Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 De ce este Isus-Christos ... Lucifer?

In jos 
+31
mctentis
Fernando
Motanel
DRAGOS
EmaLovesJesus
Veronel
Dumadu
Seitan
Mihai12
yo
livius
Cyberman
GaSpAr
orcologie
Arcangelo
abbu
Poca
imishaa
totyo
Apopii
stuttgart
Black velvet
Alin Soimosi
Anticristul
Zian
remussatala
H1perion
LeoLuke
sikaryan
elvar
Soimos
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:18 pm

Mihai12 a scris:
Domnule Apopii, comparati ce au facut inchizitorii cu tot ce a facut si a zis Iisus si vedeti daca acei inchizitori chiar il urmau pe Iisus

Da, chiar il urmau!

”"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Iul 18, 2011 9:42 pm

Mihai12 a scris:
Nu ai facut decat sa rupi niste versete din context si sa le asezi in asa fel incat sa confirme afirmatia din titlu.
Greu de tot ... mereu trebuie sa raspund la aceasta tema si sa repet aceeasi explicatie?
Poi cum sa vorbim de un context crestin intr-o scriptura scrisa de rabini ptr credinciosii religiei mozaice? ..
Faptul ca voi crestinii ati scos din contextul lor nativ scriptura evreilor si a-ti modificat-o pe alocuri ca sa va slujeasca INTERESUL si MINCIUNA ... nu va da dreptul sa vorbiti de un context crestin in scripturile mozaice In asemenea cazuri ... rad doar prostii ...adica doar cei care au acceptat in mod IRATIONAL sa accepte o MINCIUNA prezentata ca si Credinta ...dar si aia a proasta!
Citat :

iar titlul de mantuitor de religie nu isi are locul aici.
Asta este un titlul care mi l-am pus doar in gluma ... constient fiind de faptul ca pe un VANDUT INDOCTRINAT nu mai ai cum sa-l readuci cu picioarele la ADEVASR si REALITATE chiar daca ii dovedesti clar ca prostia pe care a acceptat-o ca "adevar divin" nu este decat o minciuna ordinara pe care Imparatul Constantin a modificat-o astfel ca sa corespunda politicii sale de Indobitocire, Manipulare, Control si Jefuire a maselor dintr-un imperiu in care nu exista nimic ca sa uneasca marea diversitate etnica si culturala a Imperiului Roman!

Cu toate acestea inca nu pot spune ca am gasit pe nimeni care sa-mi poata duce pe "Calea cea Buna" printr-o discutie inteligenta si argumentata cu dovezi bazate pe realitate, ratiune, si logica!

Mai stii ...poate ma convertiti Dvs.... ptr ca nu pot fi atat de prost incat sa resping adevarul si realitatea si sa ma las pe Calea gresita a minciunii asa cum vad ca fac toti religiosii imbroboditi ptr care ratiunea si dovezile stiintifice nu sunt decat niste apanaje ale minciunii!
Din pacate ptr mine ...cam toti combatantii se bazau doar pe minciuni ...ba chiar majoritatea erau atat de ancorati in minciuni incat respingeau ca neadevarate ... diferitele dovezi bine dovedite si clar explicate si documentate de stiinta ...dar si de realitate!

Citat :
Astfel de articole gasesti numai pe forumuri unde activeaza copii de 14-15 si care nu stiu mai nimic despre religii sau cartile lor de baza, dar isi dau si ei cu parerea, fiind afectati si de curentul anticrestin, ca tot este la moda in ziua de azi.
Asa este !
Un segment important al cititorului sunt tineri care intrand in viata isi pun intrebari legate de marile probleme ale vietii ...asa cum mi-am pus si eu in jurul varstei de 17 ani ... intrebari legate de "Calea Corecta" in viata, despre Dumnezeu si Religie ...si am ales sa citesc carti cu subiecte Pro si Contra religie ...si am ajuns ca urmand aceasta linie sa obtin succese in viata tocmai datorita faptului ca m-am departat de religie si am ales calea solida Cunoasterii in loc de poteca mlastinoasa a Credintei si a promisiunilor ei mincinoase!
Acesta este si motivul potr care am decis sa demasc MINCIUNA religioasa si sa abat tinerii de la calea mincinoasa a "credintei a proasta" acum cand in aceasta lume se pune baza pe INTELIGENTA si nivelul CUNOASTERE si Integrare in societate ...si nimeni nu da nici doi bani pe ceea ce crezi sau pe ASOCIALII fanatici religiosi care se retrag din viata sociala si se izoleaza in societatile lor inchise in care se intalnesc doar retardati mintali si lobotomizatii prin indoctrinare!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 1:56 am

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 6:35 am

Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Iarasi ai scos versetele din context?
Poi in versetul asta nu este vorba de ce crezi tu ...ci de faptul ca Isus face reclama la pasta de dinti Colgate! Razz Razz Razz
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 7:09 am

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Domnule Apopii, comparati ce au facut inchizitorii cu tot ce a facut si a zis Iisus si vedeti daca acei inchizitori chiar il urmau pe Iisus

Da, chiar il urmau!

”"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

Parafrazandu-l pe soimos pot afirma ca aici nu e vorba de ce "crezi " tu, ci de faptul ca Isus isi indeamna apostolii sa culeaga musetel!

Asta bineinteles in "interpretarea crestina corecta si adevarata"!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 9:14 am

Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Mai dar de unde inspiratia asta a voastra? Pai voi credeti ca diavolul isi da stapanirea lui altora?

Luca 9:2. ''Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi''

Iisus le-a dat putere sa poata stapani demonii, asta nu inseamna ca numai diavolul poate sa faca asta
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 10:03 am

Soimos a scris:
Poi cum sa vorbim de un context crestin intr-o scriptura scrisa de rabini ptr credinciosii religiei mozaice? ..
Faptul ca voi crestinii ati scos din contextul lor nativ scriptura evreilor si a-ti modificat-o pe alocuri ca sa va slujeasca INTERESUL si MINCIUNA ... nu va da dreptul sa vorbiti de un context crestin in scripturile mozaice In asemenea cazuri
Pai cu afirmatia asta va contraziceti, caci in analiza articolului ati folosit si citate din Tanak ca sa va completati teoria, iar fara acele citate si in special Isaia ''cum ai cazut tu Lucifer'', teoria dumneavoastra e taiata din radacina. Deci sa inteleg ca dumneavoastra aveti dreptul sa folositi Tanakul ca sa atacati crestinismul, dar noi nu avem dreptul



Soimos a scris:
rad doar prostii ...adica doar cei care au acceptat in mod IRATIONAL sa accepte o MINCIUNA prezentata ca si Credinta ...dar si aia a proasta!
Sprijinirea unei credinte, pe analiza unei carti, NT, nu este credinta a proasta. Credinta a proasta este credinta in ceva ce nu are nicio baza, in schimb credinta intr-un Dumnezeu, pe de o parte are baza intr-o carte ''sfanta'', Biblia, Coranul etc.




Soimos a scris:
Asta este un titlul care mi l-am pus doar in gluma ... constient fiind de faptul ca pe un VANDUT INDOCTRINAT nu mai ai cum sa-l readuci cu picioarele la ADEVASR si REALITATE chiar daca ii dovedesti clar ca prostia pe care a acceptat-o ca "adevar divin" nu este decat o minciuna ordinara pe care Imparatul Constantin a modificat-o astfel ca sa corespunda politicii sale de Indobitocire, Manipulare, Control si Jefuire a maselor dintr-un imperiu in care nu exista nimic ca sa uneasca marea diversitate etnica si culturala a Imperiului Roman!
Iar afirmatii nefondate. Se pare ca nu sunteti in stare sa faceti diferenta dintre scriptura, religie, politica, situatia imperiului roman si dintre manipulare, control si jefuire facute de oameni care in acea carte numiota Biblie, ei sunt dati ca exemplu rau.





Soimos a scris:
Din pacate ptr mine ...cam toti combatantii se bazau doar pe minciuni ...ba chiar majoritatea erau atat de ancorati in minciuni incat respingeau ca neadevarate ... diferitele dovezi bine dovedite si clar explicate si documentate de stiinta ...dar si de realitate!
Lasati ca am urmarit discutiile dumneavostra cu membrii vechi de pe forum si nu mi s-au parut niste oameni prosti, ba chiar unii dintre ei erau chiar isteti si stiau sa puna punctul pe i. Iar daca dumneavoastra ignorati multe lucruri si respingeti ce nu va convine chiar daca acele lucruri sunt dovedite, asa cum ati facut si cu mine, pai in cazul acesta nimeni nu va poate combate niciodata. Stiti ca in universul lui, omul se considera cel mai tare din parcare. Asa si cu dumneavoastra




Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 5:39 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.

Nu stiu de ce, dar parca seamana a dracului de mult cu Black Magic! Spun asta deoarece doar in magia neagra se conjura demonii pentru a face minuni cu ajutorul puterii lor! In plus, cine poate detine stapanirea asupra tuturor demonilor, daca nu doar insusi Diavolul!
Mai dar de unde inspiratia asta a voastra? Pai voi credeti ca diavolul isi da stapanirea lui altora?

Luca 9:2. ''Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi''

Iisus le-a dat putere sa poata stapani demonii, asta nu inseamna ca numai diavolul poate sa faca asta

Demonii sunt doar supusii Diavolului, ca doar nu s-or supune lui dumnezeu care le-a facut vant din curtea lui Twisted Evil

Deci, faptul ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai asupra demonilor, demonstreaza clar ca el este unul si acelasi cu diavolul biblic!!! In plus, daca ar fi fost, asa cum pretindea, fiul lui dumnezeu, ar fi facut minuni cu ajutorul acestuia si nu cu ajutorul demonilor!

Daca vei citi Luca 9, ai sa vezi ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai, asupra demonilor, apoi i-a trimis prin casele oamenilor sa faca minuni... evident ca demonii faceau si nu ucenicii, ei doar culegeau laudele in numele sefului lor! Laughing care dorea cu orice pret sa demonstreze ca este Mesia!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 6:23 pm

Apopii a scris:
Demonii sunt doar supusii Diavolului, ca doar nu s-or supune lui dumnezeu care le-a facut vant din curtea lui Twisted Evil

Deci, faptul ca Isus le-a dat stapanire ucenicilor sai asupra demonilor, demonstreaza clar ca el este unul si acelasi cu diavolul biblic!!! In plus, daca ar fi fost, asa cum pretindea, fiul lui dumnezeu, ar fi facut minuni cu ajutorul acestuia si nu cu ajutorul demonilor!
Le-a dat stapanire peste demoni, adica le-a dat putere sa-i poata controla caci oamenii nu au putere peste demoni. Le-a dat putere sa poata face minuni, sa alunge demoni etc. Treaba asta o poate face si Dumnezeu. Oricum e cea mai absurda idee auzita vreodata si aceea ca Iisus=diavolul
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 6:56 pm

Mihai12 a scris:
Oricum e cea mai absurda idee auzita vreodata si aceea ca Iisus=diavolul

Daca ati citit biblia, ar fi trebuit sa fiti obisnuit cu absurditati! Cei ce au scris-o si au gandit fanteziile de acolo, nu erau oameni foarte inteligenti ci erau, asa cum imi place sa le spun uneori; crescatori de oi si capre, de acum 2000 de ani in urma Laughing Totusi, cunosteau foarte bine cum functioneaza gandirea umana si stiau sa prezinte lucrurile intr-asa fel incat sa aiba mare priza la oameni!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 7:37 pm

Apopii a scris:
Mihai12 a scris:
Oricum e cea mai absurda idee auzita vreodata si aceea ca Iisus=diavolul

Daca ati citit biblia, ar fi trebuit sa fiti obisnuit cu absurditati! Cei ce au scris-o si au gandit fanteziile de acolo, nu erau oameni foarte inteligenti ci erau, asa cum imi place sa le spun uneori; crescatori de oi si capre, de acum 2000 de ani in urma Laughing Totusi, cunosteau foarte bine cum functioneaza gandirea umana si stiau sa prezinte lucrurile intr-asa fel incat sa aiba mare priza la oameni!
Dar aceasta idee e spusa de oamenii care nu citesc biblia, asta e problema
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 9:06 pm

Mihai12 a scris:
Dar aceasta idee e spusa de oamenii care nu citesc biblia, asta e problema

Gresiti! Cei ce citesc biblia si o gandesc, observa cate absurditati sunt acolo! Ceilalti care nu inteleg absurditatile, ajung sa creada in ele!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:13 pm

Apopii, biblia nu e plina de absurditati. cei care zic asta or sunt ignoranti, ori sunt rau intentionati, ori nu o inteleg
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 9:10 am

GaSpAr a scris:
Apopii, biblia nu e plina de absurditati. cei care zic asta or sunt ignoranti, ori sunt rau intentionati, ori nu o inteleg
Tot asa um nici Dvs nu intelegeti chiar ceea ce ste scris in Biblie ...si anume ca Omul a devanit unul la fel ca Dumnezei ...adica un adevarat Dumnezeu Creator!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 9:20 am

.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 1:17 pm

GaSpAr a scris:
.
Poi unde e textul?

L-a cenzurat cumva Christos din cauza ca a fost dat de gol ca Lucifer?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iul 29, 2011 3:42 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:13 pm

”24. Căci Domnul Dumnezeul tău este foc mistuitor, Dumnezeu zelos.”

Focul... parca nu era specific Raiului... oare unde e plin cu cazanele de smoala si unde este iazul de foc...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:15 pm

”33. A mai auzit, oare, vreun popor glasul Dumnezeului celui viu, grăind din mijlocul focului, cum ai auzit tu şi să rămână viu?”

???
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:26 pm

Da
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:31 pm

GaSpAr a scris:
Da

Si daca dumnezeul asta a vostru este viu, de ce nu iese din mijlocul focului sa se arate oamenilor? Ii este cumva rusine ca i se vad coada si copitele? Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:38 pm

Editat pentru atac la persoana!
Pe acest forum, fiecare este liber sa-si spuna parerea si sa puna ce intrebari doreste, dar fara a face referiri directe sau indirecte la persoana celorlalti useri!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 3:52 pm

Vad ca l-ai facut Sah_Mat cu ultimele 2 versete din Biblie!

Iata ca si el ca si oricare alt crestin fundamentalist cand a fost dovedit ca adept si adulator al Diavolului ...a renuntat la masca "iubirii crestine" si si-a aratat adevarata fata demonica de crestin adevarat care de atata iubire a inceput sa stropseasca pe gura-i spurcata numai puroaie verbale si scarnavii !

Asa sunt cu totii ...pe afara numai gard frumos varuit ... si dincolo de el ... Varcolacul!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 3:58 pm

Soimos a scris:
Asa sunt cu totii ...pe afara numai gard frumos varuit ... si dincolo de el ... Varcolacul!

Pana acum, cel putin eu, n-am reusit sa intalnesc nicio exceptie de la aceasta, hai sa-i zicem regula....
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 06, 2011 11:21 am

Faptul ca Isus este Lucifer este confirmat nu numai in Apocalipsa 22.16 unde Isus Christos se recunoaste ca fiind Steaua stralucitoare a diminetii ... adica planeta Venus denumita in limba vechilor latini ... Lucifer ...adica aducatorul de lumina format din cuvintele Lux (lumina) si Ferres (purtator/aducator) !

Faptul ca Isus Christos este denumit chiar in Biserica Catolica drept Lucifer este demonstrat chiar de Imnul bisericesc "carmen aurorae" in care vedem clar ca Isus este slavit ca LUCIFER!


Iata ce gasim in Wikipedia referitor la Lucifer:
http://it.wikipedia.org/wiki/Lucifero


Seguito all'uso del termine nel Nuovo Testamento, nei primi secoli della Chiesa, il nome Lucifer è stato considerato un titolo di Cristo!

Ceea ce tradus in L. Romana inseamna:
Utilizarea acestui termen în Noul Testament, în primele secole ale Bisericii, numele Lucifer a fost considerat ca fiind un titlu al lui Hristos!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeVin Aug 12, 2011 4:58 pm

Soimos a scris:
Dar pentru a fi sigur ca vorbim de unul si acelasi lucru sa acceptam ideea ca Satan= Diavolul+ Lucifer in latina
Din aceasta egalitate doar jumatate este adevarata si anume Satan=diavolul.

Soimos a scris:
adica cel care se va naste ca om ...asa cum o vedem profetita de insusi Dumnezeu in profetia lui Iezechiel 28.12-19 si asa cum o arata evenimentele "ceresti" care urmeaza
Iezechiel 28:12-19 nu se refera la vreo entitate cereasca ci chiar la cel ce domneste in Tir asa cum vedem in Iezechiel 28:2.



Soimos a scris:
Marele Scandal din Cer descris de Isaia in 14,12; (se poate citi de la 7 -la 19 ) unde mi se arata un Lucifer care este apreciat ptr curajul sau, caci acolo sus in ceruri a vrut sa isi ridice tronul deasupra stelelor lui Dumnezeu ... sa zboare deasupra norilor cu dorinta de a fi Cel mai Inalt si cel mai puternic!
In loc de aceasta preamarire a "zburat" aruncat de Dumnezeu la cei morti in cea mai adanca groapa...adica in IAD
Nici Isaia 14:12 nu se refera la vreun inger ci la regele Babilonului, asa cum vedem in Isaia 14:4. Ce l-a facut pe Ieronim sa-l atribuiasca lui Satan aceste versete au fost metaforele de genul:


"Mă voi sui în cer" - insemna ca puterea regelui era greu de ajuns din urma si ca domina multe natiuni.


"Îmi voi ridica scaunul de domnie mai pe sus de stelele lui Dumnezeu"- se refera la stapanirea imparatului peste stelele lui Dumnezeu, adica peste israeliti.

ETC


Toate acestea erau expresii de bravada si mandrie in cultura ebraica, folosite pentru a desemna suprematia peste Israel.



Acum, ebraicul ''heylel'' a fost tradus de Ieronim, ''aducatorul de lumina''. Traducerea este gresita. Heylel deriva de la Halal si este folosit de 165 de ori in VT si a fost tradus in biblia varianta KJV: de 114 ori lauda de 14 ori glorie de 10 ori mandrie de 8 ori nebun de 3 ori stralucea de 3 ori prostesc ETC, dar niciodata ''aducator de lumina'' sau ''steaua diminetii''. Aceste atribute ii apartin lui Hristos nu lui Satan.




Deci nici vorba ca Lucifer sa fie un al nume al lui Satan, caci Lucifer este o atribuie a lui Hristos. Cu alte cuvinte Iisus Hristos nu este diavolul


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 7:55 am

Dumadu a scris:
Din aceasta egalitate doar jumatate este adevarata si anume Satan=diavolul.
Mai Gaspare, tu vrei sa contrazici ceea ce este notorietate ...si anume ca Lucifer = Dracu ?
Poi mai informeaza-te si tu despre cine este Lucifer ...uite iti dau eu un aperitiv din Sfanta Wikipedia :
Lucifer (English pronunciation: /ˈluːsɪfər, ljuːsɪfər/) is a name that in English generally refers to the devil


Soimos a scris:
Iezechiel 28:12-19 nu se refera la vreo entitate cereasca ci chiar la cel ce domneste in Tir asa cum vedem in Iezechiel 28:2.

Interpretarea ta este gresita pentru ca nu vrei sa pricepi ca Iezechiel era un profet care facea profetii si postarea ta neglijeaza aceasta afirmatie:
"Fiul omului, plânge pe regele Tirului"

In concluzie afirmatia ta nu este concludenta pentru ca si Isus era adesea denumit "Fiul Omului" si ca om ce era ... voi il credeti Dumnezeu, iar verseturile din 12-19 confirma exact ca este vorba de Isus-Christos numit "Fiul Omului" !

...evident ca aceasta profetie este exprimata la mod simbolic ptr ca intre aceste doua personaje exista o diferenta in timp de sute de ani.



Citat :
Nici Isaia 14:12 nu se refera la vreun inger ci la regele Babilonului, asa cum vedem in Isaia 14:4. Ce l-a facut pe Ieronim sa-l atribuiasca lui Satan aceste versete au fost metaforele de genul:....

Lasa tu "metaforele" ...ptr ca Ieronim era constient ca fiecare greseala de interpretare la transcrierea Bibliei va fi pedepsita aspru de catre Dumnezeu ...
Ce este scris in Biblie trebuie sa luati ca fiind ADEVARAT si nu ai tu competenta sa trimiti la plimbare ca incapabili, pe cei care au scris "sfanta scriptura"...doar ptr ca tie nu iti convine ce este scris acolo!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 8:23 am

Soimos a scris:
Mai Gaspare, tu vrei sa contrazici ceea ce este notorietate ...si anume ca Lucifer = Dracu ?
Poi mai informeaza-te si tu despre cine este Lucifer ...uite iti dau eu un aperitiv din Sfanta Wikipedia :
Lucifer (English pronunciation: /ˈluːsɪfər, ljuːsɪfər/) is a name that in English generally refers to the devil
Ma confunzi stimate Soimos. O notorietate ca Lucifer este dracul, este pentru habotnici, dar nu si pentru mine. Ce este scris pe wikipedia, este doar preluat din traditie. Odata ce milioane de oameni cred ca Lucifer este dracul, e si normal ca aceasta ipoteza sa fie gasita pe wikipedia.




Soimos a scris:
Interpretarea ta este gresita pentru ca nu vrei sa pricepi ca Iezechiel era un profet care facea profetii si postarea ta neglijeaza aceasta afirmatie:
"Fiul omului, plânge pe regele Tirului"

In concluzie afirmatia ta nu este concludenta pentru ca si Isus era adesea denumit "Fiul Omului" si ca om ce era ... voi il credeti Dumnezeu, iar verseturile din 12-19 confirma exact ca este vorba de Isus-Christos numit "Fiul Omului" !
Epresia fiul omului nu a fost atribuita numai lui Iisus ci si altor prooroci din VT.





Soimos a scris:
Lasa tu "metaforele" ...ptr ca Ieronim era constient ca fiecare greseala de interpretare la transcrierea Bibliei va fi pedepsita aspru de catre Dumnezeu ...
Ce este scris in Biblie trebuie sa luati ca fiind ADEVARAT si nu ai tu competenta sa trimiti la plimbare ca incapabili, pe cei care au scris "sfanta scriptura"...doar ptr ca tie nu iti convine ce este scris acolo!
Laughing Laughing Eu ce sa fac daca la evrei erau astfel de metafore???
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 9:50 am

Citat :
Ma confunzi stimate Soimos.
...ai aceleasi idei "originale" ca si Gaspar, nu ca as avea ceva personal cu el ... dar sper ca nu cazi si tu in pacatul crestin de a jigni autorii postarilor care nu iti convin.

Citat :

O notorietate ca Lucifer este dracul, este pentru habotnici, dar nu si pentru mine.
Am inteles.
Atunci considera ca raspunsul a fost dat tuturor crestinilor care cred ca Lucifer=Dracu.

Sincer sa fiu nici eu nu cred ca Lucifer = Dracu ... desi cam asta reiese din Biblie, ci parerea mea personala este ca Isus este fiul Zeului Intunericului (ptr ca nu STIA ca lmina este buna) adica a lui Dracul, numit de crestini Dumnezeu, iar Isus este amagitorul care i-a amagit sa isi deschida ochii si sa cunoasca binele si raul ... mai pe scurt il vad ca pe un fel de prometeu.
Evident ca aceasta parere a mea este contrazisa tot de mine in acele postari in care nu imi exprim parerea mea personala ci prezint textul Bibliei asa cum reiese din interpretare directa!

Citat :

Ce este scris pe wikipedia, este doar preluat din traditie. Odata ce milioane de oameni cred ca Lucifer este dracul, e si normal ca aceasta ipoteza sa fie gasita pe wikipedia.

Si wikipedia la fel ca si credinta populara se bazeaza pe acest verset din Biblie si anume cel din Luca 10,18 bunde caderea Luceafarului este prezentata ca si caderea Satanei.




Citat :
expresia Fiul omului nu a fost atribuita numai lui Iisus ci si altor prooroci din VT.
Poi atunci inseamna ca fiecare crede ce vrea ...ca doar de aia e "credinta" si nu stiinta.




Citat :
Eu ce sa fac daca la evrei erau astfel de metafore???
Poi ce sa faci?
Sa faci exact ca toti ceilalti crestini care au preluat textele scripturilor mozaice si le-au interpretat nu asa cum le interpretau evreii ...ci in mod "crestin" ...mai exact ... asa cum le convine crestinilor ...ca doar nu vrei sa ma convingi ca VT este interpretat asa cum il interpreteaza mozaicii.

In concluzie ... accepti faptul ca Isus - Lucifer ...dar nu si faptul ca Lucifer = Satana ? ...asta ca sa ne facem mai clar intelesi!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 11:49 am

Soimos a scris:
ai aceleasi idei "originale" ca si Gaspar, nu ca as avea ceva personal cu el ... dar sper ca nu cazi si tu in pacatul crestin de a jigni autorii postarilor care nu iti convin.
E posibil sa se asemene, desi nu cred ca are chiar aceleasi idei ca ale mele.




Soimos a scris:
Atunci considera ca raspunsul a fost dat tuturor crestinilor care cred ca Lucifer=Dracu.
Asa mai merge. Cei care zic ca Lucifer este diavolul, sa ''sufere'' consecintele, cand Hristos este asemanat cu diavolul.



Soimos a scris:
Sincer sa fiu nici eu nu cred ca Lucifer = Dracu ... desi cam asta reiese din Biblie
Reiese deoarece niste incompetenti(Ieronim) nu au fost in stare sa traduca corect biblia. Din varianta originala nu reiese.



Soimos a scris:
ci parerea mea personala este ca Isus este fiul Zeului Intunericului (ptr ca nu STIA ca lmina este buna) adica a lui Dracul
Geneza este interpretabila. Am vazut ca aveti un domn evreu pe forum. Cred ca dansul ar putea sa ne lamureasca mai bine decat oricine despre Geneza.



Soimos a scris:
In concluzie ... accepti faptul ca Isus - Lucifer ...dar nu si faptul ca Lucifer = Satana ? ...asta ca sa ne facem mai clar intelesi!
Tinand cont ca Lucifer inseamna ''aducator de lumina'', da consider ca Iisus este Lucifer nu Satan.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 12:10 pm

Dumadu a scris:
E posibil sa se asemene, desi nu cred ca are chiar aceleasi idei ca ale mele.
Poi tocmai el si cu Mihai12 au venit cu asemenea idei ... ma refer la ideea ca Lucifer nu este satana sau diavolul

Citat :
Asa mai merge. Cei care zic ca Lucifer este diavolul, sa ''sufere'' consecintele, cand Hristos este asemanat cu diavolul.
Care consecinte?
Eu ziceam de Isus ca nu este diavol ...ci doar Christos ...adica acela care i s-a bagat in corp ptr 3 zile, dupa ce Isus a murit rastignit ...dar accept si parerea mitologica precum ca Isus-Christos este unul si acelasi personaj pe 2 planuri diferite (adica in cer si pe pamant) ... dar in acelasi timp este un diavol ceva mai mic decat Zeul Intunericului care nu a dorit ca omul sa primeasca un pic de lumina ...bineinteles ca e vorba de "lumina cunoasterii" ( a binelui si a raului)



Citat :
Reiese deoarece niste incompetenti(Ieronim) nu au fost in stare sa traduca corect biblia. Din varianta originala nu reiese.
Poi care e varianta originala ...ca doar Biblia este inspirata de Dumnezeu ...si nu copiata de Ieronim dupa o alta Biblie mai veche in limba latina sau din textul altei religii denumit Septuaginta?



Citat :
Geneza este interpretabila. Am vazut ca aveti un domn evreu pe forum. Cred ca dansul ar putea sa ne lamureasca mai bine decat oricine despre Geneza.
Toata Biblia este interpretabila ...ba chia contradictorie ... si aici pe forum avem chiar un topic dedicat contradictiilor din Biblie in care vedem facuta o comparatie directa intre contradictiile ei



Citat :
Tinand cont ca Lucifer inseamna ''aducator de lumina'', da consider ca Iisus este Lucifer nu Satan.

Evident ca denumirea de Lucifer inseamna aducator de lumina...!

Deci totusi accepti ca Isus este Lucifer ?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 5:56 pm

Soimos a scris:
Poi tocmai el si cu Mihai12 au venit cu asemenea idei ... ma refer la ideea ca Lucifer nu este satana sau diavolul
E suficient sa scrii pe google ''Lucifer is not Satan'' si ai sa gasesti multi oameni cu aceasta idee. Wink





Soimos a scris:
Eu ziceam de Isus ca nu este diavol ...ci doar Christos ...adica acela care i s-a bagat in corp ptr 3 zile, dupa ce Isus a murit rastignit
Hristos este titlul acordat lui Iisus, inca din timpul vietii, ma rog Mesiah in aramaica. Au fost multi evrei care l-au acceptat drept Mesia, inca din timpul vietii. Daca vorbim despre aceleasi evanghelii, in ele scrie ca Iisus a murit si dupa 3 zile a inviat, ma rog, l-a inviat Dumnezeu dar nu ca a intrat cineva in el 3 zile Very Happy




Soimos a scris:
dar in acelasi timp este un diavol ceva mai mic decat Zeul Intunericului care nu a dorit ca omul sa primeasca un pic de lumina ...bineinteles ca e vorba de "lumina cunoasterii" ( a binelui si a raului)
Eu mai degraba as zice ca ''zeul tenebrelor'' nu ca nu a dorit ca omul sa primeasca cunoastere, caci astfel devenim niste gnostici, ci ca nu era inca vremea ca omul sa primeasca ''cunoasterea''. La ce s-o referi acea cunoastere din Geneza, nu stiu. Aici iar cred ca un evreu ar fi cel mai potrivit sa ne zica





Soimos a scris:
Deci totusi accepti ca Isus este Lucifer ?
Da, Iisus este aducatorul de lumina sai lumina lumii cum mai scrie in scripturi
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeDum Aug 14, 2011 8:11 am

Dumadu a scris:
E suficient sa scrii pe google ''Lucifer is not Satan'' si ai sa gasesti multi oameni cu aceasta idee. Wink
E suficient sa scrii pe Google Satan is not Devil ... si vei gasi multi oameni care inteleg ca Satan cel din religia mozaica si cea zoroastriana nu este un personaj negativ, ci mana dreapta a lui Dumnezeu!

Soimos a scris:
Hristos este titlul acordat lui Iisus, inca din timpul vietii, ma rog Mesiah in aramaica.
ExACt ... Christos inseamna UNSUL!
Si cred ca au fost foarte multi cei care s-au uns pe gura de ex. mancand carne! Dar evident ca nu la acest uns se refera biblia ...ci la unsul intr-o functie!
Citat :

Au fost multi evrei care l-au acceptat drept Mesia, inca din timpul vietii.
Poi Messiah inseamna "cel anuntat" ... si a fi anuntat nu inseamna nicio mare scofala, tot asa cum nici "UNS" nu inseamna mai nimic deosebit ptr ca in societatea iudeilor toti pusi in functii administrative sau religioase erau UNSI ...tot asa cum Stefan cel Mare a fost UNS ca Voievod.
Deosebirea este ca Isus nu a fost UNS ca nimic ... deci nici nu avea cum sa devina Mesiah, adica omul providential "Uns" ca si Conducator al poporului evreu.
Ca unii l-au recunoscut ca UNS desi el nu a fost UNS ...este o chestie fara nicio valoare ...ptr ca a fi uns sau neuns nu debinde de pareri ci de realitate!

Citat :

Daca vorbim despre aceleasi evanghelii, in ele scrie ca Iisus a murit si dupa 3 zile a inviat, ma rog, l-a inviat Dumnezeu dar nu ca a intrat cineva in el 3 zile.
Dumnezeul Creator nu a inviat niciodata pe nimeni ...cel care se ocupa cu asemenea smecherii/minuni ...nu poate fi decat Diavolul ... adica Christosul care va deveni sceful cheilor Iadului ...mai exact Dumnezeul lumii acesteia ... sau si mai exact "dumnezeul" la care te inchini si tu!

Citat :

ci ca nu era inca vremea ca omul sa primeasca ''cunoasterea''.
Pe ce te bazezi cand faci o asemenea afirmatie care este lipsita de logica?
Poi daca evolutie nu exista ...la ce ar mai fi nevoie ca omul sa mai astepte daca oricum nu exista nicio schimbare?

Citat :

La ce s-o referi acea cunoastere din Geneza, nu stiu.
Poi citeste mai departe acolo in Facere si vei vedea ca se refera la "Cunoasterea binelui si al raului"!


Citat :
Da, Iisus este aducatorul de lumina sai lumina lumii cum mai scrie in scripturi
Adica un fals aducator de lumina ...chiar si de lumina lumii!
Dimineata nu se lumineaza datorita luminii Luceafarului de dimineata ...ci datorita luminii soarelui!
Lumina soarelui iti permite sa cunosti adevaruri ascunse de intunericul noptii ...sau mai exact numai lumina soarelui permite adevarata CUNOASTERE = Lumina mintii!

Iata cum Biblia, in dorinta ei de a insela, s-a incurcat in propriile ei minciuni, iar cine citeste textele bibliei cu mintea deschisa, isi da seama ca Dumnezeu este Zeul intunericului si al Tenebrelor, iar fiul sau Lucifer=Christos este un AMAGITOR care nu a adus niciodata nicio lumina ... nici macar lumina lumii, ci mai degraba marele intuneric al lumii ... prin biserica sa criminala ... in timp ce lumina a venit odata cu "rasaritul soarelui" ... citeste EVOLUTIE!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeLun Sept 26, 2011 3:22 pm

Isus este fiul lui tat'su... dar cine o fi acest tat'su?

Ieremia 44

25. Aşa zice Domnul Savaot, Dumnezeul lui Israel: Voi şi femeile voastre, ceea ce aţi grăit cu gurile voastre aceea aţi făcut şi cu mâinile, şi mai şi ziceaţi: Vom îndeplini întocmai făgăduinţele pe care le-am făcut, ca să tămâiem pe zeiţa cerului şi să-i săvârşim jertfe cu turnare". Voi vă ţineţi bine de fărădelegile voastre şi îndepliniţi întocmai acele făgăduinţe.
26. De aceea ascultaţi cuvântul Domnului: Iată Eu M-am jurat pe numele Meu cel mare, zice Domnul, că nu va mai fi rostit numele Meu de gura vreunui iudeu în toată ţara Egiptului. Nimeni nu va zice: Viu este Domnul Dumnezeu!
27. Iată Eu voi veghea asupra lor spre pieire, iar nu spre bine; şi toţi oamenii din Iuda, care sunt în ţara Egiptului vor pieri de sabie şi de foame, până se vor stinge de tot.

Se pare ca si tat'su, acest dumnezeu Savaot, nu era deloc unul plin de bunatate, din moment ce era in stare sa vegheze pana cand vor pieri toti. Asta-i un comportament cel putin de psihopat, doar unul dintr-asta e in stare sa n-aiba liniste pana nu-i vede morti pe toti doh
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitimeMier Oct 12, 2011 9:17 am

Soimos a scris:
Desi pentru multi un asemenea titlu este blasfemia suprema, pentru cei deschisi la informatie la documentare stintifica si la logica ... afirmatia este cat se poate de fundamentata.

Dar pentru a fi sigur ca vorbim de unul si acelasi lucru sa acceptam ideea ca Satan= Diavolul+ Lucifer in latina, purtator de lumina, stea stralucitoare a diminetii ...cum insusi Lucifer se ecunoaste.


Pe ce ne bazam atunci cand facem o afirmatie atat de dura? ...si cu ce o sustinem?

1) Pe argumente istorice
2) Pe afirmatiile sale proprii
3) Pe citate Biblice

Ca sa incepem cu inceputul inceputurilor din p de v cronologic adica la existenta mitologica a lui Christos, inainte de a se naste ca om, si sa vedem care este situatia in cer la un moment dat va dau un link la un alt articol ptr a intelege corect cine sunt personajele celeste (Tatal Dumnezeu Fiul razvratit etc) la care se refera acesta postare.

Deci sa incepem cu ideea lansata in titlul topicului ...si anume Isus = Lucifer si sa incercam sa o sustinem argumentat.

I.Sa incepem cu ninceputul inceputurilor ...adica la Geneza cap 1.2 unde ni se prezinta ca pe langa Creator ...Duhul Sau plutea deasupra apelor....text pe care sustinatorii crestinismului il interpreteaza ca fiind FIUL inca nenascut ...adica cel care se va naste ca om ...asa cum o vedem profetita de insusi Dumnezeu in profetia lui Iezechiel 28.12-19 si asa cum o arata evenimentele "ceresti" care urmeaza

Iata un eveniment petrecut in cer, un eveniment atat de socant incat a impresionat martorii pamanteni ai acestui eveniment!

Marele Scandal din Cer descris de Isaia in 14,12; (se poate citi de la 7 -la 19 ) unde mi se arata un Lucifer care este apreciat ptr curajul sau, caci acolo sus in ceruri a vrut sa isi ridice tronul deasupra stelelor lui Dumnezeu ... sa zboare deasupra norilor cu dorinta de a fi Cel mai Inalt si cel mai puternic!
In loc de aceasta preamarire a "zburat" aruncat de Dumnezeu la cei morti in cea mai adanca groapa...adica in IAD

Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineţii!
Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri şi mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi aşeza jilţul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălaşul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor şi asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Şi acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!


(si cred ca stiti ca ulterior vom vedea ca insusi Christos dupa inviere ...a fost trimis in Iad unde si astazi mai este viu si nemuritor ba chiar se mandreste a fi Stapanul cheilor Iadului! (Apocalipsa 1.18, dar vom reveni)

Suparat din cauza complotului pornit impotriva sa ... iata ca Tatal Ceresc (al lui Isus) isi expediaza Fiul pe pamant ...in nici un caz ca sa il jertfeasca de dragul pe care il poarta oamenilor ...ci ...iata ptr ce:

Apoc. 12.12
De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

Iata ca Isus isi accepta resemnat soarta si ne anunta venirea sa pe pamant:

Apocalipsa 22 16
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.(in limba latina ... limba Bibliei Vulgata, cea din care s-a predicat peste 1500 de ani in biserici ... Luceafarul = tradus in latina = Lucifer!


Deci pana aici am retinut ca este vorba de fiul revoltat care a fost pedepsit ptr aceasta revolta, fiind trimis pe pamant, unde nu va sta mult si se va naste sub numele de Isus in familia lui David!
...dar si aici pe pamant vine cu un gand ascuns care sa ii continue activitatea de revolta inceputa in cer si isi propune sa isi faca propria biserica pe pamant in care el sa fie slavit ca Dumnezeu (ceea ce vedem in viata reala ca a reusit)

... si iata ce spune pe Petru in acest sens ... acel Petru cu piatra ... pe care zice Isus ca se va construi biserica sa:

2.Petru 1. 19
Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.

(Ati retinut cum se traduce in latina romanescul Luceafar?)

Pentru a se implini voia cereasca de a se naste ca Om pe pamant, asistam la un plan extrem de diabolic prin care Isus ca parte a Treimii Inseparabile ...participa la insamantarea fecioarei Maria devenind si propriul sau tata dar si propriul sau fiu in acelasi timp... si asta prin incest cu Maria ...propria sa Mama.
Nu e diabolic?

Stiu ca deja numai expunerea acestei idei blasfemice care descrie ea insasi o blasfemie exprimata si azi in mediul bisericesc ii va deranja pe fanaticii religiosi ...dar judecat la rece ...problema Treimii exact asta inseamna...ba chiar este confirmata in Apocalipsa 19 .7
Să ne bucurăm, să ne veselim, şi să -I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soţia Lui s'a pregătit.

Mirele fiind Hristos, inseamna ca El se insoara cu mama Lui!!!!


II Viata lui Christos pe pamant
..
. este definita de scopul acesteiea ...adica nu sacrificiu ..(pentru cei care doresc sa afle pentru ce s-a sacrificat Isus le recomand sa caute aici:
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/din-istoria-crestinismului-f4/isus-intre-realitate-si-fictiune-t320.htm#5249

Deci Isus nu aduce mantuire, nu este mai fiu al lui Dumnezeu decat oricare din noi ... ceea ce oricum e departe de "Dumnezeu Fiul" asa cum intentionat se face confuzia (caci asta incalca prima porunca) ... ci vedem in LUCA4: 41, ca el recunoaste ca este hristosul (unsul), iar in Luca 4:43 si motivele ptr care a venit.

Dar hai sa revenim la ideea noastra si sa dovedim diabolicitatea sa ca Lucifer si ce scopuri si-a propus pe pamant:

Si iata ce marturiseste el insusi:

Luca 12:49
Eu am venit să arunc un foc pe pământ. Şi ce vreau decât să fie aprins chiar acum!


si iata intarita aceasta idee:

"Matei 10:34, Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia" !!!!

Stiu ca vor fi multi carcotasi care vor sari sa interpreteze acest text uitand ca ei nu pot fi deasupra lui Isus si nici nu pot sti mai bine ca el ptr ce a venit
dar ptr a intarii cele citate de mine iata ce zice Isus chiar in seara cinei cea de taina dupa Luca:

35. Si le-a zis: Cand v-am trimis pe voi fara punga, fara traista si fara incaltaminte, ati avut lipsa de ceva? Iar ei au zis: De nimic.
36. Si El le-a zis: Acum insa cel ce are punga sa o ia, tot asa si traista, si cel ce nu are sabie sa-si vanda haina si sa-si cumpere.
37. Caci va spun ca trebuie sa se implineasca intru Mine Scriptura aceasta: "Si cu cei fara de lege s-a socotit", caci cele despre Mine au ajuns la sfarsit.
38. Iar ei au zis: Doamne, iata aici doua sabii.
Si Isus Zis-a lor: Sunt de ajuns.

In plus de asta tot el spune:

"Luca 14:26: Daca vreun om vine la mine si nu uraste pe tatal lui, pe mama lui, pe sotia lui si pe ai sai copii, si pe fratii lui, si pe surorile lui, da, si propria lui viata, nu-mi poate fi ucenic." !!!!
Vi se pare cumva ca e vorba de iubire? si cand te gandesti ca si un alt evanghelist Matei confirma aproape cuvant cu cuvant acelasi text.

Iar faptul ca a venit sa aduca suferinta si nenorocire ...este evidentiat si aici:

Ev.Matei 16:24
"Atunci Isus a zis ucenicilor Săi: "Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea, şi să Mă urmeze."


Pai ce faceti ?... nu il urmati ? ... luativa-va crucea si urmati-l pe dealul Golgotei ...voi care vreti sa ii urmati "calea"

Noi oamenii liberi ...(mai ales in gandire) am fost creati cu hormonul serotoninei ...hormonul fericirii ... tocmai pt. ca avem de urmat calea noastra FERICIREA!...deosebita de a lui care este suferinta!

Iata care e rezultatul ... si apostolii sunt ca seful lor:

2Cor.11 13.
Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos. (sa fie referire la Sf Pavel? cititi postarea cu acest subiect)

14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.


Iar rezultatul il vedem clar in bisericile de azi in care vedem implinita profetia Biblica

2 Tesaloniceni 2:4
Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.


Lucru confirmat si in Matei 13 unde ni se spune ca satan si-a sadit neghina in biserici.
Dar sa ne intoarcem la realitate si sa luam in considerare ...realitatile istoriei ...oare ce ne dovedesc ele?

III

Intradevar Isus a reusit sa isi impuna Biserica sa pe pamant ...si astfel si-a indeplinit dorinta!
Dar ce a adus omenirii Biserica lui Isus? ...nu cumva ceea ce ne-a avertizat Tatal sau atunci cand ne-a spus:
Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

Si ce vedem ca a adus crestinismul: convertiri prin forta si crime, cruciade, inchizitie, arderi pe rug, razboaie sfinte, obscurantismul evului mediu, mizerie suferinta, dureri si saracie generalizata!

Intrebari:

Pai daca Isus este Lucifer ... cine este Tatal sau?
Foarte simplu ...este Zeul Tenebrelor nascut in intuneric nu stia ce este si cum este LUMINA!
Si asta vedem in Geneza:
2. Si pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" S Şi a fost lumină!
Si a văzut Dumnezeu că lumina este BUNA, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric

Deci EL Dumnezeul nici macar nu stia ca lumina e buna !!!!
In plus de asta un Dumnezeu care are nevoie de loctiitor om ... nu e un Dumnezeu ci Satana...caci numai asa se putea insinua pe langa oamenii si sa ii castige de partea Lui!
Si acest fapt il vedem confirmat in faptul ca indeamna si instiga oamenii la crima:

Deuteronom 13 : 6,
Daca fratele tau, fiul mamei tale; sau fiul tau, sau fiica ta, sau nevasta ta din bratele tale; sau prietenul tau care ti-e scump ca sufletul tau, te incita pe ascuns spunand, haide sa mergem si sa slujim alti Dumnezei pe care nici tu nici parintii tai nu-i cunoscura; (7) adica Dumnezeii popoarelor care va inconjoara, aproape de tine sau mai departe de la un capat al Pamantului la altul (Cool tu sa nu accepti si sa nu-l asculti; si nu trebuie sa tainuesti ce a zis (9) dar trebuie negresit sa-l omori; mana ta sa fie prima asupra lui ucigandu-l, si dupa aceea a tuturor celorlalti; (10) si trebuie sa-l omori cu pietre

Ba chiar este ucigas el insusi:

Ieşirea - Exodul
(a doua carte a lui Moise) 11.4
4. Şi a zis Moise: "Aşa grăieşte Domnul: La miezul nopţii voi trece prin Egipt
5. Şi va muri tot întâiul născut în pământul Egiptului, de la întâiul născut al lui Faraon, care urmează să şadă pe tronul său, până la întâiul născut al roabei de la râşniţă şi până la întâiul născut al dobitoacelor.


CONCLUZII:
Nu va vindeti sufletul nimanui! Nu aderati la biserici ...caci Isus insusi era impotriva acestora (vezi Matei 6.5)
Nici macar lui Isus care spune clar si raspicat: "eu am fost trimis DOAR pentru oile pierdute ale casei lui ISRAEL.

Ba in plus Isus singur recunoaste ca va cere sa va irositi viata aceasta daruita de Dumnezeu si va cere sa deveniti morti spiritual:
"... nu iubiti lumea, si nici lucrurile ei"

si ce e mai grav:

18 Cel viu. Am fost mort, si iata ca sînt viu în vecii vecilor. ...!!!!! Eu tin cheile mortii si ale iadului!!!!

S
i orice copilas de 7 ani STIE cine este stapanul Iadului !

Ce ne dovedeste realitatea istorica
Ca intradevar personajul religios "Domnu Isus" a dovedit in istorie ca
este mai aducator de rele si nenorociri decat insasi Dracu!!!

Hai sa fim ingaduitori cu el si sa acceptam ca este doar Lucifer!
Deci fii atent. Tu cu gura ta aia care spune numai ''adevarul'', ai zis ca biblia este alcatuita din mai multe carti, lucru adevarat, iar daca dam exemple din ea, exemplele nu au nicio valoare deoarece biblia nu este o singura carte. Plecand de la afirmatia ta, nici articolul tau nu are nicio valoare, deoarece ai extras citate si din VT din mai multe carti si din NT din mai multe carti. Deci conform afirmatiilor tale articolul acesta nu are valoare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: De ce este Isus-Christos ... Lucifer?   De ce este Isus-Christos ...  Lucifer? - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
Sus 
Pagina 6 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
» Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!
» Este oare Isus "Calea" ?????

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: