Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Intrebari si raspunsuri

In jos 
+17
melinda
Motanel
mctentis
Cyberman
livius
Mihai12
Black velvet
DRAGOS
Fernando
EmaLovesJesus
Apopii
buburuzu
H1perion
Avram
remussatala
corneliugi
Soimos
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:17 pm

Anticristul a scris:
Te ai intrebat vreodata ce insemneaza cuvintul RAI?
Pina la N testamernt nu exista cuvintul acesta.
Ca sa fii sigura ca vei ajunge in RAI trebuie intii sa stii ce este acesta.Standardele lui Dumnezeu sint acestea.
;Multi i mi vor zice in ziua aceea .Nu am proorocit noi in numele tau?
Nu am facut noi minuni in numele tau?
ISUS NU I CONTRAZICE.dA AU FACUT CA ALTFEL NU AR AVEA CURAJUL SA I SPUAN.dAR EL ZICE;aTUNCI LE VOI SPUNE CURAT;dUCETI VA DE LA MINE ,PENTRU CA A TI LUCRAT FARA DE LEGE.
tE ROG SA MI PRECIZEZI EXACT CE INTELEGI DIN ACEST MESAJ.ALTFEL NU MERGEM MAI DEPARTE


VECHIUL TESTAMENT ne prezinta istorisirea promisiunilor pe care Dumnezeu le-a facut poporului Sau. Dincolo de suprafata lui oarecum obscura se ascunde magnificul adevar despre dragostea si puterea lui Dumnezeu.

Domnul Isus se refera la cei care au fost credinciosi dar au facut si faradelegea.Poate ca in umblarea lor au facut si pacat poate ca au crezut ca nu ii vede nimeni,dar Dumnezeu vede.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 9:36 pm

Nu Nu.Ia sema exact cum suna textul.Noi am facut asa si asa in numele tau.Ei erau siguri de mintuire pe baza minunilor si proorociilor ce le faceau.Nici nu le trecea prin gind ca ei ar fi trebuit sa respecte Legea.Se bazau doar pe lucrarile ce le faceau
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 10:17 pm

Anticristul a scris:
Nu Nu.Ia sema exact cum suna textul.Noi am facut asa si asa in numele tau.Ei erau siguri de mintuire pe baza minunilor si proorociilor ce le faceau.Nici nu le trecea prin gind ca ei ar fi trebuit sa respecte Legea.Se bazau doar pe lucrarile ce le faceau

Dar este scris ca,,nu oricine va zice Doamne,Doamne va intra in Imparatia lui Dumnezeu ci cel ce face voia Lui.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 10:35 pm

Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 6:21 am

Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta si mereu aduceau jertfe ,atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 9:25 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta
Asa este !
Rabinul Isus a venit sa implineasca Legea Torei ...adica Legea lui Dumnezeu pe care toti crestinii se kaka ...si acest lucru este Marea Dovada ca religia crestina nu are nimic comun cu Isus ci este o religie pusa la cale de ucigasul Pavel!


Citat :

atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.
Dumnezeu nu are niciun fiu ci are 7 miliarde de "fii" la fel ca Isus .... si nici nu recunoaste in scriptura ca Isus este Fiul sau legitim !
2 Tu il confunzi pe Isus cu un BOU, ca doar boii erau sacrificati ca sangele lor sa spele pacate !
Asa ca poate ar trebui sa te inchini Boului Isus tot asa cum indienii se inchina Boului Apis!

Citat :

Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.

Voi tineti legea ... poate de coada ... dar asta nu inseamna nici pe departe ca o respectati !
Isus Hristos seful cheilor Iadului, cel pe care Dumnezeu in Apoc 12.12 il denumeste Diavol nui este decat mijlocitorul care va primeste in imparatia sa IADUL!
Si asta pentru ca cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol nu poate avea cuvant in fata lui Dumnezeu ...nici macr in "imparaatia sa" IADUL!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 10:29 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta
Asa este !
Rabinul Isus a venit sa implineasca Legea Torei ...adica Legea lui Dumnezeu pe care toti crestinii se kaka ...si acest lucru este Marea Dovada ca religia crestina nu are nimic comun cu Isus ci este o religie pusa la cale de ucigasul Pavel!


Citat :

atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.
Dumnezeu nu are niciun fiu ci are 7 miliarde de "fii" la fel ca Isus .... si nici nu recunoaste in scriptura ca Isus este Fiul sau legitim !
2 Tu il confunzi pe Isus cu un BOU, ca doar boii erau sacrificati ca sangele lor sa spele pacate !
Asa ca poate ar trebui sa te inchini Boului Isus tot asa cum indienii se inchina Boului Apis!

Citat :

Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.

Voi tineti legea ... poate de coada ... dar asta nu inseamna nici pe departe ca o respectati !
Isus Hristos seful cheilor Iadului, cel pe care Dumnezeu in Apoc 12.12 il denumeste Diavol nui este decat mijlocitorul care va primeste in imparatia sa IADUL!
Si asta pentru ca cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol nu poate avea cuvant in fata lui Dumnezeu ...nici macr in "imparaatia sa" IADUL!

Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 5:53 pm

EmaLovesJesus a scris:


Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori...


de unde sti tu ca s-a ridicat la cer si nu s-a jucat de-a balonul care zboara tot asa cum pe cruce a jucat rolul de bou care se lasa sacrificat?

Citat :

iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Poi daca tu ai ajuns sa-l crezi pe cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol iar el singur se recunoaste ca fiind Lucifer ...este treaba ta ...dar eu ma stric de ras vazand cat de slaba esti la capitolul logica!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 8:56 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori...


de unde sti tu ca s-a ridicat la cer si nu s-a jucat de-a balonul care zboara tot asa cum pe cruce a jucat rolul de bou care se lasa sacrificat?

Citat :

iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Poi daca tu ai ajuns sa-l crezi pe cel pe care Dumnezeu il numeste Diavol iar el singur se recunoaste ca fiind Lucifer ...este treaba ta ...dar eu ma stric de ras vazand cat de slaba esti la capitolul logica!


Credinta intrece orice ratiune .
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 7:59 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Voia lui Inseamna Legea lui Dumnezeu.Exista asa ceva in crestinism?


Bineinteles.Domnul Isus a venit ca sa implineasca Legea.Tocmai pentru ca oamenii nu puteau sa o implineasca suta la suta si mereu aduceau jertfe ,atunci Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu ca sa se aduce jertfa si prin sangele Lui sfant sa avem iertare de pacate.Noi tinem Legea insa stim ca daca am gresit avem la Tatal un Mijlocitor:pe Isus Hristos.
Tare confuza esti.
Cei ce pazeau legea inca inainte de a veni Isus o pazesc si azi.Si erau criticati de Isus ca ,hai sa zicem ,mai sciopatau pe ici pe colo.
neamurile care nu respectau legea ,peei ia binecuvintat Isus cu anularea legii?Deci nici nu mai trebuie sa o pazeasca ca a pazit o el pentru ei.Deci daca mai gresesc pe ici pe colo doar se roaga la dumnezeu in numele lui Isus si totul e OK.
Deci mai clar.Neamurile nu pazeau legea si pe ei ia salvat Isus de jugul legii.
Cum vine asta?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 8:00 pm

Or Petru tocmai asta accentueaza;Pocaiti va si intoarceti va la Dumnezeu,ca sa vi se stearga pacatele.
Unde este aici vre o derogare?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 8:04 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
[!

Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Uf .MA ZAPACESTI DE TOT CU ACEST ;mA DUC SA VA PREGATESC UN LOC;
Te am rugat ,citeste cu atentie.Daca n ar fi locasuri in casa tatalui meu ,v as fi spus ;Ma duc sa va prgatesc un loc.
Te ror din suflet, citeste si intelege!
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:46 am

[quote="Anticristul"]
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Domnul Isus S-a inaltat la cer sub privirile mai multor martori iar El ne-a spus ca se duce ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este el sa fim si noi.
Uf .MA ZAPACESTI DE TOT CU ACEST ;mA DUC SA VA PREGATESC UN LOC;
Te am rugat ,citeste cu atentie.Daca n ar fi locasuri in casa tatalui meu ,v as fi spus ;Ma duc sa va prgatesc un loc.
Te ror din suflet, citeste si intelege!


Trairea impreuna cu Domnul Isus este un mod de viata.Eu sunt mereu cu El in gand si in suflet iar El imi aduce pacea si bucuria indiferent de circumstantele in care ma aflu.El imi raspunde la rugaciuni.,, Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.,,
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 7:18 am

E un mod de viata in care tu stabilesti conditiile.Ti as spune o poveste, dar e cam sensibila.Si m ai intelege.
Te mai intreb incaodata.Acei ce se vor prezenta si vor zice Doamne Doamne,nu tot asa erau convinsi ca traiesc impreuna cu Isus?
Si totusi le va zice ;Ducetiva de la mine ca.......
Nu te insela.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 7:38 am

Anticristul a scris:
E un mod de viata in care tu stabilesti conditiile.Ti as spune o poveste, dar e cam sensibila.Si m ai intelege.
Te mai intreb incaodata.Acei ce se vor prezenta si vor zice Doamne Doamne,nu tot asa erau convinsi ca traiesc impreuna cu Isus?
Si totusi le va zice ;Ducetiva de la mine ca.......
Nu te insela.

Mantuirea pentru mine este o certitudine.Nu mai incape urma de indoiala.Isus a platit pretul pentru pacatele mele.Cand am primit iertarea Lui a intrat Pacea Lui in inima mea si bucuria mantuirii.E ceva real.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:31 am

Tunte fersti sa mi raspunzi la o intrebare.Cei ce zic Doamne Doamne au si ei la rindul certitudinea mintuirii.
Si acolo nu e vorba de o intimplare ci de un mod de viata perpetuu.Am facut minuni proorocii etc etc.Deci un mod de viata cu o convingere nezdruncinata in mintuire.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:34 am

Anticristul a scris:
Tunte fersti sa mi raspunzi la o intrebare.Cei ce zic Doamne Doamne au si ei la rindul certitudinea mintuirii.
Si acolo nu e vorba de o intimplare ci de un mod de viata perpetuu.Am facut minuni proorocii etc etc.Deci un mod de viata cu o convingere nezdruncinata in mintuire.

eu cred ca ti-am mai raspuns odata la aceasta intrebare.Este vorba de cei care dupa ce au fost iertati si mantuiti,au cazut de la credinta si au facut faradelegea.,,antarile ce le canta Ligia,pe mine ma ajuta sa stau deschisa cu tot ce sunt inaintea ..... El le va spune atunci; "Plecati de la Mine Blestematilor in focul vesnic, Eu nici-odata nu V-am cunoscut, pentruca a-ti facut faradelegea".
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 8:56 am

Nu dupa ce au fost iertati.Ca iertarea se face in baza trairii.Vezi ce zice Petru.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele.
Inversezi lucrurile.
Acum eu trebuie sa plec.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:12 am

Anticristul a scris:
Nu dupa ce au fost iertati.Ca iertarea se face in baza trairii.Vezi ce zice Petru.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele.
Inversezi lucrurile.
Acum eu trebuie sa plec.


Cine crede se boteaza si va fi mantuit.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:06 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu dupa ce au fost iertati.Ca iertarea se face in baza trairii.Vezi ce zice Petru.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele.
Inversezi lucrurile.
Acum eu trebuie sa plec.


Cine crede se boteaza si va fi mantuit.
Domnul Isus a spus:Pocaiti-va si credeti in Evanghelie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:12 am

Doamne da mincinoasa mai poti fi!
Cred ca te plateste bine Satana incat sa-ti murdaresti sufletul in asemenea hal!

De unde sa stie bietul rabin Yeshua (alias Isus din Nazareth )ca niste sarlatani sub comanda un ui ucigas vor scrie niste evanghelii mincinoase?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:21 am

Soimos a scris:
Doamne da mincinoasa mai poti fi!
Cred ca te plateste bine Satana incat sa-ti murdaresti sufletul in asemenea hal!

De unde sa stie bietul rabin Yeshua (alias Isus din Nazareth )ca niste sarlatani sub comanda un ui ucigas vor scrie niste evanghelii mincinoase?


Toata Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 10:27 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Doamne da mincinoasa mai poti fi!
Cred ca te plateste bine Satana incat sa-ti murdaresti sufletul in asemenea hal!

De unde sa stie bietul rabin Yeshua (alias Isus din Nazareth )ca niste sarlatani sub comanda un ui ucigas vor scrie niste evanghelii mincinoase?


Toata Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu.
Cuvantul lui Dumnezeu este numai acea parte a scripturii care cuprinde Legea!
Restul sunt texte scrise de rabi ... ma refer la cele din VT, ptr ca NT este scris de niste satanisti care au primit de la Christos puterea sa lucreze cu demonii (vezi Luca 9.1)
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 11:02 am

EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu dupa ce au fost iertati.Ca iertarea se face in baza trairii.Vezi ce zice Petru.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele.
Inversezi lucrurile.
Acum eu trebuie sa plec.


Cine crede se boteaza si va fi mantuit.
Domnul Isus a spus:Pocaiti-va si credeti in Evanghelie.
Nu Isus a spus asta ci Ioan botezatorul.
Si nu prea stiu ce insemna pentru el evanghelie atunci.Ca evanghelia e inventata tirziu,prin grecia si Roma.
Dar hai sa zicem
Poci ti va ,asata o gasim la toti dar nimeni nu o practica.
Pocaitii in special.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 1:31 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:



Cine crede se boteaza si va fi mantuit.
Domnul Isus a spus:Pocaiti-va si credeti in Evanghelie.
Nu Isus a spus asta ci Ioan botezatorul.
Si nu prea stiu ce insemna pentru el evanghelie atunci.Ca evanghelia e inventata tirziu,prin grecia si Roma.
Dar hai sa zicem
Poci ti va ,asata o gasim la toti dar nimeni nu o practica.
Pocaitii in special.


Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască; pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:47 pm

Deci daca Isus a inviat din morti inseamna ca el a trait dupa Legea lui Dumnezeu.Mai corect spus a fost pocait.
Repet si eu.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele si nu fiti naivi sa credeti doar ca vi se vor ierta anapoda.
Dumnezeu porunceste tututror oamenilor sa se pocaiasca.Pocainta de pe vremea apostolilor insemna ;Respectarea Legii.
Da sint deacord.Asa este scris ,asa trebuie facut.A=l ,M=elech N=eeman=Adica Amen.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:51 pm

Anticristul a scris:
Deci daca Isus a inviat din morti inseamna ca el a trait dupa Legea lui Dumnezeu.Mai corect spus a fost pocait.
Repet si eu.Pocaitiva ca sa vi se stearga pacatele si nu fiti naivi sa credeti doar ca vi se vor ierta anapoda.
Dumnezeu porunceste tututror oamenilor sa se pocaiasca.Pocainta de pe vremea apostolilor insemna ;Respectarea Legii.
Da sint deacord.Asa este scris ,asa trebuie facut.A=l ,M=elech N=eeman=Adica Amen.


Dar tot nu mi-ai raspuns la intrebarea daca tu esti mantuit si prin ce ai dobandit aceasta mantuire?!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 6:54 pm

Trebuie intii sa discutam despre ;Ce intelegi tu prin mintuire.Apoi ajungem la intelegere.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 7:05 pm

Anticristul a scris:
Trebuie intii sa discutam despre ;Ce intelegi tu prin mintuire.Apoi ajungem la intelegere.


Cuvântul “mântuire” are sensul de salvare, scăpare, izbăvire. La vorbitorii de limbă română acest cuvânt este folosit cel mai des cu sensul de izbăvire de la pedeapsa iadului şi moartea veşnică. Vechiul Testament a fost scris iniţial în limba ebraică şi cuvântul tradus în română “mântuire” este ebraicul “YESHUAH” care înseamnă salvare, eliberare, propăşire, prosperitate sau biruinţă. Acesta a fost şi un nume propriu dat oamenilor în Vechiul Testament şi acesta este numele “Isus” în limba ebraică. Aşa Îl numeau şi îl numesc până în ziua de azi pe Isus cei din poporul Lui, adică evreii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeDum Dec 09, 2012 9:51 pm

Ceea ce spuneti voi Osana.
Ar fi cam asa Hosiia na.Scapane te rugam.
Iesuah in nici un caz.Iehosuah,da.Dar Isus nu sa numit astfel.
Numele lui gasit in anumite texte este Iesu.
Nu adaugati vre o litera in plus ca fiecare litera in ivrit are mari conotatii.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 9:09 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Trebuie intii sa discutam despre ;Ce intelegi tu prin mintuire.Apoi ajungem la intelegere.


Cuvântul “mântuire” are sensul de salvare, scăpare, izbăvire.

Adica MOARTE!
Din ce cauza crezi tu ca Isus este Stapanul cheilor MORTII si al cheilor IADULUI?
Din cauza ca el isi mantuieste toate slugile care i s-au vandut ...prin M O A R T E !!!!

Sau tu nu ai observat ca cimitirele sunt pline de cruci, semn ca ei s-au mantuit prin moarte!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 10:45 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Trebuie intii sa discutam despre ;Ce intelegi tu prin mintuire.Apoi ajungem la intelegere.


Cuvântul “mântuire” are sensul de salvare, scăpare, izbăvire.

Adica MOARTE!
Din ce cauza crezi tu ca Isus este Stapanul cheilor MORTII si al cheilor IADULUI?
Din cauza ca el isi mantuieste toate slugile care i s-au vandut ...prin M O A R T E !!!!

Sau tu nu ai observat ca cimitirele sunt pline de cruci, semn ca ei s-au mantuit prin moarte!


Isus este suveran,El are autoritate sa trimita in iad sau in rai.Este Stapan,Judecator.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 11:42 am

EmaLovesJesus a scris:


Isus este suveran,El are autoritate sa trimita in iad sau in rai.Este Stapan,Judecator.
Christosul ne-Isus ... este suveran doar peste IAD ..ale carei chei le detine !

Peste Rai nu are absolut nicio putere !

Isus nu este nici stapan nici judecator ...ci a fost un biet rabin cu carisma de religie mozaica...si atat!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitimeLun Dec 10, 2012 11:53 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Isus este suveran,El are autoritate sa trimita in iad sau in rai.Este Stapan,Judecator.
Christosul ne-Isus ... este suveran doar peste IAD ..ale carei chei le detine !

Peste Rai nu are absolut nicio putere !

Isus nu este nici stapan nici judecator ...ci a fost un biet rabin cu carisma de religie mozaica...si atat!


Domnul Isus cand S-a inaltat la cer a spus:,,Eu ma duc sa va pregatesc un loc. Si dup ace ma voi duce si va voi pregati un loc, ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sant Eu sa fiti si voi.,,
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Empty
MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri   Intrebari si raspunsuri - Pagina 20 Icon_minitime

Sus In jos
 
Intrebari si raspunsuri
Sus 
Pagina 20 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Intrebari si raspunsuri
» Noi si altii
» Intrebari cenzurate pe TPU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
Mergi direct la: