Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:35 pm

Anticristul a scris:
Ce vorbesti?
Iata ce spune Dumnezeu.
Iata pun astazi inaintea voastra Viata si binele ,moartea si raul.Alege viata ca sa traiesti.Citeste pe larg Deut cap 30;11-20.
Nimic nu e tainic nimic nu e ascuns.
Iar in alta parte este zis;Voi crea o cale si un drum pe care nici cel prost si fara minte sa nu se rataceasca.
Asa este calea lui Dumnezeu.A altor dumnezei este tainica si ascunsa intr adevar.


Da.Pe aceasta cale merg si eu.Isus este Calea,Adevarul si Viata.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:41 pm

Nu cred.Nu Isus este calea.A mers si el pe aceeasi cale.T stii ca Isus dupa obiceiul sau in Sabat mergea la sinagoga/
Avesta era obiceiul sau.Mai corect era rinduiala.La sarbatori se ducea la Ierusalim .etc etc
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 7:42 pm

EmaLovesJesus a scris:



Biblia nu poti sa o intelegi tu un om firesc.Ea trebuie inteleasa prin lumina lui Dumnezeu,Duhul Sfant.
Zice asta o crestina fara Dumnezeu!
Poi daca un iudeu nu intelege Biblia iudeilor...atunci cum poti tu s-o intelegi in calitate de crestina fara Legea lui Dumnezeu si fara nici un Dumnezeu?

Crezi ca e suficient sa furi Biblia religiei mozaice ca sa il furi si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 8:32 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Biblia nu poti sa o intelegi tu un om firesc.Ea trebuie inteleasa prin lumina lui Dumnezeu,Duhul Sfant.
Zice asta o crestina fara Dumnezeu!
Poi daca un iudeu nu intelege Biblia iudeilor...atunci cum poti tu s-o intelegi in calitate de crestina fara Legea lui Dumnezeu si fara nici un Dumnezeu?

Crezi ca e suficient sa furi Biblia religiei mozaice ca sa il furi si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii?


Eu sunt rascumparata de Dumnezeu.El a platit pret de sange sfant pentru mine.
Hai pe TPU.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMar Dec 04, 2012 10:01 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Biblia nu poti sa o intelegi tu un om firesc.Ea trebuie inteleasa prin lumina lui Dumnezeu,Duhul Sfant.
Zice asta o crestina fara Dumnezeu!
Poi daca un iudeu nu intelege Biblia iudeilor...atunci cum poti tu s-o intelegi in calitate de crestina fara Legea lui Dumnezeu si fara nici un Dumnezeu?

Crezi ca e suficient sa furi Biblia religiei mozaice ca sa il furi si pe Dumnezeul din ceruri al acestei religii?


Eu sunt rascumparata de Dumnezeu.El a platit pret de sange sfant pentru mine.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 10:36 am

EmaLovesJesus a scris:

Eu sunt rascumparata de Dumnezeu.El a platit pret de sange sfant pentru mine.
Dumnezeu nu se ocupa cu comertzul de sclavi!
Cel care face asta e Dracu caruia tu i te inchini!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 11:55 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Eu sunt rascumparata de Dumnezeu.El a platit pret de sange sfant pentru mine.
Dumnezeu nu se ocupa cu comertzul de sclavi!
Cel care face asta e Dracu caruia tu i te inchini!


Nu ai inteles.Eu apartineam lui Dumnezeu pentru ca El este Tatal meu ceresc.Apoi prin modul meu de viata m-am indepartat de Fata Lui.Dar,El a daruit pe Fiul Sau care a platit pretul si m-a rascumparat.Acum ii apartin in totalitate Lui.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 4:07 pm

Dacate ai indepartat de fata lui si ai fost constient(a) pute ai sa te intorci inapoi fara o rascumparare.Vezi Ezec cap 33;8-12
De ce trebuie sa moara un dumnezeu pentru catu sa devii constient ca trebuie sa fii om?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 5:50 pm

Anticristul a scris:
Dacate ai indepartat de fata lui si ai fost constient(a) pute ai sa te intorci inapoi fara o rascumparare.Vezi Ezec cap 33;8-12
De ce trebuie sa moara un dumnezeu pentru catu sa devii constient ca trebuie sa fii om?

Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre
2 în care trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.
3 Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi.
4 Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5 măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeMier Dec 05, 2012 7:37 pm

EmaLovesJesus a scris:


Nu ai inteles.Eu apartineam lui Dumnezeu pentru ca El este Tatal meu ceresc.

Da...bineinteles tatal tau e Dumnezeu si tu esti nimeni altcineva decat Marea Zeita a Universului nascuta planeta xy 666 din Galaxia Epsilon Centauri si ca ai venit pe pamant exact la locul potrivit ...adica la pavilionul 9!

Cred ca in situatia ta nu mai exista sanse de ameliorare si nicidecum vindecare!


Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 7:18 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Nu ai inteles.Eu apartineam lui Dumnezeu pentru ca El este Tatal meu ceresc.

Da...bineinteles tatal tau e Dumnezeu si tu esti nimeni altcineva decat Marea Zeita a Universului nascuta planeta xy 666 din Galaxia Epsilon Centauri si ca ai venit pe pamant exact la locul potrivit ...adica la pavilionul 9!

Cred ca in situatia ta nu mai exista sanse de ameliorare si nicidecum vindecare!








Depinde din ce perspectiva privesti.Eu cred ca tu esti cel care are nevoie de vindecare spirituala.Sunt cat se poate de sanatoasa atat fizic cat si spiritual.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:20 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Nu ai inteles.Eu apartineam lui Dumnezeu pentru ca El este Tatal meu ceresc.

Da...bineinteles tatal tau e Dumnezeu si tu esti nimeni altcineva decat Marea Zeita a Universului nascuta planeta xy 666 din Galaxia Epsilon Centauri si ca ai venit pe pamant exact la locul potrivit ...adica la pavilionul 9!

Cred ca in situatia ta nu mai exista sanse de ameliorare si nicidecum vindecare!








Depinde din ce perspectiva privesti.Eu cred ca tu esti cel care are nevoie de vindecare spirituala.Sunt cat se poate de sanatoasa atat fizic cat si spiritual.
Daca ai fi normala ca orice om ai stii cine este tatal tau si nu ai debita baliverne precum ca il ai ca tata chiar pe Dumnezeu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:47 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Da...bineinteles tatal tau e Dumnezeu si tu esti nimeni altcineva decat Marea Zeita a Universului nascuta planeta xy 666 din Galaxia Epsilon Centauri si ca ai venit pe pamant exact la locul potrivit ...adica la pavilionul 9!

Cred ca in situatia ta nu mai exista sanse de ameliorare si nicidecum vindecare!






Am un tata pamantesc si unul CERESC.


Depinde din ce perspectiva privesti.Eu cred ca tu esti cel care are nevoie de vindecare spirituala.Sunt cat se poate de sanatoasa atat fizic cat si spiritual.
Daca ai fi normala ca orice om ai stii cine este tatal tau si nu ai debita baliverne precum ca il ai ca tata chiar pe Dumnezeu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 1:55 pm

EmaLovesJesus a scris:



Am un tata pamantesc si unul CERESC.


Vorbesti prostii ... !

Nu te poti naste decat dintr-un singur spermatozoid care fecundeaza un ovul ...in cazul tau cine a ejaculat spematozoidul din care te-ai nascut tu?

Cumva Dumnezeu?

Fiecare om are un singur Tata si o singura Mama
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 3:31 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Am un tata pamantesc si unul CERESC.


Vorbesti prostii ... !

Nu te poti naste decat dintr-un singur spermatozoid care fecundeaza un ovul ...in cazul tau cine a ejaculat spematozoidul din care te-ai nascut tu?

Cumva Dumnezeu?

Fiecare om are un singur Tata si o singura Mama

El este Creatorul nostru al tuturor,numai ca unii nu Il recunosc ca Tata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:02 pm

EmaLovesJesus a scris:

El este Creatorul nostru al tuturor,numai ca unii nu Il recunosc ca Tata.

Aici ceva dovezi stiintiifice sa iti sustii prostia asta?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:04 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

El este Creatorul nostru al tuturor,numai ca unii nu Il recunosc ca Tata.

Aici ceva dovezi stiintiifice sa iti sustii prostia asta?

Sigur ca da.Oamenii de stiinta au confirmat ca Biblia spune adevarul.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:19 pm

Biblia spune adevarul ca ea este o carte istorica .Adica relataeaza intimplari adevarate.
Interpretarea oamenilor e falsa.
Nu relatarile Bibliei.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:29 pm

Anticristul a scris:
Biblia spune adevarul ca ea este o carte istorica .Adica relataeaza intimplari adevarate.
Interpretarea oamenilor e falsa.
Nu relatarile Bibliei.


Da, fiecare o intelege diferit. Dar daca ea iti aduce pace sufletului, simti ca esti impacat cu Dumnezeu ai un mod de viata placut, te simti util ai armonie si fidelitate in casnicie?!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:41 pm

Da dar nu esti sigur de viata viitoare.Sint si oameni necrestinbi care au armonie si fidelitate in casnicie.Poate nu stii dar abia o treime din lume este crestina.Si asta avind in vedere toti crestinii si cei ce sint doar cu numele crestin.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 5:45 pm

Anticristul a scris:
Da dar nu esti sigur de viata viitoare.Sint si oameni necrestinbi care au armonie si fidelitate in casnicie.Poate nu stii dar abia o treime din lume este crestina.Si asta avind in vedere toti crestinii si cei ce sint doar cu numele crestin.


Eu sunt sigura ca daca mor la noapte voi merge in rai.Din momentul in care am primit iertarea Domnului Isus viata mea s-a schimbat radical.Duhul Sfant ma calauzeste ma invata sa traiesc dupa standardele lui Dumnezeu,ma face mai asemanatoare cu Domnul Isus.De atunci am primit siguranta mantuirii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 6:35 pm

Te ai intrebat vreodata ce insemneaza cuvintul RAI?
Pina la N testamernt nu exista cuvintul acesta.
Ca sa fii sigura ca vei ajunge in RAI trebuie intii sa stii ce este acesta.Standardele lui Dumnezeu sint acestea.
;Multi i mi vor zice in ziua aceea .Nu am proorocit noi in numele tau?
Nu am facut noi minuni in numele tau?
ISUS NU I CONTRAZICE.dA AU FACUT CA ALTFEL NU AR AVEA CURAJUL SA I SPUAN.dAR EL ZICE;aTUNCI LE VOI SPUNE CURAT;dUCETI VA DE LA MINE ,PENTRU CA A TI LUCRAT FARA DE LEGE.
tE ROG SA MI PRECIZEZI EXACT CE INTELEGI DIN ACEST MESAJ.ALTFEL NU MERGEM MAI DEPARTE
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:40 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

El este Creatorul nostru al tuturor,numai ca unii nu Il recunosc ca Tata.

Aici ceva dovezi stiintiifice sa iti sustii prostia asta?

Sigur ca da.Oamenii de stiinta au confirmat ca Biblia spune adevarul.
Poi oamenii tai de stiinta fie ca sunt cam inculti fie ca sunt cam prosti! sau macar mincinosi ca tine, si asta pentru ca nu au spus ca Vechiul Testament este adevarat pentru ca este scris de RABINII care tineau cronicele istorice ale vremurilor pe care le traiau ...si nu din alte motive...pentru ca Dumnezeu nu a dat decat LEGEA ...aia pe care voi crestinii va cacati in speranta ca-i faceti pe plac lui Dumnezeu pentru ca astfel ii "respectati standardele|!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:43 pm

Anticristul a scris:
.dAR EL ZICE;aTUNCI LE VOI SPUNE CURAT;dUCETI VA DE LA MINE ,PENTRU CA A TI LUCRAT FARA DE LEGE.
tE ROG SA MI PRECIZEZI EXACT CE INTELEGI DIN ACEST MESAJ.ALTFEL NU MERGEM MAI DEPARTE
Se intelege ca cei care lucreaza fara LEGE nu sunt primiti nici macar de rabinul Isus ... ci doar de Isus Christosul care se recunoaste ca fiind Lucifer=Dracu si Stapanul cheilor Iadului ...care este "dumnezeul" la care se inchina toti cei care batjocoresc LEGEA lui Dumnezeu ...adica crestinii!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 8:53 pm

Eu vreau sa vad un comentariu crestin dar sincer la textul asta.
Ca daca intram in miezul problemei efoarte socant.Ca se intelege de aici ca nu e doar o intimplare ca cineva a facut o minune.Nu ci in decursul timpului ,se bazau pe faptul ca faceau minuni si erau siguri de mintuire.(asa cum este si afirmatia de mai sus ca este sigura de locul din cer)
Si aceia se vede ca erau siguri,pe bazaminunilor care le faceau.Dar iata ca odata vor fi dezamagiti.Asa rezulta.Deci pe ce se bazau ei?Pe minuni pe visuri pe profetii.
Atunci le voi spune curat;......................
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:17 pm

Anticristul a scris:
Te ai intrebat vreodata ce insemneaza cuvintul RAI?
Pina la N testamernt nu exista cuvintul acesta.
Ca sa fii sigura ca vei ajunge in RAI trebuie intii sa stii ce este acesta.Standardele lui Dumnezeu sint acestea.
;Multi i mi vor zice in ziua aceea .Nu am proorocit noi in numele tau?
Nu am facut noi minuni in numele tau?
ISUS NU I CONTRAZICE.dA AU FACUT CA ALTFEL NU AR AVEA CURAJUL SA I SPUAN.dAR EL ZICE;aTUNCI LE VOI SPUNE CURAT;dUCETI VA DE LA MINE ,PENTRU CA A TI LUCRAT FARA DE LEGE.
tE ROG SA MI PRECIZEZI EXACT CE INTELEGI DIN ACEST MESAJ.ALTFEL NU MERGEM MAI DEPARTE


VECHIUL TESTAMENT ne prezinta istorisirea promisiunilor pe care Dumnezeu le-a facut poporului Sau. Dincolo de suprafata lui oarecum obscura se ascunde magnificul adevar despre dragostea si puterea lui Dumnezeu.

Domnul Isus se refera la cei care au fost credinciosi dar au facut si faradelegea.Poate ca in umblarea lor au facut si pacat poate ca au crezut ca nu ii vede nimeni,dar Dumnezeu vede.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:36 pm

Nu Nu.Ia sema exact cum suna textul.Noi am facut asa si asa in numele tau.Ei erau siguri de mintuire pe baza minunilor si proorociilor ce le faceau.Nici nu le trecea prin gind ca ei ar fi trebuit sa respecte Legea.Se bazau doar pe lucrarile ce le faceau
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 10:17 pm

Anticristul a scris:
Nu Nu.Ia sema exact cum suna textul.Noi am facut asa si asa in numele tau.Ei erau siguri de mintuire pe baza minunilor si proorociilor ce le faceau.Nici nu le trecea prin gind ca ei ar fi trebuit sa respecte Legea.Se bazau doar pe lucrarile ce le faceau

Dar este scris ca,,nu oricine va zice Doamne,Doamne va intra in Imparatia lui Dumnezeu ci cel ce face voia Lui.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 10:35 pm

Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 6:21 am

Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta si mereu aduceau jertfe ,atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 9:25 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta
Asa este !
Rabinul Isus a venit sa implineasca Legea Torei ...adica Legea lui Dumnezeu pe care toti crestinii se kaka ...si acest lucru este Marea Dovada ca religia crestina nu are nimic comun cu Isus ci este o religie pusa la cale de ucigasul Pavel!


Citat :

atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.
Dumnezeu nu are niciun fiu ci are 7 miliarde de "fii" la fel ca Isus .... si nici nu recunoaste in scriptura ca Isus este Fiul sau legitim !
2 Tu il confunzi pe Isus cu un BOU, ca doar boii erau sacrificati ca sangele lor sa spele pacate !
Asa ca poate ar trebui sa te inchini Boului Isus tot asa cum indienii se inchina Boului Apis!

Citat :

Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.

Voi tineti legea ... poate de coada ... dar asta nu inseamna nici pe departe ca o respectati !
Isus Hristos seful cheilor Iadului, cel pe care Dumnezeu in Apoc 12.12 il denumeste Diavol nui este decat mijlocitorul care va primeste in imparatia sa IADUL!
Si asta pentru ca cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol nu poate avea cuvant in fata lui Dumnezeu ...nici macr in "imparaatia sa" IADUL!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 10:29 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta
Asa este !
Rabinul Isus a venit sa implineasca Legea Torei ...adica Legea lui Dumnezeu pe care toti crestinii se kaka ...si acest lucru este Marea Dovada ca religia crestina nu are nimic comun cu Isus ci este o religie pusa la cale de ucigasul Pavel!


Citat :

atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.
Dumnezeu nu are niciun fiu ci are 7 miliarde de "fii" la fel ca Isus .... si nici nu recunoaste in scriptura ca Isus este Fiul sau legitim !
2 Tu il confunzi pe Isus cu un BOU, ca doar boii erau sacrificati ca sangele lor sa spele pacate !
Asa ca poate ar trebui sa te inchini Boului Isus tot asa cum indienii se inchina Boului Apis!

Citat :

Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.

Voi tineti legea ... poate de coada ... dar asta nu inseamna nici pe departe ca o respectati !
Isus Hristos seful cheilor Iadului, cel pe care Dumnezeu in Apoc 12.12 il denumeste Diavol nui este decat mijlocitorul care va primeste in imparatia sa IADUL!
Si asta pentru ca cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol nu poate avea cuvant in fata lui Dumnezeu ...nici macr in "imparaatia sa" IADUL!

Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 5:53 pm

EmaLovesJesus a scris:


Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori...


de unde sti tu ca s-a ridicat la cer si nu s-a jucat de-a balonul care zboara tot asa cum pe cruce a jucat rolul de bou care se lasa sacrificat?

Citat :

iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Poi daca tu ai ajuns sa-l crezi pe cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol iar el singur se recunoaste ca fiind Lucifer ...este treaba ta ...dar eu ma stric de ras vazand cat de slaba esti la capitolul logica!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 8:56 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori...


de unde sti tu ca s-a ridicat la cer si nu s-a jucat de-a balonul care zboara tot asa cum pe cruce a jucat rolul de bou care se lasa sacrificat?

Citat :

iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Poi daca tu ai ajuns sa-l crezi pe cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol iar el singur se recunoaste ca fiind Lucifer ...este treaba ta ...dar eu ma stric de ras vazand cat de slaba esti la capitolul logica!


Credinta intrece orice ratiune .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 19 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 19 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: