Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine

In jos 
+18
livius
Anticristul
mimozagita
gogu
Prrofiler
Black velvet
adrianb
ap_2054
imishaa
totyo
H1perion
Cyberman
Bogdan Stanoiu
remussatala
emil_m
buburuzu
Apopii
Soimos
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 1:20 am

gogu a scris:
nimeni nu e silit sa se spovedeasca si nici sa fie ortodox.

Cu spoveditul sunt de acord. Cu trecutul la ortodoxie insa... ia mai gandeste-te putin, cand te-a luat popa de urechi si te-a scaldat in ligheanul lui de botez, te-a intrebat daca vrei sa fii crestin?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Ionica
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/06/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 4:58 am

Apopii a scris:
Orice om care are o gandire normala ar trebui sa inteleaga ca biblia este o carte plina de orori, crime, genociduri si extinctie aproape totala, razbunari si sexualitate josnica! O astfel de carte ar trebui exclusa din invatamant si ar trebui sa se supuna legii materialelor adresate doar persoanelor care au implinit varsta majoratului!

Biblia este o carte plina de invataturi fundamentale daca este inteleasa corect. Pentru ca multi au citit-o cu ochelari de cal au si inteles-o gresit.
Trebuie sa apelezi la Cel care i-a inspirat pe scriitorii ei, adica Dumnezeu ca s-o poti intelege. Roaga-te lui Dumnezeu si cere-i intelepciune pentru a pricepe corect ce-i scris in ea si iti va fi data.
Sus In jos
Ionica
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/06/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 5:01 am

H1perion a scris:
H1perion Back


cele 10 porunci ?Smile) .. cred ca glumiti oameni buni;))

cele 10 porunci sunt copiate, de unde? simplu , egipteni Smile toate civilizatiile au avut cele 10 porunci ..si sa nu uitam ca egiptenii , mayasii , aztecii .sumerienii..au fost acum mii de ani , inainte ca Iisus sa vina Wink) ce este religia crestina?!.. pur si simplu o copie dupa ce-a egipteana , cum ne dam seeama simplu:)

egiptenii aveau o cruce a lor , numita ANK ..

crestinii au o cruce.. copiata si putin modificata dupa acea cruce..

egiptenii aveau cele 10 porunci ..

crestinii au cele 10 porunci ..

egiptenii aveau acel "Ochi Egiptean"

crestinii au acel ochi modificat pus intr-un triunghi ..


sa mai vin cu argumente?.. sau e de ajuns

stai asa putin, cele zece porunci biblice sunt cu totul diferite de ale altor popoare.
crestinii nu au nici un ochi de genul amintit de tine
crestinii nu au o cruce decat in suflet...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 12:09 pm

Ionica a scris:
Biblia este o carte plina de invataturi fundamentale daca este inteleasa corect. Pentru ca multi au citit-o cu ochelari de cal au si inteles-o gresit.
Trebuie sa apelezi la Cel care i-a inspirat pe scriitorii ei, adica Dumnezeu ca s-o poti intelege. Roaga-te lui Dumnezeu si cere-i intelepciune pentru a pricepe corect ce-i scris in ea si iti va fi data.

Exista multe carti de valoare in panteonul cultural al omenirii si pe acestea le prefer, in detrimentul cartilor religioase! In plus acelea sunt scrise de oameni de o tinuta morala si etica deosebita si nu de niste crescatori antici de oi si capre!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
husand
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 23/06/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 12:27 pm

Soimos a scris:
Livius tu ori esti Xerox? nu de alta de "dumnezeul" in care doar ... crezi ...asa a proasta ...adica fara dovezi!


Poţi tu, să fii sigur de lucrurile pe care le afirmi?

Până mai deunăzi, se considera ca o certitudine că elementele simple sunt neschimbătoare. Aceasta era o afirmaţie bazată pe mii de ani de experienţe, dar totuşi era falsă. Oameni cu o vastă inteligenţă şi cultură erau siguri că atomul este indivizibil şi că omul nu va putea să zboare în lună. Aceşti oameni, care aveau de partea lor experienţa covârştoare a omenirii, greşeau totuşi. Câte şanse ai tu, ca ateist, ca să ai dreptate?

Deci ce demonstrezi azi maine starneste zambete.A fi logic la un moment dat nu inseamna a detine adevarul.

Iar cine a ajuns deasupra vede bine El spine ca Dumnezeu are adevarul in Cuvant.





Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 12:41 pm

Ionica a scris:
crestinii nu au o cruce decat in suflet...

Nu uita ca crucea se pune la capataiul mortului, daca o tii in suflet... nu e bine! Daca Isus ar fi fost omorat pe roata de tortura, ati fi tinut-o pe asta in suflet?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 12:46 pm

husand a scris:
Deci ce demonstrezi azi maine starneste zambete.

Si credintele religioase au inceput deja sa provoace zambetul multora, iti imaginezi ce ras vor starni in viitor?

Sa crezi in ceea ce au inventat crescatorii de oi de acum cateva mii de ani... nu crezi ca este o dovada de imaturitate in gandire, cel putin pentru omul mileniului III?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 1:30 pm

Ionica, husand va chinuiti degeaba, Apopii, Soimos, Cyber sunt oameni ai mileniului 3, oameni care au ales ''cunoasterea rationala''. daca ii intrebati cat face 1+1, ei o sa va ca face 3
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 1:37 pm

husand a scris:


Deci ce demonstrezi azi maine starneste zambete.A fi logic la un moment dat nu inseamna a detine adevarul.

Exact asa este!
Lumea contemporana si mai ales Stiinta au reusit sa aduca dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu ...si acestea exact in contextul biblic!

Mai intai Biblia zicea ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea SA ...iar stiinta numita Genetica a dovedit ca Omul este in masura de 98,7% identic cu o maimuta primata ... rezulta ca Dumnezeu este o maimuta primata ...probabil una din zecile de mii care se comporta ca o maimuta obisnuita doar ca sa vada ce face omul pe pamant!

Citat :

Iar cine a ajuns deasupra vede bine El spine ca Dumnezeu are adevarul in Cuvant.

La care "cuvant" te referi ?
Cumva la Coran ...ca doar asta este "ultimul cuvant" rostit de Dumnezeu ...adica de Tatal din ceruri al lui Isus ... Allah!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 1:53 pm


livius a scris:
Mai intai Biblia zicea ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea SA ...iar stiinta numita Genetica a dovedit ca Omul este in masura de 98,7% identic cu o maimuta primata ... rezulta ca Dumnezeu este o maimuta primata ...probabil una din zecile de mii care se comporta ca o maimuta obisnuita doar ca sa vada ce face omul pe pamant!
mai Soimos JR, daca ai fi avut cunostinte de genetica ai fi realizat ca evolutionismul este imposibil, dar cu siguranta tu te incadrezi perfect in tiparul ateului din articolul facut de mine Cum sa devii ateu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:02 pm

GaSpAr a scris:
...dar cu siguranta tu te incadrezi perfect in tiparul ateului din articolul facut de mine Cum sa devii ateu
Ha ha ha ...pai ai ajuns tu sa fabrici atei ? ...tu un habarnist ...adica Credincios?

Pai ca sa devii ateu trebuie sa ai cultura generala in shpe Domnenii ale Cunoasterii incepand cu Istoria, Biologia, Stintele naturale, chimia, fizica +++++ muuulte altele ...pe cand ptr a deveni un Credincios ...\

E suficient sa fi prost ca bita! ... si asta vedem ca pana si ultima proasta a satului poate fi o buna credincioasa!

Deci sper ca este clar cui se adreseaza Credinta ... si ce conditii trebuie sa indeplinesti sa fi un Ateu?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Iun 30, 2011 8:31 pm



Soimos a scris:
Pai ca sa devii ateu trebuie sa ai cultura generala in shpe Domnenii ale Cunoasterii incepand cu Istoria, Biologia, Stintele naturale, chimia, fizica +++++ muuulte altele ...pe cand ptr a deveni un Credincios ...
corect, dar ca sa devii ateu trebuie sa ai habar cate putin din fiecare, iar banuiesc ca nu nu esti prea stralucit in stiintele enumerate mai sus. daca ai fi stralucit in toate aceste stiinte, iti zic eu ca ai ajunge catedoata sa recunosti existenta unui divinitati( cum multi mari atei au facut-o)





Soimos a scris:
E suficient sa fi prost ca bita! ... si asta vedem ca pana si ultima proasta a satului poate fi o buna credincioasa!
sunt 2 categorii de credinciosi: cei care sunt bata si nu stiu nimic si cei care au o cultura vasta

dar mai sunt si 2 categorii de atei: cei care sunt bata si nu au habar de nimic dar sunt atei pentru ca asa e la moda si cei care la fel ca si credinciosii au o cultura vasta



Soimos a scris:
Deci sper ca este clar cui se adreseaza Credinta ... si ce conditii trebuie sa indeplinesti sa fi un Ateu?
daca ei 2 persoane: un ateu si un credincios. credinciosul crede in Dumnezeu deoarece asa a fost invatat dar ateul poate deveni si mai credincios decat cel care a fost invatat sa creada, iar asta datorita documentarii. e eu sunt acel ateu
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 12:26 am

Ia zi Gaspare, daca eu ma sui pe Muntele Olimp si vin cu porunci divine de la Zeus, ce zici, le respecti?

Ce parere ai, sunt eu mai credibil decat Moise? Daca pe langa porunci, il mai si filmez pe Zeus spunand ca el este creatorul Lumii si singurul Zeu Atotputernic... te inchini lui?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 01, 2011 8:27 am

GaSpAr a scris:

corect, dar ca sa devii ateu trebuie sa ai habar cate putin din fiecare, iar banuiesc ca nu nu esti prea stralucit in stiintele enumerate mai sus.
Evident ca nu sunt stralucit. Dar te asigur ca am citit la viata mea cam atatea carti cam cat ar fi inaltimea ta x 10.

Citat :

daca ai fi stralucit in toate aceste stiinte, iti zic eu ca ai ajunge catedoata sa recunosti existenta unui divinitati
Pai eu recunosc existenta aceleiasi divinitati pe care o recunoaste si Isus ...adica OMUL (bineinteles ca cel cu Constiinta si nu vita proasta din turma Domnului ...de ex ca tine ... daca tot ai reinceput cu "caracterizarile" !

Problema apare acolo unde voi credinciosii nu realizati acest lucru si va inchinati la Zeul Maimuta...iar pe cei care nu cred in "zeul" vostru ii considerati "necredinciosi" si culmea prostiei ... nici nu realizati realitatea inconjuratoare ca Omul este mai Atotputernic decat piticul de gradina cu aspect de maimutoi la care va rugati ... bineinteles a proasta.


Soimos a scris:
sunt 2 categorii de credinciosi: cei care sunt bata si nu stiu nimic si cei care au o cultura vasta
Exclus!
Unul care are cultura generala vasta si totusi este prezent in biserica nu poate fi decat un sarlatan fara caracter ... ptr ca cele 2 ...adica stiinta si credinta se exclud reciproc!(vezi creatia prin Big Bang-versus cea a unui Creator!
Citat :

Soimos a scris:
Deci sper ca este clar cui se adreseaza Credinta ... si ce conditii trebuie sa indeplinesti sa fi un Ateu?
daca ei 2 persoane: un ateu si un credincios. credinciosul crede in Dumnezeu deoarece asa a fost invatat dar ateul poate deveni si mai credincios decat cel care a fost invatat sa creada, iar asta datorita documentarii. e eu sunt acel ateu

Poate ai vrut sa spui "docuimentatie" neserioasa ...adica scrisa de Profesori Doctori absolventi ai facultatii de "Adevar Dumnezeiesc" ...nu de alta dar daca selectai mai serios sursele de "documentatie" ... si intelegeai realitatea inconjuratoare ...doar o singura cauza ar fi putut sa te abata de la ateism ...si aia e tratabila in saloanele de la spitalul de psihiatrie Jebel (linga Timisoara)
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 8:41 pm

Concluzia documentației mele este că Biserica și religia au fost dintotdeauna, sunt și vor rămâne organizații politice create cu scopul de a crea o cultură socială a unor idei care să reprezinte justificare a puterii sau a autorității.

La început, singura idee politică pentru justificarea autorității, a fost războiul. La început se găsea câte un mare viteaz care știa cum să dea cu paloșul și cu buzduganul în stânga și în dreapta, iar pentru asta el ajungea să fie temut, respectat, admirat și iubit, și prin această admirație strângea o armată. După care, eroul nostru cu paloșul și buzduganul, îmbătrânea și murea. Ce trebuia făcut atunci dacă nu se mai găsea un erou la fel de puternic? Evident, era nevoie de o altă idee care să fie pregătită pentru situațiile când nu era disponibil un astfel de erou, și acea idee a fost și încă mai este sexul. Dacă un mare erou a dat și el din funduleț și a făcut copii, atunci ei trebuie să fie moștenitorii tronului! Sexul a fost cea de-a doua idee politică. Astfel a apărut cultul strămoșilor. Numai că, trecând generații peste generații, nu s-a mai putut ignora la nesfârșit faptul că datul din funduleț este ceva ridicol! Păi cine ești tu băăă? Stră stră stră bunicu-tu a dat din funduleț în tufișuri și prin asta ești tu împărat? Și așa a apărut toată moralitatea asta a sexului prin care se încearcă încurajarea unei înfrânări pentru a crea o iluzie de valoare prin raritate. Cu cât este mai rar un lucru, cu atât el pare mai valoros în ochii maselor prostite. Astfel, moralitatea sexului a fost cea de-a treia idee politică pentru justificarea autorității, dar o idee menită doar să întărească ideea sexului. Dar tot nu a fost suficient pentru că nu s-a reușit oprirea desfrânării. Și acum, urmează în sfârșit religiaaaa! Prin religie zici că ai dreptul la putere pentru că ai tu o legătură cu ceva puternic la care nimeni nu poate ajunge în afară de tine. Pentru asta, inventezi niște povești și niște ritualuri prin care să ți viu în memorie acele povești. Cam atât cu religia. Astăzi însă, pentru justificare puterii, se dorește democrație și competiție, iar eu cam tot ce aceeași părere aș fi.

The end.

Pe scurt cred că sunt două mari idei între care se urmărește confuzie și acestea sunt: RARITATEA și CREATIVITATEA

Religia susține valoarea prin raritate în numele creativității. Ei au creat doar povești despre creație și creativitate iar prin ele justifică ei valoarea prin raritate. Când ați auzit vreodată spunându-se despre Dumnezeu cum că ar fi zis: "Creați căci eu sunt creator!" Am auzit în schimb întrebări de genul: "Cine mai este ca Dumnezeu?" sau "Cine mai poate face ceea ce a făcut Dumnezeu?" Ei se folosesc de nevoile și lipsurile oamenilor pentru a obține supunerea. Numai că azi în societate s-a generalizat tehnologia care este prin definiție un mijloc de multiplicare. Dacă tehnologia poate multiplica totul, atunci cu ce îi mai rămâne omului să se laude? Evident că rămâne creativitatea, adică erezia de fapt.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 7:19 am

remussatala a scris:
Concluzia documentației mele este că Biserica și religia au fost dintotdeauna, sunt și vor rămâne organizații politice create cu scopul de a crea o cultură socială a unor idei care să reprezinte justificare a puterii sau a autorității.
Asa este!
De exemplu in crestinismul "inventat" de Constantin si impus ca religie de Stat de catre Teodosiu se poate afirma clar ca religia a fost furata si modificata tocmai din interese politice. Acesta era si motivul ptr care Constantin nu a crezut niciodata in aceasta religie inventate de el insusi prin FURT INTELECTUAL al scripturilor si al mitologiei unei alte religii!

Citat :

. Cam atât cu religia. Astăzi însă, pentru justificare puterii, se dorește democrație și competiție, iar eu cam tot ce aceeași părere aș fi.
Da din ce ... si cum ai vrea sa traiasca hoardele de ignoranti care s-au nascut doar ca parintii lor au avut doar erectii si nu si responsabilitati ...nu din munca competenta, ci munca a proasta, furt si smecherie ca in Balcani?
Poi daca natia este prostita inca din scoli si mai si este condusa de iniste dioti care nu au capacitatea mentala de a organiza si planifica viiitorul unei natiuni ...singura sansa este sa vina in tara acei straini investitori care o pot face ... dar cum in regimurile dictatoriale nu este nimic sigur, iata ca singura conditie de baza este DEMOCRATIA si scolarizarea maselor pentru adaptarea si integrarea in economia de piata ...care este chiar conditia de baza a propriei lor supravietuiri.
Citat :

Pe scurt cred că sunt două mari idei între care se urmărește confuzie și acestea sunt: RARITATEA și CREATIVITATEA
De ce confuzie si nu Mantuire?

Citat :

Religia susține valoarea prin raritate în numele creativității.
La ce raritate te referi ... la interzicerea prezervativului si a anticonceptionalelor?
Citat :

Numai că azi în societate s-a generalizat tehnologia care este prin definiție un mijloc de multiplicare.
Productia de masa ca rezultat al tehnologiei .... de care vorbesti tu, este consecinta revolutiei tehnico-stiintifice adaptata la nevoile si cerintele oamenilor si a libertatii de gandire pe care tu o numesti gresit "erezie"!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 12:21 pm

livius a scris:
...singura sansa este sa vina in tara acei straini investitori care o pot face ...
Nu-mi spune mie de investitori că eu știu ce înseamnă asta! Învestițiile sunt doar speculă și nimic mai mult! Ei dacută doar să de cât mai puțin pentru ca să ia în schimb cât mai mult! Nimic altceva! Legea este făcută de cei care tipăresc banii, iar dreptul la tiparniță este dat de forța militară! Cu tiparnița împrumuți cu dobândă statele fără forță militară și cam ăsta e tot sistemul! Cel care are tiparnița cumpără oamenii. Politicienii noștrii sunt toți cumpărați de elitele din afară și ei fac numai ceea ce le cer acele elite. Oamenii fac numai ceea ce sunt plătiți să facă și deci responsabilitatea pentru tot ce fac oamenii aparține celor cu tiparnița! În românia sunt respinse proiecte pe bani europeni absolut degeaba, România este un contributor net care a dat mai mulți bani Europei decât a luat de la Europa! Nu da vina pe niciun politician român pentru că oamenii fac numai ceea ce sunt plătiți de cei cu tiparnița. Când ai ajuns în Parlament, deja ești cupărat! Trebuie să votezi numai după cum ți se face semn! Totul este o ierarhie, iar în vârf sunt cei cu tiparnița! Oricine mișcă în front după cum ar vrea el, i se va fabrica dosar chiar și dacă nu este șantajabil! Tot sistemul este o ierarhie cu sunere perfectă iar în vârf sunt cei cu tiparnița!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 3:56 pm

remussatala a scris:

Nu-mi spune mie de investitori că eu știu ce înseamnă asta! Învestițiile sunt doar speculă și nimic mai mult!
Si ce ai fi dorit sa fie ... pomana porcului?

Citat :

Ei dacută doar să de cât mai puțin pentru ca să ia în schimb cât mai mult!
Asta se numeste PROFIT ...si este in firea lucrurilor ca profitul sa fie singurul lucru urmarit!

Citat :

Cel care are tiparnița cumpără oamenii.
Prostii! Si Romania are tiparnita de bani ...da uite ca pe dijeaba!

Citat :

Politicienii noștrii sunt toți cumpărați de elitele din afară și ei fac numai ceea ce le cer acele elite.
Asta ptr ca sunt niste zdrente idioate ...la fel ca aia care i-au ales!
Citat :

Totul este o ierarhie, oricine mișcă în front după cum ar vrea el, i se va fabrica dosar chiar și dacă nu este șantajabil! Tot sistemul este o ierarhie cu sunere perfectă iar în vârf sunt cei cu tiparnița!
Asa este in Tara lui Dracula unde toti vampirii politici au sange de Dictachior ...semn ca au fost muscati de Dracula!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeDum Iul 24, 2011 8:13 pm

livius a scris:
Si ce ai fi dorit sa fie ... pomana porcului?
Ori ai vrea ca și soarele să răsară pe bani?
livius a scris:
Asta se numeste PROFIT ...si este in firea lucrurilor ca profitul sa fie singurul lucru urmarit!
Nu este așa! Animalele sălbatice din pădure vânează numai atât cât au nevoie să mănânce. Nuștiu cine ți-a spălat creierul și cine te-a îndocrtinat cu aberațiile ăstea cum sunt PROFITUL de exemplu. Profit înseamnă ca nimeni să nu dea nimănui nimic decât numai dacă primește mai mult decât oferă de la cei care nu dau nimic dacă nu primesc mai mult decât oferă. Asta este în mod evident o aberaţie cât roata carului de mare! Natura lucrurilor e să avem numai ceea ce avem nevoie să avem şi nu să avem cât mai mult! Încă mai avem de învăţat de la fiarele din pădure la acest capitol.
livius a scris:
Prostii! Si Romania are tiparnita de bani ...da uite ca pe dijeaba!
Atunci de ce se împrumută România dacă are tiparniţă? Tiparniţa o au cei care împrumută şi nu cei care sunt împrumutaţi!
livius a scris:
Asta ptr ca sunt niste zdrente idioate ...la fel ca aia care i-au ales!
Baţi câmpii. Totul este de vânzare peste tot şi totul este cumpărat peste tot. La conducere nu pot fi cei datori ci numai cei care îndatorează. Cu cât eşti mai dator şi mai şantajabil cu atât eşti mai uşor de condus. Puterea nu o au cei datori şi şantajabili ci cei care îndatorează şi şantajează.
livius a scris:
Asa este in Tara lui Dracula unde toti vampirii politici au sange de Dictachior ...semn ca au fost muscati de Dracula!
Ţara noastră nu este a noastră şi niciodată nu a fost. Orice stat îndatorat nu este un stat cu guvern propriu mai ales dacă este un stat mic! Ar trebui să ții minte asta.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitimeLun Iul 25, 2011 8:13 pm

remussatala a scris:
livius a scris:
Si ce ai fi dorit sa fie ... pomana porcului?
Ori ai vrea ca și soarele să răsară pe bani?
Da!
Dar numai atunci cand un inverstitor investeste bani ca soarele sa nu se stinga!
Pina atunci lumina si caldura soarelui este gratis!

Dar investitia in locul de munca ...nu e de loc gratis ci costa al naibii de multi bani ... iar el care a facut investitia trebuie sa o recupereze si basca sa mai obtina si PROFIT ...ca asa functioneaza economia!

Citat :

Atunci de ce se împrumută România dacă are tiparniţă? Tiparniţa o au cei care împrumută şi nu cei care sunt împrumutaţi!
Romania are tiparnita de lei ...si daca dai drumul la tiparnita si nu ai acoperirea banilor tipariti in valori materiale produse ... aia se cheama INFLATIE ...si iarasi ajungi acolo unde ti s-au mai furat economiile in lei ...adica de 1 milion de lei iti vei putea cumpara o cutie de chibrite ... deci nu tiparnita este problema ...ci puterea economica pe care aceasta trebuie sa o reflecte!
Citat :

Baţi câmpii. Totul este de vânzare peste tot şi totul este cumpărat peste tot.
Poi de aia se numeste capitalismul=economie de piata ...ptr ca se cumpara absolut tot!
Citat :

La conducere nu pot fi cei datori ci numai cei care îndatorează.
Tare greu mai intelegi!
La conducere pot fi si VANZATORI de neam si tradatorii de tara ... si exact acest exemplu il ai in fata nasului in Romania ultimilor 20 de ani!
Citat :

Ţara noastră nu este a noastră şi niciodată nu a fost.
Tu chiar glumesti?
Poi ceusescu a vandut cumva strainilor campiile manoase ale tarii sau zacamintele de aur, petrol si gaze?

Citat :

Orice stat îndatorat nu este un stat cu guvern propriu mai ales dacă este un stat mic! Ar trebui să ții minte asta.
Fi sigur ca imi este clar acest lucru ...dar tie iti este clar?
Poi ce faci tu pentru a schimba aceasta situatie?
Sus In jos
Continut sponsorizat





CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine   CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
CREZUL si cele 10 porunci cu adevarat divine
Sus 
Pagina 4 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4
 Subiecte similare
-
» crestinism adevarat, ce e aia... ?
» Dumnezeul cel adevarat ???? ... si minciuna cu Fiul!
» Cele mai frumoase poezii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: CREZUL (nostru)-
Mergi direct la: