Anticristul a scris:
Daca a pretins intr o situatie oarecare ca este Dumnezeu nu e o surpriza,surpriza e daca invata sa te abati de la Domnul Dumnezeu.In acest caz fie inger fie dumenzeu fie prooroc sau visator de vise ,este vrednic de moarte.Deuteronom cap 13.
Daca Israelul nu ar fi respectat acest amendament astazi nu ar mai exista.Si ce si ar fi dorit Satan sa se intimple acest lucuru.


Dragul meu,dar Isus nu a facut niciodata voia Lui ci voia Tatalui.Si in Gradina Ghetsimani Domnul Isus a spus:Voia Ta sa se faca,nu voia Mea.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:31 pm

Daca el a facut voia tatalui ,voi de ce cautati sa faceti voia lui si nu a tatalui?
De ce iubiti pe Isus si nu pe Dumnezeu ,pe care si el la iubit?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:34 pm

Anticristul a scris:
Daca el a facut voia tatalui ,voi de ce cautati sa faceti voia lui si nu a tatalui?
De ce iubiti pe Isus si nu pe Dumnezeu ,pe care si el la iubit?


ISUS A FACUT NUMAI SI NUMAI VOIA TATALUI. ,,Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.,, Dar Eu am o mărturie mai mare decât a lui Ioan; căci lucrările pe care Mi le-a dat Tatăl să le săvârşesc, tocmai lucrările acestea pe care le fac Eu, mărturisesc despre Mine că Tatăl M-a trimis.
1Ioan 5.9; Ioan 3.2; Ioan 10.25; Ioan 15.24;
37 Şi Tatăl, care M-a trimis, a mărturisit El însuşi despre Mine. Voi nu I-aţi auzit niciodată glasul, nu I-aţi văzut deloc faţa;
Mat 3.17; Mat 17.5; Ioan 6.27; Ioan 8.18; Deut 4.12; Ioan 1.18; 1Tim 1.17; 1Ioan 4.12;
38 şi Cuvântul Lui nu rămâne în voi, pentru că nu credeţi în Acela pe care L-a trimis El.
39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:38 pm

Rezulta ca noi sintem frati.Daca intr adevar a facut doar voia Tatalui.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Unde ...si ce este CERUL?   Unde ...si ce este CERUL? - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Unde ...si ce este CERUL?
Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Religia Islam
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» site-uri unde puteti gasi lucruri interesante

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: