Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

In jos 
+14
somios
aurel
Zian
gugushtiuc
totyo
Anticristul
imishaa
Silverdane
stuttgart
vali
Soimos
Black velvet
Rayna
Apopii
18 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Zian
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 214
Data de inscriere : 09/02/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeLun Noi 15, 2010 9:54 pm

Apopii a scris:
Zian a scris:
Credeam ca discutam pe marginea textului biblic, mai concret a contradictiilor biblice.
Textele biblice descriu actiuni si contureaza caractere de personaje!
De ce este atat de greu de inteles ca un personaj care ucide, isi impune vointa cu forta si practica santajul este un personaj rau?
Un personaj care ucide este doar un instrument. Parca am face comentarii literare pentru "Baltagul" lui Sadoveanu!
Si eu ti-am dat citatul din Deuteronom, cu binecuvantarea si blestemul si liberul arbitru in ce priveste respectarea legii. Apoi ti-am spus ca pacatul parintilor se transmite genetic. Alegand blestemul in loc de binecuvantare, un neam intreg de pacatosi, au ales singuri moartea. Nu Dumnezeu i-a ucis. Cei care au ucis, au facut jocul altor soi de forte si au intrat intr-un joc in care la randul lor vor fi judecati pentru crima.
Poate are Anticristul alta explicatie.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 11:29 am

Zian a scris:
Un personaj care ucide este doar un instrument.
Hai ca esti tare Laughing esti primul pe care-l aud ca dumnezeu e un instrument Laughing Laughing Laughing
Citat :
Parca am face comentarii literare pentru "Baltagul" lui Sadoveanu!
Laughing
Pai a comenta versetele din biblie e acelasi lucru cu a comenta paragrafele din Legendele Olimpului. Singura diferenta este ca Legendele Olimpului reprezinta mitologie greaca, iar biblia mitologie evreiasca!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeMier Noi 17, 2010 11:57 am

Apopii a scris:

Pai a comenta versetele din biblie e acelasi lucru cu a comenta paragrafele din Legendele Olimpului. Singura diferenta este ca Legendele Olimpului reprezinta mitologie greaca, iar biblia mitologie evreiasca!
Afirmatia ta ar fi adevara daca in loc de Biblie ai fi spus Tanachul.

Biblia nu este a poporului evreu ...ci minciuna Romei care s-a folosit prin FURT INTELECTUAL de Tanach-ul SCRIS de poporul evreu.

Am scris cuvantul SCRIS cu caractere mari ptr ca sa se stie clar ca Tanachul e scris de oameni ...iar cei care au furat acest text nu au dreptul sa minta populatia afirmand ca VT=Tanach ...e inspirat de Dumnezeu!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Noi 19, 2010 12:18 pm

Soimos a scris:
Afirmatia ta ar fi adevara daca in loc de Biblie ai fi spus Tanachul.
Da, asa este si a fost buna corectarea ta deoarece unii cititori ai forumului care nu cunosc legatura dintre biblie si Tanach n-ar mai fi priceput la ce ma refeream daca scriam direct Tanach.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 1:08 am

Pe mine ma intriga un lucru si imi este imposibil sa inteleg cum de nu-i intriga si pe altii: personajul Dumnezeu omoara oameni cu nemiluita, in plus extermina aproape toata omenirea (Potopul) si cu toate astea este considerat bun si milostiv. Din punctul meu de vedere, unul care comite crime nu are cum sa fie bun, este incompatibila crima cu bunatatea, indiferent de motivele care au condus la savarsirea omorurilor respective!
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 04/05/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 5:08 pm

Pe min-ma intriga si mai mult faptul ca desi s-o comis milioane de crime pe baza screpturii,deci in numele lui "mniezau" asta,adica mniezaul,desi este atotputernic nu a pedepsit pe nime, aka nici un criminal,ba chiar a rasplatit pe marii criminali care au ucis la productie de masa chiar pe evrei, adica pe poporul sau.
Pai ce sa inteleg?
Ca mniezaul care ar fi trebuit sa fie drept,s-o inhaitat cu cremenalii?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 6:29 pm

aurel a scris:
Ca mniezaul care ar fi trebuit sa fie drept,s-o inhaitat cu cremenalii?
E o vorba din batrani si mare adevar graieste: ”cin' s-aseamana s-aduna”!

Cand i-a ucis pe cei din Sodoma si Gomora, doar pentru ca erau homo, nu semana cu Hitler care i-a ucis pe evrei doar pentru ca erau evrei?
Acum, stau si ma intreb, chiar si pruncii, chiar si femeile si babele din orasele alea erau tot homo?
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 04/05/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 6:53 pm

Black velvet a scris:

Acum, stau si ma intreb, chiar si pruncii, chiar si femeile si babele din orasele alea erau tot homo?
Pai pruncii nu aveau cum fi homo ...dar probabil ca pruncii au fost si ei macar pedofili sau incestiosi. bounce
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mar 25, 2011 7:02 pm

Mz.
Pedofilia si incestul nu sunt pedepsite in religii.
In cazul de fata Dumnezeul cel care a pedepsit tot satul ptr ca erau "pidosnici" nu l-a pedepsit si pe Lot cel care si-a lasat gravide propriile fete ... asta conform povestirii biblice din exemplul lui Black velvet.

In alta religie ...chiar Profetul era pedofil ...iar in religia crestina vedem ca insusi Fiul ...adica Christos ... o lasa gravida pe muma-sa ... si amandoi (adica si Fiul si muma-sa) sunt venerati ca personaje divine ... ca sa nu zic diabolice!
Sus In jos
somios
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 12
Localizare : ici
Puncte : 20
Data de inscriere : 27/03/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 27, 2011 6:47 am

te cred soimos, eu te cred... am ajuns sa cred in tine.

o lasat-o gravida, mama lui de pedofil!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 27, 2011 10:30 am

Cand o lasi gravida pe muma-ta ...adica asa cum a procedat"dumnezeu fiul" ... nu se cheama pedofilie ...ci incest....iar diabolicitate este atunci cand din aceasta sarcina se naste tocmai cel care a savarsit incestul.

Bineinteles ca diabolictate este doar pentru noi ateii ...ptr voi credinciosii porcaria asta nemarginita si nemaipomenita se numeste .... "binecuvantare dumnezeiasca" ...asta fiind de fapt dovada ca voi il aveti ca Dumnezeu pe nimeni altul decat pe .... Diavol!

Pedofilie vedem in cazul Profetului Mahomed care l-a varsta de 55 de ani s-a insurat cu o fetita de 8 ani numita Aishe.


Apropo de incest ...oare Dumnezeu nu se putea da peste cap de trei ori ca sa se transforme in om ... asta ca sa nu recurga la incestul numit "posta divina" in care o biata fecioara trebuia sa suporte murdaria poftele murdare a trei canalii ... bineinteles "divine" ...adica Tatal Fiul si Duhul sfant?

Da stiu ca nu accepti chestia asta cu relatia sexuala ...dar ghinionul tau este ca realitatea te contrazice ....pentru ca pina acum nici un om nu s-a nascut din "binecuvantarea" in nara si nu a fost nascut pe nas si nici din "binecuvantarea" in orificiul urechii si nascut din ureche ... ci toti ne-am nascut normal !
Esti cumva de parerea ca Isus si Dumnezeu Tatal erau niste ANORMALI ... si s-au nascut din nas ...ca mucii ?
Sus In jos
somios
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 12
Localizare : ici
Puncte : 20
Data de inscriere : 27/03/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mar 27, 2011 8:51 pm

soimica, dale-n gura, termina-i, distruge-i... mama lor de analfabeti

sa le facem praf gandirea, le aratam cine suntem si cate cunoastem

dobitocii naibii

ei doar cred, noi stim

ei fabuleaza, noi spunem adevarul

ei sunt prosti, noi intelijenti

esti cel mai tare soimos... nu te lasaaaaaaaaa, pana la moarteeee!

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 5:36 pm

Ce-ai patit bre cucuruzule?

Sa chem cumva salvarea?

S-au te-o fi enervat ideea ca "dumnezeu" a umblat neaparat cu jucarele sale sub forma de "treime" la pasarica nesfintei Marii (nesfinta ptr ca a ramas gravida in cazul Isus cu soldatul roman Abdes Panthera)... adica exact pe acolo pe unde sa va fi nascut si pruncul Isus?

Apropo ...de ce se numea "jucaria sa" ...."treime"?
Oare ptr ca la marime era cat o treime dintr-o jucarie normala?

Pai in conditiile astea nu ma mir ca "dumnezeu" a avut un singur fiu (si ala facut cu ajutorul soldatului roman mai sus amintit) ...si nu a avut mai multi copii ...asa cum are orice bourean inconstient de la casa ta de adunare a zeciuielii ....
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mar 28, 2011 7:16 pm

Soimos a scris:
nesfinta ptr ca a ramas gravida in cazul Isus cu soldatul roman Abdes Panthera)...

Si uite asa si-au gasit si crestinii un dumnezeu, pe soldatul roman Tiberius Iulius Abdes Pantera ( http://en.wikipedia.org/wiki/Tiberius_Iulius_Abdes_Pantera ), de ce sa fie ei acuzati tot timpul ca l-au furat pe Yahweh de la evrei!

Deci, Tiberius Iulius Abdes Pantera este numele dumnezeului crestin, iar Isus fiu-su, facut normal si nu prin hocus-pocus de vreo naluca Laughing
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 6:33 pm

In biblie au fost adunate doar scrierile care conveneau celor ce masluiau noua religie crestina, alte scrieri neconvenabile au fost eliminate si ascunse prin desert!

”Evanghelia Adevarului

Evanghelia Adevarului a fost denuntata ca “plina de blasfemii” de catre episcopul Irineu, care conducea biserica din Lion in jurul anului 180.

In cartea Evanghelia Adevarului, textele relateaza originea speciei umane in termeni foarte diferiti de pasajele obisnuite ale Facerii. Povestea Gradinii Raiului este spusa din perspectiva sarpelui. Aici sarpele, cunoscut de mult ca aparand in literatura gnostica ca principiul intelepciunii divine, ii convinge pe Adam si Eva sa ia si ei parte la cunoastere, in timp ce “Domnul” ii ameninta cu moartea, incercand cu gelozie sa ii impiedice a reusi sa atinga cunoasterea, si in cele din urma, dandu-i afara din Paradis.”

Sursa: http://www.descopera.org/manuscrisele-de-la-nag-hammadi/
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Mai 19, 2011 3:40 pm

Asa cum am mai spus, Dumnezeu si Diavolul sunt doua personaje din basmul biblic, dar in faptele lor se ascunde mult talc...

Dumnezeu ii minte pe oameni (reprezentati simbolic de Adam si Eva) si le spune ca vor muri daca vor ajunge la intelegere si cunoastere (vor musca din acel fruct oprit), Diavolul le spune adevarul ”nu veti muri” si-i indeamna sa mearga pe drumul Omului, pe calea care-l face distinct fata de animale, adica pe calea gandirii!

Urmarea: Dumnezeu ii alunga pe oameni din curtea sa (adica din religia sa, metaforic exprimat de cei ce au scris capitolul din biblie!), iar mai tarziu le omoara aproape toti urmasii, in timpul Potopului biblic! Diavolul, ca element ce stimuleaza cunoasterea si progresul este la fel alungat din curtea religiei, fiind considerat un element rau.

Astazi, religia considera ca toti oamenii se nasc cu acel pacat primordial (cunoasterea si gandirea), pacat de care oamenii trebuie sa se mantuiasca pentru a ramane in curtea religiei. Cu alte cuvinte, toti oamenii se nasc dotati cu gandire si asta este un pacat, deoarece gandirea ameninta religia datorita cunoasterii minciunii pe care asceasta si-a pus temelia!

Diavolul, practic, este simbolul inteligentei, gandirii si cunoasterii, fiind reprezentat prin Sarpe si este, dupa cum si religia recunoaste, un pericol la adresa credintei!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:21 pm

”9. Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepseşte vina părinţilor în copii până la al treilea şi al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.”

Asta o fi oare un dumnezeu bun si drept? Sa pedepsesti copii nevinovati pentru ca un stramos al lor nu te-a iubit?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:30 pm

Apopii a scris:
”9. Să, nu te închini lor, nici să le slujeşti, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepseşte vina părinţilor în copii până la al treilea şi al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.”

Asta o fi oare un dumnezeu bun si drept? Sa pedepsesti copii nevinovati pentru ca un stramos al lor nu te-a iubit?
Dumnezeu pedepseste samanta/genealogia omului, asta pentru ca pentru Dumnezeu fiecare om este egal. toata umanitatea/OMUL a fost pedepsita/pedepsit, datorita lui Adam
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeVin Iul 29, 2011 2:34 pm

Toti oamenii sunt egali in fata justitiei! Daca tu ai fi condamnat la inchisoare pentru vreo fapta comisa de vreun stra-bunic de-al tau, ai considera ca este drept?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 12:52 am

Versetele urmatoare dovedesc clar ca dumnezeu este zeul cel rau al bibliei, iar religia sa nu poate fi altfel decat zeul ei!

”Dovada ca dumnezeul biblic e doar un zeu reptilian care indeamna la crime, ura si moarte intre oameni
Continui sa prezint anumite citate din biblia crestina, care dovedeste clar, tuturor cine este acel dumnezeu la care ei din pacate se roaga si se inchina. Citatele care le voi expune, nu sunt inventia mea cum o sa ziceti prima data sau ati fi tentati sa ziceti, ci ele sunt culese din biblie, din cartea "sfanta" si anume:
In deuteronom cap.13:
vers. 4: "Domnul Dumnezeului vostru sa-l urmati si de El sa va temeti; sa paziti poruncile lui Lui si glasul Lui sa-l ascultati; Lui sa-I slujiti si de El sa va lipiti."
Din acest verset reiese clar cuvantul "temeti" adica frica, frica este baza, pt a controla niste oameni si porunca si ordinul.
vers. 6: "De te va indemna in taina fratele tau, fiul tatalui tau, sau fiul mamei tale, sau fiul tau, sau fiica ta, sau femeia de la sanul tau, sau prietenul tau care este pentru tine sufletul tau zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care tu si parintii tai nu i-ati stiut,

vers. 7: "Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc imprejurul tau, aproape sau departe de tine, de la un capat pana la celalalt al pamantului",

vers. 8: "Sa nu te invoiesti cu ei, nici sa-i asculti; sa nu-i crute ochii tai, sa nu-ti fie mila de ei, nici sa-i ascunzi;

vers. 9: "CI UCIDE-I; mana ta sa fie inaintea tuturor asupra lor, ca sa-i UCIDA, si apoi sa urmeze mainile a tot poporul."

vers. 10: " Sa-i UCIZI cu pietre pana la MOARTE, ca au incercat sa te abata de la Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei."
Aceste citate va spun clar nu sunt inventia mea, va invit sa le cautati in biblie, acum vedeti cu toti, poate unii dintre voi, chiar foarte multi cei drept, nu ati stiut asa-ceva. Vazand aceste lucruri oribile, poate va mai ganditi in cine credeti... Deci sa continui, tot la capitolul 13 al Deuteronomului:
vers. 11: "Tot Israelul va auzii aceasta si se va teme si nu vor mai apuca pe viitor sa mai faca in mijlocul tau asemenea rau."

vers. 12: "De vei auzi de vreuna din cetatile tale, pe care Domnul Dumnezeul tau ti le da ca sa locuiesti",

vers. 13: "Ca s-au ivit in ea oameni necredinciosi dintre ai tai si au smintit pe locuitorii cetatii lor, zicand: Haidem sa slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-ati stiut",

vers. 14: "Cauta, cerceteaza si intreaba bine, si de va fi adevarat ca s-a intamplat uraciunea aceasta in mijlocul tau",

vers. 15: "Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

vers. 16: "Iar prazile ei sa le aduni toate in mijlocul pietii ei si sa arzi cu foc cetatea si toata prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tau; sa fie ea pe vecie daramata si niciodata sa nu se mai zideasca."

vers. 17: "Nimic din cele blestemate sa nu se lipeasca de mana ta, ca sa-Si potoleasca Domnul iutimea maniei Sale si sa-ti dea mila si indurare, si sa te inmulteasca, cum ti-a grait si tie si cum S-a jurat parintilor tai",

vers. 18: "De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tau, pazind toate poruncile Lui pe care ti le dau acum si facand cele bune si placute inaintea ochilor Domnului Dumnezeului tau."

Sursa: http://fara-secrete.blogspot.com/
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 1:03 am

Apopii a scris:

vers. 15: "Sa lovesti pe locuitorii acelei cetati cu ascutitul sabiei, s-o dai blestemului pe ea si tot ce este in ea si dobitoacele ei sa le treci prin ascutisul sabiei."

vers. 16: "Iar prazile ei sa le aduni toate in mijlocul pietii ei si sa arzi cu foc cetatea si toata prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tau; sa fie ea pe vecie daramata si niciodata sa nu se mai zideasca."


Ptiii drace... astuia ii spun crestinii ca-i dumnezeu plin de iubire? Iar aluia de i-a indemnat catre cunoastere, ii spun necuratul... grin

Probabil ca de aia a ajuns lumea in halul in care este, iar crestinii ca sa se scoata dau vina pe masonerie hohot au gasit alt tap ispasitor what
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 11:45 am

Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Sus In jos
http://www.paganism.ro
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 6:28 pm

Apopii a scris:

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Manastire-ntr-un picior ...ghici ciuperca cei?

Pai hai sa le dam celor care nu s-au prins si cateva elemente "ajutatoare"!

Oare din ce cauza biserica crestina ...adica cea a "iubirii" ...a comis cele mai grozave atrocitati impotriva oamenilor?

Simplu ...ptr ca "dumnezeul" lumii acesteia (adica cea in care traim cu totii) este .... este ... Diavolul.
In timp ce Satana ...sau Satan ... preluat de evrei din Zoroastrism ...este Acuzatorul care ii acuza pe oameni ptr pacatele savarsite ... deci un personaj justitiar ...e ceva rau sa lucrezi in justitie?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 8:05 pm

livius a scris:
Simplu ...ptr ca "dumnezeul" lumii acesteia (adica cea in care traim cu totii) este .... este ... Diavolul.

Eu zic ca de fapt dumnezeul biblic este personajul cel rau din poveste, iar Diavolul este personajul cel drept, cel putin dupa faptele lor descrise in povestea biblica.

Dumnezeu nu are cum sa fie Diavolul, pentru ca Diavolul este cel corect si fara crime la activ, iar daca Diavolul ar fi stapanul acestei lumi, atunci am trai intr-o lume dreapta si lipsita de rele, dar nu traim intr-o astfel de lume, oricat am incerca noi sa-i vedem doar partea buna...

Traim intr-o lume demna de dumnezeul biblic! Faptul ca religia crestina a inversat binele cu raul... asta nu inseamna ca personajul care a mintit, care si-a impus propria vointa in mod dictatorial, care a ucis atatia oameni sau care a asmutit oamenii sa se omoare intre ei, a devenit bun si nici nu inseamna ca personajul care s-a revoltat impotriva sa a devenit rau!


Citat :
In timp ce Satana ...sau Satan ... preluat de evrei din Zoroastrism ...este Acuzatorul care ii acuza pe oameni ptr pacatele savarsite ... deci un personaj justitiar ...e ceva rau sa lucrezi in justitie?

Nu e rau sa lucrezi in justitie, dar depinde si pentru cine lucrezi... Daca lucrezi pentru unul care le cere oamenilor sa se omoare intre ei doar pentru a-l recunoaste pe el ca fiind singurul stapan, atunci se schimba treburile!

Si ceausescu se considera ca fiind cel mai iubit fiu al poporului... si nu accepta sa mai existe si altii ca el.. era rau sa lucrezi in justitia sa si sa condamni oameni, doar pentru ca erau impotriva dictatorului? Era bun sau era rau un justitiar care s-ar fi revoltat impotriva lui ceausescu?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 9:02 am

Apopii a scris:
Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit, iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 11:08 am

Mihai12 a scris:
Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit,
fals !
Lilith ...prima nevasta a lui adam ...aia care nu a gustat in fructul oprit ...trebuia sa fie nemuritoare ...ptr ca ea nu a gustat din acel fruct ... in plus de asta orice om moare imediat dupa ce mananca un fruct otravit ...pe cand adam si Eva au mai trait ...ba au chiar avut si copii si au "iesit din sistem" in modul cel mai natural.

Citat :

iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.
Oare nu si in crestinism ? ... pai s-o fi schimbat crestinismul azi-noapte si nu mai propovaduieste despre "viata vesnica" ...aia pe care o "traieste vesnic" fiecare mort? ...sau sti tu vre-un mort care nu "traieste" vesnic "viata" lui de mort-copt? ...sau vre-unul care a murit din moarte si nu mai traieste vesnic ca mort?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 11:43 am

Soimos a scris:
Lilith ...prima nevasta a lui adam ...aia care nu a gustat in fructul oprit ...trebuia sa fie nemuritoare ...ptr ca ea nu a gustat din acel fruct ... in plus de asta orice om moare imediat dupa ce mananca un fruct otravit ...pe cand adam si Eva au mai trait ...ba au chiar avut si copii si au "iesit din sistem" in modul cel mai natural.
Pff, horible. Lilith apare doar in traditiile talmudice si kabaliste si pe langa asta se spune ca a devenit demon, deci traieste si azi. Asa ca documenteaza-te inainte sa te faci de ...


Soimos a scris:
Oare nu si in crestinism ? ... pai s-o fi schimbat crestinismul azi-noapte si nu mai propovaduieste despre "viata vesnica" ...aia pe care o "traieste vesnic" fiecare mort? ...sau sti tu vre-un mort care nu "traieste" vesnic "viata" lui de mort-copt? ...sau vre-unul care a murit din moarte si nu mai traieste vesnic ca mort?
Am zis eu ca esti varza dar nu m-ai crezut. In momentul cand cineva moare, asteapta pana la judecata, in mormant iar minciuna sarpelui este ca atunci cand cineva moare, defapt nu moare, ci traieste in alta dimensiune. Viata vesnica o primeste cine merita si nu are legatura cu ce zici. Dar tu ca orice ***** care se crede inteligent, vorbesti pe langa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 12:39 pm

Mihai12 a scris:
Pff, horible. Lilith apare doar in traditiile talmudice si kabaliste ..
da-te mah in cucuruz de credincios ilogic si irational dar cu parturi de savant ce esti ...
Nu vorbeam de locul in care apare Lilith, ci de faptul ca a fost prima nevasta a lui Adam ...aia care nu a manct din fructul oprit.
Dar daca am ajuns sa vorbim despre ...hai sa ti-o servesc pe tava ... Ia vezi ce scrie aici in "Jesaja 34,14":wird seine Gefährten rufen und dort wird auch die Lilit verweilen und ihre Behausung finden ...ti-am dat versetul in limba germana ...ptr ca se pare ca romanii si-au marsavit Biblia astfel incat sa corespunda sarlataniei traditionale.
Citat :

si pe langa asta se spune ca a devenit demon, deci traieste si azi.
ha ha ha ...poi daca traieste ...da si tu adresa ei .... chiar daca e demon ... ca altfel voi crede ca ea traieste tocmai in capul tau ala plin de rahat religios!
Citat :

Asa ca documenteaza-te inainte sa te faci de .

Dupa cum ai vazut ...m-am documentat ...si vezi bine ca te-am facut de ras ...ptr ca ti-am aratat ca despre ea este vorba chiar in Biblie!!! ...deci tu ai fost acela care bate campii ...


Citat :

Am zis eu ca esti varza dar nu m-ai crezut. In momentul cand cineva moare, asteapta pana la judecata, in mormant iar minciuna sarpelui este ca atunci cand cineva moare, defapt nu moare, ci traieste in alta dimensiune. Viata vesnica o primeste cine merita si nu are legatura cu ce zici. Dar tu ca orice ***** care se crede inteligent, vorbesti pe langa.
ce prostii mai debitezi !
Eu nu am vazut nici un mort care sa astepte judecata ...si fac pariu ca tu esti prea prost ca sa imi arati un caz ...sau sa fi in stare sa aduci o dovada in acest sens !
Ce spui tu este doar o fantezie a ta ...preluata de la altii mai prosti ca tine(ca tu nu esti prost ...ci doar un credul ...o forma a credintei) si astfel a devenit rodul capului tau plin cu rahatul unei religii diabolice ...si nu o realitate!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 12:52 pm

Dupa ce ca esti prost mai esti si tare in clanta. Te-ai dus rapid pe Google( ca fara el esti mort) si ai citit in graba ce ti-a picat la mana, facand un talmes-balmes. Pun pariu ca daca erai fata in fata cu mine nici nu stiai ce sa zici.


Du bist der schlechteste Mensch auf der Welt Very Happy
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 1:18 pm

Mihai12 a scris:
Dupa ce ca esti prost mai esti si tare in clanta. Te-ai dus rapid pe Google( ca fara el esti mort) si ai citit in graba ce ti-a picat la mana, facand un talmes-balmes.
Ma fraiere ...nu este important ca ma duc sau nu pe Wikipedia ...ci faptul ca nu o faci tu (din cauza ca fugi de documentatie ca dracu de tamaie ... k nu cumva documentandu-te sa aflii adevarul ...si vobesti numai prostii ...ca un iubitor al intunericului si al minciunii ce esti!
Citat :

Pun pariu ca daca erai fata in fata cu mine nici nu stiai ce sa zici.
Ha ha ha ...esti cam aiurit fiule ...deocamdata ne-ai dovedit ca nici atunci cand esti departe ...nu faci fata la o discutie bazata pe argumente logice si dovezi stiintific demonstrate ... ptr ca la tine totul merge pe credinta a proasta!

Citat :

Du bist der schlechteste Mensch auf der Welt Very Happy

Du Spinst ... Du kennst mich doch gar nicht!
Cum sa fie rau cineva care sustine adevarul si combate minciuna ...si reciproca ...cum sa fie bun cineva care iubeste minciuna si si-a vandut sufletul lui Lucifer?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 2:45 pm

Soimos a scris:
Ma fraiere ...nu este important ca ma duc sau nu pe Wikipedia ...ci faptul ca nu o faci tu (din cauza ca fugi de documentatie ca dracu de tamaie ... k nu cumva documentandu-te sa aflii adevarul ...si vobesti numai prostii ...ca un iubitor al intunericului si al minciunii ce esti!
Documentatia am facut-o demult. Omul mai scrie si din sertarele mintii, nu copiaza tot ce gaseste pe internet. Tu umblii mereu cu laptopul dupa tine, asta in caz ca vei avea parte de o discutie cu cineva???


Soimos a scris:
Ha ha ha ...esti cam aiurit fiule ...deocamdata ne-ai dovedit ca nici atunci cand esti departe ...nu faci fata la o discutie bazata pe argumente logice si dovezi stiintific demonstrate ... ptr ca la tine totul merge pe credinta a proasta!
Bla bla bla, ca sa nu ramana ceva nescris. In discutii religioase se discuta pe seama scrierilor acelei religii. Cand a fost vorba sa discutam despre dovezi stiintifice si aici ma refer la evolutionism, nu prea ai vrut, pe motiv ca este un forum religios( vrajeala de 2 bani. exact ca mana care nu poate sa scrie si da vina pe pix )



Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 6:24 pm

Mihai12 a scris:
Documentatia am facut-o demult. Omul mai scrie si din sertarele mintii, nu copiaza tot ce gaseste pe internet.
Se vede ca ai facut-o de mult ...ca doar de aia esti inca cu mentalul in evul mediu intunecat si religios, si esti atat de tocit la minte incat nu intelegi ca in ziua de azi informatiile multe si noi ar trebui sa-ti fie "painea cea de toate zilele" ...ca de aia traiesti in era informatiei ,,,si nu in evul mediu in care inca te mi crezi!

Citat :

Tu umblii mereu cu laptopul dupa tine, asta in caz ca vei avea parte de o discutie cu cineva???
E adevarat ca eu umblu cu laptopul dupa mine ...dar nu ca sa discut, ptr ca nu am timp de asta ...ci sa ma documentez permanent, asta incepand de la istorie, actualitti, si nu in ultimul rand cu documentatia stiintifica si de profesionalitate, si am curajul sa o recunosc si chiar sa ma laud cu asta ptr ca exact asa este modelul care trebuie urmat 24 de ore din 24 ... INFORMATIE ...si Sfantul Internet iti satisface aceasta dorinta ... si asta te face sa te simti ... un adevarat Dumnezeu ...ptr ca vorba latinului "Scientia potentia est" adic Stiinta este PUTERE ...in timp ce Credinta ...doar o SLABICIUNE a oamenilor prosti si neinformati!


Citat :
In discutii religioase se discuta pe seama scrierilor acelei religii.
Asta doar in mintea ta limitata!
In realitate exista multe teme de discutt referitor la religie, incepand cu doctrina bisericii sau cu istoria bisericii sau a Bibliei ...+++ multe alte teme diacente!

Citat :

Cand a fost vorba sa discutam despre dovezi stiintifice si aici ma refer la evolutionism, nu prea ai vrut, pe motiv ca este un forum religios( vrajeala de 2 bani. exact ca mana care nu poate sa scrie si da vina pe pix )
Nu ai inteles nimic ...eu am fost intodeauna deschis la discutii pe tema evolutionism dar doar in legatura cu creationismul ...asa ca la fiecare argument pe care il dau referitor la evolutionism ...am pretentia ca acest argument sa fie combatut cu unul care ne arata dovada precum ca creatia e facuta exact de Yahwele cel cu copii!
Discutiile absurde gen hai sa ne kkm pe evolutionism ...ca asta este dovada ca creationismul este "adevarul" ...il poti discuta eventual la gradinita ...adica cu cei de aceeasi inteligenta ca tine!

Mie trebuie sa imi dovedesti cu argumente ca Creatorul este tocmai Dumnezeul religiei tale ... ala care a fecundat-o pe fecioara ... bineinteles prin mijloace crestine ... motiv ptr care aceasta tema nu se gaseste in Biblia furata de la mozaici ...si culmea prostiei nu si-a creat propriul sau Fiu construindu-l Perfect ...ci l-a facut fecundand "crestineste" ovulul unei maimute primate care era culmea coincidentei ...era asemanatoare 98,7% ...chiar cu El insusi!



Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 8:10 pm

Mihai12 a scris:
Apopii a scris:
Dupa faptele si vorbele versetelor biblice, se pare ca dumnezeu cam obisnuieste sa umble cu minciunica...

Dumnezeu catre Adam:

17. Iar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit!

Iar Sarpele pe care-l acuza biserica de minciuna si alte rele, se pare ca de fapt este singurul care spune adevarul!!!

Sarpele catre Adam si Eva:

4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!

Si n-au murit! Asta este evident, ca daca ar fi murit nu ar mai fi continuat povestea...

INTREBARE: De ce Sarpele care a spus adevarul este considerat de catre religia crestina ca fiind cel rau si mincinos, iar dumnezeu care a mintit este considerat ca fiind cel drept?

Ori din nestiinta ori din motive personale spui ca sarpele a zis adevarul. Oare au murit Adam si Eva? Eu zic ca da. Sarpele a fost cel care a mintit, iar minciuna sarpelui ca omul nu moare, o gasim si azi in spiritism si New Age.

Mai oita nescolita, tu nici ce scrie in biblie nu esti capabil sa citesti? E rau sa fii prost, dar mai rau e sa fii si mai prost decat cei mai prosti, incat sa nu fii capabil sa intelegi nici macar ceea ce citesti doh

Dumnezeu zice ca vor muri IN ZIUA IN CARE VOR MANCA DIN ACEL POM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca dumnezeu n-a mintit, iar ei au murit, cum p*** mea s-au mai inmultit, si-au tras copiii la xerox?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitimeDum Oct 09, 2011 9:11 pm

Cyberman a scris:


Mai oita nescolita, tu nici ce scrie in biblie nu esti capabil sa citesti? E rau sa fii prost, dar mai rau e sa fii si mai prost decat cei mai prosti, incat sa nu fii capabil sa intelegi nici macar ceea ce citesti doh

Dumnezeu zice ca vor muri IN ZIUA IN CARE VOR MANCA DIN ACEL POM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Daca dumnezeu n-a mintit, iar ei au murit, cum p*** mea s-au mai inmultit, si-au tras copiii la xerox?

L-ai facut sah mat!
Fac pariu ca nu iti va raspunde ....asta desi inainte s-a cocosit a proasta ... si te-a facut in fel si chip!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
» Cand s-a nascut Diavolul
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: