Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cine este Dumnezeu?

In jos 
+4
Urzi23
Soimos
EmaLovesJesus
Apopii
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
AutorMesaj
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 12:13 pm

Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Asta e o tampenie inspirata din tampeniile lui Zecharia Sitchin. Intrebati-l pe prietenul vostru Haym de la Ierusalim ce inseamna Elohim Wink Wink
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 12:15 pm

Soimos a scris:
Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Primul cer e ceea ce vezi cand te uiti in sus. Al doilea cer este Cosmosul iar al treilea reprezinta ''imparatia lui Dumnezeu''. Cred ca biblia ar trebui actualizata, ca sa inteleaga si alde talamba ca tine unele cuvinte.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 3:53 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Primul cer e ceea ce vezi cand te uiti in sus. Al doilea cer este Cosmosul iar al treilea reprezinta ''imparatia lui Dumnezeu''. Cred ca biblia ar trebui actualizata, ca sa inteleaga si alde talamba ca tine unele cuvinte.
Si al 9-lea cer este acela in care ajungi prin orgasm...nu?

Nu ti dai seama ce prostii debitezi?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 8:15 pm

Soimos a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Mai intai explica unde este cerul ...ca cele 3 ceruri spuse de tine sunt brazdate zilnic de mii de avioane ...si nici dreaq nu-l vede pe Dumnezeu!
Primul cer e ceea ce vezi cand te uiti in sus. Al doilea cer este Cosmosul iar al treilea reprezinta ''imparatia lui Dumnezeu''. Cred ca biblia ar trebui actualizata, ca sa inteleaga si alde talamba ca tine unele cuvinte.
Si al 9-lea cer este acela in care ajungi prin orgasm...nu?

Nu ti dai seama ce prostii debitezi?
Nu mai geniu de servici, oamenilor de atunci le-a fost explicat in functie de nivelul de cunostinte acumulat la vremea respectiva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeMier Ian 11, 2012 11:02 pm

Mihai12 a scris:
Nu mai geniu de servici, oamenilor de atunci le-a fost explicat in functie de nivelul de cunostinte acumulat la vremea respectiva.
Ma varza murata ...aici suntem pe un forum de "necredinciosi" ...adica noi nu credem toate dumele proaste!

Spune exact unde este cerul in care este raiul in care locuieste Dumnezeu?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 9:47 am

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Asta e o tampenie inspirata din tampeniile lui Zecharia Sitchin. Intrebati-l pe prietenul vostru Haym de la Ierusalim ce inseamna Elohim Wink Wink

Atunci spune-mi si mie, dumnezeul vostru nu este din ceruri, nu acolo are el imparatia si pe ai lui?

In plus, explica-mi si mie ce vrea sa spuna versetul urmator si daca respectivii dumnezei nu erau tot din cer:

”Psalmi 82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:16 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Asta e o tampenie inspirata din tampeniile lui Zecharia Sitchin. Intrebati-l pe prietenul vostru Haym de la Ierusalim ce inseamna Elohim Wink Wink

Atunci spune-mi si mie, dumnezeul vostru nu este din ceruri, nu acolo are el imparatia si pe ai lui?

In plus, explica-mi si mie ce vrea sa spuna versetul urmator si daca respectivii dumnezei nu erau tot din cer:

”Psalmi 82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.
Vezi ca a comentat Urzi pe un alt topic versetul acesta. Iar ati dat cu bata in balta.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:21 am

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Asta e o tampenie inspirata din tampeniile lui Zecharia Sitchin. Intrebati-l pe prietenul vostru Haym de la Ierusalim ce inseamna Elohim Wink Wink

Atunci spune-mi si mie, dumnezeul vostru nu este din ceruri, nu acolo are el imparatia si pe ai lui?

In plus, explica-mi si mie ce vrea sa spuna versetul urmator si daca respectivii dumnezei nu erau tot din cer:

”Psalmi 82:1 Dumnezeu stă în adunarea lui Dumnezeu; El judecă în mijlocul dumnezeilor.
Vezi ca a comentat Urzi pe un alt topic versetul acesta. Iar ati dat cu bata in balta.

De bun simt este sa pui un link catre acea postare si nu sa-mi ceri mie si celorlalti sa caute postarea prin tot forumul!

Daca am dat cu bata-n balta, demonstreaza, altfel voi considera ca-i doar gura de tine! Afirmatii gratuite, adica fara demonstratie, poate sa faca oricine!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:23 am

Pfff, nu mai stiu exact subiectul dar stiu ca zilele trecute chiar a comentat acel verset Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:27 am

Atunci demonstreaza tu ca-i altfel decat se spune, adica ca dumnezeu cu ai lui nu sunt din ceruri si ca nu la asta se refera cuvantul Elohim.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:32 am

Daca sunt veniti din cer,nu este posibil sa fie extraterestri care au fost crezuti ca zei?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:35 am

Fernando a scris:
Daca sunt veniti din cer,nu este posibil sa fie extraterestri care au fost crezuti ca zei?

Pai... exact asta incercam si noi sa deslusim, daca nu cumva oamenii de acum cateva mii de ani in urma, nu i-au considerat zei tocmai pe cei veniti din spatiul cosmic si apoi sa creeze religii pe seama lor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Ian 12, 2012 11:39 am

La asta m-am gandit si eu de multe ori,ca parca prea sunt multe picturi prin pesteri care arata extraterestri si mintea omului este inclinata sa imagineze povesti.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Cine este Dumnezeu?   Cine este Dumnezeu? - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cine este Dumnezeu?
Sus 
Pagina 5 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5
 Subiecte similare
-
» Cine este Isus si cine este Hristos?
» Cine este Messia
» Este Dumnezeu ATEU ????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: