Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 De ce este Isus-Christos ... Lucifer?

In jos 
+31
mctentis
Fernando
Motanel
DRAGOS
EmaLovesJesus
Veronel
Dumadu
Seitan
Mihai12
yo
livius
Cyberman
GaSpAr
orcologie
Arcangelo
abbu
Poca
imishaa
totyo
Apopii
stuttgart
Black velvet
Alin Soimosi
Anticristul
Zian
remussatala
H1perion
LeoLuke
sikaryan
elvar
Soimos
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 15, 2011 10:29 pm

GaSpAr a scris:
cei de crezut frate? ca acei crestini chiar au incendiat Roma ca asa zice Tacit? adica el era prost sa zica ca Nero a incendiat-o??
Nu stiu cat de prost o fi fost, dar este considerat un istoric de valoare si un profesionist in meseria sa, nu se preteaza sa scrie aiureli, daca ar fi facut-o n-ar mai fi avut nicio valoare!

In plus, imi este mult mai usor sa iau in consideratie faptul ca un grup de oameni sa fi incendiat un oras si apoi sa fi aruncat vina asupra unui om, decat sa cred ca un imparat si-ar fi distrus propriul oras, fara de care n-ar mai fi valorat mare lucru!

Tacit spune explicit ca acei crestini nu au fost pedepsiti, in primul rand pentru incendierea Romei, ci pentru ura fata de oameni! Aceasta ura si-au manifestat-o din plin de-a lungul istoriei, doar niste oameni care se inchinau raului si isi urau semenii puteau sa comita torturile si crimele pe care le-au comis crestinii. Un exemplu clar este inchizitia!

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Inchizitia
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 3:49 am

Nu stiu cat de prost o fi fost, dar este considerat un istoric de valoare si un profesionist in meseria sa, nu se preteaza sa scrie aiureli, daca ar fi facut-o n-ar mai fi avut nicio valoare!
[/quote] totusi stii si tu cat de nebun si ucigas era Nero. putea da foc orasului, apoi sa dea vina pe crestini si sa-i macalareasca. ceea ce s-a si intamplat, mii de crestini fiind exterminati in Coloseum.

Black velvet a scris:
Tacit spune explicit ca acei crestini nu au fost pedepsiti, in primul rand pentru incendierea Romei, ci pentru ura fata de oameni
nu mai pleca urechea la tot ce se scrie. era normal ca romanii sa zica despre crestini ca erau rai, atata timp cat ei aveau alta religie ca cea a imperiului. nu degeaba Constantin a legalizat crestinismul si apoi l-a facut religie de stat ci datorita faptului ca numarul crestinilor crescuse si datorita deceniilor de persecutii acestia puteau foarte usor sa se revolte in imperiu ceea ce nu ar fi fost bine pentru imparat.


Black velvet a scris:
Aceasta ura si-au manifestat-o din plin de-a lungul istoriei, doar niste oameni care se inchinau raului si isi urau semenii puteau sa comita torturile si crimele pe care le-au comis crestinii. Un exemplu clar este inchizitia
cei care au condus inchizitia au fost aceasi care i-au persecutat pe crestini cateva secole mai devreme. stiu ca pare de necrezut, dar imparatii romani au condus in continuare Europa, de data aceasta erau in fruntea bisericii catolice si se numeau Papa.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 12:59 pm

GaSpAr a scris:
totusi stii si tu cat de nebun si ucigas era Nero.
Eu chiar nu stiu cat de ucigas era Nero! Stiu doar ca asta au spus crestinii despre el, deoarece i-a pedepsit in mod exemplar, probabil ca pe drept, deoarece auzisem ca initial a fost un simpatizant al acestora si... nu se intoarce omul la 180 de grade asa de florile marului...

GaSpAr a scris:
putea da foc orasului, apoi sa dea vina pe crestini si sa-i macalareasca. ceea ce s-a si intamplat, mii de crestini fiind exterminati in Coloseum.
Greu de crezut asa ceva! Nu-si da omul foc la casa pentru a omora un paduche Laughing Cateva mii de crestini reprezentau o cantitate nesemnificativa pentru populatia Romei! Nero era imparat, iar multimea nu prea-i suporta pe acei crestini, deci putea invoca orice motiv pentru a scapa de ei si nimeni n-ar fi protestat!


Black velvet a scris:
Tacit spune explicit ca acei crestini nu au fost pedepsiti, in primul rand pentru incendierea Romei, ci pentru ura fata de oameni
Asa este! Din acest motiv au fost pedepsiti si s-au facut eforturi pentru a scapa Roma de aceasta napasta!

GaSpAr a scris:
nu mai pleca urechea la tot ce se scrie. era normal ca romanii sa zica despre crestini ca erau rai, atata timp cat ei aveau alta religie ca cea a imperiului.
In acea perioada, nu crestinismul reprezenta un pericol religios pentru imperiu, ci politeismul cu zeii sai fantastici. Aparusera sute de secte care incepusera sa se inchine la fel de fel de zei fantastici si care reprezentau o amenintare la adresa sanatatii mintale a oamenilor! Primii crestini nu erau altceva decat adeptii inca unui astfel de zeu imaginar!

GaSpAr a scris:
nu degeaba Constantin a legalizat crestinismul si apoi l-a facut religie de stat
Constantin n-a fost altceva decat un criminal, si-a omorat propriul fiu, pe Crispus, apoi si-a omorat si nevasta, pe Fausta. Unui astfel de criminal nu i-a fost greu sa inteleaga ca o religie precum crestinismul i-ar servi interesele foarte bine!


Black velvet a scris:
Aceasta ura si-au manifestat-o din plin de-a lungul istoriei, doar niste oameni care se inchinau raului si isi urau semenii puteau sa comita torturile si crimele pe care le-au comis crestinii. Un exemplu clar este inchizitia

Ai inteles foarte bine ce i-a determinat pe crestini sa comita astfel de atrocitati!

GaSpAr a scris:
cei care au condus inchizitia au fost aceasi care i-au persecutat pe crestini cateva secole mai devreme. stiu ca pare de necrezut, dar imparatii romani au condus in continuare Europa, de data aceasta erau in fruntea bisericii catolice si se numeau Papa.
Ce ma distreaza astfel de aberatii Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 1:31 pm



Apopii a scris:
Ce ma distreaza astfel de aberatii Laughing Laughing Laughing
ba nu sunt deloc aberatii. daca tot zici ca sunt aberatii poti aduce si argumente Wink
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 16, 2011 2:18 pm

GaSpAr a scris:
daca tot zici ca sunt aberatii poti aduce si argumente Wink

Ce mod de gandire tipic crestin! Laughing Laughing Laughing
Adica taman pe dos! Laughing Laughing Laughing

Daca ai gandi lucrurile in mod corect, ti-ai da seama ca tu trebuie sa aduci argumente la propiile-ti afirmatii, pentru a nu fi luate de ceilalti drept aberatii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
yo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 27/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 1:32 am

sint ortodox,cred ca textele blibice au fost interpretate gresit,aici.
personal cred ca biblia arata clar ca sintem un fel de experiment.
In cea ce priveste isus si lucifer consider ca sint entitati diferite.
in biblie spune (matei4:10)"Atunci Isus a zis :pei satano,caci scris este:Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur Sa`l slujesti"
In alt verset spune Dumezeu ca il trimite pe fiul lui ca pe un mile p`aci pa pamint sa`l cunoasca lumea ca singurul fiu al lui Dumnezeu.
Arabii,de fapt musulmanii spun ca Isus ar fi Arhanghelul Mihail.
Cei care studiaza textele de genu asta spun ca Lucifer este un lider al ingerilor care a cazut.Unii spun ca ar fi fiul lui satan altii ca e chiar el oricum face parte din cei razvratiti
ori Isus nu prea il caracterizeaza astia ca un razvratit.
Sus In jos
yo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 27/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 1:44 am

aaa si mai e ceva uneori deviati ca mult de la subiect. Parerea mea.
Nero in perioada incendierii o cam loase razna iar legat de Pavel: „Saule, Saule, de ce ma prigonesti?” Iar el a întrebat: „Cine esti tu, Doamne?” Si i s-a raspuns: „Eu sunt Iisus, pe care tu îl prigonesti...”. Atunci Saul, îngrozit de cele auzite, a întrebat cu voce tremurânda: „Doamne, ce vrei sa fac?” Si Iisus i-a raspuns: „Scoala-te si intra în cetate si ti se va spune ce trebuie sa faci” (F. Ap. 9, 3–6). Apoi a orbit de la lumina puternica emanata de entitate si dupa rugaciuni,cainta a inceput sa vada si a devenit din Saul Pavel de fapt Apostol Pavel.
in concluzie mai bine ne expunem parerile legate de subiect! Parerea mea!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 5:28 am

yo a scris:
sint ortodox,cred ca textele blibice au fost interpretate gresit,aici.
personal cred ca biblia arata clar ca sintem un fel de experiment.
In cea ce priveste isus si lucifer consider ca sint entitati diferite.
in biblie spune (matei4:10)"Atunci Isus a zis :pei satano,caci scris este:Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur Sa`l slujesti"
In acest verset eu vad clar faptul ca Isus ii comanda pe dracusori

Citat :

In alt verset spune Dumezeu ca il trimite pe fiul lui ca pe un mile p`aci pa pamint sa`l cunoasca lumea ca singurul fiu al lui Dumnezeu.
Zexe...adica Niet!
In Apocalipa 12.12 vedem clar ca Tatal il trimite pe pamant pe Diavol ...adica e Christos
Citat :

Arabii,de fapt musulmanii spun ca Isus ar fi Arhanghelul Mihail.
Cei care studiaza textele de genu asta spun ca Lucifer este un lider al ingerilor care a cazut.Unii spun ca ar fi fiul lui satan altii ca e chiar el oricum face parte din cei razvratiti
ori Isus nu prea il caracterizeaza astia ca un razvratit.
Nu pe Isus ...ci pe Christos! ...adica diavolul care i-a preluat identitatea dupa moartea pe cruce si a "inviat" in corpul lui Isus.
Faptul ca acesta este potrivnicul, il vedem in aparitia religiei crestine ...o batjocura si o blasfemie adusa la adresa Dumnezeului Yahwe si a religiei sale ...adica cea Mozaica!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 11:03 am

Soimos a scris:
In acest verset eu vad clar faptul ca Isus ii comanda pe dracusori
daca i-a zis satanei sa plece inseamna ca ii comanda pe dracusori? asta de unde ai mai scos-o?


Ultima editare efectuata de catre GaSpAr in Vin Mai 27, 2011 3:16 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 12:19 pm

GaSpAr a scris:
daca i-a zis satanei sa plece inseamna ca ii comanda pe dracusori? asta de unde ai mai scos-o?
Da ce crezi ca era prost sa se demasce dand mana cu satana? Asta s-ar putea sa intelegi, pt. ca si tu folosesti acest tip de rationament, sau il intelegi doar cand e convenabil credintei tale?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 12:46 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
daca i-a zis satanei sa plece inseamna ca ii comanda pe dracusori? asta de unde ai mai scos-o?
Da ce crezi ca era prost sa se demasce dand mana cu satana? Asta s-ar putea sa intelegi, pt. ca si tu folosesti acest tip de rationament, sau il intelegi doar cand e convenabil credintei tale?

Luca 11:17.''Dar El, cunoscând gândurile lor, le-a zis: Orice împărăţie, dezbinându-se în sine, se pustieşte şi casă peste casă cade''
18. ''Şi dacă satana s-a dezbinat în sine, cum va mai sta împărăţia lui? Fiindcă ziceţi că Eu scot pe demoni cu Beelzebul''

si totusi voi nu ati auzit de exorcizare?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 27, 2011 2:32 pm

GaSpAr a scris:
si totusi voi nu ati auzit de exorcizare?

Bineinteles ca am auzit de ritualurile de exorcizare practicate de biserica crestina, ritualuri care nu sunt altceva decat practici de torturare a bolnavilor phihic, in special a schizofrenilor, pana ce acestia mor sau considera popa ca a iesit ”dracul” din ei Twisted Evil

O alta dovada ca aceasta religie nu este altceva decat o religie a raului!

”In seara lui 15 iunie trecut, Irina Maricica Cornici zvacnea in pridvorul unei biserici, rastignita pe o cruce, intr-un asa-zis ritual de exorcizare. Tanacu nu mai este de vreun an doar numele unei sihastrii necanonice de prin partile Vasluiului. A devenit sinonim cu moartea. In delirul starnit de schizofrenie, Irina (23 de ani) fusese tintuita pe scanduri late in chip de cruce, cu mainile si picioarele imobilizate cu prosoape groase, cu calus indesat in gura pe durata slujbelor, sa nu tulbure tihna vecerniilor. Duhurile necurate care posedau trupul calugaritei fusesera sacaite cu molifte, stropite cu agheasma, unse cu untdelemn sfintit, indelung infometate si insetate in tentativa de a fi nimicite. Dupa porunca, crucea era dusa de maici cand in chilia Irinei, cand in biserica, cand in pridvorul altarului. Trei zile au purtat calugaritele rastignita prin curtea manastirii. Dupa a treia zi, au purtat crucea de capatai si sicriul Irinei.”

Sursa: http://www.gandul.info/reportaj/sihastria-tanacu-la-un-an-de-la-crima-260471

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Tanacu-corogeanu-maici

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 8:12 pm

Soimos a scris:
Zian a scris:
"Nu voi mai vorbi mult cu voi, caci vine stapanitorul acestei lumi si el nu are nimic in Mine" (Ioan 14,30)

Uau ce dura !
Pai afirmatia aceasta da peste cap toata doctrina crstina!

Multumesc ...e bomba!
da foarte dura, conform marelui istoric si filozof Soimos, demonstreaza ca Iisus stia ca va veni Hristos( nu Satan ci Hristos) ca doar Dumnezeu Tatal l-a aruncat degeaba pe Satan din imparatia lui, caci bietul Satan era doar un mic si amarat judecator, care a fost acuzat pe nedrept de de cei crestinii criminali ai lui Constantin.

Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep Sleep
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 8:17 pm

abbu a scris:
Apopii a scris:
Din textele biblice reiese clar ca Isus Christos este Lucifer, dar cred ....

eu cred ca si prostia trebuie sa aiba o limita
Einstein zicea '' 2 lucruri sunt infinite, universul si prostia omeneasa, desi nu era sigur de primul'' Very Happy
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeSam Iul 09, 2011 8:30 pm

Soimos a scris:
Eh aici este o tehnica foarte complexa (nu a mea ci una care tine de stiintele comparate, care studiaza si fac apoi analize pe text si pe diverse alte amanunte cum ar fi modul de exprimare diferit de la o persoana la alta sau comparatii privind continutul semantic dar si muuulte altele ce tin de alte ramuri ale stintelor moderne comparate.
aceasta tehnica, a fost folosita dupa cateva pahare de vin? aberatii aberatii si iar aberatii. fara ''adevaratele'' invataturi ale lui Iisus nu se poate da niciun verdict, caci daca Pavel ar fi cum zic ei, acei teologi nu fac decat sa interpreteze dupa cum ii taie capul, ''minciunile' lui Pavel. Deci sa-ti iasa din cap ideea ca Pavel a scris tot NT, plus ca folosesti tot scrierile lui ca sa combati scrierile lui Shocked total aiurea






Soimos a scris:
Evident ca si Pavel, ca un sarlatan extrem de bine scolit ...mai ales pentru acele vremuri, stia ca cea mai credibila minciuna este cea in care se amesteca fragmente de adevaruri trunchiate ...dar iata ca analisti specializati in tehnici de analiza pot face diferenta intre ideile lui Pavel si cele ale lui Isus.
dupa cum ti-am zis si mai sus, fara ''adevaratele'' invataturi ale lui Iisus, ca termen de comparatie, aceasta analiza a lor nu valoreaza nici 2 bani si orice istoric respectabil, poate confirma asta



Soimos a scris:
Eu aceste idei (care nu prea imi apartin) le iau de pe un forum al teologilor germani in care studiile respective sunt facute de Doctori in Teologie la marile Universitati germane...si intre care mai sunt "rataciti" chiar si unii fosti episcopi eliminati sau autoretrasi din functiile teologice pe care le ocupau.

Daca sti germana ...iti pot da cu placere linkul!
totusi nu te-ai gandit vreodata ca acei teologi sa aibe alte interese? stim prea bine, planul ocultei de distrugere a religiilor si mai ales a crestinismului, deci ideea ca acei teologi sa fie finantati de colosii ce conduc guvernele, nu ar fi deloc absurda. nu te-ai gandit niciodata la asta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 9:08 am

GaSpAr a scris:
... demonstreaza ca Iisus stia ca va veni Hristos (nu Satan ci Hristos)
Tu chiar realizezi ce debitezi?
Adica Isus stia ca va veni Christos?
ha ha ha ...eu cred ca esti pus astazi pe glume!

Citat :

ca doar Dumnezeu Tatal l-a aruncat degeaba pe Satan din imparatia lui,
Daca ar fi facut asa cum zici tu ...ai avea dreptate!

Citat :

caci bietul Satan era doar un mic si amarat judecator, care a fost acuzat pe nedrept de de cei crestinii criminali ai lui Constantin.
Bravo ... se vede ca te-ai documentat!
Cui nu-i convine ce scrie in Vechiul Testament ...n-are decat sa vorbeasca cu Dumnezeu ...ca poate il schimba ca sa fie pe placul crestinilor!
Pana atunci ramane asa cum zici tu ...si VT!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 9:14 am

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
... demonstreaza ca Iisus stia ca va veni Hristos (nu Satan ci Hristos)
Tu chiar realizezi ce debitezi?
Adica Isus stia ca va veni Christos?
ha ha ha ...eu cred ca esti pus astazi pe glume!

Citat :

ca doar Dumnezeu Tatal l-a aruncat degeaba pe Satan din imparatia lui,
Daca ar fi facut asa cum zici tu ...ai avea dreptate!

Citat :

caci bietul Satan era doar un mic si amarat judecator, care a fost acuzat pe nedrept de de cei crestinii criminali ai lui Constantin.
Bravo ... se vede ca te-ai documentat!
Cui nu-i convine ce scrie in Vechiul Testament ...n-are decat sa vorbeasca cu Dumnezeu ...ca poate il schimba ca sa fie pe placul crestinilor!
Pana atunci ramane asa cum zici tu ...si VT!
tot ce am zis, era o ironie ma, ce naiba doar nu am innebunit sa-ti dau dreptate
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeDum Iul 10, 2011 10:11 am

GaSpAr a scris:
tot ce am zis, era o ironie ma, ce naiba doar nu am innebunit sa-ti dau dreptate
Pai asta am observat si eu ca este o ironie ...si ptr ca ironia ta continea elemente confirmate de scriptura ...am adaugat concluzia ca acelora care nu le place sau convine ce scrie in VT ...nu au decat sa modifice Vechiul Testament!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 6:18 pm

Soimos a scris:
Desi pentru multi un asemenea titlu este blasfemia suprema, pentru cei deschisi la informatie la documentare stintifica si la logica ... afirmatia este cat se poate de fundamentata.

Dar pentru a fi sigur ca vorbim de unul si acelasi lucru sa acceptam ideea ca Satan= Diavolul+ Lucifer in latina, purtator de lumina, stea stralucitoare a diminetii ...cum insusi Lucifer se ecunoaste.


Pe ce ne bazam atunci cand facem o afirmatie atat de dura? ...si cu ce o sustinem?

1) Pe argumente istorice
2) Pe afirmatiile sale proprii
3) Pe citate Biblice
..............................................................................................................
Nu ai facut decat sa rupi niste versete din context si sa le asezi in asa fel incat sa confirme afirmatia din titlu. Dar ce te faci ca restul versetelor iti contrazic afirmatia. Asta nu este un studiu biblic, ci o joaca de copii. Si eu pot rupe alte citate din context din care pot scoate N teorii, dar nu se procedeaza asa cu Biblia, caci ea se interpreteaza de la sine. Cu astfel de afirmatii te faci de ras iar titlul de mantuitor de religie nu isi are locul aici. Astfel de articole gasesti numai pe forumuri unde activeaza copii de 14-15 si care nu stiu mai nimic despre religii sau cartile lor de baza, dar isi dau si ei cu parerea, fiind afectati si de curentul anticrestin, ca tot este la moda in ziua de azi.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 6:48 pm

Mihai12 a scris:
Astfel de articole gasesti numai pe forumuri unde activeaza copii de 14-15 si care nu stiu mai nimic despre religii sau cartile lor de baza, dar isi dau si ei cu parerea, fiind afectati si de curentul anticrestin, ca tot este la moda in ziua de azi.

Oricine are dreptul sa analizeze un basm, o poveste din mitologie sau un roman, apoi sa presupuna ca personajele sale, ar fi intr-un fel sau altul!

Orice religie care nu este capabila sa-si prezinte public divinitatea, este doar o religie care promoveaza basme! Ca unele religii au mai multi adepti care cred in basmul pe care-l considera drept scriptura, asta nu transforma respectivul basm in realitate!

Daca cineva infiinteaza maine o religie in care se spune ca Balaurul Albastru cu oua de clestar este creatorul Lumii si ca el a transmis in mod direct unor oameni invataturile si poruncile sale, apoi se gasesc cateva sute de milioane de adepti, numiti balaurieni, care sa creada basmul si sa-l sustina cu tarie, asta nu inseamna ca basmul lor este real, ci doar ca a fost destul de bine ticluit pentru a-i face pe oameni sa creada in el!

Chiar tu spuneai ca Annunaki au destui adepti si ca unii scot bani frumosi din asta... Ia spune-i unui adept annunaki ca reptilienii astia nu exista Laughing apoi provoaca-l sa aduca un astfel de reptilian si sa-l arate lumii pentru a se convinge de existenta lor. Sa vezi atunci ce argumente iti vor aduce Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 7:53 pm

Corect, are dreptul sa-l analizeze, dar nu are dreptul sa-l schimbe. Daca pentru voi este basm pentru ceilalti nu este. Cum ar fi daca ar veni cineva si ar incerca sa analizeze el teoria evolutionista si din acea analiza ar iesi o mare varza, desi acea persoana nu stie mai nimic despre acea teorie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 8:03 pm

Mihai12 a scris:
Corect, are dreptul sa-l analizeze, dar nu are dreptul sa-l schimbe. Daca pentru voi este basm pentru ceilalti nu este. Cum ar fi daca ar veni cineva si ar incerca sa analizeze el teoria evolutionista si din acea analiza ar iesi o mare varza, desi acea persoana nu stie mai nimic despre acea teorie?

Fiecare se crede expert in propriul basm Laughing si are impresia ca ceilalti nu il pot intelege fara credinta ca basmu-i realitate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Seitan
Pedestras
Pedestras
Seitan


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 52
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 8:40 pm

remussatala a scris:

Însă ideea e în felul următor:

Noi avem de ales fie să ne călăuzim după un dumnezeu sau fie să ne călăuzim după nişte principii.

E o problemă extrem de complicată să dscoperi şi să demonstrezi nişte principii şi mai ales să le faci şi cât mai simple şi coerente.

Religia îi salvează pe oameni de această povară. Religia are un dumnezeu care e un fel de ştampilă care se pune pe nişte vorbe şi gata s-a demonstrat şi s-a argumentat totul! Dar şi crearea acelui dumnezeu e o treabă extrem de complicată care cere sacrificii!


lol! Hai cam-am lamurit si eu de ce-i buna religia. Ma scuteste de gandit. Nu stiam io de ce ma doare neuronu'... Ei vroiau sa ma salveze si eu nu si nu....Bine ca mi-ai spus, sa ma opresc la timp...sa nu ma rotiseze si pe mine ca pe bietu Giordano....

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:02 pm

Seitan a scris:
Ei vroiau sa ma salveze si eu nu si nu....Bine ca mi-ai spus, sa ma opresc la timp...sa nu ma rotiseze si pe mine ca pe bietu Giordano....

”În secolul IV la Primul conciliu de la Niceea (325) s-au întâlnit episcopii din lumea creștină pentru a hotărî care învățătură va fi definitiv acceptată, și după controverse intense, se despart unele grupări de învățătura religioasă general acceptată. Pe atunci în afară de excomunicare, biserica nu avea alte posibilități de sancționare.

Împăratul Constantin I (Constantin cel Mare) este cel care face legătura între religie și stat folosind metodele de represiune ale statului pentru extirparea ereziei, și printr-o astfel de măsură a împăratului va fi exilat Arius după Primul conciliu de la Niceea, considerat ca un pericol pentru biserică. Din motive asemănătoare a exilat episcopul Atanasiu din Alexandria, un dușman înverșunat al Arianismului, numeroși episcopi ortodocși.

La început teologul Augustin de Hipona, care a avut dispute înveșunate cu „donatiștii” (o fracțiune creștină nord-africană), a încercat metoda convingerii, mai târziu el va recomanda utilizarea forței prin maximele sale: „compelle intrare“ și „temperata severitas”, care va deveni treptat mai severă utilizând biciuirea și în cazurile extreme pedeapsa cu moartea. Aceaste metode ale teologului din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție dintre ele două argumente ale lui Augustinus vor fi mai frecvent utilizate:
1-unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. În consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2-Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții.


Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/Inchiziție

Crestinii nu pot pricepe, in ruptul capului, de ce zeul la care se inchina ei este cel rau si asteapta dovezi biblice lol! de parca aia care au scris biblia au fost prosti la cap sa spuna in mod clar: ”ma voi crestinilor aveti grija ca va inchinati raului” Laughing

Ca sa observi ce fel de zeu au unii, trebuie sa le vezi faptele!!! Iar crestinismul a batut toate recordurile in ceea ce priveste crimele comise, in numele lui dumnezeu, de-a lungul existentei lor de 2000 de ani!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:11 pm

Domnule Apopii, comparati ce au facut inchizitorii cu tot ce a facut si a zis Iisus si vedeti daca acei inchizitori chiar il urmau pe Iisus
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:18 pm

Mihai12 a scris:
Domnule Apopii, comparati ce au facut inchizitorii cu tot ce a facut si a zis Iisus si vedeti daca acei inchizitori chiar il urmau pe Iisus

Da, chiar il urmau!

”"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:42 pm

Mihai12 a scris:
Nu ai facut decat sa rupi niste versete din context si sa le asezi in asa fel incat sa confirme afirmatia din titlu.
Greu de tot ... mereu trebuie sa raspund la aceasta tema si sa repet aceeasi explicatie?
Poi cum sa vorbim de un context crestin intr-o scriptura scrisa de rabini ptr credinciosii religiei mozaice? ..
Faptul ca voi crestinii ati scos din contextul lor nativ scriptura evreilor si a-ti modificat-o pe alocuri ca sa va slujeasca INTERESUL si MINCIUNA ... nu va da dreptul sa vorbiti de un context crestin in scripturile mozaice In asemenea cazuri ... rad doar prostii ...adica doar cei care au acceptat in mod IRATIONAL sa accepte o MINCIUNA prezentata ca si Credinta ...dar si aia a proasta!
Citat :

iar titlul de mantuitor de religie nu isi are locul aici.
Asta este un titlul care mi l-am pus doar in gluma ... constient fiind de faptul ca pe un VANDUT INDOCTRINAT nu mai ai cum sa-l readuci cu picioarele la ADEVASR si REALITATE chiar daca ii dovedesti clar ca prostia pe care a acceptat-o ca "adevar divin" nu este decat o minciuna ordinara pe care Imparatul Constantin a modificat-o astfel ca sa corespunda politicii sale de Indobitocire, Manipulare, Control si Jefuire a maselor dintr-un imperiu in care nu exista nimic ca sa uneasca marea diversitate etnica si culturala a Imperiului Roman!

Cu toate acestea inca nu pot spune ca am gasit pe nimeni care sa-mi poata duce pe "Calea cea Buna" printr-o discutie inteligenta si argumentata cu dovezi bazate pe realitate, ratiune, si logica!

Mai stii ...poate ma convertiti Dvs.... ptr ca nu pot fi atat de prost incat sa resping adevarul si realitatea si sa ma las pe Calea gresita a minciunii asa cum vad ca fac toti religiosii imbroboditi ptr care ratiunea si dovezile stiintifice nu sunt decat niste apanaje ale minciunii!
Din pacate ptr mine ...cam toti combatantii se bazau doar pe minciuni ...ba chiar majoritatea erau atat de ancorati in minciuni incat respingeau ca neadevarate ... diferitele dovezi bine dovedite si clar explicate si documentate de stiinta ...dar si de realitate!

Citat :
Astfel de articole gasesti numai pe forumuri unde activeaza copii de 14-15 si care nu stiu mai nimic despre religii sau cartile lor de baza, dar isi dau si ei cu parerea, fiind afectati si de curentul anticrestin, ca tot este la moda in ziua de azi.
Asa este !
Un segment important al cititorului sunt tineri care intrand in viata isi pun intrebari legate de marile probleme ale vietii ...asa cum mi-am pus si eu in jurul varstei de 17 ani ... intrebari legate de "Calea Corecta" in viata, despre Dumnezeu si Religie ...si am ales sa citesc carti cu subiecte Pro si Contra religie ...si am ajuns ca urmand aceasta linie sa obtin succese in viata tocmai datorita faptului ca m-am departat de religie si am ales calea solida Cunoasterii in loc de poteca mlastinoasa a Credintei si a promisiunilor ei mincinoase!
Acesta este si motivul potr care am decis sa demasc MINCIUNA religioasa si sa abat tinerii de la calea mincinoasa a "credintei a proasta" acum cand in aceasta lume se pune baza pe INTELIGENTA si nivelul CUNOASTERE si Integrare in societate ...si nimeni nu da nici doi bani pe ceea ce crezi sau pe ASOCIALII fanatici religiosi care se retrag din viata sociala si se izoleaza in societatile lor inchise in care se intalnesc doar retardati mintali si lobotomizatii prin indoctrinare!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 1:56 am

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 6:35 am

Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Iarasi ai scos versetele din context?
Poi in versetul asta nu este vorba de ce crezi tu ...ci de faptul ca Isus face reclama la pasta de dinti Colgate! Razz Razz Razz
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 7:09 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Domnule Apopii, comparati ce au facut inchizitorii cu tot ce a facut si a zis Iisus si vedeti daca acei inchizitori chiar il urmau pe Iisus

Da, chiar il urmau!

”"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

Parafrazandu-l pe soimos pot afirma ca aici nu e vorba de ce "crezi " tu, ci de faptul ca Isus isi indeamna apostolii sa culeaga musetel!

Asta bineinteles in "interpretarea crestina corecta si adevarata"!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 9:14 am

Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Mai dar de unde inspiratia asta a voastra? Pai voi credeti ca diavolul isi da stapanirea lui altora?

Luca 9:2. ''Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi''

Iisus le-a dat putere sa poata stapani demonii, asta nu inseamna ca numai diavolul poate sa faca asta
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 10:03 am

Soimos a scris:
Poi cum sa vorbim de un context crestin intr-o scriptura scrisa de rabini ptr credinciosii religiei mozaice? ..
Faptul ca voi crestinii ati scos din contextul lor nativ scriptura evreilor si a-ti modificat-o pe alocuri ca sa va slujeasca INTERESUL si MINCIUNA ... nu va da dreptul sa vorbiti de un context crestin in scripturile mozaice In asemenea cazuri
Pai cu afirmatia asta va contraziceti, caci in analiza articolului ati folosit si citate din Tanak ca sa va completati teoria, iar fara acele citate si in special Isaia ''cum ai cazut tu Lucifer'', teoria dumneavoastra e taiata din radacina. Deci sa inteleg ca dumneavoastra aveti dreptul sa folositi Tanakul ca sa atacati crestinismul, dar noi nu avem dreptul



Soimos a scris:
rad doar prostii ...adica doar cei care au acceptat in mod IRATIONAL sa accepte o MINCIUNA prezentata ca si Credinta ...dar si aia a proasta!
Sprijinirea unei credinte, pe analiza unei carti, NT, nu este credinta a proasta. Credinta a proasta este credinta in ceva ce nu are nicio baza, in schimb credinta intr-un Dumnezeu, pe de o parte are baza intr-o carte ''sfanta'', Biblia, Coranul etc.




Soimos a scris:
Asta este un titlul care mi l-am pus doar in gluma ... constient fiind de faptul ca pe un VANDUT INDOCTRINAT nu mai ai cum sa-l readuci cu picioarele la ADEVASR si REALITATE chiar daca ii dovedesti clar ca prostia pe care a acceptat-o ca "adevar divin" nu este decat o minciuna ordinara pe care Imparatul Constantin a modificat-o astfel ca sa corespunda politicii sale de Indobitocire, Manipulare, Control si Jefuire a maselor dintr-un imperiu in care nu exista nimic ca sa uneasca marea diversitate etnica si culturala a Imperiului Roman!
Iar afirmatii nefondate. Se pare ca nu sunteti in stare sa faceti diferenta dintre scriptura, religie, politica, situatia imperiului roman si dintre manipulare, control si jefuire facute de oameni care in acea carte numiota Biblie, ei sunt dati ca exemplu rau.





Soimos a scris:
Din pacate ptr mine ...cam toti combatantii se bazau doar pe minciuni ...ba chiar majoritatea erau atat de ancorati in minciuni incat respingeau ca neadevarate ... diferitele dovezi bine dovedite si clar explicate si documentate de stiinta ...dar si de realitate!
Lasati ca am urmarit discutiile dumneavostra cu membrii vechi de pe forum si nu mi s-au parut niste oameni prosti, ba chiar unii dintre ei erau chiar isteti si stiau sa puna punctul pe i. Iar daca dumneavoastra ignorati multe lucruri si respingeti ce nu va convine chiar daca acele lucruri sunt dovedite, asa cum ati facut si cu mine, pai in cazul acesta nimeni nu va poate combate niciodata. Stiti ca in universul lui, omul se considera cel mai tare din parcare. Asa si cu dumneavoastra




Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 5:39 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Mai dar de unde inspiratia asta a voastra? Pai voi credeti ca diavolul isi da stapanirea lui altora?

Luca 9:2. ''Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi''

Iisus le-a dat putere sa poata stapani demonii, asta nu inseamna ca numai diavolul poate sa faca asta

Demonii sunt doar supusii Diavolului, ca doar nu s-or supune lui dumnezeu care le-a facut vant din curtea lui Twisted Evil

Deci, faptul ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai asupra demonilor, demonstreaza clar ca el este unul si acelasi cu diavolul biblic!!! In plus, daca ar fi fost, asa cum pretindea, fiul lui dumnezeu, ar fi facut minuni cu ajutorul acestuia si nu cu ajutorul demonilor!

Daca vei citi Luca 9, ai sa vezi ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai, asupra demonilor, apoi i-a trimis prin casele oamenilor sa faca minuni... evident ca demonii faceau si nu ucenicii, ei doar culegeau laudele in numele sefului lor! Laughing care dorea cu orice pret sa demonstreze ca este Mesia!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 6:23 pm

Apopii a scris:
Demonii sunt doar supusii Diavolului, ca doar nu s-or supune lui dumnezeu care le-a facut vant din curtea lui Twisted Evil

Deci, faptul ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai asupra demonilor, demonstreaza clar ca el este unul si acelasi cu diavolul biblic!!! In plus, daca ar fi fost, asa cum pretindea, fiul lui dumnezeu, ar fi facut minuni cu ajutorul acestuia si nu cu ajutorul demonilor!
Le-a dat stapanire peste demoni, adica le-a dat putere sa-i poata controla caci oamenii nu au putere peste demoni. Le-a dat putere sa poata face minuni, sa alunge demoni etc. Treaba asta o poate face si Dumnezeu. Oricum e cea mai absurda idee auzita vreodata si aceea ca Iisus=diavolul
Sus In jos
Continut sponsorizat





De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
Sus 
Pagina 5 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
» Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!
» Este oare Isus "Calea" ?????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: