Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Manipularea prin religie

In jos 
+11
livius
Seitan
Dumadu
DRAGOS
melinda
Liliana
Cyberman
Black velvet
Soimos
Mihai12
Apopii
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 5:32 pm

Iti recomand cartea "aurele corpurilor" in care un grup de cercetatori romani, au demonstrat clar existenta chakrelor, ei numindu-le bio-campuri, iar aura de care vorbesti tu, e un nume mistic, in mediul stiintific se numesc "fotobioni".

Adica daca un grup de cercetatori care nu prea cunosc ei lucruri mistice si ezoterice ci numai ce tine de stiinta, demonstreaza existenta bio-campurilor si reusesc sa le imprime pe placa fotografica cum ii spui tu, asta nu inseamna ca nu exista.
Daca tu ai alta parere e doar treaba ta... dar voi deschide niste articole despre aceste lucruri cum au fost demonstrate stiintific...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 5:56 pm

Black velvet a scris:
DRAGOS a scris:
Ideea ca cel mai "destept cedeaza primu", se refera cand e vorba de o lupta

Daca cedezi intr-o lupta, inseamna ca esti invins! Eu cred ca asta cu cedatul primul este doar o scuza pentru cei ce nu pot invinge!
Tu daca porti o discutie inutila cu cineva, nu renunti sau continui discutia inutila la nesfarsit?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 5:56 pm

Cat despre Anunnaki ne conduc azi: Grow up
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 5:57 pm

DRAGOS ce dovezi ai ca Anunnaki exista si ca ne conduc din umbra?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 6:54 pm

Dumadu a scris:
Daca nu ti-am mai raspuns nu inseamna ca am fugit, ci ca am renuntat sa te mai ''agit'' si sa ducem discutia spre nicaeri. Eu ti-am studiat activitatea pe forum si am constatat ca aceleasi discutii le-ai mai avut si cu altii,
Minti!
Discutia despre Marcu nu am avut-o decat cu tine(si cu clona ta) ...dar nici in acea discutie nu am dovedit cu un verset biblic ca evanghelistul Marcu este de fapt sluga umila a lui Pavel, insotitorul preferat al acestuia si ca de fapt numele sau era Ioan-Marcu

Citat :

nu numai cu mine. Deci am mersu pe principiul cel mai destept cedeaza primul grin
Din moment ce nu ai putut sa imi desfintezi argumentul referitor la Marcu, plecam de la o premisa exact inversa a celei enuntate de tine.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 9:44 am

Soimos a scris:
evanghelistul Marcu este de fapt sluga umila a lui Pavel, insotitorul preferat al acestuia si ca de fapt numele sau era Ioan-Marcu
A umblat si cu Pavel, dar ucenic i-a fost lui Petru Wink Ca a scris evanghelia dupa predica lui Petru. Acest lucru il confirma Papia, episcopul de la Ierapole sau Clement al Alexandriei. Wink

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:04 am

Papa a chemat tinerii care l-au insotit la aeroportul din Madrid, sa urmeze invataturile lui Isus , dar nu acasa (asa cum cere Isus) ...ci la biserica!

Iata dovada ca nu de invataturile lui Isus sau de credinta ii arde papei, ci de musterii la bodega sa numita biserica.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:08 am

Soimos a scris:
Papa a chemat tinerii care l-au insotit la aeroportul din Madrid, sa urmeze invataturile lui Isus , dar nu acasa (asa cum cere Isus) ...ci la biserica!

Iata dovada ca nu de invataturile lui Isus sau de credinta ii arde papei, ci de musterii la bodega sa numita biserica.
In primul rand Iisus nu spunea de un loc anume unde sa se invete. Putea fi si acasa, putea fi si pe munte(cum si el invata) etc. Ca papa i-a chemat la biserica nu vad o problema, caci biserica e mai mare si incapatoare Wink Dar totusi, nu vad ce legatura papa cu ce vorbeam noi Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:38 am

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
evanghelistul Marcu este de fapt sluga umila a lui Pavel, insotitorul preferat al acestuia si ca de fapt numele sau era Ioan-Marcu
A umblat si cu Pavel, dar ucenic i-a fost lui Petru Wink Ca a scris evanghelia dupa predica lui Petru. Acest lucru il confirma Papia, episcopul de la Ierapole sau Clement al Alexandriei. Wink

Ce stia papias dupa 100 de ani de la eveniment?

O MINCIUNA !

Afirmatia ta este "parerea oficiala"a bisericii traditionale care incercau astfel sa-l legitimeze pe Marcu si prin el orasul Roma, in care chipurile Marcu a scris evanghelia dictata de Petru, astfel ca statul papal sa capete legitimitate.

Adevarul il gasim tocmai in inima aceastei Evanghelii a falsului apostol Marcu, evanghelie care nu pomeneste nici unde, faptul ca autorul evangheliei, ar fi fost martor sau participant direct la vre-unul din evenimentele pamantesti traite impreuna cu Isus.
Astfel rezulta clar cu nu a fost scrisa/dictata de unul care a participat la desfasurarea evenimentelor si le-a influentat asa cum ar fi trebuit sa fie daca Petru i-ar fi dictat-o, ...ci a fost scrisa ca o poveste neutra a unui oarecare Marcu fara nicio participare a lui Petru, probabil la comanda lui Pavel, cel cu care avea relatii stranse.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:48 am

Dumadu a scris:
In primul rand Iisus nu spunea de un loc anume unde sa se invete. Putea fi si acasa, putea fi si pe munte(cum si el invata) etc.
Din nou umblii cu fofarlica!
Isus nu recomanda niciodata nimanui sa mearga la biserica si sa asculte predicile sarlatanilor.
Isus era total impotriva lacaselor de cult si si mai impotriva a invatatilor de "carti sfinte" pe care ii spurca de fiecare data cand poate, acuzandu-i ca slujesc la doi stapani, (banii si biserica) ...dar uita ca ar trebui sa-l slujeasca NUMAI pe Dumnezeu!

Citat :

Ca papa i-a chemat la biserica nu vad o problema, caci biserica e mai mare si incapatoare Wink Dar totusi, nu vad ce legatura papa cu ce vorbeam noi Smile
Dar ce nevoie este de un spatiu mare daca lipseste intimitatea din camaruta ta din care iti asigura conditia de baza sa i te poti ruga foarte bine ...si anume intimitatea.

Este un exemplu de manipulare ... si are legatura cu titlul topicului.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 11:06 am

Soimos a scris:
Din nou umblii cu fofarlica!
Isus nu recomanda niciodata nimanui sa mearga la biserica si sa asculte predicile sarlatanilor.
Isus era total impotriva lacaselor de cult si si mai impotriva a invatatilor de "carti sfinte" pe care ii spurca de fiecare data cand poate, acuzandu-i ca slujesc la doi stapani, (banii si biserica) ...dar uita ca ar trebui sa-l slujeasca NUMAI pe Dumnezeu!
Exemplifica Very Happy

Soimos a scris:
Dar ce nevoie este de un spatiu mare daca lipseste intimitatea din camaruta ta din care iti asigura conditia de baza sa i te poti ruga foarte bine ...si anume intimitatea
Una este rugatul alta este predica Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 11:41 am

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
Din nou umblii cu fofarlica!
Isus nu recomanda niciodata nimanui sa mearga la biserica si sa asculte predicile sarlatanilor.
Isus era total impotriva lacaselor de cult si si mai impotriva a invatatilor de "carti sfinte" pe care ii spurca de fiecare data cand poate, acuzandu-i ca slujesc la doi stapani, (banii si biserica) ...dar uita ca ar trebui sa-l slujeasca NUMAI pe Dumnezeu!
Exemplifica Very Happy

Sunt mult prea multe exemple sa ti le dau pe toate ...asa ca te servesc doar cu un "aperitiv"!

Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.


sau :
48. Dar Cel Preaînalt nu locuieşte în temple făcute de mâini

sau:
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.


Mai vrei?

Soimos a scris:
Dar ce nevoie este de un spatiu mare daca lipseste intimitatea din camaruta ta din care iti asigura conditia de baza sa i te poti ruga foarte bine ...si anume intimitatea

Citat :
Una este rugatul alta este predica Wink
Unde zice Isus ca trebuie sa ascultam predica la biserica?

Au oare nu stii ca pina si Isus se intalnea cu oamenii si la ei acasa?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 12:05 pm

Soimos a scris:

Nimeni nu poate să slujească la doi domni, căci sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va lipi şi pe celălalt îl va dispreţui; nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.


sau :
48. Dar Cel Preaînalt nu locuieşte în temple făcute de mâini

sau:
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
Probabil ai crezut ca ma dai gata cu versetele astea. Din pacate si pe astea le-ai scos din context. Asta e, ti-am zis ca nu te pricepi dar tu nu vrei sa intelegi. In ultimul verset, nu face decat sa-i mustre pe farisei, deoarece acestora li se urcasera ''democratia'' la cap si si-au uitat rolul. Nu te mai chinui, te las sa te mai documentezi si dupa aceea discutam Wink



Soimos a scris:
Unde zice Isus ca trebuie sa ascultam predica la biserica?

Au oare nu stii ca pina si Isus se intalnea cu oamenii si la ei acasa?
Pai tocmai ca nu zice. Asta inseamna ca se poate predica oriunde.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 12:34 pm

Dumadu a scris:
In ultimul verset, nu face decat sa-i mustre pe farisei, deoarece acestora li se urcasera ''democratia'' la cap si si-au uitat rolul
Daca tie nu iti convine ca in afara de farisei este mentionat si cuvantul CARTURAR ...ptr ca acesta se refera la preoti ... atunci spune-i lui Papa Benedict sa-l stearga din Biblie !

Dar versetul unu de ce nu-l comentezi ?

Sa sti ca m-ai dat gata .... prin faptul ca dintr-un verset iti alegi doar ceea ce iti convine!

Citat :

Soimos a scris:
Unde zice Isus ca trebuie sa ascultam predica la biserica?

Au oare nu stii ca pina si Isus se intalnea cu oamenii si la ei acasa?
Pai tocmai ca nu zice. Asta inseamna ca se poate predica oriunde.

Da ...oriunde altundeva decat in biserica ... ptr ca acolo slujesc aceia care se inchina lui mamona ...si in aceste conditii nu cred ca rugaciune cuiva va fi primita de Dumnezeu!
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:03 pm

Apopii a scris:
Teoria evolutionista, poate cu multe lacune deocamdata, se bazeaza pe niste observatii concrete, pe cand teoria creationista nu se bazeaza decat pe afirmatiile catorva crescatori de capre de acum 3500 de ani si pe nimic altceva!

Toate religiile monoteiste se bazeaza pe ceea ce au spus cativa oameni de pe vremea lui Pazvante Chiorul si zau asa, nimeni nu i-a controlat sa vada cat de sonati erau sau cat de mitomani... Acum toti religiosii cred in spusele lor doh Schizofrenii antici cu halucinatiile lor sunt considerati sfinti cu revelatii (halucinatii!) divine hohot iar religiosii cred si cred, probabil ca n-au altceva mai bun de facut grin
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 2:24 pm

cyberman, crestinii si oricare altii, ei doar CRED, verbul "a crede" inseamna cred ca e posibil, sau "cred" ca e asa, una e sa zici SUNT SIGUR si alta e sa zici CRED...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 3:12 pm

DRAGOS a scris:
cyberman, crestinii si oricare altii, ei doar CRED, verbul "a crede" inseamna cred ca e posibil, sau "cred" ca e asa, una e sa zici SUNT SIGUR si alta e sa zici CRED...
Magaria merge si mai departe ...si anume atunci cand este vorba sa iti dovedeasca ca ceva bazat pe Credinta (de ex. creationismul) este un adevar mai valabil decat acel adevar CLAR DEMONSTRAT de Stiinta !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 10:40 pm

DRAGOS a scris:
crestinii si oricare altii, ei doar CRED, verbul "a crede" inseamna cred ca e posibil, sau "cred" ca e asa, una e sa zici SUNT SIGUR si alta e sa zici CRED...

Uite Aici un articol foarte interesant despre credinta religioasa, care te poate lamuri despre ceea ce cred si despre modul in care cred credinciosii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 12:12 pm

Apopii a scris:
Dumadu a scris:
9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el

Se pare ca i-a aruncat pe toti 12...

Cyberman a scris:
Soimos a scris:

Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...

Da, si nici prea mult timp n-a avut la dispozitie, ca l-au batut astia repede in cuie grin

Manipularea prin religie - Pagina 8 Cina2

Iar cat de furioasa a fost religia facuta in numele lui, s-a vazut prin milioanele de crime savarsite pana acum.
Dumadu a scris:
Apopii a scris:
Dumadu a scris:
9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el

Se pare ca i-a aruncat pe toti 12...
Te referi la apostoli? doh Laughing

Continui discutia pe acest topic, deoarece este vorba chiar de manipularea prin religie.

Da, la apostoli ma refeream! Practic, numarul apostolilor lui Christos (nu ai lui Isus!), adica a raspandacilor initiali ai religiei chrestine, a fost mult mai mare si au fost ”aruncati” in locuri si functii din care puteau face raspandirea, noii religii a babilonului si a raului, mult mai eficient!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 12:33 pm

Cu cat o religie isi spune mai dreapta, cu atat e mai stramba in realitate grin orto e de fapt meta sau chiar para, pentru cei ce stiu chimie organica hohot

Crestinism de la Cristos (nume grec) sau chrestinism de la Christos, care ar avea oarecare conotatii de Mesia iudaic, ori hrestinism de la Hristos...?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 12:44 pm

Poi si tziganu de pe strada a 7-a umbla tot cu paru uns ...sa insemne asta ca si el este un Christos ...adica un Uns?
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 1:35 pm

Apopii a scris:
Da, la apostoli ma refeream! Practic, numarul apostolilor lui Christos (nu ai lui Isus!), adica a raspandacilor initiali ai religiei chrestine, a fost mult mai mare si au fost ”aruncati” in locuri si functii din care puteau face raspandirea, noii religii a babilonului si a raului, mult mai eficient!

Bineinteles ca aruncati de catre dumnezeu este doar o vorba folosita in mod metaforic de catre Ioan, in realitate, diversi indivizi cu mintea malefica, precum religia pe care au creat-o, s-au gandit ca ar fi foarte util sa se foloseasca de numele lui Isus, care avea multi adepti, pentru a crea o noua religie prin care sa-si asigure, lor si urmasilor lor, o viata in TOPUL puterii si al privilegiilor!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 5:06 pm

doh
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 6:26 pm

Dumadu a scris:
doh

Manipularea prin religie - Pagina 8 Avatar_1296
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 6:38 pm

Cyberman a scris:
Dumadu a scris:
doh

Manipularea prin religie - Pagina 8 Avatar_1296
box
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeLun Aug 22, 2011 11:39 pm

Dumadu a scris:
box

Dumadu a scris:
Ti-am mai zis si iti mai zic. In evul mediu, oamenii nu stiau nimic despre dogma lor. Daca le spunea preotul sau papa ca e bine sa omori pentru Dumnezeu( desi Iisus le-a spus ca nu e bine) oamenii asa credeau. Daca in biserici se predica in limba pe care mai nimeni nu o intelegea, ce pretentii aveai la ei?

Chiar tu ne-ai dat un exemplu, mai sus, despre modul in care popii manipuleaza lumea prin religie si cu ajutorul religiei.

Pentru majoritatea oamenilor popa popa este un model de viata, un pastor al turmei si daca popa face intr-un fel sau spune anumite lucruri, oamenii se iau dupa el si considera ca-i bine!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:42 am

livius a scris:
Poi si tziganu de pe strada a 7-a umbla tot cu paru uns ...sa insemne asta ca si el este un Christos ...adica un Uns?

Asta este doar un unsuros grin ca sa ajunga uns ii mai trebuie ceva in spate, ceva care sa-l sustina pentru a ajunge liderul unui grup de oameni, carora sa le vanda minciunile pe care acestia le asteapta, de la un ditamai UNSUL, iar in schimbul acestora EL sa primeasca ceea ce-si doreste de la viata FSM
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 5:21 pm

Furt din buzunarele noastre pentru beneficiul popilor și pentru îndobitocire


Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 25, 2011 8:21 pm

Sus In jos
http://www.paganism.ro
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 25, 2011 10:08 pm

Citat :
Furt din buzunarele noastre pentru beneficiul popilor și pentru îndobitocire

Vai de noi ce sa zic, preotii ii fura pe oameni, cu religia anunnaki-lor si pupatul in cur a poporului evreu. Dragi prieteni daca dati citire pe forumul crestin ortodox, facem aici mii de articole in care dovedim cat de penibila e aceasta religie si cat de discriminatorie si cata frica genereaza.

Stiti crestinii au 2 vorbe fundamentale:
1. "cred in dumnezeu de frica, ca sa primesc o rasplata"
2. "daca dumnezeu nu exista si cred n-am nimic de pierdut, iar daca el exista si nu cred, am pierdut TOTUL" afirmatia asta fiind suprema dovada de indobitocire a oamenilor prin frica. Ideea e sa crezi oricum, sa fi acolo manipulat, ce conteaza daca exista creatia sau nu, tu sa respecti pe reptilianul yahwe si ce zice el.

Crestinii pur si simplu CRED, verbul a crede e ceva relativ, eu cred ca 1+1=2, adica CRED nu sunt sigur, iar cand zici SIGUR 1+1=2 atunci asta denota singuranta si taria unei afirmatii.

Majoritatea oamenilor deabia stiu de geneza din biblie, ei doar cred sa vada lumea din jurul lor ca sunt crestini, multi se declara crestini doar asa sa scape de furia oamenilor...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 25, 2011 10:23 pm

DRAGOS tu si religia= baba si mitraliera. Ramai la anunnaki tai si lasa oamenii mari sa se ocupe de treburi serioase
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 10:48 am

Dumadu a scris:
DRAGOS tu si religia= baba si mitraliera. Ramai la anunnaki tai si lasa oamenii mari sa se ocupe de treburi serioase
Dar de ce ti se pare mai valoroasa povestea cu Diavolul = Christos intrupat ca om, decat povestile cu anunnaki?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 11:17 am

Pentru religiosi, propriul mit este adevar absolut, iar miturile altora sunt clar mituri!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 1:22 pm

Exact ca la atei. Mitul lor cu evolutia este cel mai adevarat iar celelalte sunt mituri
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manipularea prin religie - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Manipularea prin religie   Manipularea prin religie - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
Manipularea prin religie
Sus 
Pagina 8 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Istoria crestinismului
» Eliminarea împoziteor prin înlocuirea lor de moşteniri
» Cum interpreteaza unii crestinismul sau cine se ascunde prin biserici

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: