Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Manipularea prin religie

In jos 
+11
livius
Seitan
Dumadu
DRAGOS
melinda
Liliana
Cyberman
Black velvet
Soimos
Mihai12
Apopii
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 12:33 pm

DRAGOS a scris:
toate ca toate prieteni, dar ce zice yahwe in deuteronom cap 13, trebuie sa fi pre hipnotizat de religie sa nu vezi rautatea imensa din acele versete, cum indeamna la crima, acolo nu mai e metafora, a ucide un om.

In toate religiile monoteiste, incepand cu Mozaismul si continuand cu crestinismul, iar mai apoi in Islam, au fost inversate VALORILE!

Un dumnezeu rau, criminal, dictator si trufas, a fost numit bun si plin de iubire!

Un Diavol despre care se vorbeste prea putin, care indeamna oamenii catre cunoastere si se opune dictaturii dumnezeului tiran, este numit rau si este facut responsabil de tot ceea ce fac oamenii rau! doh

Religiile astea au inversat lucrurile! Daca Isus-Christos este fiul lui tat-su cel rau din ceruri, este normal ca el sa fie Lucifer, adica aducatorul de lumina ce ORBESTE! Practic se observa usor ca religia ii ORBESTE pe oameni si le ia ratiunea (sufletul sau duhul biblic)!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Data de inscriere : 17/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 12:57 pm

off topic

Discutiile private, va rog sa le putati pe topicul https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/t427p300-small-talk


Ultima editare efectuata de catre Apopii in Lun Aug 15, 2011 1:20 pm, editata de 1 ori (Motiv : Off-topic)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 3:38 pm

Dumadu a scris:
Las-o balta. Imi bat gura de pomana. Tu nu ca nu intelegi, ci nu vrei sa intelegi.
Nu pot sa inteleg ca este vorba de sporirea comorii sale ceresti atunci cand vad clar ca Isus rechizitioneaza un magar pe simplu considerent ca ... asa vrea Domnul!

Prin urmare, in aceste versete, Isus da o pilda referitoare la sporirea avutiei sale materiale ...ptr ca atunci cand rechiziotenezi un magar sau il deposedezi de avere pe cel care nu i-a gestionat proprietatea asa cum voia el ...nu poate avea nicio legatura cu spiritualitatea...dar prea multe legaturi cu Materialismul!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 8:08 pm

Atat ai inteles tu din toata pilda? Te-as sfatui sa iei tot NT, cap coada, si sa-l citesti. Doar asa iti poti face o idee asupra lui, nu cum faci tu, culegand cate un citat de aici, altul de dincolo si gata.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 8:24 pm

Poi eu am citit tot capitolul...dar nu am vazut niciunde ca este vorba despre testamentul lui Isus constient ca se va urca la ceruri ...tema pe care o sustii tu...dar nu stiu pe ce baza?
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 9:47 pm

Am si eu niste citate zic eu pe care se bazeaza doctrina iudeo-crestina si anume Moartea si Invierea lui Isus si anume:

1.Corinteni cap.15

vers. 13 "daca nu este inviere a mortilor nici hristos n-a inviat"
vers. 14 "si daca hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra."
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 9:58 pm

DRAGOS a scris:
Am si eu niste citate zic eu pe care se bazeaza doctrina iudeo-crestina si anume Moartea si Invierea lui Isus si anume:

1.Corinteni cap.15

vers. 13 "daca nu este inviere a mortilor nici hristos n-a inviat"
vers. 14 "si daca hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra."
Poi nimic mai simplu. TREBUIE sa credeti ...ca daca nu cvredeti toata propovaduirea asta mincinoasa este zadarnica ....adica nu mai curg lovelele

Dar astept raspuns si la postarea de mai sus in care sa imi arati bazele rationale ale ideii ca in acel verset este vorba de un act de pregatire a lui Isus in vederea "urcarii sale la cer"
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeLun Aug 15, 2011 10:11 pm

DRAGOS a scris:
Am si eu niste citate zic eu pe care se bazeaza doctrina iudeo-crestina si anume Moartea si Invierea lui Isus si anume:

1.Corinteni cap.15

vers. 13 "daca nu este inviere a mortilor nici hristos n-a inviat"
vers. 14 "si daca hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra."

20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi.

Mda, ai incercat si tu sa faci ceva si nu ti-a iesit box
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 12:27 am

Pe ce te bazezi ca a inviat? daca nu a inviat, si totu e doar un cult arian al soarelui? ce te face sa crezi in asta, niste evanghelii modificate, care si voi recunoasteti asta cand am pus in discutie instigarea la crima a lui yahwe in deuteronom?
Sa fie clar pt o instigare al crima si sustinerea asta, nu dovedesti cat de penibila e religia insasi, e singura religie de pe planeta in care zeii se lupta cu oamenii, ii invrajbesc sa omoare copii, sa se omoare intre ei etc.
Apropo vezi ca si iustin martirul spune ca nu e diferenta intre zeii crestini si ai alti zei precrestini Wink si trebuie sa-l crezi ca doar e aparatorul cultului vostru Very Happy
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:00 am

Dumadu a scris:
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi.

Daca-i incepatura, atunci cum de n-a mai inviat nimeni din morti, de atunci? Ca de ”inviat” din somn (adormire grin ) invie toti in fiecare dimineata, adica se trezesc!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 4:49 am

Dumadu a scris:
Atat ai inteles tu din toata pilda? Te-as sfatui sa iei tot NT, cap coada, si sa-l citesti. Doar asa iti poti face o idee asupra lui, nu cum faci tu, culegand cate un citat de aici, altul de dincolo si gata.

De ce ar trebui studiat NT? El a fost plagiat dupa VT. De ce ar trebui ca scrierile unor oameni sa ne preocupe atat de mult? Scopul Bibliei este acela de a manipula masele, iar aceasta menire a fost indeplinita cu succes.
Si ca o simpla curiozitate: Deistii studiaza si ei pildele biblice?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 6:19 am

Dumadu a scris:
Atat ai inteles tu din toata pilda? Te-as sfatui sa iei tot NT, cap coada, si sa-l citesti. Doar asa iti poti face o idee asupra lui, nu cum faci tu, culegand cate un citat de aici, altul de dincolo si gata.

La ce mi-ar folosi sa citesc niste texte fara absolut nicio valoare.
Nici macar "divina" ptr ca Isus a lasat mostenirea sa de "a lega si dezlega in numele sau" doar Apostolului Petru, iar NT cuprinde textele unor neica nimeni si nu Evanghelia Apostolului Petru ... singura care ar fi fost legitima in a-i transmite mostenirea spirituala!

In concluzie sa ai impresia ca urmezi invataturile lui Isus dupa o scriptura fara nicio valoare scrisa de criminalii sai, (ptr ca cei care au scris evangheliile sun ucenicii ucigasului de crestini Pavel din Tarsus aflat in slujba stapanirii romane) este la fel ca a te inchina lui Dumnezeu la altarul unei biserici sataniste.

Cam asta faceti voi crestinii care doar credeti ca va rugati lui Dumnezeu si doar credeti ca il urmati pe Isus, dar de fapt voi nu aveti niciun Dumnezeu ...si urmati invataturile ucigasilor lui Isus ...si culmea prostiei este ca mai asteptati sa va rasplateasca dupa moarte pentru aceasta TRADARE!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 9:48 am

Ma crucesc cand vad atata incultura.

DRAGOS: daca nu a inviat, si totu e doar un cult arian al soarelui? Vad ca si tu ai fost afectat de ''documentarul '' Zeitgeist''. Nu ma mira.

niste evanghelii modificate Pe ce iti bazezi afirmatia asta? Ai vreun termen de comparatie?

melinda Scopul Bibliei este acela de a manipula masele, iar aceasta menire a fost indeplinita cu succes.
Atunci te afli intr-o mare eroare. Mai lasa teoriile conspiratiei si pune mana si studiaza istoria. Scopul bibliei nu a fost acela de a manipula mase, doar cineva fara o cultura generala ar spune asta. Cea care a ''manipulat'' masele a fost biserica si a facut-o fara ajutorul bibliei.

Si ca o simpla curiozitate: Deistii studiaza si ei pildele biblice? Demult. Am zis ca sunt deist cu influente crestine. Urmeaza sa studiez si budismul si cine stie, poate si islamul.


Soimos ptr ca Isus a lasat mostenirea sa de "a lega si dezlega in numele sau" doar Apostolului Petru, iar NT cuprinde textele unor neica nimeni si nu Evanghelia Apostolului Petru Pe zi ce trece tind sa cred ca nu stii mai nimic de religie, biblie etc, dar iti dai si tu cu parerea. Fara suparare. Nu am sa-ti argumentez de ce, sper ca ti-ai dat seama si singur. L-a lasat Iisus, mostenitor pe Petru, dar pentru ce?



Cat despre restul, nu mai zic nimic.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 10:18 am

Dumadu a scris:
Ma crucesc cand vad atata incultura.
Poi cine te pune sa te uiti in oglinda?

Citat :

niste evanghelii modificate Pe ce iti bazezi afirmatia asta? Ai vreun termen de comparatie?
Pe baza faptului ca Evanghelia lui Matei sau a lui Ioan ...nu sunt ale lui Matei sau a lui Ioan ... ci sunt doar "dupa" ... Ioan sau dupa Matei.
Evanghelia li Matei se numeste Paleoevanghelia lui Matei si a fost scrisa in limba aramaica, in spetza, limba in care predica Isus.

Evangheliile lui Luca si a lui Marcu nu au absolut nicio valoare ptr ca ciocoflendarii astia nici nu l-au vazut si nici nu l-au auzit pe Isus ...deci evangheliile lor sunt la fel de valoroase ca evanghelia lui Purandel din neamul lui Parpanghel.
Citat :

Cea care a ''manipulat'' masele a fost biserica si a facut-o fara ajutorul bibliei.
Asa este!
In biserica se predica (adica manipuleaza) nu din Biblie ...ci din povestea lui Mos-Cocos!
Ma da bine le mai zici! ...parca pomeneai ceva de cultura?

Citat :

Pe zi ce trece tind sa cred ca nu stii mai nimic de religie, biblie etc,
Cele mentionate de tine nu se bazeaza pe STIINTA ci pe CREDINTA! ...sa Si sa Stii Credinta ...suna ca Dracu ...adica exact ca "dumnezeul" caruia i se inchina crestinii!
Citat :

dar iti dai si tu cu parerea
Poi evident ...la fel faci si tu, doar ca tu nu vrei sa te vezi!
Citat :

Nu am sa-ti argumentez de ce, sper ca ti-ai dat seama si singur.
Evident ca imi dau seama ... si anume pentru ca nu esti capabil sa argumentezi rational!
Citat :

L-a lasat Iisus, mostenitor pe Petru, dar pentru ce?
Poi tu pe mine ma intrebi? ...intreaba-l pe el ...ca doar tot ai contact cu divinitatea din moment ce pentru tine CREDINTA a devenit STIINTA!


Citat :

Cat despre restul, nu mai zic nimic.
Poi nici pina acum nu ai spus nimic ...sau cel putin nimic inteligent.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 11:41 am

Dumadu, o intrebare pt tine, vad ca esti o persoana civilizata ca toti cred de pe acest forum si asta-i minunat, intrebarea este: ai spus ceva de apostolul petru si interbarea este: vaticanu se considera urmasu lui petru, de fapt scaunul lui petru, de ce evanghelia dupa petru nu e canonizata?? pt ca petru spune clar ca ISUS E FIU DE OM grin
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 11:56 am

DRAGOS a scris:
petru spune clar ca ISUS E FIU DE OM grin

Mai precis, fiu de oameni!

”După Celsus și Toledot Yeshu, tatăl lui Isus ar fi Iosif Pandera, identificat cu persoana istorică a soldatului roman de origine feniciană Tiberius Iulius Abdes Pantera, a cărui statuie se află la Karl-Gelb-Museum din Bad Kreuznach.

Sfântul Pavel credea că Sfântul Iosif l-a conceput pe Isus „Iosif «nu a cunoscut-o pe» Maria «până când ea a dat naștere unui fiu»” (ea nu a rămas virgină, conform Sfântului Matei).”

Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 11:59 am

DRAGOS a scris:
Dumadu, o intrebare pt tine, vad ca esti o persoana civilizata ca toti cred de pe acest forum si asta-i minunat, intrebarea este: ai spus ceva de apostolul petru si interbarea este: vaticanu se considera urmasu lui petru, de fapt scaunul lui petru, de ce evanghelia dupa petru nu e canonizata?? pt ca petru spune clar ca ISUS E FIU DE OM grin


DRAGOS evanghelia dupa Petru vezi ca este pusa si pe forum, la categoria Cartile Sfinte

Extrage-mi si mie citatul in care zice ca Iisus este fiu de om.

Pe langa asta, aceasta evanghelie a fost scrisa prin secolul 2 si are influente gnostice. Prin secolul 2 nu mai traia deloc Petru, conform logicii, deci e logic, bineinteles, ca nu a fost scrisa de Petru sau de vreun ucenic al lui.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 12:25 pm

Dumadu, bun si daca tot ai pomenit ca evanghelii, de ce oare ele se numesc "evanghelia DUPA luca, DUPA matei??? si nu se zice evanghelia lui matei sau evanghelia lui luca?? pt ca ele au fost scrise la zeci de ani DUPA moartea apostolilor.
Multi dintre adoratorii cultului crestini, nu intelegeti ca metaforic nasterea dintr-o fecioara, adica fara sex, va fac pe voi ceilalti nascuti in urma actului sexual niste "gunoaie", iartati-ma ca folosesc acest cuvant urat, dar asta inseamna, daia se zice isus s-a nascut imaculat, cea ce iustin martiru spune clar, ca nu e nici o diferenta intre el si alti zeii asa-zisi pagani, paganus inseamna persoana ne-crestinata...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 12:39 pm

Citat :
melinda Scopul Bibliei este acela de a manipula masele, iar aceasta menire a fost indeplinita cu succes.
Atunci te afli intr-o mare eroare. Mai lasa teoriile conspiratiei si pune mana si studiaza istoria. Scopul bibliei nu a fost acela de a manipula mase, doar cineva fara o cultura generala ar spune asta. Cea care a ''manipulat'' masele a fost biserica si a facut-o fara ajutorul bibliei.

Dar, intelptule Dumadu, biserica poate exista in afara dogmelor biblice? Sau biblia ar fi putut supravietui fara ajutorul bisericii? Care istorie ar trebui s-o studiez pt ca sa ajung la vasta ta cultura GENERALA, legata de scopul si menirea bibliei?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 12:50 pm

DRAGOS a scris:
paganus inseamna persoana ne-crestinata...

Asta doar din punctul de vedere al crestinilor! Eu sunt pagan, iar asta inseamna ca sunt o persoana adepta a religiei pagane.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 12:59 pm

Apopii eu sunt pagan din perspectiva crestinor, adica cercetez si ador ezoerismu, reincarnarea si multe alte lucruri, iar acolo nici o invatatura, nu te invata sa omori si sa ucizi ca in biblie.
Preotii au gasit o explicatie penibila la acest citat

Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”

Raspunsul este ca Dumnezeu doreste starpirea raului, chiar asa? atunci ce dracu are cu acei copilasi sau copii, sau astia nasc deja copii criminali??
Numai instigarea la crima oameni buni, e o atrocitate, pe care o fac multi crestini, daca ii superi, nu mai zic de cei din lumea araba, care omoara oameni cu pietre...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
melinda
Lancier
Lancier
melinda


Numarul mesajelor : 290
Localizare : sibiu
Puncte : 295
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:00 pm

melinda
Si ca o simpla curiozitate: Deistii studiaza si ei pildele biblice? Demult. Am zis ca sunt deist cu influente crestine. Urmeaza sa studiez si budismul si cine stie, poate si islamul.


Aha, acum inteleg...esti un pseudodeist! In fapt, esti un habotnic desavarsit, dar joci pe acest forum rolul unui penibil deist cu influiente crestine.
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras
Seitan


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 52
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:05 pm

Dumadu a scris:

DRAGOS evanghelia dupa Petru vezi ca este pusa si pe forum, la categoria Cartile Sfinte
Pe langa asta, aceasta evanghelie a fost scrisa prin secolul 2 si are influente gnostice. Prin secolul 2 nu mai traia deloc Petru, conform logicii, deci e logic, bineinteles, ca nu a fost scrisa de Petru sau de vreun ucenic al lui.



Bre, oameni buna, ajutati-ma sa inteleg...ca io cu logica asta ma cam incurcai....Daca evanghelia "dupa" Petru nu e scrisa de el sau de vreun ucenic...apai pot s-o consider poveste de adormit copiii?Manipularea prin religie - Pagina 5 2222139670
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:05 pm

melinda a scris:

Aha, acum inteleg...esti un pseudodeist! In fapt, esti un habotnic desavarsit, dar joci pe acest forum rolul unui penibil deist cu influiente crestine.

Manipularea prin religie - Pagina 5 Lup-in-blana-de-oaie

hohot
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:09 pm

Seitan a scris:


Bre, oameni buna, ajutati-ma sa inteleg...ca io cu logica asta ma cam incurcai....Daca evanghelia "dupa" Petru nu e scrisa de el sau de vreun ucenic...apai pot s-o consider poveste de adormit copiii?Manipularea prin religie - Pagina 5 2222139670

Toate cele patru evanghelii sunt scrise de anonimi si autointitulate DUPA... presupusii autori, Luca, Ioan, Marcu si Matei! Deci, nu sunt bune pentru altceva decat pentru manipulat credulii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:12 pm

DRAGOS a scris:
Apopii eu sunt pagan din perspectiva crestinor,

Am inteles acest lucru si in plus, am vrut sa-ti spun ce inseamna a fi cu adevarat pagan si nu ceea ce zic crestinii pentru a induce lumea in eroare in privinta paganismului!

PS. Eu chiar sunt pagan, adica adept al religiei pagane!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Seitan
Pedestras
Pedestras
Seitan


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 52
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:16 pm

Multumesc mult, Apopii!Manipularea prin religie - Pagina 5 370049968



Astept, daca nu va suparati, si raspunsul "in logica crestina" a lui Dumadu....Manipularea prin religie - Pagina 5 2217372725
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:28 pm

Seitan a scris:
Dumadu a scris:

DRAGOS evanghelia dupa Petru vezi ca este pusa si pe forum, la categoria Cartile Sfinte
Pe langa asta, aceasta evanghelie a fost scrisa prin secolul 2 si are influente gnostice. Prin secolul 2 nu mai traia deloc Petru, conform logicii, deci e logic, bineinteles, ca nu a fost scrisa de Petru sau de vreun ucenic al lui.



Bre, oameni buna, ajutati-ma sa inteleg...ca io cu logica asta ma cam incurcai....Daca evanghelia "dupa" Petru nu e scrisa de el sau de vreun ucenic...apai pot s-o consider poveste de adormit copiii?Manipularea prin religie - Pagina 5 2222139670
O poti considera cum vrei tu, nu te opreste nimeni Wink
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:29 pm

melinda a scris:
Aha, acum inteleg...esti un pseudodeist! In fapt, esti un habotnic desavarsit, dar joci pe acest forum rolul unui penibil deist cu influiente crestine.
Fatuca draga, dar vad ca tu ai mari probleme. Ai putea sa-mi zici si mie ce este un habotnic? Dar nu te uita in dictionar, zi-mi ce stii tu.
Sus In jos
Seitan
Pedestras
Pedestras
Seitan


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 52
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:31 pm

Dumadu a scris:
O poti considera cum vrei tu, nu te opreste nimeni Wink



lol! Manipularea prin religie - Pagina 5 2540044530
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:43 pm

Daca sunt atei pe forum, eu fiind mai nou,ii asteptam sa intre in discutie, au si ei dreptul lor, chiar daca nu cred in nimic ce tine de paganism ezoterism, crestinism si altele, conteaza sa fie oameni, in adevaratul sens al cuvantului si sa nu faca rau, pt ca multi cresti, si preoti daca ii deranjezi iti rupe capu cum se zice in cartier Smile) iar asta le arata adevarata manifestare dincolode roba neagra de preot, app vaii ce urat sa poarte robe negre, inca o dovada ca sunt majoritatea nu toti "NEGRII".

Referitor la forumistul seitan, imi vine o intrebare, vedem ca diavolul e hulit pt ca la adam si eva el i-ar pacalit sa manance "marul cunoasterii", dar atentie ce face dumnezeu? nu doreste ca adam si eva sa se atinga de marul cunoasterii, se pare, se pare ca acei diavoli, luciferi, seitani, erau fiinte care chiar doreau sa ajute umanitatea, in opinia mea ma refer la o parte pozitiva a anunnaki-lor.
In opinia mea personala acele zeitati faceau parte din anunnaki, adica 3 rase de reptilieni, care au creat regalitatea, iar evreii fiind niste hibrizi dintre incrucisarile lor ca "fii ai lui dumnezeu" vedeti cartea lui enoh cu pamantencele, iar cei din familiile regale, arata ca oameni dar nu sunt, pot oscila intre forma de om dar si cea de reptila, daca e nevoie sa reiau aceste dovezi voi deschide un subiect special, eu doar am vrut sa punctez ceva special, fara a ma abate de la subiect, dar si anunnaki sunt in subiect la partea cu religia lor, ei sunt acei zei, iar se pare ca dumnezeu in biblie nu vrea ca omu sa stie, iar daca indrazneste sa stie o sa fie pedepsit.
Tot dumnezeul "iubitor" biblic ne-a spus ca daca aflam cunoasterea vom fi pedepsiti, cum dracu se explica asta?, tot ce vine ca cunoastere e de la diavol, interesanta si "rationala" explicatie hahaha
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Seitan
Pedestras
Pedestras
Seitan


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 52
Localizare : Europa
Puncte : 40
Data de inscriere : 12/07/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 1:58 pm

Dragos, imi pare rau ca m-ai inteles gresit. Era doar sarcasm la pleonasmul "logicii" lui Dumadu... Alegerea mea libera este paganismul. Manipularea prin religie - Pagina 5 742856855

Sunt perfect de acord cu tine referitor la D-zeul biblic care ameninta cu pedepse grave pe cei ce doresc cunoasterea. Cum as putea fi de acord cu o dotrina ce imi interzice cunoasterea si care a aplicat si aplica pedepse monstruoase celor care indraznesc sa mearga pe drumul cunoasterii. Care, in plin sec XXI, ameninta copiii in scoli ca "daca nu se inchina cand trec pe langa biserica, vor fi calcati de masina, sau or sa cada de pe scara"?Evil or Very Mad

Consider ca avand un creier, logica imi dicteaza sa-l folosesc. Deasemenea, daca am coloana vertebrala, ar trebui sa stau drept in lume, nu precum un animal, in patru labe, pupand mana care ma loveste si-mi dicteaza sa traiesc ca un sclav.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 2:04 pm

Ma stric de ras cand vad atata ''inteligenta'' si atatea ''minti deschise''. Ee copii, eu va las in pace, nu va mai deranjez cu ''minciunile'' mele, va las cu ''adevarurile'' voastre
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitimeMar Aug 16, 2011 2:18 pm

Dumadu a scris:
Ma stric de ras cand vad atata ''inteligenta'' si atatea ''minti deschise''. Ee copii, eu va las in pace, nu va mai deranjez cu ''minciunile'' mele, va las cu ''adevarurile'' voastre

Religia nu se adreseaza rationalului ci ”sufletului”, din acest motiv credinciosii nu au argumente rationale pentru a-si sustine religia! Atunci cand observa insa ca interlocutorii nu le impartasesc credinta, ii considera vinovati, ca persoane, si din acest motiv, nu sunt capabili decat sa le expuna ceea ce au in ”suflet”, adica ”iubire” crestineasca, indreptata impotriva persoanei si nu a argumentelor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Manipularea prin religie - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Manipularea prin religie
Sus 
Pagina 5 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Istoria crestinismului
» Eliminarea împoziteor prin înlocuirea lor de moşteniri
» Cum interpreteaza unii crestinismul sau cine se ascunde prin biserici

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: