Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine

In jos 
+18
livius
Anticristul
mimozagita
gogu
Prrofiler
Black velvet
adrianb
ap_2054
imishaa
totyo
H1perion
Cyberman
Bogdan Stanoiu
remussatala
emil_m
buburuzu
Apopii
Soimos
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 8:13 am

ce mai faci/ dregi/ sti/ crezi, mei Soimica!?
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 12:10 pm

totyo a scris:


"Un barbat analizeaza articolul nehotarat din limba romana...

[...]

Este limpede ca limba romana a fost inventata de UN barbat, care nu v-a avut deloc la suflet!!!! "

Din care...put al gandirii le-ai extras, totyo? Ai forat adanc? Bag seama, ti-a rezistat sapa (unealta folosita in foraj....nicio alta aluzie...) la contactul cu roca intelighentiei!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 31, 2010 8:05 pm

totyo a scris:
ce mai faci/ dregi/ sti/ crezi, mei Soimica!?

Evident ca fac bine, din moment ce sunt acasa la (mamicuta mea in Jermanica) si se stie ca niciunde nu poate fi mai bine decat ACASA!

In rest sa stii ca iti dau dreptate cand zici ca Sexul este de genul masculin ...mai ales atunci cand e vorba de barbatii crestini ... adica niste p-le iar pilele sunt intotdeauna de genul feminin ... ptr ca si "oile crestine" nu sunt barbati adevarati ...ci doar niste pile.
Sus In jos
emil_m
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 05/04/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 9:55 am

Soimos a scris:
[

In rest sa stii ca iti dau dreptate .....

Soimos,vezi ca mai avem si genul neutru in limba romana.Hehehe!!!!(asta referitor la sex),pentru ca la plural face doua sexuri si nu doi sex,asta inseamna ca pluralul apartine femeilor,intotdeuna.Ca de altfel si orgasmul si tot la plural,insa musai insotit de cartea de credit a barbatului,de preferat...tot la plural. Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 02, 2010 11:19 am

Nici nu sti cata dreptate iti dau ...in toate privintele!
In orice caz limba romana ... si asta nu numai cu privere la referintele ei la sex... este extraordinara ... ba chiar miraculoasa... prin faptul ca iti poate permite atat de multe posibilitati de interpretare ...
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 401
Data de inscriere : 25/05/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 08, 2010 5:40 am

H1perion a scris:
egiptenii aveau o cruce a lor , numita ANK ..

crestinii au o cruce.. copiata si putin modificata dupa acea cruce..

Fiecare are o istorie aparte...
”crucea ANKH” este de fapt cheia vietii, iar crucea crestina este un simbol al mortii care a fost preluat de la romani si nu de la egipteni! Romanii foloseau crucea pentru a-i rastigni pe infractorii cei mai rai Laughing , pe cand egiptenii foloseau ANKH in ritualuri pentru viata si era un simbol purtat indeosebi de faraoni. Crezi ca aia erau atat de prosti incat sa poarte sau sa faca un simbol al mortii, precum fac oile noastre? Apoi se intreaba, cu gandirea caracteristica Laughing , ”da eu cu ce am gresit doamne?” Hahaha!
Sus In jos
ap_2054
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 24/09/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 4:13 pm

remussatala a scris:
Aş vrea şi eu să mai intervin şi să recomand forumiştilor filmul "The Book of Eli 2010". Pentru cine l-a văzut, ştie la ce mă refer.

În principiu e nevoie de o carte încâlcită care să dea dreptul unora să fie ascultaţi sau să însceneze cum că ei sunt religioşi pentru ca astfel să manipuleze lumea să îi imite. Cine nu şi-ar dori să să fie un conducător care să aibă supuşi ce imită pe cineva care se lasă răstignit?

Ar trebui să insistăm mai mult pe acest fenomen de manipulare prin care oamenii sunt manipulaţi să imite pe alţii care le înscenează tot felul de poveşti.

În filmul "The Book of Eli 2010" este surprins foaste reuşit acest fenomen al imitării religioase în contextul jocului puterii, dar şi multe altele.

Mda..un film cu-n negru care se plimba c-o biblie-n traista! Mesaj universal, film facut la cerere de vatican, probabil:-)
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Sept 24, 2010 4:30 pm

ap_2054 a scris:
remussatala a scris:
Aş vrea şi eu să mai intervin şi să recomand forumiştilor filmul "The Book of Eli 2010". Pentru cine l-a văzut, ştie la ce mă refer.

În principiu e nevoie de o carte încâlcită care să dea dreptul unora să fie ascultaţi sau să însceneze cum că ei sunt religioşi pentru ca astfel să manipuleze lumea să îi imite. Cine nu şi-ar dori să să fie un conducător care să aibă supuşi ce imită pe cineva care se lasă răstignit?

Ar trebui să insistăm mai mult pe acest fenomen de manipulare prin care oamenii sunt manipulaţi să imite pe alţii care le înscenează tot felul de poveşti.

În filmul "The Book of Eli 2010" este surprins foaste reuşit acest fenomen al imitării religioase în contextul jocului puterii, dar şi multe altele.

Mda..un film cu-n negru care se plimba c-o biblie-n traista! Mesaj universal, film facut la cerere de vatican, probabil:-)

Este un film foarte slab, sub toate aspectele: mesaj si tehnica cinematografica.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeSam Sept 25, 2010 3:40 pm

Pai daca zice noul nostru prieten ap_2054 ca e comandat de Vatican ... cum te poti astepta sa fie?
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 12:15 pm

daca e film comandat de Vatican.. atunci Vaticanul a gresit enorm, deoarece se poate interpreta ca Biblia poate fi recreata tot de oameni (Eli a rescris Biblia doar din amintiri... mi-e greu sa cred ca a memorat-o cuvant cu cuvant...). Eli, in film, nu reese ca fiind un sfant, ci doar un provaduitor, care prin fanatismul lui readuce la viata Biblia, insa Biblia "dupa" Eli. Oricum... urat provaduitor... cu sabia in mana, poate mai degraba e comandat de musulmani, ca sa insufle Jihadul.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 30, 2010 12:54 pm

adrianb a scris:
cu sabia in mana, poate mai degraba e comandat de musulmani, ca sa insufle Jihadul.
Cu sabia in mana erau cruciatii, adica criminali si siluitori sub semnul crucii, adica a semnului mortii!
Cu uneltele de tortura in mana erau inchizitorii, care schingiuiau si omorau cu ”iubire” crestina!

”Aceaste metode ale teologului (Augustinus din Hippo) din perioada antică târzie vor fi preluate de inchiziție, dintre cele două argumente ale lui vor fi mai frecvent utilizate:

1-unuia care s-a rătăcit, arată-i la calea cea bună, dacă el refuză să o urmeze, atunci obligă-l ca o dovadă de iubire creștinească a aproapelui tău. Ereticii sunt oi rătăcite pe care păstorul creștin cu toiagul și ciomagul aduce copii înapoi în turmă. Tortura este legitimă, pentru că ea nu strică sufletul ci numai carnea păcătoasă. In consecință era mai bine un eretic să fie ars, decât să urmeze un drum greșit.
2-Ereticul are posibilitatea de a alege între: întoarcerea pe calea cea dreaptă, adevărată a bisericii cu dragoste și încredere în Dumnezeu sau cea de schingiuire cu pierderea vieții.” Wikipedia, inchizitie
Sus In jos
Prrofiler
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : carpatica
Puncte : 2
Data de inscriere : 24/01/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 24, 2011 7:23 pm

Campionul promisiunilor false...si al pretentiilor exagerate din toate timpurile...Religia.
Religia a convins...ca exista un om invizibil, traind în cer, care vede tot ce faci,in fiecare minut al fiecãrei zile. Iar omul invizibil are si o lista speciala cu 10 lucruri...pe care nu vrea ca tu sa le faci. Si daca faci unul din aceste zece lucruri, el are un loc special, plin de foc si fum, un loc al torturii si spaimei...unde te va trimite sa traiesti si sa suferi, sa arzi, sa te sufoci, sa tipi si sa plangi vesnic...pana la sfarsitul timpurilor. DAR EL TE IUBESTE.. HA HA HA.
Te iubeste si are nevoie de bani. Intodeauna are nevoie de bani! Este atotputernic, este perfect, atoatestiutor si întelept. Totusi, nu se poate descurca cu banii!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 24, 2011 7:36 pm

Esti sigur ca "Dumnezeu" este omul invizibil?

Dar daca este o maimuta primata (care locuieste pe o alta planeta ...undeva in cer).. si l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa?

...si iata ca si omul a iesit tot o maimuta primata .... care in cele mai dese cazuri nu intelege ca pentru a deveni Om cu O mare ....este mult de luptat cu animalul (maimuta) din sine!
Sus In jos
Prrofiler
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 2
Localizare : carpatica
Puncte : 2
Data de inscriere : 24/01/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 24, 2011 8:08 pm

Nu vorbeam de Dumnezeu, vorbeam de mafia , de nazismul care astazi poarta "nevinovatul" nume de religie... biserica si din fericire este inca in stare de larva. mi-e mila de cei care vor fi, de cei care vor trai momentul cand va devenii sarpe si va musca din nou din omenire sub semnul si sub numele dreptati si al vetii de dincolo.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 24, 2011 9:16 pm

Fi fara grija!
Religia este puternica numai in societatile retardate. In societatile dezvoltate nimeni nu da doi bani pe religie si credinte.

Si puterea este mereu acolo unde societateqa este dezvoltata!
Si sti de ce?

Pentru ca "Scientia potentia est"!
Sus In jos
gogu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : BOR
Puncte : 7
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 5:43 am

Doamne, iarta-l ca nu sti ce spune!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 8:13 am

Soimos a scris:
Fi fara grija!
Religia este puternica numai in societatile retardate. In societatile dezvoltate nimeni nu da doi bani pe religie si credinte.

Si puterea este mereu acolo unde societateqa este dezvoltata!
Si sti de ce?

Pentru ca "Scientia potentia est"!

din pacate trebuie sa te contrazic..

sa luam ca exemplu America: America e un amalgam de religii si secte, care mai de care mai ciudate si controversate, insa majoritatea pun accent mare pe religie mai ale pe "God bless America!" si god bless alte lucruri... Laughing
Sus In jos
gogu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : BOR
Puncte : 7
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 9:10 am

Si Romania are destule!

Diferenta este ca, noi suntem mai credinciosi.


Ultima editare efectuata de catre gogu in Joi Feb 03, 2011 9:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
mimozagita
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : ?
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 9:16 am

biblia este echivalenta cu legendele olimpului
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 9:44 am

gogu a scris:
Si Romania are destule!

Diferenta este ca, noi suntem mai credinciosi.

Ce te face sa crezi ca suntem mai religiosi? sau mai bine spus.. da-mi argumente ca romanii sunt mai credinciosi decat americanii si nu lua ca reper religia ortodoxa.

Si daca te iei dupa religia ortodoxa.. presupun ca sunt mult mai multi ortodocsi in America decat in Romania.. imagineazati numai cati emigranti rusi is in USA.

Oricum ai privi eu zic ca sunt mult mai credinciosi, deoarece is mult mai indobitociti in ceea ce priveste religia, priveste de exemplu cateva congrese protestante americane si o sa iti dai seama de ce zic.


Ultima editare efectuata de catre adrianb in Joi Feb 03, 2011 10:18 am, editata de 1 ori
Sus In jos
gogu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : BOR
Puncte : 7
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 10:08 am

Dati va rog un linck!
Sus In jos
adrianb
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Cluj
Puncte : 26
Data de inscriere : 24/12/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 10:17 am

link pt ce?
Sus In jos
gogu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : BOR
Puncte : 7
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 2:10 pm

ideea de a continua sa te spovedesti nu e rea dat fiind ca omul pacatueste cit traieste.
La asta te-ai referit, nu-i asa?
Sau te-ai referit la modelul personal ce nu are a face cu marturisirea si lasarea de pacate?
Idea de ati marturisi pacatele la altul, precum si harisama dezlegarii pacatelor in cer si pe pamint, apar in NT.
Faptul de a nu avea nici macar idee de existenta celor de mai sus in Scriptura si in practica Bisericii istorice, e o dovada clara de indobitocire (ca sa folosesc termenul tau) crasa chestiune ce apare indeosebi in cultele np.
Cu toate ca si unii dintre np au obiceiul crestinesc de a-si marturisi pacatele (numai lui Dumnezeu, in surdina si privat) si de a incerca sa se lase de ele. Chestiunea cu dezlegatul lor in cer si pe pamint este o chestiune total necunoscuta pentru np, cu toate porunca apare in NT. Citesc dar nu vad si nu cred. Deci nu esti nici ortodox si nici np, evident;

"Eu zic ca mai presus de aceasta frica de D-zeu, mai intai sa avem frica de noi si de semeni." Proverbe 29:25, "Frica de oameni este o cursă, dar cel ce se încrede în Domnul n-are de ce să se teamă".
Psalms 111:10, "Frica Domnului este începutul înţelepciunii; toţi cei ce o păzesc, au o minte sănătoasă".

PS "mintea sanatoasa" este opusul indobitocirii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 3:32 pm

Scuzati intirzierea,dar am revenit totusi.Stimate Gogule,stii tu cum se interpreteaza cuvintul:Marturisiti va unii altora pacatele?

Daca ai gresit impotriva cuiva te duci si-i marturisesti pe fata ce ai facut si cum,iar daca i-ai produs paguba ii platesti si el te iarta.

Dar metoda impusa de biserica sa te marturisesti preotului este cea mai sinistra arma de supraveghere si supunere a poporului.

Ex .Daca ai furat ceva de undeva, si tu nu te duci sa dai inapoi sau sa repari ceea ce ai facut rau, ci te duci la preot,cum te va putea ierta preotul?

Iata textul spus de Isus conform legii.Daca te duci la altar si ti aduci aminte ca ai ceva impotriva aproapelui tau,lasa ti darul la altar si dute de te impaca cu aproapele tau ,apoi vin-o si adu-ti darul.

Aceasta inseamna marturisirea pacatelor ,unii altora.

Daca ai pricinuit un rau aproapelui tau,si tu nu-l repari nici Dumnezeu insusi nu ti poate ierta greseala.

Dumnezeu iarta greselile comise impotriva lui, iar oamenii pe cele comise impotriva lor,daca sint marturisite.

Cu stima din Ierusalym.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 6:43 pm

gogu a scris:
Doamne, iarta-l ca nu sti ce spune!

Adica vrei sa spui ca proverbul "Scientia potentia este nu este valabil"?

Pai sa sti ca din moment ce tu porti cu mine un schimb de mesaje prin Internet si nu prin "Duh de Dumnezeu" ... cel care nu stie ce vorbeste esti chiar tu!


mimozagita a scris:
biblia este echivalenta cu legendele olimpului
Nici macar!
Biblia este un PLAGIAT ordinar "intregit" de o minciuna la fel de ordinara adica este un text scris de niste oameni si prezentat de niste sarlatani ca fiind "cuvantul lui dumnezeu:!

... pe cand Legendele Olimpului ... sunt niste povestiri originale (si nu niste plagiate ca Biblia) apartinand mitologiei elene ... si tocmai frumusetea si originalitatea lor le face sa fie atat de frumoase si valoroase incat au intrat in Partenonul culturii universale !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 6:50 pm

gogu a scris:
Si Romania are destule!

Diferenta este ca, noi suntem mai credinciosi.

Cu alte cuvinte ...mai nestiutori ... adica mult mai prosti!

Sau nu sti ca credinta este IRATIONALA si nu este bazata pe nicio dovada ci este ceva asa ... "a proasta"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 6:54 pm

adrianb a scris:


din pacate trebuie sa te contrazic..

sa luam ca exemplu America: America e un amalgam de religii si secte, care mai de care mai ciudate si controversate, insa majoritatea pun accent mare pe religie mai ale pe "God bless America!" si god bless alte lucruri... Laughing
Ma contrazici pe degeaba!
America este o societate deschisa, libera si democrata ...adica fiecare are voie sa creada in ce vrea! Din aceasta cauza fiecare om cu alte idei este liber sa isi deschida biserica sa proprie, de ex "profetul" Bob Henderson a legalizat biserica lui Flying Spaghetti Monster!
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster

Cu toate acestea SUA a fost, este si va ramane un stat creat de francmasoni si condus si azi tot de francmasoni!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 03, 2011 7:12 pm

gogu a scris:
ideea de a continua sa te spovedesti nu e rea dat fiind ca omul pacatueste cit traieste.

Esti cumva turnator ...sau vorbeste gura fara tine?

Oamenii gresesc si nu "pacatuiesc" ... singurii care pacatuiesc sunt preotii care nu respecta invaturile mentorului lor (Isus) care le zice clar ca nu poti sluji la doi stapani ...adica lui Mamona(vezi ochii dracului) si lui Dumnezeu !

Oamenii de rind doar gresesc ... dar nici ei nu asculta de invaturile lui Isus ...acelea din Matei 6.5 care ne invata ca nu este nevoie sa mergem la biserica ptr a avea contact cu Dumnezeu .. dar bietii oameni "pacatuiesc" fara sa stie ...pentru ca sunt multe aspecte biblice pe care biserica le ascunde credinciosilor!

Citat :

Idea de ati marturisi pacatele la altul, precum si harisama dezlegarii pacatelor in cer si pe pamint, apar in NT.
Ce "harisma" bre natangule? Ti-a dat tie Diavolul (adica "dumnezeul"tau) vre-o "harisma"?
Pai arata-ne si tu o dovada ca ai primit "harisma" de la Dumnezeu ...si nu de la niste sarlatani care te-au acceptat in randurile lor , ptr care "harisma" este doar licenta care iti da dreptul sa faci legal excrocherii in numele unui Dumnezeu care nu exista?

Biblia pe care te bazezi este o lucrare fara nicio valoare ...scrisa fiind de niste falsi apostoli ...care se prefac ca nu stiu ca Isus i-a lasat lui Petru autoritatea sa scrie o evanghelie prin care sa lege si sa dezlege in locul sau atit pe pamant cat si in ceruri!
Unde este evanghelia lui Petru???
La scrierile apocrife??? ...pai cine si-a permis sa treaca peste testamentul lui Isus?

Asa ca cine ti-a dat "harisma"?
Cumva "dumnezeul" prea prost sa inspire o Scriptura a Sa ...si ca un excroc ce este a furat scriptura altei religii ca sa aibe si el o "carte sfanta" ...mai exact pe Sfanta Minciuna!
Citat :

Psalms 111:10, "Frica Domnului este începutul înţelepciunii; toţi cei ce o păzesc, au o minte sănătoasă".
Aceasta afirmatie este un text care apartine unei alte religii si unui alt Dumnezeu ...adica unul care nu are fii nici pina in ziua de azi!

Dar si asta a fost o afirmatie poate valabila ...dar acum 2000 de ani pe cand se spunea ca stiinta este mincinoasa .
1 Timotei 6.
20. O, Timotei, păzeşte
comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile deşarte şi
lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase,
21. Pe care unii, mărturisind-o, au rătăcit de la credinţă
.

Citat :

PS "mintea sanatoasa" este opusul indobitocirii.
BRAVO !
Ma bucur ca ti-ai dat seama ca religia este un instrument pentru indobitocirea oamenilor!

Cred ca si ptr tine "o minte sanatoasa" inseamna o minte rationala, care isi bazeaza "valoarea" pe Cunoasterea Rationala" ...si nu pe credinte fara dovezi ...adica "a proasta" numai bune de prostit babele proaste cu niste povesti despre o fiinta supranaturala care l-a "creat" pe OM dupa chipul si asemanararea lui ...adica 98,5% maimuta primata!

Noroc ca intre timp unii oameni au evouat si nu mai arata ca maimuta ...dar ce o fi facut Dumnezeu? ...o fi evoluat si el ...sau a ramas tot cu aspect de maimuta ... ptr ca credinciosii LUI nu cred in evolutie?
Sus In jos
gogu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Localizare : BOR
Puncte : 7
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 5:55 am

Anticristul a scris:
Scuzati intirzierea,dar am revenit totusi.Stimate Gogule,stii tu cum se interpreteaza cuvintul;Marturisiti va unii altora pacatele?
Daca ai gresit impotriva cuiva te duci si-i marturisesti pe fata ce ai facut si cum,iar daca i-ai produs paguba ii platesti si el te iarta.
Dar metoda impusa de biserica sa te marturisesti preotului este cea mai sinistra arma de supraveghere si supunere a poporului.
Ex .Daca ai furat intimplator ceva de undeva ,si tu nu te duci sa dai inapoi sau sa repari ceea ce ai facut rau,ci te duci la preot,cum te va putea ierta preotul?
Iata textul spus de Isus conform legii.Daca te duci la altar si ti aduci aminte ca ai ceva impotriva aproapelui tau,lasa ti darul la altar si dute de te impaca cu aproapele tau ,apoi vin-o si adu-ti darul.
Aceasta inseamna marturisirea pacatelor ,unii altora.
Daca ai pricinuit un rau aproapelui tau,si tu nu-l repari nici Dumnezeu insusi nu ti poate ierta greseala.
Dumnezeu iarta greselile comise impotriva lui ,iar oamenii pe cele comise impotriva lor,daca sint marturisite.
Cu stima din Ierusalaym.

Una din conditiile pt a putea primi dezlegare este aceea de a nu fi certat cu nimeni.deci daca cineva se prezinta la duhovnic si are sfada cu altcineva nu va primi dezlegare si binecuvantare pana nu se impaca sau isi cere iertare persoanei careia i-a gresit.

Daca a furat normal ca va trebui sa duca bunul inapoi.
"
Iata textul spus de Isus conform legii. Daca te duci la altar si ti aduci aminte ca ai ceva impotriva aproapelui tau, lasa ti darul la altar si du-te de te impaca cu aproapele tau, apoi vin-o si adu-ti darul."

Aveti dreptate.Asa este la noi. Ati auzit ca ar fi altcumva?

Ati intalnit in viata dv vreun crestin care sa va spuna aceste lucruri sau pur si simplu faceti speculatii ieftine?
Apropo de spovedanie, credeti ca un crestin care se spovedeste traieste cu impresia ca dupa spovedanie poate sa-si continuie in voie pacatele.
V-ati spovedit vreodata?
Si inca ceva foarte important,sunt multe pacate pe care societatea nu le condamna si pt care nu-i baga pe oameni la inchisoare insa omul stie bine ca pacatuieste.Constiinta din el ii vorbeste.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 8:32 am

gogu a scris:

V-ati spovedit vreodata?

Sincer sa fiu ... niciodata!
Cand eram copil nu ma preocupau "pacatele" ci joaca...iar cand am devenit major si am vazut ce de securisti misunau la prietenul meu devenit intre timp preot ... nu am mai avut curajul sa ma spovedesc!

Citat :

Si inca ceva foarte important,sunt multe pacate pe care societatea nu le condamna si pt care nu-i baga pe oameni la inchisoare insa omul stie bine ca pacatuieste.Constiinta din el ii vorbeste.
Cand un om accede la Constiinta ... si actioneaza sub influenta Constiintei ... el nu mai poate "pacatui" ca nu-l lasa constiinta ... dar poate gresi oricand ...ceea ce nu este de loc pacat!

Intrebare ... oile din turma domnului ...cu aspect uman ...acced vreodata la constiinta?
Daca da de ce le e mai frica de Dumnezeu ?
Ce e mai bine si ce e mai rau ?

Sa nu faci ceva rau ptr ca ai CONSTIINTA?
Sau sa nu faci rele ...desi ai un caracter murdar ... dar joci rolul de om bun ... de frica lui Dumnezeu?
Hai sa vad daca imi raspunde cineva la aceasta intrebare?
Sus In jos
mimozagita
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : ?
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 1:27 pm

dumnezeu ~universul creator?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 1:38 pm

gogu a scris:
Anticristul a scris:
Scuzati intirzierea,dar am revenit totusi.Stimate Gogule,stii tu cum se interpreteaza cuvintul;Marturisiti va unii altora pacatele?
Daca ai gresit impotriva cuiva te duci si-i marturisesti pe fata ce ai facut si cum,iar daca i-ai produs paguba ii platesti si el te iarta.
Dar metoda impusa de biserica sa te marturisesti preotului este cea mai sinistra arma de supraveghere si supunere a poporului.
Ex .Daca ai furat intimplator ceva de undeva ,si tu nu te duci sa dai inapoi sau sa repari ceea ce ai facut rau,ci te duci la preot,cum te va putea ierta preotul?
Iata textul spus de Isus conform legii.Daca te duci la altar si ti aduci aminte ca ai ceva impotriva aproapelui tau,lasa ti darul la altar si dute de te impaca cu aproapele tau ,apoi vin-o si adu-ti darul.
Aceasta inseamna marturisirea pacatelor ,unii altora.
Daca ai pricinuit un rau aproapelui tau,si tu nu-l repari nici Dumnezeu insusi nu ti poate ierta greseala.
Dumnezeu iarta greselile comise impotriva lui ,iar oamenii pe cele comise impotriva lor,daca sint marturisite.
Cu stima din Ierusalaym.

Una din conditiile pt a putea primi dezlegare este aceea de a nu fi certat cu nimeni.deci daca cineva se prezinta la duhovnic si are sfada cu altcineva nu va primi dezlegare si binecuvantare pana nu se impaca sau isi cere iertare persoanei careia i-a gresit.

Daca a furat normal ca va trebui sa duca bunul inapoi.
"
Iata textul spus de Isus conform legii. Daca te duci la altar si ti aduci aminte ca ai ceva impotriva aproapelui tau, lasa ti darul la altar si du-te de te impaca cu aproapele tau, apoi vin-o si adu-ti darul."

Aveti dreptate.Asa este la noi. Ati auzit ca ar fi altcumva?

Ati intalnit in viata dv vreun crestin care sa va spuna aceste lucruri sau pur si simplu faceti speculatii ieftine?
Apropo de spovedanie, credeti ca un crestin care se spovedeste traieste cu impresia ca dupa spovedanie poate sa-si continuie in voie pacatele.
V-ati spovedit vreodata?
Si inca ceva foarte important,sunt multe pacate pe care societatea nu le condamna si pt care nu-i baga pe oameni la inchisoare insa omul stie bine ca pacatuieste.Constiinta din el ii vorbeste.
Care sint aceste pacate ,citeva din ele?
Impotriva cui crede omul ca sint facute?
Si cui trebuie sa i ceri iertare pentru ele?
Ca PREOTUL LA SPOVEDANIE INTREABA DACA AI FURAT,CURVIT ETC.oRI ACESTEA SINT IMPOTRIVA APROAPELUI,NU CAD IN INCIDENTA PREOTULUI NICI SA INTREBE ,NICI SA INCERECE SATE IERTE.
Arata mi un singur pacat la care poti cere iertare preotului
Pacat care sa nu fie cuprins in Lege,ca daca e in Lege i si are regulile lui.
Asta daca intr-adevar cunosti Biblia asa cum trebuie.
Te astept dupa iesirea Sabatului.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
mimozagita
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : ?
Puncte : 10
Data de inscriere : 03/02/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 1:39 pm

in socitatile primitive religia inlocuia legislatia.>preocuparea fundamentala se rezuma la valorile religioase.Nu inteleg de ce si in ziua de azi ,de ex la tribunal juri pe biblie?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitimeVin Feb 04, 2011 1:45 pm

Foarte rar.Si nu ori unde.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Continut sponsorizat





CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» crestinism adevarat, ce e aia... ?
» Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!
» Cele mai frumoase poezii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: CREZUL (nostru)-
Mergi direct la: