Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Canoanele Bisericii Ortodoxe

In jos 
+5
mihai39
EmaLovesJesus
Anticristul
Soimos
NICOLETA1980
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
NICOLETA1980
Pedestras
Pedestras
NICOLETA1980


Numarul mesajelor : 94
Varsta : 43
Localizare : CALARASI
Puncte : 96
Data de inscriere : 24/08/2012

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeMier Oct 31, 2012 6:53 pm

CANONUL 8 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU SCURGEREA SĂMÂNŢEI ÎN SOMN)
Cel ce s-a întinat în somn cu patima scurgerii, o zi se scoate de la îm­părtăşanie, şi se crede că se curaţeşte de întinăciune astfel că va cânta psalmul 50 şi va face 49 de metanii.


CANONUL 9 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU SCURGEREA SĂMÂNŢEI ÎN TREZVIE)
Iar cel ce s-a întinat deştept fiind cu trupul, şapte zile se opreşte de la împărtăşanie, cântând în fiecare zi Psalmul al 50-lea şi făcând 49 de metanii.

(4 Dion. Alex.; 1 Atanasie; 12 Tim. Alex.)

CANONUL 10 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU MALAHIE)
Cel ce a făcut malahie 40 de zile se pedepseşte, cu mâncare uscată hrănindu-se în fiecare zi şi făcând 100 de metanii.

CANONUL 23 Ioan Ajunătorul (CĂSĂTORIA CU ERETICII ESTE OPRITĂ)

Canonul al 72-lea al aceluiaşi sinod hotărăşte că dacă un ortodox se îm­preună cu o femeie eretică, nunta să fie fără valoare, şi căsătoria nelegiuită să se desfacă; iar de vor stărui în această căsătorie, să se afurisească.
Pai cum dracu ? Nu este Dumnezeu iubire ?Smile) Daca oamenii se iubesc ... care-i problema ?

CANONUL 48 Ioan Ajunătorul (VOMAREA. POCĂINŢA CELOR CE VOMEAZĂ DUPĂ CUMINECARE)

Cel ce a vomitat după dumnezeiasca împărtăşanie să se înlăture pe 40 de zile de la dumnezeiasca cuminecătură, rostind cincizeci de psalmi în fiecare zi şi făcând cincizeci de metanii, orişicum s-ar fi întâmplat aceasta. Căci chiar dacă ar şti el că nu s-a întâmplat din cauza sa, totuşi să se supună la orice caz pentru alte oarecare păcate ale sale.
Doamne fereste !!!!!!

Si mai sunt o gramada ... tavaleala tavaleala tavaleala

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeJoi Noi 08, 2012 2:43 pm

NICOLETA1980 a scris:
CANONUL 8 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU SCURGEREA SĂMÂNŢEI ÎN SOMN)
Cel ce s-a întinat în somn cu patima scurgerii, o zi se scoate de la îm­părtăşanie, şi se crede că se curaţeşte de întinăciune astfel că va cânta psalmul 50 şi va face 49 de metanii.


CANONUL 9 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU SCURGEREA SĂMÂNŢEI ÎN TREZVIE)
Iar cel ce s-a întinat deştept fiind cu trupul, şapte zile se opreşte de la împărtăşanie, cântând în fiecare zi Psalmul al 50-lea şi făcând 49 de metanii.

(4 Dion. Alex.; 1 Atanasie; 12 Tim. Alex.)

CANONUL 10 Ioan Ajunătorul (CANON PENTRU MALAHIE)
Cel ce a făcut malahie 40 de zile se pedepseşte, cu mâncare uscată hrănindu-se în fiecare zi şi făcând 100 de metanii.

CANONUL 23 Ioan Ajunătorul (CĂSĂTORIA CU ERETICII ESTE OPRITĂ)

Canonul al 72-lea al aceluiaşi sinod hotărăşte că dacă un ortodox se îm­preună cu o femeie eretică, nunta să fie fără valoare, şi căsătoria nelegiuită să se desfacă; iar de vor stărui în această căsătorie, să se afurisească.
Pai cum dracu ? Nu este Dumnezeu iubire ?Smile) Daca oamenii se iubesc ... care-i problema ?

CANONUL 48 Ioan Ajunătorul (VOMAREA. POCĂINŢA CELOR CE VOMEAZĂ DUPĂ CUMINECARE)

Cel ce a vomitat după dumnezeiasca împărtăşanie să se înlăture pe 40 de zile de la dumnezeiasca cuminecătură, rostind cincizeci de psalmi în fiecare zi şi făcând cincizeci de metanii, orişicum s-ar fi întâmplat aceasta. Căci chiar dacă ar şti el că nu s-a întâmplat din cauza sa, totuşi să se supună la orice caz pentru alte oarecare păcate ale sale.
Doamne fereste !!!!!!

Si mai sunt o gramada ...

Astea chiar ca sunt dure ... ptr ca ne arata adevarata "valoare" a ortodoxiei!
Te rog mai delecteaza-ne si cu alte exemple !

tavaleala tavaleala tavaleala
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 7:11 pm

Sta cineva sa numere mataniile si sa imparta bucatica de piine uscata/?
au o face el din constiinta?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 7:31 pm

Anticristul a scris:
Sta cineva sa numere mataniile si sa imparta bucatica de piine uscata/?
au o face el din constiinta?



Eu nu cred in matanii.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 8:16 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Sta cineva sa numere mataniile si sa imparta bucatica de piine uscata/?
au o face el din constiinta?



Eu nu cred in matanii.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu.
Asa ar fi normal.
Dar e greu de inteles si de stiut care e acela ,si fiecare zice la fel.
Chiar si pupatorii de moaste o fac dupa cuvintul lui dumnezeu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 8:21 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Sta cineva sa numere mataniile si sa imparta bucatica de piine uscata/?
au o face el din constiinta?



Eu nu cred in matanii.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu.
Asa ar fi normal.
Dar e greu de inteles si de stiut care e acela ,si fiecare zice la fel.
Chiar si pupatorii de moaste o fac dupa cuvintul lui dumnezeu.

Unde anume este scris in Cuvant ca trebuie sa ne inchinam la idoli?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 8:27 pm

Cei ce o fac stiu sa dovedeasca ca nici crucea si nici icoanele nu sint idoli.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 8:34 pm

Anticristul a scris:
Cei ce o fac stiu sa dovedeasca ca nici crucea si nici icoanele nu sint idoli.

Convinge-ma!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 8:46 pm

Pai intra doar pe ro portal si citeste aberatiile unui user;altul.Sa vezi ce poate debita un ortodox .
Si tot ce nbu intra pe canonul lui e eretic si pierdut.
Acesta e doar un exemplu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 9:15 pm

Anticristul a scris:
Pai intra doar pe ro portal si citeste aberatiile unui user;altul.Sa vezi ce poate debita un ortodox .
Si tot ce nbu intra pe canonul lui e eretic si pierdut.
Acesta e doar un exemplu.


Stiu ce pot sa debiteze.Dar eu nu sunt ortodoxa!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 10:14 pm

EmaLovesJesus a scris:


Eu nu cred in matanii.Ci in Cuvantul lui Dumnezeu.
Ceee?
De cand religia crestina are un Dumnezeu?
Eu stiam ca aceasta religie NU vine de la Dumnezeu asa cum vine religia mozaica din legamantul lui Abraham cu Yahwe, ci vine de la o sedinta a unor sarlatani condusi de un criminal, si nu cred ca Dumnezeul religiei Mozaice a avut motive sa incalce legamantul mai sus mentionat ca sa treaca in tabara care se cacao pe Legea Sa, numita Torah!!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 10:18 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Pai intra doar pe ro portal si citeste aberatiile unui user;altul.Sa vezi ce poate debita un ortodox .
Si tot ce nbu intra pe canonul lui e eretic si pierdut.
Acesta e doar un exemplu.


Stiu ce pot sa debiteze.Dar eu nu sunt ortodoxa!
Ti am dat doar un exemplu.Toti zic ca asculta de cuvintul lui Dumnezeu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeSam Dec 01, 2012 10:22 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Pai intra doar pe ro portal si citeste aberatiile unui user;altul.Sa vezi ce poate debita un ortodox .
Si tot ce nbu intra pe canonul lui e eretic si pierdut.
Acesta e doar un exemplu.


Stiu ce pot sa debiteze.Dar eu nu sunt ortodoxa!
Ti am dat doar un exemplu.Toti zic ca asculta de cuvintul lui Dumnezeu.
Si cand colo ei se cacao pe Legea lui Dumnezeu si asculta de cuvantul unor cioflingari ca Ioan Luca sau Marcu niste satanisti carora Isus le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolii, si ei zic ca astea sunt "cuvintele lui Dumnezeu"!
Nu ti se pare asta o mare blasfemie si un motiv pentru care religia crestina ar trebui sa fie interzisa?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 8:46 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Stiu ce pot sa debiteze.Dar eu nu sunt ortodoxa!
Ti am dat doar un exemplu.Toti zic ca asculta de cuvintul lui Dumnezeu.
Si cand colo ei se cacao pe Legea lui Dumnezeu si asculta de cuvantul unor cioflingari ca Ioan Luca sau Marcu niste satanisti carora Isus le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolii, si ei zic ca astea sunt "cuvintele lui Dumnezeu"!
Nu ti se pare asta o mare blasfemie si un motiv pentru care religia crestina ar trebui sa fie interzisa?


dumnezeu a vazut ca oamenii nu pot sa implineasca cu strictete cele zece porunci si din pricina aceasta pacatul se inmultea,de aceea a hotarat sa trimita pe Fiul Sau ca prin sangele Lui curat sa avem iertare.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 9:56 am

Si daca a trimis pe Fiul sau ,pacatul nu se mai inmulteste?
Parca nu prea am inteles.
Daca oamenii tot pacatuiesc ,putea sa i ierte si fara jertfa fiului.
Daca avea bunavointa asta.
Credeam ca rolul lui fiului ar fi altul.
Asta doar dovedeste ca Dumnezeu nu prea a fost destept ca a cerut de la oameni un lucru pe care nu l puteau face si acum incearca sa si repare greseala.
Daca nu am dreptate spune mi.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 1:02 pm

EmaLovesJesus a scris:


dumnezeu a vazut ca oamenii nu pot sa implineasca cu strictete cele zece porunci
Ceeeee ?
de unde dracu mai scoti si prostia asta?
Crezi ca daca tu nu esti in stare sa te opresti din minciuna furat si prea curvit noi oamenii care nu avem nevoie de Dtacu ca sa ne mantuiasca nu putem trai o viata morala ?
Ti-am mai spus ...nu mai condidera oamenii cu constiinta inalta ca sunt la fel ca si curvele, talharii si criminalii care se aduna la Casa de Adunare a zeciuielii ca sa fie matuiti de Dracu!

Citat :

,de aceea a hotarat sa trimita pe Fiul Sau ca prin sangele Lui curat sa avem iertare.
Ceee?
De cand Dumnezeul din ceruri, are copii cu curvulitele care s-au regulat cu soldatii roman din vecini?i. (In speta curvulita care a ramas gravida cu soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira (zis si Pantjera)? asa cum ne descrie cazul contemporanul lui Isus pe nume Celsus care se contrazicea cu Origene ?

Chiar nu ti-e frica sa-l blamezi si sa-l blasfemiezi pe Dumnezeul unei religii care nu este a ta?
Poi cum iti explici ca in religia Sa si a poprului care a facut Legamantul cu El, Dumnezeu nu are niciun copil nici fiu si nici fica, in timp ce "dumnezeul" (cu coada) al religiei tale umbla la curve?
Poi ce fel de "dumnezeu" e ala care umbla la femei ? Cumva unul cu 2 cozi?
Adica una in spate si alta inainte?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 2:54 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


dumnezeu a vazut ca oamenii nu pot sa implineasca cu strictete cele zece porunci
Ceeeee ?
de unde dracu mai scoti si prostia asta?
Crezi ca daca tu nu esti in stare sa te opresti din minciuna furat si prea curvit noi oamenii care nu avem nevoie de Dtacu ca sa ne mantuiasca nu putem trai o viata morala ?
Ti-am mai spus ...nu mai condidera oamenii cu constiinta inalta ca sunt la fel ca si curvele, talharii si criminalii care se aduna la Casa de Adunare a zeciuielii ca sa fie matuiti de Dracu!

Citat :

,de aceea a hotarat sa trimita pe Fiul Sau ca prin sangele Lui curat sa avem iertare.
Ceee?
De cand Dumnezeul din ceruri, are copii cu curvulitele care s-au regulat cu soldatii roman din vecini?i. (In speta curvulita care a ramas gravida cu soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira (zis si Pantjera)? asa cum ne descrie cazul contemporanul lui Isus pe nume Celsus care se contrazicea cu Origene ?

Chiar nu ti-e frica sa-l blamezi si sa-l blasfemiezi pe Dumnezeul unei religii care nu este a ta?
Poi cum iti explici ca in religia Sa si a poprului care a facut Legamantul cu El, Dumnezeu nu are niciun copil nici fiu si nici fica, in timp ce "dumnezeul" (cu coada) al religiei tale umbla la curve?
Poi ce fel de "dumnezeu" e ala care umbla la femei ? Cumva unul cu 2 cozi?
Adica una in spate si alta inainte?


Nu uita atributele lui Dumnezeu.El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 3:57 pm

EmaLovesJesus a scris:



Nu uita atributele lui Dumnezeu.
Nu inteleg de cand cei care incalca Legea lui Dumnezeu si il au ca Dumnezeu pe Lucifer alias Satan ...vorbesc despre atributele unui Dumnezeu care nu este al lor?

Citat :

El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.
Halo ce este Dumnezeu pentru tine?
Un spirit superior ... sau un maimutoi care se beseste?
Poi cum sa-si trimita un spirit duhul?

Citat :

Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu
Din moment ce contemporanii cu ea spun ca a fost gravida cu un soldat roman si ca mosul de Iosif a luat-o de nevasta ca sa nu fie ucisa prin lapidare asa cum pateau curvele care nasteau copii fara sa fie maritate ...inseamna ca nu era cea mai pura femeie din lume...si nu cred ca Dumnezeu i-a tinut lumanarea ca sa stie cat de neprihanita e!

Citat :

si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
O femeie care ramane gravida cu duhul propriului ei copil si apoi aduce pe lume un fiu care este in acelasi timp si propriul sau tata ... asta inseamna ca aici e mana Diavlului in joc...asa ca parerea mea (bazata pe faptele acestui individ) este ca lMaria -a nascut pe Diavol!...adica pe "dumnezeul" tau!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 7:51 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Nu uita atributele lui Dumnezeu.
Nu inteleg de cand cei care incalca Legea lui Dumnezeu si il au ca Dumnezeu pe Lucifer alias Satan ...vorbesc despre atributele unui Dumnezeu care nu este al lor?

Citat :

El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.
Halo ce este Dumnezeu pentru tine?
Un spirit superior ... sau un maimutoi care se beseste?
Poi cum sa-si trimita un spirit duhul?

Citat :

Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu
Din moment ce contemporanii cu ea spun ca a fost gravida cu un soldat roman si ca mosul de Iosif a luat-o de nevasta ca sa nu fie ucisa prin lapidare asa cum pateau curvele care nasteau copii fara sa fie maritate ...inseamna ca nu era cea mai pura femeie din lume...si nu cred ca Dumnezeu i-a tinut lumanarea ca sa stie cat de neprihanita e!

Citat :

si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
O femeie care ramane gravida cu duhul propriului ei copil si apoi aduce pe lume un fiu care este in acelasi timp si propriul sau tata ... asta inseamna ca aici e mana Diavlului in joc...asa ca parerea mea (bazata pe faptele acestui individ) este ca lMaria -a nascut pe Diavol!...adica pe "dumnezeul" tau!


Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 8:41 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:



Nu uita atributele lui Dumnezeu.El a creat tot ceea ce vezi si de aceea pentru El nu a fost o problema sa trimita pe Duhul Sfant la Fecioara Maria.Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.
Nu era o mare problema sa trimita pe Duhul sfint ,dar in acest caz fiul nascut trebuia sa se numeasca fiul Duhului.
Problema e ca Dumnezeu nu a promis asa ceva si nici nu ar accepta asa ceva.
Fii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase.
I ti este cunoscut textul?
Desi se refera la altceva poate totusi i ti spune ceva.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 8:58 pm

Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau![/quote]


Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.[/quote]
Ai citeva greseli mari in acest text
1)Dumnezeu insusi adevereste pe Isus ca Fiul sau.Matei 3;17.
Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Inainte ca Isus sa fie botezat Ioan le arata ucenicilor sai pe Isus care venea spre el la botez si el zice;Am vazut duhul pogorindu se din cer peste el ca un porumbel.Eu nu l cunosteam etc etc.
Dar eu am vazut lucrul acesta si maerturisesc etc.Deci Ioan a vazut Duhul inainte cu mult timp ca Isus sa fie botezat.Iar cind Isus sa apropiat el a marturisit ca el este acela.
Apoi Isus se boteaza si nu se mai intimpla nimic.dar marturisirea lui Ioan plecata din gura in gura pina la Matei au uitat cind a vazut Ioan Duhul si au crezut intr adevar ca cel mai bun moment ar fi fost cel de dupa botez.Si au mai adaugat si versetul din psalmul 2.care pina atunci timp de o mie de ani ii era atribuit lui David.
2)Ingerul care vesteste face o greseala ingereasca.
El soune ca se va numi Isus ca asa a zis proorocul ca se numi Emanuel.
Deci ca sa se implineasca proorocia ca se va numi Emanuel ,tocmai de aceea se va numi Isus.
Se potriveste?
Ca nuca n perete.
Daca ai citi cu atentie adica cu interes sa cunosti ai observa ca Isus se autointituleaza peste tot ca Ben-Adam=Fiul Omului.
Fiul omului se traduce mot-amo.Dar traducerea corecta este om.In Ivrit in original nu poti sa i spui la un om decit Ben-adam.Asa este pronuntia corecta,si Isus care stia sa vorbeasca ivrit nu facea altceva decit sa spuna adevarul.
Ca oamenii vreau neapareat sa inteleaga altceva nu fac altceva decit il mint pe Isus.
Nu vreau sa merg mai departe ca e prea mult si poate nu intelegi ce spun.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeDum Dec 02, 2012 9:00 pm

Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau!
Citat :



Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.
Ai citeva greseli mari in acest text
1)Dumnezeu insusi adevereste pe Isus ca Fiul sau.Matei 3;17.
Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Inainte ca Isus sa fie botezat Ioan le arata ucenicilor sai pe Isus care venea spre el la botez si el zice;Am vazut duhul pogorindu se din cer peste el ca un porumbel.Eu nu l cunosteam etc etc.
Dar eu am vazut lucrul acesta si maerturisesc etc.Deci Ioan a vazut Duhul inainte cu mult timp ca Isus sa fie botezat.Iar cind Isus sa apropiat el a marturisit ca el este acela.
Apoi Isus se boteaza si nu se mai intimpla nimic.dar marturisirea lui Ioan plecata din gura in gura pina la Matei au uitat cind a vazut Ioan Duhul si au crezut intr adevar ca cel mai bun moment ar fi fost cel de dupa botez.Si au mai adaugat si versetul din psalmul 2.care pina atunci timp de o mie de ani ii era atribuit lui David.
2)Ingerul care vesteste face o greseala ingereasca.
El soune ca se va numi Isus ca asa a zis proorocul ca se numi Emanuel.
Deci ca sa se implineasca proorocia ca se va numi Emanuel ,tocmai de aceea se va numi Isus.
Se potriveste?
Ca nuca n perete.
Daca ai citi cu atentie adica cu interes sa cunosti ai observa ca Isus se autointituleaza peste tot ca Ben-Adam=Fiul Omului.
Fiul omului se traduce mot-amo.Dar traducerea corecta este om.In Ivrit in original nu poti sa i spui la un om decit Ben-adam.Asa este pronuntia corecta,si Isus care stia sa vorbeasca ivrit nu facea altceva decit sa spuna adevarul.
Ca oamenii vreau neapareat sa inteleaga altceva nu fac altceva decit il mint pe Isus.
Nu vreau sa merg mai departe ca e prea mult si poate nu intelegi ce spun.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 6:59 am

Citat :
Citat :
Anticristul a scris:
Ai citeva greseli mari in acest text.l" tau!


Draga Soimos tu ai mari probleme.Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu,aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire,si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul ,daca nu a fost decat un frate,un om bun sau un reformator social,ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.
Ai citeva greseli mari in acest text
1)Dumnezeu insusi adevereste pe Isus ca Fiul sau.Matei 3;17.
Raspuns corect
Ioan cap 1;32
Inainte ca Isus sa fie botezat Ioan le arata ucenicilor sai pe Isus care venea spre el la botez si el zice;Am vazut duhul pogorindu se din cer peste el ca un porumbel.Eu nu l cunosteam etc etc.
Dar eu am vazut lucrul acesta si maerturisesc etc.Deci Ioan a vazut Duhul inainte cu mult timp ca Isus sa fie botezat.Iar cind Isus sa apropiat el a marturisit ca el este acela.
Apoi Isus se boteaza si nu se mai intimpla nimic.dar marturisirea lui Ioan plecata din gura in gura pina la Matei au uitat cind a vazut Ioan Duhul si au crezut intr adevar ca cel mai bun moment ar fi fost cel de dupa botez.Si au mai adaugat si versetul din psalmul 2.care pina atunci timp de o mie de ani ii era atribuit lui David.
2)Ingerul care vesteste face o greseala ingereasca.
El soune ca se va numi Isus ca asa a zis proorocul ca se numi Emanuel.
Deci ca sa se implineasca proorocia ca se va numi Emanuel ,tocmai de aceea se va numi Isus.
Se potriveste?
Ca nuca n perete.
Daca ai citi cu atentie adica cu interes sa cunosti ai observa ca Isus se autointituleaza peste tot ca Ben-Adam=Fiul Omului.
Fiul omului se traduce mot-amo.Dar traducerea corecta este om.In Ivrit in original nu poti sa i spui la un om decit Ben-adam.Asa este pronuntia corecta,si Isus care stia sa vorbeasca ivrit nu facea altceva decit sa spuna adevarul.
Ca oamenii vreau neapareat sa inteleaga altceva nu fac altceva decit il mint pe Isus.
Nu vreau sa merg mai departe ca e prea mult si poate nu intelegi ce spun.


Emanoil inseamna ca Dumnezeu este cu noi.Prin Isus Dumnezeu a impacat lumea cu El.Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii.”
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 6:08 pm

Dumnezeu este cu noi inseamna ca e cu noi si nu cu voi.
Dumnezeu este cu noi si Isus care nu e Ymanuel e cu voi.
Nu voua vi sa nascut un copil si nu Isus este copilul acela.
Il vor numi minunat ,Sfetnic al lui Dumnezeu,puternic si ministru sau administrator al pacii.
Vezi ca Sar Salom nu insemneaza Domn al pacii.
Si pedeasupra trebuie sa stii si asupra cui sint spuse.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 7:11 pm

Anticristul a scris:
Dumnezeu este cu noi inseamna ca e cu noi si nu cu voi.
Dumnezeu este cu noi si Isus care nu e Ymanuel e cu voi.
Nu voua vi sa nascut un copil si nu Isus este copilul acela.
Il vor numi minunat ,Sfetnic al lui Dumnezeu,puternic si ministru sau administrator al pacii.
Vezi ca Sar Salom nu insemneaza Domn al pacii.
Si pedeasupra trebuie sa stii si asupra cui sint spuse.


Domnul Isus a murit pentru toti oamenii.,,Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.,,
Sus In jos
Continut sponsorizat





Canoanele Bisericii Ortodoxe Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe Icon_minitime

Sus In jos
 
Canoanele Bisericii Ortodoxe
Sus 
Pagina 1 din 8Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adevarata spiritualitate a bisericii
» Influenţa bisericii şi religiei în politică
» Averile bisericii sunt obtinute prin criminalitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: