Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Canoanele Bisericii Ortodoxe

In jos 
+5
mihai39
EmaLovesJesus
Anticristul
Soimos
NICOLETA1980
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:09 am

Ai citit cumva cartea ;Afacerea Dreyfus?
Si stii ce timp reprezinta aceasta profetie?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:14 am

Anticristul a scris:
Ai citit cumva cartea ;Afacerea Dreyfus?
Si stii ce timp reprezinta aceasta profetie?


Vorbesti despre generalul francez care a fost spion?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:15 am

Atita stii tu?
Ia cauta cartea si citeste o.Nu ti recomand nici o carte dar pe asat da.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:16 am

In miezul afaceri iDreyfus Cred ca asa se numeste
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:17 am

Anticristul a scris:
Atita stii tu?
Ia cauta cartea si citeste o.Nu ti recomand nici o carte dar pe asat da.


Prefer sa citesc carti despre viata Domnului Isus sau de studiu biblic!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:17 am

Ai intelege Biblia ,daca ai ciri cartea asta
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:21 am

Anticristul a scris:
Ai intelege Biblia ,daca ai ciri cartea a

O inteleg foarte bine.Cei duhovnicesti pot sa priceapa lucrarile duhovnicesti.Aceasta Carte m-a transformat,m-a mantuit,mi-a dat un viitor si o nadejde!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:25 am

EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Daca Isus este Domnul .
Dumnezeu e mort.
Asta a si vrut Satan sa faca cind sa imbracat in inger de lumina.
Sa dovedeascaca Dumnezeu a murit.


Tu chiar nu vrei sa accepti ca Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu?,,Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel preaiubit, de acesta sa ascultati!
,,El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,
14 în care avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor.
15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, Cel întâi născut din toată zidirea.,,

Domnul Isus nu este decat un rabin la fel ca si Domnul Rabin Struhl.
Dumnezeul Tahwe nu are nici azi niciun fiu ...asa ca pe cine vrei tu sa credem ...pe niste ucenici care lucrau cu puterile demonilor ...putere primita chiar de la Satana (vezi 9.1)

2 Nu mai cita din satanistii care lucreaza cu demonii ...ptr ca nu convingi pe nimeni !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:26 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Tu chiar nu vrei sa accepti ca Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu?,,Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel preaiubit, de acesta sa ascultati!
,,El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,
14 în care avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor.
15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, Cel întâi născut din toată zidirea.,,

Domnul Isus nu este decat un rabin la fel ca si Domnul Rabin Struhl.
Dumnezeul Tahwe nu are nici azi niciun fiu ...asa ca pe cine vrei tu sa credem ...pe niste ucenici care lucrau cu puterile demonilor ...putere primita chiar de la Satana (vezi 9.1)

2 Nu mai cita din satanistii care lucreaza cu demonii ...ptr ca nu convingi pe nimeni !


Insusi Tatal marturiseste despre El:Acesta este Fiul Meu preaiubit!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:37 am

EmaLovesJesus a scris:



Insusi Tatal marturiseste despre El:Acesta este Fiul Meu preaiubit!
Ma fata ...iarasi MINTI?
Zice Dumnezeu explicit ca vorbeste de Christos?

De unde stii tu ca nu vorbeste despre Beshescu ?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:38 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Insusi Tatal marturiseste despre El:Acesta este Fiul Meu preaiubit!
Ma fata ...iarasi MINTI?
Zice Dumnezeu explicit ca vorbeste de Christos?

De unde stii tu ca nu vorbeste despre Beshescu ?


Din Biblie stiu,bineinteles!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:47 am

Ce vorbesti ?
Tu iarasi il confunzi pe niste cioflingarii sarlatani, prosti si analfabeti cu Dumnezeu Creatorul?
Ce naiba iarasi ti s-a blocat cerebelelul?
Tu sa pui doar acele cuvinte in seama lui Dumnezeu pe care chiar Dumnezeu le spune ...si nu orice cacanar cioflingar pe care saelatanii l-au selectat din acele multe sute de evanghelii doar pentru ca bat campii asa cum le convine lor!
Nu -ti dai seama ca afirmatia ta de mai sus PUTE a MINCIUNA si ca tu ca astfel ne dovedesti tuturor ca nu esti altceva decat un apostol al minciunii ...adica esti un slujbas al Tatalui Minciunii (Satana) !
Cioflingari de cacanari amarati ca Ion, Marcu, Luca sau Purandel si Parpanghel ...NU SUNT DUMNEZEI ... ci doar niste cacanari care au murit ca niste SARLATANI !
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 9:49 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

,,El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui,
14 în care avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor.
15 El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, Cel întâi născut din toată zidirea.,,

Domnul Isus nu este decat un rabin la fel ca si Domnul Rabin Struhl.
Dumnezeul Tahwe nu are nici azi niciun fiu ...asa ca pe cine vrei tu sa credem ...pe niste ucenici care lucrau cu puterile demonilor ...putere primita chiar de la Satana (vezi 9.1)

2 Nu mai cita din satanistii care lucreaza cu demonii ...ptr ca nu convingi pe nimeni !


Insusi Tatal marturiseste despre El:Acesta este Fiul Meu preaiubit!
Aceasta fraza a fost spusacu o mie de ani inainte lui David.
In N Testament doar o repeta ca sa l faca pe Isus Dumnezeu.
Daca nu.
Cui ia zis Dumnezeu cu o mie de ani inainte?Tu esti fiul meu astazi te am nascut.Desi vorbeste unui om matur.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 10:43 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Domnul Isus nu este decat un rabin la fel ca si Domnul Rabin Struhl.
Dumnezeul Tahwe nu are nici azi niciun fiu ...asa ca pe cine vrei tu sa credem ...pe niste ucenici care lucrau cu puterile demonilor ...putere primita chiar de la Satana (vezi 9.1)

2 Nu mai cita din satanistii care lucreaza cu demonii ...ptr ca nu convingi pe nimeni !


Insusi Tatal marturiseste despre El:Acesta este Fiul Meu preaiubit!
Aceasta fraza a fost spusacu o mie de ani inainte lui David.
In N Testament doar o repeta ca sa l faca pe Isus Dumnezeu.
Daca nu.
Cui ia zis Dumnezeu cu o mie de ani inainte?Tu esti fiul meu astazi te am nascut.Desi vorbeste unui om matur.

Depinde in ce context se afla.Acolo cred ca se refera lui Israel.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 1:37 pm

La s ca am sa ti explic.Dar la Isus doar mai tirziu au aplicat acest text .Nu ca s ar fi auzit din nou glasul.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 1:48 pm

Anticristul a scris:
La s ca am sa ti explic.Dar la Isus doar mai tirziu au aplicat acest text .Nu ca s ar fi auzit din nou glasul.


BLA!BLA!BLA!
Las ca iti spun eu,las ca....depinde ce intelegi tu...
Vreau raspunsuri pertinente!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 6:22 pm

Aaaaaa. Deci nu ai rabdare.
Bine.
Hai sa luam psalmul 2 si citim primele 7 versete.
Cu comentarii intre ele.
1).Pentru ce se intarita neamurile etc.
2)Imparatii pamintului se rascoala si domnitorii pamintului se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si a Unsului sau, zicind;
3)Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor.
De ale cui lanturi?
Ale lui Dumnezei si ale unsului sau David.
De ce erau in lanturile lor, trebuie sa vezi istoria intreaga a lui David.
4)Cel ce sade in ceruri ride, Domnul si isi bate joc de ei.
5)Apoi in minia lui le vorbeste,si-i ingrozeste cu urgia sa zicind;
6)Totusi Eu am uns pe imparatul meu pe Sion muntele Meu cel sfint.
Eu voi vesti hotarirea lui zice Unsul- Domnul Mi-a zis;Tu esti Fiul meu astazi te am nascut.
Desi David era om matur,Totusi Dumnezeu ii zice Astazi te am nascut adica in ziua cind il unge imparat pe muntele Sion.
Poate stii totusi ca David a fost uns de 2 ori imparat.
Caci dupa razboiul cu Absalom din nou David a mai cistigat un mandat cum ar fi sa spunem in limbaj modern.
Timp de o mie de ani de la David la Ieremia ,la Daniel si la ceilalti prooroci, cine se indoia ca aceste cuvinte nu au fost spuse lui David? Scriitorul evului Masthii in zelul sau de al indumnezeii pe Isus cu orice pret biserica bineinteles ca cauata tot felul de argumente si le au aplicat in mod mincios asupra lui Isus ,indiferent ca i se potriveau sau nu.
Iata ex. cu botezul lui Isus. Ioan marturiseste cind il vede pe ISUS VENIND SA SE BOTEZE CA EL A VAZUT DUHUL POGORINDU-SE PESTE OMUL ACESTA.SI CINEVA I-A ZIS CA ACELA PESTE CARE VA VEDEA DUHUL ACELA ESTE UN ALES.
Pe urma Ioan il boteaza si nu se intimpla nimic deosebit. Asta poti citi in Ioan cap 1.
Deci numai Ioan a vazut duhul dar cu oarece timp inainte de botez ca sa l poate recunoaste.
Aceasta este marturia lui Ioan.
Matei nu mai tine seama de marturia lui Ioan ,probabil el si a cules informatia din popor,si fiinca trecuse deja muuuult timp de la eveniment, nu mai stia lumea cind sa pogorit duhul.
Ca vezi tu cum circula zvonurile.Si i se parea nimerit ca cel mai potrivit ar fi fost dupa botez,si ia mai aplicat si formula tipica.Tu esti Fiul meu astazi te am nascut.
Apoi in alta imprejurare iarasi se aude aceeasi formula.Si acum nu se stie cind sa nascut la botez sau la schimbarea la fata.
Acum spune mi tu la cine dai crezare/
La Ioan care el personal spune ca la botezat si marturiseste ceea ce el a vazut.
Sau la Matei (zis Matei)ca nu se stie cui apartine Evanghelia cu precizie,care cauta sa l indumnezeiasca pe Isus.Era deja perioada bisericii care stim noi ce a facut.Evanghelia lui Matei nu este scrisa de martor ocular.Poate stii si tu asta.
Peste 600 de versete sint copiate exact, din Ev zisaa lui Marcu .restul....
omorirea pruncilor,un bluf.Chemarea din Egipt la fel.venirea magilor cu steaua care se opreste deasupra unei case, document astronomic autentic de risul curcilor, cit si Fecioara care de fapt era o femeie tinara si nasacuse deja cu 600 de ani inainte un alt copil cu alt nume.
Dar ce sa faci ingerul saracu era cam sarac cu duhul si a uita ce a hotarit Dumnezeu.
Ei ,iata asa arat un comentariu nepartinitor si adevarat.
Desi este doar un rezumat foarte scurt
Scuze tuturor userilor pe care i am obosit cu mesajul meu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 7:02 pm

Anticristul a scris:
Aaaaaa. Deci nu ai rabdare.
Bine.
Hai sa luam psalmul 2 si citim primele 7 versete.
Cu comentarii intre ele.
....................................................................
Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ (Ioan 1:1,14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt. Luca 1:35 arată "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu'". În timpurile biblice, expresia “fiul omului” a fost utilizată pentru a descrie o fiinţă umană. Fiul omului făcea întotdeauna referire la oameni.

În decursul chestionării Sale de către liderii evrei, marele preot L-a intrebat pe Iisus: “Te jur, pe Dumnezeul cel viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu" (Matei 26:63). Domnul Iisus a răspuns: “Da. Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezând la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului” (Matei 26:64). Liderii evrei L-au acuzat atunci pe Iisus de blasfemie (Matei 26:65-66). Ceva mai târziu, înaintea lui Pontiu Pilat, “Iudeii i-au răspuns: ,,Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu” (Ioan 19:7). De ce pretenţia de a fi “Fiul lui Dumnezeu” ar fi fost considerată blasfemie şi deci demnă de pedeapsa cu moartea ? Liderii evrei înţeleseseră exact ceea ce Domnul Iisus a spus când a folosit expresia “Fiul lui Dumnezeu”. A fi “Fiul lui Dumnezeu” însemna că avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu. “Fiul lui Dumnezeu” este “al lui Dumnezeu”. Pretenţia de a avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu, de fapt a fi Dumnezeu, a reprezentat pentru liderii evrei o blasfemie şi de aceea ei au cerut moartea lui Iisus. Evrei 1:3 exprimă aceasta foarte clar: “El (Fiul), care este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui…”

Un alt exemplu poate fi găsit în Ioan 17:12, unde Iuda este descris ca “fiul pierzării". Ioan 6:71 ne spune că Iuda era fiul lui Simon. Ce vrea să spună însă Ioan 17:12 prin a-l descrie pe Iuda ca “fiu al pierzării"? Cuvântul “pierzare” are sensul de “distrugere, ruinare, pierdere”. Iuda nu a fost în sens literal fiul “distrugerii, ruinării, pierzării”, ci aceste lucruri au reprezentat identitatea vieţii lui Iuda. Iuda a fost manifestarea pierzării. În mod asemănător, Iisus este Fiul lui Dumnezeu, prin aceea că Fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Iisus este Dumnezeu întrupat (Ioan 1:1,14).
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 8:14 pm

De ceavem nevoie de un dumnezeu intrupat dacaDumnezeu spune ca el nu si va da slavaaltuia si nici cinstea sa altui dumnezeu.Nu se combat aceste doua afirmatii/
si nu devine unul din acestia doi inuti?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 7:45 am

Anticristul a scris:
De ceavem nevoie de un dumnezeu intrupat dacaDumnezeu spune ca el nu si va da slavaaltuia si nici cinstea sa altui dumnezeu.Nu se combat aceste doua afirmatii/
si nu devine unul din acestia doi inuti?

Nu,pentru ca cei doi Una sunt!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 11:17 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Aaaaaa. Deci nu ai rabdare.
Bine.
Hai sa luam psalmul 2 si citim primele 7 versete.
Cu comentarii intre ele.
....................................................................
Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni.

Dar de unde stii tu asta?
I-ai tinut tu lumanarea?
Scrie cumva in Biblia ta satanista despre cum l-a facut Dumnezeu pe Isus?
Iarasi MINTI? ...
Daca gasesti tu in Biblie o descriere a felului cum l-a conceput Dumnezeu pe Fiul Sau ...eu mananc toata Biblia chiar daca o ungi cu cacat!
Dar daca nu se gasesc in Biblie aceste texte care sunt parte componenta a propagandei tale mincinoase de mascare a adevarului ...tu o mamanci unsa cu cacat?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 11:25 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Aaaaaa. Deci nu ai rabdare.
Bine.
Hai sa luam psalmul 2 si citim primele 7 versete.
Cu comentarii intre ele.
....................................................................
Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni.

Dar de unde stii tu asta?
I-ai tinut tu lumanarea?
Scrie cumva in Biblia ta satanista despre cum l-a facut Dumnezeu pe Isus?
Iarasi MINTI? ...
Daca gasesti tu in Biblie o descriere a felului cum l-a conceput Dumnezeu pe Fiul Sau ...eu mananc toata Biblia chiar daca o ungi cu cacat!
Dar daca nu se gasesc in Biblie aceste texte care sunt parte componenta a propagandei tale mincinoase de mascare a adevarului ...tu o mamanci unsa cu cacat?


Vai,ce urat vorbesti! De ce nu iei exemplu de la prietenul tau Anticristul,chiar daca nu impartasim aceleasi opinii,el stie sa poarte un dialog civilizat,fara cuvinte murdare.Din Biblia mea stiu. Matei1:18,, Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi, înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.,,
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 12:00 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni.

Dar de unde stii tu asta?
I-ai tinut tu lumanarea?
Scrie cumva in Biblia ta satanista despre cum l-a facut Dumnezeu pe Isus?
Iarasi MINTI? ...
Daca gasesti tu in Biblie o descriere a felului cum l-a conceput Dumnezeu pe Fiul Sau ...eu mananc toata Biblia chiar daca o ungi cu cacat!
Dar daca nu se gasesc in Biblie aceste texte care sunt parte componenta a propagandei tale mincinoase de mascare a adevarului ...tu o mamanci unsa cu cacat?


Vai,ce urat vorbesti! De ce nu iei exemplu de la prietenul tau Anticristul,chiar daca nu impartasim aceleasi opinii,el stie sa poarte un dialog civilizat,fara cuvinte murdare.Din Biblia mea stiu. Matei1:18,, Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi, înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.,,


Biblia satanica este total diferita de Biblia mea pe care o iubesc. Fa si tu o distinctie intre acestea doua.http://www.bisericasatanista.org/tag/biblia-satanista
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 12:45 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni.

Dar de unde stii tu asta?
I-ai tinut tu lumanarea?
Scrie cumva in Biblia ta satanista despre cum l-a facut Dumnezeu pe Isus?
Iarasi MINTI? ...
Daca gasesti tu in Biblie o descriere a felului cum l-a conceput Dumnezeu pe Fiul Sau ...eu mananc toata Biblia chiar daca o ungi cu cacat!
Dar daca nu se gasesc in Biblie aceste texte care sunt parte componenta a propagandei tale mincinoase de mascare a adevarului ...tu o mamanci unsa cu cacat?


Vai,ce urat vorbesti!

Cu acei PROPAGANDISTI ai MINCIUNII aflati in slujba Diavolului ... nu pot sa ma comport frumos...scuze!
Citat :

De ce nu iei exemplu de la prietenul tau Anticristul,chiar daca nu impartasim aceleasi opinii,el stie sa poarte un dialog civilizat,fara cuvinte murdare.

El este inca la inceput si nu stie ca tu refuzi orice argument oricat de justificat ar fi ...si iti propovaduiesti mincina cu o abnegatie demna de o cauza mai buna decat o religie Diabolica ...dar nu se stie cum va reactiona el dupa ce va avea atatea sute de "dialoguri" cate deja avem noi!

Citat :

Din Biblia mea stiu. Matei1:18,, Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi, înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.,,

Poate ca a ramas gravida cu fumul care iesea pe cos ... ...ce dracu ...parca acel Matei a tinut lumanarea atunci cand soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira o regula pe nefecioara Maria?
Pai dupa cate stiu Isus s-a nascut copil normal si nu jumatate om si jumatate beshina (adica Duh) !
Mai un pic si o sa spui ca si bashescu presedintele tau si a altor milioane de prosti ...este nascut din Duhul Sfant pentru ca chiar numele sau pute a Duh Sfant ...si ca poate din cauza asta l-a UNS dumnezeu ca "rege"!

Citat :

Biblia satanica este total diferita de Biblia mea pe care o iubesc. Fa si tu o distinctie intre acestea doua.http://www.bisericasatanista.org/tag/biblia-satanista
Acea Biblie nu este satanica decat in nume ... pentru ca ea nu este inspirata de Satana ci apartine actorului maghiar Sandor Levay ...care dupa cate stiu eu nu este numele Satanei si nici a lui Lucifer si nici acest Sandor nu afirma niciunde ca este Lucifer asa cum se lauda Christosul...si nbici tatal sau nu l-a numit Diavol asa cum Tatal Ceresc l-a denumit pe Christosul pe care l-a azvarlit pe pamant ca sa ajunga in Iad!
Asa ca Biblia Satanica este doar Biblia crestina care este compuse din doua testamente ...unul furat de la evrei si apoi manarit astfel ca sa i se schimbe intelesul si prororocirile ...iar a doua parte este scrisa de niste sarlatani care au primit de la Christos puterea de a lucra cu Diavolii ...deci se pare ca nu cuvantul "satanist" era cel mai potrivit ...ci Biblia Diabolica ...adica cea crestina!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 1:12 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Vai,ce urat vorbesti!

Cu acei PROPAGANDISTI ai MINCIUNII aflati in slujba Diavolului ... nu pot sa ma comport frumos...scuze!
Citat :

De ce nu iei exemplu de la prietenul tau Anticristul,chiar daca nu impartasim aceleasi opinii,el stie sa poarte un dialog civilizat,fara cuvinte murdare.

El este inca la inceput si nu stie ca tu refuzi orice argument oricat de justificat ar fi ...si iti propovaduiesti mincina cu o abnegatie demna de o cauza mai buna decat o religie Diabolica ...dar nu se stie cum va reactiona el dupa ce va avea atatea sute de "dialoguri" cate deja avem noi!

Citat :

Din Biblia mea stiu. Matei1:18,, Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi, înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.,,

Poate ca a ramas gravida cu fumul care iesea pe cos ... ...ce dracu ...parca acel Matei a tinut lumanarea atunci cand soldatul roman Tiberius Caius Abdes Pandira o regula pe nefecioara Maria?
Pai dupa cate stiu Isus s-a nascut copil normal si nu jumatate om si jumatate beshina (adica Duh) !
Mai un pic si o sa spui ca si bashescu presedintele tau si a altor milioane de prosti ...este nascut din Duhul Sfant pentru ca chiar numele sau pute a Duh Sfant ...si ca poate din cauza asta l-a UNS dumnezeu ca "rege"!

Citat :

Biblia satanica este total diferita de Biblia mea pe care o iubesc. Fa si tu o distinctie intre acestea doua.http://www.bisericasatanista.org/tag/biblia-satanista
Acea Biblie nu este satanica decat in nume ... pentru ca ea nu este inspirata de Satana ci apartine actorului maghiar Sandor Levay ...care dupa cate stiu eu nu este numele Satanei si nici a lui Lucifer si nici acest Sandor nu afirma niciunde ca este Lucifer asa cum se lauda Christosul...si nbici tatal sau nu l-a numit Diavol asa cum Tatal Ceresc l-a denumit pe Christosul pe care l-a azvarlit pe pamant ca sa ajunga in Iad!
Asa ca Biblia Satanica este doar Biblia crestina care este compuse din doua testamente ...unul furat de la evrei si apoi manarit astfel ca sa i se schimbe intelesul si prororocirile ...iar a doua parte este scrisa de niste sarlatani care au primit de l











a Christos puterea de a lucra cu Diavolii ...deci se pare ca nu cuvantul "satanist" era cel mai potrivit ...ci Biblia Diabolica ...adica cea crestina!



CRED CA TU ESTI POSEDAT DE DIAVOLUL,DE ACEEA VORBESTI ASA.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 2:12 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
De ceavem nevoie de un dumnezeu intrupat dacaDumnezeu spune ca el nu si va da slavaaltuia si nici cinstea sa altui dumnezeu.Nu se combat aceste doua afirmatii/
si nu devine unul din acestia doi inuti?

Nu,pentru ca cei doi Una sunt!
Tu stii ca matematica este o stiinta exacta si stii ca Matematica este chiar Legea cu care Dumnezeu a lucrat la creatie?
Tu stii cat fac 1+1 = ?

Dar stii cat fac 0,5 + 0,5 =?

Dar ce tu ai o Biblie in care se vorbeste despre jumatati de "dumnezei" ???

Tu chiar esti atat de impatimita in minciuna incat refuzi sa accepti adevarurile elementare asa cum sunt adevarurile matematicii care este o STIINTA EXACTA?
Tu chiar nu-ti dai seama ca Dumnezeu iubeste adevarul tot asa cum Dracu iubeste minciuna ?
Tu mintind ...pe cine ai impresia ca slujesti?
Tu char nu realizezi ca esti in ghiarele Diavolului?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 3:42 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
De ceavem nevoie de un dumnezeu intrupat dacaDumnezeu spune ca el nu si va da slavaaltuia si nici cinstea sa altui dumnezeu.Nu se combat aceste doua afirmatii/
si nu devine unul din acestia doi inuti?

Nu,pentru ca cei doi Una sunt!
Tu stii ca matematica este o stiinta exacta si stii ca Matematica este chiar Legea cu care Dumnezeu a lucrat la creatie?
Tu stii cat fac 1+1 = ?

Dar stii cat fac 0,5 + 0,5 =?

Dar ce tu ai o Biblie in care se vorbeste despre jumatati de "dumnezei" ???

Tu chiar esti atat de impatimita in minciuna incat refuzi sa accepti adevarurile elementare asa cum sunt adevarurile matematicii care este o STIINTA EXACTA?
Tu chiar nu-ti dai seama ca Dumnezeu iubeste adevarul tot asa cum Dracu iubeste minciuna ?
Tu mintind ...pe cine ai impresia ca slujesti?

Eu am fost eliberata de sub puterea celui rau.Coloseni 1.13: „El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului, şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui”

Este inutil să încerc să aduc argumente că trăim într-o lume a întunericului, guvernată de Satan, deoarece putem să vedem cu toţii aceasta. Paradoxal majoritatea oamenilor preferă să fie robi în împărăţia întunericului, subjugaţi de vicii, placeri şi pofte păcătoase, întorcând spatele Împărăţiei plină de dragoste a lui Dumnezeu.

Cine îşi imaginează ca este uşor să iasă de sub domnia lui Satan se înşală. Apostolul Pavel striga disperat: „O, nenorocitul de mine! cine mã va izbãvi de acest trup de moarte?…”(Romani 7.24). Izbăvitorul nostru este Iisus Christos, care a venit să plăteasca preţul izbăvirii noastre, şi a lăsat câteva borne, care să ne amintească de dragostea Sa, pe drumul dragostei pe care ni l-a trasat: ieslea, iordanul, Ghetsimanii, Golgota si invierea.

Azi, Izbăvitorul ne cheamă să acceptăm stramutarea. El şi-a facut partea lui, acum ‘mingea’ e in terenul nostru. Cum vom raspunde dragostei Lui? Am gasit pe cineva care a fost strămutat în împărăţia lui Dumnezeu: Enoh. De ce? “Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai văzut, pentru că l-a luat Dumnezeu” (Geneza 5:24). „Odinioară eraţi întuneric; dar acum sunteţi lumină în Domnul. Umblaţi deci ca nişte copii ai luminii.” (Epistola către Efeseni 5:Cool. Aşa să ne ajute Dumnezeu.
Tu char nu realizezi ca esti in ghiarele Diavolului?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeMar Dec 11, 2012 6:30 pm

EmaLovesJesus a scris:

Eu am fost eliberata de sub puterea celui rau.Coloseni 1.13: „El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului, şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui”
Mniezaule!!!!
Tu esti izbavita de puterea intunericului ?
Eu in viata mea nu am vazut o persoana mai intunecata la minte decat esti tu ...scuza-ma pentru sinceritate ...dar nu o zic sa te jignesc ci ca sa te trezesc la realitate!

Citat :

Cine îşi imaginează ca este uşor să iasă de sub domnia lui Satan se înşală.
D\apai zau ca bine zici!
Vad ca nu te lasi scoasa din minciuni ...oricate adevaruri dovedite ti-as arata!

Citat :

Apostolul Pavel striga disperat: „O, nenorocitul de mine! cine mã va izbãvi de acest trup de moarte?…
Poi poate il izbaveste Sfantul Stefan cel pe care chiar el l-a ucis!
Nu ii este rusine ucigasului naibii sa fie chiar el ucigasul disperat ?
Poi sa nu fi ucis oameni daca ii e friva de Judecata lui Dumnezeu ... iar daca a ucis ...apoi sa-si primeasca rasplata cea dreapta atat in viata zilnica cat si dupa moarte ...ca de asemenea porci ...omenirea nu are nevoie !
Asa ca sa primeasca matuire de la Diavol ...adica de la Christos!

”(Romani 7.24). Izbăvitorul nostru este Iisus Christos, care a venit să plăteasca preţul izbăvirii noastre, şi a lăsat câteva borne, care să ne amintească de dragostea Sa, pe drumul dragostei pe care ni l-a trasat: ieslea, iordanul, Ghetsimanii, Golgota si invierea.

Azi, Izbăvitorul ne cheamă să acceptăm stramutarea. El şi-a facut partea lui, acum ‘mingea’ e in terenul nostru. Cum vom raspunde dragostei Lui? Am gasit pe cineva care a fost strămutat în împărăţia lui Dumnezeu: Enoh. De ce? “Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai văzut, pentru că l-a luat Dumnezeu” (Geneza 5:24). „Odinioară eraţi întuneric; dar acum sunteţi lumină în Domnul. Umblaţi deci ca nişte copii ai luminii.” (Epistola către Efeseni 5:Cool. Aşa să ne ajute Dumnezeu.
Tu char nu realizezi ca esti in ghiarele Diavolului?[/quote]
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 5:37 pm

Ca Enoch a umblat cu Dumnezeu insemneazaca el nu se bazape credinta.El a mers pe drumul trasat de Dumnezeu prin Tanach.Nu insemneaza ca Enoch este deja in imparatie.Imparatia inca nu a inceput,asa cu, ccrezi tu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 6:10 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Eu am fost eliberata de sub puterea celui rau.Coloseni 1.13: „El ne-a izbăvit de sub puterea întunericului, şi ne-a strămutat în Împărăţia Fiului dragostei Lui”
Mniezaule!!!!
Tu esti izbavita de puterea intunericului ?
Eu in viata mea nu am vazut o persoana mai intunecata la minte decat esti tu ...scuza-ma pentru sinceritate ...dar nu o zic sa te jignesc ci ca sa te trezesc la realitate!

Citat :

Cine îşi imaginează ca este uşor să iasă de sub domnia lui Satan se înşală.
D\apai zau ca bine zici!
Vad ca nu te lasi scoasa din minciuni ...oricate adevaruri dovedite ti-as arata!

Citat :

Apostolul Pavel striga disperat: „O, nenorocitul de mine! cine mã va izbãvi de acest trup de moarte?…
Poi poate il izbaveste Sfantul Stefan cel pe care chiar el l-a ucis!
Nu ii este rusine ucigasului naibii sa fie chiar el ucigasul disperat ?
Poi sa nu fi ucis oameni daca ii e friva de Judecata lui Dumnezeu ... iar daca a ucis ...apoi sa-si primeasca rasplata cea dreapta atat in viata zilnica cat si dupa moarte ...ca de asemenea porci ...omenirea nu are nevoie !
Asa ca sa primeasca matuire de la Diavol ...adica de la Christos!

”(Romani 7.24). Izbăvitorul nostru este Iisus Christos, care a venit să plăteasca preţul izbăvirii noastre, şi a lăsat câteva borne, care să ne amintească de dragostea Sa, pe drumul dragostei pe care ni l-a trasat: ieslea, iordanul, Ghetsimanii, Golgota si invierea.

Azi, Izbăvitorul ne cheamă să acceptăm stramutarea. El şi-a facut partea lui, acum ‘mingea’ e in terenul nostru. Cum vom raspunde dragostei Lui? Am gasit pe cineva care a fost strămutat în împărăţia lui Dumnezeu: Enoh. De ce? “Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai văzut, pentru că l-a luat Dumnezeu” (Geneza 5:24). „Odinioară eraţi întuneric; dar acum sunteţi lumină în Domnul. Umblaţi deci ca nişte copii ai luminii.” (Epistola către Efeseni 5:Cool. Aşa să ne ajute Dumnezeu.
Tu char nu realizezi ca esti in ghiarele Diavolului?
[/quote]
Diavolul nu poate sa ierte pacatele sa elibereze sa dea pacea si bucuria mantuirii! Căci Împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci neprihănire, pace şi bucurie în Duhul Sfânt.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 6:12 pm

Anticristul a scris:
Ca Enoch a umblat cu Dumnezeu insemneazaca el nu se bazape credinta.El a mers pe drumul trasat de Dumnezeu prin Tanach.Nu insemneaza ca Enoch este deja in imparatie.Imparatia inca nu a inceput,asa cu, ccrezi tu.


Caci iata că Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru”
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ca Enoch a umblat cu Dumnezeu insemneazaca el nu se bazape credinta.El a mers pe drumul trasat de Dumnezeu prin Tanach.Nu insemneaza ca Enoch este deja in imparatie.Imparatia inca nu a inceput,asa cu, ccrezi tu.


Caci iata că Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru”
Pai da.Aici am vrut sa te aduc.
Acum ce zici ,esti multumita cu asta sau mai vrei sa mergi in cer?
Daca imparatia e aici si in inimile noastrence mai cauti in cer?
Isus a zis ;Voi cind va rugati sa ziceti Faca se voia ta precum (se face in cer )sa se faca si pe pamint(cind va fi impratia aici)
Deci daca faci voia lui Dumnezeu ,tu esti deja in imparatia ui Dumnezeu.Si totusi Isus parca va spune in Matei cap 25 ;Cind va veni Omul pe nori etc Toate neamurile vor fi adunate inaintea lui.
Apoi va incepe realitatea imparatiei.Dar aici pe pamint nu in alta parte.Cam asta este imvatatura N Testament.
Nu am spus ca asta e parerea mea.Eu vorbesc de ce scrie in N Testament.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:40 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Ca Enoch a umblat cu Dumnezeu insemneazaca el nu se bazape credinta.El a mers pe drumul trasat de Dumnezeu prin Tanach.Nu insemneaza ca Enoch este deja in imparatie.Imparatia inca nu a inceput,asa cu, ccrezi tu.


Caci iata că Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru”
Pai da.Aici am vrut sa te aduc.
Acum ce zici ,esti multumita cu asta sau mai vrei sa mergi in cer?
Daca imparatia e aici si in inimile noastrence mai cauti in cer?
Isus a zis ;Voi cind va rugati sa ziceti Faca se voia ta precum (se face in cer )sa se faca si pe pamint(cind va fi impratia aici)
Deci daca faci voia lui Dumnezeu ,tu esti deja in imparatia ui Dumnezeu.Si totusi Isus parca va spune in Matei cap 25 ;Cind va veni Omul pe nori etc Toate neamurile vor fi adunate inaintea lui.
Apoi va incepe realitatea imparatiei.Dar aici pe pamint nu in alta parte.Cam asta este imvatatura N Testament.
Nu am spus ca asta e parerea mea.Eu vorbesc de ce scrie in N Testament.


Deci sa inteleg ca tu nu crezi in vesnicie?Crezi ca totul se termina la mormant?!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:47 pm

Am spus eu asa ceva?
Daca am spus de Daniel;Dute Daniele etc etc.Sau am spus despre Isus ca el va reveni aici si vom sat la masa cu el cu Avraam cu Ithak si Iakov etc etc Intrebarea e ce veti face voi acolo sus incer sa zicem singuri?
Ca Isus va reveni aici.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Canoanele Bisericii Ortodoxe   Canoanele Bisericii Ortodoxe - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Canoanele Bisericii Ortodoxe
Sus 
Pagina 4 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Adevarata spiritualitate a bisericii
» Influenţa bisericii şi religiei în politică
» Averile bisericii sunt obtinute prin criminalitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: